Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

5 minutes ago, ObiW said:

To je, prosto, civilizacijska tekovina. Kao i osmočasovno radno vreme, zakon da deca ne mogu da rade do odredjenog uzrasta, državna penzija, itd. Znaš li šta je prvi maj, zašto se slavi, i šta se desilo prvog maja jedne godine krajem XIX veka u Americi?

 

 

kog 1. maja, po kom kalendaru? Po našem Pravoslavnom mislim ama baš ništa, a ako računaš po katoličkom?

Onda mislim da neki Adam nešto...

Link to comment
Share on other sites

Just now, zima said:

Znam sta se desilo ali Amerikanci ne slave prvi maj, oni imaju jedan drugi datum. I treba da imaju jer su njihovi sindikati mocna udruzenja koji se istinski bore za svoje interese, za razliku od...uf..nema veze. Ne slave ni 8. mart btw.

 

Pa reci, šta se desilo? Neki ljudi su ginuli za to osmočasovno radno vreme, znaš?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ObiW said:

 

Pa šta? Zato što ti radiš svojevoljno, zato i Pera Mika i Žika treba to isto da rade pod prinudom otkaza i da ne traže da im se plati prekovremeno? 

 

 

 

Ne treba naravno. Zato se Pera i Zika organizuju i bore za sebe. Ipak to nije isto sto i pitanje minimalca. Ali znas li cega sve ima u crnoj i sivoj ekonomiji?

Link to comment
Share on other sites

Aj da se vratimo na priču kako će minimalac od $15 da satre američku ekonomiju. Meni je to mnogo smešno kad čujem od Republikanaca da to pričaju. Znate šta će da satre ugostiteljstvo? Deportacija ilegalaca. Kod mene u Teksasu samo Meksikanci rade u restoranima i hotelima. Neki su TexMex, neki iz Meksika ali naturalizovani, ali ima mnogo ilegalnih... kada bi ih sutra proterali, pola restorana bi se zatvorilo, a hamburger (ne Medonalds) ne bi bio ispod $15. Ni za hotele ne znam da bi preživeli. I sad GOP roni suze nad ekonomijom, a ova akcija deportacije, ako bi se primenila doslovno, bi bila isti takav udarac na ekonomiju. 

 

Edited by ObiW
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ObiW said:

 

Pa reci, šta se desilo? Neki ljudi su ginuli za to osmočasovno radno vreme, znaš?

 

Da li su ljudi tog dana izasli s namerom da poginu za ideju?

Taj datum je kasnije maksimalno ideoloski eksploatisan od nekih od najcrnjih rezima u svetskoj istoriji koji su ispod transparenata s tim datumom pobili i pobacali u okove mnoogo vise ljudi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ObiW said:

Aj da se vratimo na priču kako će minimalac od $15 da satre američku ekonomiju. Meni je to mnogo smešno kad čujem od Republikanaca da to pričaju. Znate šta će da satre ugostiteljstvo? Deportacija ilegalaca. Kod mene u Teksasu samo Meksikanci rade u restoranima i hotelima. Neki su TexMex, neki iz Meksika ali naturalizovani, ali ima mnogo ilegalnih... kada bi ih sutra proterali, pola restorana bi se zatvorilo, a hamburger (ne Medonalds) ne bi bio ispod $15. Ni za hotele ne znam da bi preživeli. I sad GOP roni suze nad ekonomijom, a ova akcija deportacije, ako bi se primenila doslovno, bi bila isti takav udarac na ekonomiju. 

 

 

Pa čekaj Obi zar nisam nešto slično rekao? Vidis da ovi nece da plate ni 10 kamoli tih 15!

U kom gradu si ako nije tajna (izvini, ne moras da odgovoris)

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, zima said:

 

Da li su ljudi tog dana izasli s namerom da poginu za ideju?

Taj datum je kasnije maksimalno ideoloski eksploatisan od nekih od najcrnjih rezima u svetskoj istoriji koji su ispod transparenata s tim datumom pobili i pobacali u okove mnoogo vise ljudi.

Pa? Hitler je prvi počeo da gradi moderne autoputeve jer se spremao za invaziju na Poljsku. Da se vratimo na kaldrmu?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ObiW said:

Pa? Hitler je prvi počeo da gradi moderne autoputeve jer se spremao za invaziju na Poljsku. Da se vratimo na kaldrmu?

 

Znaš kako kažu...u političkim diskusijama pre ili kasnije dođe se do Hitlera. Razmišljao sam malo o ovoj tvojoj analogiji ali mi ne ide zaribao sam i nikako da pohvatam vezu, ovde je već 2. maj , hvala državi što mi je dala ovaj praznik pa sam mogao da se zezam po forumima...od petka krećem udarnički ponovo. 😉

 

Pozdrav za tebe i vidimo se opet ako uhvatim vremena, ja ću morati malo da zezam demokrate a ti nemoj da se ljutiš ovo je ipak samo slobodno vreme i neka vrsta zabave, bar za mene.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zima said:

 

Pa čekaj Obi zar nisam nešto slično rekao? Vidis da ovi nece da plate ni 10 kamoli tih 15!

U kom gradu si ako nije tajna (izvini, ne moras da odgovoris)

 

Poenta je da minimalac već dugo godina nije pratio inflaciju i troskove zivota. Zato se sada trazi 15 na sat. I to je meni OK - u stvari sve sto pravi diferencijaciju te dve partije mi je OK. Dosta mi je da glasam na osnovu toga ko je fotogenicniji. 2012 su oba kandidata pricali sve isto, samo je jedan bio crn a drugi beo. Zajebi to vise.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zima said:

Znam sta se desilo ali Amerikanci ne slave prvi maj, oni imaju jedan drugi datum. I treba da imaju jer su njihovi sindikati mocna udruzenja koji se istinski bore za svoje interese,

 

Sindikati u SAD se, kao i svuda po svetu bore za SVOJE interese, tacnije za (kratkorocne) interese svojih clanova a protiv drugih  radnika koji nisu clanovi sindikata, i sva njihova politicka borba (od zakona o minimalcu do "8-casovnog radnog vremena") je usmerena u tom cilju.

 

12 minutes ago, ObiW said:

Aj da se vratimo na priču kako će minimalac od $15 da satre američku ekonomiju. Meni je to mnogo smešno kad čujem od Republikanaca da to pričaju.

 

Nece da satre ekonomiju, ali ce da satre manje produktivne radnike i njihove poslove (one cija ja produktivnost izmedju 7.25 i 15 dolara po satu, kojima je trenutno dozvoljeno da rade), kao sto je sadasnji minimalac satro one cija je produktivnost ispod 7.25$/h. Tu nema nista smesno, uticaj minimalca na ekonomiju je standardni udzbenicki primer koji se studentima pokazuje na drugom casu Uvoda u Mikroekonomiju da se ilustruje kako rade krive ponude i traznje, pa onda negde pri kraju semestra, kada se uci o marginalnoj vrednost/marginalnom proizvodu radnika - i to je savrseno nezavisno od necije politicke orijentacije, nedavno sam na YT-u pregledao kurs iz Mikroekonomije sa MIT-a koji je drzao J. Gruber, kreator Obamakera, koji je, naravno, na drugom casu pricao o stetnosti minimalca.

 

btw, na prethodnom forumu je bila posebna tema na kojoj se podrobno o ovome raspravljalo....

 

25 minutes ago, ObiW said:

 Znate šta će da satre ugostiteljstvo? Deportacija ilegalaca. Kod mene u Teksasu samo Meksikanci rade u restoranima i hotelima. Neki su TexMex, neki iz Meksika ali naturalizovani, ali ima mnogo ilegalnih... kada bi ih sutra proterali, pola restorana bi se zatvorilo, a hamburger (ne Medonalds) ne bi bio ispod $15. Ni za hotele ne znam da bi preživeli. I sad GOP roni suze nad ekonomijom, a ova akcija deportacije, ako bi se primenila doslovno, bi bila isti takav udarac na ekonomiju. 

 

 

Sa ovim se u potpunosti slazem. Samo, primeti da je zalaganje za minimalac u suprotnosti sa zalaganjem za migrante (legalne/ilegalne, svejedno), cija je cesto jedina prednost na trzistu to sto su spremni da rade za manje para, pa je povecanje minimalca istorijski cesto bila tendencionazna anti-imigrantska ili segregatorska politika usmerena protiv ugrozenih etnickih grupacija - cak i onaj ubica sa Novog Zelanda u svome manifestu eksplicitno navodi povecanje minimalca kao jedan od nacina za borbu protiv "neevropskih" migranata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bohumilo said:

 

Sindikati u SAD se, kao i svuda po svetu bore za SVOJE interese, tacnije za (kratkorocne) interese svojih clanova a protiv drugih  radnika koji nisu clanovi sindikata, i sva njihova politicka borba (od zakona o minimalcu do "8-casovnog radnog vremena") je usmerena u tom cilju.

 

 

Nece da satre ekonomiju, ali ce da satre manje produktivne radnike i njihove poslove (one cija ja produktivnost izmedju 7.25 i 15 dolara po satu, kojima je trenutno dozvoljeno da rade), kao sto je sadasnji minimalac satro one cija je produktivnost ispod 7.25$/h. Tu nema nista smesno, uticaj minimalca na ekonomiju je standardni udzbenicki primer koji se studentima pokazuje na drugom casu Uvoda u Mikroekonomiju da se ilustruje kako rade krive ponude i traznje, pa onda negde pri kraju semestra, kada se uci o marginalnoj vrednost/marginalnom proizvodu radnika - i to je savrseno nezavisno od necije politicke orijentacije, nedavno sam na YT-u pregledao kurs iz Mikroekonomije sa MIT-a koji je drzao J. Gruber, kreator Obamakera, koji je, naravno, na drugom casu pricao o stetnosti minimalca.

 

btw, na prethodnom forumu je bila posebna tema na kojoj se podrobno o ovome raspravljalo....

 

 

Sa ovim se u potpunosti slazem. Samo, primeti da je zalaganje za minimalac u suprotnosti sa zalaganjem za migrante (legalne/ilegalne, svejedno), cija je cesto jedina prednost na trzistu to sto su spremni da rade za manje para, pa je povecanje minimalca istorijski cesto bila tendencionazna anti-imigrantska ili segregatorska politika usmerena protiv ugrozenih etnickih grupacija - cak i onaj ubica sa Novog Zelanda u svome manifestu eksplicitno navodi povecanje minimalca kao jedan od nacina za borbu protiv "neevropskih" migranata.

Ovaj, i puštanje ilegalaca da bi se oborila cena rada ima svoju društvenu cenu, ne samo ekonomsku. Pre ilegalaca iz Meksika i srednje Amerike su te poslove radili crnci. Ako će $15 na sat da vrati ilegalce nazad u svoje zemlje, a crnce posalje na te iste poslove, ja nemam nista protiv. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, melankolic said:

 

 

Stvar je u tome da su demokrate u poslednjih ne znam ni ja koliko godina imale predsednike a republikanci samo Busha. Prema tome, dosta je tu frustracija kod njih a i zamisli kakav je osećaj kod njih dok su imali AA u 2 mandata (a osvojio bi i treći da se mogao kandidovati). 

Nemoj ovakve stvari da pises kad nisu tacne. Prvo - koliko godina gledamo unazad? 10-20-30-40? U svakom rasponu ce rezultat da bude drugaciji, jer osim malih devijacija tipa Busha starijeg, koji je dodao 3ci mandat Republikancima, generalno u skorije doba (od WW2) raspored je bio 2 mandata Republikanci, 2 mandata Demokrate, balansirano. Iz toga sledi da je US htela da da Obaminoj politici treci mandat onda bi Hilari dobila izbore a ne Tramp. Nakon Regana koji je bio jako cenjen Bush stariji je dobio taj treci mandat (ali nije uspeo sa 4tim). Znaci za sada u zadnjih 40 godina (ako uzmemo u obzir do izbora 2020) Republikanci vode sa 22:18. Medjutim tu ne treba praviti zakljucke o dominaciji. Isto kao sto ne bi trebao praviti zakljucke o tome kako se republikanci osecaju dok su imali AA za predsednika, biti konzervativac ne znaci biti rasista. Glasati za republikance ne znaci da je glasac rasista.

 

Dobar deo, dovoljno, glasaca u US glasa za politicku opciju i ekonomski plan, a ne za i protiv rasizma.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bohumilo said:

 

Sindikati u SAD se, kao i svuda po svetu bore za SVOJE interese, tacnije za (kratkorocne) interese svojih clanova a protiv drugih  radnika koji nisu clanovi sindikata

 

Ovo mi je veoma čudno. Da li je to neka jezička zavrzlama po kojoj se u Americi nešto što nije sindikat zove "sindikat"?


U Evropi sindikati putem pregovora, akcija i štrajkova postižu kolektivne ugovore sa poslodavcima iz branše, i to onda važi za sve zaposlene.
Nema razlike između članova sindikata i onih koji to nisu.

 

Ako se sutra zaposliš u nekoj holandskoj fabrici, kancelariji ili bolnici, u tvom prvom ugovoru će stajati sve za šta se strukovni sindikat izborio u toku svih ovih decenija.

Minimalni broj dana godišnjeg, minimalna plata za tvoju funkciju(*), koliko se plaća prekovremeni rad, koliko prekovremenog gazda od tebe može da traži...
Niko te ne pita da li si član sindikata i niko ne traži da se ikada učlaniš u sindikat - tvoja volja. Mnogi odu u penziju a da se nikada nisu učlanili u sindikat, a sve vreme imaju radne uslove za koje se sindikat izborio. 

 

(*) Gazda uvek može da te plati više od tog minimuma, super stvar. Obavezao se sindikatu samo na to da neće da ti plati manje.

 

 

Članovi sindikata glasanjem biraju svoje predstavnike i pregovarače.


U nečemu tako kompleksnom kao što je ljudsko društvo, postoji bezbroj različitih grupacija, čiji su interesi nekada suprotstavljeni.
To važi i za zaposlene i poslodavce. Obe strane treba da imaju svoj glas, formulišu svoje probleme i zahteve i treba sednu za sto i dogovaraju se.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, yossarian said:

 

Ovo mi je veoma čudno. Da li je to neka jezička zavrzlama po kojoj se u Americi nešto što nije sindikat zove "sindikat"?


U Evropi sindikati putem pregovora, akcija i štrajkova postižu kolektivne ugovore sa poslodavcima iz branše, i to onda važi za sve zaposlene.
Nema razlike između članova sindikata i onih koji to nisu.

 

Mozes u firmi da imas tehnicare i inzinjere. Ovi prvi su u sindikatu, ovi drugi nemaju sindikat. Kad pregovori propadnu i tehnicari stupe u strajk, inzinjeri rade njihov posao. Ovo se meni dogodilo. Tehnicari su OK sa tim, sve dok se neka pravila ponasanja poštuju (ne smeš da udješ u zgradu na glavni ulaz gde oni štrajkuju, na primer).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, yossarian said:

Obe strane treba da imaju svoj glas, formulišu svoje probleme i zahteve i treba sednu za sto i dogovaraju se.

 

 

Mislim da je sindikat stvar percepcije. Za nekog je dobar, za nekog ne. 

Sindikat moze da podigne plate, naprave bolje uslove za radnike i vecu sigurnost. Na drugu stranu poslodavac nema toliku kontrolu nad produktivnosti, ne moze nekog radnika koji je u sindikatu da otpusti tako lako ako taj ne radi svoj posao, nema stimulans da zaposljava nove radnike ako pocne da gubi novac, cene proizvoda rastu. Sindikat a ne poslodavac odrdjuje disciplinske postupke ali opet poslodavca teraju da pregovara sa sindikatom o uslovima rada i stite zaposlene. Ako sindikat nalozi strajk, svi moraju da postuju taj strajk. 

Ima tu i prednosti i mana. Dogovaranje nije problem ako poslodavac radi dobro, postaje problem kada produktivnost i zarada krene silaznom putanjom. 

Link to comment
Share on other sites

   @Baby

   @ObiW

 

Ovo što pričate o američkim sindikatima mi je potpuno nepoznato.

Očigledno funkcionišu drugačije od sindikata koje ja poznajem.

 

U NL nikakav sindikat ne može da sačuva radnika od otkaza ako taj radnik ili radnica ne rade svoj posao ili krše pravila na radnom mestu (alkohol, droge, bezbednosne mere, potkradanje itd).
Sindikat može da zaposlenom, koji je pod otkazom, pruži besplatnu pravnu pomoć na sudu - ali samo ako je uredno radio, pa se sumnja da je gazda taj otkaz dao  iz ćefa, radi mobinga, "zato što mu se može", ili da oslobodi to radno mesto za nekog svog bratanca ili sinovca.

 

 

Opomene i disciplinske mere su stvar menadžera, pretpostavljenih i HR odeljenja.

Ako su opravdane, sindikat se u to ne petlja.

 

Nijedan meni poznat sindikat ne smatra da u prava radnika spadaju i pravo na nerad, traljavost, javašluk, ugrožavanje bezbednosti na radnom mestu, pijanstvo...

Kolektivni ugovor ne važi samo za poslodavce, već i za zaposlene.

U njemu stoje strogo obavezujući paragrafi za obe strane koje su ga potpisale.

 

 

Pošto je ovo tema o USA, neću više o američkim sindikatima, jer se u njih i njihov rad i pravila očigledno ne razumem.

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 8:46 AM, melankolic said:

 


Kako je onda Obama uspeo da bude predsednik u 2 mandata?
Gde je Jerusalim, podržavanje puškaranja, pooštravanje abortusa, ukidanje zdravstvenog osiguranja...?
Nije sve tako jednostavno.
Bitan je ceo jedan politički koncept i teme koje se nametnu društvu.
Misliš li zaista da je većini birača bitno da li je Jerusalim glavni grad Izraela?
A šta je bilo 9/11? Da li je tada bilo popularno da se Amerika uključi u rat protiv terorizma? Jeste, a sad je kao ok da gledaju svoja posla i da Rusima prepuste međunarodnu politiku.
Nije nego.

Evo čujem sad da je Mueller nezadovoljan kako je onaj Trumpov potrčko oprao svog šefa i kako se istraga konstantno opstruirala.

Ali cekaj, sam si odgovorio na ovo, znaci

da su dva obamina mandata upravo odgovorna

 za izbor trumpa 

 

jednostavnije ne moze da bude...ako se kasnije iskomplikovalo,

pa to se dogodilo iskljucivo zahvaljujuci obami u suprotnom hilari bi pobedila bez mnogo drame

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yossarian said:

   @Baby

   @ObiW

 

Ovo što pričate o američkim sindikatima mi je potpuno nepoznato.

Očigledno funkcionišu drugačije od sindikata koje ja poznajem.

 

U NL nikakav sindikat ne može da sačuva radnika od otkaza ako taj radnik ili radnica ne rade svoj posao ili krše pravila na radnom mestu (alkohol, droge, bezbednosne mere, potkradanje itd).
Sindikat može da zaposlenom, koji je pod otkazom, pruži besplatnu pravnu pomoć na sudu - ali samo ako je uredno radio, pa se sumnja da je gazda taj otkaz dao  iz ćefa, radi mobinga, "zato što mu se može", ili da oslobodi to radno mesto za nekog svog bratanca ili sinovca.

 

 

Opomene i disciplinske mere su stvar menadžera, pretpostavljenih i HR odeljenja.

Ako su opravdane, sindikat se u to ne petlja.

 

Nijedan meni poznat sindikat ne smatra da u prava radnika spadaju i pravo na nerad, traljavost, javašluk, ugrožavanje bezbednosti na radnom mestu, pijanstvo...

Kolektivni ugovor ne važi samo za poslodavce, već i za zaposlene.

U njemu stoje strogo obavezujući paragrafi za obe strane koje su ga potpisale.

 

 

Pošto je ovo tema o USA, neću više o američkim sindikatima, jer se u njih i njihov rad i pravila očigledno ne razumem.

Nisi u pravu. Neradnici se jos kako kriju iza sindikata i opisa radnog mesta. Uvek se budalama koje su naucile da rade uvaljuju koske, a posle im se spocitava kako mnogo rade i kvare pozicije za pregovore. 

Moje licno misljenje koje ne mora nikome nista da znaci, je da su sindikati leglo i kreatori nerada!

Link to comment
Share on other sites

Netacno. Obamina dva mandata nisu kriva za izbor Trampa, losi demokratski kandidati i generalno stanje u svetu i promocija fejzbuk i tnjiter strucnjaka su krivi za izbor Trampa.


Za nesto drugo je kriv Obama, za ovaj ekonomski rast za koji Tramp pokusava da pobere lovorike, srecom pa Amerika nije Srbija pa postoji neka strucna javnost koja objasnjava da lupeta po obicaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yossarian said:

   @Baby

   @ObiW

 

Ovo što pričate o američkim sindikatima mi je potpuno nepoznato.

Očigledno funkcionišu drugačije od sindikata koje ja poznajem.

 

U NL nikakav sindikat ne može da sačuva radnika od otkaza ako taj radnik ili radnica ne rade svoj posao ili krše pravila na radnom mestu (alkohol, droge, bezbednosne mere, potkradanje itd).
Sindikat može da zaposlenom, koji je pod otkazom, pruži besplatnu pravnu pomoć na sudu - ali samo ako je uredno radio, pa se sumnja da je gazda taj otkaz dao  iz ćefa, radi mobinga, "zato što mu se može", ili da oslobodi to radno mesto za nekog svog bratanca ili sinovca.

 

 

Opomene i disciplinske mere su stvar menadžera, pretpostavljenih i HR odeljenja.

Ako su opravdane, sindikat se u to ne petlja.

 

Nijedan meni poznat sindikat ne smatra da u prava radnika spadaju i pravo na nerad, traljavost, javašluk, ugrožavanje bezbednosti na radnom mestu, pijanstvo...

Kolektivni ugovor ne važi samo za poslodavce, već i za zaposlene.

U njemu stoje strogo obavezujući paragrafi za obe strane koje su ga potpisale.

 

 

Pošto je ovo tema o USA, neću više o američkim sindikatima, jer se u njih i njihov rad i pravila očigledno ne razumem.

 

Ne moze ni u US da sacuva radnika, samo sto je proces bolan i dugotrajan. 

Unije su dobre za neke radnike (u zavisnosti od visine zarade i na kakvom mestu rade) jer obezbedjuju radne uslove i stite prava radnika, a moze i da se placa unijska penzija koja je cesto veca od zakonske. Manje su dobre za poslodavce koji hoce da zloupotrebljavaju polozaj. Sve u svemu ako radnik obavlja posao i ako poslodavac ispostuje ugovor sa radnikom, unija nema puno posla. 

 

58 minutes ago, mrd said:

Nisi u pravu. Neradnici se jos kako kriju iza sindikata i opisa radnog mesta. Uvek se budalama koje su naucile da rade uvaljuju koske, a posle im se spocitava kako mnogo rade i kvare pozicije za pregovore. 

Moje licno misljenje koje ne mora nikome nista da znaci, je da su sindikati leglo i kreatori nerada!

 

 

Ne preteruj. Najveci neradnici se uglavnom kriju po drzavnim poslovima, kao i svuda. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

Ne moze ni u US da sacuva radnika, samo sto je proces bolan i dugotrajan. 

Unije su dobre za neke radnike (u zavisnosti od visine zarade i na kakvom mestu rade) jer obezbedjuju radne uslove i stite prava radnika, a moze i da se placa unijska penzija koja je cesto veca od zakonske. Manje su dobre za poslodavce koji hoce da zloupotrebljavaju polozaj. Sve u svemu ako radnik obavlja posao i ako poslodavac ispostuje ugovor sa radnikom, unija nema puno posla. 

 

 

Ne preteruj. Najveci neradnici se uglavnom kriju po drzavnim poslovima, kao i svuda. 

Drzavni poslovi su uglavnom unije. :)

Policija, vatrogasci, profesori, to je sve u unijama, da ti se stomak okrene.

Nemoj da me razumes pogresno, unije mora da postoje, ali se mnoge stvari moraju menjati. Drustvo ce da istruli zbog te diktirane uravnilovke.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

Drzavni poslovi su uglavnom unije. 🙂

Policija, vatrogasci, profesori, to je sve u unijama, da ti se stomak okrene.

Nemoj da me razumes pogresno, unije mora da postoje, ali se mnoge stvari moraju menjati. Drustvo ce da istruli zbog te diktirane uravnilovke.

 

Policija i vatrogasci i treba da imaju neke zastite, ne znam zasto ti se stomak okrece od toga. Profesori... jedino ako racunas na njihovu ugrozenost da neko uleti sa polu-automatskim pa krene redom ili sto su placeni jednako za 9 meseci po 6 sati radnog dana, kao oni koji rade puno radno vreme i imaju 2 nedelje odmora. 

Malo mi je te price kako eto neki se satrase od posla i sve ide preko njihove grbace, placaju takse a ovi rasporedjuju neradnicima, na vrh glave. Takse ce da placaju pa da placaju, nema druge, a gde ce ovi da rasporedjuju to je vec pitanje za koje se ne upire prst u stanovnistvo i radnike. Pritom, placas taksu da sacuvas svoj mir, kako da ti policija dodje kada ti treba, vatrogasci da ti ugase pozar kad ti gori kuca, tako i da plate nekom zdravstveno da ne bi morao da pljacka i krade, isto tako i vojsci da te sacuva od vangranicnih invazija (s tim sto za ovo zadnje i najmanje potrebno ide najvise, ali ne vidim da se neko zali). 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

...

Ti si pomenula da nisu unije, vec zaposleni u government-u. Ove struke su sve pri government-u. Da ne duzimo. Nigde nisam pomenuo tax, ili bilo sta sto bi se moglo povezati sa time.

Ne vidim sta sad ovde jos moze da se raspravlja, osim da krenemo po notama, ko koliko radi.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mrd said:

Ti si pomenula da nisu unije, vec zaposleni u government-u. Ove struke su sve pri government-u. Da ne duzimo. Nigde nisam pomenuo tax, ili bilo sta sto bi se moglo povezati sa time.

Ne vidim sta sad ovde jos moze da se raspravlja, osim da krenemo po notama, ko koliko radi.

 

Ne, ja sam pomenula da su najveci neradnici oni koji rade u drzavnim poslovima, nevezano za uniju ili ne. Procitaj. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...