Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

31 minutes ago, Yoyogi said:

U Tokiju su bile cene krajem 1980-ih 100 hiljada dolara kvadratni metar. Australijska ambasada je prodala polovinu svoje zemlje i cena je bila pola milijarde dolara, više nego godišnji obrt nekretnina u Sidneju.

 

Zgrade u Japanu nisu smele da stoje toliko, čak i ne smeju, postaju nebezbedne. Nova gradnja (kao Menhetn) može. Vidi ove uzdužne čelične grede, to ima i unutra, imaju i stambene zgrade posle 1980.

 

Pa upravo je isto:  kola služe za prevoz, ne da akumuliraju vrednost. Stan služi da se u njemu živi i on stari samo po drugoj skali i na kraju ne vredi ništa, zgrada se iseljava i ruši.

Pa upravo to sam i rekla, kod mene zgrada (uglavnom) od 100 godina nece biti nebezbedna. 

A to sto poredis kola i zgradu u amortizaciji je veoma pogresno. Zgrade se amortizuju na recimo 20 ili 30 godina, s tim sto ta amortizacija u stvari predstavlja potrebna ulaganja, niko ovde nece racunati "ne ulazem nista, pa posle 20 godina zgrada nista ne vredi, srusicu je da izgradim novu".

Za kola je to drugacije, osim u specijalnim slucajevima, tehnologija se brze menja i realno, cim izvezes nov auto od dilera, on gubi 50% vrednosti na trzistu iako amortizacija kaze drugacije.

 

Denis je u pravu, to jeste neka vrsta hibrida, izmedju vlasnistva i stanarskog prava, specificna zbog trzista i terena. I to se pokazuje u ceni i povracaju na recimo izdavanju. Ovde kod mene ako nemas ROI od 6% na kiriju - nema smisla da kupujes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yoyogi said:

To ti kad kupiš, javi. Ja gledam šta je realno da se u njemu živi. Kako ti stojiš sa time? Umrećeš kampujući na kiriji?

 

Kako si ti sjeban covek, pa to je zalosno.

 

Mi pricamo o stanovima u svetu, a ne o meni ili tebi.

 

Sta ja sad treba da kazem? Da posle toliko decenija koje si proveo kao "IT genije" po svetu ides u banku da molis za kredit od 130K :roflmao:....... brate, pa to ljudi u Srbiji rade sa 600-700 evra mesecno, ako dvoje rade kao sto je tvoj slucaj.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yoyogi said:

To ti kad kupiš, javi. Ja gledam šta je realno da se u njemu živi. Kako ti stojiš sa time? Umrećeš kampujući na kiriji?

Potpuno nepotrebno, daj se uozbiljite nemate 5 godina da se stalno ganjate na licnoj osnovi.

I vecita zabluda da rentiranje nije ekonomski opravdano, Denisova odluka da rentira iako je njegova licna, ima savrseno ekonomskog osnova.

Znaci prekini da povlacis to sto je on odlucio da ne kupuje nekretninu kao neki minus - covek je u pravu!!! Ekonomski njegova odluka da rentira na ovom kontinentu, ima smisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Denisova odluka da rentira iako je njegova licna, ima savrseno ekonomskog osnova.

 

Ne bih se slozio, s obzirom na mogucnosti i vremenski period, nema apsolutno nikakvog ekonomskog osnova.

Ja ne sporim njegov izbor, njegov zivot, ali ekonomska osnova nikakva.

Sada je vec doslo drugo vrijeme, situacija se promijenila, u odnosu na prije 10-15 godina, da ne kazem 20, pa cak su dobro profitirali i ljudi koji su kupili nesto prije samo 5 godina.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Ne bih se slozio, s obzirom na mogucnosti i vremenski period, nema apsolutno nikakvog ekonomskog osnova.

Ja ne sporim njegov izbor, njegov zivot, ali ekonomska osnova nikakva.

Sada je vec doslo drugo vrijeme, situacija se promijenila, u odnosu na prije 10-15 godina, da ne kazem 20, pa cak su dobro profitirali i ljudi koji su kupili nesto prije samo 5 godina.

Necemo se sloziti, bas sam prosle nedelje radila neku analizu renting vs ownership, i to sa analizom ljudi koji znaju kako to da rade. I ovde, za US, rezultati su jasni. Vise se isplati da rentiras.

Ako uzmes u obzir sve troskove vlasnistva i amortizaciju (iliti tacnije "appreciation" posto to nije isto) ako nisi ub'o lutriju pa kupio nesto sto je u "up and coming" nego racunas normalan rast vrednosti - dobijes vise za rentiranje.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Kako si ti sjeban covek, pa to je zalosno.

 

Mi pricamo o stanovima u svetu, a ne o meni ili tebi.

 

Sta ja sad treba da kazem? Da posle toliko decenija koje si proveo kao "IT genije" po svetu ides u banku da molis za kredit od 130K ....... brate, pa to ljudi u Srbiji rade sa 600-700 evra mesecno, ako dvoje rade kao sto je tvoj slucaj.

 

Banka je molila mene, tukla po ušima, tako i piše. Ne da mi da se izvučem, zovu, pitaju i dalje stoji sastanak 18. februara.

 

A ti, kako ti objašnjavaš tvojima u Srbiji na 400 EUR što imaju svoje stanove a ti gazda u inostranstvu pod kirijom, kao student?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Yoyogi said:

Banka je molila mene, tukla po ušima, tako i piše. Ne da mi da se izvučem, zovu, pitaju i dalje stoji sastanak 18. februara.

 

A ti, kako ti objašnjavaš tvojima u Srbiji na 400 EUR što imaju svoje stanove, a ti gazda u inostranstvu pod kirijom, kao student?

 

:roflmao:..... dobro ..... pobediJo si .......  

Link to comment
Share on other sites

Ja samo mogu da kažem da mi se ovo dopada u Japanu. Cena nekretnina toliko niska, da prosto nema razloga da za ovaj teenagers nedeljni džeparac, čovek ne kupi svoju kutiju šibica.[mention=742]Yoyogi[/mention] koliko su visoki plafoni?

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Necemo se sloziti, bas sam prosle nedelje radila neku analizu renting vs ownership, i to sa analizom ljudi koji znaju kako to da rade. I ovde, za US, rezultati su jasni. Vise se isplati da rentiras.

Ako uzmes u obzir sve troskove vlasnistva i amortizaciju (iliti tacnije "appreciation" posto to nije isto) ako nisi ub'o lutriju pa kupio nesto sto je u "up and coming" nego racunas normalan rast vrednosti - dobijes vise za rentiranje.

 

Ja sam malo u specificnoj situaciji jer placam 2 stana cija je cena na rental marketu danas vrlo zajebana, da ne pominjemo cifre, a ja sam u njima vec jako dugo, sto znaci da su cene daleko ispod trzisnih. Ovde postoji zakon da renta moze godisnje da se povecava max 3% sve dok si u istom stanu, obicno ide 2%. Prosle i predprosle godine je renta za novo iznajmljivanje otisla u 3lpm, skoro 100%, totalno ludilo. Cena ta dva stana u kraju u kojem zivim bi bila danas minimum 2,5 miliona :s_d: znaci mogao bi samo Lotto da mi odradi posao ........ 

 

....... za te pare ja mogu da placam rentu naredne 74 godine :classic_biggrin: ......... tako da ........ najverovatnije si u pravu, meni se rentanje vrlo isplati ........ mada, da budem iskren ja to nisam planirao, jednostavno tako se izdesavalo.

 

Medjutim, ovi jadnici sto se sada doseljavaju ili mladi koji zele da zapocnu zivot samostalno ........ yebote :classic_ninja: ....... zao mi ih.

Link to comment
Share on other sites

Regularni stanovi su 240cm.

 

2020plafon01.jpg

 

Ko pravi kuću, kao moj kolega, koštala je 300 hiljada dolara (Sekisui, svetski šamipon za kuće). imali su zemlju, kuća je 220 kvm, materijal da traje 150 godina

 

2020plafon02.jpg

 

Tu sa plafonom možeš da radiš šta hoćeš u svojoj kutiji šibica

 

2020plafon03.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sekisui House, u Australiji su napravili klanicu, stvar je prestiža imati njihovu kuću, baš njihovu. Prave ih po australijskim cenama a materijal je , nema zemljotresa, upola jeftiniji a sve po propisu.

 

Garsonjere za rentiranje, cene kao u dinarima

 

2020garsonjera01.jpg

 

Isti raspored unutra samo starije, 30,000 dinara mesečno.

 

2020garsonjera02.jpg

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

....... za te pare ja mogu da placam rentu naredne 74 godine :classic_biggrin: ......... tako da ........ najverovatnije si u pravu, meni se rentanje vrlo isplati ........ mada, da budem iskren ja to nisam planirao, jednostavno tako se izdesavalo.

 

 

Totalno kontam, da si me pitao pre godinu dana ja bih totalno zastupala vlasnistvo kao ekonomski bolje. Ali to bi bilo vise na emotivnoj strani, ono svoj na svom vlasnistvu. Pazi - sve je ovo specificno za nase trziste u Severnoj Americi, mozda u Japanu to nema smisla.

 

Bukvalno mi experti izvukli primere, da ne ulazimo u detalje, ono normalna amortizacija, koliko mozes da dobijes za kapital koji bi ubacio u kupovinu (20% standardno, konvencionalna hipoteka) i na kraju mi rekli (naravno da sam trazila analizu da bi napravila neke odluke) rentiraj.

 

Ja cu naravno da nastavim sa kupovinom, to je moj mentalni sklop :classic_biggrin:, ali nemoj da te neko zeza zato sto si doneo odluku koja funkcionise za tebe.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

@Angelia Sve to zavisi od lokacije. U Cali SF bay area skače više od 20% godišnje. Zbog toga kukaju, kako su sirotinja sa $120k gojišnje. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Kao sto rekoh, zavisi od trzista. Ako imas srece pa kupis on down-line, naravno da moze da bude super. Ali ako hoces realnu ocenu, moras da uzmes prosek.

7 minutes ago, Yoyogi said:

U Japanu ne treba učešće ("kapital da se ubaci u kupovinu"). Ne samo to nego možeš da uzmeš kredit i 130% vrednosti (koju oni procene) nekretnine. To uzimaju za renoviranje (10%) ili za kuće, da dograde krilo, 30%.

odlicno za tebe, ovde to ne radi.

Link to comment
Share on other sites

Regularni stanovi su 240cm.
 
2020plafon01.jpg
 
Ko pravi kuću, kao moj kolega, koštala je 300 hiljada dolara (Sekisui, svetski šamipon za kuće). imali su zemlju, kuća je 220 kvm, materijal da traje 150 godina
 
2020plafon02.jpg
 
Tu sa plafonom možeš da radiš šta hoćeš u svojoj kutiji šibica
 
2020plafon03.jpg
To je ovde norma za podrume, minimalna visina. Za stanove je 260, za ofis 300.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

U Japanu ne treba učešće ("kapital da se ubaci u kupovinu"). Ne samo to nego možeš da uzmeš kredit i 130% vrednosti (koju oni procene) nekretnine. To uzimaju za renoviranje (10%) ili za kuće, da dograde krilo, 30%.
To je upravo taj tip hipoteke koji je izazvao krizu 2008. godine.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alberto.ascari said:

To je upravo taj tip hipoteke koji je izazvao krizu 2008. godine.

 

Upravo tako - kada se iz pohlepe banaka daje nezaposlenima ili onima na malim prihodima. Taj se kredit isecka, upakuje i prodaje kao derivati i vodi se kao imovina banke. A imovina iluzorna, kredit nema ko i iz čega da vrati.

 

Probaj da bez pristojnog posla ovde dobiješ kredit. Tačno da si direktor neće da razgovaraju ako firma postoji manje od 10 godina (recimo, neki startap otvori predstavništvo).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alberto.ascari said:

To je ovde norma za podrume, minimalna visina. Za stanove je 260, za ofis 300.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

treba da uzmes u obzir da su japanci nizeg rasta od evropljaana pa im ni ne treba visa tavanica

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

 

 

Bukvalno mi experti izvukli primere, da ne ulazimo u detalje, ono normalna amortizacija, koliko mozes da dobijes za kapital koji bi ubacio u kupovinu (20% standardno, konvencionalna hipoteka) i na kraju mi rekli (naravno da sam trazila analizu da bi napravila neke odluke) rentiraj.

 

 

Na kraju noskich ispade u pravu, njegova generacija ne može da kupi kuću. Doduše, on je to tvrdio pre 10 godina.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Probaj da bez pristojnog posla ovde dobiješ kredit. Tačno da si direktor neće da razgovaraju ako firma postoji manje od 10 godina (recimo, neki startap otvori predstavništvo).

Ma kakav startap, nema startapa u Japanu, nije tamo mentalitet pogodan za startap. Ne umeju da sami nešto novo smisle ni iz čega, mogu samo nešto što je već neko drugi smislio da poboljšaju. U reverse engineeringu su šampioni.

3 hours ago, alberto.ascari said:

To je ovde norma za podrume, minimalna visina. Za stanove je 260, za ofis 300.

Odesláno z mého BBF100-1 pomocí Tapatalk
 

240 cm je moj stan u Beogradu. Jbt Beograd ko Japan. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Na kraju noskich ispade u pravu, njegova generacija ne može da kupi kuću. Doduše, on je to tvrdio pre 10 godina.

Pitaj ga sada, 10 puta je gore.

1 hour ago, ObiW said:

Ma kakav startap, nema startapa u Japanu, nije tamo mentalitet pogodan za startap. Ne umeju da sami nešto novo smisle ni iz čega, mogu samo nešto što je već neko drugi smislio da poboljšaju. U reverse engineeringu su šampioni.

240 cm je moj stan u Beogradu. Jbt Beograd ko Japan. 

 

Startup, američki, otvori predstavništvo i zaposli 50 ljudi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

 

Upravo tako - kada se iz pohlepe banaka daje nezaposlenima ili onima na malim prihodima. Taj se kredit isecka, upakuje i prodaje kao derivati i vodi se kao imovina banke. A imovina iluzorna, kredit nema ko i iz čega da vrati.

 

Probaj da bez pristojnog posla ovde dobiješ kredit. Tačno da si direktor neće da razgovaraju ako firma postoji manje od 10 godina (recimo, neki startap otvori predstavništvo).

 

 

Pa sad, što se tiče banke, razlike nema. Jedino što Japanac izvrši sepuku ako ne može da plati ratu kredita a Afroamerikanac sedi na tremu sa dve najlon kese, duva joint i čeka da dodje bankar da mu da ključeve. Svejedno ta imovina ostane banci, koja nije ni developer ni real estate agent. A banka živi od finansijskih operacija/mahinacija a ne od facility managementa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...