Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Aktivan sam ja. Zemicke pravim.
c184544c0c672b1d1c3065822daaab8c.jpg

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Posebno mi se svidja sto su integralne. Zdravlje je najvaznije. :lol_2:

 

Odma sutra iste pravim, daj recept i metod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Ja cu ovih dana ovo da pravim, samo da kupim mikser. Ko me jebe, kad sam juce sjebao, skoro pola veka star.


PS. Dve stvari:

1. Ja bih voleo da verujem, da me ne drma midlajf krajzis, odnosno, peko sam ja kifle i ostale lebove  i 2005., 2006., a onda sam otkrio ringle i Numark miksetu...

2. Ove, Slavisine, zemicke me asociraju na Marinu. Volim je, pa sta (?)!

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

Fazon je u tome danema posebnog recepta, 100% brasno 80% voda, i to je to, same su ovko ispale :59::smiley58:

 

Daj ne zajebavaj - kako si napravio da izgledaju kao sise? Bradavice su perfektne.

 

Sve opisi kako si radio, po sjecanju ako nemas zapisano. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, uncletima said:


Ja cu ovih dana ovo da pravim, samo da kupim mikser. Ko me jebe, kad sam juce sjebao, skoro pola veka star.


PS. Dve stvari:

1. Ja bih voleo da verujem, da me ne drma midlajf krajzis, odnosno, peko sam ja kifle i ostale lebove  i 2005., 2006., a onda sam otkrio ringle i Numark miksetu...

2. Ove, Slavisine, zemicke me asociraju na Marinu. Volim je, pa sta (?)!

 

Naravno da je midlajf. Al opet bolje da pravis artizanal lebac, nego da trosis pare na lose narkotike i da spopadas klinke na rave parties. To je uvijek tuzno za vidjeti.

 

Ja sam do skoro imao fazu skupljanja elektricnih gitara; Fender, Gibson i Gretsch i bilo je cool dok mi nisu dosadile i pocele skupljati prasinu pa sam rasprodao, ostale mi samo 3.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uncletima said:


Ja cu ovih dana ovo da pravim, samo da kupim mikser. Ko me jebe, kad sam juce sjebao, skoro pola veka star.


PS. Dve stvari:

1. Ja bih voleo da verujem, da me ne drma midlajf krajzis, odnosno, peko sam ja kifle i ostale lebove  i 2005., 2006., a onda sam otkrio ringle i Numark miksetu...

2. Ove, Slavisine, zemicke me asociraju na Marinu. Volim je, pa sta (?)!

 

Video sam u Maxi-ju imaju pirincani beli hleb

Link to comment
Share on other sites

Enivej...

 

Spoiler

x0BXBrL.jpg



Da nakon 10 minuta u rerni nisam premazao *mesavinom i ova vekna bi ostala patuljasta. Sledeci put samo belo brasno... Pun mi je qfer: i heljde, i razanog, i ostalih integralaca! :mad:


* Maslinovo ulje, voda

14 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Video sam u Maxi-ju imaju pirincani beli hleb


Prodaju tamo i ove kartone,

3042.jpeg

al' to ne znaci da ja moram da ih jedem.

 

Spoiler

:61:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Popravni je uspeo, treba još do savršenstva ali prvi korak je napravljen.

 

hleb-2.0.md.jpg

 

Nisam dobro pratio predhodne postove na ovoj temi, onako, površno, gledao slike, sastav, neke radnje u pripremi, samo pripreme za pečenje, šta ima da čitam, to se zna. Ali, kako se zna videlo se u subotu, hleb, može da se jede, ako baš mora.
Danas, i pored zabune u startu, da li sam stavio previše vode ili tačno, jednostavno se pogubio, ipak, tu, po osećaju dodam malo brašna, da testo ima oblik a da ne bude tvrdo. Samo razvlačenje i preklapanje, tri puta, narastanje između i pred stavljanje u rernu. Nisam hte nikakve dodatke, ništa osim osnovnih sastojaka, voda, brašno, so i preferment. 
Ocena: izgled 3-. ukus jaka četvorka.
Idemo dalje.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Evo i mene braćo. Danas neradan dan pa sam se malo igrao.

 

Spoiler

 

IMG_20200217_150330.jpg

 

IMG_20200217_150500.jpg

 

IMG_20200217_163209.jpg

 

 

Pratio sam recept sa poolish koji je @Honey Badger ostavio pre par strana, s tim što sam smanjio malo gramažu u drugom delu, nešto sam brinuo da li će mi stati hleb od kilo u ovu šerpu koju imam.

 

Rezovi koje sam napravio su očigledno bili preveliki, mada je tu veći problem što sam pri prebacivanju iz improvizovanog banneton-a u lonac prvo prebacio na radnu ploču, napravio rezove, pa tek onda preneo u šerpu. Logično, tu se malo izgubio oblik pa se onda i ovo previše raširilo. Inače, pošto sam tu izgubio oblik, plašio sam se da hleb neće narasti kako treba ali me je spasio taj tzv. oven spring. Korica je super, konzistencija poprilično dobra, mada bi mogla biti i bolja ali pretpostavljam da bi trebalo da nabavim to brašno sa većim procentom proteina, ovo koje sam imao u kući je imalo nešto ispod 10%.

Edited by djole
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Popravni je uspeo, treba još do savršenstva ali prvi korak je napravljen.

 

hleb-2.0.md.jpg

 

Nisam dobro pratio predhodne postove na ovoj temi, onako, površno, gledao slike, sastav, neke radnje u pripremi, samo pripreme za pečenje, šta ima da čitam, to se zna. Ali, kako se zna videlo se u subotu, hleb, može da se jede, ako baš mora.
Danas, i pored zabune u startu, da li sam stavio previše vode ili tačno, jednostavno se pogubio, ipak, tu, po osećaju dodam malo brašna, da testo ima oblik a da ne bude tvrdo. Samo razvlačenje i preklapanje, tri puta, narastanje između i pred stavljanje u rernu. Nisam hte nikakve dodatke, ništa osim osnovnih sastojaka, voda, brašno, so i preferment. 
Ocena: izgled 3-. ukus jaka četvorka.
Idemo dalje.

 

Ja sam tako godinama tavorio, nekada mi uspije, nekada ne. Kad mi uspije nisam znao zasto mi uspije, a kada ne uspije nisam znao zasto ne uspije. 

 

Imam utisak da planiras tim putem da krenes, pa da ti odmah kazem - stani! :classic_smile:

 

Izaberi jedan isproban recept i dovedi ga do savrsenstva. Onaj video za focaccia sa ruzmarinom sto sam ti postavio prije par stranica je izvrstan za to. Nekoliko puta napravi po tom receptu i bice ti jasno kako te tijesto slusa, koliko mu vremena treba sa prvu fermentaciju, koliko za bulk, koliko puta ga izvuci, koliko dugo peci, na kojim temperaturama...

 

Tek kad taj recept savladas, kreni da eksperimentises.

 

1 hour ago, Div said:

Nisam hte nikakve dodatke, ništa osim osnovnih sastojaka, voda, brašno, so i preferment. 
Ocena: izgled 3-. ukus jaka četvorka.

 

Fali ti ovdje jos kvasca, mimo prefermenta. Taj kvasac u prefermentu je uglavnom potrosen, ostavio je iza sebe enzime koje uticu na profil i ukus ali nema vise snage da podigne tijesto pa ga treba malo pojacati.

 

Kad kazes ukus jaka cetvorka, je li to 1-5 ili 1-10?

 

 

 

23 minutes ago, djole said:

Evo i mene braćo. Danas neradan dan pa sam se malo igrao.

 

  Reveal hidden contents

 

IMG_20200217_150330.jpg

 

IMG_20200217_150500.jpg

 

IMG_20200217_163209.jpg

 

 

Pratio sam recept sa poolish koji je @Honey Badger ostavio pre par strana, s tim što sam smanjio malo gramažu u drugom delu, nešto sam brinuo da li će mi stati hleb od kilo u ovu šerpu koju imam.

 

Rezovi koje sam napravio su očigledno bili preveliki, mada je tu veći problem što sam pri prebacivanju iz improvizovanog banneton-a u lonac prvo prebacio na radnu ploču, napravio rezove, pa tek onda preneo u šerpu. Logično, tu se malo izgubio oblik pa se onda i ovo previše raširilo. Inače, pošto sam tu izgubio oblik, plašio sam se da hleb neće narasti kako treba ali me je spasio taj tzv. oven spring. Korica je super, konzistencija poprilično dobra, mada bi mogla biti i bolja ali pretpostavljam da bi trebalo da nabavim to brašno sa većim procentom proteina, ovo koje sam imao u kući je imalo nešto ispod 10%.

 

 

To je perfektan hljeb. Savrsen oven spring, cak su se i "usi" podigle po coskovima reza. I sredina izgleda dobro i relativno ravnomjerno rasporedjeni mjehuri. 

 

Bravo! 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ja sam tako godinama tavorio, nekada mi uspije, nekada ne. Kad mi uspije nisam znao zasto mi uspije, a kada ne uspije nisam znao zasto ne uspije. 

 

Imam utisak da planiras tim putem da krenes, pa da ti odmah kazem - stani! :classic_smile:

 

Izaberi jedan isproban recept i dovedi ga do savrsenstva. Onaj video za focaccia sa ruzmarinom sto sam ti postavio prije par stranica je izvrstan za to. Nekoliko puta napravi po tom receptu i bice ti jasno kako te tijesto slusa, koliko mu vremena treba sa prvu fermentaciju, koliko za bulk, koliko puta ga izvuci, koliko dugo peci, na kojim temperaturama...

 

Tek kad taj recept savladas, kreni da eksperimentises.

 

 

Fali ti ovdje jos kvasca, mimo prefermenta. Taj kvasac u prefermentu je uglavnom potrosen, ostavio je iza sebe enzime koje uticu na profil i ukus ali nema vise snage da podigne tijesto pa ga treba malo pojacati.

 

Kad kazes ukus jaka cetvorka, je li to 1-5 ili 1-10?

 

Ocena je na skali 1-5. gde je 5 najbolje što sam realno očekivao, ne ono što je najbolje moguće.
Da, moguće da je kvasac izgubio snagu, prefermen je stajao dva dana u frižideru, prvog dana je prelio preko činije, drugog dana je već pao, ali je još uvek imao zapreminu i mehuriće, pokrenuo je testo odmaj po mešanju sa braćnom i vodom.
Jasno mi je da sa hlebom nema improvizacije kao sa kuvanjem, ne može se tokom pripreme dodavati začin, voda, ne može se krčkati još pola sata, mora svaka mera da se zna, vpa i vreme i temperatura. 

Ne smem ni pauzu da pravim, odmah priprema za sledeću turu, da ne ispadnem iz štosa.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Div said:

Jasno mi je da sa hlebom nema improvizacije kao sa kuvanjem, ne može se tokom pripreme dodavati začin, voda, ne može se krčkati još pola sata, mora svaka mera da se zna, vpa i vreme i temperatura. 

 

Tako je. Pogotovo trebas izbjegavati dodavati brasno u kasnijoj fazi. Radije ga premijesi nekoliko puta ili mijesi neko vrijeme dok se gluten ne razvije nego da dodajes sirovo brasno u vec fermentirano tijesto.

 

Opet da ti ponovim, izaberi neki recept i odradi sve doslovno. Razlikovace se od originala donekle jer ti koristis drugacije brasno, mozda je temperatura drugacija i slicno ali ces imati priliku da uporedis rezultate i onda da prilagodis.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uncletima said:

Priznajem, preleteo sam topik ispocetka, samo da zapazim neku zenu/devojku... Ovo je gore od kafane - almost (?), pure misogyny. :mad:

 

 

Ovaj topik nije zamisljen kao ekskluzivno muski ali kako na forumu i nema toliko zena, a i ovaj topik je u prizemlju gdje malo ko i zalazi, pa je tako kako je. Sto opet nema veze sa mizoginijom. Zene su ovdje vise nego dobrodosle, mnogo dobrodoslije nego na Politici i gornjim spratovima foruma, na koje ni ja vise ne idem jer je to jedna teska govnara.

 

Iskoristio bih priliku da pozovem kolegice forumasice da se pridruze na ovaj velicanstveni topik, ne mora to biti razradjen recept sa slikama, moze se i "onako" nesto prokomentarisati na temu, mi smo otvoreni i prijateljski raspolozeni. :classic_smile:

 

~~~

 

Od petka sam radio na ovom;

 

U petak sam zapoceo starter, u subotu zamijesio tijesto i nesto mi se nije dalo, stavim sve u frizider. Tek u nedelju nakanim se da oblikujem, spremim u korpe i opet vratim u frizider. Tek sinoc mi nadodje da ispecem i rezultat je evidentan:

 

sc36BoG.jpg?1

 

NnMpRwf.jpg vM6zj1K.jpg

 

 

Sastav: 500g bijelo (strong), 100g heljda, 20g gluten, 380g integralno. Hidracija 70%, 20g soli.

 

Iduci put necu stavljati ekstra gluten, bijelo brasno je sa 12%, a integralno 14%, sasvim dovoljno.

 

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Ali se necu toliko pridrzavat recepta osim u omjeru sastojaka, ja cu dodati nesto integralnog brasna umjesto samo bijelog ali cu ispratiti metodu do kraja. 

 

 

 

Ako menjaš vrstu brašna, menjaš li i količinu vode? Integralno brašno traži više vode?
Po ovom receptu vode nema ni 60% u odnosu na brašno.

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...