Jump to content

Welfare state - državni paraziti i individualci...


Down With The Sickness

Recommended Posts

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Nego šta, ta tadašnja devojčica je danas lekarka, doktor u lokalnoj bolnici. Osim uvoda u laptop, ništa joj nisam pomogao. Dobila je od faksa 50$ Chrome laptop.

 

Za struke od nacionalnog značaja kao  lekari, zubari, veterinari, izvlače na lutriji gde će da rade prve 3 godine. Ima lista mesta gde im trebaju posle diplomiranja pa baš je njeno mesto bilo tu, prijavila se i dobila. Da radi kao lekar u svom rodnom mestu.

Ko nije imao opredeljenje, poslali su ga tamo gde ga je  lutrija izvukla. Nema "ostani u krugu dvojke" i budi nezaposlen .Tako prve 3 godine gde su otišli da rade, tu se verovatno  ožene ili udaju i ostanu doveka.
Thai je pametna država. To bi ne samo Srbija nego i Svet mogao da nauči od njih. Strateške struke u službi naroda.

 

 

 

To ko crveni kmeri ybt.

 

Sta Srbi da nauce? Pa tako je bilo u kraljevini Jugoslaviji pre 100 godina.

 

Ja nemam nikakve veze sa drzavom i narodom. Nisu oni platili skolu nego ja. Tako da mogu da odyebu i drzava, a posebno narod :roflmao:

Link to comment
Share on other sites

 

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Pricao sam o svojoj deci cije skolovanje JA placam. Kakva qrac lutrija, drzava i narod. 

 

Sto se SFRJ tice, neka mi ispostave racun za skolovanje. S obzirom da mi je otac bio vrhunski strucnjak cenim da mi dodju lepih para, jer je pored mene jednog iskolovao bar jos pet koje u zivotu nije video.

 

Pa i za tebe je neko isto placao, kao sto i ovde neko placa dio skolarine za tvoju djecu, jer je skolarina subvencionisana. 

Sve u svemu taj narod koji si odyebao je platio tvoje skolovanje od prvog osnovne pa sve do kraja. Ne dugujes ti nikome nista, ali to je tako.

Da ne spominjemo studentske domove koji su za skoro dzabe. Sjeti se tih cijena. Ko je platio, pa taj odyebani narod.

 

Yoyogijev primjer je u upotrebi cak i ove i u USA i sire. Drzava ti plati skolovanje i obavezan si da radis gdje te odrede. U pitanju je naravno vojna skola.

U vec hronicnom nedostatku doktora i provincijske vlade bi mogle da stipendiraju studente koji zele da studiraju medicinu, ali ne mogu da plate, pod obavezom da odrade taj dug tamo gdje je potrebno. Niko nikoga tu ne tjera, sve na dobrovoljnoj bazi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

 

Pa i za tebe je neko isto placao, kao sto i ovde neko placa dio skolarine za tvoju djecu, jer je skolarina subvencionisana. 

Sve u svemu taj narod koji si odyebao je platio tvoje skolovanje od prvog osnovne pa sve do kraja. Ne dugujes ti nikome nista, ali to je tako.

Da ne spominjemo studentske domove koji su za skoro dzabe. Sjeti se tih cijena. Ko je platio, pa taj odyebani narod.

 

Yoyogijev primjer je u upotrebi cak i ove i u USA i sire. Drzava ti plati skolovanje i obavezan si da radis gdje te odrede. U pitanju je naravno vojna skola.

U vec hronicnom nedostatku doktora i provincijske vlade bi mogle da stipendiraju studente koji zele da studiraju medicinu, ali ne mogu da plate, pod obavezom da odrade taj dug tamo gdje je potrebno. Niko nikoga tu ne tjera, sve na dobrovoljnoj bazi.

 

Nemam vremena za TitinU filozofiju, kao ni za studentske domove u koje nisam nikada usao da vidim kako izgledaju. Budi pozdravljen ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

Te price o "narodu" koji je platio nekome skolovanje su samo jos jedna patrijotska podmetacina koja cilja na emocije. Nikakavg narod nije nista nikome platio, nego se svima od plate odbijalo za skolstvo i ostalo, prema tome, svaciji roditelji su platili skolovanje svojoj deci. A sto se "naroda" tice, u takvom "sistemu" narod u stvari za skolstvo placa i vise nego sto treba, jer tu ima samo 6% visokoobrazovanih, i nikad ih vise nije ni bilo, procentualno. Ostatak tih para koje je za skolstvo uplacivao "narod" i koje i sad uplacuje je verovatno potrosen na razne patriotske aktivnosti, isto kao i kao razni zajmovi za srbiju, devizne stednje itd. Tako da bi "narodu" bilo pametnije da trazi da se sve sto ne mora da ima veze sa drzavom privatizuje, tipa posta, eps, telekom, ti penzioni, zdravstveni i fondovi za skolstvo i ostalo, pa da se zna gde idu pare koje placa u zajednicku kasu :wink2:

 

 

Ja lepo kazem ...... neka NAROD sracuna koliko sam duzan, ne bezim od placanja ...... :roflmao:...

 

Pa neka se akcija zove "Gastarbajteri, vracajte pare za skolovanje - za preporod Srbije!".

 

Ali hocu cistu racunicu ...... u dinar!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja lepo kazem ...... neka NAROD sracuna koliko sam duzan, ne bezim od placanja ...... :roflmao:...

 

Pa neka se akcija zove "Gastarbajteri, vracajte pare za skolovanje - za preporod Srbije!".

 

Ali hocu cistu racunicu ...... u dinar!

Šta ti kaže računica, šta je jeftinije za kućni budžet: onako kako si se ti školovao, ili kako ti se školuju deca?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ObiW said:

Šta ti kaže računica, šta je jeftinije za kućni budžet: onako kako si se ti školovao, ili kako ti se školuju deca?

 

Moja racunica kaze da mi je ovde jeftinije, odnosno bolje za kucni budzet. Znam tacno u dolar sta placam, kome i zasto, sto mi je veoma bitno i mnogo mi se svidja.

 

Moja racunica se naravno ne mora slagati sa racunicom nekog drugog. Samo odgovaram na postavljeno pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Moja racunica je da je univerzitetska skolarina mnogo skupa u SAD, a mnogo jeftina (bila) u SFRJ. 

 

I sto sam stariji, sve mi se vise svidja model koji je bio u SFRJ. Ne svidja mi se to sto je prosek studiranja bio 7 godina, ali koncept zavrsavanja studija bez studentskih kredita mi se veoma dopada. Ja na nastavni program i kvalitet predavanja svakako ne mogu da uticem placao skolarinu ili ne. Ako je vec tako, onda bolje da platim iz dzepa sto manje. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ObiW Kod mene su uveli džabe Com.Col. ali su pre toga doneli i dekret po kome coledge ne može da natera studenta da uzme niži course kad upisuje. Značiene možeš nikoga da nateraš da opiše algebru 1, ili geometriju, ako hoće precalg. Videćemo kako će to džabe da radie
Ne može svako da upiše fax!
Naš jeeproblem bio što su ve%ina profesora bila idioyi, a ništa nisi mogao da im uradi. Videćemo. [emoji14]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ObiW said:

Moja racunica je da je univerzitetska skolarina mnogo skupa u SAD, a mnogo jeftina (bila) u SFRJ. 

 

I sto sam stariji, sve mi se vise svidja model koji je bio u SFRJ. Ne svidja mi se to sto je prosek studiranja bio 7 godina, ali koncept zavrsavanja studija bez studentskih kredita mi se veoma dopada. Ja na nastavni program i kvalitet predavanja svakako ne mogu da uticem placao skolarinu ili ne. Ako je vec tako, onda bolje da platim iz dzepa sto manje. 

 

 

 

Ali to je upravo razlog zasto je ovaj sistem bolji, ljudi placaju za studije, pa onda nemas vecitih studenata. A univerziteti zato sto im znaci koliko ce da naplate, moraju i da isporuce kvalitet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ObiW said:

Moja racunica je da je univerzitetska skolarina mnogo skupa u SAD ...

 

Tu nema nikakve dileme. Neke cifre kao da nisu sa ove planete. Doduse i neke plate za koje ti se otvara put posle tih skola zvuce potpuno vanzemaljski.

 

Quote

...... a mnogo jeftina (bila) u SFRJ. 

 

Nemam ideju kako ti znas koliko je kostala skola u SFRJ. Ja ne znam, a nije znao ni moj otac koliko ga je kostala. Niko nam nikada nije rekao. Pretpostavljam da uzimas cenu studiranja za strane studente kao referencu. I to je bilo potpuno nerealno, Secam se da su se Grci koji su studirali sa mnom smejali koliko je jeftino. Ne secam se bas tacno, ali nekih 5 puta jeftinije nego u Grckoj. Iskreno, ja mislim da se tim nije niko ozbiljno bavio tamo :s_d:, ionako je sve bilo na kredit. Zato vise i nema :wicked:

 

Quote

I sto sam stariji, sve mi se vise svidja model koji je bio u SFRJ. koncept zavrsavanja studija bez studentskih kredita mi se veoma dopada.

 

Sto sam stariji sve sam prestravljeniji da bi neko mogao uzeti moj novac da bi neki bubuljicari studirali izmisljene neo-marksisticke postmodernisticke "studije" kao Black studies, Women's studies, Gender studies ...... jebote koji uzas ....... ostali bi mnogo zdraviji mentalno sa srednjom skolom, korisniji za drustvo, a srecniji privatno zbog neispranog mozga.

 

Ko bi to platio kada planiraju da izbace milione takvih diplomiranih zombija??? Pa to su trilioni.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

A beogradske gazdarice? Vece derikoze u zivotu  nisam videla! Da samo znate sta se sve izdaje u krugu Dvojke.....iole pristojan stan za studenta ide uz depozit a kirija  i nekoliko meseci u napred, kao da izdaju Valdorf Astoriju. Moj necak je studirao u Temisvaru pre nekoliko godina: savrsen, nov studentski dom, jednokrevetna soba a dzabe, sve u samom gradu  + 50 eura svakog meseca na Viza karticu studentu od vlade Rumunije. Mislim da su imali beneficije oko gradskog prevoza i telefonskih usluga, milina jedna. 

I bez placanja skolarine ( ljubi ih majka, sve vrednica do  vrednice) potrosili smo citavo bogatstvo na 2 diplopme, 4+6 godina studija. Koje sada podizu BDP tamo nekim drugim drzavama. Ako.....

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@PletiljaPotpuno te razumem posto sam ja bila taj "student" iz unutrasnjosti i to jos od srednje. Kako su to moji finansirali? Pa uz velika odricanja, a i ja pocela da radim sa 17. Ne ono za dzeparac - nego da radim. Sad ovaj moj studira ovde .... i meni smesno, i ne treba nam studentski kredit, cak se i ne odricemo nicega.

Ok razlika je - on zivi kod mame. Ali cak i da placamo da je negde drugde prosli bi bez kredita.

Isto tako, tacno je da ne placamo Harvard, on je odlucio da se posveti studiranju, ne radi.

 

Hvala lepo, ne treba mi "besplatno" skolovanje. Nema nista besplatno. Treba od neceg pokriti to "besplatno", a ja nekako imam osecaj da bi to bilo od moje plate, za par vecitih studenata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Sto sam stariji sve sam prestravljeniji da bi neko mogao uzeti moj novac da bi neki bubuljicari studirali izmisljene neo-marksisticke postmodernisticke "studije" kao Black studies, Women's studies, Gender studies ...... jebote koji uzas ....... ostali bi mnogo zdraviji mentalno sa srednjom skolom, korisniji za drustvo, a srecniji privatno zbog neispranog mozga.

 

E to, to... baš sam na to i mislio..

 

Ti nisi ovde učio školu, ja jesam, i oni su te gender studies i te budalaštine imali i devedesetih. Mi u SFRJ marksizam i odbranu i zaštitu 1 i 2, oni te društvene predmete. Ja sam se smejao kada sam video da tu debatuju da li treba da se piše “woman” ili “womyn”, jer zaboga, žena nije prirepak muškarca, i zato ne treba da ima u imenu varijaciju reči “man” ni u kom obliku. Marksizam je imao više smisla od onog.

 

I baš zato školovanje treba da bude besplatno. Ti si se žalio da ti dete teraju da uči neke slične gluposti, i ne samo da to mora da uči jer je predmet obavezan, nego ti plaćaš iz svog džepa da bi je indoktrinirali. I još moraš posle nastave da joj objasniš koliko to što je uče nema veze sa životom.

 

Prilično sam siguran da nema gore investicije: daješ pare, a znaš da ćeš morati da opravljaš šta majstori naprave. Daleko je bolje da sve nas oporezuju i da makar community college bude besplatan, jer ti obavezni predmeti mogu da se slušaju i tamo pa se posle transferuju na univerzitet.  Kad već ne mogu da ih nateram da izbace iz gradiva priče o opresiji i privilegiji belog muškarca, makar da se ne osećam kao poslednja budala kad im pišem ček. 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ObiW said:

 

Prilično sam siguran da nema gore investicije: daješ pare, a znaš da ćeš morati da opravljaš šta majstori naprave. Daleko je bolje da sve nas oporezuju i da makar community college bude besplatan, jer ti obavezni predmeti mogu da se slušaju i tamo pa se posle transferuju na univerzitet.  Kad već ne mogu da ih nateram da izbace iz gradiva priče o opresiji i privilegiji belog muškarca, makar da se ne osećam kao poslednja budala kad im pišem ček. 

 

 

Poznavajuci drugove americke marksiste spremi se za 80%. 

 

Btw. dok ovo pricamo ..... Teachers strike in Ontario puts 950,000 kids out of school :s_d:, gde je besplatno - tu su i strajkovi ..... za vise para, tj. vise poreze.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Poznavajuci drugove americke marksiste spremi se za 80%. 

 

Btw. dok ovo pricamo ..... Teachers strike in Ontario puts 950,000 kids out of school :s_d:, gde je besplatno - tu su i strajkovi ..... za vise para, tj. vise poreze.

 

U koje  su škole ta deca otišla? Home schooling? Ili škole za pare?

Link to comment
Share on other sites

Nemacka je to zanimljivo resila i uredila - skolovanje se "ne placa", ali ne moze bas svako ni da studira - kod njih vec od 4. osnovne decu "razvrstavaju" u haupt, real i gimnaziju - u haupt idu oni koji ili nisu dovoljno pametni ili vredni - oni se iz tih skola upisuju na zanate (koji su, itekako, potrebni drustvu). Iz haupt je dosta tesko otici na fakultet, tako da su besplatne studije rasterecene za tu grupu. Iz real se malo lakse moze upisati fakultet/visa (u poredjenju sa haupt), ali ni to nije toliko lako da bi bas svaka "shusha" mogla da studira (besplatno).

 

Drugim recima, Nemacka i nemacko drustvo, kroz poreze, placaju studiranje onima koji ce, u 90 % slucajeva, zavrsiti i koristiti i drustvu i sebi.

 

Btw, moji ukupni odbici na platu su oko 38 % - u to je ukljuceno sve: porez, penziono, zdravstveno, nezaposlenost, nega starih, solidarnost i, najvaznije, 6 nedelja godisnjeg ( 😄 ) i "neograniceno" bolovanje (ako zatreba, ne daj Boze). Iz tih 38 % bi se skolovalo/studiralo i moje dete (koje nemam), ali finansiram necije...

Tako nekako je i kod muza s NL primanjima.

 

Da se slozim sa Zoranom - poslednji postovi "nidje veze" s modom, osim ako  studiranje ne posmatramo kao pomodarstvo 

Edited by Sunshine State
Koma
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Pletilja said:

A beogradske gazdarice? Vece derikoze u zivotu  nisam videla! Da samo znate sta se sve izdaje u krugu Dvojke.....iole pristojan stan za studenta ide uz depozit a kirija  i nekoliko meseci u napred, kao da izdaju Valdorf Astoriju.

 

Been there, done that. Pitanja tipa, "a izvinite koliko ste vi visoki" (plafon na 1.80m) :smiley26:, "ko od studenata jos kuva?" "ne moze niko sem tate da dodje", " a koliko puta se vi tusirate (nedeljno)?"

 

10 hours ago, Angelia said:

Pa uz velika odricanja, a i ja pocela da radim sa 17

 

Jeste najbolje raditi iz mnogo razloga sazreli covek pre, ali nisu programi svih fakulteta bili organizovani tako da se to moglo. Cesto puta se zanocilo skoro na fakultetu zbog laboratorije. A devedesete su bile haos za studije. Doduse znam neke sto su upgrejdovali polovne automobile sa sverscovani delovima iz Bugarske, ali oni su bili iz Beograda

1 hour ago, Sunshine State said:

Iz haupt je dosta tesko otici na fakultet, tako da su besplatne studije rasterecene za tu grupu. Iz real se malo lakse moze upisati fakultet/visa (u poredjenju sa haupt), ali ni to nije toliko lako da bi bas svaka "shusha" mogla da studira (besplatno).


To otprilike kao bivsi ŠUP  kod nas, tehnicka skola (ili neka druga strucna) i gimnazija. Ugrubo receno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...