Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Frka oko zastava i simbola nije ranije bila svojstvena Americi, to je bilo nesto strano. Nazalost i neke pozitivne stvari se menjaju, sve se menja pa i dobre stvari...drugi primer je da se danas mnogi pojedinci tamo razmecu materijalnim bogatstvom, nekada to nije bilo deo prave mainstream kulture u Severnoj Americi. Tesko je objasniti na sta mislim tacno, u stvari trebalo bi vise vremena da se pojasni, ali onaj ko zna malo prilike nekad i sad  znace o cemu govorim. Relativno nov fenomen, kao i ovo sa zastavama. Hm Kad malo bolje razmislim sve to kao da sam vec negde video,  simboli, mahanje zastavama pa njhovo skidanje i gazenje, bahatost i razmetanje u kombinaciji sa vecitim  kukanjem...

Link to comment
Share on other sites

Nekada nije bio problem ni zapaliti zastavu i to se smatralo slobodom govora. Sta vise i danas je sloboda govora, ali zaglupljeni idioti patriote prave famu oko toga. Danas cak dolazimo u poziciju da covek mora da ima ID sa sobom. To pre 20 godina nije bio slucaj. Mogao si da zivis bez ikakve identifikacije. Dolazimo do toga da ce uskoro policija moci da te zaustavi na ulici. To nikada nije bilo u US, ali eto kuga se siri. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mrd said:

Nekada nije bio problem ni zapaliti zastavu i to se smatralo slobodom govora. Sta vise i danas je sloboda govora, ali zaglupljeni idioti patriote prave famu oko toga. Danas cak dolazimo u poziciju da covek mora da ima ID sa sobom. To pre 20 godina nije bio slucaj. Mogao si da zivis bez ikakve identifikacije. Dolazimo do toga da ce uskoro policija moci da te zaustavi na ulici. To nikada nije bilo u US, ali eto kuga se siri. 🙂

Nadam se da nikada nece doci do toga ali zar nije to sasvim normalno u humanijim drustvima kao sto su Britanija ili Danska?😉

Link to comment
Share on other sites

U Britaniji ne postoje lične karte. Ako ne putuješ po inostranstvu i nemaš pasoš, a nemaš ni vozačku, nemaš nikakav ID. I funkcioniše.

 

Tako je bilo i u Holandiji do 2006-te, kada je uvedena obaveza identifikacije. Moraš da imaš ili pasoš, ili vozačku, ili ličnu. Može i sve tri, ali jedno od ta tri je dovoljno.

 

Pre toga, ako te pandur zausatavi, imaš pravo da ćutiš ili da mu kažeš istinite podatke o imenu, prezimenu i adresi.

 

Laganje je bilo krivično delo, pa ako otkriju da si se lažno predstavljao, dobijaš policijski dosije. Dosije koji ti onemogućava zapošljavanje u svim firmama koje traže potvrdu da nisi dolazio u sukob sa zakonom.

 

Naravno, pandur ni onda ni sada nema pravo da te zaustavlja ako te nije osumnjičio za neko krivično delo, niti ima pravo da te legitimiše bez veze, ili zato što  mu je dosadno (kao što su radili u vreme moje mladosti u SFRJ).

 

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ironside said:

Koliko god se nekima to činilo nevažno, simboli jesu važni. Umjesto ludikroznosti o Koloseumu i piramidama, spomenuo bih jedan drugi simbol, pradavan koliko i recentan.

Riječ je o liktorskom svežnju pruća sa sjekirom tj fasces. Današnji Rim ih je prepun, kako onih starih 2000+ godina tako i onih otprije 80-ak. Za razliku od Njemačke, Italija ne sankcionira javno isticanje fašističke ikonografije. Alessandra Mussolini, Duceova unučica je Europarlamentarka, članica kluba EPP.

Dakle fasces; pod tim simbolom su Rimljani žarili i palili većim dijelom starog svijeta bez ikakvih skrupula. Ruše li se Cezarovi, Augustovi, Tiberijevi ili Hadrijanovi kipovi iako su odgovorni za eksterminacije na kolosalnom nivou?

Fasces su nota bene Rimljani preuzeli od Etruščana, koje su zatim bez milosti zatrli do zadnjega.

Uostalom, mene uvijek više zanima estetski aspekt od političkoga.

 

 

fasces.jpg

 

Iako su Musolinijevi fašisti koristili fasces kao simbol, nije im uspelo da promene osnovno značenje koje taj simbol ima u današnjem svetu.

Predstavlja "jedinstvo", "zajedno smo jači".

 

Fasces je, uzgred, grb Republike Francuske, a naći ćeš ga i na grbovima mnogih gradova i država, kao i policijskih i vatrogasnih službi (itd) širom sveta (iako najviše u Evropi i Sjedinjenim Američkim državama). 

Edited by yossarian
slovca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

 

 

Da, cim sam procitao da si napisao - Koloseum nije simbol robovlasnistva - googlao sam ko ga je izgradio :classic_biggrin:. Jedino sto sam znao je da su za Rimljane svi bili pogodni za roblje, nije za njih rasa uopste bila bitna, postojali su samo oni i svi drugi, tj Ne-Rimljani.

 

 

I Rimljani su mogli da postanu robovi, recimo ako nekome duguju velike novčane iznose koje ne mogu da plate. "Dužničko ropstvo", ali baš, onako,  bukvalno.

Ili, ako ih zarobi neprijatelj u borbi.

Ili pirati.

 

Julija Cezara su, kada je bio klinac od 14-15 godina i niko nije ni sanjao šta će postati kada poraste, zarobili pirati i krenuli da ga prodaju u roblje.

To je saznala njegova familija, pa su ponudili bolju cenu i otkupili ga, Uredno su platili.

 

Ropstvo u antička vremena nije imalo nikakve veze sa rasom ili državljanstvom, moglo je svakoga da strefi.

Bilo je i skupih, visokoobrazovani robova, koji su u Rimu radili kao lekari, učitelji, profesori, inženjeri...

 

Ako, ratujući protiv Grka, na bojnom polju zarobiš nekog profesora ili lekara, kada ga dovedeš u Rim možeš da ga prodaš kao danas vrhunskog fudbalera i obezbediš sebi penziju.

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, yossarian said:

 

Iako su Musolinijevi fašisti koristili fasces kao simbol, nije im uspelo da promene osnovno značenje koje taj simbol ima u današnjsme svetu.

Predstavlja "jedinstvo", "zajedno smo jači".

 

Fasces je, uzgred, grb Republike Francuske, a naći ćeš ga i na grbovima mnogih gradova i država, kao i policijskih i vatrogasnih službi (itd) širom sveta (iako najviše u Evropi i Sjedinjenim Američkim državama). 

 

Ali kada su ti grbovi uspostavljeni?

 

Nešto sumnjam da ako neko danas odluči da koristi fasces kao simbol, da bi to prošlo bez osude. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, yossarian said:

U Britaniji ne postoje lične karte. Ako ne putuješ po inostranstvu i nemaš pasoš, a nemaš ni vozačku, nemaš nikakav ID. I funkcioniše.

 

Tako je bilo i u Holandiji do 2006-te, kada je uvedena obaveza identifikacije. Moraš da imaš ili pasoš, ili vozačku, ili ličnu. Može i sve tri, ali jedno od ta tri je dovoljno.

 

Pre toga, ako te pandur zausatavi, imaš pravo da ćutiš ili da mu kažeš istinite podatke o imenu, prezimenu i adresi.

 

Laganje je bilo krivično delo, pa ako otkriju da si se lažno predstavljao, dobijaš policijski dosije. Dosije koji ti onemogućava zapošljavanje u svim firmama koje traže potvrdu da nisi dolazio u sukob sa zakonom.

 

Naravno, pandur ni onda ni sada nema pravo da te zaustavlja ako te nije osumnjičio za neko krivično delo, niti ima pravo da te legitimiše bez veze, ili zato što  mu je dosadno (kao što su radili u vreme moje mladosti u SFRJ).

 

Moje iskustvo iz Brisela. Izadjemo ja i kolege u bar, nekih kilometar mozda od hotela i odjednom upada policija i svima trazi dokumenta. Naravno od nas cetvoro samo jedan sa pasosem , a ostali novcanik sa  vozackom dozvolom . Da kojim slucajem jedan kolega nije tecno govorio francuski, verovatno bi zavrsili u zatvoru, a to nam je i narednik rekao dok je citao lekciju kako je nasa obaveza da nosimo uvek sa sobom pasos,  a ne da stoji u hotelu. Britaniju i Dansku spomenuh jer mi pali na pamet u trenutku, mada sam bio ubedjen da  u EU za to postoji neko univerzalno pravilo.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dude said:

Zabole mene za zastave, ne predstavljaju mi nista do obicnog kamada platna. Ali, dokle vise sa tim osecanjima i ostalim pizdarijama? Jel ima tog rasizma i opresije danas? Da li neko danas tim ljudima danas brani skolovanje, zaposlenje i sva druga prava? Naravno da ovde nije rec o nekakvoj borbi protiv rasizma, rec je o ljudima koji sebe, svoja osecanja shvataju preozbiljno. Zastava ko zastava je neutralna, nema nikakvo znacenje do onog kakvo joj ljudi 'prisiju'. 

 

A sto se tice robovlasnistva i starosedelaca. Ne obracam se nikome kontretno, nego nako, uopsteno.

 

Ti starosedeoci, bas kao i porobljavani Afrikanci su porobljavali jedni druge daleko pre nego sto su dosli belci. 28 % slobodnih crnaca su imali svoje robove, na primer.  Bogatiji afrikanci su prodavali svoje sunarodnike belcima. Nisu belci uradili nista novo sto ljudi ne rade jedni drugima od davnina. Retarde, glasne i bucne rasisticke retarde, koji bi sada da citavoj beloj rasi u Americi nabace kolektivnu krivicu za nesto sto se desilo nekada davno, koji bi da im se belci kolektvino izvinjavaju za nesto sa cim nemaju veze. treba postaviti na svoje mesto!

 

Ova zastava nema veze sa osećanjem krivice, pre bih rekao da je u pitanju elementarno osećanje pristojnosti i želja za smanjenjem razdora.

 

Činjenica je da su Evropljani došli u te krajeve, razbili običaje starosedelaca, oteli im zemlju na osnovu legalnih  mućki i na kraju ih  poslali u rezervate.

 

To je bilo pre nekoliko vekova. Gotovo i nepromenljivo.

 

Ono što ne kapiram je - zašto i danas nad time likovati?

 

Ima li ikakvog smisla potomcima tih indijanaca to i dan danas,  2019-te, i dalje natrljavati na nos?

 

Da svaki put, kada pogledaju zastavu svoje države, vide poruku: "uta, ta, ala smo vas razbili".

To nije "krivica", već galantnost pobednika nad pobeđenima.

 

Stanovnicima te države je dosta podela, žele da se svi zajedno grade i idu dalje.

 

Ne vidim neke masovne demonstracije, štaviše, imam utisak da i ogromna većina belaca podržava odluku o promeni zastave - bez njihove podrške se to nikada ne bi desilo.

 

Došla su nova vremena, ljudi u SAD žele da stvore jedno normalno i harmonično društvo, većina njih misli kao i Honey Badger ili ja.

 

Pokušavaju da se usredsrede na ono što ih spaja, a ne ono što ih razdvaja. Moraju zajedno dalje, nema druge.

 

 

Amerika je i dalje slobodna demokratska država, a nikome od onih, koji se protive promeni zastave, se nije desilo ništa.

Nikoga likovi u kožnim mantilima nisu odveli u logore za polička zatvorenike.

 

U SAD svako ima pravo da laje koliko hoće,  To pravo imaju i  borci za promenu zadstave i grba, a i njihovi protivnici. Niko neće biti hapšen zbog političkih ubeđenja. 

 

 

Edited by yossarian
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, yossarian said:

 

Ova zastava nema veze sa osećanjem krivice, pre bih rekao da je u pitanju elementarno osećanje pristojnosti i želja za smanjenjem razdora.

 

Činjenica je da su Evropljani došli u te krajeve, razbili običaje starosedelaca, oteli im zemlju na osnovu legalnih  mućki i na kraju ih  poslali u rezervate.

 

To je bilo pre nekoliko vekova. Gotovo i nepromenljivo.

 

Ono što ne kapiram je - zašto i danas nad time likovati?

 

Ima li ikakvog smisla potomcima tih indijanaca to i dan danas,  2019-te, i dalje natrljavati na nos?

 

Da svaki put, kada pogledaju zastavu svoje države, vide poruku: "uta, ta, ala smo vas razbili".

To nije "krivica", već galantnost pobednika nad pobeđenima.

 

Stanovnicima te države je dosta podela, žele da se svi zajedno grade i idu dalje.

 

Ne vidim neke masovne demonstracije, štaviše, imam utisak da i ogromna većina belaca podržava odluku o promeni zastave - bez njihove podrške se to nikada ne bi desilo.

 

Došla su nova vremena, ljudi u SAD žele da stvore jedno normalno i harmonično društvo, većina njih misli kao i Honey Badger ili ja.

 

Pokušavaju da se usredsrede na ono što ih spaja, a ne ono što ih razdvaja. Moraju zajedno dalje, nema druge.

 

 

Amerika je i dalje slobodna demokratska država, a nikome od onih, koji se protive promeni zastave, se nije desilo ništa.

Nikoga likovi u kožnim mantilima nisu odveli u logore za polička zatvorenike.

 

U SAD svako ima pravo da laje koliko hoće,  To pravo imaju i  borci za promenu zadstave i grba, a i njihovi protivnici. Niko neće biti hapšen zbog političkih ubeđenja. 

 

 

 

Ti zaista lepo pises, postovi su ti edukativni i informativni, ali ne mogu da se otmem utisku da previse naivno sagledavas stvari. Kakvo elementarno osecanje pristojnosti i zelja za smanjenjem razdora? Radi se o cistom politickom marketingu da bi se digle tenzije i dodvorilo rastucoj manjinskoj populaciji u Masacusetsu, a sve zarad dobijanja politicke koristi. Nisam primetio da je zahtev za promenu zastave dosao od indijanskih udruzenja kojima ova zastava nanosi dusevnu bol, vec ideja dolazi od gradske administracije, grada koji je jedna od najvecih baza demokrata, osvajaju oko 90% glasova. U tom gradu inace zivi svega 220 Indijanaca od 110 hiljada stanovnika. U celom Masacusetsu ima manje od 0,5% Indijanaca. Od tih 0,5% ko zna koliko ih je kao i gospodja Pohakontas, laznih. O kakvom mi onda podeljenom drustvu govorimo? 

 

Zastava jos uvek nije promenjena, a to nece ici nimalo lako jer guverner Masacusetsa je republikanac, uzeo dve trecine glasova. Iz toga bi se mozda moglo i zakljuciti da vecina gradjana Masacusetsa bas i nije za takve promene.

Vecina gradjana USA ocigledno ne misli kao ti, inace ne bi glasali za Trampa i republikance, 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yossarian said:

 

 

Da svaki put, kada pogledaju zastavu svoje države, vide poruku: "uta, ta, ala smo vas razbili".

....

 

Došla su nova vremena, ljudi u SAD žele da stvore jedno normalno i harmonično društvo, većina njih misli kao i Honey Badger ili ja.

 

Pokušavaju da se usredsrede na ono što ih spaja, a ne ono što ih razdvaja. Moraju zajedno dalje, nema druge.

 

 

 

Ovo su ti stvarno kontradiktorne izjave. Prvo kazes kako je zastava simbol "razbili smo vas" koje vas? Ko se zaludan bavi simbolikom zastave?

Pa naravno oni sto bi nas delili na grupe. Nije to usresredjivanje na ono sto nas spaja, vec ukazivanje na svakakvu mogucu glupost ne bi li nas razdvajali.

Zavadi pa vladaj

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yossarian said:

 

 elementarno osećanje pristojnosti i želja za smanjenjem razdora.

 

Stanovnicima te države je dosta podela, žele da se svi zajedno grade i idu dalje.

 

Došla su nova vremena, ljudi žele da stvore jedno normalno i harmonično društvo

 

Pokušavaju da se usredsrede na ono što ih spaja, a ne ono što ih razdvaja. Moraju zajedno dalje, nema druge.

 

 

Ja garantujem da od 100 ljudi koji ovo procitaju niko ne bi provalio da se radi o USA.

 

SFRJ, Sirija, Irak, Avganistan, Ruanda, Libija, Venecuela ……….. da. 

 

Znaci Amerika je nenormalno, neharmonicno drustvo puno podela i razdvojenosti, razdora, koje tapka u mestu, gde svako gradi za sebe, a uglavnom razgradjuju, bez perspektive ……. I morace da se menja jer ovako vise ne moze ili svi zajedno ili nikako. All we need is love (democrats leftists) :classic_biggrin:

 

Ne znam sta da kazem. U ovaj stepen naivnosti i neobavestenosti ne mogu da poverujem. Ne kupujem.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2019 at 5:29 PM, ObiW said:

U mom gradu svi ljudi koji kose travu i seku grane po imanju su iz Salvadora (u celom gradu, ne samo u mojoj ulici) samo poslodavac koji ugovara posao za grupu ljudi zna Engleski (i verovatno je legalan), i da ih sutra sve deportuju niko se ne bi prihvatio tog posla, za više para? Aha.

Pa, kako se vidi iz emirijskih dokaza koje sam ponudio u prethodnom postu - to je mit. Imigranti NE otimaju poslove domicilnom stanovnistvu (bar ne u nekom iole znacajnom smislu), oni se zaposljavaju u ekspanzivnim delatnostima, koje dobrim delom sami kreiraju i podsticu. Mi sada mozemo da nagadjamo sta bi se desilo u tvom mestu kada bi proterali imigrante, najverovatnije bi se desilo da bi se ta grana ekonomije u kojoj oni pruzaju uslugu - kako kazes, kose travu, seku granje - smanjila, neciji travnjaci bi postali zapusteniji, neko bi sam kosio svoju travu, neko bi zaposlio domicilne radnike mozda za vecu platu, neko bi kupio nekakvu "pametnu kosilicu" da mu kosi, uglavnom, kada bi se podvukla crta i napravio saldo, ukupna ekonomska "dobrobit" (welfare, kako kazu ekonomisti) bi opala (na negativnu stranu bi isli ruzniji travnjaci i vreme koji bi izdvojili ljudi sto bi sami uzeli da kose, dok bi se skuplja nadnica koju bi neko platio za domicilnog radnika izbalansirala/potrla sa vecom platom koju bi taj radnik zaradio, kao sto bi se skuplja cena za "pametnu kosilicu" (u odnosu na cenu rada migranta) izbalansirala sa vecom zaradom za proizvodjaca takve kosilice).

 

Sada, posto ti nisi prilozio neki empirijski dokaz tvoje tvrdnje, ja sam pokusao da ga pronadjem za tebe - i uspeo sam. Postoji ovaj rad G. Borjas-a sa Harvarda:

 

https://sites.hks.harvard.edu/fs/gborjas/publications/journal/ILRR2017.pdf

 

u kojem jeste pronadjen znacajan pad nadnica domicilnog stanovnistva bez srednje skole u Majamija ("The wage of high school dropouts in Miami dropped dramatically, by 10 to 30%,") usled "Mariel boatlift" krize, kada je zahvaljujuci ogromnom i brzom prilivu kubanskih imigranata populacija za 42 dana povecana 7%. Naravno, trenutno se USA ni izbliza ne suocava sa tim tempom imigracije, kao sto niko ne spori da je cak i taj priliv imigranata imao POZITIVAN uticaj na rast ukupnog drustvenog bogatstva u SAD (sam Borjas ga procenjuje na .24% GDP-a), ali ovo je nesto najpriliznije (sto sam ja uspeo da nadjem, ako neko ima nesto bolje neka prilozi) nekakvom dokazu o tome kako su negde neki imigranti "otimali"* necije poslove...


* "otimali" stavljam pod navodnike, jer ta rec a priori pretpostavlja da domicilni radnik ima vece PRAVO da kosi MOJU travu od imigranta (pa mu je ovaj "oteo" NJEGOV posao), s cime se kao apsolutista u pogledu privatne svojine u startu ne slazem.

 

On 5/4/2019 at 5:29 PM, ObiW said:

Ja sam da prosto zatvori radnju ako ne moze $15 da plati. Sto se tice rada na crno, neka se inspekcije bave time, pa kom opanci kom obojci. Ne mora svako mali privrednik da bude.

Ne mogu dovoljno da se nacudim kada cujem da neko zeli da se nekom drugom zatvori posao (i da njegova deca ostanu bez sredstava), njegovi radnici da ostanu bez posla ili na nekim gorim (tezim/opasnijim/manje placenim...) poslovima, a njegove musterije bez te usluge koju im oni zajedno pruzaju - dakle bez ikakve dobrobiti za BILO KOGA( osim, npr, za njegovu konkurenciji, ili za specificne politicke pokrete, kao sto su etnicki cistaci kada se zatvaraju biznisi ljudi drugacijeg porekla, ili levica, koja je generalno uvek protiv rada i radnika, jer im je covek na socijalnoj pomoci (narocito neko kome su zabranili da radi pa je bez iskustva, bez znanja, pa vise i nema nikakve sanse da nadje posao) daleko sigurniji glasac od radnika)

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Ja garantujem da od 100 ljudi koji ovo procitaju niko ne bi provalio da se radi o USA.

 

SFRJ, Sirija, Irak, Avganistan, Ruanda, Libija, Venecuela ……….. da. 

 

Znaci Amerika je nenormalno, neharmonicno drustvo puno podela i razdvojenosti, razdora, koje tapka u mestu, gde svako gradi za sebe, a uglavnom razgradjuju, bez perspektive ……. I morace da se menja jer ovako vise ne moze ili svi zajedno ili nikako. All we need is love (democrats leftists) :classic_biggrin:

 

Ne znam sta da kazem. U ovaj stepen naivnosti i neobavestenosti ne mogu da poverujem. Ne kupujem.

 

 

 Nema nikakvih podela.

 Osim što između pristalica i protivnika Donalda Trampa nema nikakvog dijaloga, već vrište jedni na druge, polivaju se kofama govana, teorijama zavere i pubertetskim uvredama.

 

 Isto važi i za pobornike i protivnika kontrole naoružanja.

 

 pa - "Black lives matter"

 

 Pobornici LGBT prava i "tradicionalni domaćini"

 

 Pobornici prava žena i, opet  "tradicionalni donaćini"l

 

 Revizija građanskog rata. Rehabilitacija heroja konfederacije, žvaka da su robovlasnici bili super likovi, koji su svoje robove mazili i pazili kao malo vode na dlanu.

 

 

 

Ekonomske podele? Don't get me started...


 Veće su nego ikada. Nikada u istoriji SAD nije tako mali deo obrta išao na plate zaposlenih.
 
 Ako podeliš stanovnike na statističke kriške, onih gornjih 1% nikada u istoriji SAD nije imao veći procenat ukupne vrednosti USA.
 Onih 40% "donjih" uzoraka niakda nisu imali manje.

 

 

 Pričamo o ekonomiji koja je u fazi uzleta. Pričamo o rekordno niskoj nezaposlenosti.


 Nekada je bilo lako reći "ko je siromašan, to je zato što je lenj".

 

 Danas siromašni rintaju od jutra do mraka, ali imaju shitty poslove, voze Uber, raznose klopu.


 Njihovi poslodavci su našlii rupčagu u zakonu, pa su ih proglasili za "contractore", dakle samostalne privtnike - na osnovu toga neko ko vozi za Uber od Ubera ne dobija nikakvo penziono, zdravsteno ili obavezan godišnji..., Uber boli doope, njihov radnik  sve mora da organizuje i plaća sam, jer jer "samostalni preduzetnik" koji je kao fora na 1-1 ugovoru sa firmom.

 

 U neka stara dobra vremena, prosečan amerikanac je mogao da se zaposli u nekoj maloj privatnoj firmi, radi 30 ili 40 godina, ode u penziju kao gospodin čovek i bavi se hobijima i sličnim zanimacijama.


 U to vreme je zaista važila parola "ko je siromašan, sam je kriv, jer je lenj"

 

 To danas više ne postoji.
 Današnji klinci o takvom radnom mestu ne mogu ni da sanjaju.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, yossarian said:

 

 Revizija građanskog rata. Rehabilitacija heroja konfederacije, žvaka da su robovlasnici bili super likovi, koji su svoje robove mazili i pazili kao malo vode na dlanu.

 

 

Ovo je vec mnogo bolje, znaci klasična leftičarska podmetačina, sada te vec vrlo dobro prepoznajem u forumskoj masi. :thumbsup:

 

Nije, naravno, bilo nikakve revizije gradjanskog rata. Vrlo dobro se zna ko je pobedio, ko izgubio. Niko to nije dovodio u pitanje.

 

Nije bilo nikakve rehabilitacije heroja konfederacije. A heroja je bilo i na porazenoj strani ………. časnih ljudi, samo što ti to nikada neceš moci razumeti, zao mi je (te). 

 

Za reviziju istorije su leftičari svetski šampioni. Niko im nece i ne moze slavu preoteti.

 

Ja sam lepo rekao na rahmetli forumu ……… rušenje spomenika nekim desetarima i vodnicima je klasicna leftičarska hipokrizija. Moraju udariti na glavne robovlasnike, američke predsednike i founding fathers.

 

Pa Jefferson je imao više robova nego Walmart danas sto ima radnika :s_d:, a ni Washington nije zaostajao, tu negde k'o Amazon. To su činjenice, to je istorija.

 

A jel znaš zašto nisu posli da ruše njihove mauzoleje/memorijale? Pa znaš ti to vrlo dobro. ZATO STO NE SMEJU! Nemaju cojones. Utronjali se. 

 

Sve bilo je ….. budjava leftičarska predstava u izvodjenju amaterskog anti-fa teatra, za maloumnu publiku.

 

----------------------------------------------

 

Eto, tebi je Nemačka blizu. Mogao bi preko noci da se odvezeš, navuces čarapu na glavu i izlupaš one spomenike po Nemackoj koji su podignuti u slavu nemačkog Feldmaršala Romela, koji je okupirao Francusku i razbijao snage saveznika po Africi. i ujutro se pojaviš na poslu, niko ne bi znao. Bio bi slavljen od svih svetskih leftičara, usao bi u legendu. Romel ima i svoje ulice u Nemačkoj, dve najvece vojne baze se zovu po njemu, biraj gde ceš da udariš..

 

Dacu ti 3 dobra razloga ……..

 

1. Niko, nikada nije osporio da je on krenuo u rat jer se divio Hitleru i podrzavao ga.

 

2. Mit je, da ne kazem laz, da je on hteo da ubije Hitlera. Njegova udovica je rekla "Romel nije nikada hteo da ubije firera".

 

3. Ne postoji dokaz da nije znao sta se radi po konc-logorima. Najverovatnije je dobro znao.

 

Pa? Sta čekas? Ne'š se ti slave na novootvorenom forumu iz Srbije najesti rušeci spomenike po ruralnoj Alabami. :wicked:

 

A ne smeš! Pa znam da ne smeš. Srce hoce, al' doope klokoce.

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ekonomske podele? Don't get me started...

 

 Veće su nego ikada. Nikada u istoriji SAD nije tako mali deo obrta išao na plate zaposlenih.

 

 Ako podeliš stanovnike na statističke kriške, onih gornjih 1% nikada u istoriji SAD nije imao veći procenat ukupne vrednosti USA.

 Onih 40% "donjih" uzoraka niakda nisu imali manje.

 

 

 Pričamo o ekonomiji koja je u fazi uzleta. Pričamo o rekordno niskoj nezaposlenosti.

 

 Nekada je bilo lako reći "ko je siromašan, to je zato što je lenj".

 

 Danas siromašni rintaju od jutra do mraka, ali imaju shitty poslove, voze Uber, raznose klopu.

 

 Njihovi poslodavci su našlii rupčagu u zakonu, pa su ih proglasili za "contractore", dakle samostalne privtnike - na osnovu toga neko ko vozi za Uber od Ubera ne dobija nikakvo penziono, zdravsteno ili obavezan godišnji..., Uber boli doope, njihov radnik  sve mora da organizuje i plaća sam, jer jer "samostalni preduzetnik" koji je kao fora na 1-1 ugovoru sa firmom.

 

 U neka stara dobra vremena, prosečan amerikanac je mogao da se zaposli u nekoj maloj privatnoj firmi, radi 30 ili 40 godina, ode u penziju kao gospodin čovek i bavi se hobijima i sličnim zanimacijama.

 

 U to vreme je zaista važila parola "ko je siromašan, sam je kriv, jer je lenj"

 

 To danas više ne postoji.

 Današnji klinci o takvom radnom mestu ne mogu ni da sanjaju.

 

 

 

 

Kod tebe u Holandiji sirotinje koliko hoces. Citam u Norveskoj u poslednje 4 godine postotak sirotinje porastao sa 7,7 na 9,3%. Svaki deseti Norvezanin gole guzice yebote !!!

 

Pa jel moguce to? Imaju najveci svetski drzavno-penzioni investicioni fond od trillion dolara! Ima ih u celoj drzavi koliko u manjem predgradju New Yorka. Imaju nafte vise od Arapa. I poraste im sirotinja 20% za 4 godine.

 

Gde odlaze pare u zemlji naj-ne-korumpiranijih politicara-biciklista i šampiona globalnog ne-zagrevanja? Spavaš li mirno? šta ceš preduzeti?

 

U USA ti je danas isto kao kod Vucica u Srbiji, samo sto njih prevoze sa mitinga na miting podrske avionima umesto autobusima, ali isto nose slike Hillary i Husseina Obame …….. glasas za demokratsku partiju, dobijes socijalnu pomoc, bonove za klopu, malo valjaš gudru sa strane (a to ne moze da udje u statistiku pa bi siromasnih bilo znatno manje) I opet su ti procenti tu negde, blizu Holandije ili Norveske.

 

Evo kod mene u Kanadi svaki sedmi siromasan, vise nego u USA. A besplatno zdavstvo. :s_d:

 

Pusti Amerikance, oni su nezahvalni, dodji kod mene ovde da pomogneš …….. imaš ogromno iskustvo, Kanadjani ce znati to da cene, veruj mi.

 

Mene posle, ako se sete ……...

 

Btw. post ti je pun dezinformacija i predrasuda, ali me mrzi ……..

 

 

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, yossarian said:

 

 

 

 Pričamo o ekonomiji koja je u fazi uzleta. Pričamo o rekordno niskoj nezaposlenosti.


 Nekada je bilo lako reći "ko je siromašan, to je zato što je lenj".

 

 Danas siromašni rintaju od jutra do mraka, ali imaju shitty poslove, voze Uber, raznose klopu.


 Njihovi poslodavci su našlii rupčagu u zakonu, pa su ih proglasili za "contractore", dakle samostalne privtnike - na osnovu toga neko ko vozi za Uber od Ubera ne dobija nikakvo penziono, zdravsteno ili obavezan godišnji..., Uber boli doope, njihov radnik  sve mora da organizuje i plaća sam, jer jer "samostalni preduzetnik" koji je kao fora na 1-1 ugovoru sa firmom.

 

 U neka stara dobra vremena, prosečan amerikanac je mogao da se zaposli u nekoj maloj privatnoj firmi, radi 30 ili 40 godina, ode u penziju kao gospodin čovek i bavi se hobijima i sličnim zanimacijama.


 U to vreme je zaista važila parola "ko je siromašan, sam je kriv, jer je lenj"

 

 To danas više ne postoji.
 Današnji klinci o takvom radnom mestu ne mogu ni da sanjaju.
 

Nemoj da mi zameris jer sam isekao do tvog posta, cisto radi prostora. Imas pravo sto se tice tolerancije. Od vremena kada je Nensi Pelosi preuzela Kongres 2007me , kompromis se poistovecuje sa izdajom. Uopste ne aboliram republikance, jer likovi kao sto su Santorum ili Kruz ne znaju sta to uopste znaci. 

Sto se nezaposlenosti tice. 

Nikada nije bila situacija da Target zaposljava sa startnom satnicom od vise od $12. Cak i ozloglaseni Wolmart je primoran da vozace kamiona zaposljava sa pocetnom platom od $78,000 godisnje, a nakon godinu dana prelaze $100,000. To nije posao koji zahteva pet godina studija, vec kurs od dve nedelje.

Danasnji klinci imaju mnogo bolje mogucnosti da zarade preko $100,000 nego sto su to ikada imali. Uber i Lift nikada nisu ni bili zamisnjeni kao stalno radno mesto, vec mogucnost da ljudi zarade izvan regularnog radnog vremena, za studente, domacice kada imaju vremena, itd.

Nekada je Amerikanac/Kanadjanin mogao da radi 40 godina u istoj firmi, jer nije presao u drugu firmu posto su u ponudili $0.5 na sat vise. Postojala je lojalnost prema firmi, ali i firme prema radniku. Danas kao poslodavac mozes da budes srecan ako ti radnik da obavestenje da je nasao novi posao i da odlazi za dve nedelje. Dobar deo se jednostavno ne pojavi na posao i to je to.  Kultura rada u Evropi i Severnoj Americi se znatno razlikuje.

Zato ne veruj previse  onome sto cujes na raznim blogovima tipa Lionel media .

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Kod tebe u Holandiji sirotinje koliko hoces. Citam u Norveskoj u poslednje 4 godine postotak sirotinje porastao sa 7,7 na 9,3%. Svaki deseti Norvezanin gole guzice yebote !!!

 

Pa jel moguce to? Imaju najveci svetski investicioni fond od trillion dolara! Ima ih koliko u manjem predgradju New Yorka. Imaju nafte vise od Arapa. I poraste im sirotinja 20% za 4 godine.

 

U USA ti je danas sito kao kod Vucica u Srbiji, samo sto njih prevoze sa mitinga na miting podrske avionima umesto autobusima, ali isto nose slike Hillary i Husseina Obame …….. glasas za demokratsku partiju, dobijes socijalnu pomoc, bonove za klopu, malo valjaš gudru sa strane (a to ne moze da udje u statistiku pa bi siromasnih bilo znatno manje) I opet su ti procenti tu negde, blizu Holandije ili Norveske.

 

Evo kod mene u Kanadi svaki sedmi siromasan, vise nego u USA. A besplatno zdavstvo. :s_d:

Sirotinja je vrlo relativna stvar. Ja zivim sa obe strane granice , tako da poznajem oba sistema. Onaj sa besplatim osiguranjem i onaj gde se placa.

U San Francisku cetvoroclana porodica sa prihodom ispod $112,000 ima pravo na neku vrstu pomoci, jer su sirotinja. Cena stanova je skocila do te mere da neko moze da priusti Mercedes ali ne i garsonjeru. Sada i taj sa Mercedesom i onaj u Srbiji sto nema sta da jede su kategoriji sirotinje. Ako imas istu platu u Vankuveru i recimo Vinipegu tvoj ce se nacin zivota dosta razlikovati, ali to opet  ni blizu  od dolara dnevno , sto je granica u Africi , ili $100 mesecno u Rusiji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJORDJE said:

Cak i ozloglaseni Wolmart je primoran da vozace kamiona zaposljava sa pocetnom platom od $78,000 godisnje, a nakon godinu dana prelaze $100,000. To nije posao koji zahteva pet godina studija, vec kurs od dve nedelje.

 

Malo je to …… levicari bi tog vozaca kamiona platili million dolara, najmanje ……. da bi usao u grupu onih koje porezuju 99,5%.

 

Njemu bi o(p)stalo 5000 dolara. To bi bilo dosta jer bi sve ostalo bilo besplatno.

 

Zdravstvo bi bilo nikakvo, ali zato besplatno, od tih para. Na besplatnim fakultetima bi se izucavao Kapital i/ili Kuran (zbog ravnopravnosti i neugrozenosti). 

 

Ostatak para bi investirali u proslave 8. marta i 1. maja da bi srecni radnici imali 8 sati zabave, pored 8 sati rada i 8 sati odmora.

 

Zar nije bolje tako? Kad neko misli za tebe, tako da ti ne moras.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...