Jump to content

Automobili, motocikli, kamioni, avioni


DASUBO

Recommended Posts

1 hour ago, Radoye said:

To ima veze sa 917 koliko i nova VW buba sa originalnom.

 

Pa, da. Ali to nije "replica" nego "tribute to...".

 

U USA, imas i "replica" primera u kit-car industriji. Vec dugo ne pratim, ne znam da li ih jos uvek prave, al' evo dva.

 

Prvi je zajebancija, mada zgodan kad ga vidis na parkingu. Imao ga je decko moje bivse koleginice, sedeo sam u njemu i prijatan je osecaj. Baziran je na sasiji i motoru VW bube, a oboje je moguce modifikovati do besvesti. Stavise, postoje i proizvodjaci tubular sasija koje imaju identicno rasporedjene mounting points kao VW buba ali su predvidjene za centralno smesten motor. Zato sto je ogromna vecina body kits bila predvidjena za VW sasiju, ali mnogi ljudi nisu hteli slabasnu masinu. U te sasije je moguce smestiti svasta, pa i Chevy 350 ili Cadillacov 500 cu. in. motor, pa modifikuj do mile volje.

Laser 917:

 

dlphoja.jpg

WsHbZYS.jpg

 

Drugi primer je neuporedivo ozbiljniji. Po dimenzijama je identican originalu. Moguce je koristiti Porsche 6-cilindarsku masinu iz 911, a vecina ljudi stavlja razlicite americke V-8. Na to dodas turbo i imas snagu kao original! Najbolji je 5-stepeni ZF menjac, a mogu i drugi.

RCR 917:

 

qlpGqHi.jpg

XCEB0ea.jpg

 

Ako ti se ukaze prilika, poseti neki kit-car show. Iznenadices se koliko tamo ima ozbiljnih masina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pun je net Mustanga P 51 I Spitfajera, ali malo ko priča o avionima koji su umnogome bacili Luftvafe na kolena, ruskim lovcima Jak i Lavočka.

Pogotovu je priča o avionima La 5 FN i La 7 zanimljiva i o tome govori ovaj sjajan dokumentarac na koji slučajno nabasah.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fotke od prosle nedelje. Za ljubitelje dvotockasa :) . Znam da ima par ljudi ovde loji voze. Isao sa drustvom na hard enduro turu. Vozili KTM exc 250 dvotaktne nove sa tpi motorima (fuel injected) i Husqvarnu ( zapravo ktm) fe 350 cetvorotaktnu masinu. Cca 105 kg i oko 50 ks. Vrlo razliciti agregati, subjektivno 250 laksa ( manje rotirajuce mase) ali oba odlicna za vrhunsku zabavu. Razlicite karakteristike agregata, ali obe sluze svrsi, samo treba prilagoditi stil voznje. Prakticno put ne postoji, isli smo tamo gde bi se i peske plasio verovatno....samo uperis i ides. Suma, potok, livada, stene....samo je znanje ogranicavajuci faktor. Sreli smo se i sa par teskasa sa adventure motorima na makadamskim spojnicama i na par sumskih puteva. Njima su i ti putevi na granici moguceg s tim masinama. Ne moram napominjati da smo se fizicki i psihicki iscrpeli iako smo mozda vozili 10% od onoga sto bi ozbiljni vozaci mogli. Sjajna zabava a i naucio sam za koji dan o trakciji, kontroli proklizavanja i balansu vise nego sto bi za nekoliko meseci na asfaltu sigurno.
a4b14a9accb261c818d3b49e572d1aba.jpg11364ab8c0f41aac13318375c4e5d107.jpg

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa, morao je i taj trenutak doći...

Dame i gospodo, prvi plug in hibrid iz Maranela, Ferari SF 90.

Ime je dobio u čast 90 godina trkanja Ferarija i predstavlja 488 "na steroidima".

"Kilo konja" tj 1000 konjskih snaga iz V8 motora iz 488 sa tri elektromotora koji snagu crpe iz visokovoltne baterije koja se može dopunjavati na...utičnicu.

Ne sviđa mi se kako izgleda, kao što mi se ne sviđa ni 488, ne sviđa mi se kako zvuči, kao što mi se ne sviđa ni zvuk kod 488, ali je ovo izuzetno važan auto za Ferari, možda još važniji nego onaj sjajan auto sa glupim imenom, La Ferari.

Koliko mi se ne sviđa spoljašnjost toliko mi se sviđa unutrašnjost, jer  detalj sa "češljem" je ❤️

 

 

Edited by DASUBO
Ćevapi od prstiju
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Napred je problem. Deo oko prednjih farova je kao sa nekog koncepta sa pocetka milenijuma. To je jedina moja zamerka. Ja sam za hibride i elektro pogon, cak razmisljam o kupivini istog. Tako da od mene 4+


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, christofer said:

Fotke od prosle nedelje. Za ljubitelje dvotockasa 🙂 . Znam da ima par ljudi ovde loji voze.

.......

 

Chris, odlican post!!! 👍

 

Mozda si cak negde sreo (ili ces ga sresti) mog mladog burazera. Velika je razlika u godinama, on je iz caletovog drugog braka, sad je u 40-ima. Za "civilne" svrhe vozi BMW GS, ali za rekreaciju vozi novu Husqvarnu, bas cvajtakt sa ajnspricom. Jos uvek se povremeno i takmici. Prosle godine  je sudelovao u nekom reliju koji se vozi u Albaniji, boduje se i za svetski sampionat. Nije postigao neki uspeh ali je uspeo da zavrsi, tj. dodje do cilja poslednjeg dana. Medju poslednjima.

Ne znam o tome puno, ja sam "asfaltdzija".

 

Poslao mi je pre par meseci video, a meni je pozlilo i povracao sam. Eh, jebiga. Sta se desilo?

Imao je onu kameru koja se kaci na kacigu. Spustio se sa planine iznad grada sve do nase baste (nasledili smo kucu i okucnicu od dede i oca). Isao je nekim cudnim precicama i parkovima, deo toga ilegalno, asfalt je samo presao (preko nekih ulica).

I tako ja gledam video, totalno uzivljen jer poznajem sva ta mesta. Mozak mi skace s njim, naginje se levo i desno i proklizava. Ali telo sedi nepomicno pred kompjuterom i ekranom. Zbog te razlike tela i mozga, mene uhvati muka pa otrcah u kupatilo.

 

Jebes ti to. Lepi su ti vasi terenci, al' ja sam mator, kuburim sa kolenima i ledjima - pa se drzim asfalta, manje boli. :classic_biggrin:  Trke vec odavno ne vozim.  Na javnim putevima sam relativno odgovoran, mada ne pazim bas na ogranicenje brzine. A par puta godisnje se nadje i poneki track day. Istovremeno je i smesno i tuzno kad otkrijem da sam najstariji covek na stazi. A jbt. srece kad vidim da jos uvek nisam najsporiji! :lol_2:

 

Ti samo nastavi, gledaj da okacis cim vise tih prelepih fotki!

 

Edited by zoran59
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja tek probao, pa da vidim kako mi se svidja....od nase grupe samo je jedan imao ranije iskustvo sa "sumom", ostali teski pocetnici. Svi smo nesto vozikali ranije od dvotockasa ali kao klinci ili tudje uglavnom. Ova tura bas i nije bila za nas, u principu ugavnom idu iskusniji, ali smo se snasli ;), ako smem sam da kazem. Momak koji je jedan od vlasnika te firme za enduro ture i koji je bio nas vodic je jedan od boljih ( mozda i najbolji) vozaca u Srbiji, a i bio je 13ti 2017 ako se ne varam na Red Bull Romaniacs-ima, sto je neverovatan uspeh za privateer-a. Imam i neke poznanike koji se bave ovim, a kao i on bavili su se i road race-om, supermotom, itd....kazu da nigde ne treba znanja i tehnike kao na hard enduru, a i kondicije bogme :D .
U svakom slucaju tek cu videti da udjem u celu pricu, pa cu verovatno onda upoznati tvog burazera, zasad je za mene ovo bio samo izlet. A i ako udjem, imam i godina, tako da idem samo u tesku amater klasu ;) . Nisu bas ni jeftine te tpi cvaje, a nema ih polovnih u Srb zasad, nazalost nova je tehnika, skup hobi pa je izbor polovnih uglavnom nesto tesko lomljeno ili bez papira, sto ume da bude problem. Novo mislim da se ne isplati dok se malo ozbiljnije ne vozi.
Ako bude zainteresovanin forumasa, ja preporucujem zaista. Mislim da organizuju i adventure ture....ali za to se nisam raspitivao, gs mozda u penziji kad budem :D .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bi za vikend (ako bude srece i lepog vremena) trebao da testiram u drumskim uslovima G63 AMG. Iako sam zakleti ljubitelj BMW-a, ovo je jedino auto koje bih voleo iz mercedesove kuce. Valjda cu znati da rukujem sa tih 600-tinjak konja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Hertzog said:

Ja bi za vikend (ako bude srece i lepog vremena) trebao da testiram u drumskim uslovima G63 AMG. Iako sam zakleti ljubitelj BMW-a, ovo je jedino auto koje bih voleo iz mercedesove kuce. Valjda cu znati da rukujem sa tih 600-tinjak konja. 

Ne znam da li ih u Eu prave sa manuelnim, ali je to bombona na kvadrat. Snaga response samo tako. Ti pomislis, a on vec otisao. :)

Link to comment
Share on other sites

Gelandewagen je kultni auto. Exterijer ne menjaju vec 30ak godina a sve uspesniji u prodaji. Enterijer nove vezije odlicno izgleda. Amg verzije su daleko od starih Puch-ova po offroad sposobnostima, ali su brutalne. Iskreno, po iskustvu poznanika (vozio 55 amg stari) jedan od beskorisnijih suv-ova ( ako je to uopste moguce) s obzirom da preko 140 kmh je buka nesnosna, po gradu pije preko 20 l/100km a mesta unutra bas i nema....za razliku od GLS-a ili RR-a. Pored svega toga, drzi neki kultni status i postao je tokom godina ( cak i u Srbiji) neka vrsta statusnog simbola - auto tako beskoristan i skup da moras biti bezobrazno bogat da ga imas tj podrazumeva se da imas jos par automobila za redovne aktivnosti :D

Mislim da jedini suv koji ima manuelni menjac ( tj opciju) a preko 400 ks je bio stari Cayenne GTS, G nema manuelni jos od 90ih

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, christofer said:

Ja tek probao, pa da vidim kako mi se svidja....
..............

 

Eh, jbg, bas mi dajes inspiraciju a dosta me i podsecas na svasta.

 

Ovo je uslikano ranih '80-ih, kad sam ziveo na Aljasci. Motor je Yamaha BW 200. "BW" znaci "big wheel". Tockovi su kao nekada na 3-wheelerima pa docnije na quadovima. Rezon je da tako nece propadati u tundru i sneg kao sto bi tanki tockovi na kroserima.

 

eseKoLM.jpg

CNVH104.jpg

 

 

A ovo je moj burazer pre nekih 30-ak godina. Ja krenuo da rasturam pa uredjujem testeru, BSA 600 (M 21) iz '54. a burazer krenuo da se mesa i "pomaze" :classic_biggrin: .

 

0R15Wmn.jpg

 

Edited by zoran59
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jao secam se te Yamahe, tj tw200 ( normalni tockovi). 90'ih to je bio pojam.....mi ostali smo se snalazili sa zoljicama, atx i ctx-om :D .

Pisi obavezno jos, tvoji postovi u vezi sa dvotockasima su mi bili omiljeni i na starom forumu a verujem i drugima. A sto se tice motora sam uvek bio neki lurker, tj probao od svega po malo kad stignem, ali se nikad nisam commitovao za nesto iako me uvek jako privlacilo. Mozda je sad pravo vreme :)

 

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Hertzog said:

Ja bi za vikend (ako bude srece i lepog vremena) trebao da testiram u drumskim uslovima G63 AMG. Iako sam zakleti ljubitelj BMW-a, ovo je jedino auto koje bih voleo iz mercedesove kuce. Valjda cu znati da rukujem sa tih 600-tinjak konja. 

 

Ako je prethodna generacija u pitanju budi izuzetno oprezan kad ulaziš u krivinu. Ako je novi model u pitanju, drama je manja jer napred nema krutu osovinu kao stari tip pa se vozi skoro kao putnički auto.

Uživaj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, christofer said:

Jao secam se te Yamahe, tj tw200 ( normalni tockovi).

......

 

Eh, TW (TrailWay) je nesto drugacija. A jos bolje - jos uvek je proizvode! Evo je:

 

AaUZCl6.jpg

 

Ona moja je bila BW (BigWheel), a osim 200 pravili su je i u manjoj 80 varijanti. Prelepa igracka:

 

Lx1zes8.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DASUBO said:

 

Ako je prethodna generacija u pitanju budi izuzetno oprezan kad ulaziš u krivinu. Ako je novi model u pitanju, drama je manja jer napred nema krutu osovinu kao stari tip pa se vozi skoro kao putnički auto.

Uživaj.

Novi model, brend nju sto bi rekle kolege sa bi bi sija 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...