Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

Samo tako nastavi, nemoj dodavati drugu vrstu brasna dok se ne aktivira. Kasnije, kad ti starter bude gotov, onda mozes dodati recimo malo razevog ili nekog drugog brasna, koje ce dodati neku drugu vrstu bakterije i eventualno dodati na profil ukusa.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema na cemu. 

 

Najbolje da to drzis u staklenoj tegli i uzmi jednu gumicu i njome oznaci nivo startera u posudi kad god nahranis. Tako ces najbolje vidjeti kad pocne rasti i koliko. 

 

GFStarter-12.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

Ovo je bas opsirno.

Svuda vidim da stavljaju i crno (integralno brasno sa belim ), ja sam samo belo. valjda ce uspeti.

 

Mislim da si ti bolje krenuo, brze ce se aktivirati ako razvijas lactobacillus samo sa jednog brasna, nego da se njih vise vrsta takmici za primat u toj sredini. Kada aktiviras taj starter, onda mozes pomalo dodavati i pomalo integralnog brasna ili napravi eksperiment posto si vec bio krenuo da pravis dva uporedo, od onih viskova. U taj drugi mozes dodati malo integralnog brasna, cisto da vidis koji ce se brze i bolje razviti. Kasnije ih mozes spojiti da se ne zajebavas sa dva startera, nikome to ne treba u zivotu. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, slavisa said:

HB, posle koliko dana pocme starter da raste? kod mene jos ne ovo je koji dan 3ci valjda ili 4ti. mozda se pomakao za 2mm u odnosu na gumicu.

 

Treba vremena da se lactobacillus i divlji kvasac dovoljno namnoze i ojacaju da drze tijesto. Moras biti strpljiv, jer osim da obezbijedis najoptimalnije uslove tipa temperature, vlage i hrane, mozes samo da cekas. Mislim, nije ni da se nesto prekidas od posla oko njega, minuta ili dvije dnevno je max.

 

Meni je trebalo cini mi se dosta duze od 20 dana, bila je zima pa je potrajalo. Moze poceti da raste nakon 3 dana ali to ne znaci da je spreman. Samo nastavi da hranis kao i do sad. Nakon 7-10 dana mozes napaviti eksperiment tako sto ces mali dio startera ubaciti u posudu sa vodom. Ako starter pluta, znaci da je spreman i mozes zamijesiti hljeb ali ako potone, znaci da nije gotov i samo nastavi da ga hranis. 

 

tl:dr: 15-20 dana 

 

p.s. Ne zaboravi da mu das neko ime, to je obavezno. 

 

Ovo je Levy:

(Nemastovito ime, Levy the Levain, prvo sto mi je palo napamet)

Levy.jpg

 

On zivi u frizideru i ne zahtijeva posebnu brigu. Ponekad ga nahranim i promijenim teglu i to je sve. Jedino pazim da poklopac nije do kraja navrnut jer mu treba zrak da dise i dobar je. Kad zatreba, odvojim 40-50g, dodam na to 100g brasna i 100g vode i ostavim preko noci na sobnoj temperaturi. Iduci dan tu je urnebes od zivota i spreno za zamijesiti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, slavisa said:

koliko znas koliko ti startera treba u hleb ?

 

Ne radi se o kolicini, moze bilo koja kolicina startera. Bitnije je vrijeme. Objasnicu ti detalje kad ti taj strarter bude spreman.

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2019 at 9:47 AM, Honey Badger said:

 

Mislim da si ti bolje krenuo, brze ce se aktivirati ako razvijas lactobacillus samo sa jednog brasna, nego da se njih vise vrsta takmici za primat u toj sredini. Kada aktiviras taj starter, onda mozes pomalo dodavati i pomalo integralnog brasna ili napravi eksperiment posto si vec bio krenuo da pravis dva uporedo, od onih viskova. U taj drugi mozes dodati malo integralnog brasna, cisto da vidis koji ce se brze i bolje razviti. Kasnije ih mozes spojiti da se ne zajebavas sa dva startera, nikome to ne treba u zivotu. 

Posto se moj "firestarter" ne ponasa kao uobicajeno. Ne raste, ima mehurice, ima onako fin neki svez miris, malo sam ga hteo prodrmati, pa sam mu sinoc dodao( deo sam izbacio) 50g integralnog brasna i 50g vode. Ni danas nista posebno, narastao mozda 2mm isto mehurici, i takav miris. Veceras pre ponovnog hranjenja sam izveo experiment sa hladnom vodom, stavio sam jednu malu kasicicu firestartera u vodu i nije potonuo, pliva na povrsini. 

Veceras sam mu dodao pola belog pola integralnog brasna sve ukupno 50gr i 50gr vode. videt cemo sutra u ovo vreme.

 

 

edit: moj starter sam nazvao firestarter 🙂

 

Edited by slavisa
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, slavisa said:

Posto se moj "firestarter" ne ponasa kao uobicajeno. Ne raste, ima mehurice, ima onako fin neki svez miris, malo sam ga hteo prodrmati, pa sam mu sinoc dodao( deo sam izbacio) 50g integralnog brasna i 50g vode. Ni danas nista posebno, narastao mozda 2mm isto mehurici, i takav miris. Veceras pre ponovnog hranjenja sam izveo experiment sa hladnom vodom, stavio sam jednu malu kasicicu firestartera u vodu i nije potonuo, pliva na povrsini. 

Veceras sam mu dodao pola belog pola integralnog brasna sve ukupno 50gr i 50gr vode. videt cemo sutra u ovo vreme.

 

 

edit: moj starter sam nazvao firestarter 🙂

 

 

Napravi sutra jos jedan test: Izbaci pola, pa dodaj 50g brasna i 50g vode. Sve dobro umijesaj, stavi gumicu da vidis dokle je i ostavi do uvece. Ako naraste barem jos toliko, mozes pokusati napraviti hljeb s tim za vikend. Mada ja nisam siguran ako kazes da ne raste, jos je premlad i trebace mu jos koji dan. 

 

Ako stignes da ga uslikas, da vidim kako izgleda pa cu ti znati bolje reci dokle si s tim. Da ne pogadjam ovako.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

 

Napravi sutra jos jedan test: Izbaci pola, pa dodaj 50g brasna i 50g vode. Sve dobro umijesaj, stavi gumicu da vidis dokle je i ostavi do uvece. Ako naraste barem jos toliko, mozes pokusati napraviti hljeb s tim za vikend. Mada ja nisam siguran ako kazes da ne raste, jos je premlad i trebace mu jos koji dan. 

 

Ako stignes da ga uslikas, da vidim kako izgleda pa cu ti znati bolje reci dokle si s tim. Da ne pogadjam ovako.

 

Evo od sinoc se uduplo. Bas mi je drago.

IMG_20190621_084043.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK, to izgleda kao da se moze raditit s tim. Evo sta ces uraditi ako ces da pravis sourdough ovaj vikend:

 

Odvoji u jedan veci sud ili zdjelu (barem od litar) oko 50g tog startera. To je otprilike jedna supena kasika, ne moras biti specific. Na tu kolicinu gotovog firestartera dodaj 100g brasna i 100g vode. Sve to dobro izmijesaj, pokrij ovlas i ostavi do sutra kada ces zamijesiti, a kasnije cu ti objasniti kako.

 

Ostatak firestartera nastavi da hranis kao i do sad, barem dok ne budemo sigurni da si uspio napraviti hljeb.

 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, slavisa said:

Vazi, tako cu uraditi. Samo sto ja ne bih odma veliki hleb, max jedno 400g brasna belo i integralno. To je onako za probu.

 

Nemoj da si defetista odmah na pocetku, kakva te proba snasla? Pravis sourdough i ima da bude perfektan. :classic_biggrin:

 

Samo me poslusaj ovo sa starterom, zamijesaj ga nekad pred vece, pa neka odstoji do ujutru, pa cemo dalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slavisa said:

Evo, sad sam napravio taj , tj tu smesu 50g firestartera i 100g brasna i 100g vode, dobro izmesao i pokrio krpom.

I jos sam nahranio firestartera ponovo 🙂

 

Slikaj ga sad i slikaj ga ujutru ako mozes, da mozemo uporediti slike i ocijeniti koliko bi trebalo za bulk, a koliko za final proof.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...