Jump to content

Horror


Down With The Sickness

Recommended Posts

E, baš si naslovio topik.

 

Možda bi bolji naslov bio "Šta raditi u penziji" sada kada su ljudi zdraviji i duže žive. Pa ima se preostalih 25-30 godina života (dužina kao detinjstvo, mladost i ulazak u svet) a navike su takve da se ne pristaje na sedenje, čmavanje i "čekam moj red".

Pa i ovaj sajt mi šalje reklame "Upoznaj svog mature partnera". Nije da me zanima samo se i biznis osvestio pa računa na takve.

Link to comment
Share on other sites

Nikad dva dobra zajedno? Ili smo mladi, zdravi, jaki a bez (dovoljno) pameti, ili smo stari, bolesni, slabi a sa ogromnim iskustvom i znanjem? To jeste (teorijski) horor.

Sa kojim se ja ne mirim, na koji ne pristajem. 

Da je lepo i lako biti 60+, nije, bar ne ovde, na Balkanu a i sire, 

Da li bih se vratila u 20+, ne bih. Previse vlastitih ocekivanja, ocekivanje drugih i sve to udaljava od vlastitog bica, bar u mom slucaju.

 

Pa sta da se radi? Na primer, da se bude slobodan od vecine nuznosti sa kojima smo ziveli. Prvi put od rodjenja, svoj na svome, slobodan. 

Paradoks, sad, kada nama starijim od 50, 60 godina statistika ne daje mnogo vremena, imamo svo vreme ovoga sveta. Sta sa njim? Naci mu smisao. Jednostavno. 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

Nikad dva dobra zajedno? Ili smo mladi, zdravi, jaki a bez (dovoljno) pameti, ili smo stari, bolesni, slabi a sa ogromnim iskustvom i znanjem? To jeste (teorijski) horor.

Sa kojim se ja ne mirim, na koji ne pristajem. 

Da je lepo i lako biti 60+, nije, bar ne ovde, na Balkanu a i sire, 

Da li bih se vratila u 20+, ne bih. Previse vlastitih ocekivanja, ocekivanje drugih i sve to udaljava od vlastitog bica, bar u mom slucaju.

 

Pa sta da se radi? Na primer, da se bude slobodan od vecine nuznosti sa kojima smo ziveli. Prvi put od rodjenja, svoj na svome, slobodan. 

Paradoks, sad, kada nama starijim od 50, 60 godina statistika ne daje mnogo vremena, imamo svo vreme ovoga sveta. Sta sa njim? Naci mu smisao. Jednostavno. 

 

Draga moja, zamisli svoje vršnjakinje  iz 1960-ih. Da li su one imale ikakvu predstavu šta dalje? Ti imaš Internet i  gde da kažeš, i mi te slušamo,  pa kako je bilo njima?

I tebi i nama je bolje, samo šta ćemo sa tim neočekivanim nastavkom života?

 

 

Quote

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nemam nikakve probleme oko starosti. To je ciklus u zivotu koji ne moze da se izbegne.

Sad sam na "polovini" zivota :) 43god mi je.

Ne razmisljam o starosti, razmisljam o danas.

Takav sam kakav sam.

Imam nekoliko prijatelja, koji se zatezu, oblace se tako da izgledaju mladje. Neki su vec kao da imaju preko 60 ( stalno po doktorskim ordinacijama) .

Cemu sve to, ionako cemo na kraju svi umreti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne razumem bas, zasto bi tema o starosti bila ovako naslovljena.

 

Meni je ova zivotna dob (preko 60) - oslobodjenje.

 

Zbog cerke sam strepio i sekirao se, kako ce proci kroz kriticne godine i pubertet, a danas je to zrela i odgovorna zena, sama gradi svoj zivot, i vise nije moja briga nego moja najbolja prijateljica (nakon nje ide njena majka, sa kojom sam jos uvek u braku).

U penziji, nemam ni pacijente ni klijente ni kako se vec to zove. Potpuno sam nezavisan, posao ne mogu izgubiti jer ga nemam, prihod mi ne zavisi ni o kome.

 

Nekada sam se trudio da budem, mozda ne kao svi, ali barem socijalno prihvacen. Sad, slobodno odem u javnost (barem u ducan) odrpan ili kakav vec jesam ako nesto radim u basti ili oko kuce a nesto mi treba, bas me briga sta ce neko pomisliti.

 

Vozim stari Ford kamionet, a komsija skoro novi Mercedes. A vidi vraga - on mene treba da mu nesto krupno prevezem jer ne moze sam, a ja svoje drustvo fino prevezem u Fordu i njega ne trebam. Prakticnost, a ne zelja da impresioniram tinejdzerice izborom prevoza.

 

Zivotna, visedecenijska prijateljstva imam, izgradio vec davno. Jos uvek povremeno upoznavam nove ljude, ali se vise ne trudim da im se dopadnem - ako uspe bez truda, fino, drustvo se uvecalo, a ako ne - nikome nista. Usamljen nisam. Mogu da budem ja i da nikome ne podilazim.

 

Moderna tehnologija je pouzdana i kvarovi su retki. A kad se dese, neki ljudi dolaze meni sa pitanjima, po savet - jer se u mojim formativnim godinama svasta kvarilo pa imam iskustva i znanja. Tako se zadovoljno osecam pametnijim nego stvarno jesam. :classic_biggrin:

 

Buducnost je sve kraca - normalna biologija. Zato ne brinem o zdravoj hrani nego jedem sta mi se hoce. Uzivam. Pusim dobre cigare. Umrecu za nekoliko godina (mozda i vise, ko zna).

Bilo me stra' da ne umrem prerano i ostavim dete samo i nezrelo i nezbrinuto, ali sada se vise ne plasim.

Ako dozivim unucad, pomoci cu i bice mi uzivanje. Ako ne, jbg - ni prvo ni poslednje dete koje ce odrasti bez dede.

 

Starost i "horror" nikako ne spadaju na istu temu.

 

 

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Yoyogi said:

 

Draga moja, zamisli svoje vršnjakinje  iz 1960-ih. Da li su one imale ikakvu predstavu šta dalje? Ti imaš Internet i  gde da kažeš, i mi te slušamo,  pa kako je bilo njima?

I tebi i nama je bolje, samo šta ćemo sa tim neočekivanim nastavkom života?

 

 

 

Dobro se secam mojih baka, tetaka, njihovih prijateljica. Imam razloga da verujem da je njihova starost bila kvalitetnija. Zato sto su bile upucene jedna na drugu, neuporedivo su se vise druzile, cesce vidjale, pomagale jedna drugoj. Solidarnost pre svega jer su porodicni odnosi bili rigidniji, zavisile su od muzeva, obudovele i u bolesti, bile su zavisne od dece. Mnogo sam ih volela, o svakoj bih mogla roman da napisem. Ponekad, bile su opake kao ledi Magbet, najcesce nezne kao andjeli cuvari. Rasla sam uz njih i nema te turske serije, te holivudske sapunice koja je zanimljivija od njihovih razgovora uz partiju kanaste, na probi kod krojacice, na kafi nakon pozorisne premijere uz vanglu punu krofni.... I sve su bile lepe, negovane, shik....a ni jedna nije imala kucnu pomocnicu, ni jedna nije imala muza ministra.....sve su imale zle svekrve, zaove, bile ljubavnice ili su im ljubavnice muzeva bile suparnice....kuce su im bile ciste, deca negovana i vaspitana,  muzevi uvek uredno opeglani, shpajzevi puni tegli kompota, slatka, zimnice. 

Kako? Ne znam. I u dubokoj starosti bile su potrebne, da pricuvaju praunucice, da umese strudlu sa makom, da ispeglaju,  prisiju, istrikaju rukavice i kape....da spreme komplet slavski rucak kojima smo se radovali nedeljama unapred jer je svaka imala nesto sto je spremala najbolje na svetu....mnogo sam ih volela i nedostaju mi i one i njihovo vreme.

A mi, danas? Evo, vec mesec dana ugovaram rucak sa 2 prijateljice iz detinjstva i nikako da utvrdimo datum, mesto se zna, verne smo jednom Bg restoranu. Sta je problem? Obaveze, obaveze:ja cuvam unuka ponedeljkom i utorkom, druga cuva unucice sredom i cetvrtkom, treca ima zakazane konsultacije sa lekarima jer je hipohondar i moze joj se i jedina jos ima muza pa su joj i obaveze brojnije........nedelja ne dolazi u obzir jer - nedelja je, mozda ce sinovi da svrate (nece) a i autobusi redje voze nedeljiom a mi smo u tri grada....kako je krenulo, srescemo se u citulji...

Shalim se.....za koji dan, nedelju ili mesec, poharacemo beogradske izlozbe, knjizare,  sedecemo i izlogu Opere uz casu belog vina i bicemo jednako mlade i blesave kao pre mnogo, mnogo godina......kako je govorila moja baka iz Zmaj Jovine, veselo srce i kudelju prede.....

P.S. Ne znam cemu dugujem ovaj izliv optimizma. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim, ove u starim dobrim vremenima kad je sve bilo bolje, nema da piše da im je glavna aktivnost bila da budu sobarice i kuvarice narednoj generaciji. I bebisiterke. Dobro, možda malo, u dubokoj starosti, kad su bile prilicno nepokretne, pa nisu mogle da odbiju. Sto je isto zalosno, ali dobro. I šta još ima oko lokalnog nasilništva aka emotivnih ucena, kaže zli sinovi neće da svrate. A svracaju li bar cerke? Mozda i svracaju, ali to je nebitno, glavno akcenat je na tome da sinovi nece da svrate. Kakvi zločinci! Teška je to golgota.

 

Za mene je horor starosti gori od bilo kog horor filma kad sam video scenu kako drtava baba koja garantovano ima oko 80, to je verovatno cerka, vodi ulicom jos drtaviju babu koja se sva trese, to je verovatno majka. Sve sto nije to, nije bas horor. U stvari je prilicno oslobadjajuce, u pravu je Zoran. Mada i od toga ima gore. To su ovi mladi u sestoj i sedmoj deceniji, ovi koji se oblace "kao devojcice i decaci" a sebe vide kao "mi mladi". Jedan mi prica pre nekoliko meseci, kaze video vest sto neki sredili... ne znam, nesto zapusteno, pa ocistili i crtali neke murale, nije to bitno, nego kaze "neki mladici, malo mladji od mene"... Rekoh cekaj bre, ti nisi mladic, ove godine si usao u sestu deceniju, a on šokiran :lol_2: Vazno, i sad je jos mlad. Nista se kod njega nije promenilo zbog ovog otkrovenja na koje mu je ukazano :lol_2: E to je prava strahota. Šuplja glava, dubidus. Samo džabe trošili resurse planete :lol_2:

 

I što bi pa neko hteo da bude ponovo mlad (ili jos uvek) . Licno, ni prvi put mi se nije svidjalo  :lol_2::lol_2::lol_2:

Link to comment
Share on other sites

"Život je ono što se dešava dok planiraš sledeću veliku stvar". Sa starošću to planiranje prestaje, gotovo. Kada ima zdravlja, može fino da se proživi šta je preostalo.

Digli su penzijsku granicu (Australija na 66 godina, Japan država moli firme da zadrže ljude na poslu do 70-te, ako oni hoće)) pa neka je i ostalo još 15-20 godina, laka muzika i rutina kada znaš da je svo vreme koje imaš samo tvoje pa može nekako.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Beonegro said:

Nadam se da će ovo postati norma i u Evropi dok dođe vrijeme da ja idem u penziju.

 

Ima jedna zabluda, da stariji zaposleni zauzimaju mesta mlađima. Kako može neko od 25 godina da zameni nekoga od 60 godina? U tim godinama, sa nagomilanim iskustvom stariji znaju ono što će mlađi  znati baš kada i oni budu 60 godina stari.

 

Vidi ovo: podižeš kredit za nekretninu u banci, mnogima najveća finansijska obaveza u životu u koju se upuštaju,  a sa strane banke sedi neki službenik star 25 godina.

Ko bi mu verovao?

 

Mladi, obučeni u komercijalnim firmama, znaju kako da "do things right". Ali ne znaju kako "do the right thing". To firme može da košta milione ili desetine miliona dolara ako se pogrešno proceni.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Yoyogi said:

Vidi ovo: podižeš kredit za nekretninu u banci, mnogima najveća finansijska obaveza u životu u koju se upuštaju,  a sa strane banke sedi neki službenik star 25 godina.

Ko bi mu verovao?

 

Mislim da je ovo dobar primjer toga koliko je iskustvo precijenjeno. Banka ti prodaje potpuno standardizovan proizvod i službenik koji to radi ima formalnu proceduru koju prati istovjetno, imao 25 ili 60 godina. I najveći dio poslova i jeste standardizovan baš na taj način da nije bitno ko ga obavlja.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

 

Mislim da je ovo dobar primjer toga koliko je iskustvo precijenjeno. Banka ti prodaje potpuno standardizovan proizvod i službenik koji to radi ima formalnu proceduru koju prati istovjetno, imao 25 ili 60 godina. I najveći dio poslova i jeste standardizovan baš na taj način da nije bitno ko ga obavlja.

 

Šta ako se neko razvodi (na Zapadu su razvodi i preko 50% brakova)  i prodaje do tada zajedničku nekretninu pa kupuju dve nove. To neki klinac ne bi mogao da razume a to nije incident nego normalna pojava.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Yoyogi said:

 

Šta ako se neko razvodi (na Zapadu su razvodi i preko 50% brakova)  i prodaje do tada zajedničku nekretninu pa kupuju dve nove. To neki klinac ne bi mogao da razume a to nije incident nego normalna pojava.

Nije mi jasno šta tu može da bude problem.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

 

Mislim da je ovo dobar primjer toga koliko je iskustvo precijenjeno. Banka ti prodaje potpuno standardizovan proizvod i službenik koji to radi ima formalnu proceduru koju prati istovjetno, imao 25 ili 60 godina. I najveći dio poslova i jeste standardizovan baš na taj način da nije bitno ko ga obavlja.

 

Eh kad bi ti znao ko ovde sve radi kao financijski savetnik po bankama :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Ako jedan rdnik sa 40 godina iskustva odlazi, nerealno je da ga zameni pripravnik bez iskustva, zameniće ga neko sa 25 godina iskustva, ovog neko sa 10, a njega pripravnik. Poslodavac koji planira neće doći u situaciju da bira između penzionera i pripravnika, reagovaće na vreme, obučiće zamenu za svakog "nezamenjivog".

Uostalom, i taj pripravnik će vremenom steći iskustvo, penzioner nikad neće steći sposobnost učenja, brzog reagovanja, izdržljivosti jednog dvadesetpetogodišnjaka. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Koliko vidim, ove u starim dobrim vremenima kad je sve bilo bolje, nema da piše da im je glavna aktivnost bila da budu sobarice i kuvarice narednoj generaciji. I bebisiterke. Dobro, možda malo, u dubokoj starosti, kad su bile prilicno nepokretne, pa nisu mogle da odbiju. Sto je isto zalosno, ali dobro. I šta još ima oko lokalnog nasilništva aka emotivnih ucena, kaže zli sinovi neće da svrate. A svracaju li bar cerke? Mozda i svracaju, ali to je nebitno, glavno akcenat je na tome da sinovi nece da svrate. Kakvi zločinci! Teška je to golgota.

 

Za mene je horor starosti gori od bilo kog horor filma kad sam video scenu kako drtava baba koja garantovano ima oko 80, to je verovatno cerka, vodi ulicom jos drtaviju babu koja se sva trese, to je verovatno majka. Sve sto nije to, nije bas horor. U stvari je prilicno oslobadjajuce, u pravu je Zoran. Mada i od toga ima gore. To su ovi mladi u sestoj i sedmoj deceniji, ovi koji se oblace "kao devojcice i decaci" a sebe vide kao "mi mladi". Jedan mi prica pre nekoliko meseci, kaze video vest sto neki sredili... ne znam, nesto zapusteno, pa ocistili i crtali neke murale, nije to bitno, nego kaze "neki mladici, malo mladji od mene"... Rekoh cekaj bre, ti nisi mladic, ove godine si usao u sestu deceniju, a on šokiran :lol_2: Vazno, i sad je jos mlad. Nista se kod njega nije promenilo zbog ovog otkrovenja na koje mu je ukazano :lol_2: E to je prava strahota. Šuplja glava, dubidus. Samo džabe trošili resurse planete :lol_2:

 

I što bi pa neko hteo da bude ponovo mlad (ili jos uvek) . Licno, ni prvi put mi se nije svidjalo  :lol_2::lol_2::lol_2:

Milenko, Milenko.....daleko sam jos od drtavosti, ne reagujem iz te pozicije: da li ste se zapitali da te dve gospodje u ozbiljnim godinama nekome znace, zato sto umeju da saslusaju, da pomiluju, skuvaju caj ili pilecu supicu? Ko god se malo potrudi oko sebe, svog mentlnog i psihickog zdravlja ima sta da podeli sa drugima, berz obzira na drtavost. Nedavno, mojim prijateljima u USA je preminula majka u 92 godini. Nekoliko meseci je imala besprekornu medicinsku negu i paznju brojne porodice ali je osvanuo dan kada su lekari savetovali iskljucivanje aparata jer je stara gospodja sama kidala cevcice kojima su je hranili i odrzavali u zivotu. Sinu i cerki, mojim vrsnjacima, bilo je strasno tesko da donesu odluku i da se oproste od majke. Odluku odraslog, odgovornog, humanog pojedinca, donela su zapravo 2 deteta i bilo je jako tesko. Tako da vas komentar shvatam kao vas licni izbor pogleda na svet sa kojim tesko da vam starost nece biti horror.

P.S. U mom svetu, starost podrazumeva pre svega - mudrost, 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Div said:

Ako jedan rdnik sa 40 godina iskustva odlazi, nerealno je da ga zameni pripravnik bez iskustva, zameniće ga neko sa 25 godina iskustva, ovog neko sa 10, a njega pripravnik. Poslodavac koji planira neće doći u situaciju da bira između penzionera i pripravnika, reagovaće na vreme, obučiće zamenu za svakog "nezamenjivog".

Uostalom, i taj pripravnik će vremenom steći iskustvo, penzioner nikad neće steći sposobnost učenja, brzog reagovanja, izdržljivosti jednog dvadesetpetogodišnjaka. 

 

Odprilike tako. Znam po sebi, sada imam iskustvo koje mi pomaze da rjesim gotovo svaki problem, jer sam se sa njim vec sreo :classic_huh: medjutim nemam vise snage i zivaca da zapocinjem nesto vece iz pocetka.

Prije samo deset godina sam mogao da radim ko konj, cak sta vise uzivao sam u tome, sada samo odrzavam ono sto sam gradio godinama i pokusavam da obucim mlade da mogu da rade samostalno, medjutim to ne ide bas kako bih zelio.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, zoran59 said:

Buducnost je sve kraca - normalna biologija. Zato ne brinem o zdravoj hrani nego jedem sta mi se hoce. Uzivam. Pusim dobre cigare. Umrecu za nekoliko godina (mozda i vise, ko zna).

 

Ja malo gledam drugacije, cigare sam ostavio, osim ponekad :classic_blush: Vjezbam redovno, zelim da se zdravo hranim itd ne da bih zivio 100 godina, nego da sam zdrav i fit, pa makar bio i star.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Pletilja said:

 

 U mom svetu, starost podrazumeva pre svega - mudrost

 

 

mudrost, kao neko iskustvo pa izvacenje pouke iz iskustva?

moze stara osoba da bude bogznakako mudra ali tu je demencija koja to ugrozava

 

eto tako neka meni starost podrazumeva demenciju, zaboravnost i slicno...i to u najboljem slucaju,

jer tada onako star i bleskast mozes zaista bezbrizno da uzivas u ostatku trenutaka i da se smejes/cerekas kao da si opet mlad...

 

tome treba teziti.... ako je moguce :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...