Jump to content

2020 McLaren MCL35


User not found

Recommended Posts

Zasto mislis da ce IKADA Mercedes vama dati status fabricke ekipe? Sa vama nema nista. Sa Aston Martinom, npr, ima itekako van F1. Pre ce oni to dobiti, ako se uopste desi. Partnerstvo izmedju Meklarena i Mercedesa je odavno okoncano. Uostalom, niste vi poznati kao neko ko drzi do partnerstva, Honda krajem 80-tih i pocetak 90-tih, Pezo 90-tih pa Mercedes pa Honda, pa Reno....jbg bas nesto ne drzite do partnerstva. Opravdano ili ne, ne ulazim u to.

 

Meklaren mora sam da pravi pogon. Imate putnicki program, MORA. Ne postoji drugi put. Nekada je moglo, da se pazari motor i pravi sasija ali vise. Integracija je sveobuhvatna.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da, to bi bio neki idealan scenario da Meklaren sam proizvodi motore ali mislim da jos uvek nema ni blizu kapaciteta za tako nesto.

 

Sto se tice Honde (ova zadnja inkarnacija), njenih 100 miliona godisnje je daleko manje od kombinovanog gubitka novca od FOM za plasman u sampionatu i razjurenih sponzora. Na kraju je taj motor i proradio ali u momentu kad je raskinut ugovor sa njima nije bilo nikakvih naznaka da stvari krecu na bolje. Te tri godine sa Hondom su zapravo ruinirale tim finansijski, sve ostalo je samo posledica toga.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja znam radi sam. Ricardo je bio baza tj na osnovu njega su napravili motor koji je isao u MP4-12C. Tacno da je blok i za ostale malo menjan, vec sada rade sve sami. I opet, to je jedini nacin. Ako treba HQ da ide na dobos, neka ide.

Doduse, pitanje je da u svetu danas uopste treba SUS motor.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 7:19 AM, Drago said:

Jbg skupo nas je koštao razlaz sa Hondom. Umesto 100 miliona godišnje + motori i fabrički status ekipe sada imamo status mušterije koja plaća za motore, upada u finansijske neprilike, a borba za titule ni na vidiku tako da je promena dobavljača neopravdana. 

Jedino nas Mercedes može spasiti Williamsove sudbine ukoliko se povuče, a mi dobijemo status fabričke ekipe (kao od 1995 do 2010).

Da nije bilo razlaza, ne bi bilo ni McL F1 tima danas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, momohyoideus said:

Da nije bilo razlaza, ne bi bilo ni McL F1 tima danas.

 

Pa, otprilike tako.

 

Mada moze da se kaze i da je onaj McL Rona Denisa vec mrtav, da ga je glave kostala bas ova avantura sa Hondom a da je ovo pod Braunom otprilike isto sto i Vilijams sada nakon odlaska Ser Frenka i familije.

Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 8:00 AM, Dzoni_m said:

Meklaren mora sam da pravi pogon. Imate putnicki program, MORA. Ne postoji drugi put. Nekada je moglo, da se pazari motor i pravi sasija ali vise. Integracija je sveobuhvatna.

 

Misliš na integraciju kakvu gledamo ove godine u Ferariju, kakvu već godinama gledamo u Renou? Neintegrisanom Red Bulu ide mnogo bolje nego njima (proizvode energetsko piće u slobodno vreme).

On 9/11/2020 at 2:29 PM, Radoye said:

Da, to bi bio neki idealan scenario da Meklaren sam proizvodi motore ali mislim da jos uvek nema ni blizu kapaciteta za tako nesto.

 

 

Nijedan proizvođač motora neće ući u šampionat, a kamoli Mclaren dok je ovih pravila o hibridnom pogonu.

On 9/11/2020 at 2:29 PM, Radoye said:

Sto se tice Honde (ova zadnja inkarnacija), njenih 100 miliona godisnje je daleko manje od kombinovanog gubitka novca od FOM za plasman u sampionatu i razjurenih sponzora. Na kraju je taj motor i proradio ali u momentu kad je raskinut ugovor sa njima nije bilo nikakvih naznaka da stvari krecu na bolje. Te tri godine sa Hondom su zapravo ruinirale tim finansijski, sve ostalo je samo posledica toga.

 

 

Znači Mclaren je za 2019. godinu imao sledeću računicu: prize money-cena Renault motora za godinu dana>100 miliona?

57 minutes ago, Radoye said:

 

Pa, otprilike tako.

 

Mada moze da se kaze i da je onaj McL Rona Denisa vec mrtav, da ga je glave kostala bas ova avantura sa Hondom a da je ovo pod Braunom otprilike isto sto i Vilijams sada nakon odlaska Ser Frenka i familije.

Avantura sa Hondom bi bila možda uspešnija da je Meklaren kupio Manor 2016. godine, stavio u njega Honda motore i Vandorna i Magnusena koji bi besomučno vrteli i razvijali te motore. Ali oteraše Rona i to je bio kraj Meklarena koji će biti midfield ekipa još dugo dok ne dobiju status fabričke ekipe.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drago said:

Znači Mclaren je za 2019. godinu imao sledeću računicu: prize money-cena Renault motora za godinu dana>100 miliona?

 

 

Nakon 3 godine avanture sa Hondom 2015-2017 tim je ostao zaglavljen na 9. mestu poretka u sampionatu konstruktora a stanje sa sponzorstvom najbolje ilustruje fotografija bolida sa pocetka 2018:

 

FIA_F1_Austria_2018_Nr._14_Alonso.jpg

Meklaren je za 2018 imao racunicu da su vlasnici tima iz Bahreina ulozili ultimatum da se sa Hondom prekine saradnja jer su od 2015. godine na konto gubitka sponzorstva i nagradnog fonda od FOM, usprkos Hondinih 100M godisnje morali u tim da upumpavaju ogroman novac da bi zapusili budzetske rupe dok je pre avanture sa Hondom Meklaren pravio profit. Dakle bilo je ili ce investitori da povuku novac i ugasiti tim ili ce se prekinuti saradnja sa Hondom. Na kraju se dogodio puc, Denis je smaknut i sad imamo ovo sto imamo.

Link to comment
Share on other sites

Da, nezadovoljstvo plasmanom na 9. mestu sampionata nakon tri godine sa Hondom je cisto posledica excel chart mindseta, umesto toga trebalo je da se sutaju u dupe od srece zbog tako sjajnih rezultata i da nastave da uzimaju Hondinih $100M godisnje jer to je u pravom trkackom duhu, jel' tako? :lol_2:

 

Pazi, 2015. Honda je u sampionat usla kompletno nespremna, na zimskim testovima motor nije mogao ni da se zavrti propisno jer je pod dejstvom G-sila gubio ulje u krivinama, MGU-H nije proradio cele godine a genijalci iz Honde su za konstantne kvarove krivili Meklarenovu sasiju koja navodno vibrira i lomi komponente motora. Pricali su bajke o egalu sa Renoom i 40 KS vise od Ferarija i slicne nebuloze a pri tome na pravcima je delovalo kao da Meklaren pogoni motor iz Tamica a ne nesto dizajnirani za F1. Za 2016. su barem popravili pouzdanost iako je i dalje nedostajalo nekih 160 KS u odnosu na konkurenciju ali barem smo stizali do cilja kako-tako sto je bio pozitivni pomak. E onda u 2017. ponovo raspad sistema, Honda isprobava novotarije u vezi kontrolisanog sagorevanja smese u cilindru, napravili su jednocilindricnu maketu koja je super radila ali iz nekog razloga nije im palo na pamet da bi trebalo testirati kompletan motor sa 6 cilindara. I onda opet muke tantalove da se orenu 3 kruga a da ne pocnu klipovi da ispadaju iz motora tokom zimskih testiranja. U tom trenutku nije bilo nikakve naznake da u Hondi uopste postoji ideja kako resiti probleme i da ce oni ikada proizvesti kompetentan motor.

 

I to je bio momenat kad je u Meklarenu izbio puc i kad je raskinuta saradnja sa Hondom pa je Meklaren 2018. postao Renoova musterija odrekavsi se $100M godisnje u zamenu za funkcionalan F1 motor.

Na kraju Honda je tek 2019. konacno dosla na egal sa Renoom (tada treci od cetiri proizvodjaca) gde su i sada samo sto se u medjuvremenu Ferari samoubio. Ali ne treba zaboraviti da je originalno ova specifikacija motora trebala da se menja za sezonu 2021, tako da bi svi ponovo startovali od nule, no na zahtev proizvodjaca od ovog se kasnije odustalo. A koliko poverenja su mogli da imaju na osnovu vidjenog do 2017. u Hondine sposobnosti da ce za 2021. iz prve uspeti da pogode motor s obzirom da je tada jos bilo ocekivano da ce se menjati arhitektura motora?

 

Jedna stvar se Renou ne moze zameriti, oni su za razliku od Mercedesa i Ferarija uvek bili fer prema svojim musterijama i isporucivali su im identicnu opremu (dok na primer Mercedesovim musterijama fali 50 konja u odnosu na fabricki tim). Zato su Renoove musterije imale priliku da se takmice na ravnoj nozi i cesto budu ispred fabricke ekipe cime se ostali proizvodjaci ne mogu "pohvaliti". Zato mi je i zao sto cemo dogodine preci na Mercedesa jer cemo s njima izistinski postati tim musterija bez ikakvih sansi za borbu za podijume.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Quote

 

McLaren is poised to announce the sale of a significant stake of its racing team to a U.S.-based consortium of investors on Sunday morning.

 

According to Sky News, MSP Sports Capital is leading a group that will see McLaren Racing receive an injection of £185million ($245m) over the next two years, receiving an initial stake that is reported to be 15 percent, rising to 33 percent by 2022.

 

McLaren has been looking at a variety of ways to raise capital after the wider group was hit hard by the COVID-19 pandemic. The sale and leaseback of the McLaren Technology Centre – the team’s iconic headquarters in Woking – has also been explored, and it’s unclear if the investment will change those plans.

 

As well as the F1 operation, McLaren Racing includes the IndyCar team that returned to racing in the U.S. full-time this year.

 

Sky News reports the consortium includes private investment firm The Najafi Companies as well as UBS O’Connor, with Jahm Najafi set to become a vice-chairman of McLaren Racing as a result.

 

Jeff Moorad of MSP will reportedly join McLaren’s board of non-executive directors, having previously been involved in the management of the Arizona Diamondbacks and San Diego Padres in MLB.

 

McLaren has called a press conference with the McLaren Racing CEO Zak Brown for Sunday morning in Abu Dhabi, where it is expected the news will be formally announced.

 

 

😐

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hertzog said:

Pocetak kraja

Početak kraja je bio kada su oterali Denisa i doveli ove medijske magnate da vode pravi trkački tim. Sada ćemo nažalost da postameno ekipa koju će prodavati svakih nekoliko sezona kojekakvim fondovima i čak menjati ime po potrebi... Williams je već na dobrom putu da to postane.

Link to comment
Share on other sites

Prelepo, i vise nego zasluzeno trece mesto. Pobedili smo proslogodisnji Mercedes! Bravo Karlose, bravo Lendo, bravo Zek, bravo Ki, bravo Stela!

 

Na zalost, plasim se da od sledece godine Meklaren ulazi u jedan mracan period gde cemo biti C tim Mercedesa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Borko said:

Prelepo, i vise nego zasluzeno trece mesto. Pobedili smo proslogodisnji Mercedes! Bravo Karlose, bravo Lendo, bravo Zek, bravo Ki, bravo Stela!

 

Na zalost, plasim se da od sledece godine Meklaren ulazi u jedan mracan period gde cemo biti C tim Mercedesa.

 

Veliki je uspeh i što smo pobedili fabrički Renault sa istim pogonom.

 

Jedina nada nam je da Mercedesov board direktora odluči da je vođenje kompletne ekipe skupo i da isti marketing mogu postići ako snabdevaju pogon nama, mi im zauzvrat ofarbamo automobile u srebrno i eto nas opet na vrhu. Uostalom 90% ljudi je našu ekipu zvala Mercedes u danima dok su Mika, Kimi i Luis vozili baš kao što su Williams zvali BMW u Montojino vreme.

Link to comment
Share on other sites

Žao mi je što nismo postigli bar jednu pobedu zajedno.

McL je vrhunska ekipa uskoro spremna da bude u trci za titulu i drago mi je da je Rendža imao mesto u ovoj vašoj renesansi.

 

Hvala na divnoj saradnji  i sve najbolje u budućnosti..

 

 

 

 

 

A mi ćemo opet sa onim govn...:ajme:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...