Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

27 minutes ago, nssa said:

 

 

Hvala na odgovoru, i to je vrlo dobro ako je biznis tvoj.

 

U Kanadi je ulaganje u penzioni plan koji kompanija "match" je ogranicen na 3-4% godisnje plate, davno bilo pa sam zaboravio. Ako je i kod tebe takva situacija ne vidim razlog da ne radis i jedno i drugo (divrzifikacija)

 

Biznis nije moj, u tome je poenta. Tj biznisi, ti si investitor, ali da - ulazes i svoje vreme.

Ne moze i jedno i drugo, odakle ti kapital ako ulozis u 401k? :classic_smile: Treba da imas i pristup takvim investicijama.

 

Inace nije nesto neuobicajeno u biznisu. 

7 minutes ago, Amigo said:

Ova 4% od kompanije je free money, ne vjerujem da bi to Angelia propustila tek tako, mora da ima neki drugi dil sa firmom, neku drugu vrstu kompenzacije.

Ona je ozbiljan igrac. ne zeza se ona sa sicom, kao mi obicna raja, no offense Angelija, u tom pogledu stvarno respect.:Hail:

Ja nisam nigde rekla da 401k nisam "menjala" za drugu vrstu kompenzacije, ali to je bas zato sto ne verujem u penzione fondove. I ko sto rekoh na onom penzionom topiku, nisam nikad planirala da u starijim danima zivim od penzije.

"Menjala" zato sto nisam stvarno menjala, ja sam uvek bila otvorena o tome da me ta beneficija ne interesuje, time firma moze da ti ponudi nesto drugo.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Amigo said:

 

Ovo mi nije jasno, sta znaci to bolje? Zasto je npr USA bolja od Austrije ili Svajcarske ili Spanije, Portugala, Australije, Ceske itd

Ne spominjem moju zemlju jer ces spomenuti zimu :classic_biggrin: ali manje vise je to sve isto kao u USA, osim par sitnica, ne mozes da imas oruzje, kao i univerzalna zdravstvena zastita, tako da je to potpuno relativno koja je zemlja najbolja, kako za koga, jel tako.

...

 

Zato

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GlennGould said:

 

Zato

 
Here are the top 10 best countries in the 2019, according to U.S. News & World Report:
  1. Switzerland.
  2. Japan. ...
  3. Canada. ...
  4. Germany. ...
  5. United Kingdom. ...
  6. Sweden. ...
  7. Australia. ...
  8. United States. ...

Sta cemo sad :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Biznis nije moj, u tome je poenta. Tj biznisi, ti si investitor, ali da - ulazes i svoje vreme.

Ne moze i jedno i drugo, odakle ti kapital ako ulozis u 401k? :classic_smile: Treba da imas i pristup takvim investicijama.

 

Inace nije nesto neuobicajeno u biznisu. 

Ja nisam nigde rekla da 401k nisam "menjala" za drugu vrstu kompenzacije, ali to je bas zato sto ne verujem u penzione fondove. I ko sto rekoh na onom penzionom topiku, nisam nikad planirala da u starijim danima zivim od penzije.

"Menjala" zato sto nisam stvarno menjala, ja sam uvek bila otvorena o tome da me ta beneficija ne interesuje, time firma moze da ti ponudi nesto drugo.

 

Opet malo nedoreceno. Ako ulazes i novac i svoje vreme onda su to tvoji biznisi, osim ako pod svoje vreme ne racunas vreme ulozeno u trazenju i/ili pracenju gde da investiras. Ako je ovo drugo onda jednostavno reci da kupujes stocks/shares jer ulaganje u biznis(e) implicira nesto drugo.

 

 A sto se tice kapitala, ako je to 3-4% od plate ne vidim razlog da ne ostane i jos kapitala za dodatno investiranje (opet po mom Kanadskom iskustvu, ja sam imao i komapanijim penzioni fond i jos dodatno ulagao preko ekvivalenta 401k). Koliko sam ja procitao i u US mozes da imas 401k koji sam kontrolises, znaci account registrovan kod IRS i banke/finasijske institucije kao 401k pa prema tome i regulisan   pravilima 401k - beneficijama i restrikcijama

 

Sad ako si dobila monetarni ekvivalent za kompanijinu kontribuciju tvom 401k, bilo direktno ili kroz druge beneficije/osiguranje, onda je verovatno OK

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, GlennGould said:

Ja na Harvard, ti gde god hoćeš :classic_smile:

 

 

Mozes ti i iz Francuske na Hravard, brani li neko? Kazu da su oko 50% STEM studenata na US universitetima strani drzavljani a da je otprilike takav odnos i na PhD studijama, i da se najveci deo njih vraca u maticne drzave. Moze se i studirati u US i (posle) ziveti negde drugde

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nssa said:

 

 

Mozes ti i iz Francuske na Hravard, brani li neko? Kazu da su oko 50% STEM studenata na US universitetima strani drzavljani a da je otprilike takav odnos i na PhD studijama, i da se najveci deo njih vraca u maticne drzave. Moze se i studirati u US i (posle) ziveti negde drugde

 

Sans blague ...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nssa said:

 

Opet malo nedoreceno. Ako ulazes i novac i svoje vreme onda su to tvoji biznisi, osim ako pod svoje vreme ne racunas vreme ulozeno u trazenju i/ili pracenju gde da investiras. Ako je ovo drugo onda jednostavno reci da kupujes stocks/shares jer ulaganje u biznis(e) implicira nesto drugo.

 

Probacu ovako na brzinu posto imam neke obaveze - pa mozda detaljnije veceras ako te interesuje.

Imas 3 nacina da investiras u biznis:

1. da si vlasnik/suvlasnik pa mu to todje kao ulaganje u shares

2. da si aktivni investitor - ulozis pare za to dobijes povracaj na investiciju, istovremeno ucestvujes u operativi na odredjenom nivou ali nemas u vlasnistvu nista - stavis recimo 100k i za uzvrat dobijas 5% profita (lupam cifre samo za primer) ili ako imas exit 5% od prodajne cene. Tu se uzima u obzir i da je deo investicije "in kind"

3. Angel/pasivna investicija - slicno kao 2. samo ti nemas nikakvu aktivnu ulogu.

 

Ja radim 2. a razmisljam o 3 u buducnosti.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Probacu ovako na brzinu posto imam neke obaveze - pa mozda detaljnije veceras ako te interesuje.

Imas 3 nacina da investiras u biznis:

1. da si vlasnik/suvlasnik pa mu to todje kao ulaganje u shares

2. da si aktivni investitor - ulozis pare za to dobijes povracaj na investiciju, istovremeno ucestvujes u operativi na odredjenom nivou ali nemas u vlasnistvu nista - stavis recimo 100k i za uzvrat dobijas 5% profita (lupam cifre samo za primer) ili ako imas exit 5% od prodajne cene. Tu se uzima u obzir i da je deo investicije "in kind"

3. Angel/pasivna investicija - slicno kao 2. samo ti nemas nikakvu aktivnu ulogu.

 

Ja radim 2. a razmisljam o 3 u buducnosti.

 

 

 

Nema potrebe dodatno, jasno mi je o cemu se radi. Ovo pod 2 mu dodje slicno kao "non voting shares"

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

Koja je to racunica da odbijas da ti kompanija uplacuje redovno npr 4% od tvoje plate za penziju.

 

Evo sta si sam rekao o penzionim fondovima na temi Penzionado :classic_biggrin:

 

 Osnovno je da penzioni fondovi, cak neke i ti kao korisnik mozes da kontrolises, na kojim ces accountima da drzis pare, rastu. 

 

Sad rastu, sad ne rastu :roflmao:

Dobro za tebe!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nssa said:

 

 

Nema potrebe dodatno, jasno mi je o cemu se radi. Ovo pod 2 mu dodje slicno kao "non voting shares"

Ne, ako bi mogao non-voting shares da uporedis za investitorskom ulogom to je opcija 3.

 

opcija 2 se cesto koristi za finansiranje projekata u nekretninama, tipa ja recimo imam odlicnu ideju da kupim zemlju i izgradim zgradu. To kosta 500k, a prodaja ce biti 1 mill a ja nemam te pare, onda ja nadjem 4 prijatelja, i kazem svaki od vas mi da 125k a ja vam dam svakom 20% od profita.  S time da svi zajedno rade na projektu. Cifre su samo za primer.ali onih 4 se ne upisuju kao vlasnici.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Yoyogi said:

 

Generalna americka populacija nema pojma da Vrhovni sud uopste postoji.

U Texas, 2016. u junu, lokalni izbori, pre federalnih, biraci se pitali "A gde je Tramp na listi?"

 

Pa dobro, to je vec deo trenda - i pored najboljih univerziteta situacija na nivou cele zemlje je slicna kao i sa zdravstvom. US pocinje debelo da zaostaje a razlozi su politicko-strukturalne prirode. Posledice po demokratiju sa opstim pravom glasa gde postoje ovolike razlike i masa u neobrazovanim ljudima su naravno veoma problematicne. Oci nacije ni to nisu predvideli.

 

The cult of ignorance in the U.S.: Anti intellectualism and the ‘dumbing down’ of America


[https://progresoweekly-us]
[https://secure-gravatar-com]By Ray Williams on May 29, 2016
There is a growing and disturbing trend of anti-intellectual elitism in American culture. It’s the dismissal of science, the arts, and humanities and their replacement by entertainment, self-righteousness, ignorance, and deliberate gullibility.

Susan Jacoby, author of The Age of American Unreason,says in an article in the Washington Post, “Dumbness, to paraphrase the late senator Daniel Patrick Moynihan, has been steadily defined downward for several decades, by a combination of heretofore irresistible forces. These include the triumph of video culture over print culture; a disjunction between Americans’ rising level of formal education and their shaky grasp of basic geography, science and history; and the fusion of anti-rationalism with anti-intellectualism.”

There has been a long tradition of anti-intellectualism in America, unlike most other Western countries. Richard Hofstadter, who won a Pulitzer Prize in 1964 for his book, Anti-Intellectualism In American Life, describes how the vast underlying foundations of anti-elite, anti-reason and anti-science have been infused into America’s political and social fabric. Famous science fiction writer Isaac Asimov once said:

“There is a cult of ignorance in the United States, and there has always been. The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that my ignorance is just as good as your knowledge.”[https://progresoweekly-us]

Mark Bauerlein, in his book, The Dumbest Generation, reveals how a whole generation of youth is being dumbed down by their aversion to reading anything of substance and their addiction to digital “crap” via social media.

Journalist Charles Pierce, author of Idiot America, adds another perspective:

“The rise of idiot America today represents – for profit mainly, but also and more cynically, for political advantage in the pursuit of power – the breakdown of a consensus that the pursuit of knowledge is a good. It also represents the ascendancy of the notion that the people whom we should trust the least are the people who best know what they are talking about. In the new media age, everybody is an expert.”

“There’s a pervasive suspicion of rights, privileges, knowledge and specialization,” says Catherine Liu, the author of American Idyll: Academic Antielitism as Cultural Critique and a film and media studies professor at University of California. The very mission of universities has changed, argues Liu. “We don’t educate people anymore. We train them to get jobs.”

Part of the reason for the rising anti-intellectualism can be found in the declining state of education in the U.S. compared to other advanced countries:

After leading the world for decades in 25-34 year olds with university degrees, the U.S. is now in 12th place. The World Economic Forum ranked the U.S. at 52nd among 139 nations in the quality of its university math and science instruction in 2010. Nearly 50% of all graduate students in the sciences in the U.S. are foreigners, most of whom are returning to their home countries;

The Oklahoma Council of Public Affairs commissioned a civic education poll among public school students. A surprising 77% didn’t know that George Washington was the first President; couldn’t name Thomas Jefferson as the author of the Declaration of Independence; and only 2.8% of the students actually passed the citizenship test. Along similar lines, the Goldwater Institute of Phoenix did the same survey and only 3.5% of students passed the civics test;

According to the National Research Council report, only 28% of high school science teachers consistently follow the National Research Council guidelines on teaching evolution, and 13% of those teachers explicitly advocate creationism or “intelligent design;”

18% of Americans still believe that the sun revolves around the earth, according to a Gallup poll;

The American Association of State Colleges and Universities report on education shows that the U.S. ranks second among all nations in the proportion of the population aged 35-64 with a college degree, but 19th in the percentage of those aged 25-34 with an associate or high school diploma, which means that for the first time, the educational attainment of young people will be lower than their parents;

74% of Republicans in the U.S. Senate and 53% in the House of Representatives deny the validity of climate change despite the findings of the U.S. National Academy of Sciences and every other significant scientific organization in the world;

According to the 2009 National Assessment of Educational Progress, 68% of public school children in the U.S. do not read proficiently by the time they finish third grade. And the U.S. News & World reported that barely 50% of students are ready for college level reading when they graduate;

According to a 2006 survey by National Geographic-Roper, nearly half of Americans between ages 18 and 24 do not think it necessary to know the location of other countries in which important news is being made. More than a third consider it “not at all important” to know a foreign language, and only 14 percent consider it “very important;”

According to the National Endowment for the Arts report in 1982, 82% of college graduates read novels or poems for pleasure; two decades later only 67% did. And more than 40% of Americans under 44 did not read a single book–fiction or nonfiction–over the course of a year. The proportion of 17 year olds who read nothing (unless required by school ) has doubled between 1984-2004;

Gallup released a poll indicating 42 percent of Americans still believe God created human beings in their present form less than 10,000 years ago;

A 2008 University of Texas study found that 25 percent of public school biology teachers believe that humans and dinosaurs inhabited the earth simultaneously.
 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

“Pa dobro, to je vec deo trenda - i pored najboljih univerziteta situacija na nivou cele zemlje je slicna kao i sa zdravstvom. US pocinje debelo da zaostaje a razlozi su politicko-strukturalne prirode. Posledice po demokratiju sa opstim pravom glasa gde postoje ovolike razlike i masa u neobrazovanim ljudima su naravno veoma problematicne. Oci nacije ni to nisu predvideli.

 

Zbilja? 

 

Alexander Hamilton, The Federalist Papers, Essay #68 link

James Madison, iako principijelno protiv, u debati izričito ističe prednosti u odnosu na popular vote link

 

etc. 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Yoyogi said:

 

Generalna americka populacija nema pojma da Vrhovni sud uopste postoji.

U Texas, 2016. u junu, lokalni izbori, pre federalnih, biraci se pitali "A gde je Tramp na listi?"

Generalna americka populacija to uci u skoli! Koga su pitali, tebe?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Anduril said:


Gallup released a poll indicating 42 percent of Americans still believe God created human beings in their present form less than 10,000 years ago;

A 2008 University of Texas study found that 25 percent of public school biology teachers believe that humans and dinosaurs inhabited the earth simultaneously.
 

Ovo nije problem obrazovanja nego religije. Mozes ti da obrazujes religioznu osobu koliko hoces.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Ovo nije problem obrazovanja nego religije. Mozes ti da obrazujes religioznu osobu koliko hoces.

:classic_wacko:

 

Ja tu nigde ne vidim problem.

Licna stvar pojedinca je u sta ce da veruje. U ostalom to mu pravo obezbedjuje Ustav.

Sta znaci 'vaspitavati religioznu osobu?'

 

Drugo, normalno je da svaki pojedinac ima pravo da iz citavog sistema obrazovanja uzme sto on misli da mu je potrebno.

Mnogima, pa i na ovom 4umu kroz 'sistem obrazovanja' koji su prosli bilo je svasta naturano - tzv. 'standardno', no sustinski beskorisno.

 

U pitanja vere, pristojni ljudi obicno ne ulaze, jer to je kao pitati neku zhemsku osobu kako je mogla da izabere bas te sandalice!?Izabrala, zar ce to da srusi neciji svet?

So?

:classic_biggrin:

 

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, melankolic said:


Hoćeš da kažeš da obrazovanje nije stvar standarda koji moraju da se ispune nego slobodne volje svakog pojedinca?

 

Naravno da je stvar slobodne volje pojedinca, to je USA, sve je skoro stvar slobodne volje pojedinca.

 

2 minutes ago, Kinik said:

:classic_wacko:

 

Ja tu nigde ne vidim problem.

Licna stvar pojedinca je u sta ce da veruje. U ostalom to mu pravo obezbedjuje Ustav.

Sta znaci 'vaspitavati religioznu osobu?'

 

...

Nisam rekla vaspitavati :classic_biggrin: rekla sam obrazovati, ja mislim da su to sve generalno fino vaspitani ljudi, samo neobrazovani.

Njihova stvar je sta ce da veruju, sve dok ta verovanja ne pokusavaju da nametnu drugima

Link to comment
Share on other sites

...

 

To 'obrazovati' se kod nas cesto tumaci kao 'vaspitavati'.

Samo se seti kako se cesto kaze 'vaspitna uloga obrazovanja / skole ...' i slicno.

 

2 minutes ago, Angelia said:

... njihova stvar je sta ce da veruju, sve dok ta verovanja ne pokusavaju da nametnu drugima ...

 

To vazi i vice-versa.

:classic_biggrin:

 

Problem je tu tome sto smo potekli iz sistema gde se odomacilo ubedjenje, da ne kazem 'verovanje' o 'religiji kao opijumu za narod'. To je elementarna ideoloska drljavina. Oni koji uce da 'bog ne postoji' ne mogu to dokazati, kao i oni koji uce 'bog postoji'. To je bespredmetna rasprava, pa to treba zaboraviti.

 

Da ne govorim o tome da postoji citava lepeza neotudjivih demokratskih prava, pa i ljudsko pravo da se bira ... i snose posledice. U ostalom, i ti u TX u jednom trenutku svog obrazovanja steknu pravo da 'biraju predmet'.

Eto prilike da zaobidju ono sto im se ne dopada.

 

Civilizacijski, istorijski prica oko 'vere / ne vere' ima vise hiljada godina i vodile su se razne rasprave. Ne zivimo vise u vremenima kad se zahteva direktno izjasnjavanje od koga ti zavisi zivot, a u diskusijama, nekim laganim raspravama, postoji ogroman broj mogucnosti gde mozes da biras svasta. Ne moras nikome da guras prst u oko tvrdim stavom (to ce ga samo razbesneti, umesto da ubedi), uvek mozes pronaci elegantan izlaz.

Mozes kazes da si ... agnostik.

:classic_biggrin:

 

...

Link to comment
Share on other sites

Hoce li biti jedan dan, osim vikendom kada igra golf, da ne odvali neku glupost? Danas/juce kupuje Grenland na sok Danaca koji ne znaju ni sta da mu odgovore a da ne bude uvredljivo. 

 

Quote

“I hope it’s a joke, because it’s a terrible and grotesque thought,” said Martin Lidegaard, chairman of Denmark’s Foreign Policy Committee.

“It must be an April Fool’s Day joke … but totally out of season,” Lars Lokke Rasmussen, a former prime minister of Denmark and the leader of the opposition, posted on Twitter.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...