Jump to content

(Digitalni) Marketing


Recommended Posts

Ja sam radio sa nekim domacim agencijama u formi eksternog saradnika. Generalno sam primecivao da dinamika rada, cak i u uspesnim agencijama, nije bas sjajna.

 

Ako je agencija mala, recimo do 10-ak ljudi, postoji problem "gazde" koji u sve hoce da se mesa, tako da sustinski imas dva klijenta, moras da radis da se sefu svidi, a istovremeno da imas u vidu i sta klijent hoce, a cesto te informacije ne dolaze do tebe na pravi nacin jer dolaze od sefa i onda se stvara toksicno okruzenje.

 

Cak i u agencijama koje su vece, imaju popunjene sve pozicije, postoji cest konflikt izmedju razlicitih departmenta i na relaciji senior-junior. Cesto su ovi koji se dovedu u upravljacke strukture i koji delegiraju zadatke nedovoljno strucni da to rade pa i tu dolazi do trzavica.

 

Sto se tice tog zadatka koji si imala, kako bih ja tome pristupio - pokusao bih da objasnim sta zelimo da postignemo dizajnom i pustio ih da dodju do kreativnog resenja.

 

Ili tako, da napravis neki vizuelni prikaz koji je jednostavan da oni rade na osnovu toga.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/18/2023 at 11:38 PM, McLeod said:

Ja sam radio sa nekim domacim agencijama u formi eksternog saradnika. Generalno sam primecivao da dinamika rada, cak i u uspesnim agencijama, nije bas sjajna.

 

Ako je agencija mala, recimo do 10-ak ljudi, postoji problem "gazde" koji u sve hoce da se mesa, tako da sustinski imas dva klijenta, moras da radis da se sefu svidi, a istovremeno da imas u vidu i sta klijent hoce, a cesto te informacije ne dolaze do tebe na pravi nacin jer dolaze od sefa i onda se stvara toksicno okruzenje.

 

Cak i u agencijama koje su vece, imaju popunjene sve pozicije, postoji cest konflikt izmedju razlicitih departmenta i na relaciji senior-junior. Cesto su ovi koji se dovedu u upravljacke strukture i koji delegiraju zadatke nedovoljno strucni da to rade pa i tu dolazi do trzavica.

 

Sto se tice tog zadatka koji si imala, kako bih ja tome pristupio - pokusao bih da objasnim sta zelimo da postignemo dizajnom i pustio ih da dodju do kreativnog resenja.

 

Ili tako, da napravis neki vizuelni prikaz koji je jednostavan da oni rade na osnovu toga.

 

Dinamika rada u agencijama se najbolje opisuje rečju - ludnica. To je dinamičan rad u pravom smislu tih reči, svaki dan haos i stres, gde je sve za juče. Nemam iskustvo da je problem "gazde" u firmi, ali klijenti jesu problem, jer se najčešće ne uspostave granice na liniji agencija-klijent na pravi način.

 

Što se tiče odnosa između timova, dešava se da ti ne znaš šta rade drugi timovi jer nema vremena da se time bavi, pa i kad radite na istom projektu funkcioniše po principu podelimo zadatke i to je to. I onda nastanu problemi, miskomunikacija...

 

Što se tiče dizajna, sada imamo seniora koji je baš kul lik za saradnju, ono on uzme papir i olovku i dođe da mi nacrta elemente i obrnuto.

 

Nego uđoh na topik da postavim ovo:

 

 

Odlično su ovo uradili.

Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2023 at 1:47 AM, DameTime said:

 

Dinamika rada u agencijama se najbolje opisuje rečju - ludnica. To je dinamičan rad u pravom smislu tih reči, svaki dan haos i stres, gde je sve za juče. Nemam iskustvo da je problem "gazde" u firmi, ali klijenti jesu problem, jer se najčešće ne uspostave granice na liniji agencija-klijent na pravi način.

 

Teško je postaviti granice jer klijenti ne razumeju agenciju i gde je njihovo mesto u celom sistemu. U marketing timovima manjih klijenata uglavnom rade ljudi koji ne znaju kako sistem funkcioniše i da sa svojim godišnjim budžetom od 100 ili 200k evra nisu nikakav prioritet u većim agencijama i da im je bolje da nađu neku manju agenciju, gde bi ljudi bili posvećeniji njima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Green23 said:

Teško je postaviti granice jer klijenti ne razumeju agenciju i gde je njihovo mesto u celom sistemu. U marketing timovima manjih klijenata uglavnom rade ljudi koji ne znaju kako sistem funkcioniše i da sa svojim godišnjim budžetom od 100 ili 200k evra nisu nikakav prioritet u većim agencijama i da im je bolje da nađu neku manju agenciju, gde bi ljudi bili posvećeniji njima.

 

Ti bar znaš kako je to 😄 

 

Svaki klijent, logično, misli da je on jedini s kojim agencija radi i onda očekuje full commitment. Zbog toga je bitno da se uspostavi taj odnos gde postoje granice, što je realno posao akaunata na dnevnoj bazi (ako ih ima). 

 

Druga stvar je što manje agencije neguju stav da klijent može da te gazi i da u 1 do 12 traži sve što hoće, traži 1000 izmena za isti fee itd. Tako da vremenom svi članovi tima usvoje takve obrasce ponašanja. 

Link to comment
Share on other sites

To o cemu pricate je pre problem odnosa sefova sa klijentima i sefova sa radnicima.

 

Ako se radi in house, imas radno vreme. Ako pustas da te sef gazi 24/7, to je tvoj problem.

 

Ako sef pusta da ga klijent gazi 24/7, to je problem postavke i agencije.

 

Bar je tako u manjim agencijama. Accountanti su tu (ako ih i ima dovoljno) izmedju cekica i nakovnja.

 

Zbog toga mnoge male agencije ne mogu da zadrze radnike duze vreme i stvore stabilnost, jer su od starta postavljene pogresno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/16/2023 at 5:57 PM, DameTime said:

Kad smo već na temi, ima li #agencylife ljudi? 😄 

Ja sam bio ubedjen da sam odgovorio na ovo.

 

Ima nas jos, nažalost 😅

 

Pazi, agencija ima svoje prednosti i mane, problem je kada se stvara nezadovoljstvo kad osoba preraste rad u agenciji ili cak i samu agenciju...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2023 at 2:03 PM, Golijat said:

Ja sam bio ubedjen da sam odgovorio na ovo.

 

Ima nas jos, nažalost 😅

 

Pazi, agencija ima svoje prednosti i mane, problem je kada se stvara nezadovoljstvo kad osoba preraste rad u agenciji ili cak i samu agenciju...

 

Sad sam ja mislila da sam odgovorila 😂

 

Bold: ovo mi se dešava trenutno... Neki savet kako se izboriti sa tim?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, DameTime said:

 

Sad sam ja mislila da sam odgovorila 😂

 

Bold: ovo mi se dešava trenutno... Neki savet kako se izboriti sa tim?

Beži! 😂

 

Šalim se naravno. Ne znam šta bih ti rekao, i meni se dešava slično...

 

Radio sam u dve agencije skoro 3 godine i sada u top 3 agencija u Srbiji sigurno i osećaj mi je kao da stagniram ili jednostavno nema tog napredka koji sam očekivao...

 

Moje je mišljenje da nema previše prostora za napredak u agenciji, već posao treba potražiti u korporaciji, što mi je i plan, ali neka prođe zima. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Golijat said:

Moje je mišljenje da nema previše prostora za napredak u agenciji, već posao treba potražiti u korporaciji, što mi je i plan, ali neka prođe zima. 🙂

 

Takođe. Ja sam letos pokušala i bila sam na više razgovora, negde sam prošla do poslednjeg kruga ali bi uvek izabrali seniora (još uvek sam mid level). 

Link to comment
Share on other sites

Zalutah ovde i slab sam u marketing, ali na temu osećaja stagniranja/prerastanja firme/pozicije...

 

Neki ljudi preferiraju komfor, navike i osećaj sigurnosti, odnosno nisu komforni sa novim okruženjima, sredinama, ugovorima na određeno... međutim, mislim da je ovo što ću reći uvek dobar savet: kada god osetiš da stagniraš, nazaduješ ili imaš dosta osnova da veruješ da u nekom periodu nećeš dobiti ono što ti karijerno treba, LinkedIn i traži nešto što misliš da će ti pružiti šta ti treba. Trava nije uvek zelenija negde drugde, ali osim ako si siguran da radiš na elitnom mestu na elitnoj plati, šanse su da ćeš naći i zeleniju travu. Uostalom, upoznavanje nekih novih ljudi/drugih pogleda na profesiju, intervjui, priprema, introspekcija ali i sud drugih su karijerno uvek korisna stvar. U najgorem slučaju, videćeš da je i negde drugde trava žućkasta, što nije beskorisna informacija.

 

9 minutes ago, Golijat said:

Moje je mišljenje da nema previše prostora za napredak u agenciji, već posao treba potražiti u korporaciji, što mi je i plan, ali neka prođe zima. 🙂

 

Dobra stvar kod korporacija i velikih sistema jeste što osim ako nisi 100% zakucan u profesiji imaš potencijalno priliku da se prekvalifikuješ ili zađeš u neke druge pozicije, da stekneš znanje u nekom specifičnom domenu i generalno da se okružiš ljudima različitih kvaliteta & mišljenja, a to je uvek dobra sredina za rast.

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, pierre van hooijdonk said:

Dobra stvar kod korporacija i velikih sistema jeste što osim ako nisi 100% zakucan u profesiji imaš potencijalno priliku da se prekvalifikuješ ili zađeš u neke druge pozicije, da stekneš znanje u nekom specifičnom domenu i generalno da se okružiš ljudima različitih kvaliteta & mišljenja, a to je uvek dobra sredina za rast.

Ovo!

 

Ovo mi predstavlja možda i najveći problem u radu u agenciji.

 

Nemaš priliku, makar ja je nisam imao, da pokažem šta znam i na drugim poljima, nego glavu u monitor i radi taskove za koje si plaćen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam uspela da se izborim da me malo više usmere konkretno na performance marketing, pošto sam u Social Media timu i dojadilo mi je da budem devojka za sve. Htela sam da se malo konkretnije usmerim na oblast koja me zanima.

 

Na kraju su pristali, ali kljucala sam i smarala mesecima, jer se u agencijama jako teško menjaju pozicije. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Golijat said:

Ovo!

 

Ovo mi predstavlja možda i najveći problem u radu u agenciji.

 

Nemaš priliku, makar ja je nisam imao, da pokažem šta znam i na drugim poljima, nego glavu u monitor i radi taskove za koje si plaćen.

 

Ja imam utisak da je u korporaciji daleko gore što se ovoga tiče, s obzirom da imaju veliki broj zaposlenih pa imaju mogućnost da te guraju da se specijalizuješ za jednu stvar. Meni rad u malobrojnijoj firmi prija jer nisam vezan za jednu vrstu taskova već je posao dosta dinamičan. Mana je naravno što smo svi devojke za sve, pa smo onda često prinuđeni da angažujemo eksternog konsultanta koji je zaista ekspert za određenu oblast. U pitanju je tehnički konstalting, a na osnovu vaših razgovora sam stekao utisak da je struktura posla dosta slična marketinškom, klijenti te jašu od jutra do sutra ne bi li im odradio što više posla za što manje novca.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo primer frisko od pre neku nedelju - angazuju me ljudi da pomognem kao devojka za sve. Agencija nasa, klijent americki, dobro placa, ali bas trazi mnogo, cesto i nerazumno.

 

I sad, hoce da implementira neku analitiku koja je bukvalno dno zecje rupe na Google Analytics. I sad, to ne moze da se prikaze kako on hoce. Jednostavno je nemoguce, ko je radio sa tim alatima zna da postoje mnogo ogranicenja, pogotovo kad je Google provajder i okreni obrni zakucali mi, dok nismo probali da mu prodamo pricu bukvalno na foru jednog chrome addona koji te stvari koje on trazi prikazuje lepse i user friendly u poredjenju sa Google Analytics. On nece, hoce samo ovo, mi mu pokazemo kako ce da izgleda (napravio developer iz agencije) i on kaze - wow, ovo super izgleda.

 

Mi smo izgubili nedelju dana na zajebanciju sa necim sto znamo da ne moze da bismo to resili bukvalno na foru.

 

I to je tipa 90% rada agencija - klijent. Kao zaposleni tamo imas dva klijenta - svog sefa i klijenta svog sefa i treba da im igras na note i nabadas.

 

A za to vreme sustinski i vazan posao koji treba da se obavi stagnira ili nazaduje, jer cesto ni jedan ni drugi nisu sigurni sta hoce ni sta im treba.

 

Retke su agencije koje mogu sebi da priuste da uz rizik gubitka klijenta odigraju malo drugacije i postuju sistem rada u svojoj agenciji i omoguce specijalizaciju. To je prosto tako.

 

Sto se korporacija tice, posto je veca firma, postoje i vece mogucnosti i specijalizacija i prekvalifikacija je laksa i realnija, ali i tu treba biti na pravom mestu u pravo vreme i pokazati afinitet ka takvoj vrsti napretka.

 

Kao sto gore rekoste, neki vole komfor i da rade stvari po automatizmu svaki dan i da im lezu pare svakog prvog u mesecu, bez nekog hasla i teznje za unapredjenjem.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

“Devojka za sve” je sudbina svih nas,( barem većine) nevezano za veličinu firme.

 

Jednostavno industrija je takva sad da poslovi evoluiraju tako. Ne mislim na marketing samo.

Redak broj poslova u IT ce ostati na nivou dugogodisnjih specijalaca.

 

Marketari ce morati da plivaju ka drugim oblastima (BI, sales, design, pa cak i tech). Neki malo vise u jednom pravcu, manje u drugom.

Mi dizajneri cemo morati da plivamo ka BI, tech, marketinguc i techu.

 

Do pre par godina si u dizajnu imao ljude koji su bili samo UI, ili ljude koji su samo sirovin UX, pa onda nekakav UI/UX od skora. Ali i to se menja. Ti UI/UX ljudi (pre svega koji rade na sajtovima i landing pages) mogu da zaborave na to da ce ziveti od toga još dugo, Morace npr da idu i u oravcu animacije (osnove videa), i dosta ka marketingu. Jer landing page je digitalni letak. Marketing napreduje, konkurencija jaca, metodologij rada ozbiljnija, jednostavno dizajneri ce morati da znaju vise kontekst oko tog “letka”. 

Ili ce biti kao mi product designeri kojima je posao da poznajemo domen, kontekst, , sve ( business i tech) procese na projektu, roadmaps… a da, naravno i UI/UX deo posla.

 

Tako je svudja koliko vidim, a dosta pricam sa ljudima u psolednje vreme. Igrom slucaja u mom okruzenju imam ljude iz svakog kutka modernog IT delanja…

 

I ono sto primecujem da se poslovi (pogotovo kako su krenule ove krize) menjaju gradativno u pravcu stvaranja platforme za svakodnevni stres. Uspeh i opstanak firmi i biznisa zavisi od toga da producti i usluge budu slojevitiji. A to znaci da radnici vise “osecaju” stvari i koje mozda nisu kao njihov deo posla.

 

Probudimo se sa mukom imposter sindroma, ili sa mukom dazapravo nismo placeni dovoljno. Nikad neka zlatna sredina.

 

I cela prica se vrti da rast plate se vise ne ogleda u rast znanja i kvalifikacije za neki odredjeni deo, nego jednostavno u rastu stresa i haosa koji mora da se hendla. Kad ti poraste plata sa lupa 1000 necega na 4000 necega, neces da radis strukovno 4 puta tezi posao, nego mozda 10,15 posto. Ali ces zato 15 puta stresniji 😄

 

Jebem li ga, bice jebeno…

 

Sto se tice samog marketinga, ja ocekujem njegovu evoluciju u narednih 6,7 godina. Poput dizajna, mislim da ce uglavnom da izumre kontraktorski marketing, evo sad vec cveta product marketing. Ja prvi da imam firmu i product, nikad za marketing ne bih zaposlio kontraktora i honorarca. Mora bre da znas kontekst i pravu sustinu value propositiona, unique selling points.

Marketibg i BI su oblasti koje ce dodatno da postanu bitnije za velike firme. Pre su IT firme bile takve da sub70,80 posto zaposlenih bili devovi. Sad nije tako. Account managers, marketari, sales itd itd, to ce sve da bude jos prisutnije.

I mislim da ce da to da dovede do evolucije same metodologije rada. Marketing naravno ni sad nije on pure vibes, ali mislim da ce tek da se razvijaju prakse, metodologije i procesi. Mora. U buducnosti ce kompanije ziveti od toga kako se odradi marketing. Voleli ljudi to ili ne, marketing i UX ce biti bitniji nego tech capacities.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...