Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

56 minutes ago, DJORDJE said:

Prosli put kada je Trump smanjio poreze mene je to kostalo $9000 na godisnjem nivou, racunam da bih mogao bolje da prodjem sa ovim povecanjem.:classic_biggrin:

 

Gde ono bese ti zivis? Pazi uzmi u obzir da on ne menja tu stavku koja je tebe kostala, nego samo povecava ostale pa tako, mislim da ces se iznenaditi kako ces da prodjes sa ovim povecanjem.

Link to comment
Share on other sites

Nemjte da se uzbudjujete. Dems kostaju, a reps su dasrvinisticki zastranili. Sto se tice tax, Biden ce da doda tax cost onima koji rade, a neradnicima ce da kaze uzmite ovim budalama koje rade. 

@DJORDJE sto se tice tvojih $9k tax, Obama je radnike kostao mnogo vise kroz pokvareni marifetluk osiguranja koji zaposleni moraju da plate. Otvorio je vrata kompanijama da zahtevaju da svaki zaposleni mora da plati osiguranje, bez obzira da li su osigurani preko partnera. Taj je kostao izmedju $10k-$15k zavsno od osiguranja. Lopovi, lopovi, lopovi i lazovi. 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jedino sto se nadam je da mu nece proci ovaj plan.

 

@DJORDJE Vidi, nemam ja nista protiv da se koriste povlastice koje postoje, ionako nas deru gde god stignu. Medjutim ova administracija se malo zanela sa trosenjem - ali trose na budalastine, koje mi treba da odplacujemo. Prodaje se prica kako ce to da kosta bogate, ali kao i obicno nece, kostace nas prosecne. Nije valjda da neko zamislja da ce 28% placati Google i Apple? Pa nece, platice male firme koje ce se jos vise gusiti, a mi cemo to da osetimo na ceni proizvoda i usluga. Cuj, on ce lepo da poveca platu federalnim kontraktorima, mislim Dems, samo pravi sve veci i veci trosak na drzavni aparat. Da li neko sumnja da federalni kontraktori zive u siromastvu?

Jesi izracunao koliko trilliona je ovaj smo za 100 dana odlucio da ce da potrosi? A tek je poceo :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Jedino sto se nadam je da mu nece proci ovaj plan.

 

@DJORDJE Vidi, nemam ja nista protiv da se koriste povlastice koje postoje, ionako nas deru gde god stignu. Medjutim ova administracija se malo zanela sa trosenjem - ali trose na budalastine, koje mi treba da odplacujemo. Prodaje se prica kako ce to da kosta bogate, ali kao i obicno nece, kostace nas prosecne. Nije valjda da neko zamislja da ce 28% placati Google i Apple? Pa nece, platice male firme koje ce se jos vise gusiti, a mi cemo to da osetimo na ceni proizvoda i usluga. Cuj, on ce lepo da poveca platu federalnim kontraktorima, mislim Dems, samo pravi sve veci i veci trosak na drzavni aparat. Da li neko sumnja da federalni kontraktori zive u siromastvu?

Jesi izracunao koliko trilliona je ovaj smo za 100 dana odlucio da ce da potrosi? A tek je poceo :classic_biggrin:

Haha. Obrati paznju na reizbor guvernera Cali. Dems su plasirali pricu kako reps trose pare, koje guverner pokusava da da siromasnima. Naime, plasirali su pricu kako ovaj reizbor ima da kosta nevidjeno $$$$$, a reps je bas briga za problem homeless people. PFFF

Sit sam exYU komunistickog modela. :puke:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Haha. Obrati paznju na reizbor guvernera Cali. Dems su plasirali pricu kako reps trose pare, koje guverner pokusava da da siromasnima. Naime, plasirali su pricu kako ovaj reizbor ima da kosta nevidjeno $$$$$, a reps je bas briga za problem homeless people. PFFF

Sit sam exYU komunistickog modela. :puke:

Pa vidi, opet ce California i NY da nastradaju, meni nije jasno zasto glasaju svaki put da im bude sve gore i gore.

Kako ce to da kosta penzionere iz ove dve drzave, videce kad probaju da iskoriste svoj 401k, i drzava uzme preko 50% toga.

Link to comment
Share on other sites

Pa vidi, opet ce California i NY da nastradaju, meni nije jasno zasto glasaju svaki put da im bude sve gore i gore.
Kako ce to da kosta penzionere iz ove dve drzave, videce kad probaju da iskoriste svoj 401k, i drzava uzme preko 50% toga.
To ti je sindrom ušuškane nacije. Živi se dobro, primanja su extremno visoka, a samo su nekretnine skuplje. Sve ostalo je slična cena, kao i svuda. Glasači hoće Da se osećaju kao svetski ljudi koji brinu o svima, može im se, a onda glasaju da po svakom galonu plate za održavanje puteva, koje ben'inci akaju isto kao i EL automobili koji ništa ne plaćaju za puteve. Meni samo ta glupost pri glasanju nije jasna. Pa EL automobile još uvek voze oni koji mogu da spucaju $30k u auto. Opet sirotinja plaća. Ko je lud ja ne znam, samo znam da smh. Haha

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Jesi izracunao koliko trilliona je ovaj smo za 100 dana odlucio da ce da potrosi? A tek je poceo :classic_biggrin:

Promicu ti detalji. Sve su to programi od 15-20 godina, a finansiranje istih ce biti problem 48og ili 49tog predsednika.:classic_biggrin:

Cist populizam , ali dobro zvuci dok ne pogledas detalje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJORDJE said:

Promicu ti detalji. Sve su to programi od 15-20 godina, a finansiranje istih ce biti problem 48og ili 49tog predsednika.:classic_biggrin:

Cist populizam , ali dobro zvuci dok ne pogledas detalje.

Nadam se da si u pravu, jer ce neki da ih zaustavi.  

Ono sto si propustio, je da ce poreska politika ako prodje da se odnosi na 2021, a onda cemo par godina barem 3 da placamo za ovo. I to je previse.

To je ono sto mene plasi, posto ce vodopad veoma brzo da se pokaze.

 

Mogao si da mi kazes da ce i Obamacare proci, ne bih da te obavestim kako se to zavrsilo. To je isti razlog zasto ti ova administracija nece ukinuti SALT limit.

Samo ce da dodaju nacin kako da ti uzmu pare. Ili ce cela prica da padne zbog istog.

 

Pitala sam te gde zivis, ne zato sto me tacno interesuje nego zato sto si rekao da te kostalo 9k, a to mora da bude SALT deduction. Ja sam se upravo incorporirala, i planiram jos nekoliko zastita ...

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

Nadam se da si u pravu, jer ce neki da ih zaustavi.  

Ono sto si propustio, je da ce poreska politika ako prodje da se odnosi na 2021, a onda cemo par godina barem 3 da placamo za ovo. I to je previse.

To je ono sto mene plasi, posto ce vodopad veoma brzo da se pokaze.

 

Mogao si da mi kazes da ce i Obamacare proci, ne bih da te obavestim kako se to zavrsilo. To je isti razlog zasto ti ova administracija nece ukinuti SALT limit.

Samo ce da dodaju nacin kako da ti uzmu pare. Ili ce cela prica da padne zbog istog.

 

Pitala sam te gde zivis, ne zato sto me tacno interesuje nego zato sto si rekao da te kostalo 9k, a to mora da bude SALT deduction. Ja sam se upravo incorporirala, i planiram jos nekoliko zastita ...

Obecanje da ce sve to da plati famoznih 1% je za one koji nisu u stanju da barem povremeno ukljuce mozak i pogledaju brojke. Platice vecina kao i uvek. 

US adresa mi je Henderson Nevada.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DJORDJE said:

Obecanje da ce sve to da plati famoznih 1% je za one koji nisu u stanju da barem povremeno ukljuce mozak i pogledaju brojke. Platice vecina kao i uvek. 

US adresa mi je Henderson Nevada.

Naravno da ce da plati vecina, tako da mi je svako njihovo objasnjenje kako je ovo "porez za bogate" uvreda inteligencije.

 

Nevada mi nije obicno na radaru, mislim osim odmora u LV, rado ga se secam :classic_smile: ali nisam detaljno upoznata sa situacijom tamo.

 

Ali predpostavljam da si imao isto problem, kao dosta severnih drzava koje placaju velike drzavne poreze, a to je SALT. To ogranicenje su Dems zahtevali, u to vreme, a koje sad Reps ne daju da se ukine, go figure....

 

i kako ce da plati ostatak njegovog "programa" koji je najveci koji je neki predsednik trosio u svojih prvih 100 dana....

 

Ja uopste nemam dilemu da sam ja fiskalno konzervativna, takva sam realno celog zivota, iako nemam problem sa investicijama, da Biden stvarno ima investicije u programima, nema, ima samo trosi, trosi na neke sulude gluposti i socijalne planove. Imala sam visa ocekivanja od njega, i razocarana sam.

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2021 at 2:26 PM, DJORDJE said:

 

A bas se ocekivalo da donosi sve odluke umesto Bidena, da bi kriticari imali cime da se bave kad ono trt, nastavila je sa tradicijom nevidnljivih potpredsednika , bas kao sto je bio i Biden na tom mestu ili Pens posle njega.

Prvo, ipak se više očekivalo od Haris-Bajden (redosled) administracije koja je po rečima samog predsednika faza tranzicije ka punoj equity gde će sve pozicije biti idealno raspoređene prema procentima stanovništva.

 

Drugo, više sam mislio na njene poteze. Ne mora ona da donosi nikakve odluke (i bolje) ali propušta prilike da se više javno eksponira kao vrlo verovatni sledeći predsednik dal redovnim putem dal vanredno, ako se Bajden skotrlja niz stepenice aviona i slomi vrat što je realna varijanta. Eto, zadužena je za imigracionu krizu i ... ništa.

 

Možda se i sama uplašila mesta gde se našla. Ako se već insistiralo na ženi svaka je bila bolji kandidat od nje. Pa ona je ostala mutava i kada ju je Tulsi uništila navođenjem njenog ponašanja na mestu tužioca kada je slala crnce u zatvor bez pardona i pustila onog bednika da trune u zatvoru zbog proceduralne greške. Tek kasnije se branila optužbom da je Tulsi ruski agent kao da to ima ikakve veze. Katastrofa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
22 hours ago, JohnsonJ said:

Prvi rezultati popisa 2020. dovela su do izmena u distribuciji mesta saveznih država u kongresnom zastupanju. 

 

 

20210426_Metro_Census-5.png

Jel mozemo da primetimo ko je na vlasti u kojoj od tih drzava? 

 

BoA odradila istrazivanje i zakljucila da svima koji su imali primanja ispod 32k godisnje (americki prosek oko 33k) vise se isplati da ne rade i primaju drzavnu pomoc, pa zato imamo nezaposlenost na iznad 6%.

 

Proverili su i nezaposlenost u drzavama u odnosu na da li vlast drze Dems ili Reps, i nije bas iznenadjenje drzave koje imaju Dems na vlasti - imaju vecu nezaposlenost.

 

Nisam Baba Vanga, ali ajde da vidimo kako ce 2022 da izgleda, uopste me ne cudi da Biden pokusava da progura sve sto moze dok ima sansu, svo ovo trosenje para...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Stigla inflacija

Slaviša Tasić

 

Sneg je u decembru iznenadio putare; inflacija posle štampanja para iznenadila bankare.

Dolarska inflacija je prema juče objavljenim podacima veća od očekivane i sada je 4.2% na godišnjem nivou. Nije veća samo od očekivanja Feda ili administracije, nego i od tržišnih očekivanja izraženim raznim kamatnim stopama i spredovima. Veliki i pametni finansijski igrači su se svojim novcem kladili na jednu stopu inflacije, a došla je druga i veća. Razni anegdotski indikatori iz prethodnih nedelja – poskupeo čelik, poskupelo drvo – bili su na dobrom tragu.

 

Redovni čitaoci se možda sećaju izdanja ovog biltena s početka marta, sa porukama:

"Novčana masa SAD je u poslednjih godinu dana skočila kao nikada ranije."

"Ipak, finansijska tržišta o inflaciji ne brinu. Kao da se ništa ne dešava. "

I komentarom:

"Ja ne znam zašto su tržišta toliko mirna. Trebalo bi da više brinu o inflaciji."

Sada je jasno da je trebalo više da brinu. Ali zašto nisu?

 

I 2009. godine je Fed štampao mnogo para. Ali postoji razlika između 1) primarnog novca koji centralna banka štampa i 2) novčane mase koja se okreće u privredi. Prvo obično vodi drugom i lako ih je pobrkati. Ali nisu isto. Posle 2009. godine Fed je štampao dolare, ali istovremeno plaćao bankama da ih čuvaju na računima kod samog Feda. Zato sva ta primarna emisija dolara, ta čuvena kvantitativna popuštanja, nije dramatično podigla novčanu masu u ostatku privrede. Ostala je negde između banaka i Feda.

Sadašnje intervencije Feda očigledno jesu podigle novčanu masu (a pomenuto izdanje objašnjava i mehaničke detalje iza te razlike). Ovako izgleda njen rast u dolarima.

 

86d7e45a-a55a-4880-b7a7-21cf3b904d6c_882

 

Novčana masa M2 sa grafika pokazuje upravo koliko novca stoji na svim ličnim i poslovnim računima u stanovništvu i u privredi. Rast M2 iz 2009. ne možete ni primetiti na grafiku. Rast iz 2020-21. ne možete promašiti. Ovo je najbrži rast dolarske novčane mase otkad se ona meri.

Ako je sve to već mesecima poznato, zašto su očekivanja inflacije podbacila? I zašto su možda i dalje, čak i posle najnovije objave, preniska?

Ovo je moje najjednostavnije objašnjenje.

 

U ekonomskim i političkim stvarima znanje ne raste linearno. Ponekad je ciklično. Neke se stvari zaborave. Nakon četrdesetak godina stabilnosti bez ikakve inflacije u zapadnom svetu, i nakon deset godina velikih monetarnih intervencija koje nisu podigle cene, mnogi ne mogu da shvate da je inflacija stvarno moguća. To se dešava samo u Zimbabveu.

Neke poznate stvari su tako zaboravljene. Kad je Milton Friedman 1960-ih i 1970-ih ubeđivao Ameriku da su za inflaciju krivi Fed i štampanje para a ne misteriozni splet okolnosti, on nije izmišljao ništa novo. On nije izmislio kvantitativnu teoriju novca (štampanje para –> inflacija), već je nju izvukao iz zaborava.

Sadašnji trenutak podseća na ta vremena, kad se neke osnove moraju ponovo naučiti. Ne stvara štampanje direktno inflaciju, ta veza je stohastička i komplikovana. Ali staro dobro štampanje para ostaje najvažniji pojedinačni uzrok inflacije.

 

Inflacija nije svetski fenomen nego je specifična za valutu i za sada je vidljiva samo u dolarima. Evropska centralna banka je štampala, ali manje od Feda. Fed je od početka korone podigao svoj M2 za preko 30%, ECB za oko 10%.

 

Narodna banka Srbije striktno prati evro, mada je prošle godine na svoju ruku štampala dodatne dinare, a onda branila kurs prodajom evra iz deviznih rezervi. Ako se okane takvih ekskurzija i strogo drži evra, onda će Srbija pratiti inflaciju u evrozoni, a ona za sada ne pokazuje znake rasta.

 

https://tasic.substack.com/p/stigla-inflacija

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Screenshot-20210510-112758.jpg

 

Od pre par dana, vidim da sam zaboravio da pustim poruku. 

 

Elem, kad smo kod ekonomije, koju je kolega Veshtodel dotakao, udeo dolara kao svetske rezervne valute pao je ispod markera od 60%, te trenutno stoji na 59%.

 

1970. je komparativno držao 85%, 2001. 72%.

Edited by JohnsonJ
Link to comment
Share on other sites

Vratice se sve to u normalu, kad oni sto su gurali svakakve "virtue signaling" skontaju gde su se zeznuli:

 

REFUND the police: How US Cities are reversing cuts to police budgets and even increasing them by millions in NYC, Baltimore and LA as violent crime surges

Many major cities are reversing prior moves to defund police departments, requesting budget increases

They are reeling after violent crime soared when they slashed funding for cops last year

Murder rate jumped 30% on average last year across a sample of 34 American cities

Violent crime continues to increase sharply this year in cities including NYC and Chicago

Now Mayor de Blasio is seeking to reinstate $92 million in funding for new police precinct

Baltimore mayor wants $27 million funding boost after he led the charge to cut $22 million as councilman

Los Angeles mayor proposes increase of $50 million after $150 million in cuts last year

 

 

Znaci politicke igre preko ledja gradjana:

Out of the nation's 20 largest police departments, city leaders have already submitted next year's budget proposals for 12, and nine of those request funding increases ranging from 1 to 6 percent, according to the Wall Street Journal.

 

Necemo ni da pominjemo recimo Minneapolis i Portland, mediji se izuzetno prave blesavi na to sta se dogadja tamo. Treba sad pojesti sve ono sto su gurali cele prosle godine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...