Jump to content

Hljeb


...

Recommended Posts

12 minutes ago, Amigo said:

Basic white je oko 3 i po sata, zavisi od veliine, za cijeli proces. Nisam siguran koliko to traje po svim segmentima.

Dva puta mijesi, dva puta kvasa i onda pece sat i 15 minuta. Ne znam koja je temperatura.

 

 

OK, sad je mi je malo jasnije. Imao sam utisak da se to cudo moze programirati da sve odradi preko noci, da te ujutru ceka topao hljeb ali 3 i po sata je dobra odrednica i imam opet jedan prijedlog ako ti se bude dalo:

 

Znaci, sve kolicine kako si i prosli put, samo dan - dva ranije uzmi 100g brasna, 100g vode i vrlo malo germe, na vr' kasikice i dobro umuti i ostavi 24h na sobnoj temperaturi. Oduzeces te kolicine od ostatka brasna, vode, kvasca i soli da moze stati u masinu pa da vidis hoce li hljeb biti ukusniji.

 

Ako ti se ne bude dalo taj dan, nakon 24h zrenja na sobnojh temperaturi, taj pre-ferment mozes preseliti u frizider do 7 dana i bice sve bolji i bolji. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Juce sam sav hljeb razdijelio pa danas moram opet zakuhati. Nemam fremena za 100% sourdough, vec je kasno popodne, a hljeb mi treba za veceras, umijesio sam sa 20g svjezeg kvasca.

 

Osim kvasca, tijesto se sastoji od:

 

150g unripe sourdough starter (radi ukusa najvise)

100g rye

100g buckwheat (heljda)

770g strong white flour

30g vital whaeat gluten

20g soli

2g kurkuma

20g white poppy seeds

810g water

 

Shaggy dough phase:

w2uJ4wg.jpg?1

 

Napravicu 2 ili 3 stretch&fold u razmacima od 30 minuta, pa cu formirati i ispeci barem jedan hljeb veceras, ostatak cu ostaviti u frizideru da polako zrije do sutra navece. Nadam se da ce kurkuma dati lijepu zutu boju i profil ukusa. 

Link to comment
Share on other sites

Pravim proju. Sastojci: sir 300-400 grama, kajmak 2 kašike, jaja 3 komada, seckani suvi vrat oko 100-150 grama, ulje 2 kašike, kukuruzno brašno, palenta, pšenično brašno, 7-8 listova slanine. Ja sastojke stavljam otprilike, ne merim, jedino je tačna mera za jaja.

 

IMG-20200203-071921.jpg        IMG-20200203-072208.jpg    IMG-20200203-072325.jpg          IMG-20200203-072812.jpg

 

IMG-20200203-073138.jpg      IMG-20200203-073255.jpg      IMG-20200203-073419.jpg      IMG-20200203-074347.jpg

 

IMG-20200203-074503.jpg 

 

Rezultat čekam, za doručak. Dijetalno.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Sastojci:

 

Stocni fond manje africke drzave ali posto ide i saka-dve kurkuuze onda je naravno...

 

2 hours ago, Div said:

Dijetalno.

 

 

How yes no. :lol_2:

 

Pravim ovo i ja cesto, samo bez mesa. Super stvar. :thumbsup:

 

Hljeb sa kurkumom od juce:

 

rkjdP2G.jpg?1

 

Qv4DXwZ.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Pravim ovo i ja cesto, samo bez mesa. Super stvar. :thumbsup:

 

 

 

Obično stavim čvarke, kad ih imam pri ruci, umesto suvog vrata, ali kad se nema, daj šta daš, dobar je i vrat, šunka, slanina,

Spoiler

(kad nema babe, dobra je i devojka)

volim i da naseckam sitno crvene paprike kad im je sezona, ne volim one što se sada nađu po marketima, sama voda, bez ukusa.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Pravim proju. Sastojci: sir 300-400 grama, kajmak 2 kašike, jaja 3 komada, seckani suvi vrat oko 100-150 grama, ulje 2 kašike, kukuruzno brašno, palenta, pšenično brašno, 7-8 listova slanine. Ja sastojke stavljam otprilike, ne merim, jedino je tačna mera za jaja.

 

Zavidim ti. Na siru i kajmaku, to kod mene nema. 

 

Partizanska proja, sa raspoloživim sastojcima. kukuruzno brašno samo u brazilskim radnjama, gde ih nađem. Sira nema, možda grčka feta, iz tih istih radnji.

 

Pokazao sam ćerki kako se pravi proja

 

2020prvaproja01.jpg

 

Samo toliko ulja

 

2020prvaproja02.jpg

 

Od sira nema ništa osim mozarella

 

2020prvaproja03.jpg

 

A ispade proja kao da je neki duplikat nečega. Partizanski, rekoh već

 

2020prvaproja04.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Div said:

 

Obično stavim čvarke, kad ih imam pri ruci, umesto suvog vrata, ali kad se nema, daj šta daš, dobar je i vrat, šunka, slanina,

  Reveal hidden contents

(kad nema babe, dobra je i devojka)

volim i da naseckam sitno crvene paprike kad im je sezona, ne volim one što se sada nađu po marketima, sama voda, bez ukusa.

 

 

Ovo sto ti pravis vise lici na americki corn bread nego na nasu proju, odnosno ono sto ja podrazumjevam pod tim nazivom. Moja majka je to rijetko pravila, mislim da nije bilo vise od 5 puta u 18 godina koliko sam zivio sa roditeljima. Insistirala je na tome da se pravi na tradicionalni nacin, kukuruzno brasno se prvo kuha dugo i bez mijesanja, a onda se uz malo masnoce raspljosti po tepsiji i ispece u rerni. U to nije isla ni so, kamo li kajmak i sir. Kad se ispece, to je izgledalo apsolutno fantasticno, rumeno, zuto i hrskavo ali kad zagrizes, to je kao da si zagrizao ciglu od siporexa, bezukusno, neslano i bljutavo. Tek zadnjih godina, kako sam se poceo graditi vjestinu hljeba, ponekad sam pravio i hljeb od kukuruznog brasna i to je slicno ovome sto si ti postavio ali kao sto rekoh, bez mesa. Otprilike moj recept je takodje odokativan i osim kukuruznog brasna, par jaja, soli, praska za pecivo i mlijeka ili vode da se sjedini masa, najcesce narendam i nekog povrca (tikvicu, bundevu, mrkvu, krompir), cesto dodam svjezi kukuruz, a znam i za papriku mada se meni to ne dopada i nisam. Pecem taj kolac (jer to je u sustini kolac, ne hljeb) u velikoj tavi od kaljenog celika i to bude super. Izgleda otprilike ovako:

 

26Ym0U5.jpg?1

 

c03N8eR.jpg

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stavim sinoc samo da masina zamijesi tijesto i odlucim da ostavim tako preko noci, pa onda ujutru da ispecem. NIsam pazljivo ni citao uputstvo tako da nisam vidio da ima samo pecenje ili samo mijesenje, tako da cu moci da malo dopecem ako nije ispeceno najbolje.

Elem ustanem jutros u 6, kada ono tijesto se preljeva preko posude, nema sanse da se moze tu ispeci, te onda ispecem to u rerni, prije posla.

Evo kako je to ispalo, a super je ukusno. :classic_rolleyes:

 

f6O2zdf.jpg?2

 

 

 

 

 

Edited by Amigo
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Hibridno tijesto (svjezi kvasac + sourdough levain), fermentirano oko 30h u frizideru bez oblikovanja. Bilo je malo zeznuto rukovati jer je bilo ljepljivo ali je hljeb odlican.

 

Hidracija 82%, 770g bijelo brasno, 30g vital wheat gluten, 100g rye i 100g heljda.

 

5KNrRml.jpg?1 

 

UyNEbad.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

400 ml vode, 800 grama brasna

 

Mozes li pokazati kakav je unutra? Meni taj omjer izgleda dosta nevjerovatan.

 

Sa ovim brasnom koje imam na raspolaganju, 50% hidracije bi bilo tvrdo kao kamen ako bi uopste i uspio sve izmijesati. 

Link to comment
Share on other sites

Stavio sam jos maslinovo ulje odoka 2/3 kasike I 3 kasike mlijeka u prahu. Masina zamijesila I onda ostavio cijelu noc da kvasa. Ujutru premijesio I stavio u rernu na 200 C, 45 minuta

 

JnSet04.jpg

 

 

 

 

Edited by Amigo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

Ima slicnu sredinu kao i ovaj moj sa slike iznad, osim sto si izgleda u tijesto ubacio i neko crno sjeme...

 

Izgleda dobro, nasao si izgleda omjer kako ti odgovara. :thumbsup:

 

 

Hvala, to crno su chia sjemenke. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2020 at 8:26 PM, Squabbit said:

Eve vam brzo recept za 'leba..

vec 6 meseci se ne kupuje hleb, bomba je!!

 

elem (jbg americke mere, nemam grame):

 

3 cups brashna

fino soli, ne znam kako drugacije da napishen, imam onu mrvilicu pa ne merim

1 polovina od 1/4 tbsp kvasca - nadjoh neki star, dobar je, ne volim mnogo da metnem, oseca mi se posle

1.5 cups mlake (naginje ka) tople vode

 

to je to, "zemesi" se 5min, dostaje lepljivo. 

Ostaviti da chuchi 12+h i ondaK kljuc:

 

Keramicka serpa za pecenje u rerni, ova:

41IE1C12TbL._AC_SX355_.jpg

 

 

zagrejati rernnu na 450 faren, kad zapishti ostaviti jos 5min da bi se posuda dobrano ugrejala, peche se 30min poklopljeno i jos 15 otklopljeno.

Rezultat??

Samo sec na tel mi je..

 

9d8b88adeabad4ae25c5914a46cdb355.jpg

 

1af1e22ec9c981ba47ba057ce220a5ff.jpg

 

Svidja mi se ovaj recept, pokusao sam vec nekoliko puta. Jako bude ukusan hleb. 

Kad ga stavis u frizider 12h i pre pecenja u posudi da li ga premesis? oblikujes i ostavis da malo naraste?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@I, Ja Sam Laki

 

E ne stavljam u frizider uopste.
Zamesim, ubachim u limenu posudu i ostavim na 12+ h.
Kad nadodje, "premesim" sa malo brasna, bukvalno 2,3 puta okrenem loptu koja je fazon duplo veca no kad sam je stavio i manje se lepi. Ne ostavljam da naraste nista vishe.


 

 

U papri za pecenje i rerna. Foritza je da posuda bude doobro zagrejana.

Edited by Squabbit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...