Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 minutes ago, Hamilton said:

@NMX postoje zamene ali upravo zbog toga sto tamo i ako zelis NE MOZES da koristis facebook npr. To je sustina. U tom slucaju i ja bih napravio zamenu da zgrnem milijarde. Monopol je cudo. Nije sustina u zameni i da li postoji vec da samo to i mozes da koristis. 
 

Sto se tice prodaje Iphone-a, pad je prisutan ski u odnosu na rekordnu 2015. godinu i od tad blago raste. Evo jedan brzinski link onako na prvu:

 

https://www.google.com/amp/s/dazeinfo.com/2019/09/26/apple-iphone-sales-worldwide-by-year-graphfarm/amp/

 

za zvezdicu kod 2019 ne moram da ti objasnjavam, pravnik si 🙂

 

Dobro, razumemo se. Ne sporim ja kineski monopol u sektoru softvera i interneta. Samo sada taj monopol US pokušava da uspostavi za hardver. Gde bi, ako se banuje Huawei, ostale dve evropske (Erikson i Nokia) i nešto u tragovima američkih firmi koje su sposobne da prave 5G mreže. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Apple radi bez problema.:default_coffee:

A jel nose pelene dok rade?

 

31 minutes ago, NMX said:

 

Postoje zamene za google i ostale sajtove koliko postoje i u celom svetu. Nije google jedini pretraživač majku mu niti je FB jedina društvena mreža. Najpopularniji svakako ali nikako jedini. Ne samo u Kini.

 

Nego gde jos? Jel u Rusiji i u Pakistanu? A jel to isto kao sto kod nekih postoji grand sou kao zamena za razne idole isl, ma uglavnom za sve? Pa o tome se i radi. Nemoj slučajno znaš da im se ugrozi njihgova "kultura" kod ovih koji rade te ksenofobne i samoizolacionističke stvari pa smisljaju "svecko a nase". Prčvarnice su to obične. U tome i jeste suština. Zato ih treba neprestano... sankcionisati. Ali ne zbog toga sto je neko humanista, pa da ih "oslobodi" , nego zato sto su remetilacki faktor, i zato sto postoje. A da im se valja neka roba i da im se uzmu pare, to je OK. Ali to su prčvarnice. I zmijarnici.

 

Čekaj, ako je ta njihova "kultura" koju takvi štite tako dojajna, zašto onda moraju u tim samoizolovanim prčvarnicama da sopstveno stanovništvo silom drže u izolaciji, nemoj da vide nešto drugačije, pa da im se iskvari bre "kultura" i da se "poameriči". Šta da radiš, muke su to. Neprijatelj vreba sa svih strana. Da im nisam u koži.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

A jel nose pelene dok rade?

 

Nego gde jos? Jel u Rusiji i u Pakistanu? A jel to isto kao sto kod nekih postoji grand sou kao zamena za razne idole isl, ma uglavnom za sve? Pa o tome se i radi. Nemoj slučajno znaš da im se ugrozi njihgova "kultura" kod ovih koji rade te ksenofobne i samoizolacionističke stvari pa smisljaju "svecko a nase". Prčvarnice su to obične. U tome i jeste suština. Zato ih treba neprestano... sankcionisati. Ali ne zbog toga sto je neko humanista, pa da ih "oslobodi" , nego zato sto su remetilacki faktor, i zato sto postoje. A da im se valja neka roba i da im se uzmu pare, to je OK. Ali to su prčvarnice. I zmijarnici.

 

Čekaj, ako je ta njihova "kultura" koju takvi štite tako dojajna, zašto onda moraju u tim samoizolovanim prčvarnicama da sopstveno stanovništvo silom drže u izolaciji, nemoj da vide nešto drugačije, pa da im se iskvari bre "kultura" i da se "poameriči". Šta da radiš, muke su to. Neprijatelj vreba sa svih strana. Da im nisam u koži.

Ovaj insajderski uvid iz te subkulture sa obaveznim "oni" i neuspesnim pokusajem distanciranja je neprocenjiv..

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NMX said:

 

Ti si bogu hvala pametnji od Jashara pa ces lakse razumeti neke stvari...

 

Ljudi prave veliku grešku gledajući na to šta embargo Huaweiu zapravo predstavlja i poistovećujući ga sa jebenim The Great Firewall of China koji, de facto, onemogućava korišćenje najvećeg dela američkog softvera u Kini. Američki hardware, however, šljaka uredno. Ali o tome kasnije. 

 

Embargo Huaweiu (od maja prošle godine) je zapravo embargo američkim kompanijama, ne Huaweiu kao firmi. Huawei može da radi šta hoće samo američke firme više ne mogu da mu prodaju HW sa više od 25% američkih komponenti (od phase 1 trade deal-a to je smanjeno na 10%, dakle sviranje...). Pogledaj kretanje akcija Broadcoma, Qualcomma, Microna i ostalih chipmakera u mesecima odmah nakon embarga, dok nisu našli alternativne načine da prodaju delove opreme Huaweiu...drastičan pad.  Plus što će dugoročno ovaj embargo njima jedino i štetiti jer će kinezi preći na alternativne dobavljače komponenti ili deo odraditi sami, kao što sada rade preko Hi Silicona.

 

Elem, ban američkim firmama da ne mogu da prodaju hw/sw Huaweiu je samo nastavak de facto zabrane koju Huawei ima da posluje u USA. I nemam ništa protiv toga. Recipročne mere (iako američki hardver šljaka uveliko u Kini...no nema veze) na jebenu kinesku zabranu svega i svačega. Huawei postoji u USA u ruralnim delovima gde njihovi carriers koriste Huawei 3g i 4g opremu ali to je neznatno. 

 

Svako ko misli da je pokušaj bana Huaweia preko američkih dobavljača i preko pritisaka na evropske/svetske vlade da banuju jednu firmu, zapravo borba za bezbedan internet, odustvo špijuniranja, prisluškivanja i čega već sve ne, najblaže rečeno nije najoštrija olovka u pernici (videti pod Jašar) i ne zna ništa o telekomunikacijama, industriji koja dolazi (5g) i uticajima iste na ekonomije država.

 

Što se Epla tiče, meni je drago da vidim kako dobro prolazi taj njihov shift u sektor usluga jer bitku sa jeftinim a kvalitetnim telefonima sa dalekog istoka ne mogu da dobiju i uveliko je gube. I zato su neke pametne čike u Kupertinu davno sele i rekle da su epl servisi budućnost i ljudi useravaju sada i daju domaći zadatak koji niko neće uspeti da odradi. 


Da ostavimo telekomunikacionu opremu sa strane za momnat. Multinacionalke koje isporucuju drugi tip opreme, energetske npr R&D odeljenja drze kuci. Fabrike koje se rade tamo (Kini nor) jesu one koje proizvode ono na cemu vise ne racunaju ozbiljnu zaradu i koje svoje trziste pre svega imaju kuci.

A ove zabrane oko isporuke pojedinog tipa hardvera nisu samo iz ekonomskih razloga.

U drugim oblastima komunikacija kroz razlicite vrste industrijskih protokola nekih i Internet based obezbedjuju funkcionisanje delova energetskih sistema, upravljanje nuklearkama, industrijskim kompleksima cije ispadi mogu da uzrokuju katastrofu na razlicite nacine.

 

Koriscenje opreme koja je proizvedena, konstrukciono i funkcionalno poznata potencijalnom neprijatelju ili konkurenti utice direktno na bezbednost drzave i ljudi. Cini ih izlozenim ucenama.

 

Manje je poznato siroj javnosti da su u Ukrajini imali takav slucaj, neprijateljskim upadom sa Interneta u komunikaciju jedne ogromne i strateski vazne transformatorske stanice. Pri tom ne mislim na komunikaciju izmedju stanice i centra za upravljanje, vec onu koja obezbedju razlicite interlocking izmedju polja i ostalo sto se nekad radilo hardwired.

Dakle u sistemu sa slabijim security procedurama (password sistem, obuka osoblja) moze da izazove raspad sistema u nekoj oblasti ili celoj drzavi.

Sa porastom politicko ekonomskog konfrontiranjea, smanjenje sloboda razmene i isporuke odredjenih komponenti ce po meni samo da raste.

 

Imajuci iskustava sa timovima koji dolaze na obuku, a u stvari se radi o industrijskoj spijunazi koja je isla glatko, ovde drzim stranu “zapadnom” protekcionizmu.


Cak mislim da imaju dosta osljarski odnos u delu bezbednosti podataka kada se toce odrzavanje baznih sistema finansijskih institucija.
 

Nisu Internet samo socijalne mreze.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:

Koriscenje opreme koja je proizvedena, konstrukciono i funkcionalno poznata potencijalnom neprijatelju ili konkurenti utice direktno na bezbednost drzave i ljudi. Cini ih izlozenim ucenama.

 

Manje je poznato siroj javnosti da su u Ukrajini imali takav slucaj, neprijateljskim upadom sa Interneta u komunikaciju jedne ogromne i strateski vazne transformatorske stanice. Pri tom ne mislim na komunikaciju izmedju stanice i centra za upravljanje, vec onu koja obezbedju razlicite interlocking izmedju polja i ostalo sto se nekad radilo hardwired.

Dakle u sistemu sa slabijim security procedurama (password sistem, obuka osoblja) moze da izazove raspad sistema u nekoj oblasti ili celoj drzavi.

Sa porastom politicko ekonomskim konfrontiranjem, sloboda razmene i isporuke odredjenih komponenti ce po meni samo da raste.

 

Imajuci iskustava sa timovima koji dolaze na obuku, a u stvari se radi o industrijskoj spijunazi koja je isla glatko, ovde drzim stranu “zapadnom” protekcionizmu.


Cak mislim da imaju dosta osljarski odnos u delu bezbednosti podataka kada se toce odrzavanje baznih sistema finansijskih institucija.
 

Nisu Internet samo socijalne mreze.

 

Delom sa ovim mogu i da se složim. Donekle. Tačnije, do dela gde misliš da države gde je ta oprema ugrađena dopuštaju stranom vendoru opreme da ugrađuje istu sa sve nekim bekdorovima, kilsvičevima i ne znam šta ne. Posebno u delu koji je kritičan za eventualnu špijunažu, obaranje sistema itd. takozvanom CORE delu svake mreže, narodski - centrali. To su osetjlivi delovi i oni ni danas nisu u potpunosti opremljeni neprijateljskom opremom.

 

I da uzvratim pitanjem....šta misliš što baš sada to neprijateljstvo prema stranom vendoru? Što ne za recimo 4G mrežu koja je sasvim dovoljna da se obori svaki segment bezbednosti jedne države? Ja ne znam..pa me baš zanima, zašto baš sada

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NMX said:

 

Ti si bogu hvala pametnji od Jashara pa ces lakse razumeti neke stvari...

 

Nema potrebe da me prozivas po forumu, neces se osecati bolje, a nije ni po pravilima istog. Ako smo imali nesporazum mi i dalje imamo svoje zivote, porodice, poslove, prijatelje, hobije i nema potrebe razvijati nezdrave opsesije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, NMX said:

da uzvratim pitanjem....šta misliš što baš sada to neprijateljstvo prema stranom vendoru? Što ne za recimo 4G mrežu koja je sasvim dovoljna da se obori svaki segment bezbednosti jedne države? Ja ne znam..pa me baš zanima, zašto baš sada


Pazi meni telekomunikacije nisu background, pa ne bih da se upustam u analizu. Pri cemu bih svakako volela da procitam tvoje misljenje.

 

Ovo je cista spekulacija sa moje strane, mislim da tajming ima veze sa naglim napretkom Internet tehnologije i direktnom upotrebom iste u nekim oblastima koje postaju izlozene cyber napadima i sabotazama sa mogucim katastrofalnim posledicama. Sve zajedno sa porastom opste politicke nestabilnosti i nepoverenja. Tehnologija napreduje, uredjaji se ugradjuju, protokoli koriste. Za to vreme izrada sigurnosnih procedura, kao i svest o izlozenosti je slaba.

 

Druga stvar mislim da je decenijska zajebancija na zapadu da ce da se bave i placaju samo mesetarski poslovi, menadzersanje koje to cak i nije, a da ono sto zamara mozak moze da se autsorsuje ucinili takodje osetljivim. Nemaju dovoljno svojih ljudi da pokriju ono sto je osetljivo.

 

Ono sto sam napisala u prethodnom postu je iz ugla onog sto je “moja” oblast gde poznajem i sistem funkcionisanja, i opremu (hardverski i softverski), tendencije daljeg razvoja i faktore rizika koji dolaze ukoliko je vendor potencijalni “neprijatelj”. 


Takodje sam radila na vise projekata sa Kinezima, njihovim odelom multinacionalke pa mi je njihov nacin funkcionisanja i poslovanja jasan. A i cilj kad dolaze na treninge na zapad.
 

Btw za kolegu @Milenko Puzigacadaleko su im uslovi makar u mojoj oblasti od prcvarnica (radni i plate), nazalost Balkanci su sada oni pezorativni “Kinezi” na n-ti stepen za njih. Na moju zalost, a i vasu verujem.

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

I da uzvratim pitanjem....šta misliš što baš sada to neprijateljstvo prema stranom vendoru? Što ne za recimo 4G mrežu koja je sasvim dovoljna da se obori svaki segment bezbednosti jedne države? Ja ne znam..pa me baš zanima, zašto baš sada

Integracija mobilne mreže sa tzv “core” mrežom je počela sa 4G i završila se sa 5G. Sad je lakše oboriti što ti kažeš “svaki segment” nego ranije. A što se tiče Amerikanaca, oni nikad nisu dozvoljavali “velikoj četvorci” (Sprint, VZW, ATT,  T-mobile) da kupuju Huawei opremu upravo zato jer su imali ugovore sa američkom državom za održavanje vojnih i bezbednosnih komunikacija i sistema. Manji operateri su mogli da kupuju Huawei, i od njih si mogao da čuješ samo pohvale za kvalitet opreme i podršku. To me navodi na pomisao da bi Erikson i Nokia sutra mogli da zatvore dućane (Samsung bi opstao) da Amerikanci dozvole velikoj četvorci da kupuje Huawei.

Edited by ObiW
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Atreid said:

 

Svaka cast predsjedniku Trampu i Melaniji i diplomatskim aktivnostima najjace svjetske sile na nadljudskim naporima jer sad imamo aviJon na relaciji Beograd i Pristina, i to Njemacki,.. ih!

 

:lol_2::thumbsup:


Pa tako rade prakticni i stedljivi Nemci za svoje ljude koji idu poslom na Kosovo. Beograd je premrezen Lufthanzinim letovima iz svih delova Nemacke, samo stavi mali avion za Pristinu i presedaju u Beogradu. Nece valjda da se drnda autom do Pristine ili da otvaruju X novih duplih linija.

Posto i drugi biznisi opstaju iako se kao fajtaju eto njima i nasih “biznismena” na toj liniji.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, melankolic said:

Mene nešto drugo tu interesuje: kako će biti rešen problem putnih isprava ako Srbija ne priznaje kosovska dokumenta?

Od "pisma o namerama" do realizaije je poprilično dug put. Sve mi se nekako čini da će autoput Niš-Merdare pre da bude stavljen u funkciju nego ova avio linija. No, nema veze, neka i bude tako, ali trenutno Aerodrom Priština ima linije sa Dizeldorfom, Minhenom, Štutgartom, Hanoverom, Memingenom, neki linije i dvaput dnevno. Jeste da nema Lufthase već Eurovingsa, Wizz-a i OTF-a....Ima mnogo prepreka, nije da su nerešive, poput taksi, dokumenata....ipak, mislim, da je sve to još poprilično daleko uz svo uvažavanje poslovnosti Nemaca i uticaja na Srbiju.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Od "pisma o namerama" do realizaije je poprilično dug put. Sve mi se nekako čini da će autoput Niš-Merdare pre da bude stavljen u funkciju nego ova avio linija. No, nema veze, neka i bude tako, ali trenutno Aerodrom Priština ima linije sa Dizeldorfom, Minhenom, Štutgartom, Hanoverom, Memingenom, neki linije i dvaput dnevno. Jeste da nema Lufthase već Eurovingsa, Wizz-a i OTF-a....Ima mnogo prepreka, nije da su nerešive, poput taksi, dokumenata....ipak, mislim, da je sve to još poprilično daleko uz svo uvažavanje poslovnosti Nemaca i uticaja na Srbiju.


Velike kompanije imaju discount odnosno specijalne ugovore kod Lufthanze, a ipak Nemci malo jace likove ne salju loukosterima i sa sporednih aerodroma. Vreme je novac. 
To moze za boraniju i to ako ne prevoze sobom neku opremu. Hint za neke potrebe upakovana oprema je izmedju 35-50kg. 

Ovo meni lici da su istisnuli Engleze kod upravljanja KEKom ili isporukom opreme.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Plavi Golub said:


Velike kompanije imaju discount odnosno specijalne ugovore kod Lufthanze, a ipak Nemci malo jace likove ne salju loukosterima i sa sporednih aerodroma. Vreme je novac. 
To moze za boraniju i to ako ne prevoze sobom neku opremu. Hint za neke potrebe upakovana oprema je izmedju 35-50kg. 

Ovo meni lici da su istisnuli Engleze kod upravljanja KEKom ili isporukom opreme.

Evo teksta sporazuma:

https://www.gazetaexpress.com/kosovo-serbia-deal-to-restore-flights-is-tax-free/

Link to comment
Share on other sites

Cekajte ...... kakvo sbeto Kocobo ...... a sta je sa impeachment-om???? :roflmao:

 

Cestitam predsedniku Donald J Trump-u 3 godine od polaganja predsednicke zakletve. Ostalo je jos 5 godina to Make America Greatest Again !!!

 

Ona vec jeste velika, najveca sto je ikada bila, posle 8 godina ponizenja i sramote. Jedan od najboljih predsednika u istoriji. Po svim relevantnim pokazateljima, rezultatima i pre svega po dusevnim bolima koje nanosi protivnicima Amerike. Teski gubici, ruzno za gledati, ocaj medju gubitnicima, rasulo i gubljenje ono malo preostale zdrave svesti. Preporod republikanaca koji je tesko ne iskoristiti ako su iole svesni kakvu im je priliku ovaj skromni covek sa strane podario. :classic_biggrin:

 

Posle pekinskog, na redu je obracun sa briselskim komitetom i besprizornim kradjama koje posebno forsira francuski nepopularni predsednik Makro, a posebno ce mi biti drago kada povampirena Nemacka bude dosla na red za skidanje donjeg vesa. :s_d:

 

Quote

spacer.png

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kido from Junkovac said:

Iskusni ljudi se blamiraju. Koji je sledeci veliki uspeh? Sastali se Vucic i Taci?

 

Što je najžalosnije po SAD ovo je stvarno veliki uspeh ove administracije jer na ostalim "frontovima" ne mogu da mrdnu :)

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

The Trump administration plans to add seven more countries to the US’s travel ban list ...

Belarus, Eritrea, Kyrgyzstan, Myanmar, Nigeria, Sudan and Tanzania — could face restrictions on specific kinds of visas

 

 

kakav zlikovac (trump), 

hoce da podigne zid izmedju sebe i delova normalnog sveta....a vec se ogradio od irana, sirije, jemena, s.koreje, somalije

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

 

kakav zlikovac (trump), 

hoce da podigne zid izmedju sebe i delova normalnog sveta....a vec se ogradio od irana, sirije, jemena, s.koreje, somalije

 

Sto Bjelorusija, tamo je red, rad i disciplina, i sve je cisto, kao u Singapuru:smiley33:

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...