Jump to content

Automobili, motocikli, kamioni, avioni


DASUBO

Recommended Posts

Alfa 145 1.8TS, 103KW. 97g :) Još uvek je mehanički odlična, ali godine uzimaju danak. Farba počela da bledi, tapacirunzi se odlepili..  I dalje izaziva osmeh kad se zavrti preko 4000rpm :). Za svojih 260000km, osim redovnih sevisa, zamenjeni su amortizeri, lambda sonda, senzor radilice i set kvačila. Zaboravih i 3 kompleta auspuha :). Potrošnja, e to je dobro pitanje. Sa našim benzinom, NIS, oko 9L po gradu, na otvorenom oko 7.5L. Sa makedonskim od 100 oktana, 6.5L na otvorenom.

Kad bi mi trebao noviji auto, ne bi znao šta da kupim 😞 Jedino znam da bi bio benzinac, i neki mali gradski auto.

Edited by Stevapn
Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo jedini auto i pokazao se kao dobro resenje kada jedan auto koristite za sve prilike. Nekako je u svemu solidan. Recimo mogu da podju 4 osobe na duzi put sa njim, dovoljno mesta pozadi, veliki gepek, dobro se ponasa na autpotupu pri brzinama do 150-160. Ima snage, ali naravno mora malo da se zavrti, mora menjac malo vise da se koristi 🙂 Taj nedostatak medju ubrzanja i rucica menjaca koja se dosta koristi mozda moze nekoga da nervira u voznji po gradu. Ja bas volim da vozim, volim manuelne menjace, a ovaj je stvarno dobar tako da mi to ne predstavlja problem. Presao sam 50k za tri godine i nisam imao nikakav problem, sad planiram da se zalim primetio sam povremeno da mi magli prednji far, to se nije desavalo pre. Za ove tri godine to ce biti prva stvar zbog koje cu do servisa van redovnog odrzavanja.

Ono sto ovom auto fali da bude bas dobar je makar neki 1.4T motor i bolji kvalitet enterijera, kome je to bitno. Plastike na vratima i centralnoj konzoli kod menjaca su bas tvrde, ali za sada nista ne krcka.

Link to comment
Share on other sites

Tako sam i mislio, da se radi o solidnom autu.

Što se tiče magljenja Fara, evo jednog dobronamernog saveta/iskustva.

Fabrike su prilično tvrde u odobravanju garancijske zamene farova koji magle, ali treba insistirati na eliminaciji te pojave .

Činjenica da može doći do kondenzacije na unutrašnjem staklu fara ukoliko se nakon x sati vožnje parkira u ledenu garažu ili ako se sa cile zime utera u toplu garažu.

Kondenzacija je prirodan proces i teško da može da se izbegne.

Međutim, ako magljenja postanu svakodnevna pojava čim je vlažno napolju, onda to može da znači samo jedno: far ne zaptiva dobro.

E sad, proizvođači pokušavaju da smanje garancijske troškove tako što stavljaju paketića sa silika gelom u farove ali to je kratkog daha jer kad se gel zasiti far ponovo magli.

Dakle, preostaje samo zamena fara. I ako je vozilo u garanciji, ceh mora da plati fabrika.

Hvala na informacijama o autu, želim ti puno srećnih km 😀

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DASUBO said:

 Znao sam da si ljubitelj kamionskog programa 😂

 

Now seriously, šta se to dešava sa 737 max? Čitao sam neke glasine da oba koja su pala su imala problem sa sistemom koji nedozvoljava gubitak uzgona. Jesi imao prilike da tu makinu poteraš na 10k metara?

Ako verujes, juce sam kontaktirao ove u Maniku da mi naprave ponudu za S3 limuzinu kad pocnu da rade. Istih je dimenzija kao stari A4 b6, koji sam vozio pre Q5 i A4 allroad-a a taj mi je lezao najbolje od svih. Nadam se da ce cena biti odgovarajuca da se vratim malo blize putu, priznajem da je ovo ipak teretnjak.

 

Sto se MAX-a tice tesko da skoro poleti osim ako ne vrate stare motore a onda nece imati velike razlike u odnosu na 737NG koji inace letim. Kako sam ja razumeo, narodski receno, problem su motori koji su zbog veceg precnika pomereni malo napred i uvis pa prave problem sa vise snage jer je geometrija celog aviona ostala sa proverenog NG-a. Pokusano je da se kompenzuje softverom koji mu ne dozvoljava da previse dize nos al nekada zabaguje pa ga dodatno obara i kada ne treba. Najlakse resenje je vratiti stari motor al onda je potrosnja veca i cena nije opravdana a naruceno je hiljade komada. Veliki problem za Boeing. Sve u svemu, dva puta sam kao putnik leteo sa njim prosle godine, vise necu dok ne budem morao😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa vidi meni su allroad varijante nekako skroz ok. Vozio sam x puta štutgardsku kopiju u vidu e klase all terrain I auto je pravi univerzalac. I da poneseš i da doneseš di treba, a opet nije Fap mašina.

Puno hvala na pojašnjenju za 737 max. Stvarno grosse problem a i ljudi izgiboše...😣

Link to comment
Share on other sites

IMG_0199.jpg

Vec znate sa ex foruma kad sam pazario. Posle 3 god i 50k km, sluzi k’o prvog dana. Sada je na oglasima pa da ga udam kad u Julu dodjem posto sam se preselio. Onda k’o i svaki gastos kupujem dizel mecku metalize sjajnu. Dasubo, ti da mi nadjes neki iz fabrike koji je bio test ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

'Oću, ne sekeraj se, samo se javi. To je čudo jedno kako im cene padaju nakon dve, tri godine.

Sada e klase (w213) sa odličnim dvolitarskim dizelom i sa oko 40k km mogu u Dojčlandu da se nađu za ispod 30k eur.

To je automobilčina, jede auto put.

Još bolja varijanta je da se uzme nešto iz Junge Stern programa jer je pod garancijom.

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 10:03 AM, DASUBO said:

1993. se pojavila Alfa 155 2.5 v6 ti pripremljena za DTM. Koliko je ovaj auto bio fantastičan govori podatak da su Larini, Daner i Nanini pobedili u 12 trka od 20 koliko se vozilo te godine.

Ključnu prednost je pružao pogon na sva 4 točka sa 33% obrtnog momenta napred i 67% pozadi. Na kišnim stazama Mercedes i Audi nisu mogli da prate Alfe.

Čitav auto je bio težak 1040kg, a motor je imao samo 110kg.

V6 od 2.500 ccm sa 420ks na 11800o/min. Usisni ventili titanijumski, Karter suv sa forsiranom uljnom pumpom.

Getriba sekvencijalni, sa suvim kvačilom i 6 stepeni prenosa.

Vlažni san svakog zaljubljenika u trke.

 

 

Imao sam 155 1.7 T Spark. Auto je bio 1994 godiste, a ja sam ga imao od 1996 do 1999. Bio je to moj bas onako prvi pravi auto. Moracu da potrazim slike. Imam ih negdje u nekom albumu. 

Edited by Doorn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Što se Ferarijevih automobila tiče, postoje dva koji su moj apsolutni mokri san među autima. To su Dino 246 i 458. 

AlfreDino Ferari je tragično preminuo u svojoj 24 godini od posledica mišićne distrofije. Njegova želja je bila da Ferari napravi automobil koji će biti konkurencija Poršeovoj 911 i koja će koštati manje od velikih Ferarija sa V12 motorima. Takođe je želeo da se Ferari uključi u šampionat F2 bolida sa 1.5 motorima. Svoje poslednje dane je proveo diskutujući o razvoju tog motora sa inženjerima...

Enco je zbog svog sina odstupio od svoje rigidne politike V12 napred, pogon pozadi filozofije i dozvolio da nastane Dino 206 sa V6 motorom od 2.0 litara i 180ks. Ovaj auto je izašao 1968.

Već sledeće godine izlazi "pravi" Dino 246 sa motorom od 2.4 litara i 192ks. Za razliku od 206-ice, 246 je imao karoseriju od čeličnog lima umesto aluminijuma. To je za posledicu imalo da je auto rđao kao đavo usled traljave antikorozivne zaštite. Druga posledica korozije je velika muka da električnim instalacijama, jer oksid gvožđa nikako nije mogao da obezbedi stabilan "minus" na karoseriji.

Ali zato izgled automobila...po mom skromnom mišljenju ovo je najlepši serijski automobil koji je ikada proizveden. 

Nakon 3569 komada zamenio ga je 308 GT 2+2 1973. god.

Upravo ta serija "malih Ferarija" koju je započeo 246 je dovela do nastanka predivnog, nadrealnog, božanstvenog, nenadjebivog, maestralnog, neverovatnog i najboljeg sportskog automobila ikada Ferarija 458. Ali o njemu neki drugi put...

Tako je Alfredo Dino Ferari, iako je preminuo 1956. godine, transformisao fabriku i obezbedio joj slavnu i blistavu budućnost tj. sadašnjost.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

458 Italia sam vozio dvadesetak minuta na poligonu, na napuštenom aerodromu. Kupila mi ćerka voucher za Božić. Kad sam raspakovao poklon, pustio sam suzu😊. Za nju su to bile velike pare, nastradala je kasica prasica totalno. 

 

Sve je bilo manje više kako sam i očekivao, ubrzanje, volan, drži kao na šinama, ali od kočenja sam pao u nesvest, za sekundu i po ga skineš sa 200 na 50. Imam negde i sliku mislim, probaću da nadjem. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada bih ulovio zlatnu ribicu koja ispunjava želje u pogledu restmodova, moje tri želje bi definitivno bile:

1.

 

2.

 

3.

 

Restmod, inače, predstavlja temeljno restauriran classic auto sa primesama moderne tehnologije i novih delova.

 

E sad, u celoj ovoj maštariji ima nekoliko problema:

1. Ne bavim se pecanjem, nego lovom

2. Ne postoje zlatne ribice koje ispunjavaju želje

3. Pogotovu ne postoje zlatne ribice koje ispunjavaju želje u pogledu restmodova koji koštaju koliko hoćeš

 

Seriously, koji je najšmekerskiji?

 

Alfa.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cuti, dobar je ZAZ, limarija od T-34, neunistiv auto, samo motor qrcu ne valja. Kod mene na selu su u stare Zaporosce budzili motore sa Fice jos tamo 70-tih i to jos i dandanas ide. Sad, to sto od sramote smes samo na salasu da ga vozis gde te niko ne vidi, o tome necemo sada da govorimo! 😉 😛

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li sam pisao na starom forumu o mojim iskustvima sa ruskim vozilima. Ako jesam, sorry na ponavljanju.

Najluđe je bilo u vojsci, bio sam komandir u kanturini pod imenom BRDM2. 

To je zamišljeno kao izviđačko vozilo sa benzinskim (!) motorom i oklopom koji je jedino efikasno štitio od šljunka jer prokletinja bi se momentalno zaglavila u blatu čim bi sišla van puta.

Ne zna se šta je bilo gore u toj kanturini, motor, volan, menjač, radio koji nikad, ali nikad nije mogao da uhvati šta treba.

Jedino što je valjalo je bio kpvt, mitraljez od 14.5mm spregnut sa pkt mitraljezom od 7.62 mm. Ta kombinacija mi je spasla kremenadlu iako smo se oprostili tako što mi je prokletinja slomila ruku 3 dana pred trajni rastanak sa sivomaslinastom uniformom.

Elem, motor se toliko pregrevao i dihtung glave je toliko crkavao da smo se izveštili da ga zamenimo na terenu za bukvalno pola sata sa sve ozračivanjem sistema i sa dva ključa i čekićem.

Kako smo stezali glavu? Zavijem rukom dok može i onda maznem čekićem od 6 kila dva puta "iz zgloba. Za to vreme se drugar koji je bio vozač i koji je apsolutno najluđi tip kog sam u životu sreo, dere "klak" imitirajući moment ključ. Potpuni ludak i car, takve više ne prave.

Drugo upečatljivo iskustvo iz "Varšavskog bloka" sam imao sa Vartburgom.

Još dok bejah student sa par ortaka sam odradio neki poslić gde smo uzeli sećam se 250 DEM. Za 50 DEM smo napravili žurezu i posle x,y popijenog svega i svačega je pala odluka da kupimo Varburga od strica jednog od drugara.

Auto je bio krš neopevani, ali čoveku je trebala lova za neke životne stvari i bio je preponosan da uzme kintu kao dar.

Tako smo kupili to čudo od njega i moj zadatak je bio da sredini motor.

Samouvereno sam skinuo glavu, doterao levo i desno, uradio basic servis i stegao glavu po ps-u kako to samo jedan samouvereni balavi sveznajući student mašinca ume.

Naravno kad sam upalio makinu prst vode je propiškiriškio između glave i bloka.

Srećom, to sam radio ispred zgrade i srećom su se skupili lokalni seniori, veterani moskviča i lada da me, naravno, zajebavaju i dokažu da nemam pojma.

Tada jedan komšija, sažalivši se na moj tupav izraz lica, priđe i nonšalantno odvija po pola kruga sve šrafove na glavi 

Suprotno svakoj logici, curenje odmah stade.

Kako, leve mekani ovo? I onda mi objasni čovek da su glava i blok verovatno toliko krivi da ako ih stegneš kako treba, samo otvoriš rupe da voda mož' da ide, a ako malo pustoš dihtung da "diše" naći ćeš položaj gde će se prilagoditi sklopu glave i bloka.

Tok dana sam naučio da su uputstva za upotrebu važna, ali da je zdrava logika još važnija...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Od ova tri gore meni je Porse najbolji, stvarno jedan od njihovih top modela, jos ove felge, bas dobro izgledaju i one mi daju poseban smek. 

 

Jedan od tih starih modela koje bih voleo da posedujem pa i u toj nabudzenoj verziji je Volvo P1800

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...