Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

32 minutes ago, Anduril said:

 

Drugo, od tada nema smisla drzati pare u dolarima (evrima, juanima, itd.) nego se mora kupovati nesto drugo (metali, nafta, nekretnine, akcije, zemlja, voda, itd.) da bi se nekako odrzala vrednost.

 

 

Andurile, kad ovako nesto napises jedino sto moze da se zakljuci je da u svom zivotu nikad nisi upoznao personal financial advisora, i seo da porazgovaras sa njim o tome gde da ulazes novac.

 

Svaki, ali svaki financial advisor ti kaže isto: svoju štednju raspodeli na keš, stocks, bonds, nekretnine i na egzotiku (zlato, umetnička dela, sada i bitcoin...). I svaki ti kaže isto: 25-30% u kešu ili oročenje na kraći rok, 10% egzotika, ostalo ma stocks, bonds, nekretnine. U nekretnine se ne računa stan/kuća u kojoj živiš, ali se računa vikendica ili stan za letovanje/odmor. Odnos stocks/bonds se menja sa vremenom, u zavisnosti koliko si daleko od penzije. Nije to neka nauka, .”don’t put all your eggs in one nest”je oduvek bila strategija za štednju.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ti uopste nemas pojma o cemu pricas, jelda? Ne postoje kamate na "normalnom nivou". :roflmao: 8% je tebi normalna kamata? Meni to vise lici na klasicno zelenasenje

Normalna je i kamata od -8%, tj kada ti placas banci sto ti drzi pare. Ustvari po tvom "predskazanju" to bi danas bila jedina "normalna kamata". :s_d: novac gubi vrednost.

Sve je to normalno. Nenormalno je samo sto ti to ne znas, a nisi dete, pa bi jos povrh svega hteo da krojis globalnu ekonomiju.

 

😂 Pa kazem, nemas pojma o (istorijskim) kamatnim stopama i bilo cemu. Aj zdravo. 

 

16 minutes ago, ObiW said:

Andurile, kad ovako nesto napises jedino sto moze da se zakljuci je da u svom zivotu nikad nisi upoznao personal financial advisora, i seo da porazgovaras sa njim o tome gde da ulazes novac.

Svaki, ali svaki financial advisor ti kaže isto: svoju štednju raspodeli na keš, stocks, bonds, nekretnine i na egzotiku (zlato, umetnička dela, sada i bitcoin...). I svaki ti kaže isto: 25-30% u kešu ili oročenje na kraći rok, 10% egzotika, ostalo ma stocks, bonds, nekretnine. U nekretnine se ne računa stan/kuća u kojoj živiš, ali se računa vikendica ili stan za letovanje/odmor. Odnos stocks/bonds se menja sa vremenom, u zavisnosti koliko si daleko od penzije. Nije to neka nauka, .”don’t put all your eggs in one nest”je oduvek bila strategija za štednju.

 

Citaj sta je napisano - govorilo se o stednji na duzi rok u valuti. To je nekada imalo smisla, a sada ne. Kes na kraci rok je nesto drugo. 

Edited by Anduril
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Anduril said:

 

😂 Pa kazem, nemaj pojma o (istorijskim) kamatnim stopama i bilo cemu uopste. Aj zdravo. 

 

Citaj sta je napisano - govorilo se o stednji na duzi rok u valuti. To je nekada imalo smisla, a sada ne. Kes na kraci rok je nesto drugo. 

 

Pa covek ti lepo kaze da je "stednja na duzi rok" "u valuti" :roflmao: postojala samo u socijalizmu. Sedis kuci u papucama, ceskas testise, a 8% kaplje ....... to je oduvek bio "americki san". Nedosanjan.

 

Ja ne znam da li si ti svestan da je to dobro, ali za bogatase, jer znaci da sirotinja pozajmljuje pare na 16%, dok se svi ugrade :s_d:😊

 

Koga ti zapravo zastupas? Bele bankarske supremaciste? 😎

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa covek ti lepo kaze da je "stednja na duzi rok" "u valuti" :roflmao: postojala samo u socijalizmu. Sedis kuci u papucama, ceskas testise, a 8% kaplje ....... to je oduvek bio "americki san". Nedosanjan.

 

Ja ne znam da li si ti svestan da je to dobro, ali za bogatase, jer znaci da sirotinja pozajmljuje pare na 16%, dok se svi ugrade :s_d:😊

 

Koga ti zapravo zastupas? Bele bankarske supremaciste? 😎

 

 kod dafinmentol banke je kazu bio san snova ali dosanjan...ko zna kolika je bila kamata

ali dobro, to je sasvim druga prica, imalo se - ratovalo se

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

Pa covek ti lepo kaze da je "stednja na duzi rok" "u valuti" :roflmao: postojala samo u socijalizmu. Sedis kuci u papucama, ceskas testise, a 8% kaplje ....... to je oduvek bio "americki san". Nedosanjan.

 

Ja ne znam da li si ti svestan da je to dobro, ali za bogatase, jer znaci da sirotinja pozajmljuje pare na 16%, dok se svi ugrade :s_d:😊

 

Koga ti zapravo zastupas? Bele bankarske supremaciste? 😎

 

Regan, Nikson, Ajzenhauer - sve sami socijalisti 😂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Denis Jasharevic said:

Sto se tice ovoga da Amerika postaje nesto sto nikada nije bila ....... to ne zavisi od forumasa iz Srbije, vec od gradjana USA. Oni ce za manje od 11 meseci imati priliku da isprave svoju prethodnu "gresku".

 

Evo ja unapred obecavam da cu prihvatiti njihovu izbornu volju. Kakvagod bude. I danas u udzbenicima pise da se to zove demokratija.

Ne zavisi ni od forumasa iz Kanade.:default_coffee:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Anduril said:

 

Citaj sta je napisano - govorilo se o stednji na duzi rok u valuti. To je nekada imalo smisla, a sada ne. Kes na kraci rok je nesto drugo. 

 

 

Ovo sto sam napisao (cash, stocks, bonds, real estate, exotic/luxury items) slusam od kada sam poceo da stedim, to jest od prvog posla u Americi,. To je bilo pre 25 godina. Ne znam za tebe, ali to meni deluje kao 'duzi rok'. Bukvalno se nista nije promenilo od tada, jedino je u onih 10% "egzotike" stigao bitcoin. 

 

Na pitanje "zasto cash kad je izgubio vrednost" svaki financial adviser moze da ti da odgovor. Prvi konsultativni sastanak je dzabe... bar kod nas u Americi. Mozda je tako i kod tebe. Ako jeste, iskoristi tu mogucnost i zakazi sastanak, naucices nesto a tvoj ego nece biti ugruvan. 

 

Edited by ObiW
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Anduril said:

 

Povredjem 😂 Ne, jedino smara koliko si dosadan, infantilan i koliko malo razumes.

Prvo, teza se obistinila - dolar je obezvredjen (i ne samo on, Evro isto tako), nekretnine i akcije su skocile globalno, kamate su vec 15 godina abnormalno niske, dugovi se finansiraju stampanjem, rastu na svim nivoima - federalni, privatni, korporacije, zlato je od 2003 otislo pet puta na gore. To je to, matematika, samo sto ti jos nisi shvatio pa smaras.

Drugo, od tada nema smisla drzati pare u dolarima (evrima, juanima, itd.) nego se mora kupovati nesto drugo (metali, nafta, nekretnine, akcije, zemlja, voda, itd.) da bi se nekako odrzala vrednost.

I to je kraj dolara i uopste papirnih/elektronskih valuta kao sredstvo skladistenja vrednosti na duzi rok.

Sluze samo kao sredstvo za obavljanje transakcija iz jedne vrednosti u drugu. 

Nesto oko ovog : cene metala su zabelazile visok rast u prvoj deceniji 21 veka , negde u period od 2004 do 2008, Onda su naglo pale I nakon toga imaju neki umereni rast - ili tavore! 

Primer: nikl je s svojih "istorijskih" oko 6-7k USD po toni otiso na 51k po toni - to mu je bila "pick cena" negde u junu 2007! Do sredine 2009 mu je cena pala na 9000 dolara po toni. Od tada je imao dosta "tezak period" da bi se danas ta cena kretala oko 14-15k dolara po toni. 

Sa zlatom je bila slicna prica: najvisa cena mu je bila , cini mi se 2011 - kada je I pocelo ono daytraderovsko "predskazanje" - dakle cena oko 1800-1900 dolara po  unci. Medjutim, onda se dogodio pad, I od tada , evo vec skoro punih 8 godina, cena zlata jos nije dostigla taj nivo ( a I ne znamo kada ce) vec se kretlsa uglavnom u rasponu 1100-1300 dolara po unci? Dakle, neko ko je u tom period "tipovao" na zlato - izgubio je novac. U tome je sustina.

A US dolar je I dalje rezervna svetska valuta. Vec godinama citam da Kina I Rusija cine neke napore da zamene dolar ( recimo u medjusobnoj trgovini ; gomilanjem rezervi zlata itd) ali to se jos nije desilo. 

"korpa metala" je jedna od ideja, ali to jos nije zazivelo I u nacelu, jos nije pronadjen efikasan finansijski instrument koji bi mogao da zameni dolar. Neki su govorili o tzv kriptovalutama, ali I bitcoin je prosle godine "ljosnuo". 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Anduril said:

 

...

Drugo, od tada nema smisla drzati pare u dolarima (evrima, juanima, itd.) nego se mora kupovati nesto drugo (metali, nafta, nekretnine, akcije, zemlja, voda, itd.) da bi se nekako odrzala vrednost.

 

Mislim da I tu gresis: cene nekretnina, a pogotovo akcije preduzeca , su I te kako volatilne! Tu mozes da izgubis I do 50% svog kapitala I bukvalno preko noci! 

Drugo, kupovina metala, (osim zlata I srebra) I nafte , government bonds itd je uglavnom rezervisana za "velike igrace" - to su ili kompanije ili tzv. "institutional investors" npr investicioni I penzioni fondovi itd ; nije za pojedince - fizicka lica. 

Zanimljivo je da je cena paladijuma zadnjih par godina dosta skocila. Tu se moglo dobro zaraditi (reda velicine 2-3x) ali ko je mogao pretpostaviti da ce bas paladijum toliko otici na gore?! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Denis Jasharevic said:

Prevazidji sujetu i napisi sta je to Regan uradio? On je zatekao dvocifrenu inflaciju pa pretpostavljam da su i kamate bile dvocifrene. I?

 

1 hour ago, ObiW said:

Ovo sto sam napisao (cash, stocks, bonds, real estate, exotic/luxury items) slusam od kada sam poceo da stedim, to jest od prvog posla u Americi,. To je bilo pre 25 godina. Ne znam za tebe, ali to meni deluje kao 'duzi rok'. Bukvalno se nista nije promenilo od tada, jedino je u onih 10% "egzotike" stigao bitcoin. 

Na pitanje "zasto cash kad je izgubio vrednost" svaki financial adviser moze da ti da odgovor. Prvi konsultativni sastanak je dzabe... bar kod nas u Americi. Mozda je tako i kod tebe. Ako jeste, iskoristi tu mogucnost i zakazi sastanak, naucices nesto a tvoj ego nece biti ugruvan. 

 

Opet slabo kapirate. Uostalom, nemam ja sta da objasnjavam, evo glavna referenca, pa ko hoce razumece:

https://en.wikipedia.org/wiki/Irrational_Exuberance_(book)

 

Shiller_IE2_Fig_2-1.thumb.png.0464ee194bdc49ccea178603cccc5a83.png

IE_Real_SandP_Prices,_Earnings,_and_Dividends_1871-2006.png

Edited by Anduril
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Anduril said:

 

 

Opet slabo kapirate. Uostalom, nemam ja sta da objasnjavam, evo glavna referenca, pa ko hoce razumece:

https://en.wikipedia.org/wiki/Irrational_Exuberance_(book)

 

 

 

Ukratko, krenuo si da kopas jamu, upao si u nju i nastavio da kopas. Ja sam ti polomio asov, a ti si doneo vrecu dinamita, ubedjen da je tvoja sveta duznost da jama bude sto dublja. Samo napred.

 

Ja sam na osnovu ovog razgovora sa tobom zakljucio da si ti, sto se u Sumadiji kaze, go kao crkveni mis. Nema drugog razloga zasto bi tvrdio da nije potrebno imati kes u svom investment portfoliu (i da, ovde se govori bas o tome, a ne o necemu drugom). To je bitno za ovu pricu jer se sve uvek svodi na "a da li bi ti tvoj savet, koji su procitao negde, primenio na sebe licno... da li bi sav kesh koji imas potrosio na metale, nekretnine, zlato...?". Posto ti na to ne mozes da das odgovor (vidi pod crkveni mis), gadjas nas grafikonima. I tu moje interesovanje za ovu diskusiju sa tobom prestaje. Ne znas, nemas iskustva u RL, isuvise si sujetan da bi shvatio da ti je to kljucni nedostatak, cao zdravo.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

Ukratko, krenuo si da kopas jamu, upao si u nju i nastavio da kopas. Ja sam ti polomio asov, a ti si doneo vrecu dinamita, ubedjen da je tvoja sveta duznost da jama bude sto dublja. Samo napred.

Ja sam na osnovu ovog razgovora sa tobom zakljucio da si ti, sto se u Sumadiji kaze, go kao crkveni mis. Nema drugog razloga zasto bi tvrdio da nije potrebno imati kes u svom investment portfoliu (i da, ovde se govori bas o tome, a ne o necemu drugom). To je bitno za ovu pricu jer se sve uvek svodi na "a da li bi ti tvoj savet, koji su procitao negde, primenio na sebe licno... da li bi sav kesh koji imas potrosio na metale, nekretnine, zlato...?". Posto ti na to ne mozes da das odgovor (vidi pod crkveni mis), gadjas nas grafikonima. I tu moje interesovanje za ovu diskusiju sa tobom prestaje. Ne znas, nemas iskustva u RL, isuvise si sujetan da bi shvatio da ti je to kljucni nedostatak, cao zdravo.

 

Prvo, podmeces iako ocigledno ne kapiras - niko nije pisao da se sav kes stavlja u zlato ili nekretnine. Drugo, znas bolje od ovog Nobelovca sa istim argumentom i gomilu literature na ovu temu. I naravno da sam to na sebe licno primenio kao i mnogi drugi koji su izbegli obe krize.  

Edited by Anduril
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ObiW said:

Ukratko, krenuo si da kopas jamu, upao si u nju i nastavio da kopas. Ja sam ti polomio asov, a ti si doneo vrecu dinamita, ubedjen da je tvoja sveta duznost da jama bude sto dublja. Samo napred.

 

Ja sam na osnovu ovog razgovora sa tobom zakljucio da si ti, sto se u Sumadiji kaze, go kao crkveni mis. Nema drugog razloga zasto bi tvrdio da nije potrebno imati kes u svom investment portfoliu (i da, ovde se govori bas o tome, a ne o necemu drugom). To je bitno za ovu pricu jer se sve uvek svodi na "a da li bi ti tvoj savet, koji su procitao negde, primenio na sebe licno... da li bi sav kesh koji imas potrosio na metale, nekretnine, zlato...?". Posto ti na to ne mozes da das odgovor (vidi pod crkveni mis), gadjas nas grafikonima. I tu moje interesovanje za ovu diskusiju sa tobom prestaje. Ne znas, nemas iskustva u RL, isuvise si sujetan da bi shvatio da ti je to kljucni nedostatak, cao zdravo.

Dodao bih jos zasto je vazan tzv cash novac - to ti  je tzv "liquid asset" tj nesto sto mozes da iskoristis u trenutku kad ti zatreba . Dok npr sa nekretninama , ili zlatom - ti moras to prvo da prodas, pa tek onda za novac koji dobijes da kupis sto ti treba. Dakle , nema te likvidnosti kao sa keshom! Drugo, sto se zlata tice - ljudi trebaju biti svesni da postoji tzv "spread" - tj razlika izmedju cene kada kupujes I kada prodajes! Tu tesko mozes da zaradis nesto - ali nesto zlata nije lose imati, dobar je kao "asset to preserve capital". Jer, uvek ima neku vrednosti, nikada neces izgubiti sav novac. Ali naravno, suludo bi bilo sav novac cuvati u zlatu! 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darth Bane said:

Nesto oko ovog : cene metala su zabelazile visok rast u prvoj deceniji 21 veka , negde u period od 2004 do 2008, Onda su naglo pale I nakon toga imaju neki umereni rast - ili tavore! 

Primer: nikl je s svojih "istorijskih" oko 6-7k USD po toni otiso na 51k po toni - to mu je bila "pick cena" negde u junu 2007! Do sredine 2009 mu je cena pala na 9000 dolara po toni. Od tada je imao dosta "tezak period" da bi se danas ta cena kretala oko 14-15k dolara po toni. 

Sa zlatom je bila slicna prica: najvisa cena mu je bila , cini mi se 2011 - kada je I pocelo ono daytraderovsko "predskazanje" - dakle cena oko 1800-1900 dolara po  unci. Medjutim, onda se dogodio pad, I od tada , evo vec skoro punih 8 godina, cena zlata jos nije dostigla taj nivo ( a I ne znamo kada ce) vec se kretlsa uglavnom u rasponu 1100-1300 dolara po unci? Dakle, neko ko je u tom period "tipovao" na zlato - izgubio je novac. U tome je sustina.

A US dolar je I dalje rezervna svetska valuta. Vec godinama citam da Kina I Rusija cine neke napore da zamene dolar ( recimo u medjusobnoj trgovini ; gomilanjem rezervi zlata itd) ali to se jos nije desilo. 

"korpa metala" je jedna od ideja, ali to jos nije zazivelo I u nacelu, jos nije pronadjen efikasan finansijski instrument koji bi mogao da zameni dolar. Neki su govorili o tzv kriptovalutama, ali I bitcoin je prosle godine "ljosnuo". 

 

A da se ti malo informises kao i ove tvoje kolege pre nego sto nesto napises?

Daytrader je poceo pisati na ovu temu od 2003., ko je bio pametan kupovao je zlato jos 2001. zbog Busa i 9/11 i to za ispod 300 dolara (umesto recimo orocene stednje ili obveznica). Knjigu koju sam linkovao sam kupio na srecu negde pocetkom 2000. jos pre DotCom raspada, tako da ovo sto pises su za mene veoma stare vesti.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Anduril said:

 

A da se ti malo informises kao i ove tvoje kolege pre nego sto nesto napises?

Daytrader je poceo pisati na ovu temu od 2003., ko je bio pametan kupovao je zlato jos 2001. zbog Busa i 9/11 i to za ispod 300 dolara (umesto recimo orocene stednje ili obveznica). Knjigu koju sam linkovao sam kupio na srecu negde pocetkom 2000. jos pre DotCom raspada, tako da ovo sto pises su za mene veoma stare vesti.

 

Ja ovde nisam nikome kolega, svako pise za sebe. Kolege sam imao nekada na fakultetu, danas na poslu. Evo i tebi plusicare, pa ih ja ne "kolegijam" s tobom. Svidja se ljudima to sto pises. :classic_biggrin:

 

Problem je sto ti nikoga ne cujes/ne slusas, otvaras 5 potpuno razlicitih tema po danu, na pitanja nikada ne odgovaras, a svi su ti glupi, osim tebe naravno, Daytradera i profesora - nobelovca.

 

Pri cemu primecujem da profesor ipak nije predvidjao cenu zlata od 5000 $, niti pricao o korpi metala. :roflmao: Budim realni (iako smo Srbi, sto bi rekao otac Paja).

 

Profesor je generalno u pravu, mada se pitam sta je on tu senzacionalno "otkrio". Pa koja budala ne shvata da cene nekretnina rastu 10% godisnje, a plate 2% i ne zapita se dokle to tako moze i ko ce to jednog dana da kupi? Primetio sam takodje da - dok se budale pitaju - pametni kupuju. Da ti bude lakse i ja spadam u budale, nikada nista nisam kupio. Ali se ne zalim, dobro mi je i ovako.

 

Problem sa profesorom je sto bi on to "da regulise", a poznato je da market uvek na kraju od regulatora napravi kretene, sto oni uglavnom i jesu. Poslednji slucaj recimo povecanja minimalne satnice za 30% na 14 dolara koje je trziste kiknulo povecanjem kirija stanova za 100% :roflmao:..... ajde sad majstori regulatori, povecajte minimalnu satnicu na 28 dolara .......... :s_d: sutra necete imati gde leba da kupite, sve ce se pozatvarati. To cak ni u idiotskoj Kaliforniji ne zahtevaju i oni su stali na 15-20$.

 

Da ne pominjem sto ekipa regulatora spremno ceka iza coska da "pravilno preraspodeli" tudje pare.

 

Ja znam da se ti brines za druge, inace ti si se dobro snasao zahvaljujuci tvom znanju iz makroekonomije i kupovini zlata po Daytraderovom predskazanju. Ali smanji brigu, posedeces ..... veruj mi ovde nema nikoga na ulici da protestuje, da rusi vlade, da prevrce automobile, pali, unistava ...... svi rade, zive svoj zivot i ne brinu tudju brigu.

 

 

 

 

 

 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anduril said:

 

Daytrader je poceo pisati na ovu temu od 2003., ko je bio pametan kupovao je zlato jos 2001. zbog Busa i 9/11 i to za ispod 300 dolara (umesto recimo orocene stednje ili obveznica). 

 

Otprilike isto kao da je kupio kucu u Torontu, manje od 1:5.

 

Svetlosnu godinu daleko od kupovine Netflix deonica recimo 1:50 ili nenadjebivih 1:270 za Apple.

 

Mislim, ne kazem da je lose, niti sam general posle bitke ....... samo kazem da je realno vrlo prosecna investicija. Posebno poslednjih 10 godina gde se ne samo nije nista zaradilo vec se izgubilo 30%.

 

Da je ulozio u Najki ili Adidas imao bi 1:20.

 

U jebene patike.

 

 

 

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Anduril said:

 

A da se ti malo informises kao i ove tvoje kolege pre nego sto nesto napises?

Daytrader je poceo pisati na ovu temu od 2003., ko je bio pametan kupovao je zlato jos 2001. zbog Busa i 9/11 i to za ispod 300 dolara (umesto recimo orocene stednje ili obveznica). Knjigu koju sam linkovao sam kupio na srecu negde pocetkom 2000. jos pre DotCom raspada, tako da ovo sto pises su za mene veoma stare vesti.

Da ali situacija izmedju 2003-2008 je bila takva da je teze bilo ne napraviti profit nego obrnuto! Sve je raslo - I sve je bio jedan veliki balon: nekretnine, metali ( ne samo zlato vec gotovo svi metali : bakar , nikl, cink, itd.), akcije na berzama … sve je raslo da bi posle sve puklo! 

Daytrader - secam se kada je njegova "hipoteza" bila aktuelna to je bilo negde 2011-2012. Zlato  je tada, doduse , imalo jedan rally , koji je potrajao godinu-dve, pocela je vladati mala panika, dostiglo je oko 1900 dolara po unci - I to je bio vrh! Posle je cena zlata pocela da pada. I secam se takodje da je daytrader govorio o nekim neverovatnim cenama zlata - I to u roku od  godinu-dve od tog perioda! Zaista je pominjao neke cifre od 5-6 ...do  10 000 dolara po unci a onda … "samo nebo ce biti granica" ! parafrazirano. 

Nije bio ni prvi ni poslednji.

recimo, po mnogima , srebro je dosta undervalued metal - pogotovo kada se pogleda njegov istorijski odnos prema zlatu ( odnos cene zlato:srebro - jedno od najvisih u istoriji u korist zlata); a treba se podestiti da je tokom srednjeg veka , (zapravo sve do negde kraja 19-ag veka) vladao ne "zlatni" vec "srebri" standard! pa ipak, ni srebro jos nije "poletelo"!!! Ja bih voleo, ali ono nece - pa nece! 

Tako da je bolje da se manje uzbudjujete u pogledu propasti dolara! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

Ja ovde nisam nikome kolega, svako pise za sebe. Kolege sam imao nekada na fakultetu, danas na poslu. Evo i tebi plusicare - pa ih ja ne "kolegijam" s tobom. Svidja se ljudima to sto pises. :classic_biggrin:

Problem je sto ti nikoga ne cujes/ne slusas, otvaras 5 potpuno razlicitih tema po danu, na pitanja nikada ne odgovaras, a svi su ti glupi, osim tebe naravno, Daytradera i profesora - nobelovca.

Pri cemu primecujem da profesor ipak nije predvidjao cenu zlata od 5000 $, niti pricao o korpi metala. :roflmao: Budim realni (iako smo Srbi, sto bi rekao otac Paja).

Profesor je generalno u pravu, mada se pitam sta je on tu senzacionalno "otkrio". Pa koja budala ne shvata da cene nekretnina rastu 10% godisnje, a plate 2% i ne zapita se dokle to tako moze i ko ce to jednog dana da kupi? Primetio sam takodje da - dok se budale pitaju - pametni kupuju. Da ti bude lakse i ja spadam u budale, nikada nista nisam kupio. Ali se ne zalim, dobro mi je i ovako.

Problem sa profesorom je sto bi on to "da regulise", a poznato je da market uvek na kraju od regulatora napravi kretene, sto oni uglavnom i jesu. Poslednji slucaj recimo povecanja minimalne satnice za 30% na 14 dolara koje je trziste kiknulo povecanjem kirija stanova za 100% :roflmao:..... ajde sad majstori regulatori, povecajte minimalnu satnicu na 28 dolara .......... :s_d: sutra necete imati gde leba da kupite, sve ce se pozatvarati. To cak ni u idiotskoj Kaliforniji ne zahtevaju i oni su stali na 15-20$.

Da ne pominjem sto ekipa regulatora spremno ceka iza coska da "pravilno preraspodeli" tudje pare.

Ja znam da se ti brines za druge, inace ti si se dobro snasao zahvaljujuci tvom znanju iz makroekonomije i kupovini zlata po Daytraderovom predskazanju. Ali smanji brigu, posedeces ..... veruj mi ovde nema nikoga na ulici da protestuje, da rusi vlade, da prevrce automobile, pali, unistava ...... svi rade, zive svoj zivot i ne brinu tudju brigu.

 

Slusam svakog ko ima racionalan argument koji zatim predvidja sledeca desavanja - kao taj Nobelovac. To je naucni pristup. Necu valjda da slusam anonimuse na forumu bez ikakvog argumenta ili osnovnog znanja.

 

11 hours ago, Denis Jasharevic said:

Otprilike isto kao da je kupio kucu u Torontu, manje od 1:5.

Svetlosnu godinu daleko od kupovine Netflix deonica recimo 1:50 ili nenadjebivih 1:270 za Apple.

Mislim, ne kazem da je lose, niti sam general posle bitke ....... samo kazem da je realno vrlo prosecna investicija. Posebno poslednjih 10 godina gde se ne samo nije nista zaradilo vec se izgubilo 30%.

Da je ulozio u Najki ili Adidas imao bi 1:20.

U jebene patike.

 

Akcije i nekretnine se ne porede sa zlatom. Nauci prvo osnove investiranja.

 

10 hours ago, Darth Bane said:

Da ali situacija izmedju 2003-2008 je bila takva da je teze bilo ne napraviti profit nego obrnuto! Sve je raslo - I sve je bio jedan veliki balon: nekretnine, metali ( ne samo zlato vec gotovo svi metali : bakar , nikl, cink, itd.), akcije na berzama … sve je raslo da bi posle sve puklo! 

Daytrader - secam se kada je njegova "hipoteza" bila aktuelna to je bilo negde 2011-2012. Zlato  je tada, doduse , imalo jedan rally , koji je potrajao godinu-dve, pocela je vladati mala panika, dostiglo je oko 1900 dolara po unci - I to je bio vrh! Posle je cena zlata pocela da pada. I secam se takodje da je daytrader govorio o nekim neverovatnim cenama zlata - I to u roku od  godinu-dve od tog perioda! Zaista je pominjao neke cifre od 5-6 ...do  10 000 dolara po unci a onda … "samo nebo ce biti granica" ! parafrazirano. 

Nije bio ni prvi ni poslednji.

recimo, po mnogima , srebro je dosta undervalued metal - pogotovo kada se pogleda njegov istorijski odnos prema zlatu ( odnos cene zlato:srebro - jedno od najvisih u istoriji u korist zlata); a treba se podestiti da je tokom srednjeg veka , (zapravo sve do negde kraja 19-ag veka) vladao ne "zlatni" vec "srebri" standard! pa ipak, ni srebro jos nije "poletelo"!!! Ja bih voleo, ali ono nece - pa nece! 

Tako da je bolje da se manje uzbudjujete u pogledu propasti dolara! 

 

Slabo se secas. Daytrader je poceo tu pricu 2003 kad je zlato bilo na 350. Samo ljudi koji sporo kapiraju su o tome pricali 2011.

I ti pravis pocetnicku gresku i poredis zlato sa akcijama, nekretninama, itd. 

 

Evo, objasnicu ukratko - standardni investicioni modeli sa diversifikacijom pocivaju otprilike na ovom, sto ima mnogo problema pogotovo danas:

https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_portfolio_theory

Dakle, tu se zlato tretira kao last resort u slucaju krize, znaci recimo 10% porfolija. Zatim imas naravno kes, kratkorocno orocen, dugorocno orocen i drzavne obveznice kao tzv. sigurni deo porfolija. Drugi rizicniji deo portfolija su ti akcije, nekretnine, nafta ili neka druga spekulacija. To je sve ili volatilno/rizicno ili ne mozes odmah prodati - pogotovo kad je kriza.

 

Argument koji se ovde pravi je da zlato/srebro treba kupiti pre krize i da je zapravo sigurnije od obveznica ili orocenog kesa kad drzave duvaju balone, stampaju pare i kad su im predsednici razni Busovi ili Trampovi. Posto se gotovo uvek moze prodati, posle krize se njime mogu kupovati i akcije, nekretnine, itd. dok su cene niske. 

Dakle, fungira kao last resort tokom krize, dobra investicija pre krize, i liquid asset/izvor kapitala odmah posle krize.

Znaci, nemas ga na 10% portfolija nego varira od recimo 20-50% uz zavisnosti gde se nalazis u biznis ciklusu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Business_cycle

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

@ Anduril

Nisam poredio zlato i akcije, ne znam odakle ti to?!

Drugo, daytrader je mozda bio u pravu za taj prvi period 2003- 2007. Ne znam jer tada nisam bio na forumu, ali sam nedavno malo bacio pogled na taj topic - o propasti dolara. Jeste on tada predvideo neke stvari - verovatno je posedovao izvesne informacije. Ali nakon 2008 - ljudi su vec poceli da se pitaju " a kada ce ta toliko najavljivana propast dolara?!". Jer to je bilo njegovo glavno predvidjanje: zlato ide na 10000+ dolara po unci i dolar prestaje da bude rezervna svetska valuta ( u najpovoljnijem scenariju za americku ekonomiju i dolar....). Nije njegovo kljucno predvidjanje zlato ide sa 350 na 1200- 1300 $/unci. Vec kolaps dolara kao rezervne svetske valute- i to je po njemu trebalo da se dogodi vrlo brzo. 

Medjutim, mi sada ulazimo jos malo u 2020- dakle nakon skoro 10 godina - i to se jos nije desilo! 

Link to comment
Share on other sites

1. Poredio si balon akcija i nekretnina i rast cene zlata. Sasvim drugaciji mehanizmi.

2. Daytrader u jednom od prvih postova na temi:

“ps. a $ ce ostati sv valuta jos, nema druge zasad. Ali da svima pravi problem, da ce se sklanjati svako ko moze, to jeste.” 

Dakle, slabo si citao a jos manje razumeo. Rezervne valute ne propadaju preko noci - gledaj funtu. To je proces koji moze da traje decenijama.

Edited by Anduril
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anduril said:

 

Slusam svakog ko ima racionalan argument koji zatim predvidja sledeca desavanja - kao taj Nobelovac. To je naucni pristup. Necu valjda da slusam anonimuse na forumu bez ikakvog argumenta ili osnovnog znanja.

 

 

Akcije i nekretnine se ne porede sa zlatom. Nauci prvo osnove investiranja.

 

Kao sto sam i rekao, ti ne slušaš nista i nikoga :classic_biggrin:, samo ideš forumom i redom šamaraš.

 

Naravno da ja razumem da se akcije i zlato ne porede, pa o diverzifikaciji investicionog portfolia ti je ObiW objasnjavao na prethodnoj stranici. Svi su primetili da volis da se bakces oko makroekonomije, a da si pri tome potpuno nepismen na planu licnog bankarstva. 

 

Ja pricam o tome da je cak i pijacnim trgovcima bilo jasno na prelazu 2 veka da dolazi vreme kada se pare prave na akcijama, a ne na zlatu, sto sam prilicno efektno i demonstrirao, zar ne. 

 

Samo sto je za to investiranje bilo potrebno mnogo vise i srca i mozga. I ja te investitore postujem, cenim, s obzirom da ja sebe definitivno ne smatram investitorom, a pravo da ti kazem ni ti mi ne licis na jednog.

 

Ja sam samo glupi mali štediša, covek iz proslog veka, zaostao ....... imam nešto na tax-free oroceno sa 2,1% i nesto na "high-interest" 3,3%, sto mu dodje 2,5% posle poreza. Tek toliko da pratim inflaciju. Medjutim ja se i ne prsim kako sam ekonomski genije, kao neki koji su poslednjih 10 godina izgubili i vreme i novac zahvaljujuci "Daytraderovom predskazanju". :s_d:

 

Ali ti zelis da predstavis kako je kupac zlata, model egipatskog investitora iz 5-og veka pre nove ere :classic_biggrin: , nesto sto je rezervisano samo za elitu 21. veka.

 

Ja takvima samo mogu da se smejem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li sam ja nenormalan, pa izmisljam, ali je sve pocelo tako sto je lik pri ceni zlata od 1900$ pozivao forumase da kupuju zlato jer ce biti 5.000, 10.000. 20.000 ....... "nebo je granica", jer dolar propada.

 

"Nekako se pogodilo" da je tih 1900 dolara upravo bila granica koju zlato nece dostici sve do neke sledece krize, kadgod se ona bude desila, odnosno da se survalo nazad na 1100 dolara i svako ko ga je poslusao izgubio je vrlo znacajne pare. Taj krizu danas jedva ceka, da bar vrati ulozeno. :classic_biggrin:

 

On se nikada vise nije vratio na forum. Naravno.

 

Poenta je bila na tome da prilikom "finansijskog savetovanja" treba biti oprezan isto kao sto je na forumu to regulisano na "Zdravlju i medicini" u vezi "preporucuvanja lekova" :s_d: jer vasi saveti mogu nekoga ugroziti.

 

Ono sto je interesantno je da je taj forumas toliko pljuvao americke finansijske strucnjake koji su hendlovali krizu ........ da se na kraju sam popljuvao ........ a dolar preziveo Daytraderovo "predskazanje". :roflmao:

 

Predstavljao je sebe kao investitorsko bozanstvo. Svi ostali su po njemu bili idioti. O njemu su i novine pisale ........ doduse srbski toaletoidi.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I tebi dalje citanje te teme nesto slabo ide - Daytrader 2007 tacno u sridu:

 “Vecom cifrom (tipa nekoliko x BBrother) se uchipio pri 380$/oz zlata. Hteo sam pri 250, ali zakasnio, nebitno zasto. Sledece god ce biti > 1000, 1200 verovatno. Prodacu na 1200-1500/oz. Sto bi se tu nervirao. 

A ti, ne pratis inflaciju sa 3% orocenom stednjom nego gubis debelo.

 

Edited by Anduril
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...