Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

tvoja zloba im nece pomoci da se izvuku iz  problema. pomaze im samo novi deal sa USA.

6 minutes ago, Sprivel said:

Koliki rast su zabelezili americki farmeri? emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

visoko razvijene industrije ne mogu mnogo da uvecavaju proizvodnju jer su blizu vrhunca. ne mesaj grandmothers & frogs (ako znas sta to znaci)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sprivel said:

Te tarife ionako placaju gradjani USA, mozes pogledati na NY Times.

 

To je tačno, ali na duže staze te tarife će smanjiti uvoz iz Kine što je njihov krajnji cilj ukoliko ne dođe do nekog dogovora. Ljudi će jednostavno odustati od tih proizvoda jer neće biti konkurentni sa cenom ili će Kinezi morati da smanje cene do te mere da budu u gubitku a u tom slučaju izvoz u SAD gubi smisao. To jeste dobra poluga za borbu sa Kinom ali nažalost Tramp je očajan u diplomatiji pa ne zna kako da iskoristi pritisak taksi na diplomatskom nivou da dođe do nekog ugovora koji bi smanjio SAD deficit prema Kini. Očigledno kao i sve što radi zaleteo se bez razmišljanja u ovu avanturu i sada traži kakav takav izlaz.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

To je tačno, ali na duže staze te tarife će smanjiti uvoz iz Kine što je njihov krajnji cilj ukoliko ne dođe do nekog dogovora. Ljudi će jednostavno odustati od tih proizvoda jer neće biti konkurentni sa cenom ili će Kinezi morati da smanje cene do te mere da budu u gubitku a u tom slučaju izvoz u SAD gubi smisao. To jeste dobra poluga za borbu sa Kinom ali nažalost Tramp je očajan u diplomatiji pa ne zna kako da iskoristi pritisak taksi na diplomatskom nivou da dođe do nekog ugovora koji bi smanjio SAD deficit prema Kini. Očigledno kao i sve što radi zaleteo se bez razmišljanja u ovu avanturu i sada traži kakav takav izlaz.

 

Pa nisu li juče Amerika i Kina  potpisali neki sporazum?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Sva trgovinska ogranicenja na kraju stete krajnjim potrosacima, USA bi trebalo da gleda kako da poveca konkurentnost svoje proizvodnje kroz inovacije a ne da se bori taksama i carinama kao da je XIX vek. 

 

Pa Tramp dobacuje dotle jbg 🙂

 

Inace, interesantno mi je ovo guranje impica ponovo maltene pred izbore, verovatno hoce da ga zanimaju malo duze kako bi se kandidat demokrata isprofilisao u tisini. Ne znam sta da mislim o tom manevru, moze, a ne mora biti dobro za demokrate.

 

Inace2, pravi je upish koliko se Narandzasti uzjogunio sad, mnogo vise nego prvi put.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hamilton said:

Kao sto se Evropa bori jel da? npr tako sto je taksa na vozila koja su proizvedena van kontinenta, ako se ne varam 11% (ili cak 19%). 
 

Sta hocu da kazem? To rade svi, samo u vecoj ili manjoj meri u zavisnosti od prozivoda. 

 

Pa poenta je da niko, a pogotovo najbogatije drzave sveta ne treba da se bore taksama, sta tek onda ova gologuzija na Balkanu da radi?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Yoyogi said:

 

Pa nisu li juče Amerika i Kina  potpisali neki sporazum?

 

Taj ugovor ne resava "trgovinski rat". Imas ukratko u prethodnim postovima o cemu se radi. Jedino sto ukazuje na to da bi uskoro moglo doci do kompromisa i po ostalim pitanjima.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

USA bi trebalo da gleda kako da poveca konkurentnost svoje proizvodnje kroz inovacije 

 

Ako dozvolis da primetim oni to rade vec 100+ godina. U toj meri da je to vec postalo smesno jer su svi drugi odustali.

 

E sad mi objasni u cemu je svrha da 200 inzenjera placenih 150K godishnje radi 3 godine na kodu koju ce im u Kini spijuni iskopirati i predati kineskoj kompaniji koja ce praviti "istog Teslu" ili provesti 20 godina u pronalazenju i klinickom istrazivanju, odobrenju i registraciji novog leka sto danas kosta 50 milijardi dolara kada ce Kinezi tu pilulicu staviti na hemijsku analizu i napraviti istu koju ce valjati po celom svetu 5 puta jeftinije.

 

Meni to nema nikakvog smisla. Ustvari na taj nacin Ameri prave budale od sebe.

 

Ja predlazem da Kina preuzme ulogu svetskog "inovatora", a da Ameri cekaju i onda sve to lepo pokradu.

 

Samo se plasim da ne bi vise bilo inovacija :s_d:

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, AgroLaki said:

 

Pa poenta je da niko, a pogotovo najbogatije drzave sveta ne treba da se bore taksama, sta tek onda ova gologuzija na Balkanu da radi?

 

Amerika se ne "bori" nikakvim taksama/tarifama protiv Srbije. Slobodno izvezi sta ti dusa pozeli platices 1,5 % neku administration fee i to je sve. Manje od EU.

 

Mislim, taj uvoz ipak treba neko da zavede u neke knige, inspekcija da pregleda ...... ako ti je 1,5% mnogo, onda yebiga :classic_biggrin:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Sprivel said:

Te tarife ionako placaju gradjani USA, mozes pogledati na NY Times.

 

Najvece u istoriji covecanstva zabelezene tarife od 550% na kineski valjani celik je uveo sveti Hussein Obama, ali kako nam je neko na forumu vec objasnio on je tacno znao sta radi, dok Trump naravno nema pojma.

 

Hussein je takodje poznat po tarifama od 80 do 120% na kineske automobilske gume.

 

Medjutim to je Hussein sve platio iz svog dzepa nije hteo da gradjani podnesu taj teret :roflmao:

 

Zaradio covek za ona 3 meseca sto je pokusao da bude advokat pa video da se od toga leba nece najesti, te se brze prekvalifikovao na borbu za ljucka prava u drzavnoj sluzbi :s_d:, "tezak posao" ali moze lepo da se napreduje.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Denis Jasharevic said:

 

Najvece u istoriji civecanstva zabelezene tarife od 550% na kineski valjani celik je uveo sveti Hussein Obama, ali kako nam je neko na forumu vec objasnio on je tacno znao sta radi, dok Trump naravno nema pojma.

 

Hussein je takodje poznat po tarifama od 80 do 120% na kineske automobilske gume.

 

Medjutim to je Hussein sve platio iz svog dzepa nije hteo da gradjani podnesu taj teret :roflmao:

 

Zaradio covek za ona 3 meseca sto je pokusao da bude advokat pa video da se od toga leba nece najesti, te se brze prekvalifikovao na borbu za ljucka prava u drzavnoj sluzbi :s_d:, "tezak posao" ali moze lepo da se napreduje.

Karijera, a ne tamo nesto na dnevnoj bazi. :P

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, AgroLaki said:

Sva trgovinska ogranicenja na kraju stete krajnjim potrosacima,

 

Ne stete.  Znas sta steti krajnjim potrosacima u Americi? Steti im sto 2000 americkih kompanija uopste ne moze da radi u Kini, pocevsi od Google, Facebook .... pa do Amazaon, Ebay, Netflix. Znaci ne bilo koje, vec najvece americke kompanije.

 

Kinezi kazu da je to protiv njihove bezbednosti. 

 

Pa Amerika isto moze da kaze da su kineske gace i carape protiv njene bezbednosti i da one mogu da se proizvode u Indiji ili Bangladeshu, Pakistanu.

 

Ja koliko se razumem to se zove diplomatski reciprocitet :s_d:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne stete.  Znas sta steti krajnjim potrosacima u Americi? Steti im sto 2000 americkih kompanija uopste ne moze da radi u Kini, pocevsi od Google, Facebook .... pa do Amazaon, Ebay, Netflix. Znaci ne bilo koje, vec najvece americke kompanije.

 

Kinezi kazu da je to protiv njihove bezbednosti. 

 

Pa Amerika isto moze da kaze da su kineske gace i carape protiv njene bezbednosti i da one mogu da se proizvode u Indiji ili Bangladeshu, Pakistanu.

 

Ja koliko se razumem to se zove diplomatski reciprocitet :s_d:

Apple radi bez problema.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Odlican primer je dao Jashar. 
U kinojebini ne moze Google, Facebook i ostali giganti i to je ovim nasim dalekoistocnim svedocima ok. 
 

Kad je Huawei popio po nosu odma dreka 40 dana zalosti strajk gladju na forumu jbt. 
 

Inace kad smo kod Apple-a, od ukunog profita prosle poslovne godine iskljucivo od mob telefona koji iznosi 12 milijardi dolara (svih proizvodjaca, globalno), Apple je imao samo 8 😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hamilton said:

Odlican primer je dao Jashar. 
U kinojebini ne moze Google, Facebook i ostali giganti i to je ovim nasim dalekoistocnim svedocima ok. 
 

Kad je Huawei popio po nosu odma dreka 40 dana zalosti strajk gladju na forumu jbt. 
 

Inace kad smo kod Apple-a, od ukunog profita prosle poslovne godine iskljucivo od mob telefona koji iznosi 12 milijardi dolara (svih proizvodjaca, globalno), Apple je imao samo 8 😄

 

Ti si bogu hvala pametnji od Jashara pa ces lakse razumeti neke stvari...

 

Ljudi prave veliku grešku gledajući na to šta embargo Huaweiu zapravo predstavlja i poistovećujući ga sa jebenim The Great Firewall of China koji, de facto, onemogućava korišćenje najvećeg dela američkog softvera u Kini. Američki hardware, however, šljaka uredno. Ali o tome kasnije. 

 

Embargo Huaweiu (od maja prošle godine) je zapravo embargo američkim kompanijama, ne Huaweiu kao firmi. Huawei može da radi šta hoće samo američke firme više ne mogu da mu prodaju HW sa više od 25% američkih komponenti (od phase 1 trade deal-a to je smanjeno na 10%, dakle sviranje...). Pogledaj kretanje akcija Broadcoma, Qualcomma, Microna i ostalih chipmakera u mesecima odmah nakon embarga, dok nisu našli alternativne načine da prodaju delove opreme Huaweiu...drastičan pad.  Plus što će dugoročno ovaj embargo njima jedino i štetiti jer će kinezi preći na alternativne dobavljače komponenti ili deo odraditi sami, kao što sada rade preko Hi Silicona.

 

Elem, ban američkim firmama da ne mogu da prodaju hw/sw Huaweiu je samo nastavak de facto zabrane koju Huawei ima da posluje u USA. I nemam ništa protiv toga. Recipročne mere (iako američki hardver šljaka uveliko u Kini...no nema veze) na jebenu kinesku zabranu svega i svačega. Huawei postoji u USA u ruralnim delovima gde njihovi carriers koriste Huawei 3g i 4g opremu ali to je neznatno. 

 

Svako ko misli da je pokušaj bana Huaweia preko američkih dobavljača i preko pritisaka na evropske/svetske vlade da banuju jednu firmu, zapravo borba za bezbedan internet, odustvo špijuniranja, prisluškivanja i čega već sve ne, najblaže rečeno nije najoštrija olovka u pernici (videti pod Jašar) i ne zna ništa o telekomunikacijama, industriji koja dolazi (5g) i uticajima iste na ekonomije država.

 

Što se Epla tiče, meni je drago da vidim kako dobro prolazi taj njihov shift u sektor usluga jer bitku sa jeftinim a kvalitetnim telefonima sa dalekog istoka ne mogu da dobiju i uveliko je gube. I zato su neke pametne čike u Kupertinu davno sele i rekle da su epl servisi budućnost i ljudi useravaju sada i daju domaći zadatak koji niko neće uspeti da odradi. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@NMX Cekaj Enemixe, priznajem da se u tehnologiju ne razumem toliko (samo kupim Apple i ne razmisljam vise jer sam pre toga probao sve, ali ne razumem se u detalje tipa procesori ovo ili grafika ono, gledam sta mi najvise prija dok koistim). 
 

Koliko je meni poznato, u Kini postoje ‘zamene’ za Google, za Facebook i ostalo. Znaci zaseban pretrazivac, posebna drustvena mreza itd. Mislim, cemu to? To mi nije jasno. 
 

Isto tako, koliko mi je poznato, Huawei ne moze da prodaje telefone na USA trzistu, a tek kao bonus (i to kakav) je dosla ova zabrana poslovanja o kojoj si mi ti dao detalje. 
 

Ono sto sam hteo da kazem u prvobitnom postu - na koji nacin se pravda gore opisano ponasanje Kine, a traze se lose namere u ‘banovanju’ Huaweia? Cisto komentar, cisto sumnjam da ce Huawei (na globalnom nivou) pronaci zamenu za Google servise i aplikacije tj da ce to resiti u sopstvenoj reziji (globalno). 
 

Citam izjavu CEO Huaweia, kaze da im je jedini cilj u 2020 da prezive. Ne znam zasto bi covek tako nesto tek tako izjavio. 
 

edit: koliko god Apple bio omrazen i iznova i iznova se tvrdilo da ne mogu da prodaju to sto prodaju po ceni toj i toj, da ce propasti, da ga ‘siju kinezi’ i slicno, oni i dalje ODLICNO prodaju svoje telefone, dok dodatno uzimaju milijarde samo na airpods pslovnoj odluci. Izbacili headphone jack i ponudili airpods po jakoj ceni. I pogodi sta - prodaju se kao slatkisi. Naravno videli i ostali koliko ovi uzimaju pa i oni uklonili hj i ponudili airpods (google, huawei, samsung itd). Da ne pricam o muzici, filmovima, aplikacijama...toga si se vec dotakao. Hocu reci, za njih nema zime. Kad maksimalno iscede kesh iz ovakvog iphone-a, unapredice ga i opet ce se prpdavati kao slatkisi. Jebiga, strasno su inovativni u razmisljanju, koliko god to nekome zvucalo neobicno. 

Edited by Hamilton
Link to comment
Share on other sites

E da, mislim da Huawei hi silicon pravi jos od ranije i da nema veze sa tim ‘embrgom’. Ali ako se dobro secam prepiske sa mobilnisvet foruma, tehnologija izrade ili sta vec je po licenci nekog USA brenda (da li ARM ili tako nesto), tako da se opet i tu vrtimo u krug. Da li se taj ban odnosi i na to, ne znam, ali opet Huawei ocigledno dosta zavisi od USA know-how (ili gresim bemliga sad). 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Hamilton said:

@NMX Cekaj Enemixe, priznajem da se u tehnologiju ne razumem toliko (samo kupim Apple i ne razmisljam vise jer sam pre toga probao sve, ali ne razumem se u detalje tipa procesori ovo ili grafika ono, gledam sta mi najvise prija dok koistim). 
 

Koliko je meni poznato, u Kini postoje ‘zamene’ za Google, za Facebook i ostalo. Znaci zaseban pretrazivac, posebna drustvena mreza itd. Mislim, cemu to? To mi nije jasno. 
 

Isto tako, koliko mi je poznato, Huawei ne moze da prodaje telefone na USA trzistu, a tek kao bonus (i to kakav) je dosla ova zabrana poslovanja o kojoj si mi ti dao detalje. 
 

Ono sto sam hteo da kazem u prvobitnom postu - na koji nacin se pravda gore opisano ponasanje Kine, a traze se lose namere u ‘banovanju’ Huaweia? Cisto komentar, cisto sumnjam da ce Huawei (na globalnom nivou) pronaci zamenu za Google servise i aplikacije tj da ce to resiti u sopstvenoj reziji (globalno). 
 

Citam izjavu CEO Huaweia, kaze da im je jedini cilj u 2020 da prezive. Ne znam zasto bi covek tako nesto tek tako izjavio. 
 

edit: koliko god Apple bio omrazen i iznova i iznova se tvrdilo da ne mogu da prodaju to sto prodaju po ceni toj i toj, da ce propasti, da ga ‘siju kinezi’ i slicno, oni i dalje ODLICNO prodaju svoje telefone, dok dodatno uzimaju milijarde samo na airpods pslovnoj odluci. Izbacili headphone jack i ponudili airpods po jakoj ceni. I pogodi sta - prodaju se kao slatkisi. Naravno videli i ostali koliko ovi uzimaju pa i oni uklonili hj i ponudili airpods (google, huawei, samsung itd). Da ne pricam o muzici, filmovima, aplikacijama...toga si se vec dotakao. Hocu reci, za njih nema zime. Kad maksimalno iscede kesh iz ovakvog iphone-a, unapredice ga i opet ce se prpdavati kao slatkisi. Jebiga, strasno su inovativni u razmisljanju, koliko god to nekome zvucalo neobicno. 

 

Postoje zamene za google i ostale sajtove koliko postoje i u celom svetu. Nije google jedini pretraživač majku mu niti je FB jedina društvena mreža. Najpopularniji svakako ali nikako jedini. Ne samo u Kini.

 

Što se tiče prodaje telefona u USA, Huawei odavno ne prodaje telefone tamo (nešto malo raniej, posle toga ništa). Huawei globalno neće pronaći zamenu za Google mobile services. Oni će imati svoj Huawei mobile service, koji po meni, neće biti dovoljan da nadoknadi ono što je Google donosio (koliko god svi developeri radi prebacili svoje aplikacije i u Huawei App gallery, što će se dešavati pod uticajem kineskih šuški). Ono gde ljudi greše je to što Huawei vide kroz mobilne telefone. To je firma kojoj su mobilni telefoni do pre koju godinu bili tek negde oko 10% prihoda a dok čekaju 5G naraslo do 50%.

 

Što se tiče te izjave, čitao sam je. Ali ako vidiš dalje a ne samo naslov, on kaže da preživljavanje  znači rast od nekih 10%. Koja firma koja prežiljava ima YOY rast od 10%. :lol_2: Činjenica je da posle višegodišnjeg rasta od 20-25 posto to jeste značajno manje ali takav je poslovni trenutak, svakako ne kraj firme.

 

Ne vidim ja loše namere u banovanju Huaweia. To je politika, to je ekonomija i to su interesi. Kako kineski pre toga tako američki sada. Samo je glupo gledati to kroz prizmu jedne firme jer je ona ovde kolaterlana šteta i nema ništa to veze sa njom (sem ako ne kupiš prazne priče o špiuniranju i ostala sranja...tu čekam Jašara da izdominira :evil:).

 

Što se epla tiče...kako da bude omržena firma koja pravi tako dobre prozivode..meni nije i ne može da bude. Ono štoje činjenica je da je hardverski epl odavno iza konkurencije ali da sa savršenim iOsom to nadoknađuje i uvek će tako biti. Takođe epl još od odlaska Džobsa nema ni blizu tu inovativnost po kojoj je firma prepoznata kada je bila pionir smart telefona (u smart ne računam one simbian pokušaje pre toga). E sad, da ODLIČNO prodaju svoje telefone, to nije tačno je im prodaja i šer padaju svake godine. I to su oni kao i svi američki hardveraši odavno skapirali, da tu dugoročno pobede nad jeftinim a kvalitetnim kineskim prozivodom - nema. Zato servisi koji kidaju...zato wearables koji ubijaju. Ko misli da će epl na bilo koji način, sveukupno, da propadne, padne ili ode u drugi plan taj je lud :classic_smile:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@NMX postoje zamene ali upravo zbog toga sto tamo i ako zelis NE MOZES da koristis facebook npr. To je sustina. U tom slucaju i ja bih napravio zamenu da zgrnem milijarde. Monopol je cudo. Nije sustina u zameni i da li postoji vec da samo to i mozes da koristis. 
 

Sto se tice prodaje Iphone-a, pad je prisutan ski u odnosu na rekordnu 2015. godinu i od tad blago raste. Evo jedan brzinski link onako na prvu:

 

https://www.google.com/amp/s/dazeinfo.com/2019/09/26/apple-iphone-sales-worldwide-by-year-graphfarm/amp/

 

za zvezdicu kod 2019 ne moram da ti objasnjavam, pravnik si 🙂
 

edit: naravno da ce share da im opada pod poplavom jeftinih modela kojih i Samsung i Huawei ima na desetine. Niti su konkurencija Iphone-u niti ih to pogadja. Zna se koji modeli su mu konkurencija. Apple prodaje 4-5 modela najvise i to je to, dok drugi konstantno sire ponudu, tako da je share minus ocekivan i prihvatljiv. 
 

edit 2: nisam znao ovo za izjavu ceo Huaweia :lol_2: b92 jebeni. 

Edited by Hamilton
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...