Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

10 hours ago, Knipex 4 Laki said:

 

I kakav je to pritisak, sve to što si napisao? To što neke budale zovu popove da osveštaju vodovod? Pa to je za rubriku sa vicevima. Jel tebe može neko da natera u crkvu ako ti nećeš da ideš? Hajde iskreno odgovori. 

Postoji pritisak, ako se ne uklapas, onda ce ljudi da "pricaju", pa ce da ti objasnjavaju kako nisi u pravu, pa kao sta imas problem s time to je samo obicaj...

 

2 hours ago, Hamilton said:


Nazalost, pronasao sam se ovde. Mene gledaju kao nekog cudaka - jedan deo prijatelja, zenina rodbina, majka, komsije itd. Kao u fazonu, sta se tebi desilo covece, pa pevao si u crkvenom horu kad si imao 7 godina?! Itd itd

Ja gledam moje roditelje koji su nevernici ali "moraju" da praktikuju odredjene stvari da ne bi bili prozivani. Ja prigovaram, ali odgovor je svaki put "ti ne zivis ovde".

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Div said:

 

 ali mora da plati sveštenicima doprinose za penziono osiguranje, znači sveštenici imaju status državnih službenika

 

 

Od kada  sveštenici imaju status državnih službenika? Ozbiljno pitam jer mi ovaj deo nije jasan.

 

Sveštenik koji je godinama dolazio u moju kuću otišao je pre godinu i po dana u penziju.

 

Slučajno smo se sreli na groblju i priča on mami i meni kako mu je mala penzija. Mi ga pitamo kako to, on kaže -nisam uplaćivao veće sume novca za socijalno i penziono i tu sam pogrešio.  I dodaje kako porez na imovinu ( ima veliku kuću ) sada plaća sin jer on i žena ne mogu sa svojim penzijama.

 

Moj drug je starešina hrama Sveti Vasilije Ostroški na Banjici. Jednom prilikom, dok se hram gradio, došao je kod mene na kafu ( crkva je bila u mom komšiluku ) i tada se žalio na starije sveštenike.

 

Sećam se da se žalio da su morali da daju veliki iznos novca Direkciji za izgradnju grada i Gradu- za građevinsku dozvolu, zbog kvadrature samog hrama- crkve i kvadrature parohijskog doma.

 

On je bio za jeftiniju varijantu- montažne crkve i montažne kuće za parohijski dom ali ga niko nije slušao.

 

Gradnju te  crkve finansirali su bogati parohijani koji su se vratili iz Amerike, Nemačke, Kanade- stariji ljudi, i niko ( od sveštenika ) nije tražio ni dinara od ljudi iz parohije, mada smo svi davali koliko je ko mogao i želeo. 

 

I da se vratim na druga 🙂 Plaća sve doprinose za PIO i zdravstveno jer su deca osigurana preko njega. I naravno plaća kao i svi mi porez na imovinu. 

 

Kada sam se preselila u ovaj stan, mama ga je zvala jer nismo imali broj tel sveštenika iz ove crkve..i pitala ga je da li je 3000 dinara malo da se osvešta stan. Smejao se i rekao joj da će za tri hiljade da joj on peva tri dana..i onda ozbiljno rekao da se novčani prilog za osveštavanje novog stana a i za slavu,  Uskrs daje u onoj meri -koliko ko može...a ko nema ne daje ništa. 

 

Tarifa ne postoji, to je istakao, sem onih taksi ukoliko hoćemo kod kuće da imamo izvode iz knjige rođenih, venčanih i umrlih ( a to vam i ne treba, dodao je ). 

 

 

3 hours ago, McLeod said:

 

Evo ti nekoliko pricica pa ti ne veruj. Zbog sina psihicki poremecene osobe i verskog fanatika, njegovi roditelji su izgubili zivot. Otac se obesio jer je pukao nacisto, majka, srcani bolesnik, je umrla jer nije hteo da pozove hitnu - rekao joj je da se moli i da ce joj bog pomoci. Komsija je pozvao hitnu koja je dosla kasno. Ovaj se umalo pobio s njim. A onda ga je maltretirao mesecima, kacio mu oko vrata i na vrata ikone, isecke iz novina sa "bozjim cudima", decu mu presretao na ulici i pricao im da moraju da se mole za dusu njihovog oca gresnika.

 

 

Ovo je ekstremni slučaj i podseća na onog Miroljuba Petrovića..sam si napisao da je sin psihički poremećen i verski fanatik. 

 

Obični vernici to ne rade. Pa i sveštenici idu u bolnice i leče se, ne čekaju da se molitvama spasu..bar oni sveštenici koje ja poznajem.  

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Postoji pritisak, ako se ne uklapas, onda ce ljudi da "pricaju", pa ce da ti objasnjavaju kako nisi u pravu, pa kao sta imas problem s time to je samo obicaj....

 

Za to imam antidot: ako je samo običaj, što insistirate?

Edited by Barracuda
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

 

 

 

Ovo je ekstremni slučaj i podseća na onog Miroljuba Petrovića..sam si napisao da je sin psihički poremećen i verski fanatik. 

 

Obični vernici to ne rade. Pa i sveštenici idu u bolnice i leče se, ne čekaju da se molitvama spasu..bar oni sveštenici koje ja poznajem.  

 

Jeste ekstremni slucaj. Ali za ovakve ekstremne slucajeve se i ne zna jer ljudi okrecu glavu - pusti ga, lud je, ignorisi ga, sve dok se ne desi tragedija, a onda jbg boze sta da se radi. A ko zna koliko ih seta medju nama a mi ne znamo.

 

Isto kao i price o autizmu, nije to bilo kod nas, mora da su vakcine, a sakrivali po podrumima autisticnu decu da ne pukne bruka.

 

Nase drustvo se vrlo malo promenilo za poslednjih 100 i kusur godina i uz druge stvari, crkva ima ulogu u tome.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Postoji pritisak, ako se ne uklapas, onda ce ljudi da "pricaju", pa ce da ti objasnjavaju kako nisi u pravu, pa kao sta imas problem s time to je samo obicaj...

 

Ja gledam moje roditelje koji su nevernici ali "moraju" da praktikuju odredjene stvari da ne bi bili prozivani. Ja prigovaram, ali odgovor je svaki put "ti ne zivis ovde".

 

To je malogradjanstina.

 

Isto je kao i guranje nosa u tudje stvari, da li je komsinica prevarila komsiju, zasto onaj mali "duva", "kako je ona tamo sebicna jer je dovoljna sama sebi, njeni stari roditelji hoce da presvisnu jer nece videti unucad".

 

Nije situacija da ljudi idu u crkvu, slusaju takve propovedi i usvajaju takve stavove. Cak i da se ukine crkva (koje su u Srbiji vise prazne nego pune), nista se ne bi promenilo u takvom mentalitetu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

crkva ima ulogu u tome.

 

Pa..ne znam..i crkva se modernizovala, imaju i računare i štampače i mobilne telefone..ne žive kao pre 100 godina.

 

A za sve ovo gore- da ljudi  kriju kada je neko psihički bolestan, i u vezi vakcina si u pravu.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Od kada  sveštenici imaju status državnih službenika? Ozbiljno pitam jer mi ovaj deo nije jasan.

 

Sveštenik koji je godinama dolazio u moju kuću otišao je pre godinu i po dana u penziju.

 

Slučajno smo se sreli na groblju i priča on mami i meni kako mu je mala penzija. Mi ga pitamo kako to, on kaže -nisam uplaćivao veće sume novca za socijalno i penziono i tu sam pogrešio.  I dodaje kako porez na imovinu ( ima veliku kuću ) sada plaća sin jer on i žena ne mogu sa svojim penzijama.

 

 

Ni SPC kao poslodavac, ni sami svestenici, kao zaposleni, ne uplacuju poreze i doprinose koje inace placaju svi regularno zaposleni u republici Srbiji (i njihovi poslodavci). Njihove doprinose (za penziono, zdravstveno, itd) uplacuje drzava Srbija. Drzava uplacuje osnovicu (kao da primaju minimalac) i na osnovu toga im sleduje minimalna penzija. Svestenici (odnosno SPC u njihovo ime) imaju pravo da doplate doprinose do zeljene osnovice. Ili da uplacuju dodatno privatno penziono osiguranje.

 

Ovo sve vazi i za svestenike drugih denominacija u Srbiji.

 

Na ovaj nacin su svestenici privilegovani u odnosu na druge gradjane Srbije kojima ako su nezaposleni, ili rade na crno, niko ne uplacuje doprinose i poreze i na taj nacin bivaju uskraceni po pitanju penzionog i zdravstvenog osiguranja.

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Pa..ne znam..i crkva se modernizovala, imaju i računare i štampače i mobilne telefone..ne žive kao pre 100 godina.

 

A za sve ovo gore- da ljudi  kriju kada je neko psihički bolestan, i u vezi vakcina si u pravu.

To sto crkva i svestenici koriste racunare i mobilne telefone ne znaci da su se modernizovali. Koriscenje modernih tehnologija nije dokaz modernizma.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, goldberg said:

 

To je malogradjanstina.

 

Isto je kao i guranje nosa u tudje stvari, da li je komsinica prevarila komsiju, zasto onaj mali "duva", "kako je ona tamo sebicna jer je dovoljna sama sebi, njeni stari roditelji hoce da presvisnu jer nece videti unucad".

 

Nije situacija da ljudi idu u crkvu, slusaju takve propovedi i usvajaju takve stavove. Cak i da se ukine crkva (koje su u Srbiji vise prazne nego pune), nista se ne bi promenilo u takvom mentalitetu.

To bi bio vrlo dobar prvi korak u promeni mentaliteta. Kada bi izbacili taj stetni uticaj olaksali bi posttepenu promenu mentaliteta.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ni SPC kao poslodavac, ni sami svestenici, kao zaposleni, ne uplacuju poreze i doprinose koje inace placaju svi regularno zaposleni u republici Srbiji (i njihovi poslodavci).

 

Od kada je stupio na snagu taj Zakon, pitam po drugi put...Stvarno ne znam. Ne vidim nijedan razlog zbog koga bi me taj sveštenik u penziji lagao- da je uplaćivao malo i da mu je zato mala penzija. Spomenuo je da je on malo uplaćivao, nije spominjao državu.

 

Znam da su sveštenici oslobođeni participacije u Domu zdravlja. Verovatno imaju još privilegija, ali ne znam. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Od kada je stupio na snagu taj Zakon, pitam po drugi put...Stvarno ne znam. Ne vidim nijedan razlog zbog koga bi me taj sveštenik u penziji lagao- da je uplaćivao malo i da mu je zato mala penzija. Spomenuo je da je on malo uplaćivao, nije spominjao državu.

 

Znam da su sveštenici oslobođeni participacije u Domu zdravlja. Verovatno imaju još privilegija, ali ne znam. 

Ne vidim kako je to nesaglasno sa onim sto sam napisao. Ponovicu: drzava uplacuje minimalnu osnovicu (kao da rade za minimalac), a svestenici imaju pravo da doplate, ako zele, i da tako povecaju svoje penzije (u odnosu na minimalnu penziju koja im sleduje na osnovu uplata drzave). On je verovatno doplacivao malo ili nista i zato mu je penzija ostala mala.

 

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/3385801/drzava-placa-doprinose-za-2259-svestenika.html

 

 



Prošle godine za 2.259 sveštenika i verskih službenika u Srbiji država je uplatila skoro 222 miliona dinara na ime doprinosa za njihovo zdravstveno i penzijsko osiguranje.

Osiguranje se uplaćuje službenicima svih verskih zajednica, kojih u Srbiji ima 17. Najviše osiguranika ima Srpska pravoslavna crkva – 1.746, Islamska zajednica – 275, Rimokatolička crkva – 65.

 

Kako bi dočekali sigurnu starost, doprinosi sveštenicima se uplaćuju od 2012. godine, preko Ministarstva pravde – Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, dok su monasi u Srbiji zdravstveno osigurani na osnovu Zakona o zdravstvenoj zaštiti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@tomas.hokenberi razumem, i sama ću naći na netu po kom Zakonu država plaća doprinose sveštenicima.

 

Moj drug koji je sveštenik ima fakultet, sprema sada doktorat i uplaćuje sebi socijalno, penziono i ostale doprinose.

 

ЗАКОН О ДОПРИНОСИМА ЗА ОБАВЕЗНО СОЦИЈАЛНО ОСИГУРАЊЕ
(''Службени гласник РС'' број 84/04, 61/05, 62/06, 5/09, 52/11, 101/11, 47/13, 108/13, 57/14, 68/14 - др. закон, 112/15, 113/17)

 

 

Члан 64а
 

....
Допринос за пензијско и инвалидско осигурање и допринос за здравствено осигурање за свештенике и верске службенике може плаћати јединица локалне самоуправе, јединица територијалне аутономије или Република Србија.

Edited by Div
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tomas.hokenberi said:

To bi bio vrlo dobar prvi korak u promeni mentaliteta. Kada bi izbacili taj stetni uticaj olaksali bi posttepenu promenu mentaliteta.

 

Pa ne bi, to bi bilo kao kada bi, slikovito receno, uklonio ljude koji prosipaju benzin, a ne bi cinio nista da gasis vec razbuktalu vatru.

 

Postoji razlog zasto se kod nas ukorenio malogradjanski mentalitet, a ne veruje se mnogo u Boga i nema truda da se zivi po nacelima koje propoveda religija. To je razlika u odnosu na islamske zemlje gde su islamska ucenja mnogo vise prihvacena medju ljudima ili Izrael gde postoje citave grupe ljudi koji zive po nacelima ultraordodoksnog judaizma.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

Pošto vidim da  je tema apsolvirana i prešlo se na sasvim druge stvari da pitam:

 

Da li popovi ispod mantije, kad je hladno, mogu da nose farmerice...ili hulahopke npr ?

A da li mogu da obriju bradu kad idu na more?!

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@tomas.hokenberi razumem, i sama ću naći na netu po kom Zakonu država plaća doprinose sveštenicima.

 

Moj drug koji je sveštenik ima fakultet, sprema sada doktorat i uplaćuje doplaćuje sebi socijalno, penziono i ostale doprinose.

Da ponovim: Sveštenici imaju pravo da doplate doprinose iznad minimalne osnovice koju im uplaćuje država. Ako žele veću penziju. Do onog iznosa koji žele da doplate.

 

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/svestenici_na_drzavnim_jaslama/24581711.html

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barracuda said:

 

Za to imam antidot: ako je samo običaj, što insistirate?

To ne resava problem, nego onda ulazis u raspravu, sto je u stvari forma pritiska.

Mislim mene nece promeniti, medjutim ovo je bila digresija o pritisku na ateiste.

49 minutes ago, goldberg said:

 

To je malogradjanstina.

 

 

Mozda, ne smanjujem ja uticaj mentaliteta, ali ako imas popove koji setaju ulicama sa krstacama, i ako je jedini nacin da se oslobodis budala da im kazes da si musliman ili jevrejin (sto opet ne garantuje da ce da odustanu :classic_smile:) onda pricamo specificno o pritisku na ateiste. Markica za Hram je tek idiotska.

Iskreno, meni nikad nije dosao neki Rabin ili Imam da mi osvesta kucu iako zna da nisam vernik, samo pravoslavni popovi....

 

U svakom slucaju ja bih pozdravila sekularizaciju, ali ne mislim da je ovaj zakon u CG usmeren u tom pravcu. Motivacija mi isto ne bi bila interesatna ako bi rezultat bio sekularizacija, ali ne vidim kako, ako je to samo izgovor za stvaranje jos jedne "drzavne" religije.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, goldberg said:

 

Pa ne bi, to bi bilo kao kada bi, slikovito receno, uklonio ljude koji prosipaju benzin, a ne bi cinio nista da gasis vec razbuktalu vatru.

 

 

Netačnno. Prava je analogija je da je to kao da zatvoris piromane koji podmecu pozare, da bi mogao da ih na miru ugasis.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Netačnno. Prava je analogija je da je to kao da zatvoris piromane koji podmecu pozare, da bi mogao da ih na miru ugasis.

 

Ovde ne pricamo o "gasenju pozara na miru", samo o konkretnoj ulozi SPC. Pozari u ovom slucaju postoje i bez piromana koji su odgovorni samo za razbuktavanje i ne bi mnogo manje besneo i bez njih.

 

Toliko od mene o toj temi i mislim da me bi trebalo vise ovde voditi diskusiju, jer je tema SPC u Crnoj Gori i novi zakon o slobodi veroispovesti.

 

Predlazem da se diskusija o licnim dozivljajima i konzervativizmu, ulozi crkve i malogradjanstini u Srbiji nastavi na nekoj drugoj temi.

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  

Nije vazno da li ovi koji opravdavaju zulum "religioznih" nad "bezboznicima", koji tu definitivno postoji, "malogradjanstinom", tj palanackim fasizmom, tvrde da to nije uticaj religije. U stvari su u pravu jer to sto se tu praktikuje nije religija nego sujeverje, ali to nije vazno, nego je vazno kako ovi "vernici" (na poslednjem popisu oko 92,6% stanovnistva) sebe vide. A oni smatraju da su religiozni, zato sto "slave slavu" i praktikuju druge rituale njihovog plemena. To su opravdanja, a u pravu je McLeod, kome sve to ne smeta, ne sto su ovi "vernici", nego sto u najboljem slucaju cudno gledaju "razlicite" taj je "jedan od njih".

 

Evo samo jedan oblik tog pritiska. Devojcicu koja se oblaci u crno, nosi ogrlicu sa pentagramom itd, naravno, zato sto je tinejdzer pa da bi terala kontru okruzenju, u skoli proglase za "sektasa" (nije seoska skola, nego gradska) . Ona da bi ih zezala namerno im prica kao, da da, tacno je to, evo posle idem da bacam čini na vas i da odrzavamo crne mise i slicno. Ovi to kazu roditeljima, roditelji se obrate direktoru skole, a on pozove na razgovor roditelje devojcice, umesto da pomene majke i sestre ovima koji su "vaspitali" decu tako da proganjaju druge zbog ogrlice i boje odece. To nije pojedincani slucaj, vise je postalo pravilo.

 

"Oni" , ako su stvarno "vernici", naravno znaju da zbog toga sto rade idu direktno u pakao. Zasto, pa zato sto je njihov greh onaj od najgorih - sujeta. Kako to, pa evo. Bog je dao ljudima slobodnu volju, je li tako, tako je. Znaci, dao im je i slobodnu volju da sami izaberu da li ce u njega verovati ili nece. I sta sad, ovi kojima smeta sto je neko izabrao da ne veruje su veci covekoljupci od boga, pa daju sebi za pravo da uteruju duge u "veru" i osporavaju drugima pravo na slobodnu volju? To je ili sujeta, ono, smatraju da su veci od boga pa je na njima da uteruju u "veru", ili nesto jos gore - i oni bi hteli da budu "bezboznici" ama ne smeju.

 

Tu dolazimo do onih prica kako je neko nekada nekome branio da "slavi slavu" i slicno. Nije tacno, ko je hteo mogao je da praktikuje bilo sta od tih "obicaja" (dobro, mozda ne zderanje na groblju) osim mozda ako je clan komunisticke partije. Moja je teorija da u to vreme "religija" nije masovno praktikovana, osim u selima, zbog toga sto su ovi koji su masovno naseljavani u gradove jedva docekali da im se skinu sa vrata sve te gnjavaze i smaranja, i da se oslobode toga, pa da sami biraju da li ce to praktikovati ili nece, a naravno da nisu hteli. Zasto bi?

 

Posle kad se "dogodio narod" , godinama su ih silovali u glavu kako je "vracanje korenju" do jaja, pa je vecina odustala od slobode izbora koju im je dao cika bog (i drug Tito :wicked:) , zato sto su slabi karakteri, pa su se vratli "veri pradjedova" (silom, ne sto su hteli) i to je razlog zbog cega sad oni siluju u glavu druge koji su ostali slobodni. Zavist, jos jedan smrtni greh. Jeste, jeste, siluju u glave siluju, ako nista drugo, onda nekulturom tim licnim pitanjima o "religiji" i "obicajima" i zasto ih neko ne praktikuje itd. Tako je tu od kad je vraceno dostojanstvo.


Evo ovako to ide:

 

Quote

Kako nastaje tradicija

 

Stavite pet majmuna u kavez u cijem centru se nalaze merdevine na cijem vrhu se nalazi banana zavezana za konop. nakon nekog vremena, najdomisljatiji majmun ce se popeti uz stepenice i dohvatiti bananu. U tom trenutku hladnom vodom polijete ostalu cetvoricu majmuna. Nakon sto ste okacili sledecu bananu, ponovo ce se jedan majmun popeti uz merdevine i uzeti bananu a vi cete opet hladnom vodom politi ostalu cetvoricu. Sledeci majmun koji pokusa da se popne bice napadnut od ostale cetvorice koja ce ga propisno istabati. Majmuni se vise nece penjati uz merdevine jer procenjuju da jedna banana nije vredna takvog ravnanja kicme.

 

E sad ostavite tu hladnu vodu i zamenite jednog majmuna novim majmunom koji nema pojma sta se tu desavalo. Nakon nekog vremena majmun ce ukapirati bananu i pokusati da je uzme da bi ni kriv ni duzan dobio na svoje zaprepastenje solidnu porciju batina od drugih majmuna. Pri ponovnom pokusaju ostali majmuni ce ga uveriti da se nisu zezali.

 

Sledeci korak je da se zameni jos jedan majmun od onih originalnih s novim majmunom. Taj novodosli ce opet pokusati da dohvati bananu, ali ce sad i ovaj prethodni novi ucestvovati u njegovom batinanju.

 

Onda zamenite jos jednog majmuna iz originalne postavke novim majmunom, i to ponavljajte dok svi majmuni iz originalne postavke ne budu zamenjeni novim majmunima koji nemaju pojma o polivanju prvobitne garniture majmuna hladnom vodom.  Svaki put kad zamenite majmuna, i kad novi majmun pokusa da uzme bananu, ostali majmuni ce ga batinati da bi ga u tome sprecili. Nakon sto ste zamenili sve majmune, niko od njih u stvari ne zna zbog cega ucestvuju u batinanju drugih majmuna, i niko ne zna zasto se ne sme po bananu. Kod njih se tradicionalno sedi i banana se totalno kulira, a zavera je svugde oko njih.


Ali dobro, za to vreme, čak i baćuška Rus uspeo na osnovu religijskih prava kao član "Church of the Flying Spaghetti Monster"  da se slika za vozacku dozvolu sa ovim na glavi. Dole bezboznik! Treba tu putin nesto duradi.

 

pastafarian-tweet.jpg

 

P.S. Jos jedan primer nepostojanja pritiska na drustvo i slobodu izbora. "Mnoge majke koje nisu želele da imaju više od jednog deteta, danas cupaju kose i ridaju nad izgubljenim sinovima u ovim ratnim sukobima, proklinjujuci cesto boga i ljude, ali pri tom zaboravljajuci da optuže sebe što nisu rodile još dece da im ostanu kao uteha" (patrijarh Pavle, Božicna poslanica 1995)


P.P.S. Ovi koji komuniciraju slikama i onlinerima bi mozda mogli da razmisle o ideji da vec jednom predju bar na klinasto pismo ako nista drugo. Valja se.

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tomas.hokenberi said:

Ni SPC kao poslodavac, ni sami svestenici, kao zaposleni, ne uplacuju poreze i doprinose koje inace placaju svi regularno zaposleni u republici Srbiji (i njihovi poslodavci). Njihove doprinose (za penziono, zdravstveno, itd) uplacuje drzava Srbija. Drzava uplacuje osnovicu (kao da primaju minimalac) i na osnovu toga im sleduje minimalna penzija. Svestenici (odnosno SPC u njihovo ime) imaju pravo da doplate doprinose do zeljene osnovice. Ili da uplacuju dodatno privatno penziono osiguranje.

 

Ovo sve vazi i za svestenike drugih denominacija u Srbiji.

 

Na ovaj nacin su svestenici privilegovani u odnosu na druge gradjane Srbije kojima ako su nezaposleni, ili rade na crno, niko ne uplacuje doprinose i poreze i na taj nacin bivaju uskraceni po pitanju penzionog i zdravstvenog osiguranja.

To sto crkva i svestenici koriste racunare i mobilne telefone ne znaci da su se modernizovali. Koriscenje modernih tehnologija nije dokaz modernizma.

Pa nisu privilegovani jer oni ipak rade nesto. Kako nezaposlenima uplacivati doprinose kada ne rade?! Ili onima sto rade "na crno" - sto je - ako bi terali mak na konac- protivzakonito! Svesteno lice ipak obavlja odredjenu delatnost. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

Pa nisu privilegovani jer oni ipak rade nesto. Kako nezaposlenima uplacivati doprinose kada ne rade?! Ili onima sto rade "na crno" - sto je - ako bi terali mak na konac- protivzakonito! Svesteno lice ipak obavlja odredjenu delatnost. 

 

Može i nezaposleni da uplaćuje doprinose i da ima penziono i zdravstveno osiguranje, ali, ako si hteo da pažljivo čitaš, radi se o tome da sveštenicima država plaća doprinose. Zašto? Neka plaća sam, neka mu plaća Crkva, zašto je njemu država poslodavac?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zašto je problem što država uplaćuje minimalan iznos doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje?

 

Da li država smanjuje plate ostalima zbog sveštenika? Ne, koliko mi je poznato.

 

Mnogo veći problemi od sveštenika su što privatnici svojim zaposlenima ne uplaćuju redovno ili uopšte ne uplaćuju te doprinose i što se iz budžeta R Srbije odvaja 0, 92-0,95 posto za kulturu..ali to su druge stvari, drugi problemi koji možda zaslužuju i drugu temu ( odvajanje iz budžeta za kulturu ).

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Zašto je problem što država uplaćuje minimalan iznos doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje?

 

Da li država smanjuje plate ostalima zbog sveštenika? Ne, koliko mi je poznato.

 

Sama pitala, sama odgovorila. Da. :classic_biggrin: Drzava uzima novac od gradjana da bi uplatila osiguranje svestenicima.

 

Taj novac koji drzava uplacuje svestenicima bi mogla da vrati gradjanima od kojih je taj novac i uzela kroz poreze. Na kraju svake godine.

 

Ili mislis da taj novac stvaraju alhemicari u ministarstvu finansija?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...