Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

@ Honey Badger

Hteo sam, na topiku "sta ste danas spremali aka kulinarstvo", da vas iznenadim sa sve slikama kako lepi lebac pecem, ali si me ti pretekao - neka si, citavim lebac topikom.

Probao sam danas da ispecem isti, nakon sto se starter (star 13 dana) juce za manje od sat vremena podigao za trecinu, ali iz ko zna kog razloga, nije hteo vise od ovoga da naraste... :mad:

 

Spoiler

lmEcJCS.jpg


 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uncletima said:

@ Honey Badger

Hteo sam, na topiku "sta ste danas spremali aka kulinarstvo", da vas iznenadim sa sve slikama kako lepi lebac pecem, ali si me ti pretekao - neka si, citavim lebac topikom.

Probao sam danas da ispecem isti, nakon sto se starter (star 13 dana) juce za manje od sat vremena podigao za trecinu, ali iz ko zna kog razloga, nije hteo vise od ovoga da naraste... :mad:

 

  Hide contents

lmEcJCS.jpg


 

 

:thumbsup:

 

Ako je ovo tvoj prvi sourdough, onda si ti blize uspjesnom rezultatu nego ja sto sam bio sa mojim prvim pokusajem:

 



nlukMsH.jpg

 

eZu0BRn.jpg

 

Kao disk od betona. Nisam ga mogao prepoloviti rukama da stane u kantu za smece, morao sam ga lomiti preko koljena. :lol_2:

 

 

Dok se tvoj starter i ti ne upoznate kako treba, uvijek testiraj da pluta kad ga stavis u vodu. Naspi u neku zdjelu malo vode, vlaznom kasikom uzmi malo startera  i lagano spusti na povrsinu vode. Ako ostane da pluta znaci da je zreo i da mozes raditi s njim, a ako potone znaci da nije jos. 

 

Mozda 13 dana nije dovoljno (mada nije nemoguce) ali si tu negdje. Mislim da je mom starteru trebalo duze od 4 sedmice da sazri, prije nego sam od njega mogao dobiti solidan hljeb.

 

Hrani ga i dalje svaki dan (ono - pola starog bacis, dodas pola novog) jos neko vrijeme i drzi na sobnoj temperaturi, uvijek oznaci gumicom pocetno stanje i kada nadodje duplo ili vise od duplo, trebao bi biti spreman. Ovako:

 

syDWpf4.jpg

 

Takodje, obrati paznju na miris - treba biti prijatnog mirisa, kao neko pivo. Ako osjetis da je miris los, baci sve i kreni ispocetka.

 

Siguran sam da ce ti iduci pokusaj biti uspjesniji. Slobodno prijavi ovdje kad opet budes, pa cemo skupa pogledati kako napreduje i da primijetimo greske na vrijeme.

 

Svako moze umijesiti cestit hljeb sa komercijalnim kvascem ali pravo majstorstvo je napraviti sourdough i kad jednom uspijes, uspjece svaki put. Tada se uzdizes od kvasac-buranije i postajes artizanska elita. :classic_biggrin:

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dve stvari:

1. Mozda lebac nije hteo vise da raste, zato sto sam mesao belo, heljdino i razeno brasno...

2. Dodao sam u starter koliko sam i uzeo, stavio u frizider i za manje od 24h isti se podgojio ovoliko:

 

Spoiler

VK8kFpd.jpg



PS. Stra' me, da probam ono sa ovlazenom zlicom. Nekako mi sado zvuci... 

 

Spoiler

:classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

1. Moze si u pravu, imao sam i ja problema sa razevim brasnom. Takodje, moze da bude desetine drugih razloga zasto.

 

2. Ne mora da znaci i da je zreo. Moj savjet je da ne stavljas u frizider jos neko vrijeme i da ga redovno hranis barem jednom dnevno dok uspjesno ne odradis plutajuci test.

 

Nakon toga, glavni dio startera mozes drzati u frizideru i ne moras ga hraniti svaki dan (jednom sedmicno je OK). Kad ti zatreba, prvo neka primi sobnu temperaturu, za to vrijeme u posebnoj posudi (tegla, zdjela), umijesi 100g brasna i 100g vode, pa u to dodaj jednu zlicu (30g) zrelog startera, dobro sve izmijesaj i ostavi pokriveno preko noci da se razvija i raste. 

 

Preporucujem pogledati ovih par video uradaka, a preporucujem i da se subscribe na channel, svaki detalj je hirurski precizno objasnjen.

 

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2020 at 3:26 PM, Honey Badger said:

...

Preporucio bih ti da za pocetak napravis jednu focaccia, prije nego ze zadas u Dutch oven metodu, pa si pripremi za sutra malo maslinovog ulja, neke masline, ruzmarin ili samo proprzi jednu vecu glavicu luka izrezanu na reznjeve. Na taj hljeb mozes da stavis sta god hoces, a ne mora nista osim ulja i malo krupne soli po povrsini.

...

 

Ne bude uvek kako smo zamislili. 
Nije ispalo dobro, mada, može se jesti, a, može se drugi put i popraviti koješta.
Prvo, kiks, omaška. Onaj pre-ferment je lepo narastao tokom noži, pa rešim da danas pravim hleb, umešam ga sa 700 gr brašna, 500 ml vode i pola kašičice soli i ostavim da odstoji, naraste. Kad je već krenulo, konstatujem da sam uzeo pogrešnu kesu brašna, umesto tip500 uzeo tip 400, nije strašno ali bezvezna greška, odmah sam odlučio da napravim najjednostavniju varijantu, bez ikakvih dodataka, samo da premažem maslinovim uljem. Testo je lepo narastalo, dva puta sam ga mesio, lepo se razvlaći, elastično. Treći put sam ga razmesio, podelio na dva dela, stavio na ravnu tepsiju, onako kao malo veće lepinje. I na tepsiji je lepo raslo testo, verovatno sam malo požurio i stavio ga u rernu, a moguće i da sam ga predugo pekao. Očekivao sam da još naraste, međutim samo se rasširilo po tepsiji, očekivo sam i da brže potamni, zbog toga je ostao u rerni sat i 20 minuta, tad sam shvatio da je to to, šta je tu je. 

Sve u svemu, tvrda kora, nedovoljno naraslo ali ipak ima neku sunđerastu strukturu, ukus, solidan. 
Dakle, pogrešn tip btrašna, trebalo je još malo da raste pre stavljanja u rernu, možda malo kraće pečenje na malo višoj temeraturi. Pekao sam na 220, mada mi je i termostat sumnjiv. 
Popravni za dva dana. Ovaj se mora pojesti. 
 

Evo i slika:

IMG-20200215-131340.jpg IMG-20200215-154503.jpg IMG-20200215-154550.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Div said:

Ne bude uvek kako smo zamislili. 

 

Nemoj ovo viljuskom da bodes. To se radi kada neces da ti tijesto nadodje, obicno kada se pravi tijesto za pite. 

 

To "dock" a pastry means to prick a pie crust with a fork before baking. This technique is a simple way to poke holes in the pastry dough. This allows the steam to escape so that the pie crust doesn't puff up in the oven. Usually, this technique is used when blind baking a pie crust before filling

 

Meni sve u svemu izgleda solidan pokusaj. Zbog prefermenta ce ostati duze u jestivom stanju, ne bajati tako brzo i moze postati jos bolji za dan-dva, tako da - pojesce se. 

 

Sad vec mozes napraviti novi preferment i stavi ga da radi polako u frizideru tokom sljedecih nekoliko dana, taman kad ti opet zatreba.

 

Bolja sreca iduci put, siguran sam da moze samo bolje od ovoga! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

...

 

Sad vec mozes napraviti novi preferment i stavi ga da radi polako u frizideru tokom sljedecih nekoliko dana, taman kad ti opet zatreba.

 

...

 

 

 

Već sam stavio novi preferment, dok još nisam znao da li će ovo biti jestivo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Div said:

Pekao sam na 220, mada mi je i termostat sumnjiv. 

 

Definitivno provjeri termostat. Ja ispecem hljeb bilo koje velicine za malo vise od pola sata na toj temperaturi. Prvo ide u vreo dutch oven (velika serpa od kaljenog zeljeza) na 25-27 minuta, a onda otkriven jos 5 da porumeni. Mogu zamisliti da bih imao samo ugalj nakon 80 minuta.

 

6 minutes ago, uncletima said:

LM

Ko mi rekne, gde ovu, "umotvorinu",

 

  Hide contents

70100-3.jpg?v=1574370947


mogu da pazarim... gajba se podrazumeva!

 

ebay, amazon. Trazi "ratan basket", "banneton basket".

 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

69398270-389129361986247-8562684836983078912-n.jpg
 
69400601-2676924082340739-4695170102373384192-n.jpg
 
69506146-397367247585783-2869698625208844288-n.jpg
 
 
Priblizavam se idealu ali nisam jos tu. Bijelo brasno, sourdough, hidracija 65-67%.
 
Imam i jedan focaccia od istog tijesta, sa crnim maslinama, ruzmarinom i sun dried paradajzom, pece se. Nakon focaccia, ide jedan mali bloomer i dosta za danas. :classic_smile:
Kad stignes mozes li bachiti recept za bagete? I sta je do vraga hidratacija testa?
Ziv bio

Sent from my SM-G965U using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Squabbit said:

Kad stignes mozes li bachiti recept za bagete? I sta je do vraga hidratacija testa?
Ziv bio

Sent from my SM-G965U using Tapatalk
 

 

 

Recept je po John Kirkwoodovom metodu za sourdough bagete:

 

 

 

Hidracija je omjer vode u odnosu na brasno, pa ako  tijesto od 1000g brasna i 700g vode, znaci da je 70% hidracija. 

 

 

Racunaj i 2% soli, sto znaci 2% od 1000g brasna, znaci 20g soli na tu kolicinu. Meni je taj omjer soli konstanta koja varira gram ili dva gore dole ali sa hidracijom eksperimetisem. Minimalno idem na 60% ali tada dobijem gusto tijesto sitnih rupica, a sto je veca hidracija, sredina je otvorenija i laksa ali je tijesto teze oblikovati. Zato mora biti jako brasno sa visokim procentom proteina, a ja u zadnje vrijeme dodajem ekstra cisti gluten u tijesto (vital wheat gluten) i dobijam vrlo dobre rezultate. Vital wheat gluten se ima kupiti po prodavnicama zdrave hrane, ovdje je to Holland & Barret, vegani od njega prave lazno meso - seitan. Pogotovo je dobro staviti malo kada se pravi tijesto za pizzu - original Neapolitana.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...