Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

5 hours ago, mrd said:

Evo kako to izgleda u komercialnoj civilizaciji.
Znam da yoyo ne čita linkove, ali je ovaj parking skuplji od njegovog stana.
Što ti je mesto gde svi hoće da živee
https://abc7news.com/society/this-sf-parking-spot-will-cost-you-$100000/5896007/

:thumbup:

100 000 za parkirno mesto?

Znao sam da je nekako bolje da se penzionisem u Alabami nego u Californiji... Evo, upravo sam iscackao oglas na realtor.com , tu na mozda 5 milja od mene:

 

cdLMtHi.jpg

 

Dakle, za cenu ove kuce, u San Franciscu mozes da parkiras pola auta (auto placas posebno :classic_biggrin: )...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, alberto.ascari said:

 

 

Pa sad, što se tiče banke, razlike nema. Jedino što Japanac izvrši sepuku ako ne može da plati ratu kredita a Afroamerikanac sedi na tremu sa dve najlon kese, duva joint i čeka da dodje bankar da mu da ključeve. Svejedno ta imovina ostane banci, koja nije ni developer ni real estate agent. A banka živi od finansijskih operacija/mahinacija a ne od facility managementa.

Pričaj ti šta hoćeš.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

:thumbup:

100 000 za parkirno mesto?

Znao sam da je nekako bolje da se penzionisem u Alabami nego u Californiji... Evo, upravo sam iscackao oglas na realtor.com , tu na mozda 5 milja od mene:

 

cdLMtHi.jpg

 

Dakle, za cenu ove kuce, u San Franciscu mozes da parkiras pola auta (auto placas posebno :classic_biggrin: )...

 

Ma nije to nikakva moja kuća. Banka me uvukla u priču da ne rentujem nego da kupim, minimum 100 hiljada dolara, maximum 5 miliona. Mogu jednostavno da se nikad tamo ne pojavim i ništa ne bi bilo.

Pričam vam koliko su stanovi svima dostupni i koliko su kamate niske.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ObiW said:

Ma kakav startap, nema startapa u Japanu, nije tamo mentalitet pogodan za startap. Ne umeju da sami nešto novo smisle ni iz čega, mogu samo nešto što je već neko drugi smislio da poboljšaju. U reverse engineeringu su šampioni.

 

 

A vidiš, nisu Japanci kopirali Jezdu i Dafinu da porobe narod da kuluči za kamate na real estate i na naduvane cene.

Na to ste se vi navikli, pa i ne možete da shvatite da može i drugačije, u razvijenoj zemlji prvog sveta.

 

Mojoj ćerki je poklon da počne život znajući da neće raditi za banke, cenim, nekih 2 miliona dolara u radnom veku  im neće dati, ostaće njoj. A vi, vucite u kola, zato su magare na svadbu i pozvali, da im nosi vodu.

 

Ja sam tablu sa figurama porušio i rekao im da se yebu i otišao. Da ne budem rob bankama i kreditima. Nula kredita imam.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ma nije to nikakva moja kuća. Banka me uvukla u priču da ne rentujem nego da kupim, minimum 100 hiljada dolara, maximum 5 miliona. Mogu jednostavno da se nikad tamo ne pojavim i ništa ne bi bilo.

Pričam vam koliko su stanovi svima dostupni i koliko su kamate niske.

Ni na kraj mi pameti da ti dajem savete, ti sam znas sta ti najbolje odgovara. Koliko sam shvatio iz tvog pisanja, cene nekretnina kod tebe su relativno stabilne pa to i nije neka profitabilna investicija.

U takvoj situaciji, ja bih izabrao sta god manje kosta, renta ili otplata (sta cu, cicija sam).

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

Ni na kraj mi pameti da ti dajem savete, ti sam znas sta ti najbolje odgovara. Koliko sam shvatio iz tvog pisanja, cene nekretnina kod tebe su relativno stabilne pa to i nije neka profitabilna investicija.

U takvoj situaciji, ja bih izabrao sta god manje kosta, renta ili otplata (sta cu, cicija sam).

 

ma kakva cicija, ovo je članovima foruma novi i neverovatan koncept koji je svakodnevnica u Japanu. Pa sigurno, ako je renta veća od mesečnih otplata onda bi i moji oponenti drugačije računice vodili. Još, nema učešća. Istina, vrednost nekretnine ne raste (opada) na kraju ti opet ostane neka vrednost, ispada da si besplatno stanovao.

Link to comment
Share on other sites

 
 
A vidiš, nisu Japanci kopirali Jezdu i Dafinu da porobe narod da kuluči za kamate na real estate i na naduvane cene.
Na to ste se vi navikli, pa i ne možete da shvatite da može i drugačije, u razvijenoj zemlji prvog sveta.
 
Mojoj ćerki je poklon da počne život znajući da neće raditi za banke, cenim, nekih 2 miliona dolara u radnom veku  im neće dati, ostaće njoj. A vi, vucite u kola, zato su magare na svadbu i pozvali, da im nosi vodu.
 
Ja sam tablu sa figurama porušio i rekao im da se yebu i otišao. Da ne budem rob bankama i kreditima. Nula kredita imam.
 
Ajde leba ti objasni malo ovo oko 2Mio$, ja sam za svoj radni vek dao banci nekih 20k ojrića.

S obzirom da je kinta najskuplja roba, računam da nisam loše prošao.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Yoyogi said:

 

ma kakva cicija, ovo je članovima foruma novi i neverovatan koncept koji je svakodnevnica u Japanu. Pa sigurno, ako je renta veća od mesečnih otplata onda bi i moji oponenti drugačije računice vodili. Još, nema učešća. Istina, vrednost nekretnine ne raste (opada) na kraju ti opet ostane neka vrednost, ispada da si besplatno stanovao.

 

 

Jbt novi Friedman 😐

 

Valjda si dovoljno mator da znaš da besplatno ne postoji. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, alberto.ascari said:

Ajde leba ti objasni malo ovo oko 2Mio$, ja sam za svoj radni vek dao banci nekih 20k ojrića.

S obzirom da je kinta najskuplja roba, računam da nisam loše prošao.

 

To kaži državljanima zemalja Jezde i Dafine. Kako se kuluči za kupovinu stana.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Necemo se sloziti, bas sam prosle nedelje radila neku analizu renting vs ownership, i to sa analizom ljudi koji znaju kako to da rade. I ovde, za US, rezultati su jasni. Vise se isplati da rentiras.

Ako uzmes u obzir sve troskove vlasnistva i amortizaciju (iliti tacnije "appreciation" posto to nije isto) ako nisi ub'o lutriju pa kupio nesto sto je u "up and coming" nego racunas normalan rast vrednosti - dobijes vise za rentiranje.

 

Pa sad mnogo zavisi od lokacije i trenutne situacije. No offense, ali Filadelfija je za Toronto rupa sto se tice marketa nekretnina. Mislim to je smijesno jeftino.

Nasao sam ovaj clanak, https://philly.curbed.com/2019/7/22/20704246/philly-median-rent-home-value-cost-study-zillow, ne znam koliko je tacan, ali renta po tome ispada dosta velika u odnosu na cijene kuca. 

Toronto je oduvijek bio skup, ali kada je dosao ovaj nas talas, nije bilo toliko strasno i postojala je mogucnost izbora i ljudi koji su na vrijeme to uradili sada su dobri od pola miliona pa navise, medjutim vremena su se promijenila i nije vise pitanje izbora, sada je pitanje mogucnosti.

Sjecam se prije 20 godina neki prijatelj mi kaze, znas bio sam u kuci od milion dolara, sada je milionce prosjek.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

:thumbup:

100 000 za parkirno mesto?

Znao sam da je nekako bolje da se penzionisem u Alabami nego u Californiji... Evo, upravo sam iscackao oglas na realtor.com , tu na mozda 5 milja od mene:

 

cdLMtHi.jpg

 

Dakle, za cenu ove kuce, u San Franciscu mozes da parkiras pola auta (auto placas posebno :classic_biggrin: )...

Za ovu cenu ne možeš naći ovakvu kuću na periferiji Beograda 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

 

A vidiš, nisu Japanci kopirali Jezdu i Dafinu da porobe narod da kuluči za kamate na real estate i na naduvane cene.

Na to ste se vi navikli, pa i ne možete da shvatite da može i drugačije, u razvijenoj zemlji prvog sveta.

 

Mojoj ćerki je poklon da počne život znajući da neće raditi za banke, cenim, nekih 2 miliona dolara u radnom veku  im neće dati, ostaće njoj. A vi, vucite u kola, zato su magare na svadbu i pozvali, da im nosi vodu.

 

Ja sam tablu sa figurama porušio i rekao im da se yebu i otišao. Da ne budem rob bankama i kreditima. Nula kredita imam.

 

Ma kakva Jezda i Dafina kakvi bakrači. Tebi sam rekao da od 2003. radim od kuće. Ono što ti nisam rekao je da mogu da živim bilo gde u Americi, a izabrao sam Hjuston. Izabrao sam ga ne zato što je vizuelno lep i atraktivan za posetiti, već izmedju ostalog i zato što su kuće bile u to vreme mnogo jeftinije nego u bilo kojem milionskom gradu u Americi. Kuću sam kupio i otplatio odavno, nula kredita. Kako je sada za kupovinu kuće u Hjustonu me  ne zanima. Ono što me zanima je zašto ja, koji živim u zemlji Define i Jezde imam otplaćenu kuću u vlasništvu, a ti koji živiš u zemlji sa 0% učešća i 0% kamate tek sada, posle 17 godina, kupuješ stan? Dje je ba zapelo? Zašto do sada nisi kupio i otplatio stan kad je tako povoljno? 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Yoyogi said:

 

To kaži državljanima zemalja Jezde i Dafine. Kako se kuluči za kupovinu stana.

 

Potpuno je "neobavesteno" optuzivati banke za davanje kredita za stanove/kuce po kamati od 2-2,5% kada je inflacija 2,5-3 %. Nema tu nikakvih Jezda i Dafina. Prakticno ti poklanjaju pare.

 

Cene nekretnina odredjuje market, vlasnici zemlje, diveloperi, gradjevinci i naravno kupci.

 

To sto je Toronto grad u kojem bi volelo da zivi jedno 5 milijardi ljudi na planeti nije problem banaka, a koliko vidim ni reketiranje drzave na strane kupce stanova od dodatnih 15% nije dalo nikakve rezultate, oni i dalje nasrcu iz Azije u masama - jer svaki Kinez u Kanadi vidi raj, a cim dodju ovde odmah potrce u crkve, znaci veruju u raj ...... i pakao, koji su ostavili iza sebe :roflmao:.

 

Evo, novi pokusaj drzave je sledeci ........ ako si investitor i zelis da pravis zgradu drzava ce ti pomoci brojnim olaksicama ako 30% stanova napravis za izdavanje po kontrolisanim cenama, a 70% izdavaj po trzisnim.

 

Sve mi se cini da ni to nece da sljaka.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ObiW said:

Na kraju noskich ispade u pravu, njegova generacija ne može da kupi kuću. Doduše, on je to tvrdio pre 10 godina.

Mozda nisi razumeo, ja sam pricala o rentiranju jer se ekonomski vise isplati da kapital koji stavljas u nekretninu ulozis u neku drugu investiciju.

Ne zato sto ne mozes da priustis da kupis.

 

59 minutes ago, Amigo said:

 

Pa sad mnogo zavisi od lokacije i trenutne situacije. No offense, ali Filadelfija je za Toronto rupa sto se tice marketa nekretnina. Mislim to je smijesno jeftino.

Nasao sam ovaj clanak, https://philly.curbed.com/2019/7/22/20704246/philly-median-rent-home-value-cost-study-zillow, ne znam koliko je tacan, ali renta po tome ispada dosta velika u odnosu na cijene kuca. 

Toronto je oduvijek bio skup, ali kada je dosao ovaj nas talas, nije bilo toliko strasno i postojala je mogucnost izbora i ljudi koji su na vrijeme to uradili sada su dobri od pola miliona pa navise, medjutim vremena su se promijenila i nije vise pitanje izbora, sada je pitanje mogucnosti.

Sjecam se prije 20 godina neki prijatelj mi kaze, znas bio sam u kuci od milion dolara, sada je milionce prosjek.

:classic_biggrin: Stvarno? A kako si dosao do tog zakljucka - osim sto si procitao jedan text o Filadelfiji.

Ja sam ti rekla da se ta analiza ne odnosi na situaciju kad se nadjes na trzistu koje ima nagli bum.

Vidis kako si primetio da je renta neobicno visoka u odnosu na cenu kuce, samo nisi obratio paznju da se radio o medijanu pa da tu treba da uzmes u obzir zasto je to tako. ja ti recimo ne bih preporucila da kupis kucu po toj median ceni :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Mozda nisi razumeo, ja sam pricala o rentiranju jer se ekonomski vise isplati da kapital koji stavljas u nekretninu ulozis u neku drugu investiciju.

Ne zato sto ne mozes da priustis da kupis.

 

Pusti sad investicije, govorimo o osnovnim stvarima, moras da negdje stanujes i da to placas, ako nije velika razlika, onda je besmisleno raspravljati da li je bolje rentati ili kupiti, ako to mozes.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

Pusti sad investicije, govorimo o osnovnim stvarima, moras da negdje stanujes i da to placas, ako nije velika razlika, onda je besmisleno raspravljati da li je bolje rentati ili kupiti, ako to mozes.

:classic_smile: Pa citava poenta moje price je da se ekonomski vise isplati da rentiras, a ti mi kazes pusti druge investicije. pa kako da ocenjujem da li je investicija u kucu bolja ili losija ako ne poredim sa drugom investicijom?

Ti razumes da ako mozes da kupis imas izbor da li hoces ili neces

Link to comment
Share on other sites

Dok je renta veca od mortgage rate, isplativije je kupiti. Svakako to zavisi od kretanja cene stanova/kuca. U expansionim sredinama gde je manjak stanova, rente su visoke i kupovina je bolja opcija. Tamo gde je market stabilan, nema potrebe kupovati, posto kad zelis da prodas ima da se nacekas.

Znaci, nema mesta ekonomskim diskusijama i razmatranjem sta je bolje, a sta ne, vec sve zavisi od lokacije. :)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

:classic_smile: Pa citava poenta moje price je da se ekonomski vise isplati da rentiras,

 

Ne vidim nikakve dokaze tome, niti da je bilo ko pogrijesio sto je nesto kupio.

Da predpostavimo da je renta jeftinija 300 dolara mjesecno, kakve su to sad pare za neku investiciju, a renta ide do kraja zivota, dok se kupovinom kuce i odplatom kredita, smanjuje glavnica, a nekretnine polako rastu, vise ili manje, ali dugorocno idu gore, tako da poslije x godina, se vrijednost uvecala, kuca isplatila, nema vise kredita, dok renta i dalje ceka svakog prvog.

 

Takodje nije losa stvar nesto kupiti pa rentati nekome kome se to vise isplati:s_d: pa nek je taj odplacuje polako.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Amigo said:

 

Ne vidim nikakve dokaze tome, niti da je bilo ko pogrijesio sto je nesto kupio.

Da predpostavimo da je renta jeftinija 300 dolara mjesecno, kakve su to sad pare za neku investiciju, a renta ide do kraja zivota, dok se kupovinom kuce i odplatom kredita, smanjuje glavnica, a nekretnine polako rastu, vise ili manje, ali dugorocno idu gore, tako da poslije x godina, se vrijednost uvecala, kuca isplatila, nema vise kredita, dok renta i dalje ceka svakog prvog.

 

Takodje nije losa stvar nesto kupiti pa rentati nekome kome se to vise isplati:s_d: pa nek je taj odplacuje polako.

To ti je isto kao tvoja filozofija o kupovini polovnih kola. Bolje je prodati polovan auto nekome ko to hoce da odrzave! :P:girl:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Mozda nisi razumeo, ja sam pricala o rentiranju jer se ekonomski vise isplati da kapital koji stavljas u nekretninu ulozis u neku drugu investiciju.

Ne zato sto ne mozes da priustis da kupis.

 

On je pricao i jedno i drugo.  Sto se ovog drugog tice, a ja sam bas jutros procitao clanak koji otprilike kaze da je do pre nekoliko godina za otplatu prosecne kuce trebalo oko 50 hiljada dolara prihoda godisnje, a danas treba 67 hiljada, i da mladi danas sve vise rentaju stanove/kuce bas zato sto nemaju dovoljno primanja da se kvalifikuju za kredit.  Uzimali su presek po celoj Americi, ne samo po velikim gradovima. 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Amigo said:

 

Ne vidim nikakve dokaze tome, niti da je bilo ko pogrijesio sto je nesto kupio.

Da predpostavimo da je renta jeftinija 300 dolara mjesecno, kakve su to sad pare za neku investiciju, a renta ide do kraja zivota, dok se kupovinom kuce i odplatom kredita, smanjuje glavnica, a nekretnine polako rastu, vise ili manje, ali dugorocno idu gore, tako da poslije x godina, se vrijednost uvecala, kuca isplatila, nema vise kredita, dok renta i dalje ceka svakog prvog.

 

Takodje nije losa stvar nesto kupiti pa rentati nekome kome se to vise isplati:s_d: pa nek je taj odplacuje polako.

:classic_smile: Uobicajeno razmisljanje, pogresno. 

Zaboravio si malu stavku a to je deposit koji treba da stavis. Razmisli da hoces da kupis sada stan, otprilike ovakav koji je Yoyogi postavio u centru Filija, treba ti oko 750k. Znaci trebace ti oko 150k za deposit, pa onda troskovi zatvaranja aj onako otprilike jos skoro 30k. Onda treba da placas porez godisnje oko 14k, HOA oko 12k, kamatu ces placati oko 24k. Plus glavnica, ajde nek bude 6k. Isti taj stan mozes da iznajmis za 54k godisnje, i stavis 180k kapitala u neku drugu investiciju.

 

 

2 minutes ago, ObiW said:

On je pricao i jedno i drugo.  Sto se ovog drugog tice, a ja sam bas jutros procitao clanak koji otprilike kaze da je do pre nekoliko godina za otplatu prosecne kuce trebalo oko 50 hiljada dolara prihoda godisnje, a danas treba 67 hiljada, i da mladi danas sve vise rentaju stanove/kuce bas zato sto nemaju dovoljno primanja da se kvalifikuju za kredit.  Uzimali su presek po celoj Americi, ne samo po velikim gradovima. 

Tu si u pravu, ali to je posledica 2008, posto se hipoteke ne dele sakom i kapom kao nekada, pa je postalo teze. Onda su i rente otisle na gore.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...