Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

 

Pripazi da ne ides kao Baby pa da pominjes Bidena i Trampa ili kako bi republikanci preuzeli grad...ja uopste ne pricam o tome. Nego ajde da vratimo stanje na 2014tu? jel fer? Ono sekund pre ova dva klovna...

 

Kad ide na mene? Jel tebi dobro? 

 

I sada su dva klovna, a sta je sa klovnovima iz Kalifornije? 

 

Ja ti govorim o propagandi koju si progutala kao slatko sa slagom i koju valjaju iz jednog razloga, da se docepaju vlasti, a ti podmeces nesto sasvim levo i upozoravas ostale da sam ja neka babaroga.

 

Inace, upotrebila si totalno nesrecan izraz:

 

1 hour ago, Angelia said:

uselili se na ulice

(ovo valjda ide pod onom tvrdnjom koju ste valjali ovde, kako vole da budu beskucnici jer nemaju nikakvu obavezu i ne moraju da rade).

 

Postoje ocito stvari koje ti totalno ignorises ili eliminises, da su se jel, "uselili" na ulice uz pomoc vlasti kada je pocela pandemija i sve stalo. Dobro nisi napisala da su gradonacelnici isterivali ljude iz kuca licno i vozili ih busevima i izbacili na petoj aveniji. 😄 Strasno. 

 

I kakve veze ima u kojem delu grada se nalaze?! Ako nisu u centru, bice opet pod nekim tudjim prozorom, na nekoj drugoj ulici. Problem je sto ih ima toliko, a razloga milion za to, ali ne u tome ko vodi grad. Mozda da procitas? Stavila bih ti drugi link, desnicarskih vesti, ali mora da se upise, ovaj je besplatan, isto pise.. https://www.cnn.com/2019/12/03/us/newark-new-york-homeless-trnd/index.html

Evo, probao je i da ih iseli van centra, pa popio tuzbu. Mozda da ih pobiju, koje je resenje kada ih niko nece? Da ih lece nece, skupi su. 

 

I mogla bi malo da se informises oko SF, a ne nabacujes da gradonacelnici dovlace busevima beskucnike u centar grada. Mislim jbt gde je rezon da budes gradonacelnik i svesno unistavas grad koji zivi od stanovnika koji placaju porez a i od turista?! Veze s mozgom. Koji je cilj, da rasteras stanovnistvo i vladas gradom duhova?! Gradonacelnici sigurno ne uticu niti mogu da uticu na kolicinu poslova i visinu plata a bome ni na cene nekretnina. Mnogo faktora diktira sve to. 

 

https://www.npr.org/sections/money/2021/06/08/1003982733/squalor-behind-the-golden-gate-confronting-californias-homelessness-crisis

 

Inace, ono sto si pisala kada ides na jug pa sve cisto. Jeste, Florida je cista uglavnom gde ljudi koji ne zive zalaze, ima i gde i nije ali mnogo manje nego u ostalim drzavama, a razlog tome je sto se Florida izdrzava od real estate para gde se slivaju sve svetske pare i ne zavisi mnogo od radne snage i income takse. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2021 at 4:33 AM, Angelia said:

Jel bese DA u LA ima taticu koji je bio u zatvoru kao komunisticki terorista, pa ga sad Cuomo pomolovao? Ma jok ne pusta on kriminalce iz zatvora zbog ideologije. 

Ne, ta budala je u San Francisku, gde je, sasvim u skladu sa zločinačkom ideologijom pred kojom kleči, legalizovala pljačku i time sasvim sigurno indirektno pobila više ljudi nego tatko.

 

 

 

Što se tiče beskućništva, njega treba posmatratu u kontekstu šireg problema kojem pripada - a to je siromaštvo generalno, i to je PRAVI problem koji treba adresirati i čije popravljanje smanjuje i beskućništvo, dok seljenje beskućnika tamo-ovamo samo izmešta problem na drugo mesto gde ga možda manje ljudi vidi, ali ga ne rešava. Najveći problem sa beskućništvom i siromaštvom, treba podvući ovu očiglednu činjenicu, je u tome što su neki ljudi siromašni i što neki ljudi nemaju gde da spavaju, a NE u tome što neki ljudi VIDE beskućnike na svojim ulicama. A njegov uzrok svakako značajnim delom leži na "progresivnim" politikama koje nasrću na ljudska prava i privatno vlasništvo (pomenuta legalizacija pljačke je odličan primer), koje kažnjavaju vredan rad i odgovorno ponašanje (često direktno onemogućujući ljudima koji imaju manje veština da se uopšte zaposle legalno) a podstiču svakovrsnu neodgovornost i državni klijentelizam. Delimično leži u "ratu protiv droga". Delimično i u sopstvenim pogrešnim životnim odlukama i izborima...

 

No, ovde bih apostrofirao jednu posebno nakaradnu politiku za koju su direkto odgovorne lokalne vlasti i o kojoj se ne govori mnogo, a to je regulacija gradnje (kao još jedna manifestacija "progresivnog" nasrtaja na ljudska prava, u ovom slučaju prava vlasnika da grade na sopstvenom zemljištu). Rečju, ako želite da imate manje beskućnika onda, možda zvuči šašavo, izgradite više stambenog prostora, tj. deregulišite gradnju. Zahvaljujući raznim (pre svega lokalnim) regulacijama u America danas postoje potpuno bizarni i iz ptičje perspektive iracionalni paterni. Npr. ljudi se sele iz najproduktivnijih delova države (gde su plate mnogo veće) u manje produktivne (uvek i svuda se obično dešava suprotne migracije) jer cene hausinga pojedu razliku u produktivnost, skoro petina stambenog prostora u Americi se prodaje po ceni više nego duplo većoj od minimalne profitabilne cene izgradnje, delovi zemlje u kojima je gradnja najprofitabilnija imaju NAJMANJE gradjevinskih aktivnosti, itd, isl...

 

Ekonomisti procenjuju da bi, po najkonzervativnijim računicama, deregulacija gradnje u SAD smanjila troškove stanovanja za 50%, što bi, budući da troškovi stanovanja predstavljaju 20% troškova prosečnog Amerikanca, smanjilo životne troškove 10% (tj. podiglo životni standard u Americi za 11% (=1/0,9)), a da bi ukupni boost GDP od toga momentalno iznosio 25% (osim smanjenja troškova ostatak bi došao od preseljenja ljudi u produktivnije delove zemlje), ali bi to blagotvorno delovalo i na druge aspekte američkog društva a posebno na siromašnije ljude (ekonomska nejednakost je dobrim delom indukovana rastom cena nekretnina, siromašniji ljudi mnogo veći procenat primanja daju na stanovanje, siromašniji ljudi su uglavnom ti koji danas ne mogu da se presele u produktivnije delove zemlje zbog visokih cena stanovanja (profesionalci koji već imaju neke veštine to i dalje sebi mogu da priušte) itd), povećalo bi broj dece koje ljudi imaju (imati petoro dece u jednosonom stanu nije toliko uzbudljiva perspekriva) i generalno učinilo da brakovi budu češći i stabilniji, tj. da manje dece odrasta bez oca itd, isl...
 

https://pubs.aeaweb.org/doi/pdf/10.1257/mac.20170388

 

 

  

1 hour ago, djole said:

Ovo bi moralo biti strogo zabranjeno (kao, uostalom, i kompletna institucija kojom predsedava).

Edited by bohumilo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

Što se tiče beskućništva, njega treba posmatratu u kontekstu šireg problema kojem pripada - a to je siromaštvo generalno, i to je PRAVI problem koji treba adresirati i čije popravljanje smanjuje i beskućništvo, dok seljenje beskućnika tamo-ovamo samo izmešta problem na drugo mesto gde ga možda manje ljudi vidi, ali ga ne rešava. Najveći problem sa beskućništvom i siromaštvom, treba podvući ovu očiglednu činjenicu, je u tome što su neki ljudi siromašni i što neki ljudi nemaju gde da spavaju, a NE u tome što neki ljudi VIDE beskućnike na svojim ulicama. A njegov uzrok svakako značajnim delom leži na "progresivnim" politikama koje nasrću na ljudska prava i privatno vlasništvo (pomenuta legalizacija pljačke je odličan primer), koje kažnjavaju vredan rad i odgovorno ponašanje (često direktno onemogućujući ljudima koji imaju manje veština da se uopšte zaposle legalno) a podstiču svakovrsnu neodgovornost i državni klijentelizam. Delimično leži u "ratu protiv droga". Delimično i u sopstvenim pogrešnim životnim odlukama i izborima...

 

MIslim da si potpuno promasio fudbal. Beskucnistvo je pre svega problem mentalnih bolesti i zavisnosti, siromastvo je u glavnom posljedica toga. Na tom planu se gotovo nista ne cini, ljudi se ne lece i zavrsavaju na ulici. To ne moze da regulise trziste, nego jedino drzava sa svojim institucijama, tako da je npr u Juznoj Koreji gotovo zanemarljiv broj beskucnika, jer oni imaju najbolji zdravstveni sistem na svetu.

Iz mog nekog iskustva, ljude uglavnom nije briga za te ljude, a sutra to moze biti i tvoje dete, retk ko razmislja tako. Put do zavisnosti je vrlo kratak i brz.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Baby said:

 

Kad ide na mene? Jel tebi dobro? 

 

Citaj, ne predpostavljaj sta pise, rekla sam KAO ti, a ne na tebe.... Meni je dobro, promeni naocare, ili citaj sporije.

10 hours ago, Baby said:

I sada su dva klovna, a sta je sa klovnovima iz Kalifornije? 

Jel moram u svakom postu da pokrijem svakog klovna? :classic_blink:

 

10 hours ago, Baby said:

Ja ti govorim o propagandi koju si progutala kao slatko sa slagom i koju valjaju iz jednog razloga, da se docepaju vlasti, a ti podmeces nesto sasvim levo i upozoravas ostale da sam ja neka babaroga.

Ja nisam progutala propagandu, ja vidim sta mi se desava u gradu, tu zivim. A nemam pojma gde si ti videla da sam te klasifikovala kao babarogu, svasta...ja to nikad ne bih ni rekla. Ti stvarno mislis da neko ocekuje da se "docepa vlasti" u jasno demokratskim gradovima? :lol_2:

 

10 hours ago, Baby said:

Inace, upotrebila si totalno nesrecan izraz:

 

(ovo valjda ide pod onom tvrdnjom koju ste valjali ovde, kako vole da budu beskucnici jer nemaju nikakvu obavezu i ne moraju da rade).

 

Postoje ocito stvari koje ti totalno ignorises ili eliminises, da su se jel, "uselili" na ulice uz pomoc vlasti kada je pocela pandemija i sve stalo. Dobro nisi napisala da su gradonacelnici isterivali ljude iz kuca licno i vozili ih busevima i izbacili na petoj aveniji. 😄 Strasno. 

Opet zamisljas nesto sto ja nisam rekla. Tu ti ne mogu pomoci. Kako je nesrecan izraz kad neko napravi kampove na ulicama? Kako to da opisem?

 

10 hours ago, Baby said:

I kakve veze ima u kojem delu grada se nalaze?! Ako nisu u centru, bice opet pod nekim tudjim prozorom, na nekoj drugoj ulici. Problem je sto ih ima toliko, a razloga milion za to, ali ne u tome ko vodi grad. Mozda da procitas? Stavila bih ti drugi link, desnicarskih vesti, ali mora da se upise, ovaj je besplatan, isto pise.. https://www.cnn.com/2019/12/03/us/newark-new-york-homeless-trnd/index.html

Evo, probao je i da ih iseli van centra, pa popio tuzbu. Mozda da ih pobiju, koje je resenje kada ih niko nece? Da ih lece nece, skupi su. 

Pa nije trebao da pokusava da ih prebaci nekom drugom kao odgovornost, nego da resava u svom ataru. I kakve veze ima sto je popio tuzbu, nista cudno za US, svako se tuzaka.

 

10 hours ago, Baby said:

I mogla bi malo da se informises oko SF, a ne nabacujes da gradonacelnici dovlace busevima beskucnike u centar grada. Mislim jbt gde je rezon da budes gradonacelnik i svesno unistavas grad koji zivi od stanovnika koji placaju porez a i od turista?! Veze s mozgom. Koji je cilj, da rasteras stanovnistvo i vladas gradom duhova?! Gradonacelnici sigurno ne uticu niti mogu da uticu na kolicinu poslova i visinu plata a bome ni na cene nekretnina. Mnogo faktora diktira sve to. 

 

https://www.npr.org/sections/money/2021/06/08/1003982733/squalor-behind-the-golden-gate-confronting-californias-homelessness-crisis

Mmmmm, bold, ajde nadji gde sam ja to rekla. Opet upotrebljavas svoju mastu umesto da citas sta pise. A koji je rezon, pa idi pogledaj njihove rezone, nesto inkluziva, i generalno los reasoning. mislim koji je rezon spustiti kaznu za kradju na misdemeanor do 950$? Imaju ga oni, neki livecarski BS kao kako je to kradja iz potrebe....pa da trebale im brendirane torbe is Neiman Marcus :classic_biggrin: potpuno ih razumem, imam i ja tu potrebu, ali za nju placam.

 

10 hours ago, Baby said:

Inace, ono sto si pisala kada ides na jug pa sve cisto. Jeste, Florida je cista uglavnom gde ljudi koji ne zive zalaze, ima i gde i nije ali mnogo manje nego u ostalim drzavama, a razlog tome je sto se Florida izdrzava od real estate para gde se slivaju sve svetske pare i ne zavisi mnogo od radne snage i income takse. 

 

 

Jug nije samo Florida. Ustvaru u tom putu koji pominjem nisam ni bila na Floridi, pricam bas o klasicnom jugu, Charlotte, Jacksonville ... taj jug. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Ne, ta budala je u San Francisku, gde je, sasvim u skladu sa zločinačkom ideologijom pred kojom kleči, legalizovala pljačku i time sasvim sigurno indirektno pobila više ljudi nego tatko.

 

Nisam bila sigurna jel iz LA ili SF.

Inace, resavanje problema sa beskucnicima u korenu, je vec neka druga prica. U ovom kontextu ja samo pricam o "progresivnim" odlukama, koje su taj problem, dal namerno ili iz nesposobnosti, a cesto verujem namerno, doveli u delove gde zive ljudi koji u stvari placaju porez, i to visok, i za to ocekuju odredjenu uslugu, kao sto je zastita od kriminala. Izmedju ostalog ti gradovi zive i od turizma, koje odbija takva slika u delovima koje turisti posecuju, i opravdano plasi. 

Ne pricam o prostoj optici, nego da su sad ti delovi postali manje bezbedni, i kriminal je u porastu, jer se zavisnici bodu na ulici, uznemiravaju ljude, pokusaji pljacke su sve veci... bez obzira da li su to samo kriminalni elementi, zavisnici ili mentalno bolesni.

Nisam corava, znaci direktno vidim sta se desava u Philliju i NYC. Bila sam u situaciji gde beskucnik spopada ljude na ulici u centru, u ono najboljem delu grada, ukljucujuci i mene, a da policija stoji na cosku i ne reaguje, iako on potencijalno moze da bude opasnost. u slucaju da je krenuo da nekog povredi, ne bi stigli da reaguju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

MIslim da si potpuno promasio fudbal. Beskucnistvo je pre svega problem mentalnih bolesti i zavisnosti, siromastvo je u glavnom posljedica toga. Na tom planu se gotovo nista ne cini, ljudi se ne lece i zavrsavaju na ulici. To ne moze da regulise trziste, nego jedino drzava sa svojim institucijama, tako da je npr u Juznoj Koreji gotovo zanemarljiv broj beskucnika, jer oni imaju najbolji zdravstveni sistem na svetu.

Ne znam odakle izvlačiš bilo šta od ovih podataka i zaključaka. Npr, gde god potražiš podatke o uzrocima beskućništva u SAD dobiješ nešto ovako:

 

https://www.expressnews.com/file/139/2/1392-1221-report-hhreport.pdf

 

City officials identified lack of affordable housing as the leading cause of homelessness among families with children. This was followed by poverty, unemployment and low-paying jobs. 

 

City officials also identified lack of affordable housing as the leading cause of homelessness among unaccompanied individuals. This was followed by poverty, mental health and the lack of needed services, and substance abuse and the lack of needed services. 
 

 

https://lafh.org/causes-solutions

FAMILIES:
(1) lack of affordable housing*
(2) unemployment
(3) poverty
(4) low wages


SINGLE ADULT INDIVIDUALS:
(1) lack of affordable housing
(2) unemployment
(3) poverty
(4) mental illness and the lack of needed services
(5) substance abuse and the lack of needed services

 

(zloupotreba supstanci u ovom slučaju uglavnom takođe posledica nezaposlenosti, siromaštva i pogrešnih životnih odluka (roditelja ili samog subjekta), a ne mentalnih bolesti)
 

 

Što se tiče Koreje, ne znam zašto njih ističeš kao dokaz toga da beskućništvo može da reši "drzava sa svojim institucijama", budući da tamo 90% ljudi ima privatno osiguranja, i 90% medicinskih ustanova je u privatnom vlasništvu. Drugo, ta zemlja je notorna po tome da među razvijenim zemljama imaju ponajmanji procenat mentalnih bolesnika koji dobiju medicinsku negu - taj procenat je u Koreji 15%, dok je u SAD 3 PUTA veći, oko 45%! Rečju, u SAD se se leči skoro svaki drugi čovek koji ima mentalne probleme, u Koreji tek svaki sedmi...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, bohumilo said:

Ne znam odakle izvlačiš bilo šta od ovih podataka i zaključaka. Npr, gde god potražiš podatke o uzrocima beskućništva u SAD dobiješ nešto ovako:

 

https://www.expressnews.com/file/139/2/1392-1221-report-hhreport.pdf

 

Jebiga Bohumilo, svaki dan ih gledam svojim ocima, najmanje 90% tih ljudi ima mentalne probleme, kao i probleme sa zavisnoscu (teska narkomanija)

 

32 minutes ago, bohumilo said:

Što se tiče Koreje, ne znam zašto njih ističeš kao dokaz toga da beskućništvo može da reši "drzava sa svojim institucijama", budući da tamo 90% ljudi ima privatno osiguranja, i 90% medicinskih ustanova je u privatnom vlasništvu. Drugo, ta zemlja je notorna po tome da među razvijenim zemljama imaju ponajmanji procenat mentalnih bolesnika koji dobiju medicinsku negu - taj procenat je u Koreji 15%, dok je u SAD 3 PUTA veći, oko 45%! Rečju, u SAD se se leči skoro svaki drugi čovek koji ima mentalne probleme, u Koreji tek svaki sedmi...

 

Nema veze, Koreja, Japan, pronadji sam zemlju za poredjenje.

U svakom slucaju tih 45% nije dovoljno, ali veliko je pitanje ko je tu ubrojan, jer za mnoge od tih ljudi se prakticno ni ne zna, jer nisu u sistemu, nemaju adresu, ne prijavljuju porez, neki su ilegalni imigranti itd itd. Vjerujem da je pravi broj mnogo veci od tih 45%.

Ti ljudi imaju ozbiljne mentalne probleme, ne moze se to porediti sa onim sto dodju kod doktora i kazu ne mogu da spavam, pa dobiju neke tablete za spavanje.

Nema grada u SAD ili Kanadi gdje nema beskucnika koji spavaju po ulicama, parkovima, griju se iznad sahtova.

Mozda nama koji smo dosli ovde i koji nismo prije vidjali beskucnike po nasim ulicama, to vise bode oci, nego ovim domacim koji su odrasli gledajuci ih i oguglali na te prizore.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Amigo said:

 

Jebiga Bohumilo, svaki dan ih gledam svojim ocima, najmanje 90% tih ljudi ima mentalne probleme, kao i probleme sa zavisnoscu (teska narkomanija)

Aaa, pa nema šta, ako ti to viđaš svojim očima svaki dan onda je to to, kakve zvanične statistike i kakvi bakrači - beležim, znači 90% (i to najmanje)!?

 

Evo i podataka iz Kanade, od nekih organizacije koji se ovim bave, no očigledno da ni oni nisu išli da gledaju svojim očima i da se uvere o čemu se tu ZAPRAVO radi:

 

https://www.homelesshub.ca/blog/what-are-statistics-homelessness-due-divorce

 

spacer.png

 

The Homeless Hub is a web-based research library and information centre representing an innovative step forward in the use of technology to enhance knowledge mobilization and networking.

 

The Canadian Observatory on Homelessness is the largest national research institute devoted to homelessness in Canada. The COH is the steward of the Homeless Hub.

 

 

1 hour ago, Amigo said:

Nema veze, Koreja, Japan, pronadji sam zemlju za poredjenje.

Pa pronašao sam Koreju, tj. ti si mi je pronašao i ona belodano svedoči da je tvoja teza pogrešna. Japan i Koreja IMAJU manje beskućnika ali razlog očigledno (iz podataka o tretmanu mentalnih bolesti) NIJE objašnjenje koje si ti ponudio, već je sličan razlogu iz kojeg npr Japan ima manje stope kriminala nego Amerika. Inače Japan je 90ih godina takođe imao veći problem sa beskućnicima koji se javio kao direktna posledica velikog finansijskog kraha koji se 1992. godine desio u toj zemlji, a što takođe lepo ilustruje moju tezu (i tezu SVIH ljudi koji se bave ovim problemom) o uzrocima beskućništva. Evo čak imaju i knjige koje su prevedene na engleski o tome:

 

We Are Not Garbage!: The Homeless Movement in Tokyo, 1994-2002

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Samo bih dodao ovo, ovi beskucnici koji spavaju po ulicama, to vise nije ni siromastvo, to je nivo ispod siromastva, niti jedno ljudsko bice ne zasluzuje takav zivot, pogotovu u najbogatijim drzavama.

Sta sve ulazi u ove statistike mi nije poznato, ali ova grupacija koja bukvalno spava po ulicama je jedna grupa koja ima teska mentalna i oboljenja od zavisnosti i koja prakticno ima male sanse, skoro nikakve da se lijece i da vlast najradije krese troskove na takve stvari, oni ne glasaju, vrlo je malo ljudi briga, samo ne zele da ih gledaju.

 

Kada gledas ove ljude, jasno ti je da oni nisu u stanju da rade i da se vrate normalnom zivotu bez strucne pomoci, a ko im moze pomoci, samo drzavne institucije, od zdravstvenog sistema, do suzbijanja narko bandi. Cak i relativno dobrostojeci, koji koriste skupi kokain, kada potrose pare, prelaze na jefitini kristal meth i fentanol, koji im  na kraju i dodje glave.

 

 

Jedno je citati o tome, a sasvim drugo gledati u zivo.

 

@bohumilo ja jako cijenim tvoje postove i interesuje me sta bi ti uradio sa ovim ljudima?

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

@AmigoTvoja percepcija tih beskucnika, je zato sto one koji su beskucnici iz drugih razloga, uglavnom ne vidis na ulici. Oni su najcesce u sklonistima. Pa tako mi vidimo ili se susrecemo sa onih 10-20% koji imaju mentalne probleme, ili zavisnost ili su kriminalci (a ima I onih koji prosto tako zive, ne interesuje ih smestaj). Zato ovo sto se desava na ulicama velikih gradova, nema veze sa ekonomskom krizom ni pandemijom, nego sa odlukama lokalnih vlasti koje koriste onaj deo beskucnika koji su stvarno posledica gubljenja poslova, licnih odluka I sl kao opravdanje.

Ne bih rekla da je bas problem za budzete tih gradova da rese nekako taj deo problema, nego nece. U NYC kad su objavili da ce da smanje budzet policiji, te pare su uzeli iz programa koji je bio namenjen bas problemu beskucnika.

Beskucnici se koriste u politicke svrhe. 

A onima koji se bune se prebacuje nedostatak empatije, ali uz svo duzno postovanje, ako mi neko razbije glavu na ulici, nemam gde da osecam empatiju. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

@AmigoTvoja percepcija tih beskucnika, je zato sto one koji su beskucnici iz drugih razloga, uglavnom ne vidis na ulici. Oni su najcesce u sklonistima. Pa tako mi vidimo ili se susrecemo sa onih 10-20% koji imaju mentalne probleme, ili zavisnost ili su kriminalci (a ima I onih koji prosto tako zive, ne interesuje ih smestaj). Zato ovo sto se desava na ulicama velikih gradova, nema veze sa ekonomskom krizom ni pandemijom,

 

To i ja kazem, bilo ih je i prije pandemija i bice ih i poslije.

 

8 minutes ago, Angelia said:

nego sa odlukama lokalnih vlasti koje koriste onaj deo beskucnika koji su stvarno posledica gubljenja poslova, licnih odluka I sl kao opravdanje.

Ne bih rekla da je bas problem za budzete tih gradova da rese nekako taj deo problema, nego nece. U NYC kad su objavili da ce da smanje budzet policiji, te pare su uzeli iz programa koji je bio namenjen bas problemu beskucnika.

Beskucnici se koriste u politicke svrhe. 

A onima koji se bune se prebacuje nedostatak empatije, ali uz svo duzno postovanje, ako mi neko razbije glavu na ulici, nemam gde da osecam empatiju. 

 

Prirodna stvar, nije ni meni prijatno da prolazim pored njih, jer se nikada ne zna sta se desava u njihovim glavama.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Amigo said:

 

To i ja kazem, bilo ih je i prije pandemija i bice ih i poslije.

 

 

Prirodna stvar, nije ni meni prijatno da prolazim pored njih, jer se nikada ne zna sta se desava u njihovim glavama.

Ali ih pre nije bilo tamo gde su sada, zato sto se to kontrolisalo, i radilo na tome. 

Link to comment
Share on other sites

Kakav covek:

My University Sacrificed Ideas for Ideology. So Today I Quit.

The more I spoke out against the illiberalism that has swallowed Portland State University, the more retaliation I faced

 

Svi oni koji misle da su napadnuti neki desnicari, trebalo bi da pogledaju ko su ljudi koji napustaju akademiju i medije.

izuzetno me plasi kako ce nam svet izgledati kad ove generacije kojima ispiraju mozak, preuzmu vodjstvo. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, MeanMachine said:

Ajde ovako da bi ti bilo jasnije sto pominjem 2008:

2-1024x699.png

 

Dakle kad imas ovakav rast to ne resavas policijom vec drugacije o tome ti pricam ali jbg tvoj stav je "hapsi nasa milicijo" jer tebi iz nekog razloga smetaju. 

 

Ali mi pricamo o onima sto ne spavaju u sklonistima. Ta kriva je recimo u NYC mogla da se preokrene da je De Blasio uradio ono sto se trazilo 2014, a to je da obezbedi gradnju  subsidized projekata. Ali on je to odbio. Kako mislis da je ranije resavano povecavanje - pa smestajem, i radom na resenjima.

Zato se na tim programima radi konstantno. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ali mi pricamo o onima sto ne spavaju u sklonistima. Ta kriva je recimo u NYC mogla da se preokrene da je De Blasio uradio ono sto se trazilo 2014, a to je da obezbedi gradnju  subsidized projekata. Ali on je to odbio. Kako mislis da je ranije resavano povecavanje - pa smestajem, i radom na resenjima.

Zato se na tim programima radi konstantno. 

 

Pa ako imas ovakav skok u sklonistima sta tek je sa ulicama? Sta tek ce biti ako se crne slutnje obistine konkretno kad krene naplata suludih mera za borbu protiv epidemije tipa nezabelezeno pritanje dolara i skoro nikakva pomoc stanodavcima ako sam dobro informisan pa sad WS lepo ide i kupuje cela naselja. Fora je sto elita kod vas ne vidi kakvo sranje moze da se desi ustvari vidi ali ih zabore dupe svi oni imaju opciju B gde ce da se presele ako sistem pukne. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Kada gledas ove ljude, jasno ti je da oni nisu u stanju da rade i da se vrate normalnom zivotu bez strucne pomoci, a ko im moze pomoci, samo drzavne institucije, od zdravstvenog sistema, do suzbijanja narko bandi.

 

Upravo ovo sto si sada naveo im moze odmoci, odnosno ovakve stvari dovode jos vise do siromastva i beskucnistva. To je ono sto ti bohumilo i pokusava reci, da drzavne regulacije i intervencije ne resavaju ove probleme, vec ih naprotiv stvaraju, sto se moze videti na primeru sa lokalnom regulacijom gradnje.

 

Cisto da dodam nesto u vezi toga, a to je da generalno regulacija gradnje i pokusaji suzbijanja "divlje gradnje" uveliko uticu na to da neko odustane od krova nad glavom, od papirologije i dozvola za gradnju do poreza i taksi, sve to demotivise investitore, a demotivacija znaci manje ukupne gradnje, sto znaci veca cena kvadrata i samim tim vise beskucnika na ulici.

 

Nesto o tome ovde:

 

https://talas.rs/2021/06/21/kako-divlja-gradnja-moze-da-doprinese-prosperitetu-o-znacaju-dela-misterija-kapitala/

 

Naravno nije ovo jedan jedini faktor, posto na ovakve stvari uvek utice vise faktora, sto je naravno i suprotno od onoga sto drzava radi, jer nema tu nikakve multivarijantne analize da se vidi koliko koji faktor utice i kako, nego se stvari gledaju po nekoj ideologiji. A i kada bi bilo takve analize ubrzo bi se uvidelo da je ulazak u kostac sa takvim problemima besmislen posao, jer su problemi multidimenzionalni, pa je neko jedinstveno resenje nemoguce, sto bi znacilo da drzava tu nema sta da radi, da intervenise, pomaze, mazi i pazi, jer time jos vise problema stvara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, Angelia said:

U ovom kontextu ja samo pricam o "progresivnim" odlukama, koje su taj problem, dal namerno ili iz nesposobnosti, a cesto verujem namerno

Ne verujem da je nesposobnost. Pre će biti da svesno ili nesvesno odgovaraju na pritisak woke aktivista. Iz istog razloga se dozvoljavalo antifi da divlja po volji. Tek kad je Tramp pao počeli su tu i tamo da ih disciplinuju kada baš preteraju.

 

23 minutes ago, Angelia said:

Svi oni koji misle da su napadnuti neki desnicari, trebalo bi da pogledaju ko su ljudi koji napustaju akademiju i medije

Baš će da gledaju. Glavni uspeh woke aktivista je što su uspeli dobar deo neobaveštenih levičara pa i deo centrista da ubede da je svaka kritika alt right, rasizam, mizoginija i transfobija.

Edited by Cyrus Smith
slovo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, MeanMachine said:

 

Pa ako imas ovakav skok u sklonistima sta tek je sa ulicama? Sta tek ce biti ako se crne slutnje obistine konkretno kad krene naplata suludih mera za borbu protiv epidemije tipa nezabelezeno pritanje dolara i skoro nikakva pomoc stanodavcima ako sam dobro informisan pa sad WS lepo ide i kupuje cela naselja. Fora je sto elita kod vas ne vidi kakvo sranje moze da se desi ustvari vidi ali ih zabore dupe svi oni imaju opciju B gde ce da se presele ako sistem pukne. 

Pa jbg odgovor NYC je da su policiji ukinuli budzet za homeless outreach. Ja I pricam o tome.

Pritiskaju investitore da grade affordable housing, sto naravno demotivise gradnju. I ovo sto su sad uradili sa moratorijumom je cist napad na privatno vlasnistvo. Preraspodela kapitala, a znamo kako se to zavrsava...

BTW De Blasio je I negde bezobrazno izjavio da za one koji zive u delovima koji su ugrozeni ogromnom navalom beskucnika, uvek mogu da se isele, tako da ....ne bih rekla da je slucajno.

 

 

Ps. Ja rekoh da ovakve stvari su dodvoravanje visoj srednjoj klasi I eliti, koje ustvari ti problemi ne doticu, jer ce prosto otici gde im je bolje. To smo videli u slucaju Kalifornije. Osecaju se bolje jer kao tretiraju sirotinju humano, a ustvari je to medvedja usluga. Zato I imamo woke klasu koja nema dodira sa realnoscu.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Veshtodel said:

Upravo ovo sto si sada naveo im moze odmoci, odnosno ovakve stvari dovode jos vise do siromastva i beskucnistva. To je ono sto ti bohumilo i pokusava reci, da drzavne regulacije i intervencije ne resavaju ove probleme, vec ih naprotiv stvaraju, sto se moze videti na primeru sa lokalnom regulacijom gradnje.

 

Hajd ti meni onda objasni kako bi ti konkretnno resio probleme mentalno oboljelih ljudi, kao i zavisnika, koji zive na ulicama?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Veshtodel said:

 

Upravo ovo sto si sada naveo im moze odmoci, odnosno ovakve stvari dovode jos vise do siromastva i beskucnistva. To je ono sto ti bohumilo i pokusava reci, da drzavne regulacije i intervencije ne resavaju ove probleme, vec ih naprotiv stvaraju, sto se moze videti na primeru sa lokalnom regulacijom gradnje.

 

Cisto da dodam nesto u vezi toga, a to je da generalno regulacija gradnje i pokusaji suzbijanja "divlje gradnje" uveliko uticu na to da neko odustane od krova nad glavom, od papirologije i dozvola za gradnju do poreza i taksi, sve to demotivise investitore, a demotivacija znaci manje ukupne gradnje, sto znaci veca cena kvadrata i samim tim vise beskucnika na ulici.

 

Nesto o tome ovde:

 

https://talas.rs/2021/06/21/kako-divlja-gradnja-moze-da-doprinese-prosperitetu-o-znacaju-dela-misterija-kapitala/

 

Naravno nije ovo jedan jedini faktor, posto na ovakve stvari uvek utice vise faktora, sto je naravno i suprotno od onoga sto drzava radi, jer nema tu nikakve multivarijantne analize da se vidi koliko koji faktor utice i kako, nego se stvari gledaju po nekoj ideologiji. A i kada bi bilo takve analize ubrzo bi se uvidelo da je ulazak u kostac sa takvim problemima besmislen posao, jer su problemi multidimenzionalni, pa je neko jedinstveno resenje nemoguce, sto bi znacilo da drzava tu nema sta da radi, da intervenise, pomaze, mazi i pazi, jer time jos vise problema stvara.

 

Hm posle rusenja zgrade na Floridi zadnje sto im treba je jos losija regulativa. Amerika ima odlicnu gradjevinsku regulativu i vrlo brz sistem dobijanja dozvola, nije to Srbija pa da se ceka na prikljucak godinu dana i slicno. Dakle nista ne fali americkim regulativama i smesno je potencirati to kao razlog za ovoliki broj beskucnika. Stvar je daleko slozenija.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Amigo said:

interesuje me sta bi ti uradio sa ovim ljudima?

U kom kapacitetu? Ja nisam ekspert u toj oblasti, postoje profesionalci koji se time bave i koji dobro razumeju šta su glavni problemi i koji su najbolji načini za pomaganje beskućnicima, i to bih prepustio njima, i šire, dobrim ljudima (pre svega iz lokalne zajednice) koji pomažu i doniraju u humanitarne svrhe (Amerikanci su narod koji (per capita i kao procenat GDP-ja) daleko najviše donira) da odluče kako će se taj problem rešavati i u kojoj meri (pošto uvek treba imati vidu da su, ako se uzme da je dato stanje sveta u ovom trenutku, resursi ograničeni, da možda postoje ljudi i mesta gde je još preče/efikasnije pomoći itd).

 

Imajući ovo na umu, ipak imam nekoliko generalnih hintova o tome kako na ličnom planu maksimizovati humanitarni autput (pošto imam bliske osobe koji se na ozbiljan način bave ovim). Prvo, dobro se raspitajte (smatrajte to kao donaciju u vremenu, npr, ovde i ovde) koje su najpouzdanije i najefikasnije humanitarne organizacije ili crkve koje se bave time što vas interesuju, koje će npr. spasiti najviše beskućnika po doniranom dolaru itd (npr. mnogo su efikasnije organizacije koje pokušavaju da beskućnicima restruktuiraju život (koji im kažu "ustaćeš tada, radićeš to, viđaćeš se sa ovim i ovim itd") umesto ovih koji im dele igle za drogiranje (što gradski oci često rade)). Ukoliko dajete više pokušajte na neki način da se obavežete da dajete redovno, svakog meseca, pošto ljude brzo popusti humanitarni entuzijazam. Zamolite organizaciju kojoj donirate da ne deli vašu adresu sa drugim organizacijama (pošto oni to često rade jer im je glavni cilj naći neko jezgro pouzdanih donatora) da ONI ne troše bespotrebno resurse na vas, da vas ne zovu i ne šalju pisma itd pošto je to sve nezanemarljiv trošak za njih. Ukoliko donirate manju sumu (recimo 50-100 evra godišnje) ili jednokratno, onda pre stavite taj keš u džep i dajte na ulici direktno (da se ne bi desilo da organnizacije kumulativno potroše više resursa u traženju vašeg novca nego što ste vi uopšte dali). Vezano za ovo, ako se nađete u gradu gde vidite da ima toliko prosjaka da je to već blizu nekog ekvilibrujuma u kojem je za isprošeni dolar potrebno da prosjak potroši dolar svojih resursa (kroz borbu za mesto na dobrom ćošku, ili neke još gore stvari) - kao što je to slučaj npr. u turističkim gradovima u Indiji - onda (da ne bi dodatno podsticali ovo iracionalno ponašanje) dajte novac nekome ko uopšte ne prosi nego radi nešto drugo a izgleda kao da mu treba, itd, isl...
 

Ali dugoročni recept je sa jedne strane, ekonomski rast, POVEĆANJE resursa koji su nam na raspolaganju, i sa druge podsticanje odgovornog i produktivng individualnog ponašanja (a ove dve stvari su usko povezane). Kao što rekoh, jedna od očiglednih prečica - koja je u stvari pravi autoput - je deregulacija gradnje (ukidanje raznih "zoning" zakona koji ljudima brane da grade na sopstvenom zemljištu), obaranje cene nekretnina za 50%, povećanje GDP-ja 25%. To je posebno relevantno za diskusiju o beskućnicima (i siromaštvu generalno), a čak i politički relativno lako ostvarivo. (Postoje još efikasnije prečice, kao što je potpuna liberalizacija imigracije (koja bi podigla svetski GDP za 100%) - uz neki modus ograničavanja političkih prava imigrnata - ali to je političko mnogo teže ostvarivo.) Dalje, ukidanje raznih nameta i zabrana na rad i zapošljavanje siromašnih ljudi, mladih ljudi, ljudi bez previše korisnih veština (npr. ukidanje minimalca i slično) - jer je legalno zaposlenje najbolji socijalni program - ali i generalno smanjenje ekonomskih zabrana, regulacija i poreza, što sve podstiče i proizvodnju bogatstva/blagostanja i otvaranje radnih mesta/poboljšavanje perspektiva za zaposlenje. Ukidanje raznih državih socijalnih programa koji podstiču neodgovorno ponašanje i od nesrećnika prave zavisnu političku klijentelu (tu funkciju mnogo bolje obavlja familija, crkva, komšije, privatne organiacije, ne i najmanje zbog toga što u tom slučaju ljudi znaju lično ko im pomaže i osećaju odgoovornost da unaprede svoju situaciju), ukidanje državnih programa za javno i asistirano stanovanje, delimična ili kompletna legalizacija tržišta narkotika te rapidno smanjenje zatvorske populacije koju bi to izazvalo itd, isl, to su sve stvari koje bi se, kako ja vidim, na duži rok pozitivno odrazile i na problem beskućništva...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, MeanMachine said:

 

Hm posle rusenja zgrade na Floridi zadnje sto im treba je jos losija regulativa. Amerika ima odlicnu gradjevinsku regulativu i vrlo brz sistem dobijanja dozvola, nije to Srbija pa da se ceka na prikljucak godinu dana i slicno. Dakle nista ne fali americkim regulativama i smesno je potencirati to kao razlog za ovoliki broj beskucnika. Stvar je daleko slozenija.

Uh nemoj da ti kazem sta je lose sa gradjevinskom regulativom... :classic_dry: To o cemu ti pricas funkcionise u manjim gradovima i predgradju. veliki gradovi su katastrofa po pitanju gradjevinske regulative. Naravno ne u poredjenju sa SR, tu smo zakon :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...