Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, mrd said:

Nisam ni ja tebi! Međutim, mnogo toga što pišeš nije tačno.
Peace. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

 

Molim te me preskoci ponekad, teras stalno na ofovanje. Ti ni ne pises nista pa nema sta da ti se prebaci, ti samo ocenjujes tacnost. Pun je internet informacija, ako hoces sve mozes da nadjes, samo zavisi sta trazis... i da li zelis da prihvatis ili ne. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Molim te me preskoci ponekad, teras stalno na ofovanje. Ti ni ne pises nista pa nema sta da ti se prebaci, ti samo ocenjujes tacnost. Pun je internet informacija, ako hoces sve mozes da nadjes, samo zavisi sta trazis... i da li zelis da prihvatis ili ne. 

 

 

Kad neko dezinformise, to kod mene ima veliku tezinu.

Mislim da smo se razumeli, nema potrebe da ponovo pokreces istu diskusiju, od pre par dana.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Amigo said:

 

Ti bi tu bio na prvom mjestu, npr 6-7 sedmica godisnjeg u SAD.

Sta tu nije tacno, ponavljam, ako ti nesto ne znas, ili nisi cuo to ne znaci da ne postoji. Npr. netflix daje koliko hoces, ali moras da budes razuman. Da nisi mozda pogresio. Ne govorim o kasirima, protirima i obicnim zanimanjima, koja nisu vezana za struku. 

Portir mozes da budes u Apple, Google, Linkedin, yahoo, ili bilo kom Safeway, medjutim strucnjak u nekoj specificnoj struci, ne moze svako da bude. 

Tacno? Naravno!

Edited by mrd
Ako uzmem pravu struku npr. onda 12 nedelja godisnje plus praznici. Malo li je?
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Amigo said:

 

Ti bi tu bio na prvom mjestu, npr 6-7 sedmica godisnjeg u SAD.

 

Amigo, mislim da je Mrd pisao o svojoj situaciji, a pisao je da radi u prosveti - dakle, nema skole, ima godisnjeg.

U USA univerzalno pravilo ne postoji. Postoje neki standardi u velikim firmama, ali ni ti nisu svuda isti.

Ako radis kod nekog malog obrtnika, npr. peres delove kod automehanicara, imas godisnji po dogovoru, koliko hoces - jer nemas placeni godisnji. Ako radis, placen si po satu, a kad te nema, nisi.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoran59 said:

 

Amigo, mislim da je Mrd pisao o svojoj situaciji, a pisao je da radi u prosveti - dakle, nema skole, ima godisnjeg.

U USA univerzalno pravilo ne postoji. Postoje neki standardi u velikim firmama, ali ni ti nisu svuda isti.

Ako radis kod nekog malog obrtnika, npr. peres delove kod automehanicara, imas godisnji po dogovoru, koliko hoces - jer nemas placeni godisnji. Ako radis, placen si po satu, a kad te nema, nisi.

 

I to, kao sto rekoh neke Slicon Velley kompanije pribegavaju dugim godisnjim odmorima, stim sto si nekada on call. To Evropa nema, posto se tamo ljudi iskljuce, kad su na odmoru. U US to ne funkcionise, cak i da si na te 2 nedelje, ako je frka na poslu, moras da se javis i pomognes, cak i da si otisao u 51-vu drzavu Grenland. :0

Naravno da se zezam za Grenland. :)

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Amigo said:

Glumci imaju I po 6-7 mjeseci godisnjeg, pa I vise, ali kako to primjeniti ma obicne ljude,  znaci klasicna dezinformacija I spinovanje. 

 

Procitaj sta sam napisao, nisam pominjao glumce vec inzenjere, ti se izdajes za jednog, tako da bi to trebalo da razumes. 

Osnovna razlika izmedju ljudi koji znaju i onih koji ne znaju je u tome sto ovi koji znaju, znaju sta ne znaju. Nadji se!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Ti bi tu bio na prvom mjestu, npr 6-7 sedmica godisnjeg u SAD.

Imam ja zaposlene sa po 7 nedelja, sta je tu spin?

Ako radis dovoljno dugo za firmu, dodjes do toga.

 

Edit: PS i naravno zavisi od oblasti u kojoj radis, obrazovanje je bas specificno, da ima mnogo "odmora" u odnosu na ostale.

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Imam ja zaposlene sa po 7 nedelja, sta je tu spin?

 

Spin je jer je to izuzetak koji se zeli predstaviti kao pravilo, naradjeni dani itd, dok je generalno SAD po broju dana godisnjeg odmora na samom dnu u razvijenom svijetu, tako da je tvoj kolega mrd jedan od prvaka dezinformacija, jer ovdje su manje- vise sve obicni ljudi, nikakvi super eksperti, naucnici i slicni, sto mogu da rade kada i koliko hoce.

 

Avg_Vacation_Days_by_Country.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Amigo said:

 

Spin je jer je to izuzetak koji se zeli predstaviti kao pravilo, naradjeni dani itd, dok je generalno SAD po broju dana godisnjeg odmora na samom dnu u razvijenom svijetu, tako da je tvoj kolega mrd jedan od prvaka dezinformacija, jer ovdje su manje- vise sve obicni ljudi, nikakvi super eksperti, naucnici i slicni, sto mogu da rade kada i koliko hoce.

 

 

 

 

To je prosek sto si uzeo, tu ulaze oni koji nemaju uopste placeni odmor do onih koji imaju mnogo.

Znaci nije to nikakav spin, zavisno od industrije ima poslova na kojima se dobija drasticno vise nego taj prosek.

I on ti je to i rekao - nije dezinformacija nego tacna informacija.

Uopste se ne prica o expertima, naucnicima i slicnim.

Eto mrd je naveo barem dve oblasti obrazovanje i razni inzinjeri u IT. 

Posto US nema obavezni minimum zato tako izgleda u odnosu na druge zemlje koje imaju. Moj klinac koji je sad radio kao nekvalifikovana radna snaga imao je nedelju dana.... 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

 

Eto mrd je naveo barem dve oblasti obrazovanje i razni inzinjeri u IT. 

 

Kakvi razni inzinjeri u IT, cuo sam ja da ima I zena sa bradom. 

Ja ne sporim da ti imas 10 sedmica I da radis kad I koliko hoces, ali da je to neko pravilo u Americi je najobicnija dezinformacija, tako da nemoj vise o tome,  verujem ti.

 

Nego poslije Trampovih ucjena preko tvitera, Apple stok je pao direktno kao posledica toga, a ne nikakvih trendova ma berzi. 

Lik Nike normalan, to je evidentno svr vise I vise.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:

 

Surovo i nepotrebno. 

Nije radio je po satu - 4 dana u nedelji - tako da je to veoma dobro za takav posao.

1 minute ago, Amigo said:

 

Kakvi razni inzinjeri u IT, cuo sam ja da ima I zena sa bradom. 

Ja ne sporim da ti imas 10 sedmica I da radis kad I koliko hoces, ali da je to neko pravilo u Americi je najobicnija dezinformacija, tako da nemoj vise o tome,  verujem ti.

 

Nego poslije Trampovih ucjena preko tvitera, Apple stok je pao direktno kao posledica toga, a ne nikakvih trendova ma berzi. 

Lik Nike normalan, to je evidentno svr vise I vise.

 

For example, if you only work 32 hours a week, you could use 32 hours of vacation to take a week off (instead of 40). Employees report they can get three weeks per year at start of employment, five weeks per year after five years of employment, and seven weeks per year after 10 years of employment.

 

I to ti je obicna Ikea.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:

 

Surovo i nepotrebno. 

Naravno da je surovo. Covek se navikne na sve(namerno nisam naveo "ali"). :) Druga stvar je koliko odmora neko dobija, na contract nema odmora, kad si bolestan taj dan se ne placa, ali nisi napravio dogovor da i to bude pokriveno. Karakteristika US je upravo da je individualna i da dva radnika na istom mestu mogu da imaju razlicite plate. Ovo vazi za sve, homedepot, safeway, ili bilo gde, ako unija nije za.... ugovor. :)

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Amigo said:

 

 

Ja ne sporim da ti imas 10 sedmica I da radis kad I koliko hoces, ali da je to neko pravilo u Americi je najobicnija dezinformacija, tako da nemoj vise o tome,  verujem ti.

 

Kad sam ja tako nesto izjavila da ti to ne bi sporio? Ja to nikad ne bih rekla jer to jednostavno nije tacno.

Objasnjavam ti da pravilo ne postoji, iako ce ti svi reci da 3 grane koje imaju najvise odmora, su obrazovanje, razne tech oblasti ukljucujuci IT, i finansijske.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Nije radio je po satu - 4 dana u nedelji - tako da je to veoma dobro za takav posao.

 

Jeste, u poređenju sa zapadnim, socijalno "naprednijim" društvima. 7 dana odmora godišnje bi u Nemačkoj dobio neko ko radi 1/4 radnog vremena, a ne 4/5 kao u tvom primeru (ako sam dobro skontao da je radio 32 sata). To nije veoma dobro u nekom apsolutnom sistemu. U američkom možda jeste.

 

Poenta onoga što hoću da kažem je da postoje ekonomije na zapadu gde radnik početnik (kao i svaki drugi), dobije 30, pa i 40 dana godišnjeg odmora, pa ne vidim da su zbog toga nešto eknomski nazadne u odnosu na USA. Ali, znaš to i sama, samo sam hteo da stavim stvari u neku drugačiju perspektivu.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

Kakvi razni inzinjeri u IT, cuo sam ja da ima I zena sa bradom. 

Cuo si za zene sa bradom, ali nisi cuo za duzi odmor od 2 nedelje i to je u redu. Nisi znao, ali sada znas. Dobro je nesto novo si naucio. Ja sam uvek srecan kad nesto naucim.

Ziv bio.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Eddard said:

 

Jeste, u poređenju sa zapadnim, socijalno "naprednijim" društvima. 7 dana odmora godišnje bi u Nemačkoj dobio neko ko radi 1/4 radnog vremena, a ne 4/5 kao u tvom primeru (ako sam dobro skontao da je radio 32 sata). To nije veoma dobro u nekom apsolutnom sistemu. U američkom možda jeste.

 

Poenta onoga što hoću da kažem je da postoje ekonomije na zapadu gde radnik početnik (kao i svaki drugi), dobije 30, pa i 40 dana godišnjeg odmora, pa ne vidim da su zbog toga nešto eknomski nazadne u odnosu na USA. Ali, znaš to i sama, samo sam hteo da stavim stvari u neku drugačiju perspektivu.

Sve to stoji, cinjenica je da je u US onako kako je i da tako funkcionise. Sokantno je za Evropu, ali radi. Najvaznije u ovoj prici je da je sve stvar dogovora i da svaki radnik, ako nije vezan kolektivnim sindikalnim ugovorom, moze da pregovara duzinu odmora. BTW 32 radna sata nedeljno se u mnogim drzavama smatra kao puno radno vreme. Ne znam za PA.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Eddard said:

 

Jeste, u poređenju sa zapadnim, socijalno "naprednijim" društvima. 7 dana odmora godišnje bi u Nemačkoj dobio neko ko radi 1/4 radnog vremena, a ne 4/5 kao u tvom primeru (ako sam dobro skontao da je radio 32 sata). To nije veoma dobro u nekom apsolutnom sistemu. U američkom možda jeste.

 

Poenta onoga što hoću da kažem je da postoje ekonomije na zapadu gde radnik početnik (kao i svaki drugi), dobije 30, pa i 40 dana godišnjeg odmora, pa ne vidim da su zbog toga nešto eknomski nazadne u odnosu na USA. Ali, znaš to i sama, samo sam hteo da stavim stvari u neku drugačiju perspektivu.

Dobro si skontao da je radio 32 sata, u proseku, nekad 28 nekad 38, ali radi se o nisko-profilnom poslu za nekvalifikovanu radnu snagu gde rade po satu. Mnogi takvi poslovi cak i nemaju placen odmor. Zasto je to tako? Zato sto je mogao da odbije da ne radi 4 dana nego 3... Mislim to jesu poslovi za klince kao on iz srednje skole. Kad je hteo da putuje, uzme 2 nedelje neplaceno i gotovo, a ako hoce da nadoknadi prijavi se za 5ti dan.... On recimo nije imao ni praznike placene, nego ako radi za praznik (moze da odbije) dobije 1.5X satnicu.

 

Uobicajeno, kao sto vidis iz nekih primera koje sam dala, sa stazom imas vise.

I sve to ulazi u ovaj "prosek" koji Amigo postavlja, tako da je potpuno besmisleno to uporedjivati sa Evropskim sistemom.

I to jednostavno funkcionise

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

Sve to stoji, cinjenica je da je u US onako kako je i da tako funkcionise. Sokantno je za Evropu, ali radi. Najvaznije u ovoj prici je da je sve stvar dogovora i da svaki radnik, ako nije vezan kolektivnim sindikalnim ugovorom, moze da pregovara duzinu odmora. BTW 32 radna sata nedeljno se u mnogim drzavama smatra kao puno radno vreme. Ne znam za PA.

Mislim da je sad 35 u PA zvanicno, nisam skoro pratila, ali uobicajeno da se racuna puno radno vreme od 40.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

I sve to ulazi u ovaj "prosek" koji Amigo postavlja, tako da je potpuno besmisleno to uporedjivati sa Evropskim sistemom.

I to jednostavno funkcionise

 

Pa nije besmisleno. Nemoj da se ljutiš, ali kad god neko ukaže na manjkavosti USA sistema u odnosu na evropski, kao što je ovo, pa porodiljsko, pa zdravstveni sistem i slične socijalne kategorije koje su u evropi na daleko višem nivou, dobije ovakav odgovor - to je američki sistem, tako je, amerikancima dobro, ne treba porediti, pa sve do proglašavanja takvih stavova komunističkim.

 

Ajde da obrnemo stvari. Da li zaista misliš da sistem u kojem bi poslodavac bio obavezan da nekome ko radi 40h-nedelju da 30 dana plaćenog godišnjeg odmora, zaista ne bi takođe funkcionisao i da li bi imao nekakvu značajno negativni uticaj na ekonomiju u USA? Tu se vraćamo opet na činjenicu da bi u tom slučaju država morala da zakonski propiše annual leave, a skontao sam već da je takvo mešanje države u ekonomiju u USA no-no, iako nisam sa tim u potpunosti saglasan. Ali, zar bi to bilo toliko loše?

Link to comment
Share on other sites

Za isti posao, ista firma, dok sam ja imao 20 dana odmora plaćenih (Australija) kolega u Americi je imao 10 dana + dan za rođendan + još 1 dan. Svezajedno, 12 dana godišnje. Tada je bio na poslu 10 godina.

 

Pošto je firma radila bankarsku IT opremu, često se radilo vikendom i to se nije plaćalo novcem nego danima odmora. Masovno su imali po 40, 50, 60 dana nakupljenih. Bila je klauzula da se nikada ne sme uzeti više od 10 dana odsustva. Na svakih 2-3 godine firma je išla u kampanju keširanja dana godišnjih odmora: isplate pare, od toga porez uzme skoro pola. Tako, bilo ih je koji godinama nisu uzeli jedan jedini dan. Sami rekoše: "kao  radna stoka".

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

 

Pa nije besmisleno. Nemoj da se ljutiš, ali kad god neko ukaže na manjkavosti USA sistema u odnosu na evropski, kao što je ovo, pa porodiljsko, pa zdravstveni sistem i slične socijalne kategorije koje su u evropi na daleko višem nivou, dobije ovakav odgovor - to je američki sistem, tako je, amerikancima dobro, ne treba porediti, pa sve do proglašavanja takvih stavova komunističkim.

 

Ajde da obrnemo stvari. Da li zaista misliš da sistem u kojem bi poslodavac bio obavezan da nekome ko radi 40h-nedelju da 30 dana plaćenog godišnjeg odmora, zaista ne bi takođe funkcionisao i da li bi imao nekakvu značajno negativni uticaj na ekonomiju u USA? Tu se vraćamo opet na činjenicu da bi u tom slučaju država morala da zakonski propiše annual leave, a skontao sam već da je takvo mešanje države u ekonomiju u USA no-no, iako nisam sa tim u potpunosti saglasan. Ali, zar bi to bilo toliko loše?

Ali Eddarde meni se ovakav sistem vise dopada, ja znam da je to tesko prihvatiti kad si uveren da je evropski superiorniji (ili neki koji misle da je humaniji). Ja mislim da bas zbog toga sto je ovaj sistem okrenut ka individualnom uspehu, da je zato i bolji. 

I duboko verujem u minimalno mesanje drzave osim tamo gde je neophodno, tipa nemam ja nista protiv Medicare/Medcaid, jasno mi je da postoje ljudi kojima je to neophodno, ali protivim se nacinu na koji se primenjuje u nekim slucajevima.

 

Evo da ti objasnim sta bi bilo losije kad bi poslodavac bio obavezan da nekome ko radi 40h nedeljno da 30 dana placenog odmora, iako uopste i ne razumem sta ce nekom, osim ako ne radi visoko stresan posao, 30 dana odmora. Morao bi poslodavac da plati tog radnika manje, ili bi se to preraspodelilo na druge radnike (a ja sam protiv toga).

Znaci ti mozes u US da imas 30 dana odmora, samo ce ti deo biti neplacen, pa svoju zelju za odmorom placas samo ti. Ili pregovaraj sa poslodavcem, trazi tvoj odmor a da te plati manje nego onog sto nema taj odmor. 

 

I svi srecni i zadovoljni.

 

Isto tako iz licnog iskustva mogu recimo da ti kazem da ces vise od plate odneti kuci u US nego u UK, izmedju ostalog da je dosta plata na komparativnim pozicijama visa u US. Bas zbog beneficija. Naravno ogradjujem se da je to na nekom vec middle class nivou.

 

Zato recimo kad pricamo o penzijama, mi u US pricamo o zivotu u penzionim danima od ustedjevine i investicija, a u sistemima nacionalnog penzionog, pricaju o zivotu od penzije. 

 

Znaci ja kad pricam zasto mi US sistem vise odgovara, bez obzira sto imam neke zamerke, kao sto su sulude cene raznih osiguranja, pricam kao neko ko je ziveo u EU, tako da mi je taj sistem poznat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

Ajde da obrnemo stvari. Da li zaista misliš da sistem u kojem bi poslodavac bio obavezan da nekome ko radi 40h-nedelju da 30 dana plaćenog godišnjeg odmora, zaista ne bi takođe funkcionisao i da li bi imao nekakvu značajno negativni uticaj na ekonomiju u USA? Tu se vraćamo opet na činjenicu da bi u tom slučaju država morala da zakonski propiše annual leave, a skontao sam već da je takvo mešanje države u ekonomiju u USA no-no, iako nisam sa tim u potpunosti saglasan. Ali, zar bi to bilo toliko loše?

btw da uprostim - recimo da drzava propise obaveznih 30 dana, to menja onaj Amigov grafikon za u proseku 17 dana odmora.

Slazes se da pare za tih 17 (3.5 nedelje) dana moraju da dodju odnekud? Ili od plata, ili od profita (sto znaci manje investicija, novih radnih mesta, ili sta god). 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...