Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

  • 1 month later...

Juče sam obišao nekoliko knjižara u Šapcu u potrazi za kalendarima i svuda su bili rasprodati. Pošto sam bio u blizini crkve u čijem dvorištu se nalazi i prodavnica, rešio sam da odem do nje. Prvo što mi je zapalo za oko su cene koje su bezobrazno visoke. Npr. dvomesečni kalendari sa manastirima i ikonama koštaju 500 i 750 dinara?! Odličio sam da kupim najjeftinije kalendare sa freskama iz srpskih manastira po ceni od 150 dinara i uzeo sam 3 komada.

 

Pošto su SPC i ostale verske zajednice oslobođene plaćanja PDV-a, u prodavnici nema fiskalne kase. Razumem da se ne plaća PDV na prodaju stvari koje služe za verske aktivnosti, ali u toj prodavnici se prodaju i knjige, kalendari i mnogi proizvodi čisto komercijalnog karaktera. Zašto da crkva bude povlašćena u odnosu na druge preduzetnike?

 

U nekim manastirima se prodaju med, vino i rakija. Zašto se ne bi plaćao PDV na njihovu prodaju? I ko kontroliše kvalitet tih proizvoda? Niko. Znači, kad popijem rakiju kupljenu u manastiru treba da se pomolim Bogu da se neću otrovati?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2020 at 8:27 AM, Slavisa iz Tavankuta said:

Zasto si kupovao kalendare. Imam ja jedan koji sam dobio od robne kuce Rafles, mogao sam ti poslati. 🙂

 

Kupovao sam ih za sebe i za rodbinu. Ako ti ne treba taj kalendar, pošalji mi ga. Platiću ti PTT troškove.

 

U 5 lokalnih prodavnica ostavljam relativno veliki novac, ali sam dobio kalendar samo u jednoj. Ponos i dostojanstvo mi ne dozvoljavaju da molim da mi daju kalendare kao što to rade neki meštani.

 

***

 

Uskoro treba da mi dođe pop da sveti vodicu za moju krsnu slavu Svetog Jovana. Dođe nam samo još pred Vaskrs, takođe da sveti vodicu ili, bolje rečeno, samo da uzme pare. Ne znam šta ga sprečava da nas poseti bez nekog posebnog povoda. Selo nije veliko, ima samo oko 550 aktivnih domaćinstava.

 

Pop se druži samo sa bogatim i uticajnim ljudima u selu. Na nas "obične smrtnike" i ne obraća pažnju. A nekada je bilo skroz drugačije, pogotovo pre Drugog svetskog rata. Popovi su uglavnom bili meštani, imali su svoja imanja i nisu se izdržavali od svog svešteničkog poziva. Redovno su obilazili domaćinstva. Za sva plaćanja verskih obreda važilo je pravilo : "Daj koliko možeš". A sad za sve postoji fiksna cena : svećenje vodice za slavu je 1500 dinara, za Vaskrs 800 dinara, opelo za sahranu je 100 evra, venčanje je 100 evra, krštenje je 50 evra, osveštavanje spomenika je 3000 dinara, opelo na groblju je 2000 dinara... Nije ni čudo što pop vozi džip. Živi lagodno kao narodni poslanici. Gde je tu hrišćanski asketizam?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 1/1/2021 at 10:48 AM, Vince Carter said:

Uskoro treba da mi dođe pop da sveti vodicu za moju krsnu slavu Svetog Jovana. Dođe nam samo još pred Vaskrs, takođe da sveti vodicu ili, bolje rečeno, samo da uzme pare. Ne znam šta ga sprečava da nas poseti bez nekog posebnog povoda. Selo nije veliko, ima samo oko 550 aktivnih domaćinstava.

 

Pop se druži samo sa bogatim i uticajnim ljudima u selu. Na nas "obične smrtnike" i ne obraća pažnju. A nekada je bilo skroz drugačije, pogotovo pre Drugog svetskog rata. Popovi su uglavnom bili meštani, imali su svoja imanja i nisu se izdržavali od svog svešteničkog poziva. Redovno su obilazili domaćinstva. Za sva plaćanja verskih obreda važilo je pravilo : "Daj koliko možeš". A sad za sve postoji fiksna cena : svećenje vodice za slavu je 1500 dinara, za Vaskrs 800 dinara, opelo za sahranu je 100 evra, venčanje je 100 evra, krštenje je 50 evra, osveštavanje spomenika je 3000 dinara, opelo na groblju je 2000 dinara... Nije ni čudo što pop vozi džip. Živi lagodno kao narodni poslanici

 

Meni sveštenik dolazi da sveti vodicu za krsnu slavu Svetog Jovana i uoči Vaskrsa. Pošto sam relativno nova u naselju a i on je nedavno dobio ovu parohiju, pozvala ga je moja mama da dođe i kad prolazi pored našeg kraja.

 

Obećao je da će doći zato što obožava da čita, on sam ima veliku biblioteku a vidi i u mom stanu da imamo mnogo knjiga. I verujem da će doći, prijatan je, mlad sveštenik. 

 

Sigurno nećemo razgovarati samo o Crkvi već i o knjigama i drugim običnim stvarima.

 

Kad smo kod para koje se daju sveštenicima.. Mama je zvala sveštenikovog pomoćnika da dođe ove godine i da osveti vodicu za slavu.

 

Pola sata kasnije, mamu je zvao sveštenik. 

 

Dogovorili su se za sutradan, a onda se mama setila da ovde nemamo bankomat i zamolila ga je da dođe drugi dan.

 

Rekao je " Ma kakav bankomat, kakve pare, važno je da vam kuća bude osveštena uoči slave".

 

U međuvremenu, mama je u nekom šteku pronašla nešto novca i to je uredno stavila na sto. 

 

I sveštenik i pomoćnik su uredno nosili maske, poštovali su protivepidemijske mere. 

 

Sveštenik, njegov pomoćnik, nijedan od njih nije uzeo novac.

 

To je primer sveštenika koji vozi neki stari auto i novac mu nije najvažniji.

 

Primer br. 2.

 

Moj stari drug, dugogodišnji prijatelj,  starešina hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Banjici nije bio moj paroh u vreme kada je moja pokojna baba bila bolesna.

 

Tražila je da se ispovedi svešteniku.

 

Pozvali smo našeg starog sveštenika i kad je čuo o čemu se radi, rekao je " Joj, ne mogu baš sada da dođem. Hajde, mogu da dođem ovih dana" 

 

Onda sam ja pozvala mog prijatelja i došao je u roku od pola sata. Razgovarao je sa babom, a onda prešao u naš stan da popije kafu.

 

Deda je hteo da mu plati, dao je..hmm..kao sada 40 evra.

 

Moj prijatelj je rekao " Kada se ispoveda neko ko umire, sveštenik nema pravo da uzima novac. Meni novac ne treba. "

 

Okrenuo se ka meni, pa pogledao dedu " Evo deda, dajte vašoj unuci pare..i kao da ste meni dali".

 

Posle smo se smejali do suza.  Deda je stvarno dao meni pare :))

 

Kada smo se ovde preselili, zvala ga je mama da traži broj našeg novog sveštenika i pitala ga je koliko para da spremi kako bi se osveštao novi stan, da li je dovoljno 30E.

 

Nasmejao se i odgovorio " Tetka D, ja ću da pevam i da pojem, i da budem tu ceo dan za 30E. Dajte koliko možete i ako hoćete. Mi nemamo cenovnik! "

 

 *

 

Ovako razmišljaju sveštenici iz Beograda. Mlađi. 

 

Onaj stari sveštenik koji je odložio babi ispovest, voleo je i voli novac, ali nije imao cenovnik. Često je svraćao na kafu i kiselu vodu kod nas. 

 

U unutrašnjosti sveštenici imaju Cenovnik, zašto ...ne znam.

 

U SPC postoji samo Cenovnik za izvode iz matičnih knjiga rođenih i venčanih. Plaća se neka taksa, kolika je, ne znam.

 

Definitivno, sve zavisi od samih ljudi i njihovog karaktera, tu mislim na bogate sveštenike..ali i na ove druge. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2021 at 4:48 AM, Vince Carter said:

Za sva plaćanja verskih obreda važilo je pravilo : "Daj koliko možeš". A sad za sve postoji fiksna cena : svećenje vodice za slavu je 1500 dinara, za Vaskrs 800 dinara, opelo za sahranu je 100 evra, venčanje je 100 evra, krštenje je 50 evra, osveštavanje spomenika je 3000 dinara, opelo na groblju je 2000 dinara... Nije ni čudo što pop vozi džip.

 

Pa ovo nije skupo kolega. Vise bi mozda dao da kaze daj koliko mozes :s_d: ako nisi Pirocanac :lol_2:

 

On 1/1/2021 at 4:48 AM, Vince Carter said:

Živi lagodno kao narodni poslanici. Gde je tu hrišćanski asketizam?

 

Kaludjeri zive asketski, popovi su obicni ljudi, obavezni su da imaju familiju, morju imati neki prihod.

Ne kazem da nema pretjerivanja. I sam mislim da je potrebna jedna dobra reforma SPC, ali ne moze pop sa familijom da zivi asketski, nema smisla.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Amigo said:

 

Pa ovo nije skupo kolega. Vise bi mozda dao da kaze daj koliko mozes :s_d: ako nisi Pirocanac :lol_2:

 

 

Kaludjeri zive asketski, popovi su obicni ljudi, obavezni su da imaju familiju, morju imati neki prihod.

Ne kazem da nema pretjerivanja. I sam mislim da je potrebna jedna dobra reforma SPC, ali ne moze pop sa familijom da zivi asketski, nema smisla.

Čak i u hrišćanstvu postoje crkve koje su ovo pitanje rešile, i čiji sveštnici ne odskaču po bogatstvu od društva u kojem žive, mnogo je ređe nači crkvu čiji sveštenici zaista veruju u to što propovedaju, ali to je neka druga priča.

Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2021 at 9:05 PM, urosg3 said:

postoje crkve koje su ovo pitanje rešile, i čiji sveštnici ne odskaču po bogatstvu od društva u kojem žive, mnogo je ređe nači crkvu čiji sveštenici zaista veruju u to što propovedaju, ali to je neka druga priča

 

Ja ponavljam da sve zavisi od samih ljudi, od njihovog karaktera.

 

Moj pokojni prijatelj bio je katolički svećenik. Živeo je u stanu koji mu je Županija odredila. Kada se razboleo, primao je pomoć od Crkve, 50 evra. 

 

Naravno, za lečenje je bilo potrebno više novca, srećom pa njegova majka i sestra imaju solidna primanja..na kraju je i živeo kod majke..

 

Inače je bio skroman čovek.

 

Moj drug, starešina hrama Sveti Vasilije Ostroški na Banjici, takođe je običan, skroman čovek koji nema auto od 100 hiljada evra npr..

 

U svakoj verskoj konfesiji, u svakoj crkvi, ima i dobrih i loših ljudi..ima i onih koji vole bogatstvo ali i onih koji se trude da žive poštujući sve Božje zapovesti i crkvene kanone.     

Link to comment
Share on other sites

 
Ja ponavljam da sve zavisi od samih ljudi, od njihovog karaktera.
 
Moj pokojni prijatelj bio je katolički svećenik. Živeo je u stanu koji mu je Županija odredila. Kada se razboleo, primao je pomoć od Crkve, 50 evra. 
 
Naravno, za lečenje je bilo potrebno više novca, srećom pa njegova majka i sestra imaju solidna primanja..na kraju je i živeo kod majke..
 
Inače je bio skroman čovek.
 
Moj drug, starešina hrama Sveti Vasilije Ostroški na Banjici, takođe je običan, skroman čovek koji nema auto od 100 hiljada evra npr..
 
U svakoj verskoj konfesiji, u svakoj crkvi, ima i dobrih i loših ljudi..ima i onih koji vole bogatstvo ali i onih koji se trude da žive poštujući sve Božje zapovesti i crkvene kanone.     
Odumiru skromni ljudi. :( Isključio sam se iz religioznog života zbog populizma i poštujem samo moje običaje, a sjaj me izrazito opterećuje.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2021 at 8:13 PM, Devojka Luke Razića said:

Definitivno, sve zavisi od samih ljudi i njihovog karaktera, tu mislim na bogate sveštenike..ali i na ove druge.

 

Slažem se s tobom, ali mislim da je problem pre svega u raspodeli novca za šta je odgovoran vrh SPC. Imaju dosta nekretnina i neke razvijene biznise, ali se novac neravnomerno deli. Zato imamo bogate sveštenike koji žive u vilama i voze kola od 50.000 evra i imamo siromašne koji žive u jednosobnim stanovima i voze kola od 2.000 evra. Kada bi se novac ravnomerno delio, ne bi bilo potrebe da sveštenici uzimaju veliki novac od građana za svoju službu.

 

On 2/18/2021 at 8:48 PM, Amigo said:

Pa ovo nije skupo kolega. Vise bi mozda dao da kaze daj koliko mozes :s_d: ako nisi Pirocanac :lol_2:

 

Kako za koga. Prošle godine je umro moj komšija. On i njegova žena su imali poljoprivredne penzije koje su iznosile 12-13.000 dinara. Za njih je 100 evra bio pozamašan novac, a to je samo deo troškova za sahranu.

 

On 2/18/2021 at 8:48 PM, Amigo said:

Kaludjeri zive asketski, popovi su obicni ljudi, obavezni su da imaju familiju, morju imati neki prihod.

Ne kazem da nema pretjerivanja. I sam mislim da je potrebna jedna dobra reforma SPC, ali ne moze pop sa familijom da zivi asketski, nema smisla.

 

Onda su promašili profesiju. Skromnost je jedna od osnovnih vrlina pravoslavlja. Ako su hteli da žive lagodno sa porodicom, naši popovi su trebali da studiraju npr. elektrotehniku umesto bogoslovije.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vince Carter said:

 

Onda su promašili profesiju. Skromnost je jedna od osnovnih vrlina pravoslavlja. Ako su hteli da žive lagodno sa porodicom, naši popovi su trebali da studiraju npr. elektrotehniku umesto bogoslovije.

 

S druge strane, kad je biti pop tako lukrativno zanimanje (praktično pevaš dva sata par puta nedeljno a krupna lova samo kaplje), što prilikom upisa u Bogoslovije nema kolona kandidata pred ulazom, već deca hoće u gimnazije, Teslu, Medicinsku i tako to?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vince Carter said:

 

Slažem se s tobom, ali mislim da je problem pre svega u raspodeli novca za šta je odgovoran vrh SPC. Imaju dosta nekretnina i neke razvijene biznise, ali se novac neravnomerno deli. Zato imamo bogate sveštenike koji žive u vilama i voze kola od 50.000 evra i imamo siromašne koji žive u jednosobnim stanovima i voze kola od 2.000 evra. Kada bi se novac ravnomerno delio, ne bi bilo potrebe da sveštenici uzimaju veliki novac od građana za svoju službu.

 

 

To je pravo pitanje za Patrijarha srpskog gospodina Porfirija, za Sveti Sinod i za Sabor SPC.

 

Pitanje je i za državu. Zašto uplaćuje sveštenicima minimalan iznos za penziono osiguranje, pa onda sveštenici koji nisu želeli da uplaćuju sebi dodatak imaju minimalne penzije ( moj stari sveštenik je primer-nije hteo da uplaćuje penziono), bolje da im država ne plaća ništa jer se ateisti stalno bune zbog toga. To je prvo pitanje.

 

Drugo, stvarno se neravnopravno deli novac. Mogli bi sveštenici koji imaju svoje parohije da dobijaju neku vrstu plate od SPC-a. Možda tada ne bi bilo cenovnika za venčanja i krštenja i sahrane- cenovnika koji postoje u unutrašnjosti.

 

Gde ide novac od administrativnih taksi? Kad neko ko se venčao u crkvi želi izvod iz matične knjige venčanih, plaća taksu.

 

Moj mladi sveštenik živi u kući sa roditeljima i sa svojom porodicom. Nema vilu kao vladike.

 

U selu, u Vojvodini odakle je moja mama, sveštenik ima kuću -skromnu, u delu dvorišta gde je crkva. To je "službeni stan". 

 

Nisam od onih koji žele jedan crkveni kalendar i ne znam kako bi to izgledalo...Ali moram da dam primer iz jedne katoličke Županije ( imam poznanike u HR )

 

Za Božić i za Vaskrs pretprošle godine, vernici jedne parohije ili županije - penzioneri su od crkve dobili pomoć- po 100 evra svim penzionerima sa minimalnim primanjima...Valjda vode evidenciju o svojim župljanima. 

 

Ne želim da kritikujem našu SPC ali mogla bi i ona da pomogne svojim siromašnim parohijanima...

 

1 hour ago, Stiletto said:

 

S druge strane, kad je biti pop tako lukrativno zanimanje (praktično pevaš dva sata par puta nedeljno a krupna lova samo kaplje), što prilikom upisa u Bogoslovije nema kolona kandidata pred ulazom, već deca hoće u gimnazije, Teslu, Medicinsku i tako to?

 

Tačno. Kada se vrši upis na Bogoslovski fakultet nema gužvi, uvek ima mesta i u drugom upisnom roku.

 

Kada sam davno upisala taj fakultet koji nisam završila ( to je druga priča ) nije nas bilo ni 100. Te godine su prvi put i devojke mogle da upišu Bogoslovski fakultet. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Kronostime devojke koje završe taj fakultet mogu da rade kao veroučitelji-plata je manja od plate drugog nastavnog osoblja, ali mogu i da odu u inostranstvo, svuda gde SPC ima svoje parohije, da rade administrativne poslove u crkvi ili da rade kao veroučitelji i plata im je tamo u svakom slučaju mnogo, mnogo veća. 

 

Sam fakultet je priično težak jer je nastavnim programom predviđeno učenje više stranih ali i mrtvih jezika: staroslovenski, crkvenoslovenski, starogrčki, latinski, grčki, ruski, jevrejski, engleski, nemački jezik..    

 

Ima tu i filozofije, istorije, istorije religije, i da ne nabrajam više 🙂 

 

Jedan od važnijih razloga zbog kojih sam odustala od fakulteta je obavrzno prisustvo jutarnjim i večernjim službama.  Devojke su imale i imaju i crkveno pojanje- tu sam antitalenat, ali je profesor rekao da mogu da recitujem, jer ionako ne mogu da budem pop :))) -ta anegdota mi je ostala u sećanju..   

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...