Jump to content

Calisthenics (za pocetnike)


...

Recommended Posts

 

Sklekovi, zgibovi, cucnjevi, plank i tako to, ne cini se tesko za pocetak. Ovaj video ispod je narocito informativan:

 

 

Kazu ovi da je 3x sedmicno dovoljno. 

 

Vec sam poceo raditi sklekove u parku kad trcim, odradim 100injak per session i osjecam da mi bas sjeda. Ruke su vec malo ojacale, vrijeme je da prosirim malo i na druge vjezbe. Ne znam skoro nista o kalistenici, osim da je vjezbanje u kome se koristi tezina vlastitog tijela umjesto tegova i masina. I tu bi moralo da bude neki vrhunac dostignuca u sportu da bi imalo smisla osim za puko odrzavanje tjelesne kondicije i ova pozicija izgleda kao solidan izazov:

CUFvuYg.jpg

 

Ima li nekoga na forumu ko se bavi kalistenikom ili jos interesanata da zapocne? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Keva sport, mene je preporodio.

 

@HB

 

Čuvaj zglobove ako ti je plan da se baviš kalistenikom dugoročno.

 

Tebi za početak ne treba više od 3 treninga nedeljno uz dobru ishranu naravno.

 

Prvih mesec dana ti je dovoljno da kreneš od osnovnih vežbi dok ne ojacas i ne steknes rutinu.

 

Najbolje je da radiš kružne vežbe.

 

Zgibovi/Australijiski zgibovi

 

Sklekovi više varijacija imaš, da gadjas određeni deo grudi i triceps.

 

Propadanja isto tako imaš za donji deo grudi i za triceps.

 

I razume se cucanjevi.

 

Ubaci i mrtvo dizanje sa tegovima dok ne ojacas dovoljno da možeš da ih radiš uz pomoć šipke.

 

Isto važi i za handstand, ako ne možeš da dizes svoju težinu ubaci military press.

 

To je sport koji za razliku od teretane nije monoton i ne može da te smori jer uvek možeš da nadogradjujes vežbe i pokrete.

 

 

evo ti kanal koji ti detaljno opisuje sve sto treba da znas ... 

 

 

https://www.youtube.com/user/Calisthenicmovement

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by kalistenika u rutini
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sprivel said:

Kad sam u treningu jednom nedeljno odradim 5x12 i 5x10 zgibova i 6x20 propadanja.

 

Jos samo da naucim terminologiju - nisam siguran sta su zgibovi, a blage veze nemam sta su propadanja. Tek pretpostavljam sta bi moglo biti.

 

4 hours ago, kalistenika u rutini said:

Keva sport, mene je preporodio.

 

@HB

 

Čuvaj zglobove ako ti je plan da se baviš kalistenikom dugoročno.

 

Tebi za početak ne treba više od 3 treninga nedeljno uz dobru ishranu naravno.

 

Prvih mesec dana ti je dovoljno da kreneš od osnovnih vežbi dok ne ojacas i ne steknes rutinu.

 

Najbolje je da radiš kružne vežbe.

 

Zgibovi/Australijiski zgibovi

 

Sklekovi više varijacija imaš, da gadjas određeni deo grudi i triceps.

 

Propadanja isto tako imaš za donji deo grudi i za triceps.

 

I razume se cucanjevi.

 

Ubaci i mrtvo dizanje sa tegovima dok ne ojacas dovoljno da možeš da ih radiš uz pomoć šipke.

 

Isto važi i za handstand, ako ne možeš da dizes svoju težinu ubaci military press.

 

To je sport koji za razliku od teretane nije monoton i ne može da te smori jer uvek možeš da nadogradjujes vežbe i pokrete.

 

 

evo ti kanal koji ti detaljno opisuje sve sto treba da znas ... 

 

 

https://www.youtube.com/user/Calisthenicmovement

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Userrname checks out. :classic_smile:

 

Hvala na savjetima, sve to djeluje logicno i zdravo. Subscribe sam se na taj YT kanal.

 

Danas cu otrcati do parka, a tamo imaju sipke za kacenje i pentranje pa cu se malo omotavati oko njih dok se ne izmorim.

 

:thumbsup:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Referent said:

Za mene je ovaj vid rekreacije najbolji jer je dostupan svima, opterećenje je samo tvoje telo i tera te da budeš napolju. Na poslu nemam teretanu, ali ima vratilo i razboj, tako da mi u potpunosti odgovara.

 

Najbitnije mi je da ne moram da se uclanjujem u kojekakve klubove, teretane i da moram da planiram kad cu nesto da radim. Isto je i sa trcanjem. Obuces patike i istrcis iz kuce, vec treniras. Treniras kad se tebi hoce i moze, nema mnogo priprema oko toga. Cak ne moraju da imaju ni ta vratila i razboji, klupa u parku moze dosta da posluzi, a dosta se i na podu moze odraditi. Makar kad su u pitanju sami poceci.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedina mana je što nekako postaneš krut, barem ja takav osećaj imam. Ne znam koju reč da upotrebim, ali mislim da sam ranije bio, da kažem, okretniji na basketu. Zato planiram negde oko maja da krenem na CrossFit.

Moguće da je do mene i pogrešnog načina treniranja😁

Šta @kalistenika u rutini misli o tome?

 

Link to comment
Share on other sites

generalno ja nemam taj problem, od kad vezbam fleksibilnost i mobilnost su super.

 

da bi izbegao tu krutost pojedinih delova tela, obavezno se rastezi posle, to je podjednako vazno kao sto je zagrevanje bitno pre treninga.

 

nabavi onaj roler koji se koristi po fitnes centrima i s vremena na vreme istezi misice celog tela, tacnije rolaj/vozaj se preko njega.

 

 

ovako nesto ...

 

 

images?q=tbn:ANd9GcRmciMSyksFT951Zf3dolOWLWMd--ZPAW22i61e_DiE-j2uWUDhIw&s

 

 

 

 

ne moras cak ni da ga kupujes, mozes da improvizujes kao ja, a mnogo je dobra stvar za opustanje misica i tela generalno, uklanja tu stegnutost o kojoj govoris.

 

 

ovo je moj hitech roller :classic_biggrin:

 

 

 

 

 

kIBcGgj.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by kalistenika u rutini
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

što nekako postaneš krut

 

Meni se cini da je ovo sport koji te cini veoma fleksibilnim, vise od bilo kog drugog sporta ili aktivnosti, barem se meni tako cini.

 

Zagrijavanje i istezanje su izgleda neophodni za rezultate bez krutosti i povreda.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro ti se čini.

Zagrevanje I istezanje moraju biti deo treninga i rutine.

Posle nekog vremena neminovnost je da se telo, tj mišići i tetive zatezu.

Samo da radiš najobicniji planc tipa po minut dnevno svaki drugi/treći dan ti ćeš posle mesec dana da budeš upregnut kao sajla. [emoji3]

Da ne ulazimo u to koliki spektar vežbi i varijacija na temu istih ima i kako se forma I napredak iz nedelje u nedelju upgrejduju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Malo sam se razvlacio po podmetacu u dnevnoj sobi, odradio nekoliko plankova od 60s i otrcim do parka da provjerim vjezbaonu. Taj park mi je na 5 minuta i nije los iako je preblizu glavne ceste.

 

0PeXUyK.jpg

 

Malo sam se vjesao i nekoliko puta 'ogulio jarca' jer nemam snage za nesto jace jos.

 

Nemam pojma sta predstavlja ovaj crveni cilindar, valjda se udara po tome, sta li?

 

Imaju i jos neke spravice:

 

fvYGpWL.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

pull ups - zgibovi

dips - propadanja

 

BTW,  danas u parku sam pokusao i jedno i drugo i nisam uspio ni jedan zgib i ni jedno propadanje. Uspio sam se nekako podici na sipku i prevrnuti nekoliko puta ali to je bilo prilicno jadno i nezgrapno.

 

I sklekove kad radim, to je preko klupe u parku pa sam pod visokim uglom od 45°, pa je lakse. Nisam jos probao regularno sklek da napravim, iz horizontalnog stava. Mozda bih sada i mogao napraviti 3-4 pravilna skleka ali ne bih se kladio.

 

Sutra cu opet pokusati, a i prekosutra. Pa dok ne uspijem..

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da ovaj sistem nije bas najbolji za pocetnike, jer kod njih je viska kilograma, a manjka misica, tako da je podizanje vlastitog tijela previse za pocetak.

Predlazem lakse tegove, pa postepeno povecavati tezinu i broj repeticija, dok se dovoljno ne ojaca, pa onda ukljuciti zgibove, koji su jako teska vjezba, sklekove i sve ostalo.

Takodje tu je i joga, koju ja pokusavam da pocnem da radim vec godina, ali nikako da uhvatim nekako termin i za to.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio. Iz mog svakako kratkog iskustva, ovo sto ja sad radim je sto se radi na casovima fizickog u osnovnim i srednjim skolama svuda, samo sto sam ja mator i puno sam pazljiviji i oprezniji od hormonalnih klinaca.

 

Uopste se ne brinem da cu se povrijediti kao sto sam se povrijedio kad sam mlatarao dumbelom od 18kg pa si izvalio rame. Tako nesto se u ovome nece lako desiti.

 

Yoga je super stvar, to je extra za zagrijavanje i istezanje prije zgibova i propadanja. Kao ovo npr:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Danas sam odradio 8x10reps sklekova na klupama i zidicima dok sam trcao 5+3km.

 

Vjezbarnica u Gladstone parku...

 

qqOt20t.jpg

 

...nije tako dobra kao na Kilburnu ali meni je svaka predobra. Nisam ni danas uspio ni jedan zgib. Kacio sam se malo na ove sipke sto izgledaju kao upravljac na biciklu ali ni centimetar nisam mogao gore. Visio sam nekoliko puta po ne duze od 10 sekundi, otkida koliko sam tezak. Jednog dana, uskoro, cu moci.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Vjekoslav said:

moras ojacati podlaktice / misice pregibaca lakta da bi isao u zgib, u protivnom lomis ramena. imas o tome na posljednjoj fotki. uostalom, ja sam siguran da sam ti vec jednom pojasnio kako da pravilno pristupis zgibovima. 

 

 

 

Bravo Vjeko, to je to. Naletio sam i na jednom od ovih videa ali zaboravim da uvrstim u vjezbe. Australian pullup je zvanicni naziv. 

 

Od sutra cu to. :thumbsup:

 

edit:

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

al nemoj da te sekira sto ne mozes odmah u pravi zgib. za odraslog covjeka koji se nikada nije bavio gimnastikom, u biti sportom generalno, bilo bi cudo da mozes. uostalom, ti si i ranjen u podlakticu,  pa imas problem sa gripom, ako se dobro sjecam. prihvati dakle taj proces kao izazov. evo ti jedan zanimljiv podatak, kad vec spominjes Australiju. John Marshall, jedan od najvecih australijskih plivaca ikada (28 svjetskih rekorda), na treninzima za Olimpijadu u Londonu (1948.) nije mogao napraviti niti jedan (jedini) zgib. kasnije je svoje rezultate poboljsao na 4 (slovima cetiri) zgiba.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Kad ti dosadi i kad vidis da gotovo nema napretka radeci zgibove rukama ti počni da ih radiš tako što ćeš aktivirati gornji deo ledja tj lat i trapez, a ruke koristi samo da držiš ravnotežu i balans na sipci. [emoji1]

Australijski su ti odlična početna vežba da ojačas ledja toliko da možeš da odradis prvi pravi zgib, samo nemoj da vuces rukama šipku već lepezama/lats I uvek drži ledja stegnuta sa izbačenim grudima napred.


I nemoj svaki dan vežbati istu grupu mišića.

Uzmi jedan dan za pull, drugi za push, a treći odmaraj.

Napravi neki mini program po kojem ces raditi.

Npr, ponedeljakom zgibovi i slične pull vežbice.

Utorak sklekovi, dipsevi, znači push.

Sreda - odradis noge njih možeš izolovano od gornjeg dela tela jer su najzahtevnije i najbitnije, pa im posveti malo više vremena, naročito ako ne koristiš opterećenje.

Četvrtak odmoris.

Pa opet u krug.

I nema potrebe da radiš po 10 serija nekih vezbi, za početak ti je dovoljno da radiš 2-3 serije a da se koncentrises na veći ponavljanja a manji broj radnih serija i na pravilnu formu izvođenja vežbi.

Hoću da kažem, bolje 3 serija po 5 pravilnih sklekova, nego 10 serija po 10 nepravilnih.











  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...