Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

41 minutes ago, ObiW said:

Nemam dovoljno znanja o doticnom gospodinu da bi pravila zakljucak samo na osnovu price da je napisao satiricnu knjigu o religiji.

Sta je to kod njega agresivno? Kritika nije bas agresivna ako ne poziva na konkretne napade.

Cak nisam skontala ni odakle su izvukli naslov.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Ne znam otkud mi znamo, ali znam otkud ja znam, izmedju ostalog zato sto znam sta ta vera propoveda, a imala sam i objasnjenja vernika i teologa, pre nego sto je postalo popularno krstiti se u autobusima.

Ja obicno kao lakmus test koristim 10 zapovesti, vecina padne na njima. Vidis ja sam kao ateista smatrala da ako imam kritiku na religiju, onda tu religiju treba da poznajem barem u osnovama.

koliko je među ateistima takvih kao ti a koliko onih koji po svom nahođjenju zapljunu bez da imaju prava saznanja

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

 

Ja obicno kao lakmus test koristim 10 zapovesti, vecina padne na njima. 

Što je to lakmus test za bilo šta? To je kodifikovan bon-ton civilizovanog društva, napisan da se ljudi ne pobiju medjusobno i da bi društvo bilo stabilno. Nema to veze sa verom kao takvom.

 

Bolje ih pitaj dal veruju u Tarabićeva proročanstva, skidanje vradžbina i slično. To je sve veoma ukorenjeno u srpsko društvo, a veliko je no-no za prave vernike jer samo Bog zna budućnost i samo On ima nadnaravne moći (vračare stop).

7 minutes ago, Angelia said:

Nemam dovoljno znanja o doticnom gospodinu da bi pravila zakljucak samo na osnovu price da je napisao satiricnu knjigu o religiji.

Sta je to kod njega agresivno? Kritika nije bas agresivna ako ne poziva na konkretne napade.

Cak nisam skontala ni odakle su izvukli naslov.

Moraćeš da se malo informišeš sama. Ne može “ja ću da potrošim 0.25 sekunde na odgovor, a ObiW će onda 10 minuta da me obrazuje”.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, laki perkos said:

koliko je među ateistima takvih kao ti a koliko onih koji po svom nahođjenju zapljunu bez da imaju prava saznanja

Ne bih znala reci koliko je takvih, znam da kad ja razgovaram sa nekim ateistima to su uglavnom ljudi koji su procitali i Bibliju i Kuran, i cesto budu zabavne rasprave. Na isto sam nailazila i kod nekih teologa, koji veoma lako znaju da razdvoje populisticke gluposti.

16 minutes ago, ObiW said:

Što je to lakmus test za bilo šta? To je kodifikovan bon-ton civilizovanog društva, napisan da se ljudi ne pobiju medjusobno i da bi društvo bilo stabilno. Nema to veze sa verom kao takvom.

 

Bolje ih pitaj dal veruju u Tarabićeva proročanstva, skidanje vradžbina i slično. To je sve veoma ukorenjeno u srpsko društvo, a veliko je no-no za prave vernike jer samo Bog zna budućnost i samo On ima nadnaravne moći (vračare stop).

 

Nisam htela da ulazim dalje od osnova, ali si potpuno u pravu, to bi bio jedan od testova.

 

20 minutes ago, ObiW said:

 

Moraćeš da se malo informišeš sama. Ne može “ja ću da potrošim 0.25 sekunde na odgovor, a ObiW će onda 10 minuta da me obrazuje”.

Zao mi je ako si tako razumeo, ali nije me doticni zainteresovao, a ti ocigledno znas pa rekoh ako mozes da pojasnis. Ipak sam procitala text sto je definitivno znak postovanja prema tome da si ga postavio, sto ce reci nije bilo 0.25 sekundi. Nisi morao da potrosis 10 minuta da napises sta je agresivno kod doticnog.

Osim naslova, koji je kako izgleda izvadjen iz kontexta.

Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Yoyogi said:

Grci su za Pravoslavlje ono što je Iran za Islam.

Da li im neko iz EU nešto zamera? Oni su u EU.

Dobro, nije bas da im skroz ne zameraju. Pre par godina su ih naterali da dozvole kremaciju tj da uvedu neki zakon o tome, a i skoro je isto nesto bilo, promenjeno je nesto sto ranije isto popovi nisu davali da se menja, samo sam zaboravio sta, ali znam da sam bas pomislio kad sam cuo vest, evo ovi iz EU u Grckoj jos malo izmamuzali popove. :lol_2: Da, setio sam se - iz licnih dokumenata se brise stavka "veroisposvest" koja je ranije bila obavezna. Ožeži, ožeži :lol_2::lol_2:

 

A nije ovo militantni ateizam, samo volim kad se drma kavez onima koji misle da su se ustolicili za sva vremena. Kao npr tu palanka, koja je zna se najbolja od svega, savrsena i nepromenljiva. E bas je do jaja kad neko ili nesto baci kamen u tu zabokrecinu :lol_2::lol_2::lol_2:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Angelia said:

Ne bih znala reci koliko je takvih, znam da kad ja razgovaram sa nekim ateistima to su uglavnom ljudi koji su procitali i Bibliju i Kuran, i cesto budu zabavne rasprave. Na isto sam nailazila i kod nekih teologa, koji veoma lako znaju da razdvoje populisticke gluposti.

Nisam htela da ulazim dalje od osnova, ali si potpuno u pravu, to bi bio jedan od testova.

 

Zao mi je ako si tako razumeo, ali nije me doticni zainteresovao, a ti ocigledno znas pa rekoh ako mozes da pojasnis. Ipak sam procitala text sto je definitivno znak postovanja prema tome da si ga postavio, sto ce reci nije bilo 0.25 sekundi. Nisi morao da potrosis 10 minuta da napises sta je agresivno kod doticnog.

Osim naslova, koji je kako izgleda izvadjen iz kontexta.

Pa da te je stvarno zanimalo prvo bi malo proguglala kako je nastala ta knjiga, da li je on seo i iz cuga spucao 500 strana, ili su to tekstovi koje je on objavljivao negde, godinama, i na osnovu tih tekstova dobijao odredjenu reputaciju kod odredjenih ljudi. I onda ne bi bilo “pa on je samo tu jednu knjigu objavio, što ga zaboga tako zovu?”. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=01&dd=22&nav_category=12&nav_id=1645353

 

Na ovom linku je tekst o desetogodišnjici proglašenja Irineja za patrijarha, pun je pohvala njegovom radu, a navodi niz primera kako se jedan crkveni poglavar ne bi smeo odnositi prema narodu, vernicima, državama, crkvi.

Između ostalog: 

 

"Irinej je neko ko kaže, ono što niko ne sme da kaže. Irinej je rekao za režim u Crnoj Gori da je sličan NDH režimu u Drugom svetskom ratu, što sumnjam da bi Pavle ikada izgovorio. Mora mu se odati priznanje za hrabrost jer to nijedan političar nije rekao, možda samo neki analitičar koji ipak nema tu težinu i odgovornost", ukazao je on.

Injac smatra da su skoro svi mediji nepravedno kritički orijentisani prema Irineju i smatra da on gotovo da nema podršku u javnom mnjenju.

"To je nepravedno, jer je Irinej maksimalno predan Srbiji i srpskom narodu. Imao je dobre odnose i sa bivšom vlašću, ne samo sa aktuelnom, što i jeste uloga crkve, da ima dobre odnose sa bilo kojom svetovnom vlašću", napomenuo je Injac.

 

Hrabri Irinej ističe da ima dobre odnose sa sadašnjom i bivšom vlasti u Srbiji, kaže to i jeste uloga Crkve, da ima dobre odnose sa bilo kojom vlašću. A, u predhodnom pasusu kaže da je sadašnja vlast u CG jednaka kao vlas u NDH, i nekakav anilitičar se ubi od hvalospeva mudrom i hrabrom Irineju.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Pa da te je stvarno zanimalo prvo bi malo proguglala kako je nastala ta knjiga, da li je on seo i iz cuga spucao 500 strana, ili su to tekstovi koje je on objavljivao negde, godinama, i na osnovu tih tekstova dobijao odredjenu reputaciju kod odredjenih ljudi. I onda ne bi bilo “pa on je samo tu jednu knjigu objavio, što ga zaboga tako zovu?”. 

Malo bi bilo bezveze da ocekujes od mene da istrazujem istorijat novinara koji pise vise do 35 godina, ne bi li nasla kako si dosao do toga da ga smatras za agresivnog ateistu. Nisam bas toliko zainteresovana a ex-YU stampu ne pratim vec 15 godina.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Malo bi bilo bezveze da ocekujes od mene da istrazujem istorijat novinara koji pise vise do 35 godina, ne bi li nasla kako si dosao do toga da ga smatras za agresivnog ateistu. Nisam bas toliko zainteresovana a ex-YU stampu ne pratim vec 15 godina.

 

Bez veze je što je tvoja prva reakcija bila da tražiš od mene odgovor na pitanje na koje možeš sama da nadješ odgovor. Meni je trebalo 5 minuta na guglu da nadjem da je knjiga u stvari zbirka članaka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, ObiW said:

 

Bez veze je što je tvoja prva reakcija bila da tražiš od mene odgovor na pitanje na koje možeš sama da nadješ odgovor. Meni je trebalo 5 minuta na guglu da nadjem da je knjiga u stvari zbirka članaka.

 

 

Pitala sam te, jer mi text nije ponudio odgovor, a ocekivala sam da si ga postavio jer ilustruje poentu. Jbga ti sad to zovi lenjost ili nezainteresovanost, ja to zovem "kad nesto ne razumem ja pitam", a ne bacim se automatski na istrazivanje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pitala sam te, jer mi text nije ponudio odgovor, a ocekivala sam da si ga postavio jer ilustruje poentu. Jbga ti sad to zovi lenjost ili nezainteresovanost, ja to zovem "kad nesto ne razumem ja pitam", a ne bacim se automatski na istrazivanje.

 

 

Tekst, koji si navodno pročitala do kraja, spominje militantni ateizam dva puta. Prvi put u pasusu koji sam kopirao gde se kaže da Dežulovića tako zovu neki vernici. Drugi put malo kasnije Dežulović samog sebe zove militantnim ateistom. Izmedju stoji i ovo:

 

Zajedničko je svim religijama da ne dopuštaju da se o njima, njihovim dogmama, vjerovanjima, tradicijama i vjerskoj praksi govori kritički. Zbog toga se tekstovi Borisa Dežulovića sabrani u knjizi … neće svidjeti vjernicima koji smatraju da se o vjeri i Bogu može i smije samo afirmativno pisati. 

 

Oni će u tim tekstovima, po automatizmu vjerničke oholosti, neprosvijećenosti i fanatizma, iščitati autorovo neprijateljstvo i mržnju prema svemu što je religijsko, vjersko ili crkveno. 

....

 

Saberemo 2 i 2 i zaključimo: zbog neprijateljstva i mržnji prema religijsko/crkvenom, neki vernici ga zovu militantnim ateistom. Pitala si kako se postaje agresivni/militantni ateista? Eto odgovora.

 

Verujem da si počela da čitaš tekst. Isto tako verujem i da te je posle 5 rečenica smorila ova indirektna, barokna hrvaština sa rečenicama koje se uvijaju oko poente kao serpentine na crnogorskim planinama. I onda si se ubacila u manager mode i degirala svoju obavezu (čitanje) na mene (prepričaj i objasni), uz opasku da eto, probala si da nadješ ali nema. Uvek upali, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ObiW said:

Verujem da si počela da čitaš tekst. Isto tako verujem i da te je posle 5 rečenica smorila ova indirektna, barokna hrvaština sa rečenicama koje se uvijaju oko poente kao serpentine na crnogorskim planinama. I onda si se ubacila u manager mode i degirala svoju obavezu (čitanje) na mene (prepričaj i objasni), uz opasku da eto, probala si da nadješ ali nema. Uvek upali, zar ne?

Kako me fenomenalno (ne)poznajes. Stvarno si u pravu da me je nakon pet recenica uvijen text smorio, verovatno zato sto nemam background. Ali sam se totalno suprotno od tvog misljenja, vratila ponovo i potrudila da razumem, procitala intervju cak dva puta, posto ne volim da komentarisem ako mi nije jasno.

OK kontam, neko ko je religiozno indoktriran, automatski svaku kritiku religije vidi kao agresiju, to je ovaj tvoj citat.

Znaci logicki njegovo pisanje, ce biti vidjeno kao agresivni ateizam. Medjutim osim percepcije vernika, nista u tom textu ne govori objektivno o tome da li je on stvarno agresivan.

I zato sam te pitala, sta sam propustila u tom textu, na sta mi ti kazes pogledaj istoriju pisca. I ocekujes da ja pogledam 35 godina njegovog stvaralastva, mislim mogla bih, ali stvarno mi nije interesatno.

 

Ja pamtim Feral, ali cak i kad sam bila na Balkanu nisam nesto specificno pratila pisanje odredjenih kolumnista.

 

Cuj, on sebe naziva militantnim ateistom, pa i ja se sarkasticno obracam sebi kao agresivni ateista, ne zato sto sam stvarno agresivna, nego zato sto je percepcija vernika ili "vernika" da kad im dirnes u dogmu, ti si agresivac.

 

Pitam te tvoje misljenje, a ti me uputis da radim istrazivanje.

 

Mislim ok, nisi hteo da objasnjavas, ali onda nemoj ni meni da zameris sto sam se prebacila na manager mode i pitala "objasni".

 

Bilo je dobronamerno, htela sam da cujem tvoje misljenje, ali ti kazes "informisi se" - kao da sam ja ovde glupa a ne da pitam da pojasnis svoje misljenje, jer text ne nudi objasnjenje. Uvek upali - zar ne?

 

Pametniji si ti od ove diskusije. Samo imas neki zastoj u motoru oko mog menadzmenta. Ja ne mogu da promenim pristup tako lako, cak me i moj klinac optuzuje da sa njim pricam kao menadzer.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Gde se mogu bolje informisati o tim judeo-masonsko-vatikansko-maloprodajnim gnusnim namerama & zaverama protivu pravoslavlja? Trece oko??

Nema tu zavere, samo mala ironija na ceste kritike Svete Gore i Grcke od strane nekavih evropskih cinovnika, organizacija i ostalih budala

Trece oko? Nesto ne volem sve to sto pocinje sa treci. Treci svet, trece poluvreme, pa ni to Trece oko. Greska, obozavam Treceg coveka. Sjajni Orson. Mada, cudni su putevi.... Od Kejna, perko Harija Lajma, pa do četnika kod one pijandure.

Ne citam to Trece oko. Neki ga citaju, kanda, pa nailaze na sarkazme o ruskim gubernijama i grckoj crkvi

 

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

Dobro, nije bas da im skroz ne zameraju. Pre par godina su ih naterali da dozvole kremaciju tj da uvedu neki zakon o tome, a i skoro je isto nesto bilo, promenjeno je nesto sto ranije isto popovi nisu davali da se menja, samo sam zaboravio sta, ali znam da sam bas pomislio kad sam cuo vest, evo ovi iz EU u Grckoj jos malo izmamuzali popove. :lol_2: Da, setio sam se - iz licnih dokumenata se brise stavka "veroisposvest" koja je ranije bila obavezna. Ožeži, ožeži :lol_2::lol_2:

 

A nije ovo militantni ateizam, samo volim kad se drma kavez onima koji misle da su se ustolicili za sva vremena. Kao npr tu palanka, koja je zna se najbolja od svega, savrsena i nepromenljiva. E bas je do jaja kad neko ili nesto baci kamen u tu zabokrecinu :lol_2::lol_2::lol_2:

 

Dobro, nisam ni ja mislio na militantni klerikalizam. To u Grčkoj ja nisam video.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, laki perkos said:

koliko je među ateistima takvih kao ti a koliko onih koji po svom nahođjenju zapljunu bez da imaju prava saznanja

 

Inace su hriscanske svete knjige teze za razumevanje i citanje od teorije struna pa je zaista tesko verovati da je neko to procitao.

 

Toliko toga ima saznati, stvarno treba genijalac da bi sve to mogao, samo pravi vernik moze da ima prava saznanja, ateista tesko, on pljuje po svom nahodjenju.

 

A kad se vratimo u realni svet, vrlo verovatno je da 99% turbo vernika u Srbiji nema 1% znanja o onome o cemu se kune u poredjenju sa random deklarisanim ateistom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Inace su hriscanske svete knjige teze za razumevanje i citanje od teorije struna pa je zaista tesko verovati da je neko to procitao.

 

Toliko toga ima saznati, stvarno treba genijalac da bi sve to mogao, samo pravi vernik moze da ima prava saznanja, ateista tesko, on pljuje po svom nahodjenju.

 

A kad se vratimo u realni svet, vrlo verovatno je da 99% turbo vernika u Srbiji nema 1% znanja o onome o cemu se kune u poredjenju sa random deklarisanim ateistom.

To je tvoje mišljenje, naravno ničim dokazano  

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

 

A kad se vratimo u realni svet, vrlo verovatno je da 99% turbo vernika u Srbiji nema 1% znanja o onome o cemu se kune u poredjenju sa random deklarisanim ateistom.

Veoma verovatno, znam mnoge koji ljube krstace, i rado bi 'celivali moshti", a da Bibliju nisu nikad procitali

Link to comment
Share on other sites

Ne mora, kao što ni članovi SKJ nisu morali da pročitaju Kapital da bi morali da veruju u komunizam. Zato su postojali partijski komesari, da na sastancima sa članstvom obradjuju delove podvučenim žutim markerom. To isto rade popovi na nedeljnim molitvama, kada posle pojenja krenu da obrazuju pastvu citatima iz Biblije.

 

Nego hajde malo da izadjemo iz ove banalne “ja ateista čito Bibliju celu od korice do korice a ti vernik nisi, gde ima to?” rasprave. Postoje narodi kod kojih i ljudi koji ne idu u crkvu  osećaju spiritualnu potrebu da veruju u Boga.  Takvi su Amerikanci. Srbi nisu takav narod. Ne veruju u Boga (zato ga onoliko psuju), ali veruju crkvi, to jest SPC. Zašto? Zato što je to jedino vezivno tkivo medju Srbima. Jezik to nije. Zašto nije? Zato što je jezik kojim Amigo priča identičan onom koji priča Hrvat ili Bošnjak iz Bosne, a nije identičan onome iz Srbije. Drugačija su jela (kajmak, burek), pesme (sevdalinke), narodne igre (glamočko gluvo, wtf?), itd. Dakle samo SPC. Zato se SPC univerzalno voli sa obe strane Drine a Bogami i okeana.

Edited by ObiW
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Zasto pravi vernik mora da procita Bibliju? 

Ne pravi vernik, nego onaj koji je ubedjen da je hriscanin (ja sam specificno ovde pominjala one tzv "pravoslavce", mislim kako si pravoslavan a ne znas sta ta religija ustvari govori), musliman ce naravno citati Kuran. Ok ako kazes eto ja verujem u nesto, recimo spageti cudoviste, ili kako to popularno ovde zovu "i am spiritual", ok prihvatam, verujes da ima nekog Boga, neki imaginarni prijatelj, samo nisi nasao koji ti bas odgovara.

Zevs je dobra opcija, bas onako mocan lik, samo ga zena stalno zeza, njegova ili neka.

Ili recimo leprikon - to je bas zabavan imaginarni prijatelj, i ispunjava zelje.

 

Ako ostavimo grcku mitologiju po strani, pa hriscanstvo u stvari ima knjigu, upustvo za upotrebu.

Logicno bi bilo da ga procitas, pa vidis da li ti bas odgovara.

 

Sve ostalo je verovanje u crkvu, i sta ti cika popa kaze.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ObiW said:

Ne veruju u Boga (zato ga onoliko psuju), ali veruju crkvi, to jest SPC.

 

Postoje vernici koji veruju u Boga, ali imaju svoje lično mišljenje o SPC..Ili o Vatikanu ( katolici )...

 

I to što spominješ jezik, nisi u pravu, bar kada je u pitanju pravoslavlje.  Na službama i ( ili ) Liturgijama i Carskim satima ( uoči Uskrsa-Vaskrsa ) sveštenici govore -pevaju na crkvenoslovenskom jeziku. Samo posle službe- Liturgije drže besede na srpskom i one nisu duge, traju kraće od samog pevanja-pojanja na crkvenoslovenskom.

 

Koji je procenat vernika koji znaju crkvenoslovenski jezik? Minimalan. 

 

Na Bogoslovskom fakultetu se uči crkvenoslovenski ali i staroslovenski jezik. Uče se i grčki i latinski jezik i engleski.

 

Krštenja, venčanja, sahrane- tek posle čitanja tropara na crkvenoslovenskom sveštenici govore na srpskom. 

 

Razdvajam crkvu od same vere. Za razliku od katolika koji gotovo obavezno idu nedeljom na mise, pravoslavci odlaze u crkvu u većem broju samo kada su veliki praznici -Božić, Vaskrs...

 

Oni koji psuju Boga psovaće i majku i hleb, ne poštujući ni Boga ni svog roditelja ni osnovnu životnu hranu.

 

Ti ljudi mogu da se predstavljaju kao vernici, ali oni zapravo to nisu-oni vole tradiciju-krsnu slavu koju pretvaraju u opšte slavlje sa mnogo hrane i pića i pevanja...Novokompovani vernici.

 

A što se tiče same SPC..pravi vernici a ne samo ateisti, svesni su da vladike, episkopi i drugi prave greške, tj da se ponašaju bahato sa skupim automobiiima, vilama ..etc..

 

Ali nisu SVI sveštenici takvi, postoje i drugačiji. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...