Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

33 minutes ago, Angelia said:

 

 napravili kao neki strasan Trampov gaf.

 

 

Nije strasan, ali je gaf, u moru gafova. Sto tebe potresa to toliko? 

 

35 minutes ago, Angelia said:

Oni se naravno retko mesaju kad postoji osnovana sumnja da je neko pocinio neko gadno krivicno delo, da se ne bi blamirali. Ali posto je izaslo u medije to se jednostavno ocekuje...

 

 

Prelistaj ti ponovo te tvitove pa ces naci da verovatno uopste ne bi reagovali nego DT dobio poziv od potresenog Kanye da je ovaj nepravedno uhapsen i u DT stilu odmah napisao tvit i latio se slusalice... evo, ustedecu ti vreme:

 

Quote
 

Just spoke to @KanyeWest about his friend A$AP Rocky’s incarceration. I will be calling the very talented Prime Minister of Sweden to see what we can do about helping A$AP Rocky. So many people would like to see this quickly resolved!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Nemam pojma kazu da nisi obavestili konzulat par sati, i da mu nisu dozvolili da prica sa konzularnim predstavnikom, i da je bio u nekom losem zatvoru pa su ga prebacili....

odkud znam, sta je problem da se kaze da se trazi fer tretman?

 

 

Problem je sto on malo trazi fer tretman, pa onda malo trazi da ga se oslobodi. I usput doda rasizam, pa sta je sve USA uradila za Svedsku, a vidi kako joj nezahvalnici vracaju, ma nema sta sve nije udrobio.

 

A ovo s nehumanim uslovima u svedskim zatvorima i svedskim pravosudjem koje krsi ljudska prava.... Nije valjda da si u sve poverovala? Mislim, sta je sledece, ovo?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, vilhelmina said:

 

Problem je sto on malo trazi fer tretman, pa onda malo trazi da ga se oslobodi. I usput doda rasizam, pa sta je sve USA uradila za Svedsku, a vidi kako joj nezahvalnici vracaju, ma nema sta sve nije udrobio.

 

A ovo s nehumanim uslovima u svedskim zatvorima i svedskim pravosudjem koje krsi ljudska prava.... Nije valjda da si u sve poverovala? Mislim, sta je sledece, ovo?

 

..

Ja moram da priznam, da s'obzirom u kakvoj je ekonomskoj krizi Swedska, po vasoj prici, DT ima razloga da se zabrine za dobrobit US gradjaninna u Swedskom zatvoru.

Ne mozes mu zameriti.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Ma jok uopste me ne potresa, samo mi smesno, kako sve sto Tramp radi nekako izaziva sizitis

 

Aha, zato vec dve i po godine nisi propustila odgovor na nijedan iciji post sto nije u korist Trampa i onda drugi size a ti se samo zabavljas... 😴

Sve u svemu od kada je Trampare ti si meni postala neprepoznatljiva, pa i da ti je rod rodjeni bar neki post bi propustila... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo jos jedne "krize", ljubitelji Trampa ce reci (tj. ponavljati njegove reci) da su je pokrenuli Francuzi zaboravljajuci da je on prvi poceo da se igra uvodjenjem taksa:

 

Quote
 

France just put a digital tax on our great American technology companies. If anybody taxes them, it should be their home Country, the USA. We will announce a substantial reciprocal action on Macron’s foolishness shortly. I’ve always said American wine is better than French wine!

 

Link to comment
Share on other sites

 
Aha, zato vec dve i po godine nisi propustila odgovor na nijedan iciji post sto nije u korist Trampa i onda drugi size a ti se samo zabavljas... [emoji42]
Sve u svemu od kada je Trampare ti si meni postala neprepoznatljiva, pa i da ti je rod rodjeni bar neki post bi propustila... 
Ma mora da je neki propustila. Kako ti to sve znaš. Daj datoteku da vidrmo ko nije platio. [emoji38]

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da bi Tramp odgovarao za "zločine" prvo mora da počini i da mu se dokažu istinska krivična dela. Glupi tvitovi još uvek nisu krivična dela (posledično ni Jon Zal neće biti optužen zbog ovog tvita). Politička nekorektnost takođe nije krivično delo. Ni glupost ni nesposobnost nisu krivično delo (da jeste pola političkog establihmenta u SAD bi bili kandidati, a među njima  bi se našla i AOC).

 

P.S: Pogledaj sta je ovaj koga citiras pisao pre samo 2 godine:

 

https://jonzal.com/2017/05/17/trumps-presidency-almost/

 

Quote

 

Spoiler

 

Trump’s presidency is almost over

May 17, 2017

....

 

Donald Trump will resign from the presidency.

He will. It’s inevitable. We’re talking about a petty, old, curmudgeonly billionaire who, quite frankly, doesn’t need this shit. He thought he was going to be welcomed as a king, not exposed as a charlatan.

...

 

 

 

 

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

 

Problem je sto on malo trazi fer tretman, pa onda malo trazi da ga se oslobodi. I usput doda rasizam, pa sta je sve USA uradila za Svedsku, a vidi kako joj nezahvalnici vracaju, ma nema sta sve nije udrobio.

 

A ovo s nehumanim uslovima u svedskim zatvorima i svedskim pravosudjem koje krsi ljudska prava.... Nije valjda da si u sve poverovala? Mislim, sta je sledece, ovo?

 

 

Pa Vili ja tu pricu nisam ni nesto pratila dok niste poceli da stambiljate postove. Za repera nikad pre nisam cula.... a kako je u svedskim zatvorima me ne interesuje (ne planiram posetu) samo kazem sta su rekli....

2 hours ago, Baby said:

 

Aha, zato vec dve i po godine nisi propustila odgovor na nijedan iciji post sto nije u korist Trampa i onda drugi size a ti se samo zabavljas... 😴

Sve u svemu od kada je Trampare ti si meni postala neprepoznatljiva, pa i da ti je rod rodjeni bar neki post bi propustila... 

:classic_biggrin: E draga moja da ti znas sta sam ja sve propustila od postova, evo i ovo ti nekako levom rukom pisem sa 1% ucesca, dok mi je ostatak mozga zabavljen drugom tematikom.

Ali ajde - samo ti izmisljaj cinjenice 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Pa Vili ja tu pricu nisam ni nesto pratila dok niste poceli da stambiljate postove. Za repera nikad pre nisam cula.... a kako je u svedskim zatvorima me ne interesuje (ne planiram posetu) samo kazem sta su rekli....

:classic_biggrin: E draga moja da ti znas sta sam ja sve propustila od postova, evo i ovo ti nekako levom rukom pisem sa 1% ucesca, dok mi je ostatak mozga zabavljen drugom tematikom.

Ali ajde - samo ti izmisljaj cinjenice 

 

Ne moras da pises levom rukom, vec cu ja nekako prziveti ako me lisis bar jednog odgovora 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Opet na kraj srca. Ko ce skapirati tvoju agendu?

 

Idite vi pa je tuzite mami. Samo, nemojte da smetate u vreme rucka (koji traje ceo dan). 😄

 

2019panda01.jpg

 

(Foto iz: Wakayama Adventure World Zoo, Wakayama, Japan)

Link to comment
Share on other sites

Da bi Tramp odgovarao za "zločine" prvo mora da počini i da mu se dokažu istinska krivična dela. Glupi tvitovi još uvek nisu krivična dela (posledično ni Jon Zal neće biti optužen zbog ovog tvita). Politička nekorektnost takođe nije krivično delo. Ni glupost ni nesposobnost nisu krivično delo (da jeste pola političkog establihmenta u SAD bi bili kandidati, a među njima  bi se našla i AOC).  

P.S: Pogledaj sta je ovaj koga citiras pisao pre samo 2 godine:

 

https://jonzal.com/2017/05/17/trumps-presidency-almost/

 

 

 

Spoiler

 

 

 

Trump’s presidency is almost over

May 17, 2017 ....

 

Donald Trump will resign from the presidency.

He will. It’s inevitable. We’re talking about a petty, old, curmudgeonly billionaire who, quite frankly, doesn’t need this shit. He thought he was going to be welcomed as a king, not exposed as a charlatan.

...

 

 

 

 

 

 

   

 

 

Stoje tu mnogo ozbiljnije optužbe.

Recimo, da su mu svi bliski izborni saradnici ili pozatvarani ili posmenjivani (kako se ne bi doveo u vezu s njima), imaš autentične snimke gde CEO Cambridge Analytice govori o tome da je ceo posao oko nezakonitog korišćenja informacija prikupljenih od Facebooka sam Trump odobrio, onda sastančenja juniora i familije sa GRU- ovcima, a tek će se videti šta će biti sa optužbama za seksualno uznemiravanje što još nije zatvoren slučaj.

A sad i ovo hapšenje Asanža koji tek treba da propeva o vezama Wikileaksa sa ruskim obaveštajcima i Trumpom.

 

Inače, mislim da zbog ugleda funkcije predsednika neće biti nikakvog impeachmenta. Već se iz pozicije demokrata oko tog pitanja vidi da ne bi da talasaju što ne znači da neće biti procesuiran, kao što je već rečeno, kada mu (kad - god) istekne mandat.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

...

Jok. Kada kupis nesto za 100 dolara, to de fakto znaci da za tebe taj proizvod vredi .... pazi sad... tacno 100 dolara. I ni cent vise.

Ne, kada bi za tebe on vredeo isto koliko i $100 ti ne bi imao razloga da trampis $100 za taj proizvod, tj. da trgujes, da aktivno radis na tome da zamenis jedno za drugo, bilo bi ti svejedno sta od toga dvoga imas, bio bi, kako kazu ekonomisti, "indiferentan" izmedju te dve stvari. Kad razmislis malo, to je sama definicija pojma "vrednovati jednu stvar vise od druge" - ako bi mogao da menjas (tj. da trgujes) menjao bi jednu za drugu.

 

Inace, ovaj truizam, da je trgovina moguca i da se desava jedino kada dve strane vrednuju dva ekonomska dobra u obrnutom redosludu (ja vise volim tvoj telefon od mog sata, a ti moj sat od tvog telefona, i onda trgujemo, menjamo, i obojica smo u plusu - i ovo jeste razlog zasto je sobodna trgovina uvek benefitna za svakoga) je centralni aksiom ekonomske teorije, cije dobro razumevanje krajem 19. veka je bilo kljucni korak u samom zasnivanju ove naucne discipline (kroz tzv. "marginalisticku revoluciju"), a pre svega njenog fundamentalnog dela mikroekonokmije/"teorije cena".

 

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

Ni ovo nije tacno. Ljudi ne klikcu na Amazonov app sa namerom da tog dana potrose 100 dolara pa kud puklo da puklo. Ljudi ne prelistaju 50 proizvoda koji kostaju po 100 dolara a imaju potpuno drugaciju svrhu, pa onda odluce od tih 50 koji im je u tom trenutku najlepsi/napotrebniji/itd.

 

Ljudi na Amazon idu da traze odredjeni proizvod, a kada ga nadju odlucuju da li im je cena/uslovi isporuke pogodna.

 

Pazi, kada kazemo da za njega taj proizvod vredi vise nego bilo koji drugi za $100, precutno podrazumevamo "u trenutnom stanju sveta iz ugla tog ekonomskog agenta", dakle sa njegovim trenutnim preferencijama, resursima, znanjima itd. Dakle on ima u dzepu nekih $100 dolara i ima beskonacno mnogo opcija kako moze da ih iskoristi u tom trenutku. Jedna opcija je, recimo da kupi od Amazona Kindl za $100, druga opcija je da kupi patike za $100, treca je da natoci gorivo za $50 i sacuva $50, cetvrta je da odneses pare u banku, peta je da ih ostavi u dzepu i ostavi opcije otvorene za nesto u buducnosti, sesta je da sedne da pretrazuje po Amazonu dok ne nadje nesto sto mu se mnogo dopada itd, itd...ali koju god upciju od ovih da izabere izabrao je je jer misli da nema ni jedna bolja od nje - inace bi izabrao tu drugu! (obrati pazjnu da ona ne mora biti "objektivno" najbolja, najpametnija, najracionalnija - ti mozes da kupis drogu za te pare, ili da uplatis kladionicu - ekonomija ne deli moralne lekcije o necijim preferencijima ili ciljevima, nego je prosto to najbolja opciju koju je taj agent mogao da izabere u tom stanju sveta).

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

Oporozivanje nema veze sa produktivnoscu, ali ima sa profitom kompanije. Povecas porez, smanjis profit, a kada smanjis profit, manje para ulazes, manje ljudi zaposlis.

 

Ali investicije (recimo u masine, u nove tehnologiju proizvodnju, u obuku radnika itd) kao i to koliko ljudi mozes da zaposlis i kolike plate i kakve uslove mozes da im das je u najdirektnijoj mogucoj vezi sa produktivnoscu firme.

 

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

No, sve to moze da se primeni i na privatnog gradjanina, to jest tebe i mene. Kada bih ja placao manji porez, profit bi mi bio veci (to jest, imao bih vise novca u banci/stednji, itd), a kada bih imao vise novca mogao bih da zaposlim bastovana da mi kosi travu, kucnu pomocnicu da mi kuva rucak, itd itsl, a posto kada ja imam vise para onda vise ljudi radi za mene, onda sam i ja job creator, jel da? One man Amazon, takoreci.

Ovde si spot-on, ti ne samo da si "job creator" (sto nije toliko ni vazno, kako napisah u prethodnom pasusu), ali ti si, bas kao i Amazon, proizvodjac te usluge koju vec pruzas na svom radnom mestu, i ti bi jednako kao Amazon bio jos produktivniji i bolji proizvodjac kada bi placao manji porez (mogao bi npr. za istu platu da radis 7 sati a 1 sat da se usavrsavas i podignes svoju produktivnost). Ali ti ne placas nikakav poseban porez na profit, niti porez kao "job creator", ti placas porez na platu jednako kao sto je placa i Dzef Bezos idrugi zaposleni u Amazonu (koji skupa placaju milijarde dolara poreza godisnje), dok je taj porez koji je za Amazon 21% za tebe 0%.

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

Odgovor je prost: ovaj primer koji sam naveo je trickle down economy.

 

Ne postoji nikakav "trickle down economy", ne postoji TDE teorija, niko nikada nije predlagao nesto takvo, niko nikada nije objasnio kako i zasto bi to trebalo da funkcionise, kompletan pojam (zajedno sa imenom, slicno kao i pojam "neoliberalizam") je izmisljotina ideoloskih protivnika ekonomskog liberalizma.

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

Odgovor je prost: ovaj primer koji sam naveo je trickle down economy. To je bila zabava za mase tokom Regana, pa onda malo i za vreme Busha mladjeg, i sve sto smo od toga imali je ludacki deficit

 

Zapravo, Ronald Regan je jedan od najuspesnijih USA predsednika po svim parametrima, a najvise po ekonomskim pokazateljima (eksploziju deficita smo zapravo imali za vreme Baraka Obame, koji je napravio deficit jednak onome koliki su napravili svi  njegovi prethodnici ZAJEDNO). Sto je najzanimljivije, Reganova administricaja je, iako je smanjila poreze duplirala prihode od poreza, sto je najbolji pokazatelj koliki je bio uspeh te ekonomije.

 

On 7/25/2019 at 6:51 AM, ObiW said:

Ako je Kanada na plafonu Laferove krive, Amerika nije ni blizu. A ima deficit. Koji cemo da smanjimo tako sto cemo povecati porez, a ne smanjivati ga. 

 

Kanada nije na vrhu nego je sa desne strane ove krive, na delu gde je prvi izvod funkcije negativan. Gde se USA nalazi tesko je reci i podeljena su misljenja, ja licno mislim da je i ona na tom delu, ali to cak nije ni bitno, krivu sam samo iskoristio da najplasticnije objasnim da povecanje poreza ima uticaj na kolicinu bogatstva koja je dostupna za oporezivanje, toliko da je cak moguce da prihodi od poreza opadnu kada se porezi povecaju. Cak i da se SAD nalazi na delu krive sa pozitivnim prvim izvodom, tj. da vlada ima prostora da poveca prihode podizanjem stope, sasvim je nezavisno pitanje da li ona to treba da uradi - i moj odgovor je tu rezolutno "ne". Ona ako hoce da smanji ogromnu diskrepancu izmedju potrosnje i prihoda treba da smanji potrosnju, treba da smanji ogromnu administraciju koja guta najveci deo novca od poreza (administracija de facto ne placa porez i parazitira na privatnom sektoru), da smanji troskove vojske i da prestane da ratuje, da prekine "rat protiv droga", da smanji izdvajanja za skolstvo i zdravstvo i ultimativno prepusti te delatnosti trizstu i td itd, a ne da poveca otimacinu od produktivnog dela populacije koji jedini proizvodi realno bogatstvo za celu zemlju.

 

On 7/25/2019 at 2:44 PM, Amigo said:

 Ipak iz tvog pisanja cini mi se da onda nema rjesenja i da je daljne zaduzivanje jedino moguce.

Ne, resenje je u pasusu iznad.

 

 

On 7/25/2019 at 4:49 PM, nssa said:

I kriva je lepa da se vidi, ali kaze tacno sta? da na nekoj tacci imas Growth Maximazing, u nekoj drugoj Revenue Maximazing. Sve ostalo je promenljivo, ne samo od drzave do drzave nego i u samoj drzavi u zavisnosti od njene ekonomije u datom vremenu

Ovo je naravno tacno. Poenta krive je da pokaze da podizanje poreza cesto vodi cak i smanjenju ukupnog prikupljenog poreza, sto je za neke ljude ponekad kontraintuvino, jer cesto naivno misle da ako zelis vise para u drzavnoj kasi - podigni poreze.

 

On 7/25/2019 at 4:49 PM, nssa said:

bold 2. mozes malo da elaboriras kako to takse smanjuju produktivnost ako se sva ulaganja u povecanje produktivnosti odbijaju od profita/taksi, odnosno na troskove povecanja produktivnosti se taksa ne placa?

Pa AKO su sve takse na "sva ulaganja u povecanje produktivnosti" 0% onda ne uticu. Samo sto je to "sta je ulaganje u povecanje produktivnosti a sta nije" nije dobro definisano, tu ne postoji ostra granica, kako je kolega @ObiW iznad dobro primetio. Druga stvar, profiti i zarade nisu vazni samo zbog toga sto se mogu dalje uloziti u proizvodnju, nego imaju jos vazniju ulogu  kao mera vrednosti i dobrobiti koju neka firma ili neki covek doprinosi drugim ljudima, kao cena, kao kondenzovana informacija o tome sta se desava u nasem svetu i sta svaki pojedinac treba da radi i gde da ulaze da bi maksiomizovao socijalnu korist za drustvo, i da tu postoji velika rupa koju moze da upuni konkurencija (koja uvek pospesuje produktivnost).

Edited by bohumilo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nisam imala vremena da citam, ali primetila sam vest da Tramp razmatra mogucnost da se Anti-Fa stavi na listu teroristickih organizacija. Posto nisam stigla da potvrdim vest ili demantujem, samo kratak komentar:

Ne mislim bas da treba da dodju na listu teroristickih organizacija (jos uvek), ali treba da dodju na FBI watch list.

Promovisanje politickog nasilja je neprihvatljivo, neko treba da obrati paznju pa ih tretirati kao KKK i neo-naciste.

Link to comment
Share on other sites

Problem je samo sto antifa nije organizacija, vec pokret, koji ad hoc i zavisno od situacije okuplja veliki broj razlicitih pojedinaca i grupa, cija glavna agenda moze da bude bilo sta. Ne postoji organizacija koja se deklarise kao antifa (za razliku od kkk i neonacista!), pa ce biti krajnje problematicno bilo koga staviti pod prismotru po tom osnovu, a da se u krajnjoj liniji sve ne pretvori u lov na vestice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vilhelmina said:

Problem je samo sto antifa nije organizacija, vec pokret, koji ad hoc i zavisno od situacije okuplja veliki broj razlicitih pojedinaca i grupa, cija glavna agenda moze da bude bilo sta. Ne postoji organizacija koja se deklarise kao antifa (za razliku od kkk i neonacista!), pa ce biti krajnje problematicno bilo koga staviti pod prismotru po tom osnovu, a da se u krajnjoj liniji sve ne pretvori u lov na vestice.

 

Tako je, jedan da u antisemitskom naletu razbijaju Starbucks a drugi dan vec dolaze da ga brane. Jedne nedelje tipicno terotisticki, uz pretnju oruzjem, blokiraju govornike na univerzitetima a drugi dan vec dolaze da se suprotstave svojoj braci crvenim teroristi i brane pravo na slobodu govora. Cudo jedno od ekipe mladjanih radikala. Ni pocetka ni kraja da im uhvatis, niti znas za sta se bore ni protiv cega. Da, ali kad bi se zezali.

Edited by boxcube
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Tako je, jedan da u antisemitskom naletu razbijaju Starbucks...


Da nije, možda, reč o antiglobalistički motivisanom nasilju?
Ne mora svaki idiotizam da se povezuje sa antisemitizmom ili ćemo doći do toga da se prećutkuje antisemitska bakljada gnevnih belih suprematista po kampusima.
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...