Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

19 minutes ago, Jonnhy Clash said:

 

PS. Izvinjavam se moderaciji na troll-u ali ja ne znam kako drugačije da pišem kad se ovde zastupa stav da je sloboda naoružavanja osnova borbe za demokratsko društvo. :hammer:

protiv totalitarnih ideologija koji demokratiju vide kao prepreku za ostvarenje svojih bolesnih ciljeva. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, dude said:

A ko to jurisa na institucije sistema? Nije Amerima dato oruzje za LEvorucije(omaz kiniku:D) protiv sopstvene drzave, nego za potencijalni, a kako nas istorija uci, veoma cesti teror drzave nad svojim gradjanima. Jel treba da nabrajam? Samoodbrana, ne napad. Danas ne postoji takva opasnost. A sutra? Za 10 godina, 20? 

 

Ja sam vec rekao, nisam protiv strozije kontrole pri kupovini oruzja. Ali, 2nd amendment sluzi savrseno onome cemu je namenjen. 

 

 

 

Pa bilo bi lepo da nabrojis slucajeve drzavnog terora drzave nad gradjanima i kako je to neki gradjanin mogao da resi u samoodbrani oruzjem...

Na koga direktno u drzavnom teroru da uperi cev?

 

Mislim, vi shvatate da pisete o gradjanskom ratu, nadam se. Valjda isto tako shvatate da je u tom istom gradjanskom ratu vojska u sluzbi drzave jer je pod njenom komandom, pa me interesuje koja i kakva puska moze pobediti US vojsku?

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Amigo said:

 

I ti se Angelia primila na pricu @boxcube , samo me interesuje ko je 1791 godine znao za totalitarne rezime :roflmao:

 

Pa da su tada ljudi vise slusali Oceve osnivace i filozofiju skotskog umesto francuskog prosvetiteljstva ne bi ni mi saznali za te rezime. Osnivacima je bilo dovoljno sto su odlicno poznavali istorju i jos bolje razumeli dinamiku kraljevina->republika->demokratija/ohlokratija->tiranija da bi gradili republiku sa checks and balances umesto gradjanske demokratije ili populisticke drzave za manifest narodne volje

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Yoyogi said:

Ma taj je natrčao na nešto na wikipedia pa mislio da nešto zna. Van konteksta današnjice.

Još mi i rekao "Totalno nepoznavanje američke istorije" a nikada nije čuo ni video. Niti bio u Americi. Googlator iz Male Krsne.

Mozda je i bio, ali ga nisu isterali i covek razmislja hladne glave? Sto ne dopustis da drugi imaju razlicita iskustva?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, melankolic said:

 

 


Ovde se radi o jednom totalno konfuznom alt- right stavu po kojem je Amerika najbolja na svetu u svemu a opet se nema poverenja u “centralne vlasti”.
Podsetiću samo da je konfederalizam izgubio u građanskom ratu i da ako građani biraju svoje “centralne vlasti” nema razloga da se spremaju na sukob sa njom.

 

 

 

Ne, nije ovo nikakav alt-right, neprotiv, alt-right su nacosi, a nacosi su centralisti najviseg reda. Preziru federalizam, lokalizam i pogotovo slobodno naoruzano stanovnistvo. Gradjani u USA ne biraju svoje centralne vlasti nego elektorski koledz. Jos jedan od mehanizam upostavljenih zbog velikog nepoveranjau ljudsku prirodu i njen "razum" da izabere prosvetljenog, racionalnog, harizmaticnog vodju koji ce da stvara bolji svet racionalnim odlukama ispravljajuci nepravde drustva. To je evropski model i njene institucije su tome i podredjene u USA su institucije uspostavljene da stite pravo na zivot i imovinu a sve sa svescu da covek nosilac te institucije moze vrlo kako ida iskoci iz sina i da krene praviti bolji svet.  U tom slucaju tu je kongres, ako i on propadne slabo sta ostaje do lokalnih vlasti to jest licnog naoruzanja. A tako dobro naoruano stanovnistvo ima prvenstveno i funkciju odvracanja raznih "harizmatika" od takvih radikalnih poteza.

Edited by boxcube
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, melankolic said:

 


Gde ti ode do rata za nezavisnost...
Hajde prvo da se podsetimo čega su se USA oslobodile Građanskim ratom?
Niko ne uspostavlja autokratiju. Doduše, Trump pokušava ali to oko oružja nije usmereno protiv njega nego protiv legalnih instituacija sistema. Očigledno da je nekima ušlo u nasleđe da se bore protiv potvrđene pobede Severa nad Jugom i sve što je s tim išlo u paketu.

 

 

Nije to bio nikakav rat Severa protiv Juga nego politike demokratske, progresivisticke i robovlasnicke stranke, protiv republikanske. Kad su demokrate izgubile onda su osnovali KKK u nekoliko navrata jednom im cak Vudrou Vilson dao otvorenu podrsku.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Baby said:

koja i kakva puska moze pobediti US vojsku?

Ima nekoliko primera u zadnjih pola veka.

Moj glas u ovoj raspravi ide u korist slobode ljudi u USA da svoju slobodu brane onako kako oni to misle da treba.

Jedino sto me muci,sto to pravo ne daju i drugim narodima...ali dobro, svako ima neki trademark.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ZnajJova said:

Ima nekoliko primera u zadnjih pola veka.

Moj glas u ovoj raspravi ide u korist slobode ljudi u USA da svoju slobodu brane onako kako oni to misle da treba.

Jedino sto me muci,sto to pravo ne daju i drugim narodima...ali dobro, svako ima neki trademark.

 

 

Koji su to primeri da se unutar US puskom neko oslobodio terora vlasti, pogotovo u zadnjih 50 godina? 

 

Pitam jer me stvarno interesuje, nikad cula za tako nesto... 

Znam da su se oslobadjali raznim sudskim slucajevima koji su vodili ka tome da se donesu novi zakoni, a ni jedan nije ukljucivao pusku. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Koji su to primeri da se unutar US puskom neko oslobodio terora vlasti, pogotovo u zadnjih 50 godina? 

 

Pitam jer me stvarno interesuje, nikad cula za tako nesto... 

Znam da su se oslobadjali raznim sudskim slucajevima koji su vodili ka tome da se donesu novi zakoni, a ni jedan nije ukljucivao pusku. 

 

Cenim, da ako je mogla u Vijetnamu, mogla bi i u Teksasu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, melankolic said:

 


Kakve veze totalitarna vlast ima sa ratom za nezavisnost? Jasno da je amandmanom dato pravo svakome, bukvalno da se izrazim, da uzme pušku u ruke i bori se protiv okupatorske Britanske Imperije? U to vreme pojam “autoritarnost” nije ni postojao tako da ne znam o čemu pričaš?
To što se dešava u Americi jeste masovno naoružavanje i stvaranje jedne paranoične situacije u kojoj, kao što se da pročitati, postoje pokreti koji se okreću protiv institucija sistema čije su nadležnosti jasno utvrđene u svakom demokratski uređenom društvu.
Ne znam o kojoj današnjoj autoritarnoj vlasti govoriš? Bilo bi dobro da objasniš na šta misliš kada je već toliko često spominješ. Ne može Amerika da bude istovremeno zemlja slobode i plodno tlo za nekakvu autoritarnu vlast.

 

 

 Ali oni se nisu borili protiv okupatorske imperije nego protiv britanskog kralja za koga su smatrali da je uzurpirao kako njihova priroda prava tako i nihova prava kao slobodnih britanskih  gradjana. Krenuli su graditi svoju naciju jer su se uveril ida se na kralja vise ne mogu osloniti u zasitti njihovih prirodnih prava kao britanskih gradjana. To su te fundamentalne razlike izmedju francuske i americke revolucije koje na prvi pogled ne postoje, onako kako se u udzbenicima prikazuje, ali kad krenes da izucavas sve dublje razlike sve vece i vec dok na kraju vidis to su dva razlicita fenomena, ali totalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dude said:

@ baby

Pa kada je Amerika bila pod diktatorskom sapom pa je takvo nesto bilo potrebno? 

 

Pa znaci sve su spekulacije u stilu "ako bi doslo do toga"... zato sam i zakljucila da ni tada ne bi puska pobedila vojsku gde je generalni komandant predsednik. Ili, koliko vidim ovde se uzima u obzir rat u drugim zemljama, kao odbrana od sopstvene vlasti:

 

8 minutes ago, ZnajJova said:

Cenim, da ako je mogla u Vijetnamu, mogla bi i u Teksasu...

 

Znaci u Vijetnam su isli samonaoruzani stanovnici iz US da se bore?

 

Volela bih da mogu da sledim vasu pricu oko ovog, ali niko ne daje konkretno odgovor na zakljucak koji ste/su pisali da oruzje (milicija) treba da se branili od terora sopstvene vlasti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Baby said:

 

Pa znaci sve su spekulacije u stilu "ako bi doslo do toga"... zato sam i zakljucila da ni tada ne bi puska pobedila vojsku gde je generalni komandant predsednik. Ili, koliko vidim ovde se uzima u obzir rat u drugim zemljama, kao odbrana od sopstvene vlasti:

 

 

Znaci u Vijetnam su isli samonaoruzani stanovnici iz US da se bore?

 

Volela bih da mogu da sledim vasu pricu oko ovog, ali niko ne daje konkretno odgovor na zakljucak koji ste/su pisali da oruzje (milicija) treba da se branili od terora sopstvene vlasti. 

Vijatnam, u smislu da i USa oruzje moze da bude pobedjeno.Pa ako su mogli Vijatnamci da se odbrane, mogli bi mozda i Taksasani ili OregonČacani.

 

Inace, u Srbiji se vec godinama sve rigidnijim zakonima ogranicava posedovanje oruzja, a novi Zakon o oruzju i municiji, koji se donosi na jesen, bice i kraj mita o Srbima kao velikim vlasnicima licnog naoruzanja(inace notorna laz).

 

Oruzje ce ostati samo u rukama drzave, vise srednje klase i kriminalaca....jer je njima jedino i potrebno.

 

U to ime, ziveo slobodarski Americki narod.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ZnajJova said:

Vijatnam, u smislu da i USa oruzje moze da bude pobedjeno.Pa ako su mogli Vijatnamci da se odbrane, mogli bi mozda i Taksasani ili OregonČacani.

 

Inace, u Srbiji se vec godinama sve rigidnijim zakonima ogranicava posedovanje oruzja, a novi Zakon o oruzju i municiji, koji se donosi na jesen, bice i kraj mita o Srbima kao velikim vlasnicima licnog naoruzanja(inace notorna laz).

 

Oruzje ce ostati samo u rukama drzave, vise srednje klase i kriminalaca....jer je njima jedino i potrebno.

 

U to ime, ziveo slobodarski Americki narod.

 

Nema sekiracije. Uvek ima nelegalnog da se ubijaju starci zbog par stotima evra i slika na Fejsu.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ZnajJova said:

Vijatnam, u smislu da i USa oruzje moze da bude pobedjeno.Pa ako su mogli Vijatnamci da se odbrane, mogli bi mozda i Taksasani ili OregonČacani.

 

Inace, u Srbiji se vec godinama sve rigidnijim zakonima ogranicava posedovanje oruzja, a novi Zakon o oruzju i municiji, koji se donosi na jesen, bice i kraj mita o Srbima kao velikim vlasnicima licnog naoruzanja(inace notorna laz).

 

Oruzje ce ostati samo u rukama drzave, vise srednje klase i kriminalaca....jer je njima jedino i potrebno.

 

U to ime, ziveo slobodarski Americki narod.

 

Vidi, danas imas predsednika koji bi da baci nuklearku na uragan, zasto ne bi bacio na Teksas ako mu pretnja stize odande?

 

Oruzje zapravo i zna da koristi drzava (vojska) i kriminalci, ostali su u vecini u opsanosti da nastradaju od istog. Ovo sto rade po skolama da naoruzavaju nastavnike je jedna od najvecih nebuloza, jer taj nastavnik mora biti pripremljen u delicu sekunde ako neko uleti sa automatskom puskom i pocne da ispaljuje okolo. 

 

Oko ovog zadnjeg se slazem, da ziveo, zato se i bunim jer je gomila regulacija tj. manjka regulacije ustvari protiv naroda, a manevrima im je objasnjeno da je u njihovom interesu. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Nema sekiracije. Uvek ima nelegalnog da se ubijaju starci zbog par stotima evra i slika na Fejsu.

Tako je. Obicnim gradjanima Srbije ostaje da ubede pljackasa/silovatelja/ubicu da je to sto cini greh, ili da popiju sake i krenu u napad na noz/pistolj/montirac. Slava palim junacima.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Vidi, danas imas predsednika koji bi da baci nuklearku na uragan, zasto ne bi bacio na Teksas ako mu pretnja stize odande?

 

Oruzje zapravo i zna da koristi drzava (vojska) i kriminalci, ostali su u vecini u opsanosti da nastradaju od istog. Ovo sto rade po skolama da naoruzavaju nastavnike je jedna od najvecih nebuloza, jer taj nastavnik mora biti pripremljen u delicu sekunde ako neko uleti sa automatskom puskom i pocne da ispaljuje okolo. 

 

Oko ovog zadnjeg se slazem, da ziveo, zato se i bunim jer je gomila regulacija tj. manjka regulacije ustvari protiv naroda, a manevrima im je objasnjeno da je u njihovom interesu. 

Ok, ima istine u tome. Druga krajnost je evropsko/srpsko resenje/zakonodavstvo, koje totalno rigidno po istom pitanju, a desavaju se ista sranja. Mislim da je resenje negde izmedju ta dva nacina, ali prava resenja u nekim oblastima zivota donose samo veliki gradjanski pokreti, koje po ovim pitanjima ni u Evropi, ni u USA necemo videti.

Moze biti i da gresim, ali trenutno tako razmisljam.

Link to comment
Share on other sites

protiv totalitarnih ideologija koji demokratiju vide kao prepreku za ostvarenje svojih bolesnih ciljeva. 


Ja jedinu pretnju demokratiji u USA vidim u bušnom elektronskom glasačkom sistemu gde i malo snalažljiviji haker može da im napravi dar- mar. Da ne pričam o raznim ruskim (i drugim) “lobistima” koji su “ubedili” trampovce i druge prodavce magle da je demokratija poslednja rupa na svirali.
A kad već govoriš o totalitarnim ideologijama, zar Trump nije njihov (Putina, onog brazilskog piromana, severnokorejskog manijaka...) poštovalac?
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ZnajJova said:

Ok, ima istine u tome. Druga krajnost je evropsko/srpsko resenje/zakonodavstvo, koje totalno rigidno po istom pitanju, a desavaju se ista sranja. Mislim da je resenje negde izmedju ta dva nacina, ali prava resenja u nekim oblastima zivota donose samo veliki gradjanski pokreti, koje po ovim pitanjima ni u Evropi, ni u USA necemo videti.

Moze biti i da gresim, ali trenutno tako razmisljam.

 

Nikakva potreba ne postoji za kupovinom automatskog i polu-automatskog oruzja, a za ostalo treba ozbiljnija psiholoska kontrola i obuka koristenja. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ZnajJova said:

Tako je. Obicnim gradjanima Srbije ostaje da ubede pljackasa/silovatelja/ubicu da je to sto cini greh, ili da popiju sake i krenu u napad na noz/pistolj/montirac. Slava palim junacima.

 

Pa nista, daj da naoruzamo starce po salasima  i ostale do zuba, pa nek se brane od tih koje si naveo, pre nego se poubijaju unutar familije oko medja i ostalih porodicnih spacki. Inace smo poznati sto sporo i neimpulsivno donosimo odluke. Sta fali da se jos malo prociste biracki spiskovi. Imaju ti jadni obicni gradjani utoka taman ko i Tesksas.

 

Jesi li ti bre krsten?

 

To sto lezi nelegalno je trebalo da bude pooduzimano davno.

 

Izvinjavam se ostalima sa teme zbog odstupanja. Necu dalje.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Pa nista, daj da naoruzamo starce po salasima  i ostale do zuba, pa nek se brane od tih koje si naveo, pre nego se poubijaju unutar familije oko medja i ostalih porodicnih spacki. Inace smo poznati sto sporo i neimpulsivno donosimo odluke. Sta fali da se jos malo prociste biracki spiskovi. Imaju ti jadni obicni gradjani utoka taman ko i Tesksas.

 

Jesi li ti bre krsten?

 

To sto lezi nelegalno je trebalo da bude pooduzimano davno.

 

Izvinjavam se ostalima sa teme zbog odstupanja. Necu dalje.

Nigde nisam spominjao naoruzavanje naroda.

Krsten sam

Nelegalno naoruzanje je nemoguce oduzeti.Zato se oduzima legalno,jer je tako lakse,politicki isplativije...

Poenta mojih upisa...svaki narod treba da odluci sta je za njega najbolje. Polticka elita je tu da ponudi bolja resenja, a gradjani daju konacnu rec.Sve ostalo spisak licnih zelja.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...