Jump to content

Ferrari SF1000


alberto.ascari

Recommended Posts

Dobra fora. Ič mi se ne sviđaju ta glupava ograničenja. Imaš ograničenu količinu goriva po trci, pa troši kako hoćeš i koliko hoćeš. Mnogo je F1 postala prekomlikovana, ograničenja su nenormalna, pa se čude što nema više timova. Sa takvim pravilima, biće ih sve manje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, i ja sam za to da se ukune ogranicenje protoka goriva, s tim sto bih to ispratio sa dodatnim smanjenjem ukupne kolicine goriva - cisto da postane neprakticno da se ide preko maksimuma. Ono, gazi ti koliko hoces ali ako ostanes bez corbe ko te smirgla.

(plus jos kad bih bio stvarno kvaran, zabranio bih bilo kakvu telemetriju za trenutnu kolicinu goriva u rezervoarima, pa kad presusi presusi :wicked: )

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja imam svoju listu zelja koju ponavljam godinama:

1. Uzeti trenutni tehnicki pravilnik i spaliti ga

2. Automobil sme biti pogonjen benzinom koji obezbedjuje FIA. Ako konstruises eksplozivni svemirski modulator koji radi na taj benzin, super.

3. Gume XX setova po eventu obezbedjuje FIA. Koliko tockova ces imati, oces vozis kisnu gumu da prednjoj levoj i i slik na zadnjoj desnoj, go for it.  

4. Moz' da potrosis 100KG goriva po trci ili XXkg za kvalifikacije. Ne zanima me kako, koliko turba, cilindara, rotora, generatora i sl imas.

5. Ako imas baterije, kers ili bilo sta mora da startujes praznih baterija, kers-a i sl. 

6. Auto moze bude X, Y, Z dimenzija, mora stane u taj kvadrat, opet ne zanima me da li ces pokries tockove, kabinu, ugradis klimu i muziku za vozaca.

7. Safety cell rigorozno testirana. Tu jedino nema nikakvog odstupanja.

8. MOzes da pratis telemetriju do sutra, ali u realnom vremenu to moze da gleda samo jedan covek i to je vozac. Jedan inzenjer moze da prica sa vozacem u izolovan od ostatka tima u sobi gde su FIA delegati. Moze da ima radio com, ali od povratnih podataka, samo vremena po krugu tj ono sto mi gledaoci vidimo. 

9. Mora da se vrati testiranje. Jebiga, sport u kome nema treninga je smesna stvar. Ali to mozda treba uraditi u korelaciji sa br 10.

10. Budzet cap, pa sta znam, za pocetak treba. Kasnije mozda malo pojasniti sta ulazi u jedno a sta u drugo. mislim da je ovo nemoguce kontrolisati 100%

11. Pare od prihoda, deliti po konstrukcionim bodovima, ali svakome. Sto znaci da i oni koji na kraju ne osvoje nista, moraju da dobiju nesto. A posto je reset, nema povlastica. Kome se ne svidja, ne mora da se trka.

 

Bolje da F1 umre nego da dobijemo seriju. Jos jednu nalik mnogima. A marketing ekipu treba lincovati ako ovo ne mogu da prodaju. Prosto izazivati proizvodjace. Imate odresene ruke, pokazite sta znate, dajte masti na volju. I na sve ovo treba biti iskren i reci da je auto-sport grana koja umire. Danasnje generacije nemaju zelju za ovim masinama. Ne zanima ih. Hipi ekipa koja odrasta u izobilju i ne ceni tehnicki i tehnoloski razvoj. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dzoni_m said:

E druga mogucnost je nesto zanimljivija. Naime radi se o sampling rate senzora za protok goriva. Ne secam se tacne brojke ali valjda je 22Khz. Sto znaci da senzor "osvezava" svoja merenja nekoliko hiljada puta u sekundi. To na osciloskopu izgleda kao kao "talas". Tim ima te podatke. Tim ih i koristi za telemetriju i ujedno i FIA. E sada pumpa za gorivo takodje na daje konstantan pritisak. I on ima pulseve. To isto izgleda kao talas,  ali ako znate kada senzor meri tacno tj kada osvezava, i sihronizujete rad pumpe za gorivo tako da je puls onda gada senzor ne meri: TA DA! Imate nesto "vise" protoka. E sada argument je da li je to visi protok? Ili ste vi samo lepo optimizovali rad sistema. To je izgleda ono sto je radio Ferrari i FIA tu apsolutno nista nije mogla. Ali su onda uradili prostu stvar, jos jedan senzor i podatke iz tog senzora su enkriptoivali i kroz posebnu instalaciju povezali na FIA controlnu jedinicu. Tim nema te podatke. Problem resen, jer tim ne zna kada sekundarni senzor meri tj ne moze da sinhronizuje rad pumpe. Ako i tome dodamo da su smanjili i kolicinu akumuliranog goriva iza senzora na 250cc, jasno je sta pokusavaju. Da zatvore i tu rupu. 

Da. I meni je tako nesto padalo na pamet, pumpa koja gadja period kada senzor ne meri. Mozda cak i neka membrana koja radi na toj frekvenciji pa malo prosiri cevovod i tako dobijes "paketice" malo vece kolicine goriva koji proteknu onda kada senzor ne meri. Pumpa konstantno dovodi gorivo a membrana samo "progura" malo vecu kolicinu goriva kad senzor ne vidi... 

 

I koristis je samo kad treba. 

Link to comment
Share on other sites

Jbg. Kad su objasnili deluje prosto. I logicno. A jasno je i zasto FIA apsolutno nije mogla nista tu da uradi sa kaznjavanjem jer to nije zabranjeno.  A sve sto nije zabranjeno, znamo sta je posledica. Ok sada su zatvorili tu rupu, ali i dalje je gorak ukus u ustima jer je ispalo da je Ferrari tu nesto mutio. Timovi su hteli da znaju o cemu se radi, ali jedonstavno nema sta da im se pravda, tada, legalan sistem. Licno mislim da je Binoto u pravu kada je rekao da su svi "pogodjeni" ovim novim setupom senzora ali verovatno se niko nije oslanjao toliko na to. Reno ima drugih problema, Honda da ne pricamo, jos imaju mnogo da sustignu, dok Mercedes verovatno ima jos 100 trikova skrivenih u tom motoru jer su imali luxuz da idu koroz evoluciju jednog uspesnog koncepta (njima kapa dole). Ferrariju je trebalo brzo resenje, pa su se oslonili previse na ovo. Jer pogledajte koliko su drugi timovi potinuli a Mercedes pogonjeni bolidi teraju kako treba (mislim samo na motor). Ostali su tu u poretku, ali kad vidite vremena, jasno je sve. Svi su dobro sputani ovim, osim Mercedesa. 

Link to comment
Share on other sites

Jeste zabranjeno, samo je nemoguce dokazati kako radi ako ne znas sta je okidac za to. Tj. koji su uslovi rada motora pri kojim dolazi do povecanja protoka goriva. Neka kombinacija tastera koju znaju samo konjici npr. 

 

A da znas koji su to tacno uslovi... ko ti je tacno sapnuo sta treba da uradis da bi ih uhvatio na delu? I otkud on to zna? Koja je verovatnoca da se tako nesto slucajno provali? 

 

Bilo je tu svega. Ta nagodba nije stigla tek tako. Ocigledno je da su magarici jako nazadovali u tom smislu, fali tu prilicno konja. I svi timovi sa tim motorom su zestoko nazadovali. Ne prave svi omasku sa aerodinamikom u istom trenutku... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Downforce said:

Ocigledno je da su magarici jako nazadovali u tom smislu, fali tu prilicno konja. I svi timovi sa tim motorom su zestoko nazadovali. Ne prave svi omasku sa aerodinamikom u istom trenutku... 

 

 

 

Tacno - vidi izjavu Magnusena za Has, kaze bolid je po svim parametrima bolji za voznju nego prosle godine ali na pravcu im svi beze pa moraju da skinu tonu krila da bi iola drzali korak. To su tipicni simptomi manjka snage motora.

Link to comment
Share on other sites

Klon timovi od Ferarija dobijaju kompletan pogon, motor, menjac i softver. Mozda nisu bili upuceni na koji tacno nacin rade pojedini rezimi motora, no na kraju krajeva to njih ni ne zanima, sve dok proizvodjac garantuje da je sve OK i dok motor funkcionise kako treba. Mozda po ugovoru ne smeju da otvaraju i zagledaju u motor i u softver.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Downforce said:

Ali onda tom logikom dodjemo do toga da su i klon timovi znali za tu caku. 

 

Sto mi je cudno. 

 

 

 

Zasto sto predpostavljas da je to bilo on-demaind. Ja sam pak misljenja da nije. To je bilo prosto integrisano u menadzment motora kao optimizacija i to je to. KAda koristis pun potencijal to dolazi do izrazaja, kada si u rezimu stednje (a veliki deo trke i jesi) to nije toliko ni bitno. 

Link to comment
Share on other sites

I sta ce da vidi tom prilikom? Da je sve ok? Posto i jeste. Senzor kaze da je sve ok. Nista tu nema problematicno. Problem je tehnicko ogranicenje mernog uredjaja. On ne moze da bude precizniji. Zato sada zahtevaju dodatni senzor. Pa porede oba. Samo sto sa jednog, tim nema podatke. Primetices da nova prvaila ne kazu ne smete to i to da radite. Ne oni su ubacili jos jedan merni uredjaj da budu sigurni. Tako da je to indirektno priznanje od strane FIA da nema prekrsaja a takodje i od strane Ferrarija da su "razvlacili gredu".

 

Meni ne deluje ovo kao nikakvo varanje, prosto neko je bio dovoljno inteligentan da ukapira ovo i iskoristi. Niko nije petljao sa senzorom, niko nije budzio ozicenje, nisu modifikovali signal, nista. Senzor pravi externa firma i bazdari takodje neka 3-ca firma. Svi koriste isti. Oni su optimizovali nesto drugo. Sklop koji Ferrari dizajnira i pravi i kontrolu tog sklopa. 

 

Meni je ovo odlican primer cistog inzenjeringa u F1. Ici u toliko detalja, potrositi ogromno vreme da se ovo napravi i da to radi. Zbuniti tehnicke delegate, da ostanu bespomocni pa da prosto moraju zatvoriti rupu. Steta sto je to bilo toliko bitno za Ferrarijev motor. Bukvalno se nisu potrudili da to bude samo jednan zez, pa ako zabrane, imamo 10 drugih koji cekaju. Ovako su ispali smesni. Jedna "sitna" promena i 3 tima su na kolenima. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svaki uredjaj ili sistem koji povecava protok goriva je po definiciji nelegalan. To je varanje 1 na 1. Drugi par cipela je sto FIA to nije mogla dokazati. Dosta je bilo da dodaju jos jedan senzor i sa njim mere i uporede rezultat. Zato mislim da je tu bio taj faktor "mora da se uradi to i to" da bi taj sistem poceo da funkcionise. I to nije samo jedan taster na upravljacu u smislu ful moda, jer to ukljucis, stavis drugi senzor i eto dokazane prevare. 

 

Ne moze biti tako prosto. Nisu delegati toliko glupi jbg, sta god mi mislili o njima. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

 

After a horror start to 2020, Ferrari has announced that it has "restructured its technical department", with Enrico Cardile appointed to head a new Performance Development department at Maranello.

 

But the statement also notably made reference to Rory Byrne, the Ferrari designer of the Schumacher era who more recently has been a consultant.

 

"The department run by Enrico Cardile will be able to count on the experience of Rory Byrne and established engineers such as David Sanchez," said team boss Mattia Binotto.

"It will be the cornerstone of the car's development."

 

Corriere della Sera correspondent Daniele Sparisci declared: "As Ferrari changes, Byrne returns to the front line."

 

That very same Italian newspaper is also reporting that a new 'spy saga' could be about to explode, with journalist Giorgio Terruzzi claiming that a leak of "stolen" information triggered the engine legality saga of 2019.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

I opet. Po 100-ti put. Vertikalno pomeranje unutar firme/tima. To je ono sto oni i hoce i zbog cega je drama uvek u Ferariju. Da sledeci avanzuje. Nema ‘leba od toga. Njma treba externi covek.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Inace ovo da je cela istraga FIA bazirana na “info” potekla od insajdera unutar Ferrarija i da je neko od konkurencije umesan, je top tema u Italiji. Izgleda se se sprema zvanicna istraga italijnskih organa. Ako bude tako, onda je to industrijska spijunaza i bogami ce da leti perije. Po prici novinara, svaki proizvodjac ima nesto sto je na ivici. Ako bi znali, mogli bi da traze od FIA zabranu. Svako krije nesto. Ali ako nemas koga da ti kaze sta da gledas, onda nagadjas. Ali ako imas, e onda je druga prica, mozes da zajebavas. Problem je samo kako si dosao do informacije. Jer to sto mi mislimo da moze informacija tako lako da se prenese je u zakonu cesto industrijska spijunaza. A to u normalnom svetu nije ni najmanje za igru

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali ovo "vraca se Rori Birn" slusamo vec tacno 10 godina. I na kraju uvek ostane konsultant, ali ce "prilikom sledece rotacije sigurno imati kljucnu ulogu". Ne sumnjam da ce tako biti i sad. A Rori za nekoliko meseci puni 77 godina

Link to comment
Share on other sites

To kao da im je neka sifra za - opasno smo fejlovali, nemamo pojma gde. 

 

I kad Rori napusti ovaj svet oni ce ga isto tako dovoditi kao konsultanta kako su krenuli... tipa, ostavio je neke vazne nacrte dostupne samo nama. 

 

Sprdnja od tima. 

 

Gde mi je onaj Radojev klovn, negde sam ga zaturio... 

Link to comment
Share on other sites

Pa neka implodira F1, zaslužila je. Imamo šlampavce u FIA koji su nesposobni proveravati bolide i PJ kako spada pa onda imamo genijalce u skoro svim taborima koji izmisle nešto u sivoj zoni pravila i onda kada to prođe sve "inspekcije" a na stazi se pokaže kao avion onda imamo proteste a FIA ima pikachy_shocked_face.jpg pa onda protesti i ode cela sezona u peršun.

 

Ali najbitnije je da imamo sve Mečke na stazi koje se puše kao da idu na lož ulje, sumljivo na kvadrat. Kako je to legalno i u sivoj zoni a ono od Ferarija teški S/F i ne prolazi.

 

Što bi voleo da neko špljunira Mečku, ali to se neće desiti. Mečka će dominirati i posle 2022, mark my words.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Downforce said:

Ferrari chairman John Elkann says the team cannot expect to be competitive in Formula 1 before 2022.

 

I tako... nije vise ni "sledece sezone". Ovo je vec novi nivo. 

 

Pa "sledece sezone" se voze isti ovi bolidi s minimalnim izmenama, ako je ovogodisnji promasaj fundamentalan i ne da se ispraviti bez kompletnog redizajna koji nije dozvoljen izmedju ove i naredne sezone, onda im je to sto im je. Jbg.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...