Jump to content

TV N1 paranoja režima?


Pristevac

Recommended Posts

Ljudi to je nebitno.

 

Evo jutros kod babe, gleda Marica, uhvatio sam onog iz Srbija21 stagod. I sad, on maze Seselja, nacionaliste, kaze sramota da nema prostora za proevropsku ekipu... Maric se ubacuje, tacno, nema nikoga osim Vucica. Ovaj tu ocuti, nastavi da nesto vergla dok ne dodjose do medija - Maric skrece pricu - evo vidis sad neki tamo sto su kao objektivni kazu za mene i neke druge medije, koji radimo ovaj posao godinama, kada je bilo mnogo opasnije nego sad, kad smo stavljali glavu u torbu, da nemamo pojma.

 

Ubacuje se ovaj - jeste, eto ta televizija koja glumi objektivnost je nas skup, koji je bio puna sala i 10 govornika preneo tako sto je uzela kratku izjavu samo od jednog govornika (za malo da kaze koji je potpuno nebitan lik) i zavrsili prilog.

 

To je necuveno od nekoga ko se smatra objektivnom i profesionalnom televizijom. Pa ti Maricu znas kako se to radi, prvo se uzmu izjave od svih, pa ako je predugacko, napravi se odredjeni kolaz od tih izjava kako bi se svi predstavili, pa se izvesti o skupu, koliko je ljudi bilo, sta je bilo tema, sve su oni to imali, ali eto, nisu napravili prilog kako treba. Maric se ubacuje - ma nisu hteli, pa onda ovaj - ma mislim da ne znaju, nisu oni uopste dobri novinari kako misle, pa evo ti i jos neki, stari, iskusni novinari, mozete da im predajete, ali oni su mnogo digli nos...

 

I onda krene prica o necemu drugom, umalo da se izgrle i izljube i kako smo ovo dobro odigrali, a? 😄

 

E, to je zaludjivanje ovog naroda koji je vec zaludjen, ali taj narod ce tog Marica gleda, i on u tom narodu, cak i ako cujes, ma on je pokvaren, on je ovakav i onakav, ali zna da postavi pitanje, lukav, pametan, namazan, takav novinar treba da bude, starog kova.

 

I tu ne vredi nista.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ZNAČI

kad se pominje milomir marić da se ustane!!!!!


Milomir Marić je u ONO VREME  bio disident i pisao knjigu DECA KOMUNIZMA... a ti o njemu tako!!!!



i onda jednostavno skontaš da ta spika ide 30+ godina i da ljudi 30+ godina nisu u stanju da provale da je MM državni disident/buntovnik....   šta već :smiley26:

 

 

I onda meni treba da kao šatro gistro bude žao jadnog srpskog naroda....

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Don Laki Juan said:

Mene ovo fascinira. Nikada u istoriji (počeću da pričam kao Vučić), mi nismo imali ovako otvoren pogled na svet i dostupnost svemu. Ne samo informacijama, nego i filmu, muzikci, sportu... Bukvalno je izbor toliko širok, i bez sadržaja na internetu, da ja ne razumem da ljudi i dalje obraćaju pažnju na program kvaliteta koji nude domaće televizije, pre svega Pink, Hepi, Prva, RTS....

Imaš 150+ kanala i ti gledaš Pink....ne znam, čudno je sve to.

Da li je SBB dostupan  u celoj Srbiji, ili delimicno?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pristevac said:

Da li je SBB dostupan  u celoj Srbiji, ili delimicno?

Delimično. Ne samo u Srbiji nego i u Beogradu ga nema u svim krajevima.

Elem, što se tiče toga. Sada je u toku taj medijski rat izmešu UG i Telekoma. Siguran sam da sada UG ima problema oko širenja pošto je Telekom u eksapnziji i plus politika. Međutim, nema tu baš potpuno nevinih u toj priči. Pre par godina svi su oni lepo sarađivali i delili reone, tako da SBB nije ni pokušavao da uđe u neke oblasti, nego je to prepuštao drugim operaterima, e sada je nastalo medijski rat zbog N1 i Telekoma i tako...

Ono što je sigurno niti UG ima nekog interesa da da SK kanale niti Telekom želi da da Arena kanale i tako se oni godinama prepucavaju i iživljavaju preko leđa korisnika. Bukvalno teraju ljude u pirateriju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

Meni je palo na pamet sad kad je Milo zabranio Pink i Happy da je to odličan alibi da i naš diktator zabrani one koji njemu smetaju. Nadam se da grešim.

 AV moze da radi sta hoce, toliko je ovo jedan perfidan i podmukao rezim, toliko je narod zapusten, toliko smo podeljeni po svim kriterijumima da mu zabrana N1 nije uopste potrebna. Zasto? Pa zato sto vecinskoj srbiji pravda, istina, i istinska sloboda (koja se osvaja a ne dobija necijom miloscu) i nije potrebna. 

Kako ono beshe: "Hlaba i i igara.....", gospodaru nasih - dusha. 

Dushe smo prodali za parce hleba i to nam je.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Don Laki Juan said:

Delimično. Ne samo u Srbiji nego i u Beogradu ga nema u svim krajevima.

Elem, što se tiče toga. Sada je u toku taj medijski rat izmešu UG i Telekoma. Siguran sam da sada UG ima problema oko širenja pošto je Telekom u eksapnziji i plus politika. Međutim, nema tu baš potpuno nevinih u toj priči. Pre par godina svi su oni lepo sarađivali i delili reone, tako da SBB nije ni pokušavao da uđe u neke oblasti, nego je to prepuštao drugim operaterima, e sada je nastalo medijski rat zbog N1 i Telekoma i tako...

Ono što je sigurno niti UG ima nekog interesa da da SK kanale niti Telekom želi da da Arena kanale i tako se oni godinama prepucavaju i iživljavaju preko leđa korisnika. Bukvalno teraju ljude u pirateriju.

Ma ovamo kod svih iz ex YU caruje IPTV, em imaš sve kanale iz regiona (čak i na albanskom) em imaš sve sportske kanale, em imaš bogatu videoteku, domaćih i stranih filmova i serija. Skoro su svi u HDI rezoluciji (većina u 1920 : 1080 FHD). I što je ironija, za ovdašnje prilike zanemarljiva mesečna abonaža. Jeste polupiraterija, ali..

Zaboravih, kod jednog  "zeme" odem tu i tamo, i on ima TV Total, i N1 je u ponudi, ima i filmski blok (HBO, 3 kanala, Cinemania, i td)

No kad te država guši i ne dozvoljava ti da gledaš što želiš, a plus toga plaćaš, opnda ti preostaje piraterija.

1519923978_600x600bb.jpg

index.jpg

Edited by Pristevac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pristevac said:

Da li je SBB dostupan  u celoj Srbiji, ili delimicno?

 

Mnogi ljudi u Srbiji (mahom penzioneri, unutrasnjost, ruralni krajevi) ne da nemaju SBB, nego nemaju ni MTS IPTV.  Dostupni su im samo kanali sa nacionalnom (donekle i regionalnom) pokrivenoscu. I oni nemaji apsolutno nikakvu mogucnost izbora. A oni donose najvise glasova.

Ja nemam SBB (u mom delu grada nemaju "tehnicke mogucnosti") ali me to ne sprecava da ignorisem prorezimske medije. Za N1, Novu S i Sport Klub postoji i drugo (jeftinije) resenje, a preko IPTV gledam iskljucivo History, Discovery, Nat Geo, RTS Nauka i ove filmske (HBO i Fox).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Pletilja said:

Drvlje i kamenje na nas  od 60+.....

Divno bi bilo da smo mi najveci problem drustva, mi izumiremo pa mladji mogu da se nadaju da ce docekati svetlu buducnost.

Srecom, necu morati da gledam njih kad budu 60+.....

 

Pletilja, jako mi je žao ukoliko ste se prepoznali u mom postu ( deo gde pišem 63+ godina ).  Vi ste potpuno drugačiji od žene koju sam opisala.

 

Moja mama je 1952.godište, gleda N1. Gleda i dokumentarne programe-History, Animal planet, Travel..

 

Baš kao i Vi i ona voli da čita.  I naravno, bojkotovaće izbore.

 

Na onom delu foruma "Književnost " otvoriću temu- Naše biblioteke...možemo da postavljamo fotografije naših biblioteka ili polica sa knjigama jer nemamo svi biblioteke 🙂 

 

Ponavljam, sve zavisi od same ličnosti. Od nečijeg karaktera i želje da saznaje nešto novo, i da prihvata promene koje nameće današnje društvo ( moderne tehnologije ).

 

A što se tiče N1, ova vlast ne može da zabrani rad jedne kablovske televizije. Morali bi prvo da zabrane SBB ali za takvu zabranu nemaju baš nikakvo zakonsko pokriće.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pletilja, jako mi je žao ukoliko ste se prepoznali u mom postu ( deo gde pišem 63+ godina ).  Vi ste potpuno drugačiji od žene koju sam opisala.

 

Moja mama je 1952.godište, gleda N1. Gleda i dokumentarne programe-History, Animal planet, Travel..

 

Baš kao i Vi i ona voli da čita.  I naravno, bojkotovaće izbore.

 

Na onom delu foruma "Književnost " otvoriću temu- Naše biblioteke...možemo da postavljamo fotografije naših biblioteka ili polica sa knjigama jer nemamo svi biblioteke 🙂 

 

Ponavljam, sve zavisi od same ličnosti. Od nečijeg karaktera i želje da saznaje nešto novo, i da prihvata promene koje nameće današnje društvo ( moderne tehnologije ).

 

A što se tiče N1, ova vlast ne može da zabrani rad jedne kablovske televizije. Morali bi prvo da zabrane SBB ali za takvu zabranu nemaju baš nikakvo zakonsko pokriće.

 

 

 

Ne sekirajte se, ne osecam se prozvanom od ikog sa foruma vec je takva klima u drustvu. Vise je to bio nastavak nekih mojih razmishljanja na temu kakva nam je danas omladina. Mene su stavljali pod kucni nadzor jer sam potegla sve rodbinske veze u YU doplomatiji da odem u Vijetnam, u internacionalnu brigadu...malo je falilo....

Prijatelji i vrsnjaci moje dece, dobri, pametni, vaspitani....sve je to letargicno, posivelo, pogubljeno, osim onih koji su napravili kompromise sa svojom savescu ali ne vidim da je  njima dobro zbog toga. Tuzno, pretuzno. Kako je neko rekao, toliko je strasno ziveti ovde i sada da ni smrt ne izgleda strasno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2020 at 3:41 PM, Laki John Terry said:

 

 Poenta je da mozes da cujes sve strane "istine" pa da doneses svoj zakljucak. Za to se ja licno zalazem, da ti i ja imamo pravo da zakljucimo sta je istina, a ne da nam neko servira istinu.

 

ne verujem da je ovako nesto moguce, mislim na to da cujes mnogo raznih istina pa onda sam zakljucis sta je prava istina, kako zakljucis, na osnovu kojih podataka?

 

istina, posebno ako je komplikovana, mora da se dokaze ali ne na tv

 

ako je to neka laka i prepoznatljiva istina, pa sta ce mi televizije da mi saopstavaju o njoj...

 

televizije sluze za promociju a ne za istinu...znaci promovisu razne kandidate ako je rec o politici a ti izaberes onog ko ti je najpriblizniji po retorici tako nesto...ali to ne znaci da je kandidat koji se pojavi na odredjenoj nezavisnoj tv - hodajuca istina

...ili da je vest istinita,  obzirom na nacin na koji se saopsti, gledalac proveri kanal koji prati i tacno zna o cemu se radi, znaci zna da ce na onim kanalima da slusa vucicevu istinu a na n1 razne zbunjujuce istine poslednje su te istine oko bojkota koje ne moze da razmrsi ni najobjektivniji istinoljubac

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

ne verujem da je ovako nesto moguce, mislim na to da cujes mnogo raznih istina pa onda sam zakljucis sta je prava istina, kako zakljucis, na osnovu kojih podataka?

 

istina, posebno ako je komplikovana, mora da se dokaze ali ne na tv

 

ako je to neka laka i prepoznatljiva istina, pa sta ce mi televizije da mi saopstavaju o njoj...

 

televizije sluze za promociju a ne za istinu...znaci promovisu razne kandidate ako je rec o politici a ti izaberes onog ko ti je najpriblizniji po retorici tako nesto...ali to ne znaci da je kandidat koji se pojavi na odredjenoj nezavisnoj tv - hodajuca istina

...ili da je vest istinita,  obzirom na nacin na koji se saopsti, gledalac proveri kanal koji prati i tacno zna o cemu se radi, znaci zna da ce na onim kanalima da slusa vucicevu istinu a na n1 razne zbunjujuce istine poslednje su te istine oko bojkota koje ne moze da razmrsi ni najobjektivniji istinoljubac

 

 

Dobro, ako cemo bas da pristupamo filozofski, onda da korigujem izjavu i da kazem da treba svako da zakljuci sta mu deluje najblize istini.

 

Ne slazem se da sluze za promociju. Odnosno ne samo za promociju. Sluzi za edukaciju, sluzi za informisanje, sluzi za rekreaciju. Ima mnogo namena televizija.

 

Naravno da ne znaci da je neko "hodajuca istina" ali kada vlast ne dozvoljava pojavljivanje bilo koga sem sebe, onda je to inteligentnom coveku dovoljan dokaz da nesto nije u redu, jer ako je taj opozicionar tolika budala i lazov, onda je interes vlasti da to svi vide i da se podsmevaju njegovoj gluposti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2020 at 9:32 AM, Don Laki Juan said:

Mene ovo fascinira. Nikada u istoriji (počeću da pričam kao Vučić), mi nismo imali ovako otvoren pogled na svet i dostupnost svemu. Ne samo informacijama, nego i filmu, muzikci, sportu... Bukvalno je izbor toliko širok, i bez sadržaja na internetu, da ja ne razumem da ljudi i dalje obraćaju pažnju na program kvaliteta koji nude domaće televizije, pre svega Pink, Hepi, Prva, RTS....

Imaš 150+ kanala i ti gledaš Pink....ne znam, čudno je sve to.

 

To je potpuno razumljivo.

 

TV kanali su tu da zabave i anestetisu one koji ih gledaju. Retko ko ce da se interesuje za politicke procese u zemlji, da proucava tv program ne bi li nasao film koji ga bas zanima (da li su to romanticne komedije ili sci-fi trileri), ljudi traze nesto sto ce da ih umiri i odvrati od svakodnevnice.

 

Ovo je off - topic, ali ni ogromna popularnost kladjenja na sport nije zbog popularnosti sporta (iako sad svako moze da bude poznavalac tenisa, umetnickog klizanja ili americkog fudbala), nego zbog obecanja da se moze zaraditi dosta novca uz malo do nimalo truda.

 

Osnovno pitanje je kako je jedan politicar koji je do 2008. govorio jedno, a od 2008. nesto sasvim drugo, narastao prvo na 23%, pa na duplo vise od toga? Da su biraci SRS do 2008. stvarno anti-EU, anti-zapad, ekstremni nacionalisti, zasto bi stranka kao sto je SNS koja nije nista od toga dobila 23% 2012. i 50% 2014. godine?

 

Zato sto se ovde ljudi identifikuju sa vodjama. Pogledaj drzanje Mila Djukanovica: uvek ispravljen, podignute glave, sa puno autoriteta, kad govori uvek je pun sebe i izgleda uveren da ono sto govori predstavlja istinu i nista drugo osim istine. Slicno je i sa drugim politicarima koji su prigrabili ogromnu vlast.

 

Kod nas je drugacije. Vucicev govor tela, nacin izrazavanja, izbor reci se nije skoro nimalo promenio od pre 15 godina kada je bio u SRS. Tu je stalno pristno jedno osecanje uskracenosti, borbe protiv nepravde koja se njemu nanosi, frustracija zbog neupseha i neprihvacenosti i bunt koji govori: "niste vi nikakva elita i ne mozete mi govoriti da nista ne vredim." Zato je 2012. dobar deo glasaca SRS nastavio da glasa za Vucica (i Nikolica) jer se i oni isto tako osecaju, duboko u sebi se osecaju kao gradjani drugog reda, koji su baceni na marginu, da ceo zivot prezivljavaju dok gledaju kako drugi zive mnogo kvalitetnije zivote.

 

Takvi se i sada odusevljavaju Vucicev koji stalno glumi opoziciju, u njegovoj pasivnoj agresiji i glumatanju oni vide sebe, njima je upuceno ono Majino: "udarajte nas, tucite nas, nabijajte na kolac" ili Acino: "neka me obese na Terazijama".

 

Vucic je bio takav do 2012., ali od te godine on vrsi i vlast i tu preuzima jos biraca. To su oni kao Krle, Ceda, Vesic i ostali oportunisti, ljudi koji su imali srece u zivotu da stalno imaju vetar u ledja, kojima je ideal "gazi preko leseva da bi postigao svoje interese". Takvi se odusevljavaju Vucicevom agresijom prema medijima i svima koji drugacije misle jer cilj opravdava sredstvo, pa zasto da ne.

 

Ovaj rezim najbolje olicava sliku Srbije danas i zato ce da vlada dok se sam od sebe ne urusi, a to se nece desiti jos najmanje 10 godina. Dotad mozemo da se tesimo da bar fasisti, tajkuni i bivsa zuta vlast nisu ni blizu pozicija moci i da cekamo nekog novog da okupi sve ciste i neukaljane gradjanske snage i da taj neko razvali na izborima sa 80%.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

Zato sto se ovde ljudi identifikuju sa vodjama. Pogledaj drzanje Mila Djukanovica: uvek ispravljen, podignute glave, sa puno autoriteta, kad govori uvek je pun sebe i izgleda uveren da ono sto govori predstavlja istinu i nista drugo osim istine. Slicno je i sa drugim politicarima koji su prigrabili ogromnu vlast.

 

Dobar deo Crnogoraca je takv. Oni se tako nose. Retko ces ti da vidis nekog od njih da javno ima toddler tantrum. Ako su nekontrolisani onda idu kao ona blesa sa kletvama i slicno. Retko ima sredine. Ili se nose dostojanstveno ili odu u drugu krajnost.

 

5 hours ago, goldberg said:

Kod nas je drugacije. Vucicev govor tela, nacin izrazavanja, izbor reci se nije skoro nimalo promenio od pre 15 godina kada je bio u SRS. Tu je stalno pristno jedno osecanje uskracenosti, borbe protiv nepravde koja se njemu nanosi, frustracija zbog neupseha i neprihvacenosti i bunt koji govori: "niste vi nikakva elita i ne mozete mi govoriti da nista ne vredim." Zato je 2012. dobar deo glasaca SRS nastavio da glasa za Vucica (i Nikolica) jer se i oni isto tako osecaju, duboko u sebi se osecaju kao gradjani drugog reda, koji su baceni na marginu, da ceo zivot prezivljavaju dok gledaju kako drugi zive mnogo kvalitetnije zivote.

 

Takvi se i sada odusevljavaju Vucicev koji stalno glumi opoziciju, u njegovoj pasivnoj agresiji i glumatanju oni vide sebe, njima je upuceno ono Majino: "udarajte nas, tucite nas, nabijajte na kolac" ili Acino: "neka me obese na Terazijama".

 

 

Ovo je tacno. Tipicno biracko telo za populiste.  Nece ili mrzi ih da pronadje ista u sebi da popravi sopstveni zivot, anksioznost, jer se svet menja, pretace u agresiju prema drugima, hoce da ima neki samo njima jasan respekt i da uredjuje zivot drugima.

 

Ono sto meni nije jasno, jer sam ovo prepoznala odavno, sta se to dogadja sa onima koji su kao protiv da nije reagovalo pre 15 godina. Pri tome ne mislim na one koji zbog mladosti ili bivajuci deca nisu mogli. Mislim na one koji bi sad da ga skinu hitno za juce. Sad se svelo na onu "da je Pera otisao na vreme u policiju"

 

Da pretpostavimo da njega nema, ode, smori se. Mentalni sklop ostaje i svi oni svesni i podsvesni porivi. Sta se onda desava?  Dobija se novi "tata" , samo malo bolji. Da se dernja na stvarne i zamisljene neprijatelje, da uredjuje lajfstajl svima, bude danas jedno, a sutra nesto drugo.

Ima kod njega ko malo bolje zna neke druge stvari i drugih razloga za takvo ponasanje, a izgleda da nije usamljen enititet u srpskoj politici. Kako stvari stoje na ljudim se tu menjaju likovi koji svoje licne psihicke nedostatke (koje i masa prepoznaje kao svoje) natkompenzuju igrajuci se politike. Nije mi uteha ni sto se svet zaglibio u tom blatu. Uzduz i popreko.

 

Ko prvi razdvoji zaradjivanje i malih i velikih para iskljucivo od politike, resio je slucaj. Ovako zapljune se sirotinja raja koja se prodaje za 3000 dinara, boji za penziju radno mesto i sta ti ja znam sto je bukvalno prezivljavanje, neka Comicka, a namerno zatvaraju oci da je mnogima u osnovi isto ovo iskljucivi motiv samo su sume i kvalitet zeljenog zivota mnogo veci.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Svi iste u pravu osim sto redom previdjate znacaj i ulogu srednje klase u drustvu. I nije slicajno sto je koncept drutvernih klasa napusten krajem XX veka pa smo dobili ovo sto nam se desava na sve strane.

EPP je za promociju, TV za informaciju, A za razumevanje je potrebno - obrazovanje, malo elementarnog znanja, malcice opste kulture. Malo deblji sloj srednje klase koja ne razmislja od jutarnjih vesti do vecernjih sta ce taj dan da pojede i kako da dodje do tog obroka. 

Ne mogu da citiram ali mogu da prepricam: Vinston Cercil, II sv. rat, raspodeljuje se drzavni budzet, generali insistiraju da to bude ratni budzet, oruzje, municija, vojska, kome treba kultura dok Hitler kuca na vratima......Cercil kaze - ako nemamo kulturu, za sta da ratujemo......tako nekako. 

Sve je lepo Marks napisao u I tomu Kapitala.

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tradicionalna srednja klasa kod nas ne postoji.

 

Postoje privilegovani, koji se raslojavaju medju sobom, tako da tu imas tajkune, lopove razlicitih profila, njihove posilne i obicne podanike, koji mozda po primanjima spadaju u nizu srednju klasu, ali oni realno to nisu.

 

Postoji sloj ljudi koji bi po primanjima mogao da se svrsta tamo, pa cak i u bogate, ali oni nisu zainteresovani za politicki angazman, jer zive paralelnim zivotom, Vuciceva vlast na njihovu egzistenciju ne utice. Vlast je svesna njihovog postojanja, ali ih ne dira, ovi ne diraju vlast (i da hoce, nema ih dovoljno da izazovu tektonske promene u drustvu) i vreme prolazi.

 

Ovu vlast ne moze nikakva srednja klasa da promeni, niti treba da se gleda u nju.

 

Rekao sam vec, i ponovicu opet - ovu vlast treba da promene oni koji su prodali veru za veceru i glasaju za njega jer su ucenjeni, uplaseni, kupljeni, ponizeni.

 

Takvih ima preko 500 hiljada u ovoj drzavi. Kada oni kazu sebi necu vise da budem bot, necu vise da me neka seljacina maltretira, pa makar dobio otkaz, necu vise da zmurim i prodajem i poslednje zrno dostojanstva koje imam, e tada ce Vucic pasti.

 

Nikakva srednja klasa, pomoc spolja, niti neki mesija njega nece oboriti, nego kada taj vecinski srpski narod prestane da bude marva. A kada ce to biti stvarno ne bih znao.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@McLeod

Skroz se slazem sa tvojim upisom. Samo bih dodao jednu stvar a to je da je kamen temeljac svakog uspesnog drustva upravo srednji stalez. Dakle, obrazovani ljudi koji posteno rade i zaradjuju pristojan novac. Bez toga nema uspesnog gradjanskog drustva. Kod nas je takvih, aj da ih definisem kao ljude sa 1000 evra platom, fakultetom, letovanjem, zimovanjem, novim autom na 5 godina i jednom kucom za radni vek, mozda 5% sve ukupno, mozda ni toliko. Ostalo su privilegovani, kako si ih nazvao (politicari, lopovi, biznismeni sa sumnjivim kapitalom) i na drugoj strani marva. Od marve ne moze ni biti nista bolje, a srednji stalez nama sve vise ide u inostranstvo.

 

Dakle, ono sto je nama kao drustvu potrebno je da srednji stalez pobuni marvu protiv privilegovanih i da onda i sam ne postane privilegovan vec da ostane pri svojim osnovnim principima.

 

Pa ti vidi koliko je to moguce. Jer nije poenta samo skloniti Vucica, vec ne izabrati novog posle njega.

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je jaka srednja klasa tradicionalno kamen temeljac uspesnog drustva, mada vremena se menjaju, fluidnije je sve i brze. Danas i ovde, u zemljama treceg sveta, da ne pricamo o Americi, imas zanimanja i nove grane industrije koje su u poslednjih 5-10 godina stvorile milijarde i ljudi su od nule postali bogatasi.

 

Davno je proslo vreme te tradicionalne podele, aha, ovaj je solidan doktor, pravnik, ovaj je zubar, to je sve visa srednja klasa.

 

Generalno se slazem, samo kazem, ta uslovno receno srednja klasa kod nas koja je nezavisna od Vucica ili ostaje ili gradi paralelni svet. Ne bih se slozio samo u poslednjem delu, da treba ona da natera ovu marvu da menja njega i sebe. Pokusavala je, marva ih je odbila. Zato ljudi i odlaze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ni jedna promena nece izazvati promenu u definiciji srednjeg staleza. To su, ponovicu, obrazovani ljudi koji nisu bogati ali imaju solidna primanja, koji su jako potrebni gazdama (koji mogu da poticu i iz srednjeg i iz nekog drugog, primer tajkuna) i koji imaju neki svoj, sto kazes, paralelni zivot ne mesajuci se mnogo u politiku, izvrsavajuci svoju gradjansku duznost i ziveci relativno mirne zivote. Tu definiciju nece nista promeniti, samo je pitanje preraspodele "snage", to jest brojnosti.

 

Tamo gde je vecina srednji stalez - citaj Svedska, Danska, Norveska, Svajcarska... i gde se zakon postuje, zivot je prilicno miran. 

 

Tamo gde vlada marva - citaj bliski istok i arapsko prolece... zivot je pakao.

 

Dakle, poenta normalne, gradjanske drzave je srednji stalez. Naravno, nasoj vlasti odgovara da srednji stalez bude na ovom nivou, a uz to taj isti stalez truju kroz degradaciju obrazovnih institucija, kroz kupovinu diploma i slicno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Marva"......to bi bila i zena koja nam pere stepeniste u zgradi, izbeglica iz devedesetih.....3 sprata, 350 dinara mesecno puta 10 stanova = 3500 njena zarada....to sto nam ocisti 10 m oko zgrade, pokupi opuske, ambalazu, lisce - ne naplacuje. Opere nam i rukohvate stepenista, ulazna vrata.....istrese otirace.....kad se sretnemo subotom, uvek pita za moju cerku jer su nekako, pre 10 godina.  "kliknule" jedna na drugu....sicusna je, okrugla, brkata.....dobri duh nase zgrade. Ne znam za koga glasa. Ne verujem da je politika interesuje i sigurna sam da ne glada N1, nema vremena, ne radi samo kod nas.....nije citala Kapital, ne zna nista o dinamici drustvenih grupa, kaptalizmu, humanizmu i renesansi.....o Povelji UN....

Srednja klasa nije samo pitanje visine mesecnih primanja, zivotni stil. Srednja klasa je i pitanje drustvenog morala, vrednosti koje se promovisu i zive, koje se brane. Srednja klasa je i pitanje odgovornosti. 

Mi imamo samo korumpiranu finansijsku elitu. Koja se multiplikuje sa svakom novom generacijom. I zato unucica moje prijateljice, evro milionera, ide u francusko zabaviste ali nece ni zalogaj da proguta bez Shakirinog spota. Jer se  njena mama dobro udala a tata......tata pravi pare za zabaviste i Shakiru....

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

Nije marva svako ko ima niza primanja. Upravo sam se na to i osvrnuo, ne moze se vrsiti takva podela u srpskom drustvu, jer su mnogi bogati i ta uslovno receno srednja klasa (po primanjima) zapravo privilegovana kasta, koja sluzi, ili kojoj sluze ovi ispod njih u Vucicevoj piramidi, odnosno srpskoj kvazi drzavi.

 

Zato vam i nije jasno zasto srednja klasa ne reaguje. Zato sto onaj koji radi u EPSu za 100 hiljada nije srednja klasa. On je privilegovani clan Vuciceve piramide. Zasto bi on reagovao i bilo sta menjao kad zna da takav polozaj u normalnom drustvu nikada ne moze imati?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Zato vam i nije jasno zasto srednja klasa ne reaguje. Zato sto onaj koji radi u EPSu za 100 hiljada nije srednja klasa. On je privilegovani clan Vuciceve piramide.


Samo da ti kazem iz te «privilegovane» Vuciceve piramide odlaze u inostranstvo u ovom trenutku ljudi u srednjim pedesetim (!), situirani od pre Vucica i izvanredno strucni sa vrlo komplikovanim tehnickim, organizacionim, pravnim aspektima gledano na tehnoloski proces plus, aspektima EU direktiva, stvarima koje se ne uce od danas do sutra. Licno poznajem jedan takav slucaj.

 

Da li svi ljudi sa 30 godina radnog staza u tim firmam treba da salju pisana opravdanja da nisu Vucicevi elementi? 


To sto neko misli da svako zaposlen ikada u tom tipu preduzeca, ostaje zanavek je velika zabluda.  Uprkos tim platama. Ljudi odlaze, ali strucni. Ostaju keramicari, vlasnici pecenjara i funkcionerska deca kojima plate sluze da im ide staz.


Drugo to sto ti pises da taj primer nije srednja klasa nije tacno. Nije ako porodica ima akumuliranog kapitala iz prethodnih generacija. Ako ne nasledjuje nista, nego treba sa krene od scratch, za srpske uslove to je u najboljem slucaju srednja klasa.

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Ako je nekog ova upotreba reci marva uvredila, ja se iskreno izvinjavam. Nisam imao losu nameru. Ajde da kazemo, nizi stalez po obrazovanju, kulturi, i primanjima.

 

Mada, recimo ni to ne mora da je tacan izraz. Recimo, mnogo je gori onaj ko ima obrazovanje, ko je inteligentan, a zao ili nemoralan, pa radi kao bot rezima. Uvek bih neku obicnu radnu snagu preferirao nego nekog takvog.

Edited by Laki John Terry
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...