Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

52 minutes ago, ControlFreak said:

Evo da i ja dodam da je slično kod nas. Koga interesuje nek pogleda članak o housing market's reaction to covid. Nisam pratila jer nemam nameru da kupujem, ali sin mi je dao informacije jer je u potražnji za kućom već par meseci. Dva puta su dali ponudu gde su se takmičili sa sedam - osam ostalih ponuda. Najzad su pronašli lepu kućicu, prodavac prihvatio, closing je ove nedelje, 2.99%. Sad da budem iskrena, moje lično mišljenje je da su je pretplatili, ali nemam ja udela u takvoj odluci, pa samo rekoh: Čestitam, nek je sa srećom i ponudih pomoć i tako to...Sad se radujem kad potpišu ugovor, gledam šta da im kupim a da znam da im je potrebno. 

Cestitam i ja. Sto rece neki moj poznanik:"Treba imati cojones i platiti kucu."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ludilo se nastavlja, cijene samo idu gore, sve se proda u rekordnom roku, odakle dolaze svi ti ljudi nije mi uopste jasno. :smiley33:

Kuce koje su pre par godina bile 250-300 hiljada sada idu ladno preko pola miliona.

Da bi se kupilo bilo sta da iole nesto valja, potrebno je preko 200 hiljada, i to bio bio neki mali stan ili stari townhouse, za kucu vec treba duplo vise.

Ne pricam ovde o metropoli, gdje je sve duplo, nego o gradu od 400,000 stanovnika, gdje je bilo kupiti nekretninu moguce skoro za sve ljude koji imaju stalni posao.

Ove mlade generacije koje pocinju od nule ili cak u minusu zbog studentskih dugova, su u jednom totalno nepovoljnom polozaju.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

Ove mlade generacije koje pocinju od nule ili cak u minusu zbog studentskih dugova, su u jednom totalno nepovoljnom polozaju.

Ne mnogo nepovoljnijem nego one generacije pre njih!

Previse odgovorna tvrdnja za jako malo informacija. 

Nije ni bitno.

To sto nekretnine rastu, samo znaci da nije gubitak investiranje u nekretnine. 🙂

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

A lack of homes for sale in London sent prices through the roof in 2020, with the average price topping $500,000 for the first time in August and hitting $541,000 by November.

 

To je skok od nekih 8% za nekoliko mjeseci. :classic_ohmy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Najnoviji update. Cijene i dalje rastu, tako da je trenutno prosjecna cijena 620,000.

Prica mi jedan agent da je se gradi neki kondo kompleks 22 prizemne jedinice gdje se prijavilo za kupovinu 500 kupaca:classic_ohmy:

Mozda je novi trend da ljudi napustaju mega-gradove gdje je sve nenormalno skupo, mada ne znam, u Kanadu dolazi ogroman broj imigranata, sto je 2020 bilo jako usporeno zbog pandemije, ali kada to nagrne kada se pandemija zavrsi, ima tek da cijene odu.

 

Elem moj stav od prije da treba kupovati je bio ekonomski sasvim ispravan u smislu da ce ta nekretnina dobiti na cijeni i da je to najbolja stednja za penziju.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Prosecna cena je otisla na 700.000, mada mislim da je to i vise od toga, jer su informacije zasnovane na pocetnoj ceni.

Jedan primer pocetne i konacne cene, sa tim da se prva kuca prodala za 3 dana, a druga za 7. :krstipd4:

 U sustini i ovo je posledica globalizma, velikog broja bogatih Kineza i Indijaca, koji ne stede pare da dodju u Kanadu, a imigraciona politika podrzava taj trend.

Posledica toga je da sada mladi ljudi tesko mogu da priuste da nesto kupe, cak su i rente otisle nebu pod oblake, kada je potraznja veca od ponude.

Bojim se da ne idemo putem Kalifornije :cigar:

Screenshot 2021-12-28 131133.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Prvu kucu sam kupio u Januaru 2000-te i platio sam je odprilike 3 svoje bruto godisnje plate. Sada ista kuca kosta oko 8 godisnjih plata, s tim da mi je i plata sada normalno veca poslije toliko godina, a odprilike da sam sada na tom nivou sa platom, to bi bilo onda 12-13 godisnjih bruto plata :krstipd4:

A neto plata pomnoziti odprilike sa 1.4.

Eto to je samo pokazatelj koliko je standard opao.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

On 12/28/2021 at 10:22 AM, Amigo said:

Bojim se da ne idemo putem Kalifornije

Ne boj se nikad hladno nece biti atraktivno kao toplo.

Ne slazem se u potpunosti da je to sve tako crno. Vidi jedan freshman engineer IT, ili Robotics, ili mathematics u Californiji Bay Area ubode $100k+ prvu platu. Nije to ni malo.

To sto ti je average house price $800k + nije ni tako mnogo, ako znas da ce za 5 godina biti $1.2Mil

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/28/2021 at 1:22 PM, Amigo said:

Prosecna cena je otisla na 700.000, mada mislim da je to i vise od toga, jer su informacije zasnovane na pocetnoj ceni.

 

 

Trenutno je prosjecna cijena u mom selu otisla na nevjerovatnih 825.000. To je skoro 18% za 2 mjeseca.

Nimalo mi se to ne dopada, kako ce ove nove generacije moci ista sebi da kupe.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ne znam sta sve donosi buducnost, jer kamate skacu kao Danijel Temim. Sutra su najavili novi skok.

U vrlo kratkom vremenu su kamate otisle sa 2 na 5-6 %. 

Za strance su povecali porez sa 20 na 25 %, ali to su sve bogati Kinezi I Indijci, ne verujem da njih to moze zaustaviti. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dakle kako stoji stanje trenutno za mlade ljude koji zele da kupe neku nekretninu.

Uzmimo primjer kuce koja kosta oko 500,000. To je bi bila neka pocetna cijena, tzv starter home, sa dvije ili tri sobe.

Za minimalno ucesce je potrebno skupiti 5%, sto bi bilo znaci 25,000. Na ostatak se onda doda jos 19,000 kao osiguranje na kredit.

Znaci platis 25, a sa glavnice se skine 6 hiljada. :smiley2:

Ako skupis 10%, tj 50,000, onda je osiguranje na kredit 13,950 i ko skupi 20% onda se ne treba placati osiguranje na kredit, ali to je vec stotka za ucesce.

Interesantno to je prije bilo 25%, pa su smanjili na 20%, to nisam ni znao, da budem iskren. Valjda da malo olaksaju, tj kao nesto su uradili.

 

Trenutna kamata je 5.5% zakljucano na 5 godina, sa periodom otplate na 25 godina. Slijedi mjesecna rata od 3,000 dolara.

Na to treba dodati i porez na nekretnine, sto bilo najmanje jos 250 dolara mjesecno i obazeno osiguranje, minimum 50 mjesecno, to je sve skupa 3,300.

Sledeci trosak su rezije, osnovno, struja, voda, grijanje, prosjecno bi bilo nekih 300, zavisi od toga koliko se stedi, ali to je odprilike to, znaci vec se doslo do 3600.

 

Ako bi neko zelio da kupi nesto pristojnije, to bi bilo trenutno nekih 700,000, dodaj jos jednu hiljadu.

Posto ne zivim u megapolisu, nego u gradu od 450,000 hiljada zitelja, sve je to mnogo jeftinije nego u glavnim centrima, gdje se moze od oka dodati jos najmanje 50% na ove cifre.

 

Nekada je najniza radnicka klasa kao od sale mogla to da priusti, sada je to vec jako tesko.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/20/2022 at 3:14 AM, Amigo said:

Za minimalno ucesce je potrebno skupiti 5%, sto bi bilo znaci 25,000. Na ostatak se onda doda jos 19,000 kao osiguranje na kredit.

 

Učešće nije obavezno, zavisi kako se dogovoriš sa bankom. Mi smo za našu kuću uzeli kredit od 120% vrednosti kuće (kuća+porez+troškovi notara+provizija posrednika+još neke stare kredite tu spakovali), nismo imali nikakvo učešće. Ne mora, ali smanjuje kamatu i ratu. Osiguranje na kredit ovde ne smeju da ti uvaljuju uz kredit, protivzakonito je.

 

On 12/20/2022 at 3:14 AM, Amigo said:

Trenutna kamata je 5.5% zakljucano na 5 godina, sa periodom otplate na 25 godina. Slijedi mjesecna rata od 3,000 dolara.

 

Ovde su oko 4%, pre godinu dana su bile ispod 1%. 

 

 

On 12/20/2022 at 3:14 AM, Amigo said:

Na to treba dodati i porez na nekretnine, sto bilo najmanje jos 250 dolara mjesecno

 

Ja ga plaćam oko 1000€ godišnje.

 

On 12/20/2022 at 3:14 AM, Amigo said:

obazeno osiguranje, minimum 50 mjesecno

 

Otprilike isto, 500€ godišnje me izađe.

 

On 12/20/2022 at 3:14 AM, Amigo said:

Sledeci trosak su rezije, osnovno, struja, voda, grijanje, prosjecno bi bilo nekih 300, zavisi od toga koliko se stedi, ali to je odprilike to, znaci vec se doslo do 3600.

 

Ovo imaš gde god da živiš, i pod rentom i u svojoj kući, to ne treba da bude faktor.

 

Jeste skuplje nego rentiranje, ali tu moraš da računaš i dobit koju ćeš imati nakon 25-30 godina kad otplatiš, pa nećeš više mesečno morati da plaćaš ni ratu ni rentu, a imaćeš u vlasništvu kuću/stan u vrednosti verovatno značajno većoj nego tih 500k. Sve u svemu je to investicija koja se na kraju isplati više nego 60 godina plaćati kiriju.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Moji su 80’tih kupili kuću na kredit sa 17%. Čitam ovo i smešim se. Pre par godina deca kupila sa 1.99 i 2.5% što je eto ispalo dobro za njih. Ni trenutne rate nisu preterano visoke gledajući istorijski pregled od 50 godina. Smatram da se najviše žale oni koji su propustili taj najbolji momenat za kupovinu, pa sad mrače. Slažem se s Eddardom da je uvek bolje, čak i kad je interest visok uložiti u svoje nego plaćati stanarinu gledjući dugoročno. Dodala bih i da je većina ljudi pomalo razmažena, svi hoće život u velikim gradovima, boljim krajevima a ne bi da plate za to. Pa, neće moći, sve ima svoju cenu. Porez se plaća u skladu sa luksuzom, ali i ovde se to razlikuje od države do države, grada, predgradja. Lično smatram da je naš nizak u poredjenju sa rodjacima koji žive u drugim gradovima, 12-ti od 50 država. Pretpostavljam da će se to promeniti enormnim porastom grada u kratkom periodu. Prijateljica živi u Portlandu u mini kući. Juče se videla s njom, kaže svi životni troškovi su joj malo manje od $500 mesečno, ali životni prostor joj je 180 kv. f. Moji prijatelji se letos odavde preselili u Severnu Karolinu gde su cene kuća daleko manje, ali i manje mesto. Znači postoje mogućnosti, ne mora se platiti visoka cena nekretnina, ni visoka kirija (u mom gradu je to takodje u porastu), može se napraviti odluka koja je najbolja za nečije materijalno stanje jer je trenutno mnogo lakše naći posao, čak i bolje pozicije. Ali, razumem ako neko ne želi da ode, veže ga posao, familija, onda mora i da pliva sa situacijom. To je život. Teško je život maksimizirati, ukoliko me razumete, pogoditi svaki dobar momenat i mogućnost. U medjuvremenu se mora živeti i odluke se moraju doneti, ne kukati na propuste. Okrenuti na nešto što se može, a ne na nešto što je propušteno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Jeste skuplje nego rentiranje, ali tu moraš da računaš i dobit koju ćeš imati nakon 25-30 godina kad otplatiš, pa nećeš više mesečno morati da plaćaš ni ratu ni rentu, a imaćeš u vlasništvu kuću/stan u vrednosti verovatno značajno većoj nego tih 500k. Sve u svemu je to investicija koja se na kraju isplati više nego 60 godina plaćati kiriju.

 

Pa to ja pricam od pocetka ove teme, medjutim cijene su toliko otisle, da jednostavno vecina to tesko moze da priusti. Dzaba sto je to bolje, kada se ne moze.

Moja prva kamata je bila 7.25%, sto je vise nego sada, medjutim cijene su bile odprilike 5 puta manje, tako da je moja mjesecna rata bila koliko se sjecam oko 800 dolara, dok je sada 3000, nije to lako placati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Eddard said:

 

Učešće nije obavezno, zavisi kako se dogovoriš sa bankom. Mi smo za našu kuću uzeli kredit od 120% vrednosti kuće (kuća+porez+troškovi notara+provizija posrednika+još neke stare kredite tu spakovali), nismo imali nikakvo učešće. Ne mora, ali smanjuje kamatu i ratu. Osiguranje na kredit ovde ne smeju da ti uvaljuju uz kredit, protivzakonito je.

 

 

Ovde su oko 4%, pre godinu dana su bile ispod 1%. 

 

 

 

Ja ga plaćam oko 1000€ godišnje.

 

 

Otprilike isto, 500€ godišnje me izađe.

 

 

Ovo imaš gde god da živiš, i pod rentom i u svojoj kući, to ne treba da bude faktor.

 

Jeste skuplje nego rentiranje, ali tu moraš da računaš i dobit koju ćeš imati nakon 25-30 godina kad otplatiš, pa nećeš više mesečno morati da plaćaš ni ratu ni rentu, a imaćeš u vlasništvu kuću/stan u vrednosti verovatno značajno većoj nego tih 500k. Sve u svemu je to investicija koja se na kraju isplati više nego 60 godina plaćati kiriju.


Obicno preskacem teme o nekretninama jer me ”ne interesuju”, tacnije u mom slucaju rentiranje je jedini izbor.  To je zato sto je u swe obavezno 15% ucesca za bilo sta. Nije da za sve ove godine nisam mogla da ustedim tu sumu, ali prosta racunica kaze da se za ucesce potrebno za dvosoban stan negde na liniji metroa ili gradskog voza u Stockholmu, znaci ne bas blizu centra,moze kupiti jednosoban stan u Spaniji. Tako da je meni to bio logican izbor, vlasnistvo u Spaniji i rentiranje u Svedskoj.

Razlog nisu troskovi stanovanja, jer dodje otprilike na isto rentiranje i kupovina, ali ucesce ubija. Postoji i opcija da se uzme kesh kredit za ucesce, ali onda treba imati prihod bar tri puta veci od ukupnog mesecnih troskova, sto je za nekog ko je single nemoguce, cak i uz vise nego solidno placen posao. Ili je krajnje neisplativo, osim ako nije neka nuzda pa se mora, nema drugog izbora.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 11:44 AM, Eddard said:

Učešće nije obavezno, zavisi kako se dogovoriš sa bankom. Mi smo za našu kuću uzeli kredit od 120% vrednosti kuće (kuća+porez+troškovi notara+provizija posrednika+još neke stare kredite tu spakovali), nismo imali nikakvo učešće.

 

A kako se onda banka obezbedi da ce vratiti svoje pare (+zarada) ako ti posle dobijanja tog kredita odlucis da ne placas nista a nista drugo ne posedujes osim te kuce, a recimo i nikakve prihode nemas?! 

 

To ovde gotovo da nije moguce. Mozes bez pokrica da dobijes neki mali kesh kredit i to ako si zaposlen pa se nadaju da mogu da ti lupe neku administrativnu zabranu ako ne otplacujes sam. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Kooineeperk said:

 

A kako se onda banka obezbedi da ce vratiti svoje pare (+zarada) ako ti posle dobijanja tog kredita odlucis da ne placas nista a nista drugo ne posedujes osim te kuce, a recimo i nikakve prihode nemas?! 

 

To ovde gotovo da nije moguce. Mozes bez pokrica da dobijes neki mali kesh kredit i to ako si zaposlen pa se nadaju da mogu da ti lupe neku administrativnu zabranu ako ne otplacujes sam. 

 

Banka ti oduzme kuću, proda a ti ideš na ulicu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To je rizik koji banka preuzima na sebe, a u našem slučaju je taj rizik minimalan, s obzirom na profesiju (oboje smo lekari) i visinu zarade. Takođe, polaze od toga da nismo ludi da to uradimo jer više nikad ne bismo u Nemačkoj mogli bilo šta da uzmemo na kredit, a zarad čega? Od tog iznosa kredita ne videsmo mi ništa, sve je banka uplatila na odgovarajuće račune drugih potražitelja, ne na naš sopstveni. Naravno, kuća u tom slučaju ide na doboš, a i sudski bi te ganjali i uzimali od plate. Alternativa je da se vratimo u Srbiju i nikad više ne odemo u Nemačku.

Naravno, to ne može svako na takav način da dobije, zato i kažem da je pitanje kako se dogovoriš s bankom, tj. kako banka proceni rizik koji nosiš.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alberto.ascari said:

 

Banka ti oduzme kuću, proda a ti ideš na ulicu.

Super, i u najboljem slucaju ako je proda za 100% njene vrednosti ostala je kratka 20% koliko je vise uzeto. 

 

A realnost je da se te nekretnine na aukcijama prodaju ispod trzisne cene. Kod nas u Srbiji pocetna cena ide oko 70% pa kad je niko ne kupi onda ide i na 50% procenjene vrednosti (a opet ta procenjena vrednost je manja od realne s obzirom da procena zastari a trziste ode gore, a pravosudni procesi i stavljanje na licitaciju ne ide tako brzo). 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Kooineeperk said:

Super, i u najboljem slucaju ako je proda za 100% njene vrednosti ostala je kratka 20% koliko je vise uzeto. 

 

A realnost je da se te nekretnine na aukcijama prodaju ispod trzisne cene. Kod nas u Srbiji pocetna cena ide oko 70% pa kad je niko ne kupi onda ide i na 50% procenjene vrednosti (a opet ta procenjena vrednost je manja od realne s obzirom da procena zastari a trziste ode gore, a pravosudni procesi i stavljanje na licitaciju ne ide tako brzo). 

Ovo je suštinska razlika između Srbije i uređenih zemalja.

Brt, imaš dva ljekara koji kupuju prostor za sebe da žive, oni će to da plaćaju. Banci je bukvalno u interesu da takvim ljudima plasira koliko god para oni hoće da uzmu. Vjerovatnoća da jedno od njih ostane bez posla u narednih 5 ili 10 godina (period potreban da neotplaćeni iznos kredita padne znatno ispod cijene nekretnine) je nikakva, vjerovatnoća da u tom periodu oboje istovremeno ostanu bez posla je nikakva kroz beskonačno.

A što se tiče toga da neko ne kupi nekretninu oglašenu po 70% od cijene po kojoj je danas kupujem, pa to može samo kod nas, gdje cijene stanova formira keš iz šverca droge i sličnih biznisa, a ne realna kupovna moć stanovništva.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je to, nego to u Srbiji, a i van Srbije, nije dostupno bas bilo kome. Kao sto je Eddard objasnio - ovo je sracunat rizik banke, racunaju da Eddard nece da se usere u svoj zivot i zivot svoje porodice. 

 

 

Edit: moj odgovor je bio upucen ControlFreak-u. Pojasnili posle i Eddard i Beonegro. Dakle specijalan slucaj je u pitanju, sto je razumljivo. 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...