Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

20 hours ago, Eddard said:

freakshow, 4 horsewoman of apocalypse, wicked...

just poor choice of words...

btw, gde su one rekle  “that America is wicked in its origins, they think that America is even more wicked now, that we are all racist and evil.” Pokušao sam da izguglam, ali jedino što mi izlazi je Trumpovo podmetanje da su one to rekle, tj. da to misle, koje dalje nastavlja ovaj senator.

 

Fox propaganda otprilike funkcionise slicno kao i staljinisticka propaganda.

Umesto propagande nekog diktatora gledas propagandu jednog crony milijardera ciji ciljevi su licno bogacenje/moc po svaku cenu i ideologija (opet slicno diktatorima), a definitivno ne objektivno informisanje ili profesionalno novinarstvo.

Nema to nikakve veze sa informisanjem ili institucionalnim znacajem medija u demokratiji nego vise sa aktiviranjem najprimitivnijih ljudskih pobuda da se poveca gledanost i uticaj.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.msn.com/en-ca/news/newspolitics/opinions-trump-is-building-a-chaos-machine/ar-AAEHpfI?ocid=spartanntp

 

Now imagine it’s October of 2020. Every day, Trump comes out with some preposterous new lie about the Democratic nominee, making up things they supposedly said and did. As soon as he does so, the lies are pushed through every arm of the conservative media and repeated by Republican politicians. And while news organizations are dutifully writing their factual rebuttals, Trump debuts another, even more preposterous lie a day later.

Meanwhile, voters’ social media feeds are inundated with fake organizations and fake people offering a dizzying array of misinformation, leaving them stumbling from one supposed blockbuster revelation to the next and utterly unable to figure out what is real. The whole thing begins to take on a feeling of madness, where the only safe harbor lies is in the tribe that offers you belonging and the conviction that the people you hate are even worse than you thought.

That’s what’s coming. And it hasn’t even begun.

 

Dobar tekst, sa nekim detaljima oko strategije te sveoste hajke koja se sprema. Mobilizacija mnogih novinskih grupa je u toku,

bice to jedan neformalni napad svim vrstama laznih vesti, a Tramp ce biti nosilac haosa.

Slusacemo I dalje o dzihadistima, komunistima, izdajnicima, na jedan heavy nacin, projektovan za Putina, Erdogana itd.

 

Nesto od ovog haosa izaziva danasnji nacin konzumiranja vesti, jer su tviter I fejsbuk postali idealni mediji za

sirenje parola u zapaljivoj formi. Pre 10 godina, politicka utakmica nije ovako izgledala,

iako je bilo vremena da se pumpa ksenofobija nakon 9/11.

Covek pomisli da moze da nadje Kutak na internetu gde ljudi bez tona propagandnih materijala I ideoloskih agenda razgovaraju o dnevnoj politici,

ali ova nova toksicna I abrazivna mrznja nalazi put do svakog kutka interneta.

 

Neke stvari nece se moci ispraviti samim Trampovim odlaskom (kad bude otisao) Republikanci se nece moci vratiti u svoje tradicionalne price o

konzervatizmu, jer neki njihovi glasaci sada zele jace. "Send them back' je visestruko puta jaca droga za deo Trampovog korpusa,

treba ih posle vratiti na kiselu vodu. To ce biti pouzbrdo.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2019 at 11:01 PM, Anduril said:

 

Nista je ne smatram nego si ti ponovio uobicajenu mantru sa Fox-a. A ja te pitam za dokaze u praksi. Dakle, gde su te PC diktature? Daj neke primere? Mozda PC Svedska? Danska? Norveska? Holandija? Sve same PC diktature.

 

 

Za dokaze cemo sacekati neku temu o matematici i logici posto dokazi van tih oblasti slabo da imaju vajde. A i na toj temi bi se tesko razumeli jer imamo potpuno razlicito vidjenje kako funkcionise razgovor uz pitanja, iznosenja tvrdji i trazenja ocekivanih odgovora i argumenata. Na pitanje koje sam ja postavio Eddartu, sta ako i kako spreciti, ti dolazis i pitas za "dokaze" plus sad spomijes Fox propagandu? Ako ja postavim pitanje, sta ce se desiti ako, dakle u buducem vremenu, onda nisam ja taj koji treba da dostavi "dokaze" niti bilo kakve argumente o proslom vremenu. Nego ti i/ili Eddart ako zelite i mislte da ima smisla treba da odgovorite ili da objasnite zasto je pitanje lose formulisano.

 

Recimo pitamo ove nase u Srbiji sta ce da rade ukoliko ebola iz Konga krene da se siri po svetu kakve su im mere zasite i predostroznosti. A oni na to odgovore kontra pitanjem tipa, "Pokazite vi nama u praksi kad je to Srbija imala problema sa ebolom da bi se sa time bavili?". Zar ne bi svi, osim onih anti-vaks morona, video da je to i takvo kontra pitanje besmisleno i neodrzivo u procesu "dokazivanja"?! Ja mislim da bi.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:

Anduril je pokrenuo jedno pitanje koje mene odavno kopka, čitajući ovu raspravu.

U čemu se "socijaldemokratija" tj. sistem za koji se zalažu njeni zagovornici u USA (AOC/BS) zaista razlikuje od sistema koji postoje po nordijskim drzavama?

I zašto se takav sistem u USA percipira kao loš per se, ako dokazano funkcioniše u naprednim demokratskim društvima? Zašto se odmah viče - komunizam?

 

Mozda zato sto neki ljudi ne zele NI takvu implementaciju levicarkse politike bez obzira sto zaista to nije komunizam i ne treba mesati sa tom krvavom ideologijom?!

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, boxcube said:

 

Za dokaze cemo sacekati neku temu o matematici i logici posto dokazi van tih oblasti slabo da imaju vajde. A i na toj temi bi se tesko razumeli jer imamo potpuno razlicito vidjenje kako funkcionise razgovor uz pitanja, iznosenja tvrdji i trazenja ocekivanih odgovora i argumenata. Na pitanje koje sam ja postavio Eddartu, sta ako i kako spreciti, ti dolazis i pitas za "dokaze" plus sad spomijes Fox propagandu? Ako ja postavim pitanje, sta ce se desiti ako, dakle u buducem vremenu, onda nisam ja taj koji treba da dostavi "dokaze" niti bilo kakve argumente o proslom vremenu. Nego ti i/ili Eddart ako zelite i mislte da ima smisla treba da odgovorite ili da objasnite zasto je pitanje lose formulisano.

Recimo pitamo ove nase u Srbiji sta ce da rade ukoliko ebola iz Konga krene da se siri po svetu kakve su im mere zasite i predostroznosti. A oni na to odgovore kontra pitanjem tipa, "Pokazite vi nama u praksi kad je to Srbija imala problema sa ebolom da bi se sa time bavili?". Zar ne bi svi, osim onih anti-vaks morona, video da je to i takvo kontra pitanje besmisleno i neodrzivo u procesu "dokazivanja"?! Ja mislim da bi.

 

Toliko teksta pa ne kazes nista. Jos jednom, napisao si:

 

Quote

A nemas ni najrazumniju dozu straha da jednog dana, ukoliko ovakav nacin ogranicavanja slobode govora postane legitiman, dobijs vlast koji upravo ovakvu tvoju kritiku  proglasi govorom mrznje? Sloboda govora za koju se neko izbori ima vrednsot dok je vlast na uzici sa koje ne moze da pocne da je suzava ili instant ukine. Ako vlasti das kondicional da tumaci kad je govor mrznje a kad sloboda govora sta si uradio?

 

Dakle, jos jednom, pitao sam za primere iz istorije ili sadasnjosti (najblize dokazu u ovom slucaju) gde se to PC govor pretvorio u diktaturu. 

Sa druge strane, primera relativno neregulisane slobode govora koja je zavrsila diktaturom ima napretek (Vajmarska Nemacka kao ekstrem). 

I trece, slobodu govora ne regulise "vlast" nego sudski ogranak vlasti - dakle, problem nastaje pre svega ukoliko sudska vlast nije nezavisna od izvrsne vlasti i u tom slucaju dzaba sloboda govora. Slican slucaj je i sa institucijama medija - dzaba sloboda govora ako su mediji u rukama malog broja ljudi koji tako fakticki cenzurisu kako se ta sloboda govora manifestuje i siri.

Edited by Anduril
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Anduril said:

 

Toliko teksta pa ne kazes nista. Jos jednom, napisao si:

 

Sto se mog originalnog pitanja tice ti nisi rekao cak ni toliko.

 

44 minutes ago, Anduril said:

 

 

Dakle, jos jednom, pitao sam za primere iz istorije ili sadasnjosti (najblize dokazu u ovom slucaju) gde se to PC govor pretvorio u diktaturu. 

Sa druge strane, primera relativno neregulisane slobode govora koja je zavrsila diktaturom ima napretek (Vajmarska Nemacka kao ekstrem). 

I trece, slobodu govora ne regulise "vlast" nego sudski ogranak vlasti - dakle, problem nastaje pre svega ukoliko sudska vlast nije nezavisna od izvrsne vlasti i u tom slucaju dzaba sloboda govora. Slican slucaj je i sa institucijama medija - dzaba sloboda govora ako su mediji u rukama malog broja ljudi koji tako fakticki cenzurisu kako se ta sloboda govora manifestuje i siri.

 

Prosto ne mogu da verujem kako ne shvatas da je ovo tvoje kontra pitanje u ovom kontekstu totano besmisleno. Vidi gore primer sa ebolom. Daleko bilo da zaista krene da se siri van Konga, ocekujem od nasih zvanicnika odgovore upravo po ovom tvom sablonu "dajte primere gde je tu bilo ebole". Apsolutno protivnom svemu sto znamo iz analize rizika i uopste racionanog sagledavanja mogucih opasnosti.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

Da li si ozbiljan?

 

Sta da ti kazem, osim, ako se nekome ne dopada u US, moze lepo da se vrati odakle je dosao. Mnoge jajare tog tipa sa naseg podneblja sam sretao i svi tupe kako je US trula, ali cekaju da dobiju penziju i vrate su u svoje bacije kao guzonje. Ne vidim zbog cega bi iko tolerisao tu pokvarenost?

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mrd said:

Da li si ozbiljan?

 

Sta da ti kazem, osim, ako se nekome ne dopada u US, moze lepo da se vrati odakle je dosao. Mnoge jajare tog tipa sa naseg podneblja sam sretao i svi tupe kako je US trula, ali cekaju da dobiju penziju i vrate su u svoje bacije kao guzonje. Ne vidim zbog cega bi iko tolerisao tu pokvarenost?

 

Ovo sto si napisao uopste nema veze sa situacijom koju je Trump uzrokovao, a ovaj video perfektno oslikava. Nasilno i kabadahijsko ponasanje je ako on moze nekome reci da ide ako mu se ne dopada, a njemu niko ne moze reci da ide iz istog razloga. Zene kojima je rekao da idu ako im se ne svidja su gradjani USA i imaju svoja prava. A gradjanska prava moraju da vrijede za sve ili ne vrijede za nikoga.

 

Ja imam utisak da ti mnoge stvari ne razumijes ili ja ne razumijem tvoj jezik ali mi se ni ne gubi vrijeme pokusavajuci pa cu te pozdraviti i pozeljeti sretno u buducnosti.

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Honey Badger said:

 

Ovo sto si napisao uopste nema veze sa situacijom koju je Trump uzrokovao, a ovaj video perfektno oslikava. Nasilno i kabadahijsko ponasanje je ako on moze nekome reci da ide ako mu se ne dopada, a njemu niko ne moze reci da ide iz istog razloga. Zene kojima je rekao da idu ako im se ne svidja su gradjani USA i gradjanska prava moraju da vrijede za sve ili ne vrijede za nikoga.

 

Ja imam utisak da ti mnoge stvari ne razumijes ili ja ne razumijem tvoj jezik ali mi se ni ne gubi vrijeme pokusavajuci pa cu te pozdraviti i pozeljeti sretno u buducnosti.

Well, takodje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anduril said:

Sa druge strane, primera relativno neregulisane slobode govora koja je zavrsila diktaturom ima napretek (Vajmarska Nemacka kao ekstrem).

 

Bas naprotiv,  u Vajmarskoj republici NIJE postojala sloboda govora nego su, gle cuda, postojali zakoni protiv "govora mrznje", i mnogi istaknuti nacisticki prvaci su (pre svega zbog antisemitizma) bili osudjivana po ovom osnovu, ukljucujuci Gebelsa (koji je jedno vreme pustao svoje govore sa traka jer mu je bilo zabranjeno da govori), Julijusa Strajhera i Teodora Fritscha, sto je bas doprinelo njihovoj prominentnosti medju "narodom".

 

On 7/19/2019 at 12:22 PM, Anduril said:

Zaista mnogo veci problem nego sto Amerika ima sa rasizmom, ogromnom populacijom u zatvorima, problem sa drogama, nasiljem/naoruzanjem, stanjem zdravstva, medija i korporativizmom koji vlada politickim sistemom.

On 7/20/2019 at 11:01 PM, Anduril said:

Znaci, problem PC-a u Americi je veci od problema rasizma? Dobro.

 

1 hour ago, Anduril said:

Dakle, jos jednom, pitao sam za primere iz istorije ili sadasnjosti (najblize dokazu u ovom slucaju) gde se to PC govor pretvorio u diktaturu.

 

PC govor nije uzrok nego manifestacija totalitarne ideologije koja je dobrim delom proizvodi sve ove probleme koje si iznad nabrojao. Ta vrsta ispraznih i ponizavajucih gestova kojima se s jedne strane ljudi lojalni ideologiji primoravaju da joj ostanu lojalni, a s druge strane, proizvoljnim menjanjem smisla se koriste kao batina protiv nelojalnih ljudi je odlicno poznata, prostudirana i koriscena od strane svih totalitarnih i autoritarnih struktura (to ne moraju biti samo velike drzavisticke ideologije kao sto su nacizam i komunizam, to moze biti grupa navijaca Crvene Zvezde kada vodju pocnu da uzvikuju "ko ne skace taj je Siptar" - i gle cuda, svi pocnu da skacu). Setite se i legendarnog isledjivanja Vinstona od strane O'Brajana na kraju Orvelove 1984, kada mu ovaj pokazuje prste i pita ga koliko vidi...

 

Evo uzmi primer rasizma, za kojeg drzis da je veci problem od PC-a. Ali ja tvrdim da "Problem PC-a u Americi" JESTE "problem rasizma u Americi", jer je kultur-marksisticka ideologija daleko najveci proizvodjac rasizma u SAD, tzv. "identitetska politika" pretspostavlja da su grupni BIOLOSKI identiteti - medju kojima rasa zauzia glavno mesto - nosioci etickih, socijalnih i politickih vrednosti, cela njihov ideologija je izgradjene oko rase, dok je za normalnu vecinu Amerikanica rasa postala savrseno neinteresantna trivijalnost. Evo moje omiljene, vrlo precizne i operativne, definicije rasizma:

 

Quote

Racism is the lowest, most crudely primitive form of collectivism. It is the notion of ascribing moral, social or political significance to a man’s genetic lineage — the notion that a man’s intellectual and characterological traits are produced and transmitted by his internal body chemistry. Which means, in practice, that a man is to be judged, not by his own character and actions, but by the characters and actions of a collective of ancestors.

 

Racism claims that the content of a man’s mind (not his cognitive apparatus, but its content) is inherited; that a man’s convictions, values and character are determined before he is born, by physical factors beyond his control. This is the caveman’s version of the doctrine of innate ideas — or of inherited knowledge — which has been thoroughly refuted by philosophy and science. Racism is a doctrine of, by and for brutes. It is a barnyard or stock-farm version of collectivism, appropriate to a mentality that differentiates between various breeds of animals, but not between animals and men.vi

 

Like every form of determinism, racism invalidates the specific attribute which distinguishes man from all other living species: his rational faculty. Racism negates two aspects of man’s life: reason and choice, or mind and morality, replacing them with chemical predestination....

...

A evo samo dva primere iz prethodnih par nedelja, kao direktna posledica propiranja mozga na ruke po univerzitetskim odsecima "liberalnih umetnosti":

 

A Detroit festival charged white people $20 and black people $10, then they got hit with backlash
https://edition.cnn.com/2019/07/07/us/afrofuture-fest-charging-wipe-people-trnd/index.html


ili ovaj novi klasik, gde se najdirektnije iskazuje duboko rasisticka ideja da  svaki crnac ili svaki "braon covek" (samo razmisljanje u ovim terminima je zivi pish) ima biti glas crnaca ili glas "braon ljudi", dakle boja koze, rasa, diktira politicke stavove i vrednosti (ovde da i zanemarimo sto za njih to da je neko "glas braon ljudi" prosto znaci da se neko zalaze da svi sve sto imaju, zajedno sa celokupnom pokretnom i nepokretnom imovinom, ukljucujuci i sitniju decu prepisu drzavi i cizmasima na upravljanje):

 

https://www.youtube.com/watch?v=U_JYGsg4kOo

 

 

On 7/20/2019 at 11:09 PM, Anduril said:

Cemu spominjanje Lenjina i gluposti o komunistima koje nemaju nikakve veze sa ovim?

Kako nemaju veze kad je ovaj covek sto je @mrd citirao njegov tekst otvoreni lenjinista koji je pre 2 godine slavio 100-godisnjicu boljsevice revolucije (isto su na Pescaniku objavljivala i taj tekst, eno stoji tamo i dalje) i pre par dana je isto pisao tekst gde se zalaze za promptnu nacionalizaciju svega zivog i mrtvog i 30ogodisnje centalne ekonomske planove, i da drzava batina, strelja i salje u logore sve koji se tome suprotstave. Jedino ako ni Lenjin ni nasilje nad nevinim ljudima nemju nikakve veze sa lenjinizmom i komunizmom...

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 hours ago, Eddard said:

U čemu se "socijaldemokratija" tj. sistem za koji se zalažu njeni zagovornici u USA (AOC/BS) zaista razlikuje od sistema koji postoje po nordijskim drzavama?

Razlike su velike. Nordijske zemlje imaju izuzetno free-market orijentisanu trzisnu ekonomiju (cak i takvim oblasima kao sto je osnovno obrazovanje, osuguranje itd), sa malom ulogom drzave u ekonomiji u realnoj ekonomiji, sa sjajnim rekordom zastite privatne svojine, vrlo konzervativnom fiskalnom i monetarnom politikom, na samom vrhu su po lakoci i neopterecenosti poslovanja (Danska je ove godine na trecem mestu na svetu na Duing-biznis listi, ostali skandinavci u prvih 20), po radnickim slobodama (gore nemaju zakon o minimalcu, npr.), po slobodama u finansijskom sektoru, po slobodnoj trgovini i globalizaciji (kako je pisalo u Ekonomistu da su skandinavske zemlje “stout free-traders who resist the temptation to intervene even to protect iconic companies."). Bacite pogled na listu zemalja po ekonomskim slobodama, videcete da su tu sve nordijske zemlje uvek u samom vrhu, po skoro svim parametrima - osim jednog - cesto i ispred SAD (uostalom, ovo je sve danski premijer vec objasnio onoj budaletini Berniju kada je drzao predavanje na Harvardu, da neko u Danskoj predlozi ovaj GND verovatno bi ga zakopcali na ledja):

 

https://www.heritage.org/index/ranking

 

...taj jedan parametar su visoki porezi i drzavna potrosnjam tj. veliki "velfer stejt" - sto je po meni velika mana tog sistema i nesto sto ih sprecava da budu uspesnija i bogatija sredina od SAD (sto ipak nisu, po bogatstvu mogu da se mere samo sa najsiromasnijim drzavama u SAD, ali, interesantno je da su Amerikanci skandinavskog porekla medju najuspesnijim etnickim zajendicama u SAD, i daleko uspesniji od svojih "rodjaka" u domaji)...

 

S druge strane, sta socijalisti imaju zajednicko sa svim ovim parametrima nordijskog modela? Well...visoke poreze i veliku drzavnu potrosnju! :ajme: Oni mnogo toga vise imaju zajednickog npr. sa Venecuelom ili sa Srbijom nego sa nordijskim modelom.

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Anduril said:

 

Napisala si ovo i generalni kontekst je sasvim jasan:

 

 

Dakle, svaka normalna osoba u US kuka na ono sto AOC prica.

Cenim da je stoga veliki procenat ljudi u US (recimo u Kaliforniji, NY, MA, Oregon, generalno u urbano, mladi i visokoobrazovano stanovnistvo gradovima itd.) i izvan US (zapadna i severna Evropa) za tebe nenormalna. 

Interesantno s obzirom da su to istovremeno i najrazvijeniji delovi US i uopste sveta po gotovo svim objektivnim parametrima. 

Vidi ovako, svako ko promovise komunizam je za mene nenormalan, pa bio on veliki deo ili mali, oni to naravno ne zovu komunizam, nego socijal-demokratija, ali nemojmo brkati pojmove, nije bitna forma nego sustina onoga zasta se zalazu. 

Ako neko na podrsku US Izraelu kaze "Its all about Benjamines" direktno insinuirajuci da jevrejski lobi finansira tu podrsku, ja nemam sta da kazem osim anti-semitizam. Ili kada ti AOC kaze da Izrael okupira Palestinu i na pitanje sta to znaci, objasni da oni sprecavaju palestincima "access to housing" - nemam pojma - em je totalna glupost em sto siri pa opet - anti-semitizam.

Ako se neko zalaze za preraspodelu kapitala - mozes ti da mi drvis do zore kako je to napredno, a ja cu to da vidim samo kao lopovluk komunizma.

Ono sto si ti omasio je da AOC i kompanija ne prica o nikakvoj welfare state po uzoru na skandinavske zemlje, a i to ne radi bas najbolje, nego upravo na otimanje od jednih da bi kobajagi dali drugima - a da u stvari promovisu drzavnu kradju. Cuj, otvorene granice i free healthcare za ilegalne imigrante, pa ko ce to da plati? Ja? Znaci svi oni legalni imigranti i domaci ce da rade da bi neko dosao da se o to ogrebe....

Postoje dve varijante da neko podrzava takvu pricu

1. Nema pojma sta to znaci nego lebdi negde u oblacima 

2. Hoce tudje

Nijedna od tih opcija meni nije normalna.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

...na otimanje od jednih da bi kobajagi dali drugima - a da u stvari promovisu drzavnu kradju. ...

 

Uz najbolju namjeru zaista ne vidim sta je sporno sa ovim? Zar svaki porez nije otimanje od jednih da bi se dalo drugima? Zar privatizacija nije otimanje od jednih da bi se dalo drugima? Zar obavezna osiguranja, obavezne licence, od vozacke pa nadalje nije otimanje jednim da bi se dalo drugima? Zar bombardovanje Libije, okupacija Iraka pa sve do Kosova nije otimanje od jednih da bi se dalo drugima? Zapravo citav svijet funkcionise na principu otimanja od jednih da bi se dalo drugima, pitanje je samo koji su ti jedni a koji drugi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Vidi ovako, svako ko promovise komunizam je za mene nenormalan, pa bio on veliki deo ili mali, oni to naravno ne zovu komunizam, nego socijal-demokratija, ali nemojmo brkati pojmove, nije bitna forma nego sustina onoga zasta se zalazu. 

Ako neko na podrsku US Izraelu kaze "Its all about Benjamines" direktno insinuirajuci da jevrejski lobi finansira tu podrsku, ja nemam sta da kazem osim anti-semitizam. Ili kada ti AOC kaze da Izrael okupira Palestinu i na pitanje sta to znaci, objasni da oni sprecavaju palestincima "access to housing" - nemam pojma - em je totalna glupost em sto siri pa opet - anti-semitizam.

Ako se neko zalaze za preraspodelu kapitala - mozes ti da mi drvis do zore kako je to napredno, a ja cu to da vidim samo kao lopovluk komunizma.

Ono sto si ti omasio je da AOC i kompanija ne prica o nikakvoj welfare state po uzoru na skandinavske zemlje, a i to ne radi bas najbolje, nego upravo na otimanje od jednih da bi kobajagi dali drugima - a da u stvari promovisu drzavnu kradju. Cuj, otvorene granice i free healthcare za ilegalne imigrante, pa ko ce to da plati? Ja? Znaci svi oni legalni imigranti i domaci ce da rade da bi neko dosao da se o to ogrebe....

Postoje dve varijante da neko podrzava takvu pricu

1. Nema pojma sta to znaci nego lebdi negde u oblacima 

2. Hoce tudje

Nijedna od tih opcija meni nije normalna.

E ovako. Ovde moram odgovoriti posto sam se pronasao da si me nazvala nenormalnim. Kapitalizam zasnovan na maksimizaciji profita i strogom vodjenju racuna o interesu kapitalista na ustrb radnika i sirotinje je doveo do svih problema koje danas imamo u svetu pa i u SAD. Kao prvo, severna Evropa je primer za SAD. U svemu. 

1. Ekonomska ravnoteza i kakva takva jednakost. 

U Svedskoj neces naci citava naselja sa sirotinjom i bedom kao u SAD. Los Andjeles, Detroit, Baltimor. Ubodes mesto na mapi u SAD i po svim parametrima je losije nego u Evropi. Siromastvo, kriminal, prljavstina na ulicama. A to je sve posledica kapitalizma i brutalne socijalne politike u SAD. Ako neki  menadzer ima platu 20000 $ mesecno zasto ga ne bi oporezivali sa jos 500 $ mesecno? On ce i dalje lepo ziveti a kad se od stotina hiljada takvih uzme 500 $, on ce i dalje lepo ziveti a skupice se dovoljno novca da se podmire stotine porodica siromasnih Meksikanaca na jugu SAD.  E sad, ovo je neki model koji bi bio prihvatljiv danasnjim kapitalistima. Ja bih to mnogo drasticnije.

2. Ilegalna migracija

Sto se tice ilegalne emigracije treba sve ilegalne migrante koji nisu krivicno odgovarali proglasiti za legalne i resena stvar. Nisu ti ljudi dosli tu iz besa nego iz bede i sirotinje. Na kraju krajeva, oni koji imaju treba ako su humani da pomazu onima koji nemaju. A ako nisu onda treba drzava da ih natera na to. Evo, gledam nasu dijasporu po SAD, Kanadi, Zapadnoj Evropi. Umesto da salju novac u Srbiju, da pomognu izgradnju skola, bolnica, da se siromasnima pomogne sve u dzep trpaju. Mora se kapitalizmu stati nogom za vrat da bi se sebicna srednja i visa klasa naterala da pomaze sirotinji, migrantima i beskucnicima. Nista nije onaj beskucnik iz Baltimora sto prosi manje vredan ili gluplji od nekog menadzera multinacionalne kompanije. 

U socijalizmu za vreme FNRJ, posle drugog svetskog rata se visak stambenog prostora delio sa onima koji nemaju a mnogo je bilo manje prostora i mnogo vise sirotinje i beskucnika nego danas u SAD. Tako da mi ne mozes reci da SAD ne moze da udomi sve migrante na svojoj teritoriji. Moze i treba. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

svako ko promovise komunizam je za mene nenormalan, pa bio on veliki deo ili mali, oni to naravno ne zovu komunizam, nego socijal-demokratija, ali nemojmo brkati pojmove,

 

Ko promovise komunizam? Socijalna demokratija nije komunizam, ti brkas te pojmove.

 

Je li komunizam placanje poreza na prihod?

 

Amazon platio $0 preza na prihod prosle godine. Imali su profit preko $11 milijardi u drzavi koja im je to omogucila da mogu. Radnici Amazona, onaj dio front-line workers, raznosaci i magacineri, rade u prilicno losim uslovima; svaka pauza se odbija od satnice, vodi se evidencija kad idu na wc, rade pod ugovorom koji ne garantuje da ce imati posao sutra.

 

Porez na profit nije otimanje, nego jednostavno placanje usluge za uslugu. Drzava koja mu je omogucila uslove za rad i poslovni uspjeh pa i ljudi koji tu robu kupuju, takodje treba da osjete da je to pozitivna stvar u njihovim zivotima. Ako vec postoji drzava koja bi trebala da bude servis gradjana, onda taj servis treba i odrzavati i ulagati u njega, a ne samo iskoristavati. Ovo sto se sada radi izgleda prilicno kratkovido i ocigledno je da nece jos dugo moci ovako (ne)funkcionisati. Zasto je problem health care? Niko tebi ne brani da uplacujes privatno ali zasto jedan dio poreza koji placas ne moze otici na pomoc onima koji ne mogu priustiti privatne doktore? Koliko novaca poreskih obveznika se baci na totalno nepotrebne stvari? 

 

Ove gluposti oko Izraela i sta je po tebi anti-seminizam ne treba ni pominjati ali kad sam vec tu: ako je ok kritikovati Srbiju, USA, UK ili bilo koju drugu drzavu na svijetu, zasto bi Izrael bio postedjen? Pogotovo sto i tamo zive ljudi koji rade i grijese te je razloga za to vise nego dovoljno.

 

Ovdje se ne radi o komunizam vs kapitalizam vs socijalna demokratija, nego o ljudskom dostojanstvu i pravu na pristojan zivot. Pa ce biti da neki nece da rade. Pa neka nece, das im minimalno da ne kradu i ti nastavis da zivis svoj zivot. Jeftinije je dati nekome mjesecno $1000 socijale nego ga mjesec dana drzati u zatvoru. A ako su uslovi rada povoljni i moze se zaraditi, vise njih ce htjeti raditi nego sjediti na socijali.

 

Ovo sto ti i jos neki pisete ovdje meni uopste ne ide sa zdravim razumom, a baska sto izgleda bezosjecajno i zlo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Skandinavske drzave su u nekim parametrima slobodne trgovine ispred USA. Pa danski premijer nedavno jasno rece da Danska nije socijalisticka drzava. Dakle, kapitalisticke drzave sa razvijenim socijalnim(ne SOCIJALISTICKIM, u smislu drzavne kontrole trzista, ekonomije) programom! 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:

Druže Džoni, dakle po tebi u Svedskoj "ne vlada" kapitalizam?

Druže Eddard, nažalost vlada. Ali opet, kad se pogleda kakav je socijalni, zdravsteni i poreski sistem u Švedskoj, to je daleko humanije nego u SAD.

Nažalost, situacija u SAD je takva da će u početku morati da se uspostavi neki prelazni sistem u vidu socijal-demokratije, pa će se kasnije preći na potpuni socijalizam. 

SAD je kao  bolesnik kome je uništen imuni sistem i koji ima temperaturu. Prvo se mora oporaviti sa antibioticima i ležanjem, pa tek onda može na operaciju. 

Da rezimiram. Prvo će se uspostaviti socijal-demokratija u Americi, pa tek onda puni socijalizam.

 

Edited by Jonnhy Clash
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Druže Eddard, nažalost vlada. Ali opet, kad se pogleda kakav je socijalni, zdravsteni i poreski sistem u Švedskoj, to je daleko humanije nego u SAD.

Nažalost, situacija u SAD je takva da će u početku morati da se uspostavi neki prelazni sistem u vidu socijal-demokratije, pa će se kasnije preći na potpuni socijalizam. 

SAD je kao  bolesnik kome je uništen imuni sistem i koji ima temperaturu. Prvo se mora oporaviti sa antibioticima i ležanjem, pa tek onda može na operaciju. 

Da rezimiram. Prvo će se uspostaviti socijal-demokratija u Americi, pa tek onda puni socijalizam.

 

bY5A0PR.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Honey Badger said:

Da, tako je. Najbolje da zavlacimo diskusiju u hipoteticku situaciji o sirenju ebola virusa po Srbiji, umjesto da se bavimo temom. 

 

 

 

 Jos je bolje da se drzimo pravila zakljucivanja i postavljanja relevantih pitanja pa primeri poput onog gore sa ebolom nece biti ni potrebni.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Jonnhy Clash said:

Lepo je. Lokacija?

 

O, opća kulturo Jonnhy (sic!) Clash ti je ime.

Svi ti ljevičari se kunu u revolucionarne metode, a ne znaju ni gdje je Mraxov grob. Sve je to nepismeno, neuko i nemušto.

Glavno da oni znaju da je Bruxelles 'betonski kazamat', iako u jednom NBGD bloku ima 10 x više betona - i to loše gradnje - nego u cijelom Beneluxu.

Edited by ironside
tipfeller
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked and unlocked this topic
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...