Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

8 minutes ago, slavisa said:

Inače ovaj hleb sam potpuno ispratio sa ovog tvog linka.

 

I meni je taj bio bazni recept, kasnije sam krenuo sa poolish, biga i sourdough levain pa se nadgradio i kao pekar i kao komunista. :lol_2:

 

Gledam da uvjek stavim neki overnight ferment i da tijesto retardiram barem 8h u frizideru, tj da fermentacija odradi kako treba, enzimi da se pokrenu i da bude low GI. Takodje, uvijek stavim veci % integralnog brasna jer racunam da je takav hljeb zdraviji za konzumaciju, a to mi je primarni razlog zasto ga pravim. Kad sve to sastavis, dobijes vrhunski produkt koji se ne moze nigdje kupiti i vrijedi svake sekunde truda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I ja cu ubuduce overnight ferment u frizideru :) 

Ovaj moj hleb je sa pola kile brasna, dve kriske su previse da se pojede uz neko jelo. A kod kupovnog bi pojeo pola hleba. E sad, razlika je u tome sto je ovaj stvarno pola kg a onaj iz ducana 250gr, naduvano, puno aditiva, i ko zna cega sve

Link to comment
Share on other sites

Pokusavam napraviti novi hleb. Sad od belog i speltinog brasna 600gr belo 400gr speltino.

super sve juce uvece odradio stretching and fold 6 puta, bas se fino uteglo. Ostavio preko noci u frizideru. I tu je naraslo i imalo mehure.

Istresao na radnu povrsinu posutu brasnom, podelio na dva dela, i kad sam poceo oblikovanje, krenulo ok i onda se pocelo lepiti za radnu povrsinu kao i za prste.

Ne znam do cega je? proslo je bilo samo belo brasno i nije se lepilo. Sad sa speltinim se lepi, kao i onaj pre sto sam stavio integralna brasna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I meni se desavalo pa sam umjesto brasnom, radnu povrsinu kvasio vodom. Prije sto istreses tijesto, nakvasi dlanove i predji preko povrsine, pa tek onda izvrni tijesto. 

 

Edit: kad sutradan izvadis tijesto iz frizidera, ostavi ga jedan sat, da se malo privikne na sobnu temperaturu prije nego ga istreses. Bice lakse raditi s njim. Druga stvar, nema potrebe razvlaciti 6 puta. Dovoljno je 3 ili 4. Kasnije, kad ga budes oblikovao za kalupe mozes uraditi laminaciju i dodatno utegnuti. Uglavnom gledas da sto manje radis, a da ne kompromitujes rezultat.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Danas mi je najgore ispao.
Lepi se, nikako nisam mogao da napravim onako lep Doug, čvrst. Sve se raspuže.

Ne znam kako oni na YouTube klipovima tako lepo naprave. Znam da je to iskustvo ali...
Još sam otišao do dućana da kupim žilete, da ga lepo izrezbarim [emoji28]40b4c6e3144838df13ae70b5094facca.jpg

Sent from my MI 8 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, slavisa said:

Dobar je on, ukusan, ali nije lepo naraso

 

Negdje je proofing zakazao; ili je predugo ili prekratko. Prije nego prevrnes tijesto iz kalupa, napravi mali test: pritisni prstom do 1cm dubine i posmatraj reakciju. Tijesto treba polako da se vrati i popuni to udubljenje. Ako se odmah vrati, kao iz pracke, znaci da jos nije vrijeme i trebas mu dati jos vremena, a ako ostane udubljen, onda je predugo cekao i mozda najbolje da izvadis i premijesis, odnosno, ponovo oblikujes i sacekas final proofing.

 

Takodje je moguce i da se spelta drugacije ponasa, kao sto je mogla biti i visa/niza temperatura ili si stavio vise ili manje vode, kvasca... Moze da bude mali milion razloga, hemija je to.

 

Svi ti sitni detalji cine fascinantnost ovog hobija, jer nikad ne znas sta ces ugledati kad podignes poklopac. Sta god da ugledas, iznenadjenje je i wow faktor zagarantovan. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Riknula mi rerna. :) Sinoc gledam TV i odjednom izbacio fid osigurac. Mislio sam da je bojler za vodu u kupatilu., jer je to bio zadnji put razlog. Medjutim nije. Pronasao sam osigurac na ploci koji je kritican, iskljucim ga, podignem glavni osigurac, i sve radi, svaka prostorija, sve, ringle, ... rekoh sebi, ko zna sta ovo moze bit, nesto nebitno.

I jutros ja ustanem cim sam otvorio oci setim se nisam proverio rernu.

kad ono, rerna je problem.

Medjutim sad pustim vodu u kuhinji, i nema tople sto znaci da su mi te dve uticnice za mali bojler i rernu na istom vodu. Mozda je mali bojler.

A bas sam hteo novi hleb da pecem, ssssss

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, slavisa said:

Riknula mi rerna.

 

Ajoooj. :mad: :classic_sad:

 

Je li moguce da je samo rerna crkla, zar ne bi bio cijeli sporet? Ako je u pitanju rerna, onda mozda nisu oba grijaca crkla?

 

Ja sam sinoc pokrenuo starter, a danas sam umijesio:

 

bread-gear.jpg

 

Htio sam malo da pokazem i pribor koji ja koristim. Ova zdjela sa poklopcem je od 5L i vise je nego dovoljna za moje potrebe. Mogao bih komotno u njoj mijesiti po 2kg brasna ali ja ne radim vise od 1kg. Drvenom kuhacom, odnosno drskom drvene kuhace (pogledaj kako je izblijedilo na tom mjestu od ciscenja tijesta), silikonska spatula i plavi scraper za odljepljivanje sa ivica i bench scraperi za rezanje i oblikovanje, mada njih slabije koristim jer je ovaj plavi sasvim dovoljan. 

 

Danas sam zamijesio 1kg brasna (500g whole wheat, 100g spelt i 400g bijelog), 200g levain startera, 800g vode i 22g soli. Ukupna tezina tijesta je 2kg. Od toga sam odvojio dvije kugle po 300g za pizzu, a ostatak podijelio na dva nejednaka dijela u one moje banneton korpice i sada je svo to tijesto u frizideru.

 

Pizzu cu da pravim u velikoj tavi od kaljenog celika i to prvo na plamenu, pa tek onda u rernu ali samo pod grill. Bas ovako kao na ovom videu:

 

 

Ja cu osim mocarele, paradajza i bosiljka, staviti jos i neke tikvice, gljive i papriku ali necu stavljati nikakvo meso, sunku i sl. 

 

Treba da stigne i komplet serija GoT za koju sam uspio izbjeci sve spoilere i veceras cu da odgledam sve epizode uz pizzu. :classic_biggrin:

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au svaka čast.
Pizza će bit odlična. Sa pizza testom nemam problema. Već sa hleb testom.
Taman sam kupio i onaj dutch posudu.

Rerna i ringle su odvojene celine tj posebni. Ugradni su. Samo što sam ih ja tako postavio da izgledaju kao jedno. 995d010eb4ba16296babf9bf7c03bcec.jpg

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, slavisa said:

Taman sam kupio i onaj dutch posudu.

 

Sa srecom ga izandjao. :classic_biggrin: Je li barem od 4L?

 

Vidio sam ja da si ti pazario i interesantnu resetku za hladjenje, samo se nisi pohvalio, a ja se nisam sjetio da pitam. 

 

Nema ti druge nego sutra odma' novu rernu, da nisi dzabe Dutch Oven kupovao. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, slavisa said:

Evo me u France. Rerna radi , fala bogu 🙂 Kruv zamesen, i sad ce u frizder 🙂 preko noci, pa ujutro u rernu da se ispece.

 

Odma kreni sourdough, iz ovih stopa. :classic_smile:

 

Izvagaj 70g brasna i 70g vode, umijesaj i ostavi na sobnoj temperaturi do sutra. Nakon 24 sata ili tu negdje, izbaci pola (mozes ostaviti za neko novo tijesto ili baciti), pa na to pola sto je ostalo, dodaj 50g brasna i 50g vode. Ovaj proces ponavljaj svaki dan dok ne dobijes aktivan starter koji pluta kad ga stavis u vodu. Otprilike izmedju 7 i 20 dana. Kad je starter spreman, moze i u frizider, onda ga se ne mora hraniti svaki dan, moze i jednom u 7 ili 10 dana. 

 

Pa da onda vidimo lebac. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...