Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

Za ove sto se zale da je skupo studiranje studentima koji nemaju privilegiju da im je fakultet u rodnom gradu, moram da kazem da je to tako svugdje u svijetu.

Moj drugi posao u Kanadi je bio u jednom malom lijepom gradicu, centru pozorisne umjetnosti nazvan po rodnom mjestu Sekspira, Stratford, udaljen nekih 50 km od moje kuce.

Tako sam vozario neke 2 godine i u pojedinim momentima sam mislio cak da se preselim, jer mi se svidjao posao, ljudi sa kojima sam radio. Putovao sam na posao, sa jos jednim Madjarom i Englezom, skoro kao u vicu, putovali Englez, Madjar i Bosanac :classic_biggrin: dobro drustvo bilo,

medjutim odustao sam od preseljenja, zbog buduceg skolovanja djece. Stanujem na 5 minuta od univerziteta, jer skolovanje u Srbiji je jeftino u poredjenju koliko je to skupo ovde.

Makar imaju studentski domovi gdje je stvarno super jeftino, dok ovde i dom odere.

 

stratford-pe

 

market-square-comp-web-585x345-7064.jpg

 

stratford.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Ne znam koliko kostaju univerziteti u Kanadi.

Studirala sam u US, moj unuverzitet je na 4 mestu na FL - cena kredita za FL rezidente je bila (onomad) oko $ 100, za full time studenta po semestru je, uglavnom, oko 18 kredita - znaci, jedan semestar me kostao oko $ 1800, sto bi bila jedna manja mesecna plata. 

Roditelji pocinju vrlo rano (ako mogu) da uplacuju u college funds, pa deca ne krecu bas od nicega, pogotovo ako studiraju u svom state-u, ili, vrlo cesto, neke general courses uzimaju na community college, koji su jeftiniji od univerziteta.

Siromasni, a dobri studenti, mogu da dobiju federal grant, koji im pokriva casove i knjige. Koncept studiranja je takav da, u najvecem broju slucajeva, mozes da radis uz studije - ako moras (ili zelis).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nas UCSB godišnje sa knjigama dođe oko$6-$7k. Stan je skup, ali deca tako ienajme pa 3-4 podele rentu. Doađe na 10-k hiljada. Veoma pristupačno. Ako spavaju kod tate i mame skinuti stan. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cijena studiranja na univerzitetima u Kanadi, tacnije u Ontariju je odprilike od 7000 za godinu, npr biznis, matematika, sociologija i slicno gdje nema laboratorija, pa do 10-12 za inzinjering, a medicina je predpostavljam jos i vise, mozda 15. Mrzi me da guglam :classic_biggrin: ali prva dva znam, jer sam to placao.

Komjuniti koledz, sto je ovdje prakticno kao neka visa skola, programi su 2-3 godine, je upola cijene, opet zavisi od programa, a i mnogo je lakse.

 

Medjutim strani studenti placaju punu cijenu, 30-40 hiljada i njih ima jako dosta. Uglavnom Kina i Indija.

 

Druga stvar, moja necakinja je u Americi igrala kosarku cijelo vrijeme i dobila je sportsku stipendiju, toga nema u Kanadi, mozes da se takmicis u nekom sportu i branis boje univerziteta, ali moras da platis.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sunshine State said:

 

 

Drugim recima, Nemacka i nemacko drustvo, kroz poreze, placaju studiranje onima koji ce, u 90 % slucajeva, zavrsiti i koristiti i drustvu i sebi.

 

Btw, moji ukupni odbici na platu su oko 38 % - u to je ukljuceno sve: porez, penziono, zdravstveno, nezaposlenost, nega starih, solidarnost i, najvaznije, 6 nedelja godisnjeg ( 😄 ) i "neograniceno" bolovanje (ako zatreba, ne daj Boze). Iz tih 38 % bi se skolovalo/studiralo i moje dete (koje nemam), ali finansiram necije...

 

Interesantno. Ti procentualno placas porez isto kao i Kanadjani, a skolovanje na univerzitetu je, za razliku od Kanade, besplatno. Plus jos imas 6 nedelja godisnjeg odmora.

 

 

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Poznavajuci drugove americke marksiste spremi se za 80%. 

 

Btw. dok ovo pricamo ..... Teachers strike in Ontario puts 950,000 kids out of school :s_d:, gde je besplatno - tu su i strajkovi ..... za vise para, tj. vise poreze.

Jesi video sta uradise nemacki marksisti? Od istog procenta poreza kao sto ti placas skoluju decu besplatno, a radnici imaju 6 nedelja godisnje. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ObiW said:

Jesi video sta uradise nemacki marksisti? Od istog procenta poreza kao sto ti placas skoluju decu besplatno, a radnici imaju 6 nedelja godisnje. 

 

Ovo je vec cista laz.

 

Ako je verovati OECD, a zasto ne bi verovali, Nemacka je poreski pakao i jedino Belgijanci su veci poreski robovi u razvijenom svetu.

 

USA i Canada su i na toj listi prve komsije sa drasticno znacajno, znacajno manjim porezima.

 

Tako da ne znam sto ti to treba.

 

Za odmor si u pravu.

 

 

A new report by the OECD reveals that Germany is second only to Belgium when it comes to high tax rates in developed countries worldwide. ... That means nearly half of a single person's income goes towards taxes and social security contributions in Germany. Meanwhile the OECD average for singles was 36 percent.

 

spacer.png

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ovo je vec cista laz.

 

Ako je verovati OECD, a zasto ne bi verovali, Nemacka je poreski pakao i jedino Belgijanci su veci robovi u razvijenom svetu USA i Canada su i na toj listi prve komsije sa drasticno znacajno, znacajno manjim porezima.

 

Tako da ne znam sto ti to treba.

 

Za odmor si u pravu.

 

spacer.png

Nemci imaju poreske grupe: u prvoj su samci/neozenjeni, u drugoj samohtani roditelji, u trecoj, cetvrtoj i petoj ozenjeni, i oni mogu da biraju kojoj grupi hoce da pripadaju: oboje u 4. ili jredno u 3. drugo u 5....Grupa 6. je ko ima second job. Ozenjeni imaju opciju da kombinuju - ako priblizno isto zaradjuju, oboje budu u grupi 4. ako ne, onda onaj sto vise zaradjuje bira grupu 3, a bracni drug grupu 5.

Ja sam u grupi 3, tax je 38 %...znam sta dobijem mesecno, veruj mi, nemam razloga da lazem.

 

"Income tax in Germany is progressive: first, income tax rates start at 14%, then they rise incrementally to 42%; last, very high income levels are taxed at 45%. The top tax rate of 42% applies to taxable income above €55,961. Finally, for taxable income above €265,327, a 45% tax is applicable."

 

Znaci, nigde onog od 49 % iz tabele

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Nemci imaju poreske grupe: u prvoj su samci/neozenjeni, u drugoj samohtani roditelji, u trecoj, cetvrtoj i petoj ozenjeni, i oni mogu da biraju kojoj grupi hoce da pripadaju: oboje u 4. ili jredno u 3. drugo u 5....Grupa 6. je ko ima second job. Ozenjeni imaju opciju da kombinuju - ako priblizno isto zaradjuju, oboje budu u grupi 4. ako ne, onda onaj sto vise zaradjuje bira grupu 3, a bracni drug grupu 5.

Ja sam u grupi 3, tax je 38 %...znam sta dobijem mesecno, veruj mi, nemam razloga da lazem.

 

"Income tax in Germany is progressive: first, income tax rates start at 14%, then they rise incrementally to 42%; last, very high income levels are taxed at 45%. The top tax rate of 42% applies to taxable income above €55,961. Finally, for taxable income above €265,327, a 45% tax is applicable."

 

Znaci, nigde onog od 49 % iz tabele

 

Izvestaj je iz 2016. Ja nemam drugi nacin da to proverim. OECD ne bi trebalo da izvaljuje gluposti ....... mislim ..... ovo im je posao ........ a i tebi verujem, nema razloga da ti ne verujem :classic_biggrin:

 

http://www.oecd.org/newsroom/oecd-tax-rates-on-labour-income-continued-decreasing-slowly-in-2016.htm

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State  kaze personal income tax AND SOCIAL SECURITY CONTRIBUTIONS ......... mozda se zato tvojih 38% ne uklapa ....... placas nesto posebno pored takse??

 

Taxing Wages 2017 measures the level of personal income tax and social security contributions in each OECD country by calculating the ‘tax wedge’ - the total taxes on labour income paid by employees and employers, minus family benefits received, as a percentage of the labour costs of the employer.

\

 

9 minutes ago, ObiW said:

Čekaj 55 hiljada evra je 42%? 

 

Pa to je mnogo više nego za istu svotu u Kanadi.

 

Ne razumem.

Ovo su kanadske takse za 2020:

 

 

  • 15% on the first $48,535 of taxable income, and

  • 20.5% on the portion of taxable income over $48,535 up to $97,069 and

  • 26% on the portion of taxable income over $97,069 up to $150,473 and

  • 29% on the portion of taxable income over $150,473 up to $214,368 and

  • 33% of taxable income over $214,368

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ObiW said:

Čekaj 55 hiljada evra je 42%? 

 

Pa to je mnogo više nego za istu svotu u Kanadi.

Ne oporezuje se cela suma sa 42 %, vec se deo preko 55 k

 

For 2019 the taxable income amounts have increased a bit. And, there is an additional bracket. Taxable income of less than €9,169 is tax-free for a single person (€18,338 for a married couple). Beyond this threshold incomes up to €14,255 for a single person (€28,510 for a couple) are taxed with a rate progressively increasing from 14% to 24%. Incomes from €14,256 (€28,512) up to €55,960 (€111,920) are taxes at a rate of 24% to 42%; incomes from €55,961 (€111,922) to €265,236 (€530,652) are taxed at 42%. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Denis Jasharevic said:

@Sunshine State  kaze personal income tax AND SOCIAL SECURITY CONTRIBUTIONS ......... mozda se zato tvojih 38% ne uklapa ....... placas nesto posebno pored takse??

 

Taxing Wages 2017 measures the level of personal income tax and social security contributions in each OECD country by calculating the ‘tax wedge’ - the total taxes on labour income paid by employees and employers, minus family benefits received, as a percentage of the labour costs of the employer.

\

 

 

Ne razumem.

Ovo su kanadske takse za 2020:

 

 

  • 15% on the first $48,535 of taxable income, and

  • 20.5% on the portion of taxable income over $48,535 up to $97,069 and

  • 26% on the portion of taxable income over $97,069 up to $150,473 and

  • 29% on the portion of taxable income over $150,473 up to $214,368 and

  • 33% of taxable income over $214,368

Sta je ukljuceno u tax kod vas?

 

U Nemackoj one cifre koje sam napisala u prethodnom postu pokrivaju ovo:

 

The withholding tax levy comprises a tax on your salary (Lohnsteuer), national insurance contributions, taxes on “benefits in kind”, a solidarity surcharge, and a church tax (if applicable):

Social security payments (Krankenversicherung, Rentenversicherung, Pflegeversicherung & Arbeitlosenversicherung

Da li u vase procente ulazi coverage za duze bolovanje (e.g. short & long term disability)?

Ovih 38 % sto ja placam, pokriva apsolutno sve - znaci kad ostarim, pa mi treba nega - pokriveno je; ako treba godinu dana bolovanja - pokriveno; 6 nedelja godisnjeg - pokriveno; skolovanje/fakultet za decu - pokriveno; zdravstveno za decu - ukljuceno.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Denis Jasharevic said:

@Sunshine State  kaze personal income tax AND SOCIAL SECURITY CONTRIBUTIONS ......... mozda se zato tvojih 38% ne uklapa ....... placas nesto posebno pored takse??

 

 

 

  •  

Ne placam apsolutno nista posebno - skinu 38 %, uzeli sta im treba, meni ostatak da jedem, pijem, oblacim se, putujem, bolujem,..

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da li u vase procente ulazi coverage za duze bolovanje (e.g. short & long term disability)?

Ovih 38 % sto ja placam, pokriva apsolutno sve - znaci kad ostarim, pa mi treba nega - pokriveno je; ako treba godinu dana bolovanja - pokriveno; 6 nedelja godisnjeg - pokriveno; skolovanje/fakultet za decu - pokriveno; zdravstveno za decu - ukljuceno.....

 

Mrzi me da guglam, ali iz glave .......

 

1.  disability insurance ....... posebno ..... 20-tak dolara mesecno, znaci jeftino.

2. nega kad ostaris ........ nisam nikad cuo za to :roflmao:, mislim da to nema.

3. godinu dana bolovanja ....... to je long term disability isto kao i short ..... 

4. 6 nedelja odmora ....... to dobijes malo pre nego sto ces da umres :s_d:

5. zdravstveno ........ DA, ukljuceno je ..... mozes da doplatis ako hoces za malo bolji tretman i privatnu sobu, mene to kosta smesno malo.

6. fakultet ............ ako si srednja klasa placas 100%, ako si gologuzija pola ti drzava plati, ako si talentovan platice ti neko drugi sve.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

Zato i pitam vas Kanadjane,  kad bi dodali na te vase % sve ono sto je u DE ukljuceno u mojih 38 % i te cifre kod vas bi bile (bar malo) vece...razlika je sto te ovde ne pitaju da li zelis e.g. Altersvorsorge (kad imas 20 godina, neces, jer mislis da neces nikad ostariti, a kad ostaris, pa nemas dovoljno, onda dobro dodje, ne moras decu moliti da ti peru doope), skontas da i nije najstrasnije sto je koji procenat plate odlazio na to.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

According to a KPMG report on income tax and social security rates on $100,000 USD of income, in Germany the percentage paid by individuals was 28.3% plus 9.8% in pension insurance for a total of 38.1% (this does not include the mandatory 15.5% for health insurance that we in the United States pay separately). 

 

Ovih 38% odgovara ovom sto je Sunshine rekla ....... e sad ovih 15,5% ne odgovara .........

 

Sta kaze cika Google ......

 

The contribution to statutory health insurance in Germany is 15.5%, of which the employer pays 7.3% and the employee 8.2%

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

@Denis Jasharevic @ObiW @Sunshine State

Cini mi se da je tax preduzeca u evropi vece nego u US. Medjutim, plate u US su vece u osnovi, verovatno bas zbog toga sto preduzeca imaju manje rashode i resto moraju da plate zaposlenima.

 

Posto vec 12 godina ne radim u US, zanima me da mi, ako zelis (ili ti ili @ObiW) sracunate koliko bi procenata bilo na vasu bruto platu sve ono sto se u Nemackoj odbija (ne pricam o delu koji poslodavac placa, vec o udelu zaposlenog):

- income tax

- social security

- unemployment

- health insurance

- short & long term disability

 

Eno i u onoj tabeli sto je Denis stavio stoji da je US tax oko 31 % - sta su u to uracunali?

Ja sam napisala sta mojih 38 % ukljucuje...

 

p.s. keep in mind da jos niko u Nemackoj nije morao da file bankruptcy zbog medicinskih troskova, recimo

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Zato i pitam vas Kanadjane,  kad bi dodali na te vase % sve ono sto je u DE ukljuceno u mojih 38 % i te cifre kod vas bi bile (bar malo) vece...razlika je sto te ovde ne pitaju da li zelis e.g. Altersvorsorge (kad imas 20 godina, neces, jer mislis da neces nikad ostariti, a kad ostaris, pa nemas dovoljno, onda dobro dodje, ne moras decu moliti da ti peru doope), skontas da i nije najstrasnije sto je koji procenat plate odlazio na to.

 

 

Pa koliko oni imaju tih "sabirnih centara" jebote?!? Nije ni cudo sto im treba 5 miliona "medicinskih sestara" koje rade bas to sto si napisala.

 

Nekoliko procenata od plate za 40 godina na kraju izadje mnogo lepa parica ..... problem je sto niko na to ne misli dok ne bude kasno. To se slazem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...