Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

36 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Nee, to nikako. Mene su baka i deka ucili da je to lose, ako se okrene hleb naopako. pu pu pu ( tri puta)

 

Posle sedenja na promaji najgora moguća stvar koju možete da uradite na ovim prostorima 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ljudi, meni smeta promaja, osetim bol u vratu, ramenima. Valjda znam sta osetim kad sam na promaji, ako sam sa strane i ne direktno izlozen promaji onda nema problema.

Sorry za OFF.

 

u vezi hleba naopako, naravno da je sala, u te babske price ne verujm.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Koje integralno brasno preporucujete ? Konkretno koje za hleb a koje za picu ili kiflice ?

 

Trenutno koristim hrono brasno koje se sastoji od 4 razlicita integralna brasna. Tu su razano, psenicno, speltino i heljdino pa reko da vidim kakva su iskustva no ovom polju. Ovo sto koristim je ok za hleb ali za pice i kiflice nekako mi je previse dominantno ukusom.

Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2020 at 3:46 PM, Slavisa iz Tavankuta said:

Ljudi, meni smeta promaja, osetim bol u vratu, ramenima. Valjda znam sta osetim kad sam na promaji, ako sam sa strane i ne direktno izlozen promaji onda nema problema.

Sorry za OFF.

 

u vezi hleba naopako, naravno da je sala, u te babske price ne verujm.

Promaja ne postoji.

2 hours ago, Klotzen said:

Koje integralno brasno preporucujete ? Konkretno koje za hleb a koje za picu ili kiflice ?

 

Trenutno koristim hrono brasno koje se sastoji od 4 razlicita integralna brasna. Tu su razano, psenicno, speltino i heljdino pa reko da vidim kakva su iskustva no ovom polju. Ovo sto koristim je ok za hleb ali za pice i kiflice nekako mi je previse dominantno ukusom.

Nisam strucnjak za tijesto, ali sam ovih dana citao da za pice ,kiflice i slicna peciva ide bijelo brasno. Tip 400 i tip 500.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

To se podrazumeva ali pošto sam batalio belo brašno čisto da vidim da li ljudi praktikuju to i sa integralnim brašnom.

Probaj sa crnim brašnom  (Tip 1100 Danubius) za hleb je isto odlično ... ima 13,2 % proteina.

Za nijansu je tamnije od belog tip 500, da ne bude zabune zbog samog naziva "crno"

Edited by Kankkunen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

crno brašno nije integralno iako su prilično slični. Ja sam jedan od onih što se teško nakani na nešto ali kad se jednom odlučim prilično sam uporan. Ako sam ostavio belo brašno nema među rešenja nego idem direkt na najzdraviju varijantu. Još ako može i ukusno i zdravo tu onda nema pitanja 🙂

 

S druge strane hleb i ostalo jedem jednom do dva puta nedeljno pa ne bi bio problem ni to crno ali ....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

crno brašno nije integralno iako su prilično slični. Ja sam jedan od onih što se teško nakani na nešto ali kad se jednom odlučim prilično sam uporan. Ako sam ostavio belo brašno nema među rešenja nego idem direkt na najzdraviju varijantu. Još ako može i ukusno i zdravo tu onda nema pitanja 🙂

 

S druge strane hleb i ostalo jedem jednom do dva puta nedeljno pa ne bi bio problem ni to crno ali ....

Probaj da malo eksperimentises.Probaj prvo sa ovim crnim brasnom jer toje u stvari integralno brasno samo prosijano. Samim tim sto je prosijano smanjen mu je procenat fibera ili vlakana ali i dalje je dobro brasno. Ako ispadne dobro probaj sa 100% integralnim. Samo integralno brasno teze raste ili nadolazi , zbog toga se mjesaju razni tipovi brasna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pizza od integralnog brasna? hm radije ne bih jeo pizzu.

Prijateljica inace koja pravi odlicne kolace, kako slane tako i slatke.

od jednom pocela i ona da koristi integralno brasno , ono jednostavno nije kolac.

njen muz nece da jede, kao ne odgovaramu i tako uvek nadje razlog. ostatak mi uvek spremi da ponesem, kuci. Ja prihvatim iz pristojnosti, ali bacim kad dodjem kuci. Zao mi je ali to nije kolac.

Ako tako nesto sto se ne jede svaki dan, vec jednom mesecno ili dva puta , ne verujem da ti to moze smetati da napravis pravu pizzu.

 

Izvini ako sam rekao nesto lose, ne bih zeleo da se nadjes uvredjenim.

 

 

22 hours ago, koca popovic said:

Promaja ne postoji.

Nisam strucnjak za tijesto, ali sam ovih dana citao da za pice ,kiflice i slicna peciva ide bijelo brasno. Tip 400 i tip 500.

 

Samo kad si mi napisao :64:

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Pizza od integralnog brasna? hm radije ne bih jeo pizzu.

Prijateljica inace koja pravi odlicne kolace, kako slane tako i slatke.

od jednom pocela i ona da koristi integralno brasno , ono jednostavno nije kolac.

njen muz nece da jede, kao ne odgovaramu i tako uvek nadje razlog. ostatak mi uvek spremi da ponesem, kuci. Ja prihvatim iz pristojnosti, ali bacim kad dodjem kuci. Zao mi je ali to nije kolac.

Ako tako nesto sto se ne jede svaki dan, vec jednom mesecno ili dva puta , ne verujem da ti to moze smetati da napravis pravu pizzu.

 

Izvini ako sam rekao nesto lose, ne bih zeleo da se nadjes uvredjenim.

 

 

 

Samo kad si mi napisao :64:

Ni za ovo nisam strucnjak ali po mom skromnom saznanju brasno treba da se mijesa . Zbog cega ,upravo zbog toga sto neke stvari ne idu tako .Zbog toga sto psenicno brasno je najbolje za pizze i kolace. Ovo pricam zbog toga sto neki shvataju integralna brasna kao zdrava pa da se onda koriste u svemu . To jednostavno ne ide. kod mene u Norveskoj ima da se kupi gotovo tijesto za pizzu pod imenom fulkorn ili po naski integralno  Vjeruj mi isprobano i ok.

 

Link to comment
Share on other sites

Nije ni ovo što ja koristim rđavo, doduše meni pizza nije kolač 🙂 . Jedino pošto na pizzu stavljam belo meso i te neke zdravije namirnice koje nemaju jak ukus u takvom slučaju se oseti ukus integralnog brašna. Verujem da stavim šunkaricu i punomasni sir da se ne bi ni osetio ukus testa pošto ja pravim tanko testo od 2-3 mm. Ja jednosavno zamesim jedno kilu i po testa, izdelim na parčad od 250-300 grama i nekad pravim pice a nekad lepinje. Mislim se da probam kiflice sa nemasnim sirom ali mislim da bi tu tek dominirao ukus tog brašna. No sa belim brašnom kao i rižom sam završio verovatno do kraja života, osim možda ako se zadesim negde u gostima pa da se domaćin ne uvredi 🙂 I ja sam smatrao integralni hleb za nešto najgore što sam jeo ali posle desetak lepinja i pica sada sam se navikao, čak šta više kada napravim lepinje pa na primer jedem uz čorbast pasulj mnogo bolje mi leži taj hleb nego beli.

 

@koca popovic

 

Jel znaš možda od kog brašna ta picerija pravi integralno testo ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo da ti kazem i mi smo obuzeti zdravom hranom. Moja supruga je glavni majstor za peciva . Ona kaze da treba da se  mjesaju brasna da bi dobio to sto zelis .Zdrava ishrana plus lijepo pecivo. U dodatku mozes da dodas zobene ljuspice . One nista ne mijenjaju u strukturi tijesta ali poboljsavaju nutritivna svojstva .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Gledao sam neke recepte za milk bread ( brioche ) na youtube i u jednom je umesto rucnog mesenja koristena masina za hleb. I onda se ja setio da imam ovde jednu takvu masinu za hleb ( pekaru ), koja ne ispece dobro hleb. I probam da odradim samo mesenje hleba, i brioche-a .

Sve sastojke stavim u posudu od "pekare", ukljucim program, i ostavim da mesi hleb jedno 20-25min. kad prodje to vreme, samo ugasim pekaru jer ne mogu da prekinem program drugacije.

Onda istresem to meseno testo u posudu i ostavim da nadodje i dalje sve ostalo radim rucno. Rezultat je izvanredan kako za hleb tako i za brioche.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

Zamesio sam prvo starter od 1g svezeg kvasca sa 50g vode i 50g brasna u jednoj staklenoj boci za kompot, i to sam ostavio da se udupla. Onda sam u posudu za salatu sipao 300g vode, dodao starter, 450g brasna i 12g soli. To sam sve izmesao i ostavio pola sata. Onda sam radio stretch and fold 3 puta ( uradis jednom pa 30min odmor, pa drugi  pa 30min odmor i treci ). Posle treceg sam ostavio bulk fermentation oko 3h. Zatim sa uradio ponovo fold i izvadio testo na pobrasnjenu podlogu za rad. Uradio sam presape, ostavio 20min bench rest i onda glavni shape i u banneton basket i zatim u frizider celu noc. banneton nisam umotavao, vec sam samo tako stavio u frizider. U frizider sam stavio oko 22h . Ustao sam u 7h ukljucio rernu na max 250stepeni je kod mene max ), i stavi u rernu dutch oven. Kad se rerna zagrijala. Izvadio sam hleb iz frizidera. istresao na pek papir i zasekao. stavio u dutch oven i u rernu. Pekao sam 20min sa zatvorenim poklopcem, i jos 20min otvorenim poklopcem i smanjenom temperaturom na 230stepeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DJORDJE said:

Pekari ako moze recept za ove gril "lepinje"

 

 

 

Izvol`te!


 

Quote

 

Sastojci: 20 g kvasca, 500 g brašna, 2 kašičice soli, kašika šećera, 170 ml vode, 180 g jogurta, kašika ulja, maslac za premazivanje.

Priprema: Kvasac rastvorite u nekoliko kašika vode. Brašno prosejati, pa odvaditi 4 kašike sa strane. U veći deo brašna dodati šećer, so, vodu, jogurt i na kraju rastopljeni kvasac. Lagano pomešati rukom ili varjačom i dobro izraditi testo. Kad ga dobro izradite biće lepljivo i retko, pa tek onda postepeno dodajte ostatak brašna (one 4 kašike koje ste odvojili) i mesite. Napravite oblik lopte.

Kašiku ulja sipajte u ruku i premažite testo sa svih strana, pokrijte krpom i ostavite da stoji na toplom sat vremena. Nadošlo testo blago pospite brašnom, koliko da možete da ga odlepite od posude, pa ga prebacite na radnu površinu, koju ste posuli sa malo brašna.

Rukama premesite vrlo lagano, napravite oblik valjka, pa presecite oštrim nožem na 4 dela. Od svakog dela pažljivo formirajte lopticu, pa pokrijte krpom i ostavite da stoji 10 minuta. Na pobrašnjenoj radnoj površini svaku lopticu oklagijom razvucite u krug prečnika oko 25 cm. Kad postane teško da se razvlači, ostavite ga da odmori, a vi razvlačite drugu lopticu. Ponovo pokrijte krpom i ostavite da stoji dva minuta, pa nastavite sa razvlačenjem dok ne dobijete pravu veličinu.

Pokrijte ponovo i ostavite oko 5 minuta, dok vam se ulje na tiganju zagreje. Ulje zagrejte na najjačoj temperaturi (pazite da ne izgori), pa ubacite prvu lepinju.

Trebalo bi ih peći najduže 30 sekundi sa obe strane u nekoliko navrata - čim mehurići počnu da se pojavljuju na testu, okrenite ga na drugu stranu, pa posle 30 sekundi opet okrenite na drugu stranu.

Pustite da se od lepinje napravi balon, pa opet okrenite da se zapeče i druga strana. Kad se napravi balon, možete malo rukama da pomerate lepinju, kako bi svuda dodirnula tiganj i dobila lepu boju, a ne samo na sredini.

Pečene lepinje dok su još tople premažite maslacem sa obe strane; nema potrebe da ga topite, već na viljušku nabodite kockicu i pređite svuda po lepinjama.

Ukus je tako dobar da ćete želeti svakog dana da ih pravite!.

 

 

 

zb763JU.gif

Link to comment
Share on other sites

I ja mislim da ono nisu balon lepinje nego malo deblje tortilje. Ja bi išao sa nekim pica testom ali bar 80% vode, čini mi se da je testo dosta vlažno. Moguće i da je ovo sa praškom za pecivo, no to je teško reći bez da vidimo iz blizine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...