Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Evo kakvi su sektasi ovi danasnji republikanci. 

 

Quote


Republican went to son’s same-sex wedding days after voting against equal marriage rights

https://www.theguardian.com/us-news/2022/jul/26/glenn-thompson-republican-son-gay-marriage-vote-bill

 

Kako su majstorski uspeli da brejnvosuju mozgove 150 miliona ljudi, svaka im cast. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Ok ja razumem i političke razlike i sve, ali ako može u budućnosti bez ovakvih etiketa.

 

Stvarno mi ovo kazes? Mislim, ne smem da etiketiram politicku stranku?!

 

Treba da mi se svidi sto pola Amerike glasa da se vratimo u kameno doba? Jos i da im tepam... 

 

 

Preterujete 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Stvarno mi ovo kazes? Mislim, ne smem da etiketiram politicku stranku?!

 

Treba da mi se svidi sto pola Amerike glasa da se vratimo u kameno doba? Jos i da im tepam... 

 

 

Preterujete 

Naravno da ne treba da tepaš, ali svakako može i korišćenjem drugih reči da se iskraže svoj stav, mišljenje. Nema potrebe da se raspava spušta na ovaj nivo.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Don Juan said:

Naravno da ne treba da tepaš, ali svakako može i korišćenjem drugih reči da se iskraže svoj stav, mišljenje. Nema potrebe da se raspava spušta na ovaj nivo.

Ovde si potpuno u pravu, zbog takvih generalizacija svih koji se ne slazu sa ovim ili onim misljenjem I demonizacije svakog ko se u potpunosti ne slaze sa jednom stranom smo I dosli u situaciju da je US podeljena kao nikad pre. Iako barem preko 50% ljudi ima dosta zajednicko.

Ljudi imaju problem da odvoje politiku od realnog zivota. I prestali su da pricaju, razmena misljenja se gusi jer su oni drugi @!#&!  Po izboru staviti uvredu.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Don Juan said:

Naravno da ne treba da tepaš, ali svakako može i korišćenjem drugih reči da se iskraže svoj stav, mišljenje. Nema potrebe da se raspava spušta na ovaj nivo.

 

U pravu si, izvinjavam se. Da se ispravim - kult. 

 

https://weta.org/watch/shows/amanpour-and-company/republican-party-cult-says-fmr-gop-rep-mickey-edwards-rwpgca

 

Prem da je tesna razlika u oba izraza. 

 

Kao prilog mojoj izjavi, pa evo, proceni sta su. 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Baby said:

Ovo je pre za neku drugu temu, ali...

 

 

Evo nove teme da se ljubitelji njegovih ideja nadogradjuju na ekologiju po Trampu. 

 

 

Ja kontam da njega neko ozbiljno zeza kada mu sastavlja ove ideje. Ovo je na nivou nadrealista.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

 

Ja kontam da njega neko ozbiljno zeza kada mu sastavlja ove ideje. Ovo je na nivou nadrealista.

 

 

Procitaj tekst koji je stavio @KfJ i videces kako se pravi propagandna masina. Ubace ovakvim glupavim idejama popaljenoj masi i skuvaju zabu. Ovo su samo pripreme da se vidi na sta je najveci triger pa da se onda smisli strategija. Bilo bi smesno da nije zalosno. 

Tako su polako i stidljivo pre 4-5 godina poceli da pustaju ideje o ukidanju abortusa, o ukidanju kontracepcije, gej brakova (sada si to progurali na glasanje), izbacivanja iz skoli trans i gej populacije, pa i o ukidanju ss i svasta nesto... a ovakve ideje im kroz napaljenu masu da je sve to bas tako dobro dodju da se docapaju pozicije i onda krece trijaza. 

Lakunlo mi je kada je ovaj narandzasti otisao, sada se ponovo povampirio. Plus sto njegova klika, ona koja nije iza resetaka, jos uvek pali i zari okolo. 

Tuzno je gledati u sta se pretvara Amerika od one progresivne i lepe drzave. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Brat (6) ubio sestru (5) jer pametni roditelji drze napunjeno oruzje u kuci i vec su vodili dete od 6 godina u streljanu da ga nauce da puca.

 

Ali da, drugi amandman je do jaja, svako ko ne dozvoljava detetu od 6 godina da udje u streljanu da uci da puca je komunjara i ogranicava slobodu.

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Brat (6) ubio sestru (5) jer pametni roditelji drze napunjeno oruzje u kuci i vec su vodili dete od 6 godina u streljanu da ga nauce da puca.

 

Ali da, drugi amandman je do jaja, svako ko ne dozvoljava detetu od 6 godina da udje u streljanu da uci da puca je komunjara i ogranicava slobodu.

 

Pre 2 - 3 nedelje je petogodisnjak ubio brata od 8. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

Pre 2 - 3 nedelje je petogodisnjak ubio brata od 8. 

To su strašne stvari i tragedije. Bukvalno se gube dva mlada života, pošto strada i žrtva i onaj ko je pucao. Nikada to dete neće izrasti u normalnog čoveka i njegova budućnost je jako upitna.

 

Neverovatno da nikome ko odlučuje i dalje ne pada napamet da uradi nešto po tom pitanju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Don Juan said:

To su strašne stvari i tragedije. Bukvalno se gube dva mlada života, pošto strada i žrtva i onaj ko je pucao. Nikada to dete neće izrasti u normalnog čoveka i njegova budućnost je jako upitna.

 

Neverovatno da nikome ko odlučuje i dalje ne pada napamet da uradi nešto po tom pitanju.

 

Ne interesuje ih previse. One koji odlucuju ustvari licno ni ne dotice, a imaju finansijsku korist. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Politika lomljenja kičme Amerikancima koji hoće pošteno da rade i proizvode, koju je inaugurisao subkomandant Lešina i njegovi pobočnici - zbog čega, umesto da dozvole proizvodnju, prodaju strateške rezerve nafte koje je mister Tramp vizionarski nakrcao do vrha, i jurcaju po sveti i mole tiranske režime da ONI povećaju proizvodnju nafte - daje potpuno očekivane rezultate. Ekonomija je u kontrakciji 2 kvartala za redom: Amerika je u recesiji!

 

Međutim, ono što je mnogo veći problem je da se to dešava u režimu visoke inflacije, što je toliko izuzetno da je do 70ih godina smatrano za nemoguće (tj. to je smatrala kejnzijanska struja, koja je se tu i definitivno razbila o hrid realnosti, za razliku npr. od ljudi kao što su bili Robert Lukas ili Milton Fridman koji su mnogo bolje razumeli fenomen inflacije). Lešina bez davanja makar minimalnih signala razumevanja (ili života?) bilo čega - a pogotovu ekonomije, cena i inflacije - traži od prodavaca da ne podižu cene, traži od pumpi da gorivo prodaju jeftinije itd :ajme: .  FED je prekjuče, u cilju zauzdavanja inflacije (ili, bolje reći, inflatornih očekivanja, koji jesu jedan od ključnih faktora ove inflacije), drugi put uzastopno podigao kamatnu stopu za 0,75%. Međutim, tu ima jedna kvaka koja se retko pominje: nakon krize iz 2008. godine FED je promenio mehaniku kojom utiče na kamatne stope, i ja sam vrlo znatiželjan da vidim koliko će nova mehanika biti uspešna u borbi sa inflacijom - ovo joj je prvi ispit, i još uvek deluje kao da je pitanje otvoreno.

 

Naime, FED (i sve druge centralne banke) nema nekakav podešivač koji prosto okreće i automatski tjunuje kamatne stope na vašoj kreditnoj kartici, ili stambenom kreditu ili studentskom zajmu i slično, kako to mnogi ljudi zamišljaju (neki misle i da centralne banke prosto KAŽU komercijalnim bankama kolike će toga dana biti katne stope), međutim to ne funkcioniše tako. U starim udžbenicima (i sadašnjim novinama, pošto su novinari ljudi koji, paradoksalno, POSLEDNJI sve važno saznaju) se objašnjava da FED pokušava da targetira tzv. "prekonoćnu" kamatnu stopu (Federal Funds Rate, kako se to zove u Americi), što je cena po kojoj komercijalne banke jedna drugoj pozajmljuju rezerve na kraju radnog dana da bi zadovoljile zakonski minimum rezervi (kao procenat od ukupnih depozita) koje moraju da imaju u FED-u. A način na koji to FED radi je kupovina i prodaja hartija od vrednosti (najčešće obveznica/blagajničkih zapisa američkog Trezora) na otvorenom tržištu, čime direktno utiče na količinu novca u opticaju, a time i na inflaciju.

 

Međutim, od 2008. godine naovamo, od početka ere "kvantitativnih izinga", to ne funkcioniše tako jer komercijalne banke uglavnom imaju viškove rezervi - a 2020. godine su obavezne rezerve i zakonski ukinute (na jedan dosta sumnjiv način, saopštenjem u nedelju uveče, gde čak to nije ni eksplicitno rečeno, nego je bilo pod hiperlinkom "ostale mere" koji vas, ako kliknete, vodi do uredbe o ukudanju obaveznih rezervi) - već FED plaća bankama kamatu ako parkiraju rezerve u FED-u; drugim rečima, FED plaća bankama da ne pozajmljuju novac svojim mušterijama, i na taj načim pokušava da utiče na kamatne stope. Cilj novog mehanizma je bio upravo da razdvoji targetiranu kamatnu stopu od FED-ove trgovine hartijama od vrednosti, tako da su mogli, npr, da podižu kamatnu stopu a da ne prodaju ništa od onih hipotekarnih hartija (MBS-ova) koje su kupili 2008. godine. To je, međutim, razdvojilo i direktnu vezu između ciljane kamatne stope i inflacije (koja je postojala 1980-2008), a koliko je indirektna veza ostala jaka tek ostaje da se vidi. Ali, ovo je mnogo više "probaj pa vidi šta će biti" nego "meta je laka, samo ako bude političke volje i čvrstine"...

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

E, da je samo prošao kroz Borat-ov, ovaj Pukovnik Morad-ov Kinderguardians program:

 

 

 

Yea, prvo treba da ga ubace u kindergarten. 

 

4 hours ago, tomas.hokenberi said:

 

Problem je sto se stalno polazi od pogresne permise. Niko nece da ukida pravo na oruzje, nego da se izdaje uz vecu kontrolu i da postoje pravila gde i kako sme da se nosi. 

Link to comment
Share on other sites

Nisam nikad naletela na dotičnog, ali ovo liči na ono ono kad moraš da ispuniš normu, a ti nemaš blage veze šta da ti bude tema, sažvakao si sve milion puta, pa ko veli, daj da sklepam nešto za parče leba.

 

Književnik i istoričar i kiropraktičar i Čanak u pokušaju:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

Problem je sto se stalno polazi od pogresne permise. Niko nece da ukida pravo na oruzje, nego da se izdaje uz vecu kontrolu i da postoje pravila gde i kako sme da se nosi. 

Dok je unapredjenje kontrole kod nabavke oruzja OK, preterana regulacija nacina upotrebe i nosenja je ekvivalent zabrane.

Ako se zabrani npr. da se nosi na javnom mestu, vec da se moze nositi npr. samo u lovu, a ako nije lovacko mora biti u kuci "obezbedjeno" to je efektivno isto kao da si ga zabranio. 

 

Propisi u Srbiji su otprilike takvi. Dobijas dozvolu za posedovanje oruzja, koja nije dozvola za nosenje (osim za lovacko u lovu). Ako imas oruzje u kuci i upotrebis ga protiv npr.   provalnika rizikujes robiju zbog "prekoracenja nuzne odbrane". Ako te neko proganja ili ugrozava i poneses sa sobom oruzje u legalnom posedu i odbranis se istim opet te ocekuje kazna.

A kriminalci nikakav problem nemaju da ilegalno  nabave bilo kakvo oruzje. Ako su drzavni kriminalci i batinasi dobice ga i od drzave ako im treba.

 

Ja nemam licno oruzje, izmedju ostalog zato sto je posedovanje uz vazece propise u Srbiji besmisleno, ako nisi lovac.  Ne mozes ga koristiti za licnu odbranu, ne smes da ubijes kriminalca koji te napadne, ne smes da ubijes provalnika koji ti provali u stan, ne smes da pucas na "fantoma" koji dodje da ti ilegalno srusi kucu ili lokal. Mozes samo kao lovac da upucas zeca.

 

 

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Dok je unapredjenje kontrole kod nabavke oruzja OK, preterana regulacija nacina upotrebe i nosenja je ekvivalent zabrane.

Ako se zabrani npr. da se nosi na javnom mestu, vec da se moze nositi npr. samo u lovu, a ako nije lovacko mora biti u kuci "obezbedjeno" to je efektivno isto kao da si ga zabranio. 

 

 

Ne znam koja reglucija je preterana a ko ja nije, znam da je preterano da svaka osoba na ulici (mora da se brani) i ima oruzje. Cim moram da se branim od necega i cim se osecam konstantno ugrozeno na ulici, to je kraj bilo kojoj slobodi, pa i slobodi nosenja oruzja, jer uvek ce biti tamo neko ko bolje i preciznije puca od mene. Ljudi su se pretvorili (za sada) u pokaretne mene, pogotovo policiji, jer koga god upucaju, pa eto, imao je oruzje, nije strasno. 

 

Nosenje i posedovanje nosi sa sobom kako veliko pravo, tako i veliku obavezu, a ljudi danas ostavljaju oruzje po kucama gde im se deca odstreljavaju u igri. Nisu svi za pusku. 

 

U US kada polozis za auto ti kazu da si dobio privilegiju, jer to nije pravo. Zasto nije pravo? Zato sto ga nisu mogli ugurati u ustav krajm 1770tih, a neophodno je za svakodnevno funkcionisanje. 

 

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

 

Propisi u Srbiji su otprilike takvi. Dobijas dozvolu za posedovanje oruzja, koja nije dozvola za nosenje (osim za lovacko u lovu). Ako imas oruzje u kuci i upotrebis ga protiv npr.   provalnika rizikujes robiju zbog "prekoracenja nuzne odbrane". Ako te neko proganja ili ugrozava i poneses sa sobom oruzje u legalnom posedu i odbranis se istim opet te ocekuje kazna.

 

 

U US nisu takvi prpisi, imas pravo da branis sebe i svoj posed. Moras na sudu da dokazes da si se branio i to je to. 

 

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

 

A kriminalci nikakav problem nemaju da ilegalno  nabave bilo kakvo oruzje. Ako su drzavni kriminalci i batinasi dobice ga i od drzave ako im treba.

 

 

Svaki taj komad oruzja je usao u tok legalnim putem, koji postane nelegalan. 

 

Drzavni batinasi ce svakako dobiti oruzje i ici u grupi, tako da sam ako se branis od njih, vec ti je sudbina zapecacena. 

 

Drzavni batinasi su jedan deo onih koji to nisu i tu su sa razlogom, a jedan od tih je da mene brane od krimosa sa (nelegalnim) oruzjem koji hoce da mi naudi (iako sam ja tesko njihova ciljna grupa). 

Link to comment
Share on other sites

Taj argument o "kriminalcima koji ionako nabavljaju oružje kako hoće" je besmislen. Ne treba stanovništvo da se bori protiv tih kriminalaca već policija i sudstvo, niti su kriminalci ti koji upadaju u škole i tržne centre i izazivaju pokolj, već mentalno oboleli ljudi koji nemaju pristup kvalitetnom lečenju, ali zato oružje mogu u sledećem Wallmartu da nabave. S tim da im dijagnoza mentalnog oboljenja postane očigledna tek nakon što ubiju par nekriminalaca.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

Taj argument o "kriminalcima koji ionako nabavljaju oružje kako hoće" je besmislen. Ne treba stanovništvo da se bori protiv tih kriminalaca već policija i sudstvo, niti su kriminalci ti koji upadaju u škole i tržne centre i izazivaju pokolj, već mentalno oboleli ljudi koji nemaju pristup kvalitetnom lečenju, ali zato oružje mogu u sledećem Wallmartu da nabave. S tim da im dijagnoza mentalnog oboljenja postane očigledna tek nakon što ubiju par nekriminalaca.

Ovaj podtopik u topiku se sveo na dve rečenice-regulišite zakonom nabavku oružja i drugi amandman garantuje pravo na posjedovanje oružja svakom (osim onom ko nema da kupi, pa mora da se snalazi).

Sad sledi post o drugom A.

Link to comment
Share on other sites

Tramp sahranio bivšu ženu praktično kao prosjaka na svom golf terenu da bi dobio značajne poreske olakšice pošto ga to po tamošnjem zakonu pretvara u pogrebnu kompaniju. Njena (i njegova) deca mu se nisu suprotstavila.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...