Jump to content

Nekretnine u svetu - rent or buy?


Yoyogi

Recommended Posts

Nekretnine (kupovina stana ili kuće).

 

Odem u svoju banku da nešto uradim, kažu biće vam poslato na kućnu adresu. Rekoh, ona će se uskoro promeniti, drugi renta stan.

Službenica reče, videli ste našu ponudu za home loan? Možda i kupite stan?

 

Rekoh, nisam ja u cvetu mladosti. Nema problema reče ona, dokle god je rok otplate do vaših 80 godina starosti, može. Još mi reče, naš home loan officer je tu, porazgovarajte sa njime.

 

I eto mene u ofisu home loan službenika. Pita me, imam li neki primer šta bih kupio. Slučajno, oko cele procedure preseljenja, imao sam.

 

Dam mu primer (ne sme kredit manji od 100 hiljada USD) ovaj stan je 130 K USD.

 

2020trosoban01.jpg

 

Kaže, da ovo kupiš na 10 godina kredita, koštalo bi te 50 dolara kamate mesečno. I dade mi simulaciju, na papiru.

Cela kamata na 10 godina kredita bi bila 5,600 USD.

 

Stan je na lokaciji kao Konjarnik a metro ide na 3 minuta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@YoyogiTo kao bolji auto. Sad je meni jasno sto ti velicas taj japan, ovde za te pare u Virginia City ne mozes da kups barn. Japan je prava stvar. Ovo za 0% depozit je isto dobro, medjutim i u Cali se ti mali krediti od stotinak hiljada $ ne tretiraju kao nesto bitno. Vrlo je lako dobiti te niske kredite sa 0% ucesca.

Bravo za Japan.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alberto.ascari said:

Jbt to jeftinije nego u Pragu.

Kakav je yield za prosečnu kiriju?

Može li uopšte Gaijin da kupi real estate?

 

Nešto ovako: ako je kamata u banci 0.01% na štednju, onda je na rentu yield možda 0.1%.

 

Stranac (permanent resident) može da kupi nekretninu isto kao i državljanin, bez ograničenja.

Neko na vizi može sa posredovanjem banke gde je kamata znatno veća.

 

Zgrade se dele na "mansion" kao što je ova u primeru i gde je zabranjeno izdavanje i na ostale. Tu gde ima izdavanja stanovništvo nerado živi, uglavnom koga firma pošalje na 2-3 godine ili dok ne kupi svoj stan.

 

Suprotno od Zapadnog sveta, ovde nekretnina kao i auto, sa vremenom gubi vrednost. Zemlja ne gubi, može da napreduje ali sama konstrukcija na njoj gubi. To zbog stalnih zemljotresa, što je duže protresana to manje vredi. Na kraju, kada dođe vreme da se zgrada sruši (nekad je bilo na svakih 30 godina, po tome bi Novi Beograd bio kompletno rušen i sada u svojoj trećoj izgradnji iznova) ko je imao stan postaje vlasnik parčeta zemlje kao 60x60cm i to mu vredi na primer 30,000 dolara. I ima prtednost kod kupovine stana u novoj zgradi na tom mestu, ako se bude gradila.

 

Ovakav stan u Sidneju, uporedivog kvaliteta i lokacije bi bio možda milion dolara. Ova ukupna desetogodišnja kamata (5,500 dolara za celokupan period otplate od 10 godina) bi tamo bila mesečna na svaki mesec za celih 25 godina.

 

Pa onda pogledaš statistike o prihodima, Australijanci po njima žive mnogo bolje od Japanaca. A ne kažu da im trećinu tih prihoda pojedu otplate nekretnina i to ih resetuje na nivo Slovenije ili Grčke, sa onime što im ostane da potroše.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Ma to je neka japanska zajebancija, tu zgradu ionako ruse za 20-30 godina, tako da verovatno kupujes samo stanarsko pravo za to vreme. Sto je opet smesna cena, 500 kinti mesecno, ali ima smisla. Gde moze gajba u cuvenoj Nagoji gde je Piksi bozanstvo da bude jeftinija od Karaburme, pa gde to ima.

 

A što bi nedostatak ludačkog stampeda za nekretninama bio ikakva zajebancija? 

 

Ova zgrada je na 100 godina da stoji. Renovira se fasada na 30 godina.

Na prospektu piše da je sagrađena Showa 4, mesec 2, znači februara 1992.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

:s_d: Ja bih to iskeshir'o. Pa za tu kintu tesko garazu da nadjes u ovde. Cene ko u Boru i Majdanpeku.

 

Ukrao si mi rec iz usta. 

 

13 minutes ago, Yoyogi said:

 

Suprotno od Zapadnog sveta, ovde nekretnina kao i auto, sa vremenom gubi vrednost. Zemlja ne gubi, može da napreduje ali sama konstrukcija na njoj gubi. To zbog stalnih zemljotresa, što je duže protresana to manje vredi. Na kraju, kada dođe vreme da se zgrada sruši (nekad je bilo na svakih 30 godina, po tome bi Novi Beograd bio kompletno rušen i sada u svojoj trećoj izgradnji iznova) ko je imao stan postaje vlasnik parčeta zemlje kao 60x60cm i to mu vredi na primer 30,000 dolara. I ima prtednost kod kupovine stana u novoj zgradi na tom mestu, ako se bude gradila.

 

Ovakav stan u Sidneju, uporedivog kvaliteta i lokacije bi bio možda milion dolara. Ova ukupna desetogodišnja kamata (5,500 dolara za celokupan period otplate od 10 godina) bi tamo bila mesečna na svaki mesec za celih 25 godina.

 

 

 

5 minutes ago, Yoyogi said:

 

Ova zgrada je na 100 godina da stoji. Renovira se fasada na 30 godina.

Na prospektu piše da je sagrađena Showa 4, mesec 2, znači februara 1992.

Ovo ti je malo kontradiktorno, prvo objasnis kako takoreci kupujes stanarsko pravo na odredjeni broj godina, posto se grade zgrade svakih 30 godina, a onda kazes ova stoji od 1992

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Yoyogi said:

 

A što bi nedostatak ludačkog stampeda za nekretninama bio ikakva zajebancija? 

 

Ova zgrada je na 100 godina da stoji. Renovira se fasada na 30 godina.

Na prospektu piše da je sagrađena Showa 4, mesec 2, znači februara 1992.

 

Ja se u principu slazem s tobom da se radi o ludackom stampedu, ali nisam ga ja izmislio.

 

Druga stvar, taj ludacki stampedo ne vazi za veci deo Kanade i Amerike, vec samo za neke gradove. Imas ti mesta po Kanadi gde za te pare sto ti dajes za stanarsko pravo mozes kupiti jako lepu kucu, samo je malo vukojebinica.

 

Kako mozes da drzis normalnu cenu nekretnine kad ti dolaze lopovi iz celog sveta sa nakradenim milionima i kupuju ko blesavi po 20 gajbi samo da "sklone pare" na sigurno. Ko ce prodati jeftinije, ako moze skuplje??? Zakon trzista, prvi i najvazniji - ko nabije, taj dobije :s_w:

 

To u Japanu nema, nema masovne imigracije, zato cene, uz neke druge faktore koji na to uticu - ostaju normalne, odnosno umerene.

 

I to je tacno sto si rekao da ljudi u tom stampedu gube kvalitet zivota radeci ko blesavi samo za jebenu nekretninu, ali to je ljucka priroda :s_d:, alavo to, yebiga. Kako ja da se takmicim sa nekim iz Azije, kad on ne pusi, ne pije, ne drogira se, ne izlazi nikada i nigde, ne letuje, ne zimuje, sedi kuci, pije caj, jednu kesicu umace ceo dan, hasa rizu, oblaci se na bljuvaku i srecan je ....... ne mozes mu zabraniti, to je njemu smisao zivota.

 

Prosto k'o pasulj.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Ukrao si mi rec iz usta. 

 

 

Ovo ti je malo kontradiktorno, prvo objasnis kako takoreci kupujes stanarsko pravo na odredjeni broj godina, posto se grade zgrade svakih 30 godina, a onda kazes ova stoji od 1992

Ko kaže da se ruše na 30 godina? To je bila praksa do polovine 1970-ih. Od onda je "building code" promenjen da uvaži ulogu armiranog betona i čeličnih konstrukcija. I sada može da se legalno napravi zgrada koja će trajati 30 godina (kao na primer ova, sa garsonjerama) kroz koju prolaze pripravnici firmi kroz dodeljene im stanove od firme.

 

2020dormitory01.jpg

 

To što vi pričate je stanarsko pravo u Singapuru u državnim zgradama (Housing Development Board).

 

 

Edited by Yoyogi
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

Ko kaže da se ruše na 30 godina? To je bila praksa do polovine 1970-ih.

 

 

Znaci ovo:

28 minutes ago, Yoyogi said:

 

Suprotno od Zapadnog sveta, ovde nekretnina kao i auto, sa vremenom gubi vrednost. Zemlja ne gubi, može da napreduje ali sama konstrukcija na njoj gubi. To zbog stalnih zemljotresa, što je duže protresana to manje vredi. Na kraju, kada dođe vreme da se zgrada sruši (nekad je bilo na svakih 30 godina, po tome bi Novi Beograd bio kompletno rušen i sada u svojoj trećoj izgradnji iznova) ko je imao stan postaje vlasnik parčeta zemlje kao 60x60cm i to mu vredi na primer 30,000 dolara. I ima prtednost kod kupovine stana u novoj zgradi na tom mestu, ako se bude gradila.

 

 

Vise ne vazi, sad se ne rusi na 30 godina, nego po nekom drugom pravilu? Ili se ne rusi uopste?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Denis Jasharevic said:

Druga stvar, taj ludacki stampedo ne vazi za veci deo Kanade i Amerike, vec samo za neke gradove. Imas ti mesta po Kanadi gde za te pare sto ti dajes za stanarsko pravo

 

Nije stanarsko pravo nego vlasništvo na koje se plaća porez. Nasleđuje se kao imovina (sa naslednom taksom da se plati) i može da se prodaje kao i sve što hoćeš od imovine da prodaš.

 

Bilo gde dođe dan da se zgrada sruši, negde je to posle 200 godina, u Japanu je posle 100-120 (po novom building code) i tada su vlasnici u istom položaju i u Japanu i u Engleskoj. Nikakvo stanarsko pravo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Znaci ovo:

Vise ne vazi, sad se ne rusi na 30 godina, nego po nekom drugom pravilu? Ili se ne rusi uopste?

Gledao sam stan uz hipermarket, zgrada iz 1985. kažu nema nikakvih planova za rušenje.

 

One sazrele za rušenje su ili porušene ili stoje prazne dok neko ne kupi zemlju i sruši ih za svoje namere. One su obrisane iz stambenog registra, nemaju ni struju ni vodu ni gas, ni telefon ni kablovsku, niko ne može da ima adresu u njima. Ima jedna blizu mene, stoji 10 godina prazna.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

Gledao sam stan uz hipermarket, zgrada iz 1985. kažu nema nikakvih planova za rušenje.

 

One sazrele za rušenje su ili porušene ili stoje prazne dok neko ne kupi zemlju i sruši ih za svoje namere. One su obrisane iz stambenog registra, nemaju ni struju ni vodu ni gas, ni telefon ni kablovsku, niko ne može da ima adresu u njima. Ima jedna blizu mene, stoji 10 godina prazna.

Pa mozda je to razlog za takve cene, sto ipak imaju neki rok trajanja, zbog zemljotresa.

Kod mene nema tako nesto, nego zgrade traju - pa imas one koje stoje jos od pre rata za nesavisnost, US ipak ima ogranicenu istoriju. Da bi zgrada bila osudjena na rusenje, obicno je napustena, pa je niko ni ne odrzava, po 20-30 godina. To je komplikovana procedura.

Link to comment
Share on other sites

Ne moze se porediti Japan sa ostatkom sveta, posto oni cak i moju Cali, koja se trese skoro svaki dan ubijaju sa potresima. Tamo je nekretnina, verovatno podvrgnuta komplikovanijim dinamickim proracunima, za razliku od ostatka sveta, gde se cesto vrsi samo statika.

Dobrim delom je Cali i napravljena od drta, posto je ono veoma flexibilno i prirodno podnosi stress. Najbolja je fora sto sam kad sam renovirao moju kucu, citao code, gde se explicitno zahteva spajanje drveta ekserima, a ne srafovima, kako bi pri protresu frame mogao da radi. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Nije stanarsko pravo nego vlasništvo na koje se plaća porez. Nasleđuje se kao imovina (sa naslednom taksom da se plati) i može da se prodaje kao i sve što hoćeš od imovine da prodaš.

 

Bilo gde dođe dan da se zgrada sruši, negde je to posle 200 godina, u Japanu je posle 100-120 (po novom building code) i tada su vlasnici u istom položaju i u Japanu i u Engleskoj. Nikakvo stanarsko pravo.

 

Dobro, zovi ti to kako hoces, ali zna se sta je vlasnistvo ...... ovo sto ti opisujes - NIJE, vec je neki hibrid ... jednog dana vise nemas stan vec pola kvadrata zemlje koja vredi cetvrtinu cene koju si platio za stan, a imaces pravo prednosti kupovine (ZNACI OPET KUPOVINA STANA KOG SI VEC KUPIO) u novoj zgradi AKO SE BUDE GRADILA. AKO?!?

 

To si ti napisao, nisam ja ......

 

ko je imao stan postaje vlasnik parčeta zemlje kao 60x60cm i to mu vredi na primer 30,000 dolara. I ima prtednost kod kupovine stana u novoj zgradi na tom mestu, ako se bude gradila.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Dobro, zovi ti to kako hoces, ali zna se sta je vlasnistvo ...... ovo sto ti opisujes - NIJE, vec je neki hibrid ... jednog dana vise nemas stan vec pola kvadrata zemlje koja vredi cetvrtinu cene koju si platio za stan, a imaces pravo prednosti kupovine (ZNACI OPET KUPOVINA STANA KOG SI VEC KUPIO) u novoj zgradi AKO SE BUDE GRADILA. AKO?!?

 

To si ti napisao, nisam ja ......

 

ko je imao stan postaje vlasnik parčeta zemlje kao 60x60cm i to mu vredi na primer 30,000 dolara. I ima prtednost kod kupovine stana u novoj zgradi na tom mestu, ako se bude gradila.

 

To kao da si rekao da kupiš kola i posle 15 godina ne vrede ništa a ti si dalje vlasnik. Pa moraš OPET da kupiš kola koja si već kupovao. Još, imaš prednost kod dilera koji ti je prodao da ih besplatno preuzme na uništenje.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Yoyogi said:

 

To kao da si rekao da kupiš kola i posle 15 godina ne vrede ništa a ti si dalje vlasnik. Pa moraš OPET da kupiš kola koja si već kupovao. Još, imaš prednost kod dilera koji ti je prodao da ih besplatno preuzme na uništenje.

 

 

Kakve veze ima automobil sa stanom? O cemu piskaras? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Pa mozda je to razlog za takve cene, sto ipak imaju neki rok trajanja, zbog zemljotresa.

Kod mene nema tako nesto, nego zgrade traju - pa imas one koje stoje jos od pre rata za nesavisnost, US ipak ima ogranicenu istoriju. Da bi zgrada bila osudjena na rusenje, obicno je napustena, pa je niko ni ne odrzava, po 20-30 godina. To je komplikovana procedura.

U Tokiju su bile cene krajem 1980-ih 100 hiljada dolara kvadratni metar. Australijska ambasada je prodala polovinu svoje zemlje i cena je bila pola milijarde dolara, više nego godišnji obrt nekretnina u Sidneju.

 

Zgrade u Japanu nisu smele da stoje toliko, čak i ne smeju, postaju nebezbedne. Nova gradnja (kao Menhetn) može. Vidi ove uzdužne čelične grede, to ima i unutra, imaju i stambene zgrade posle 1980.

 

2020mitsui01.jpg

11 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

 

Kakve veze ima automobil sa stanom? O cemu piskaras? 

Pa upravo je isto:  kola služe za prevoz, ne da akumuliraju vrednost. Stan služi da se u njemu živi i on stari samo po drugoj skali i na kraju ne vredi ništa, zgrada se iseljava i ruši.

Link to comment
Share on other sites

Moj tokijski ofis:


2020armatura01.jpg

 

2020armatura02.jpg

 

Unutra ima još više, čak se i vidi po vertikalama.

 

11. mart 2011. onaj čuveni zemljotres, neko je snimio baš tu moju zgradu (braon, u sredini) sa stanice Shinjuku, stoji na hidrauličnim jastucima i klati se. Unutra su leteli ekrani i stolice na točkiće, 3m levo, 6m desno.

 

 

 

To od 1980. imaju i stambene zgrade, istina tamo nije potrebno baš toliko (jastuci jesu) nisu ni toliko visoke.

Zakon je da građevina ne sme biti viša od 55 spratova, toliko jastuk može da izdrži a da se zgrada ne prevrne na bok.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Yoyogi said:

 

Pa upravo je isto:  kola služe za prevoz, ne da akumuliraju vrednost. Stan služi da se u njemu živi i on stari samo po drugoj skali i na kraju ne vredi ništa, zgrada se iseljava i ruši.

 

:krstipd4: Pa sto ne kupis jedan 6-sobni salonac u centru Pariza ili Londona iz 18. veka ...... to sad ne vredi nista:roflmao:.... ma ni 10 miliona :classic_biggrin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...