Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 2/10/2020 at 5:39 AM, Kido from Junkovac said:

Razbistrila se situacija u trci demokrata, razisao se dim debata,

kristalisalo se iznosenja stavova i zakonskih predloga,

i za sada Sanders izgleda neokrznuto,

definitivno ima najjacu auru i moc da lozi ljude,

ima sigurnu pricu u koju sam cvrsto veruje.

ostali se sve vise kristalisu kao laznjaci, streberi i oportunisti.

 

Oni ce mu vrlo tesko parirati i samo udruzen napor

ostalih iz demokratske grupe moze da ga spreci da dobije nomninaciju.

 

A ako uspe da osvoji nominaciju, uskoro ce postati jasno da postoje

nacini na koje moze da dobije Trampa i da je upravo on

'Prince who was promised'.

 

Nekoliko stvari rade za njega, a jedna od njih je veoma jaka harizma,

koja ima elemente populisticke agende,

i koja moze da pretenduje na deo Trampovih glasaca.

On je poput Trampa prilicno neuhvatljiv za projekcije

i moze izvesti na videlo neku novu iznenadnu drustvenu platformu,

na isti nacin na koji se  trampova platforma pojavila 2016.

 

 

 

 

 

 

 

Sanders ima sanse da dobije nominaciju, naravno.

 

Ali je bolno jasno da ce ako se to desiti pretrpeti jedan od najgorih poraza u istoriji Dema (sto ce biti posebno ironicno, imajuci u vidu da ide u trku protiv jednog od najgorih POTUSa svih vremena).

 

Tramp protiv njega moze samo da se smeje i upire prstom kao u strasilo i unakazice ga.

 

Za sve ostale za koje ide prica, te ovaj je gej, te ovaj deluje kao rasista, ne moze to da prodje kod demokrata, a za Sandersa niko ne prica kako je bukvalno antiamericki kandidat, jer udara na njihove univerzalne vrednosti. Pa bolje bi prosao lik kojeg bi percipirali kao agresivnog ateistu. On cak i da poentira sa healthcareom, Ameri su vrlo pragmaticni, stave sve na papir, a on svoje minuse nikako ne moze da anulira.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ćerka ima da napravi 5-minutnu prezentaciju za školu,  kao correspondent, current affairs. Tema je bila impeachment Donalda Trampa. Kada je on bio "acquitted", poslala je email nastavniku (Social Science) da to više nema svrhe. A on, mučenik, nije znao šta da radi, toliko mrzi Trampa.

 

"Daj, napiši nešto o konfliktu Dems  i Reps". To je vekovna stvar, osnivači USA su je napravili, mislim da taj nastavnik to ni sam ne razume, pita dete da ono to obrazloži. Pa normalna deca ne bi ni znala za te partije.

 

Napravila je, electorate delegates, Iowa Buttigieg za Dems, onda New Hempshire za Sanders, generacijski jaz.

 

Mapa delegata koji odlučuju o sledećim predsednikom USA priložena gde će reći da New York (state) i Illinois imaju istu težinu, po 20 delegata. Onda, NY gde žive advanced i affluent people su protiv agrarnong Illinoisa (tamo je sve ravno, poljoprivreda, odatle su i McDonalds i Kellog, konzervativni narod, kakav gay brak, kakav abortus).

 

Generacijski jaz, jedno od pitanja za publiku je da li vide sličnosti između današnje kanadske vlasti i onoga što se sprema Americi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Inace, voleo bih neki info o Butidzidzu (Dzadzu Dzedzu, kakogod), ko ima vremena i ko je upuceniji, slusao sam ga nekoliko puta i deluje mi bas kao prototip kandidata koji treba da se suprotstavi Trampu.

 

Uopste mi nije jasno zasto nije popularan kod manjina, eventualno jer je otvoreno gej, mada sam cuo i da je imao neke rasisticke ispade, koje nisam mogao da nadjem.

 

Takodje, treba imati u vidu da je Bajden zbog Obame jako popularan kod crnih glasaca, Pit ima oko 4%, sto se krece oko Vorenke i Klobucar, Bajden je izrazito najpopularniji u toj grupi, sto ne mora da bude ne znam kakav problem za njega, ako bi Bajden otpao. Jednostavno su neki drugi popularniji, ali mozda i gresim.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

težak poraz Bajdena. Znam da se očekivao loš rezultat ali ovo je baš nisko. Ne vredi lupati glavu, sledeća je južna karolina i tu se očekuje ubedljive pobeda Bajdena, ako do toga ne dođe mislim da tek neće imati šanse kada se i Blumberg priključi trci.

 

by the way kad je Južna Karolina na programu ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Sanders ima sanse da dobije nominaciju, naravno.

 

Ali je bolno jasno da ce ako se to desiti pretrpeti jedan od najgorih poraza u istoriji Dema (sto ce biti posebno ironicno, imajuci u vidu da ide u trku protiv jednog od najgorih POTUSa svih vremena).

 

Tramp protiv njega moze samo da se smeje i upire prstom kao u strasilo i unakazice ga.

 

 

Postoji mogucnost da ga Tramp unakazi, ali Sanders ima manje sanse da dobije nominaciju nego da dobije Trampa.

Potrebno je da se desi nesto nepredvodjeno da Sanders dobije nominaciju,

jer ce stranka biti protiv njega

ali ako se to desi iz nekog razloga, onda igra postaje potpuno drugacija nego sada.

 

I Tramp je doduse imao veliki otpor u stranci sa svojom populistickom politikom, 

ali je skrsio kroz tu strukturu I nametnuo se.

 

I naravno da Sanders, cak I ako osvoji nominaciju, dobije Trampa I sve to redom, 

nece moci da implementira nijednu od radikalnijih ideja, tipa health care.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Rasisticki ispadi, kampanju mu finansiraju milijarderi i poneki ruski oligarh. Sta te jos interesuje?

 

pa pisi opsirnije kako je asfaltirao ulice u svom gradu, covek razbacivao pare, treba da bude glavna tema.

 

 

B & B, Buttigieg & Bloomberg - president, vice president whatever order :)

 

komunisti se povampirili.

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Rasisticki ispadi, kampanju mu finansiraju milijarderi i poneki ruski oligarh. Sta te jos interesuje?

 

Pa daj neke relevantne izvore da vidimo.

 

Za ruske oligarhe nisam video, za rasizam sam video da je vise ispao glup u kampanji za gradonacelnika pre 10 godina nego neki rasizam kojim se Tramp recimo dici, ni za milijardere nisam video, ali ne vidim problem ni da ga finansiraju, tamo je lobiranje transparentno.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 

Postoji mogucnost da ga Tramp unakazi, ali Sanders ima manje sanse da dobije nominaciju nego da dobije Trampa.

Potrebno je da se desi nesto nepredvodjeno da Sanders dobije nominaciju,

jer ce stranka biti protiv njega

ali ako se to desi iz nekog razloga, onda igra postaje potpuno drugacija nego sada.

 

I Tramp je doduse imao veliki otpor u stranci sa svojom populistickom politikom, 

ali je skrsio kroz tu strukturu I nametnuo se.

 

I naravno da Sanders, cak I ako osvoji nominaciju, dobije Trampa I sve to redom, 

nece moci da implementira nijednu od radikalnijih ideja, tipa health care.

 

 

 

 

 

Pa nisam siguran, posto su mu sanse da dobiju nominaciju bolje nego prosli put, nije najveci favorit, ali je moguce. Za predsednicko mesto ne znam sta bi trebalo da se desi da pobedi, iz razloga koje sam naveo.

 

Sto se poslednjeg dela tice slazem se, ali to nije ni preterano bitno - nece dobiti tu priliku.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

 

Pa nisam siguran, posto su mu sanse da dobiju nominaciju bolje nego prosli put, nije najveci favorit, ali je moguce. Za predsednicko mesto ne znam sta bi trebalo da se desi da pobedi, iz razloga koje sam naveo.

 

Sto se poslednjeg dela tice slazem se, ali to nije ni preterano bitno - nece dobiti tu priliku.


Ako dobije nominaciju onda je to veliki presedan i nalazimo se u nepoznatoj teritoriji. 
Sanders je poput trampa dosta neuhvatljiv za analizu, bukvalno ima najvecu sarenolikost medju pristalicama, zahvatio je u svaki bazen, obrazovani neobrazovani, crni beli zuti sivi, mlado i staro, svuda ima rejting. Bilo bi zanimljivo

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

Ameri su vrlo pragmaticni, stave sve na papir, a on svoje minuse nikako ne moze da anulira.

 

Ma jok, sta im se servira na tv, to je to.

Nista nije nemoguce, pa ni Sanders da pobijedi Trampa. Pricalo se da crnac nece nikada biti predsjednik, pa je bio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kido from Junkovac said:


Ako dobije nominaciju onda je to veliki presedan i nalazimo se u nepoznatoj teritoriji. 
Sanders je poput trampa dosta neuhvatljiv za analizu, bukvalno ima najvecu sarenolikost medju pristalicama, zahvatio je u svaki bazen, obrazovani neobrazovani, crni beli zuti sivi, mlado i staro, svuda ima rejting. Bilo bi zanimljivo

Na prethodnim izborima bi Sanders imao sanse, kao otpor standardnom modu politicara, zbog toga je i DT dobio HC. Danas se glasacima uglavnom dopada ono sto DT radi i BS ima jako malo sanse, kao i bilo ko od demokrata.

Nece narod politicare, hoce da veruje da mu je bolje, a DT to docarava. :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

težak poraz Bajdena. Znam da se očekivao loš rezultat ali ovo je baš nisko. Ne vredi lupati glavu, sledeća je južna karolina i tu se očekuje ubedljive pobeda Bajdena, ako do toga ne dođe mislim da tek neće imati šanse kada se i Blumberg priključi trci.

 

by the way kad je Južna Karolina na programu ?

 

29. ali pre nje 26. ide Nevada. Tamo bi trebao da bude ozbiljan obracun Sandersa I Bajdena. Kljucna drzava za Bajdena, ali I Sandersa. Sanders je krenuo dosta ranije u kampanju od ostalih I napravio je dobar latino tim. Stoji dosta bolje u toj populaciji nego na prethodnim izborima. Ovo su bitni izbori I za Butidjedja, da se vidi koliko moze van cisto belih drzava, on svakako ima momentum u ovom trenutku I u velikom je porastu, ipak u Nevadi ima veoma malo onih koji su njegovo glavno biracko telo I bice mu djavolski tesko da napravi dobar rezultat.

Bajden je strasno lose startovao, znatno ispod ocekivanja, ali Butidjedj je ublazio tu katastrofu, tako da to nije nenadoknadivo. On u Nju Hempsiru maltene nije ni radio kampanju. Videcemo da li ce mu se to obiti o glavu, ako Butidjedj nastavi da nize dobre rezultate, ja mislim da nece, jer Butidjedj ipak ima ogranicen domet. Sanders je isto lose startovao bez obzira sto je dobio popular vot u obe drzave. On nije napravio nikakvu prednost u odnosu na konkurente, sta vise. Plus znatno slabiji rezultati nego na proslim izborima, vise nego duplo. Veliki problem za njega je sto je izgubio bele radnike, a to znaci da on nema sanse da pobedi ako dobije nominaciju, ali I za nominaciju cu mu biti problem, jer mora da nadomesti te glasove posto vise nema prednost u drzavama koje su mu donosile razliku na proslim izborima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Pa daj neke relevantne izvore da vidimo.

 

Za ruske oligarhe nisam video, za rasizam sam video da je vise ispao glup u kampanji za gradonacelnika pre 10 godina nego neki rasizam kojim se Tramp recimo dici, ni za milijardere nisam video, ali ne vidim problem ni da ga finansiraju, tamo je lobiranje transparentno.

 

https://theintercept.com/2020/02/10/pete-buttigieg-black-marijuana-arrests/

 

https://www.msn.com/en-us/news/politics/pete-buttigieg-funded-by-russian-linked-oligarch-who-supports-trump-and-mcconnell/ar-BBZNbVa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sprivel said:

Rasisticki ispadi, kampanju mu finansiraju milijarderi i poneki ruski oligarh. Sta te jos interesuje?

 

Volim kad ovako dobijem 100% pouzdan signal da je taj Boot-edge-edge ustvari pravi demokrata, a ne jebena komunjara.

 

Naime nisam ga uopste nikada cuo, tako se potrefilo, cuo sam cak i onog tupana Yonga koji drobi o universal guaranteed income, a USA nema nezaposlenih :classic_biggrin:, promasio temu i dezorijentisan u vremenu i prostoru, shvatio da je ispo glup u drustvu. Elizabeta Pokahontas nije nikada imala sanse, zena laze kako zine i to nije problem nego sto je lako provale.

 

Naravno da ce ih Trump sve pokidati i dobiti ovaj put i popular vote, ali eto taj boot-edge-edge bi demokratama trebalo da sluzi kao neki orijentir za buduce izbore i da ova gomna kom-teroristicka otkace jer ce ih 2024 pobediti Melanija Knavs.

 

Bernie Visarionovich ili Joe Biden ? Potpuno svejedno, oba su u invalidskim kolicima, nemaju podrsku ni svoje partije.

 

Svi zajedno protiv Trumpa kada dodje do jednog kandidata jednostavno nece da radi.

 

Trump bi trebalo sad da iskulira i da se ponasa kao Boss, sto on i jeste.

 

Trump 2020!

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Čemu tako duga pauza, jel neki praznik u SAD ?

 

Ne znam zasto sam napisao 26. u Nevadi ce biti kokusi 22.

 

To je uvek tako. Ne znam da li imaju neki praznik ili ne, ali od uvek je malo veci razmak izmecu prva dva i druga dva izbora. Kod obe partije je isti raspored prve cetiri drzave. To je tako vec decenijama. Nekada su te cetiri drzave bile sving, ali su male da bi bile kljucne za neku trku, ali opet dovoljno dobar indikator za celu Ameriku, to je USA u malom. To je uvod, da se kandidati pozicioniraju i vidi da li neki kandidat uopste ima sanse da udje u ozbiljnu trku. Posle toga sledi super utorak koji predstavlja cistiliste. Stvari su se u medjuvremenu izmenile. Juzna Karolina nije sving vec tvrda republikanska drzava, Nju Hempsir je vec duze vreme plav, dok su Ajova i Nevada jos uvek sving, ali u Nevadi su demokrate u prednosti, dok su u Ajovi to republikanci. 

 

Ajova je drzava gde su belci apsolutna vecina, broj manjina je skoro pa zanemarljiv. Tamo postoji brojna bela radnicka klasa, ima mnogo farmera i ruralnog stanovnistva, univerzitetskih centara, brzo rastucih gradova i predgradja. Odlican indikator za ceo taj region. Region koji je posebno znacajan za ove izbore i koji ce odluciti pobednika. Ajova, Viskonsin, Micigen, Minesota, Ohajo, Pensilvanija i Misuri su u mnogome slicne drzave i sve imaju status sving drzava. Tu ce se voditi glavna borba na ovim izborima. Ajova je bas sving drzava, ali u poslednje vreme naginje republikancima. Ipak demokrate su solidno prosle na midterms izborima i to im budi nadu da bi mogli da je vrate. Ipak ovi prajmarisi nisu bas najbolji pokazatelj za njih, a i na midtermsu su na nivou drzave izgubili, dok su za predstavnicki dom dobro prosli i uzeli neka mesta republikancima. Na proslim izborima Sanders bi bio veoma konkurentan ovde, ali on gubi uporiste medju belom radnickom klasom i sada ne bi imao sanse protiv Trampa tamo, Bajden pogotovo, Butidjedj je vec druga prica, ali on nema sanse do nominacije. 

 

Nju Hempsir je slican Ajovi, samo sa manje ruralnog stanovnistva, vise studenata i pod uticajem velikih gradova u okolini, Bostona pre svega, otud i solidan rezultat za Voren. Odlican indikator za region Nju Inglanda, nekada sving zonu, sada demokratsko uporiste, ali su i republikanci dovoljno jaki da uvek vrebaju iz prikrajka. Mejn, Nju Hempsir, Vermont... imaju dosta slicnosti i veoma slicno biracko telo. Dobar pokazatelj za ceo taj region.

 

Nevada je drzava u kojoj ima veoma mnogo latinosa. Dominira jedan veliki grad, plus jos dva manja, solidan procenat mormona, bez bele radnicke klase, u privredi dominiraju usluge. Potpuno drugacija drzava od prethodne dve. Usled demografskih promena, a jos vise zbog odlicne organizacije ranog glasanja koju je napravio bivsi senator iz Nevade i lider lokalnih demokrata Rid ova drzava je sve plavlja i plavlja. Rid se povukao, ali njegova organizacija je ostala, inace Rid je vise puta ostro kritikovao to sto su glavni kandidati demokrata ljudi koji su pre za gerontoloski centar nego za predsednika drzave. On je njihov vrsnjak, ali se penzionisao iz politike. Nevada predstavlja lakmus papir za drzave sa velikim brojem latinosa.

 

Juzna Karolina je tipicna juznjacka drzava sa konzervativnim stanovnistvom, visokim procentom crnaca... Jedna od najcrvenijih drzava, ali odlican indikator za desavanja na jugu. Demokrate ovde nemaju sanse, ali oni moraju biti konkurentni i na jugu ako zele pobedu. Juzna Karolina je odlican pokazatelj koliko je koji kandidat prihvatljiv na jugu. 

 

Te cetiri drzave predstavljaju USA u malom, a jos vise onaj deo USA koji moze da promeni boju od izbora do izbora. Iako mozda malo zastareo odabir drzava, on je jos uvek dobar da pokaze slabosti pojedinih kandidata. Opet sa druge strane, radi se o malim drzavama, koje ne uticu presudno na konacne rezultate, ipak mogu da daju vetar u ledja nekom kandidatu, ali i da nekog izbace iz igre. Odlicna uvertira za prvi veliki rez, super utorak. 

 

Edited by A sad
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izbore 2020 ce obeleziti i godine kandidata: Trump ima 73, Sanders 78, Biden 77, Bloomberg 77, Warren 70.

 

Buttigieg se tu izdvaja jer je rodjen 1982. godine.

 

Meni nije cudno sto Sanders nije ubedljivo pobedio u Iowi i New Hampshiru. Prosli put mu je protivkandidat bila nepopularna Hillary Clinton, ovog puta tu su Warren, Buttigieg, pa i Klobuchar.

 

Zna li neko vise o tome sta se desava ako niko nema vecinu delegata na konvenciji?

Link to comment
Share on other sites

Trampu su, fine novine, kao The Economist, 2016. prognozirale, baš u ovo vreme 2016. kada je dobio 1-2 primarne nominacije, da je klovn, da njemu veruje 6% populacije taman kao broj onih koji ne veruje da se čovek iskrcao na Mesec.

 

A Trump je danas Predsednik, sa dobrim šansama da to i ostane još jedan mandat.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mrd said:

Evo Sanders je jutros na reklami rekao da ce da kreira 20miliona drzavnih poslova. 🙂

Svi pametni da razmisle kako!

Kako? Ukinuće demokratiju?USA će biti komunistička kolonija?

 

https://thelibertarianrepublic.com/bernie-sanders-says-his-16-trillion-green-new-deal-like-plan-will-create-20-million-jobs/

 

 

Edited by Don Laki Juan
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mrd said:

Evo Sanders je jutros na reklami rekao da ce da kreira 20miliona drzavnih poslova. 🙂

Svi pametni da razmisle kako!

 

Pocece mozda da pravi zid prema Meksiku, a koji ce platiti Meksiko, kako je slag... ovaj obecao Trump.

Takodje mozda ce i da radi na poboljsanju infrastukture gradova, kao sto je takodje slag... ovaj obecavao Trump.

Sta je 20 miliona radnih mesta za jednu USA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...