Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

4 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ovih 38% odgovara ovom sto je Sunshine rekla ....... e sad ovih 15,5% ne odgovara .........

 

Sta kaze cika Google ......

 

The contribution to statutory health insurance in Germany is 15.5%, of which the employer pays 7.3% and the employee 8.2%

E jebiga, treba li sad da uslikam moj payslip? 😄

Apsolutno nemam razloga da lazem - nit ja sta dobijam kvom raspravom, nit ti sta gubis.....ja svaki mesec dobijem paycheck

 

Social security contributions for public healthcare insurance (GKV, Gesetzliche Krankenversicherung) is set at 14.6% of an employee’s gross salary, made up of a 7.3% contribution from the employer and 7.3% contribution from the employee

Link to comment
Share on other sites




Ovih 38% odgovara ovom sto je Sunshine rekla ....... e sad ovih 15,5% ne odgovara .........
 
Sta kaze cika Google ......
 
The contribution to statutory health insurance in Germany is 15.5%, of which the employer pays 7.3% and the employee 8.2%


Tačno.

... Bruttolohn für einen Mitarbeiter sich wie folgt errechnen lässt:

7,3 % Krankenversicherungsbeitrag (aktueller allgemeiner Beitragssatz)
9,35 % Rentenversicherungsbeitrag
1,5 % Arbeitslosenversicherungsbeitrag
1,175 % Pflegeversicherung (in Sachsen sind es 1,675 %)
0,25 % Zuschlag für die Pflegeversicherung für Kinderlose ab dem 23. Lebensjahr
Lohnsteuer je nach Steuerklasse und Einkommen (Freibeträge)
Nettogehalt

= Bruttolohn
Link to comment
Share on other sites

Ljudi - sve ovo nema veze sa modnim krikovima 😂

 

Malo naivno to uporedjujete, kroz %. Poenta uopste nije u tome, nego u standardu. Oni mozda ne uzimaju za to iz plate, nego od kompanije pa su onda plate manje.

Recimo kod nas se skole finansiraju iz skolskog poreza, pricam K12 nivo, zajedno sa porezom na nekretnine.

Pa onda ako uporedis - u nemackoj kako skala ide veci deo populacije placa % vise. Onda dodje koliko kompanije placaju - sto utice na nivo plata.

 

Isto tako ne ide da kazes tipa uzecu nemacku kao sistem, pa cu da je samo prenesem u US, jer ne pricamo niti o demografiji niti geografiji, a ni uredjenju.

Tako da poredite babe i zabe. Suvise je tu faktora koji uticu.

Link to comment
Share on other sites

Da ne bude zabune, apsolutno sam svesna da bi za istu bruto platu koju imam u DE, dobijala vecu neto platu u US - pitanje je sta bi taj neto u US morao da pokrije, a sta u Nemackoj

1 minute ago, Angelia said:

Ljudi - sve ovo nema veze sa modnim krikovima 😂

 

Malo naivno to uporedjujete, kroz %. Poenta uopste nije u tome, nego u standardu. Oni mozda ne uzimaju za to iz plate, nego od kompanije pa su onda plate manje.

Recimo kod nas se skole finansiraju iz skolskog poreza, pricam K12 nivo, zajedno sa porezom na nekretnine.

Pa onda ako uporedis - u nemackoj kako skala ide veci deo populacije placa % vise. Onda dodje koliko kompanije placaju - sto utice na nivo plata.

 

Isto tako ne ide da kazes tipa uzecu nemacku kao sistem, pa cu da je samo prenesem u US, jer ne pricamo niti o demografiji niti geografiji, a ni uredjenju.

Tako da poredite babe i zabe. Suvise je tu faktora koji uticu.

Ovaj moda-topic je bio split od nekog, je l'? Sad ce opet seoba postova 😄

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

E jebiga, treba li sad da uslikam moj payslip? 😄

Apsolutno nemam razloga da lazem - nit ja sta dobijam kvom raspravom, nit ti sta gubis.....ja svaki mesec dobijem paycheck

 

Social security contributions for public healthcare insurance (GKV, Gesetzliche Krankenversicherung) is set at 14.6% of an employee’s gross salary, made up of a 7.3% contribution from the employer and 7.3% contribution from the employee

 

Sve je pocelo sa tvrdnjom ObiWa da se ovde placa ista taksa kao u Nemackoj, ali kakogod okrenes to nije tacno ........ u Nemackoj je prosek dosta veci na koju god tabelu da pogledam, evo i ovde je 45% prema 37% ........... https://tradingeconomics.com/country-list/personal-income-tax-rate

 

...... znaci za tu razliku pretpostavljam bi mogle neke stvari biti besplatne .......... ali eto nisu .... kome smeta moze da se iseli ili vrati kuci :s_d:

 

Payslip ne moras ovde, moze i na mail :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Sve je pocelo sa tvrdnjom ObiWa da se ovde placa ista taksa kao u Nemackoj, ali kakogod okrenes to nije tacno ........ u Nemackoj je prosek dosta veci na koju god tabelu da pogledam, evo i ovde je 45% prema 37% ........... https://tradingeconomics.com/country-list/personal-income-tax-rate

 

...... znaci za tu razliku pretpostavljam bi mogle neke stvari biti besplatne .......... ali eto nisu .... kome smeta moze da se iseli ili vrati kuci :s_d:

 

Payslip ne moras ovde, moze i na mail :roflmao:

Pa da se rasplaces i posaljes mi Western Unionom pomoc?

😄

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

Da ne bude zabune, apsolutno sam svesna da bi za istu bruto platu koju imam u DE, dobijala vecu neto platu u US - pitanje je sta bi taj neto u US morao da pokrije, a sta u Nemackoj

Ovaj moda-topic je bio split od nekog, je l'? Sad ce opet seoba postova 😄

 

Ovo o porezu je split od skolovanja koji je split od mode, a moda je split od toga da na Tajlandu nema kurvi vec da je to fatamorgana.

 

Sve je pocelo od muskih torbica. I Tajlanda, prvobitno.

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Sunshine State said:

Posto vec 12 godina ne radim u US, zanima me da mi, ako zelis (ili ti ili @ObiW) sracunate koliko bi procenata bilo na vasu bruto platu sve ono sto se u Nemackoj odbija (ne pricam o delu koji poslodavac placa, vec o udelu zaposlenog):

- income tax

- social security

- unemployment

- health insurance

- short & long term disability

 

Eno i u onoj tabeli sto je Denis stavio stoji da je US tax oko 31 % - sta su u to uracunali?

Ja sam napisala sta mojih 38 % ukljucuje...

 

p.s. keep in mind da jos niko u Nemackoj nije morao da file bankruptcy zbog medicinskih troskova, recimo

 

Pa evo:

unemployement placa firma, federalna bese na prvih 7k, state zavisi od drzave.

Helath - zavisi do dila koji imas - negde firma placa sve, negde radnik placa nesto

Short &long dissability je obicno osiguranje koje placa poslodavac

 

6 minutes ago, Sunshine State said:

Da ne bude zabune, apsolutno sam svesna da bi za istu bruto platu koju imam u DE, dobijala vecu neto platu u US - pitanje je sta bi taj neto u US morao da pokrije, a sta u Nemackoj

 

Pa upravo o tome pricam. Suvise je komplikovana da bi se tako napamet poredilo po procentima.

Recimo uporedicu ti ovako:

isto radno mesto koje u UK ima 30k funti platu, u US ce imati oko 70k$, i bolje ce ziveti po standardu.

Kako znam - konkretne situacije kod mene u medjunarodnoj firmi.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ne oporezuje se cela suma sa 42 %, vec se deo preko 55 k .....

 

Ovo je ipak kljucno.

 

To preko 55K se u Nemackoj porezuje 42% a u USA/Kanadi 20-25%.

 

Za te pare skupljene tokom godina se moze mnogo skolovanja platiti.

 

Da ne pricam o onima koji dece nemaju ili deca nece na fakultet. Oni su bukvalno opljackani.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Mene najvise nervira Solidaritätszuschlag, koji placamo 5.5 % - vidi za cega:

 

The solidarity surcharge was introduced in 1991 and was mostly justified by the costs of German reunification, but also additional costs for the then Gulf War (Operation Desert Storm) and its consequences, as well as support for countries in central, eastern and southern Europe.

 

Na svu srecu, izglasano je prosle godine:", the Ministry of Finance has put forward the following salary limits as a guide: single employees subject to social security contributions, who earn no more than 73.874 euros per year, will stop paying solidarity surcharge after 2021. "

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Da ne pricam o onima koji dece nemaju ili deca nece na fakultet. Oni su bukvalno opljackani.

I tu je upravo kvaka. ja recimo preferiram da biram i kako i za koje pare mi se dete skoluje, a tek ako nemam dece da u tome imam ekonomsku dobit. A ne da mi drzava odrezuje jednako kao nekom ko ima 3 dece.

Drugo isto nevolim da mi drzava uzima celog zivota prilog za buduce skolovanje dece, a onda bude da ih ja nemam ili deca odluce da nece da se skoluju. A dok ja sacekam da dete to odluci, drzava okrece moje pare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Ovih 38 % sto ja placam, pokriva apsolutno sve - znaci kad ostarim, pa mi treba nega - pokriveno je; ako treba godinu dana bolovanja - pokriveno; 6 nedelja godisnjeg - pokriveno; skolovanje/fakultet za decu - pokriveno; zdravstveno za decu - ukljuceno.....

 

Sad sam izracunao da se meni odbija trenutno 34.5% od ceka. Juce bila plata :classic_biggrin:

i to ukljucuje apsolutno sve, cak i grupni penzioni plan, koji moram da placam, 4%.

U drugoj polovini godine odbici se smanje na 28%, jer se prestane odbijati unemploymnet insurance i CPP.

Mislim da to uopste nije strasno, jer imam besplatnu zdravstvenu zastitu.

Link to comment
Share on other sites



I tu je upravo kvaka. ja recimo preferiram da biram i kako i za koje pare mi se dete skoluje, a tek ako nemam dece da u tome imam ekonomsku dobit. A ne da mi drzava odrezuje jednako kao nekom ko ima 3 dece.
Drugo isto nevolim da mi drzava uzima celog zivota prilog za buduce skolovanje dece, a onda bude da ih ja nemam ili deca odluce da nece da se skoluju. A dok ja sacekam da dete to odluci, drzava okrece moje pare.


Tu je i osnovna razlika. Kroz tvoj post provejava "Ja... Ja... Ja..." što odražava taj individualizam koji je karakterističan za američko društvo, a koji je u direktnoj suprotnosti sa socijalnim karakterom društva u evropskim zemljama.

Nemoj da misliš da ti bilo šta spočitavam, stvarno to ne radim i počinjem polako da shvatam da se po tome razlikuju ta društva, ali ipak ne mogu u potpunosti da razumem zašto je ulaganje u socijalna izdavanja, makar ih ja i ne koristio, toliko loše? Zašto je toliko nepoželjno dati i za nekoga ko možda neće nikad biti u mogućnosti da toliko zaradi kako bi deci omogućio npr. školovanje na dobrom fakultetu? Ja nikad ne znam šta mene može da snađe u životu za 10, 20 godina. Recimo da ostanem invalid (pu, pu, ne daj bože [emoji4]) za 10 godina, tj. za vreme za koje nisam uspeo da uštedi dovoljno novca za brigu o sebi, a neću da budem na teretu porodicu, ili dovoljno novca da detetu platim fakultet, a znam da mu treba i sl.... Tu onda uleće princip socijalne i solidarno države i pomaže mi. Ja sam spreman da platim za to, čak i ako ga, daj bože, ja lično nikad ne budem koristio.
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Mene najvise nervira Solidaritätszuschlag, koji placamo 5.5 % - vidi za cega:

 

The solidarity surcharge was introduced in 1991 and was mostly justified by the costs of German reunification, but also additional costs for the then Gulf War (Operation Desert Storm) and its consequences, as well as support for countries in central, eastern and southern Europe.

 

Na svu srecu, izglasano je prosle godine:", the Ministry of Finance has put forward the following salary limits as a guide: single employees subject to social security contributions, who earn no more than 73.874 euros per year, will stop paying solidarity surcharge after 2021. "

 

To nesto kao kad se kod nas nekada vjecno odbijalo za zemljotres u Crnoj Gori:77:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto vec 12 godina ne radim u US, zanima me da mi, ako zelis (ili ti ili [mention=456]ObiW[/mention]) sracunate koliko bi procenata bilo na vasu bruto platu sve ono sto se u Nemackoj odbija (ne pricam o delu koji poslodavac placa, vec o udelu zaposlenog):
- income tax
- social security
- unemployment
- health insurance
- short & long term disability
 
Eno i u onoj tabeli sto je Denis stavio stoji da je US tax oko 31 % - sta su u to uracunali?
Ja sam napisala sta mojih 38 % ukljucuje...
 
p.s. keep in mind da jos niko u Nemackoj nije morao da file bankruptcy zbog medicinskih troskova, recimo
 
Ne mora da se bankrotira, ali postoji caka. Sutra ću da pogledam brojke. Ima caka da ss ne možeš ni da uplaćuješ preko određene sume. Ja ca ne plaćam pošto su moji sindikaloi otkrili rupu na saksiji.
Pogledaću cifre. Čini mi se da je mja tax bila negoe oko 27% kad se sve zajedno sračuna sa svim brecketima. Osiguranje mi je samo za mene $660 mesečno zbog Obame, ranije sam mogao preko supruge da budem uključen u porodično. Sad moram da plaćam posebno kao i svi oni koji su mogli da imaju oedno porodično. Živeo obama, koji ceni radnog čoveka. Ups i Sanders!

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:


Tu je i osnovna razlika. Kroz tvoj post provejava "Ja... Ja... Ja..." što odražava taj individualizam koji je karakterističan za američko društvo, a koji je u direktnoj suprotnosti sa socijalnim karakterom društva u evropskim zemljama.

Nemoj da misliš da ti bilo šta spočitavam, stvarno to ne radim i počinjem polako da shvatam da se po tome razlikuju ta društva, ali ipak ne mogu u potpunosti da razumem zašto je ulaganje u socijalna izdavanja, makar ih ja i ne koristio, toliko loše? Zašto je toliko nepoželjno dati i za nekoga ko možda neće nikad biti u mogućnosti da toliko zaradi kako bi deci omogućio npr. školovanje na dobrom fakultetu? Ja nikad ne znam šta mene može da snađe u životu za 10, 20 godina. Recimo da ostanem invalid (pu, pu, ne daj bože emoji4.png) za 10 godina, tj. za vreme za koje nisam uspeo da uštedi dovoljno novca za brigu o sebi, a neću da budem na teretu porodicu, ili dovoljno novca da detetu platim fakultet, a znam da mu treba i sl.... Tu onda uleće princip socijalne i solidarno države i pomaže mi. Ja sam spreman da platim za to, čak i ako ga, daj bože, ja lično nikad ne budem koristio.

 

Dobro si skontao da to dolazi iz individualizma a nisi me optuzio za samozivost.

I dok sam pisala skontala sam koliko to provejava kroz moje razmisljanje, i bas sam se zapitala da li ce to neko da protumaci kao samozivost. Ali nije, nemam ja problem da doniram, nemam problem da licno ucestvujem u dobrotvorne svrhe, ali ocekujem da to bude moja odluka a ne da mi neko odredjuje.

Verovatno mi zato i odgovara US drustvo.

Uvek razmisljam, sta da je moja situacija drugacija, ok ja imam dete, sta sa ljudima koji nemaju? Zasto bi oni bili prisiljeni da skoluju moje dete? Navikla sam da se oslanjam na sebe, i naravno porodicu, prijatelje, u nekoj razumnoj meri kao sto se i oni oslanjaju na mene. Drzava mi nikad nije nista dala (ne znaci da nece, ali nemam bas neka ocekivanja). Naravno da sam razmisljala kao ti, sta da mene nesto snadje...i mozda mi neverujes, ali ne ocekujem od drustva da mi nesto kompenzuje.

 

Uvek sam mislila da ako je neka pomoc data, to treba da bude potpuno slobodna odluka, sa poznatim obavezama, umesto da stvara nezeljene obaveze. I to se pokazalo u ovom razgovoru, ova prica sa Denisom i besplatnim skolovanjem. Socijalne drzave i solidarnost, imaju implied obaveze koje nemaju jasne granice.

 

To zvuci ovako, ja ti dam 6 meseci socijalne pomoci za nezaposlene, a jednog dana cu da trazim nepoznatu uslugu od tebe, zasto je nepoznata - zato sto je odredjuje drzava. Pa mozes da trazis od mene sta god ti padne na pamet.

 

Zvuci kao zelenasenje, ja nemam uticaj na uslove.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne svidja mi se 42%. To kod nas ne placa ni Justin Bieber :roflmao:....... ni blizu.

 

Tako moze besplatna skola. Meni je i ovako dobro, ne treba besplatno, hvala.

 

A provincial tax? To izgleda ona nema, a ti imaš. Koliko je federalni + provincijski?

 

6 hours ago, Sunshine State said:

Posto vec 12 godina ne radim u US, zanima me da mi, ako zelis (ili ti ili @ObiW) sracunate koliko bi procenata bilo na vasu bruto platu sve ono sto se u Nemackoj odbija (ne pricam o delu koji poslodavac placa, vec o udelu zaposlenog):

- income tax

- social security

- unemployment

- health insurance

- short & long term disability

 

Eno i u onoj tabeli sto je Denis stavio stoji da je US tax oko 31 % - sta su u to uracunali?

Ja sam napisala sta mojih 38 % ukljucuje...

 

p.s. keep in mind da jos niko u Nemackoj nije morao da file bankruptcy zbog medicinskih troskova, recimo

 

 

Ovako izgleda federalni porez za 2019 godinu:

 

Samci:

 

0-9700 -10%
9700-39475 - 12%
39475-84200 - 22%
84200-160725 - 24%
160725 - 204100 - 32%
204100-510300 - 35%
510300+ - 37%

 

Oženjeni:

 

0-19400 - 10%

19400-78950 -12%
78950-168400-22%

168400-321450 -24%
321450-408200 -32%
408200-612350 -35%
612350+ -37%
 

Na to dodaj još oko 7.5% na social security+medicare&medicaid, sa tim da kada prebacis 130000 u godini, ne placas social security nego samo medicare (1.45%)

 

Koliki je republički porez? Kako gde, uglavno oko 4-5%, mada ima manje (recimo Florida i Teksas je nula), a ima i više (Kalifornija 7.25%)

 

Koliko je zdravstveno? Ako ide preko firme, onda nije mnogo, recimo 1500-2500 dolara godisnje, zavisi da li je za jednu osobu ili za familiju. Long term disability opet ide preko firme i opet nesto sitno... mrzi me sad da gledam. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Dobro si skontao da to dolazi iz individualizma a nisi me optuzio za samozivost.

I dok sam pisala skontala sam koliko to provejava kroz moje razmisljanje, i bas sam se zapitala da li ce to neko da protumači ka samoživost.

Ali nije, nemam ja problem da doniram, nemam problem da licno ucestvujem u dobrotvorne svrhe, ali ocekujem da to bude moja odluka a ne da mi neko odredjuje.

 

 

 

To je prvi smislio Regan, da se skreše budzet za zbrinjavanje mentalno obolelih i zavisnih od alkohola i droge, i rekao to će sve dobrotvorno da se rešava, preko crkve i dobrovoljnih davanja drustveno odgovornih gradjana.

 

U praksi, ja na semaforu kod skretanja u moju ulicu stalno vidjam luike koje žicaju novac. Ima jedan kome se u očima vidi da je lud, svako malo napravi neko sranje (udje u perionicu auta pa se skine go i ubaci žeton da se istušira), pa ga uhapse i pošalju u zatvor. Tamo mu daju lekove pa se vrati podgojen i bistrog pogleda, pa vremenom sve ludji dok ga ponovo ne uhapse. 

 

Ja često idem u Kanadu, i tako nešto nisam video, ne u ovoj količini kao kod nas u Americi. Ali tamo nema te priče “gradjani će to dobrovoljno da daju”, nego to država radi, i to vrši posao... 

Edited by ObiW
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Dobro si skontao da to dolazi iz individualizma a nisi me optuzio za samozivost.

I dok sam pisala skontala sam koliko to provejava kroz moje razmisljanje, i bas sam se zapitala da li ce to neko da protumaci kao samozivost. Ali nije, nemam ja problem da doniram, nemam problem da licno ucestvujem u dobrotvorne svrhe, ali ocekujem da to bude moja odluka a ne da mi neko odredjuje.

Verovatno mi zato i odgovara US drustvo.

Uvek razmisljam, sta da je moja situacija drugacija, ok ja imam dete, sta sa ljudima koji nemaju? Zasto bi oni bili prisiljeni da skoluju moje dete? Navikla sam da se oslanjam na sebe, i naravno porodicu, prijatelje, u nekoj razumnoj meri kao sto se i oni oslanjaju na mene. Drzava mi nikad nije nista dala (ne znaci da nece, ali nemam bas neka ocekivanja). Naravno da sam razmisljala kao ti, sta da mene nesto snadje...i mozda mi neverujes, ali ne ocekujem od drustva da mi nesto kompenzuje.

 

Uvek sam mislila da ako je neka pomoc data, to treba da bude potpuno slobodna odluka, sa poznatim obavezama, umesto da stvara nezeljene obaveze. I to se pokazalo u ovom razgovoru, ova prica sa Denisom i besplatnim skolovanjem. Socijalne drzave i solidarnost, imaju implied obaveze koje nemaju jasne granice.

 

To zvuci ovako, ja ti dam 6 meseci socijalne pomoci za nezaposlene, a jednog dana cu da trazim nepoznatu uslugu od tebe, zasto je nepoznata - zato sto je odredjuje drzava. Pa mozes da trazis od mene sta god ti padne na pamet.

 

Zvuci kao zelenasenje, ja nemam uticaj na uslove.

 

Ako smem da primetim, tvoja definicija individualnosti se bitno razlikuje od onoga kako se u Svedskoj definise isti taj pojam. Ti svoju individualnost vidis u mogucnosti da slobodno odlucujes kako ces da skolujes svoje dete. To je u redu, naravno. Ali za Svedjane bi bilo krajnje neobicno da neko od njih trazi i ocekuje da izdrzavaju i skoluju "decu" koja su starija od 21 godine. I toj deci bi bilo cudno da se od njih ocekuje da budu ovisni o roditeljima sve do zavrsetka studija. Jer studije se ipak ne zavrsavaju u 21-oj. Po svedskom shvatanju, ako drzava ne bi obezbedjivala uslove za skolovanje, naravno kroz poreze, onda bi to bitno umanjilo sanse za slobodan izbor pojedinaca.

 

U ovom gore slucaju vazi za relativno mlade roditelje i decu, a moze se preslikati i na vreme kad roditelji ostare toliko da im treba tudja pomoc. Tada njihov slobodan izbor biva bitno ogranicen jer bi u sistemu za koji se ti zalazes, bili ovisni o svojoj deci. Ili o svojoj ustedjevini koja, kolika god da je, tesko bi bila dovoljna da zaposlis jednu ili vise osoba s punim radnim vremenom, da vode brigu o tebi kad sam vise ne mozes. Ili da platis smestaj u strackom domu, jer ne treba zaboraviti da smestaj u domu za stare realno kosta vise nego pun pansion u elitnom hotelu. Zato sto taj prostor mora da bude posebno opremljen i da ima personal razlicitih struka u toku celog dana i noci, dakle stalno na raspolaganju osobama koje ne mogu da se krecu i vode brigu o sebi. Koliko ljudi bi to moglo sebi da obezbedi? Osim ako pod starackim domom ne podrazumevamo tavorenje u nekoj uboznici, nego podrazumevamo da i ti ljudi imaju uslove za dostojanstven zivot. Kako u tim uslovima funkcionise individualnost i slobodan izbor pojedinca?

 

Meni se cini da ti kad pominjes individualizam, rezervises taj pojam samo za one koji su u punoj snazi, etablirani na trzistu rada, rade i zaradjuju vise od onog sto im je neophodno za prezivljavanje, pa bi trebalo slobodno da odlucuju sta ce s viskom. A niko to nije u toku celog zivota. Znaci, ovde uopste ne govorim o kategorijama bolesnih, siromasnih ili ljudi s trajnim hendikepom, vec o sasvim obicnim, prosecnim odraslim ljudima, koji ili jos nisu zavrsili skolovanje, ili zbog starosti vise ne mogu da rade. Sta biva s njihovom individualnosu i slobodnim izborom, ako nema drzavne podrske u vidu besplatnog (ili bar subvencioniranog) skolovanja i brige o starima? Ispada da bi njima sve to bilo uskraceno, jer su u prvom slucaju ovisni o roditeljima, a u drugom o deci (ako ih uopste imaju). Znaci, individua si od kad pocnes da radis i zaradjujes i mozda prvih nekoliko godina u penziji. Sve u svemu oko pola zivota. Drugu polovinu si nista i ovisan o dobroj volji najblizih. Tako u Svedskoj ne definisemo individualizam :smiley2:.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ObiW said:

 

 

To je prvi smislio Regan, da se skreše budzet za zbrinjavanje mentalno obolelih i zavisnih od alkohola i droge, i rekao to će sve dobrotvorno da se rešava, preko crkve i dobrovoljnih davanja drustveno odgovornih gradjana.

 

 

Mislim da je Regan u tome napravio gresku, to je jedna od retkih stvari gde mislim da je pogresio. Ali on je skresao budzet, te pare su vec dosle od nas, samo ih je trebalo preusmeriti. Nista dodatno nas ne bi kostalo. Znaci ja podrzavam zbrinjavanje mentalno obolelih, kod zavisnosti od alkohola i droge vec imam selekciju.

 

 

3 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ako smem da primetim, tvoja definicija individualnosti se bitno razlikuje od onoga kako se u Svedskoj definise isti taj pojam. Ti svoju individualnost vidis u mogucnosti da slobodno odlucujes kako ces da skolujes svoje dete.

Ne, ja tako ne vidim individualnost.

 

Ako hoces detaljniji odgovor, moraces da izbacis pretpostavke i ucitavanja. Znaci uopste me interesuje tvoj emotivni post o "sta se desi kad ostarimo", desava se ono sto smo zaradili tokom zivota. Tu iskljucujem one koji nisu sposobni da zaradjuju - mentalno oboleli, ili sa nekim genetickim oboljenjima, koji ih sprecavaju da budu individualni, treba da imaju neki humanitarni pristup.

 

Sto bi ti meni radno sposobnoj, zdravoj dobar deo veka, obezbedjivala standard ako ga ja nisam zaradila?

 

Budi fer i reci, jel bi me ti izdrzavala, jel mogu da se uselim u tvoj stan i ocekujem da me hranis i oblacis, ne neko imaginarno "drustvo", nego ti. 

 

Dok si ti radila, i pokusavala da unapredis svoj zivot, ja sam uzivala alkohol i zivela na tudjim donacijama, nijednog trenutka nisam razmisljala da mojoj deci treba neki pocetak, ili da ih nahranim.

 

Jel tvoja obaveza da nahranis mojih 6toro dece, mene smestis i promenis mi pelene?

 

Ja mozda nisam takva, ali ima dovoljno ljudi koji ce da prihvate tvoju ponudu da se brines o njima, samo mi posalji adresu i ja cu da ih uputim kod tebe.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Mislim da je Regan u tome napravio gresku, to je jedna od retkih stvari gde mislim da je pogresio. Ali on je skresao budzet, te pare su vec dosle od nas, samo ih je trebalo preusmeriti. Nista dodatno nas ne bi kostalo. Znaci ja podrzavam zbrinjavanje mentalno obolelih, kod zavisnosti od alkohola i droge vec imam selekciju.

 

.

 

To kresanje budzeta je krenulo sa pricom “ima jedna welfare queen u Čikagu, samo prima pomoć a vozi Kadilak..”.

 

Kad kreneš da čitaš šta lišu ljudi koji rade sa tim ljudima koji traže pomoć (food stamps i slično) čuješ jednu te istu stvar: možda jedan ili dvoje od 100 pokušavaju da zajebu sistem, ogromna većina je tu jer je zaista došla u situaciju da im je potrebna pomoć.

 

Što se tiče alkoholizma i droge, ono što nedostaje je prevencija i lečenje pod nadzorom. Skoro sve se svelo na “ajde da ih strpamo u zatvor”. Ne zaboravi da neki od tih ljudi posegnu za drogom jer nemaju zdravstveno osiguranje. ADD se leči adderalom, ali kad ga nema jer nema recepta, kiga nema jer nema doktora, koga nema jer nema osiguranja, dobar je i crystal meth (on kod njih izaziva suprotnu reakciju, smiruje ih i omogućava koncentraciju). Kada imaš konstantne bolove a nemaš zdravstveno, dobar je i morfijum. itd, itsl.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Mislim da je Regan u tome napravio gresku, to je jedna od retkih stvari gde mislim da je pogresio. Ali on je skresao budzet, te pare su vec dosle od nas, samo ih je trebalo preusmeriti. Nista dodatno nas ne bi kostalo. Znaci ja podrzavam zbrinjavanje mentalno obolelih, kod zavisnosti od alkohola i droge vec imam selekciju.

 

 

Ne, ja tako ne vidim individualnost.

 

Ako hoces detaljniji odgovor, moraces da izbacis pretpostavke i ucitavanja. Znaci uopste me interesuje tvoj emotivni post o "sta se desi kad ostarimo", desava se ono sto smo zaradili tokom zivota. Tu iskljucujem one koji nisu sposobni da zaradjuju - mentalno oboleli, ili sa nekim genetickim oboljenjima, koji ih sprecavaju da budu individualni, treba da imaju neki humanitarni pristup.

 

Sto bi ti meni radno sposobnoj, zdravoj dobar deo veka, obezbedjivala standard ako ga ja nisam zaradila?

 

Budi fer i reci, jel bi me ti izdrzavala, jel mogu da se uselim u tvoj stan i ocekujem da me hranis i oblacis, ne neko imaginarno "drustvo", nego ti. 

 

Dok si ti radila, i pokusavala da unapredis svoj zivot, ja sam uzivala alkohol i zivela na tudjim donacijama, nijednog trenutka nisam razmisljala da mojoj deci treba neki pocetak, ili da ih nahranim.

 

Jel tvoja obaveza da nahranis mojih 6toro dece, mene smestis i promenis mi pelene?

 

Ja mozda nisam takva, ali ima dovoljno ljudi koji ce da prihvate tvoju ponudu da se brines o njima, samo mi posalji adresu i ja cu da ih uputim kod tebe.

 

Ako vec odgovaras na moje postove, ne bi bilo lose i da ih prvo procitas. Ili bar da citiras ceo post, cisto zbog drugih. Jer u mom postu vrlo jasno pise da ne govorim o bolesnim, siromasnim i ljudima s trajnim hendikepom, vec o sasvim obicnim ljudima kao sto smo ti i ja.

 

Danas i skolovanje i starost traju duze nego ranije. Gore sam pokusala da ti objasnim kako se ovde kod mene gleda na pravo svake mlade osobe na slobodan izbor studija. Ako ta osoba treba za to vreme da zivi kod roditelja, a posebno ako se i skolarina placa, tesko da ce taj izbor biti onoliko slobodan koliko je u uslovima kad drustvo svima obezbedi uslove za to. Isto i u starosti - jedno je u toku radnog zivota zaraditi za normalan zivot, a nesto sasvim drugo zaraditi i za situaciju koja moze (ali ne mora) svima da se desi, dakle za slucaj ozbiljne bolesti koja zahteva svakodnevnu posebnu negu u toku vise godina. Sanse za ovo poslednje rastu s produzavanjem zivotnom veka, tako da bi mnogi trebalo da racunaju s tim.

 

 

Sto se bolda tice, najradije ne bih sirila pricu na tu stranu, ali prosto moram kad si vec pomenula. Ne znam koga ti sve brojis u "mentalno obolele" jer ne postoji neka opsta definicija tako neceg, kao sto i geneticki poremecaji mogu da budu vrlo raznorodni. Ali primecujem da stigmatizujes  i oduzimas pravo na individualnost i slobodu izbora veoma sirokoj kategoriji ljudi. Kao sto sam prilicno sigurna da bi ti se oni u mojoj zemlji toplo zahvalili na "humanitarnom pristupu" i glatko odbili bilo kakvu pomoc od strane nekog ko se tako strasno zalaze za sopstvenu individualnost, a tako nonsalantno negira njihovu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...