Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

I sta ce tih 100,000 da urade u zemlji od 330 miliona? 

Number of military personnel

Army Active Duty471,990

Army National Guard336,388

Navy Active Duty325,395

Air Force Active Duty321,618

 

Itd...mislim to kad bi pokrenuli gradjanski rat, i svi oni koji podrzavaju proud boys uzeli pusku.

Cenis da se na skup u Portlandu pojavilo oko 1000 tih sto voze i po sat vremena....

 

Znaci molim te bez umisljenih ratova, pogotovo ne sa milicijama, njih i policija adekvatno kontrolise, dok recimo ove sto pale i pljackaju, ne kontrolisu.

 

Nije to 100.000 paramilicije imas na obe strane.

 

NFAC npr

228T2i_0PWqgZX500?type=webp_1024x576

 

A samo je pitanje momenta kad antifari shvate da puce su jeftine i daleko efikasnije od pracki, kamenica i slicnog.

 

I onda na ove proteste koji su bure baruta imas Donija koji kaze da ako i izgubi to priznati nece jer su postanski glasovi cista kradja a posto ima senat i vrhovni sud iza sebe nije nemoguce da se lepo izglasa da se isti ne racunaju.

 

I eto ti varnice za bure baruta.

 

Dakle niko ne prica o nekakvim secesijama tipa Teskasa ne znam odakle to ti izvali, vec pricamo o tome da ljudi krenu masovno da se puskaraju u Americi, i sama znas da ako necega imate to je oruzija.

 

Dakle neki vid gradjanskog rata, u tom slucaju mozes da zaboravis na vojnu silu Amerike jer ce se i ona podeliti.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

USA nije SFRJ, znaci imas mali broj secesionista u Texasu, to vise na nivou kolko budala ne zna koja je danas godina, nego bilo sta bitno, mozda neka mala milicija koja vise sedi i pije pivo, i masta o samoupravi, i onda ove Antifa falange koje hoce "Smrt Americi". Definitivno to nisu proud boys i Patriot Prayer .... Tako da ti je paralela besmislena.

Ni SFRJ nije bila "SFRJ" dok nije puklo, ali otisli smo od teme - u USA je prijetnja desnog terorizma realna, kao i prijetnja od lijevog terorizma. Kao nervoznog posmatraca sa druge strane granice, brine me kada predsjednik izdaje komande tim grupama, kada ni poslije 2 dana ne moze da prevali preko usta da ih osudjuje - "osuda sviju" nije vise dovoljna za situaciju koju je sam stvorio, i pothranjuje jos od Charlotsville-a...  I nije ovo nikakav spin - Mitch McConnel, kao vodje njegove partije smatra njegovo izbjegavanje osude neprihvatljivim!

 

A o riziku od raznih grupa - to procjenjuju drzavni organi za zastitu USA, kao FBI, ne ja kao posmatrac sa druge strane granice.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

 

Nije to 100.000 vec dosta vise naoruzanih imas daleko vise od tih milicija kojih imamo na obe strane.

 

NFAC npr

 

A samo je pitanje momenta kad antifari shvate da puce su jeftine i daleko efikasnije od pracki, kamenica i slicnog.

 

....

 

Dakle neki vid gradjanskog rata, u tom slucaju mozes da zaboravis na vojnu silu Amerike jer ce se i ona podeliti.

 

Naoruzanih imas kolko hoces, ali to ne znaci da hoce da idu po ulici i ubijaju komsije. Ti kao da nisi primetio da Antifa takodje ima naoruzanje. Samo kod bilo kakvog takvog sukoba, reaguje nacionalna garda i vojska, nema tu podele, zna se zasta oni sluze, za odbranu zemlje i Ustava. 

Medjutim on je tvrdio neko preuzimanje od proud boys, a ne lokalni sukob izmedju dve grupe. NFAC naprimer uopste ne napada Proud boys, pa oni su ista stvar skoro. 

Imali smo mi Wacco, pa nije izasla gomila naoruzanih civila da pocne rat.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ters said:

OK, moguce je da su brojevi drugaciji ali odnos snaga je ono sto je bitno, ja sam mislio da sam ih cak nesto umanjio, ali ocito to nije slucaj.

(Wikpedia kaze da je JNA 1990 imala manje of 275,341...) . 

 

Wikipedia svakakve neistine kaže. Jedino ako su uračunali zaposlene u SSNO i nastavnike ONO i DSZ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Naoruzanih imas kolko hoces, ali to ne znaci da hoce da idu po ulici i ubijaju komsije. Ti kao da nisi primetio da Antifa takodje ima naoruzanje. Samo kod bilo kakvog takvog sukoba, reaguje nacionalna garda i vojska, nema tu podele, zna se zasta oni sluze, za odbranu zemlje i Ustava. 

Medjutim on je tvrdio neko preuzimanje od proud boys, a ne lokalni sukob izmedju dve grupe. NFAC naprimer uopste ne napada Proud boys, pa oni su ista stvar skoro. 

Imali smo mi Wacco, pa nije izasla gomila naoruzanih civila da pocne rat.

Imali ste Wacco, ali niste imali ovakvu polarizaciju drustva.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ters said:

 

A o riziku od raznih grupa - to procjenjuju drzavni organi za zastitu USA, kao FBI, ne ja kao posmatrac sa druge strane granice.

Naravno, to ti i pricam, a ti brkas terorizam sa nekim gradjanskim ratom. Pravis paralele sa SFRJ i Hitlerom, koje uopste nemaju smisla. 

Veoma prosto, niko od njih trenutno ne moze da uradi nista osim teroristickog napada. Antifa sa druge strane smisnjeno napada drzavu u zakon, policiju, kako bi umanjila mogucnost da se takvi pokusaji zaustave.

 

5 minutes ago, Kronostime said:

Imali ste Wacco, ali niste imali ovakvu polarizaciju drustva.:default_coffee:

Nije to bas tolika polarizacija kako ti zamisljas. To je sve na nivou price. Ne pada na pamet Amerima da ratuju oko ideologije, neudobno, lose se placa, a verovatno nema ni internet....to oni ostavljaju onima koje placaju za tu udobnost.

Link to comment
Share on other sites

On 9/30/2020 at 8:58 AM, NMX said:

A sad-e, kakve su ti prognoze posle prve debate? U teoriji, trebalo je da bude glatkih 3:0 za Trampa, što sam i očekivao. Ovako, možda 1:0 uz gol iz poklonjenog penala. Kako ti se čini?

 

 

 

Losa debata. Svi su bili losi i Tramp i Bajden i moderator, jednom recju katastrofa. Generalno se slazem sa tvojom ocenom. Medjutim, primetio sam jednu stvar koja mi se uopste ne svidja i koja me pomalo brine. Primetio sam to jos kad se pojavila mogucnost za imenovanje sudije vrhovnog suda, a taj trend se nastavlja i dalje, sto znaci da je takva strategija. Prvo da se pohvalim dobrom prognozom ko ce biti nominovan jos prvog dana kad je to postalo aktuelno. 🙂 

 

On 9/19/2020 at 9:57 AM, A sad said:

Tom Koton je ime koje se sad najvise gugla u USA, ali to bi bila pogresna odluka. Najbolje bi bilo da se spremi Amy Coney Barrett. 

 

Amy Coney Barrett je najbolje resenje za Vrhovni sud i sa strucnog aspekta i sa ideoloskog aspekta, ovo drugo je moj subjektivni stav, tj iz mog ideoloskog aspekta i iz perspektive prosecnog republikanca. Neminovno se radi o vrhunskom strucnjaku, od imena koja su bila u opticaju ona je svakako bila najbolji izbor. Zena koja je jos uvek mlada i ima sve predispozicije da postane jedan od najboljih strucnjaka u istoriji suda. Medjutim, izbor sudije vrhovnog suda nije samo pitanje struke i ideologije vec i politike, posebno kad je to ovoliko blizu izbora. Ona je politicki los izbor. Malo demokrata ce je podrzati (za apelacioni sud glasala su tri dem senatora, ali jedan od njih vise nije senator, ostali su Tim Kejn i naravno Dzo Mencin) i ona je kandidat koji ce izazvati veliko nezadovoljstvo kod demokratskog birackog tela (onog liberalnijeg). Sa druge strane na prvi pogled ne donosi nista novo republikancima, mada utice na dizanje entuzijazma kod baze, jer je ona prvi izbor republikanskih biraca. 

 

Pisao sam vec o tome da je medju republikancima bila velika rasprava nakon Romnijevog poraza kojim putem krenuti. Pobedila je Kruzova opcija prema belim konzervativcima koju je Tramp uspesno sproveo na iznenadjenje svih. Ova kampanja je na svom pocetku delovala da se Tramp sada vise okrece ka manjinama sto je i rezultiralo popravljanjem procenata medju tim birackim telom, medjutim Tramp ravi zaokret nominacijom za vrhovni sud i to potvrdjuje na prvoj debati. Znaci Tramp se okrece istoj onoj strategiji koja mu je donela pobedu na proslim izborima. Medjutim protivnik nije isti. Hilari je neko koga konzervativci smatraju za arhineprijatelja i ko je uticao na to da Tramp dobije ogromnu podrsku konzervativnog birackog tela bez obzira na otpor prema njemu u delu republikanskog establismenta. Bajden je nesto savim drugo, on ne moze da izazove taj efekat kod republikanskog birackog tela. Deluje i da su Trampovi stratezi promasili u proceni ko ce biti kandidat demokrata i da su bili sigurni da ce to biti Sanders, eventualno da ce Bajden dobiti prajmarise na prevaru (pisao sam na startu prajmarisa zasto ce pobediti bas Bajden) i da su kampanju podredili tome. Jednostavno napadati Bajdena da je radikalni levicar ne stoji, jer on to jednostavno nije bez obzira na njegovo okruzenje. Sa ACB Tramp dobija nacin kako da ponovo radikalizuje svoju bazu i da njegova retorika ponovo dobije smisao. Evangelisti (da ne bude zabune ovaj termin nema isto znacenje sa terminom evangelisti koji se koristi kod nas, ali nemam bolji prevod) su odusevljeni njenim izborom iako je katolkinja, born again takodje. Znaci Tramp u toj populaciji zeli da ponovo dobije 80+% podrske uz veliku izlaznost, ovaj izbor moze dovesti do toga. 

 

Republikanci zele da iskoriste to sto je ona katolkinja da pridobiju veliku katolicku zajednicu u Rust Beltu, sa druge strane racunaju da njenim izborom ne mogu izbubiti na jugu i medju latinosima jer su oni svakako konzervativni tako da ce im odgovarati izbor konzervativnog sudije. Vec su krenuli sa tom pricom, forsira se da su demokrate protiv nje samo zato sto je ona katolkinja... Osnov za te tvrdnje im je senatska rasprava gde su neki demokratski senatori, posebno Diana Finstajn kao glavni razlog protivljenja njenom izboru navodili upravo njen katolicki svetonazor (ACB je izrazito religiozna osoba). To mozda i nije losa ideja, radi se o konzervativnom birackom telu, uglavnom radnickoj klasi, ali tradicionalnim demokratskim biracima. Oni su poceli da se okrecu ka republikancima, medjutim jos uvek dosta svinguju i taj proces okretanja republikancima je spor i dugotrajan. Ovo moze biti dobra stvar za Trampa u Rust Beltu. Medjutim, demsi se protiv ovoga mogu boriti vrlo lako i spreciti vecu stetu. Jednostavno u svojoj kritici potpuno izostave njen katolicizam, plus Bajden zaigra na kartu svog katolockog porekla...

 

Debata je samo potvrdila ovu Trampovu strategiju. Zasto se slazem da je +1 za Trampa. Mene ova debata dosta podseca na prvu debatu Tramp-Hilari. Tramp je nastupio agresivno i pokusava da uvuce Bajdena da se rvu u blatu. On se obraca svom birackom telu, njegov prosecan glasac je beli muskarac srednjih godina, takav nastup prolazi kod te populacije svuda na svetu. Jednostavno, oni se loze na to. Tramp igra svoju igru i salje poruku svojoj bazi, podize joj entuzijazam i mobilise za izbore. Bajden se drzao dobro jedno vreme i onda usao u taj mulj zajedno sa njim, jbg kad se rves sa svinjama, svinja uvek pobedi. Bajden ima prednost u zenskom birackom telu, a zene ne vole takvo ponasanje. Jedna debata ne resava mnogo, ali Tramp ce nastaviti da ga uvlaci u taj nacin debate. Cilj je demotivisati deo zenskog birackog tela da ne glasa za Bajdena. Znaci ne da glasaju za Trampa, vec da ne glasaju za Bajdena, da ne izadju na izbore. Od dva svoja cilja Tramp je u prvom uspeo u potpunosti, a drugi je poceo da ostvaruje, zato plus jedan. Realno, trebao je da pobedi sa vecom razlikom, ali nije se proslavio ni u prvoj debati protiv Hilari, predstoje jos tri.

 

Zasto se sve ovo meni ne svidja? Nikad nisam bio pristalica te teorije da ima dovoljno belih konzervativaca da republikanci mogu da pobedjuju na izborima. OK Tramp me je demantovao, ali to ne moze da da dovoljno dobre rezultate na dugi rok, samo kratkorocno. Tramp jeste dobio izbore prosli put, ali je izgubio popular vote i ici na isto i ovaj put je jako rizicno. Da su izbori bili pre godinu dana to bi bila druga prica, sada je logicno da je on deo biraca koji su swingnuli od demokrata ka njemu izgubio. Jednostavno Bajden je drugaciji kandidat od Hilari i mnogo prihvatljiviji za bele birace od nje. Tramp pokusava da ih vrati i svi ovi potezi su usmereni na tu stranu. To je sve ok, ali on je morao da se okrene ka Latino populaciji koja mu se otvoreno nudi. Sve TV ankete oko debate su pokazale da je Bajden dobio debatu, jedino ona televizija na spanskom je pokazala ubedljivu pobedu Trampa. On se tom birackom telu prakticno uopste ni ne obraca. Mogao je da ih zakuca sa predlogom Lagoe za vrhovni sud i propustio je veliku priliku za to. I dalje ima sanse, ali kao da ne zeli da iskoristi tu priliku. U Koloradu prakticno da nije ni vodio kampanju, u Arizoni se smanjuje budzet, u Nevadi je bio samo jednom, Nju Meksiko je zaboravio i da postoji. Mozda je on siguran u pobede u Floridi i Arizoni i smatra da nema potreba da previse gleda na tu stranu, te mu treba samo jos jedna drzava iz Rust Belta za pobedu. Mada uz sve probleme koje republikanska stranka ima u Arizoni tamo se nikako ne moze biti siguran, za Floridu se vec slazem. Ne znam, ja bi ipak gledao da pridobijem sto vise latinosa i da tu napravim neki balans, sa gubitkom glasova medju belcima.

Takodje izborom Lagoe, ili npr Dzoan Larsen( izuzetno popularna sudija iz Micigena) ne bi toliko podigao entuzijazam kod svog birackog tela, ali on je i ovako prilicno visok, ali bi mogao da ga spusti medju demokratama. To su sudije za koje bi glasao daleko veci broj demokrata nego sto ce za ACB, pa bi se demokratskom birackom telu poslala veoma cudna poraku koja bi sigurno razocarala deo biraca. 

 

On je propustio te dve opcije i izabrao formulu sa proslih izbora. Videcemo da li ce mu se to obiti o glavu. Ova taktika mnogo zavisi od debata, ali i od diskusije u senatu. Sve se brzo menja, izbori su jos daleko... 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Angelia said:

Naravno, to ti i pricam, a ti brkas terorizam sa nekim gradjanskim ratom. Pravis paralele sa SFRJ i Hitlerom, koje uopste nemaju smisla. 

Veoma prosto, niko od njih trenutno ne moze da uradi nista osim teroristickog napada. Antifa sa druge strane smisnjeno napada drzavu u zakon, policiju, kako bi umanjila mogucnost da se takvi pokusaji zaustave.

 

Nije to bas tolika polarizacija kako ti zamisljas. To je sve na nivou price. Ne pada na pamet Amerima da ratuju oko ideologije, neudobno, lose se placa, a verovatno nema ni internet....to oni ostavljaju onima koje placaju za tu udobnost.

 

Paralele su tu iskljucivo radi dvije stvari:

 

1) objasnjavaju moje razmisljanje, koje je formirano na osnovu dogadjaja koje sam osjetio na svojoj kozi - moje iskustvo je iskustvo SFRJ i njenog raspada, u kojem sam posmatrao neobicne metamorfoze pristojnih, porodicnih ljudi u neprepoznatljive oblike zivota, i zbog toga naglasavam da nije potrebno mnogo da ljudi zamijene manje ili vise stabilan, ako vec ne potpuno udoban, zivot za rat. SFRJ je bila na udaru nacistickih grupa tokom sitave svoje istorije, ali one nisu bile problem dok im zvanicnici nisu dali legitimitet, dovodeci ih u zemlju, revidirajuci istoriju ali i direktno im komandujuci. Ustaske grupe su upadale u SFRJ, naoruzane, opremljene, sa jasnim ciljem i prje 90'tih, ibile razbijene u roku od odmah.... Postale su problem za sve nas tek kada ih je Tudjman legitimizirao i doveo nazad iz tih nekih Argentina, Kanada i slicno. To je proces koji je u toku u USA danas - Tramp legitimizira naciste i rasiste. Stand by prude boys je po mom misljenju ( i ne samo mom ) stravicna izjava, koju je imao priliku da popravi - a on cuti, sada vec dva dana.

 

2) objasnjavaju kako se od naoko malih i beznacajnih stvari desavaju promjene koje su promijenile istoriju - previse je primjera u kojima je sacica ljudi nasiljem donosila promjene covjecanstvu. Lenjin, Hitler, Musolini, Mao - 10,20, 30 hiljada jurisnika je dovoljno za prevrat. Kastro je uvukao Kubu u tragediju sa 82 covjeka pod oruzjem !!! Na kraju krajeva meni je nebitno da li je na ulici jedan nacista sa puskom ili 5,000 naoruzanih militanata (protiv kojih vojska ne reaguje i ne pokazuje namjeru da reaguje), dok god im predsjednik daje naredjenja da budu na stand by.  Oni imaju puske, ja je nemam a i da imam ne bih bio spreman da je upotrijebim. Lijevi ekstremisti su isto tako zastrasjuci, ali  policija i vojska u USA imaju istoriju zaustavljanja lijevih radikalnih pokreta svim sredstvima (pa i ubistvima u drugim zemljama kao ubistvo Allendea ili Che-a), i zbog toga ja ne vidim lijevu prijetnju USA u ovom trenutku.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Taktika sa uvlačenjem Bajdena u blato je bila očigledna i primetno je bilo da je Bajden dobio uputstva da izbegava to međutim naseo je na provokaciju oko sina i tu je verovatno izgubio par poena. Međutim ako se promene pravila debate mislim da to više neće moći da se sprovede u delo jer replika ne bi mogla da prekida drugu stranu i samim tim bi bilo nemoguće da nekog izazovete da uđe u neki klinč kakav Trampu odgovara jer se taj drugi neće čuti dok ne dođe red na njega da govori. Takođe ovo bi bio veliki hendikep za Trampa jer on se uglavnom jako slabo razume u stručnije stvari i manje više osim ekonomskih pitanja na sva ostala će fajlovati, što smo videli i u ovoj prvoj debati.

 

Ja ne videh da većina ovo tretira kao Bajdenovu pobedu, mada nisam mnogo ni istraživao da budem iskren. Ono što sam ja čitao uglavnom se svodi da su svi fejlovali i propustili šansu u ovoj debati. No videćemo sledeće nedelje kada budemo imali istraživanja koja će pokriti i uticaj debate.

 

Ovo što reče A Sad kakav je Bajden kandidat je ono što sam ja pričao još za vreme primaries. Bajden nije najbolji kandidat ali je najgori suparnik za Trampa, kao i kombinacija sa Heris. Jednostavno previše su tupe bile sve optužbe Trampa da bi mu dale ono dok je bio borac protiv establišmenta koga je predstavljala Hilari. Toga više nema i to je glavni problem zašto taktika iz 2016. ne može dati rezultate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, A sad said:

 

Takodje izborom Lagoe, ili npr Dzoan Larsen( izuzetno popularna sudija iz Micigena) ne bi toliko podigao entuzijazam kod svog birackog tela, ali on je i ovako prilicno visok, ali bi mogao da ga spusti medju demokratama. To su sudije za koje bi glasao daleko veci broj demokrata nego sto ce za ACB, pa bi se demokratskom birackom telu poslala veoma cudna poraku koja bi sigurno razocarala deo biraca. 

 

On je propustio te dve opcije i izabrao formulu sa proslih izbora. Videcemo da li ce mu se to obiti o glavu. Ova taktika mnogo zavisi od debata, ali i od diskusije u senatu. Sve se brzo menja, izbori su jos daleko... 

Pa i ja bih birala Lagoa, mislila sam da bi bilo bolje da je isao na Latinose, umesto ACB koja mi donosi manje-vise ono sto je vec imao.

Ali on je izabrao. i videcemo kako ce da prodje, ona cak moze da bude negativna da kad udje u SC republikanci ga drze jako dugo, pa mozda izgube entuzijazam, osim ako Dems ne nastave da prete da ce ako dobiju predsednika prosiriti SC. Onda ce konzervativci izaci masovno.

15 minutes ago, ters said:

 

Paralele su tu iskljucivo radi dvije stvari:

 

1) objasnjavaju moje razmisljanje, koje je formirano na osnovu dogadjaja koje sam osjetio na svojoj kozi 

Ne postoji takva paralela u USA. Ona nije SFRJ, i totalno je suprotno, tako da to iskustvo ne moze da ti daje takve strahove.

 

15 minutes ago, ters said:

Lijevi ekstremisti su isto tako zastrasjuci, ali  policija i vojska u USA imaju istoriju zaustavljanja lijevih radikalnih pokreta svim sredstvima (pa i ubistvima u drugim zemljama kao ubistvo Allendea ili Che-a), i zbog toga ja ne vidim lijevu prijetnju USA u ovom trenutku.

 

 

Ali se protiv levih extremista ne radi nista vec 10 godina, nego se manje vise tretiraju kao "nasa deca", i u tome vidimo koliko su ojacali u 10 godina. Znaci zato su opasnost, da su zaustavljeni kao desni extremisti, problem ne bi postojao.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

Ja ne videh da većina ovo tretira kao Bajdenovu pobedu, mada nisam mnogo ni istraživao da budem iskren. Ono što sam ja čitao uglavnom se svodi da su svi fejlovali i propustili šansu u ovoj debati. No videćemo sledeće nedelje kada budemo imali istraživanja koja će pokriti i uticaj debate.

 

 

Ja sam debatu dozivio kao Bidenov opstanak u trci, a ne pobjedu... Nije izgubio podrsku onih od kojih je vec ima, a kazu da je broj neopredjeljenih sada jedva nekih 3%  Mislim da ce se do kraja stvari slicno odvijati - uglavnom  jalova prica koja nece imati uticaj na konacni ishod. JA ne vidim pitanje i odgovor koji bi mogli promijeniti misljenje jednog republikanca da glasa za Bidena i obratno - demokratu da glasa za Trumpa. Najvise sto se moze desiti je da  neki mali procenat biraca preskoci izbore... 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ne postoji takva paralela u USA. Ona nije SFRJ, i totalno je suprotno, tako da to iskustvo ne moze da ti daje takve strahove.

 

Nadam se da se slazes da ne mozes znati sta meni moze dati strahove? Kao sto i ja ne mogu razumjeti kako mozes podrzavati politicara za kojeg su zene niza bica? I kao sto ne mozes garantovati da je USA totalno suprotno od SFRJ:

 

Sarajevom se osamdesetih pricala smijesna pricica koja se nikada nije dogodila, ali kad god mi neko kaze da mu vjerujem na rijec bez nekih opipljivih dokaza (ili uprkos suprotnim dokazima), ja se sjetim te pricice koja ide ovako:

 

Marijan Benes je bio profesionalni bokser, prvak Evrope u svojoj kategoriji koji je zelio da postane sampion svijeta. U tom pohodu na titulu, neki od menadzera je shvatio da svaka borba nosi mnogo novca, i stoga je nekom od bosanskih manjih gradova zakazao borbu Benesa sa prvakom Afrike - neki kombinat je dao halu, 2000 ulaznica su nesto podijeljene preko sindikata tog kombinata kao naknada za troskove hale, a ostale rasprodane po visokoj cijeni. Nikome nije poznato kada je menadzer shvatio da moze zaraditi jos vise ako ne plati premiju prvaku Afrike,  ali se to navodno desilo i rezultiralo dovodjenjem laznog prvaka Afrike (pred internet vrijeme - sira javnost nema nacina da provjeri) po nizoj cijeni..I ne samo lazni prvak Afrike, nego i lazni bokser... Student veterine sa Zelenortskih Ostrva (Cape Verde) sa fakulteta u Sarajevu, jedan od dvadesetak stranih studenata tih godina je pristao da udje u ring za 1000 DM  i protrci jednu ili dvije runde pod laznim imenom, uz garanciju menadzera da "Benes sve zna" i da  zato "nece Benes jako udarati". Drugi dio price je da taj isti menadzer nije smio pomenuti tu prevaru Benesu koji je bio posten sportista, i koji je jadnika teskog nekih 60 kila (borili su se u toj kategoriji), nokautirao u 8-oj sekundi serijom od 4-5 udaraca u glavu.... Narod je navodno slavio jos jedan uspjeh naseg sporta, korak ka tituli, i superiornost naseg boksera, studentu su u bolnici Kosevo namjestili vilicu, a od novca je dobio samo prvi dio od 500 DM - ali je "nece Benes jako" ostalo kao pouka i izreka...

 

A da postoji samo jedna recenica u kojoj je trenutni predsjednik USA nedvosmisleno, bez "ali", "svi" i slicno, osudio rasiste i naciste, ja vas ne bi davio glupostima...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro sad bar da razumemo taktiku.
 

Ponasaj se kao svinja, ali ono do koske da se zgadi senzibilnim glasacima, tako da svinje odluce izbore.


Dobro da ih ne zakljucaju u kucu ili traze da slikaju glas. 

Citam nedavno kako je na kraju prosle godine otisao onaj od brace Kochs zaturen i uprkos milijardama, bas onako cinicno i “hriscanski” tretiran kao i sve ono sto je finansirao. 🤢

 

 

https://www.msn.com/en-us/news/crime/ex-bodyguard-claims-david-kochs-widow-used-code-words-to-lie-to-billionaire-before-his-death-and-asked-nurses-to-lock-him-in-a-room-during-dinner-party/ar-BB176eHT
 

 

 

Edited by Plavi Golub
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

 

Opet se vracamo na osnovne postavke - ne postoji "nasa" strana, nego samo "moja" i "vasa" - to radimo svi prema potrebi, ukljucujuci i mene i tebe.  Od pocetka diskusije o ACB ni jednom rijecju nisam ucestvovao, niti sam je "razvlacio" po bilo kojem osnovu - iz tri razloga:

 

1) ne znam dovoljno o njoj, 

2) njeno imenovanje je u okviru zakona koji su na snazi i koje su dobrim dijelom oblikovale obje partije 

3) njeno imenovanje je izvjesno i ne moze se zaustaviti, tako da je protivljenje samo trosenje energije

 

"Take one for the team" nije izmisljeno, sama Sarah Huckabee je o tome govorila povodom promocije svoje knjige, a kontekst u kojem je Tramp to upotrebio je potpuno drugaciji od konteksta u kojem bi se upotrebilo za muskog clana tima. Kao sto rekoh, to je nivo Velje Ilica.

 

Kellyane Conway jeste snazna, nezavisna i inteligentna - u tome se potpuno slazem sa tobom.  To je jedna zena u administraciji.... PArdon - dvije racunajuci "scer".

Pa, ne slažem se u potpunosti. Postoji strana koja ima dvostruke standarde, napad na "naše" žene je mizoginija a na "njihove" nije because reasons. Tvoji stavovi korespondiraju sa tom grupom ali ako izdvajaš mišljenje o ACB good for You.

 

Ja sam odgledao deo intervjua Huckabee sa Ben Shaprom gde nije spominjala take one for the team ali jeste da joj je Tramp pružio podršku kada su je napadali mainstream mediji. Kao i sve što ima veze sa Trampom, uostalom. Zato sam i napisao ako nije izmišljeno mada bi bolje bilo spinovano jer je okretanje svega što Tramp radi i govori na najgore moguće interpretacije toliko da sam počeo da apriori pretpostavljam da je baš to slučaj kada čujem bilo šta o njemu. Uzevši u obzir kako je bilo lako obrnuti narativ o pobedi muškarca nad ženom ako nađem vremena pokušaću da nađem to čemu pričaš. Velika je verovatnoća da ću zaključiti drugačije kada vidim ta je tačno Huckabee rekla.

 

 

7 hours ago, ters said:

 

O ne, religija, Islam pogotovo, negira identitet, i zamjenjuje ga ropstvom i pokornoscu prema visem bicu.

Ne razumem zašto misliš da islam negira identitet. Apsolutno postoje ljudi koji su spremni da ljude tretiraju različitio u zavisnosti od pripadnosti islamu, dakle identity politics.

 

Opet izbegavaš da odgovoriš da li je Bosna bila bolja kada se govorilo "ja mislim" i "nisi u pravu zbog razloga x" ili kasnije kada je to postalo "ja kao Srbin/Hrvat/Bošnjak mislim" i "nisi u pravu zato što si Srbin/Hrvat/Bošnjak". Zašto misliš da je tretiranje pojedinaca isključivo kao dela šireg kolektiva dobro u USA a loše u Bosni (ako tako misliš)?

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

Za tebe je manje, za mene je vece. 

 

  Agreed. 

8 hours ago, Baby said:

 

Nigde ne postoji nikakva indicija da bi Bajden napravio socijalisticku ili komunisticku drzavu, osim sto se prelivaju razne ultra leve ideje na njegova pleca od strane onih kojima je Trampov fasizam, mizoginija i rasizam sasvim prihvatljiv. 

Biden je Hindenburg, misli da može da kontroliše nalet identarijanaca iz demokratske stranke ali pre će biti da će oni njega da kontrolišu ili da ga se oslobode. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

@boxcube

 

https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-biden-condemn-violence/fact-check-joe-biden-has-condemned-violent-protests-in-the-last-three-months-idUSKBN25V2O1

 

Bajden niti organizuje, niti podrzava nasilje. On jedino sto je rekao da antifa nije organizacija, sto je tacno i da zbog toga ne moze da osudi organizaciju, ali osudjuje dela. 

 

Tako da bohumilov zakljucak i spin je cista glupost i lupetanje. 

 

Na drugu stranu imas Trampa koji kaze supremistickoj organizaciji "stand by" a sutradan pojma nema ko su... 

Jos je u toku debate trazio da mu se specifira ime neke organizacije, a komentar je usledio nakon navodjenja doticne. 

 

 

Sto je neistina posto je antifa i te kako organizacija. Kancelarija, broj telefona, veb prezentacija i registrovani LLC nisu preduslovi za organizaciju. Svo njihovo delovanje od toga kakve informacije poseduju, gde i tacno kada se pojavljuju, kako se obvestavaju na licu mesta kao i da doksuju ljude i coporativnoi im idu na kucu jeste pokazatelj da JESU organizacija i nista drugo. Rekao bih da Bajden laze ali posto ne zna sta je rekao pre 15 minuta to ne mogu tvrditi nego da samo prenosi neistine kao i svi mas mediji kao i svi koji pate od TDS. 

 

Tako da ne, ovo sto ti pricas su ciste prekopirane gluposti iz mas medija koji povecavaju broj lazi po satu eksponencijalnom stopom. Ali kao sto sam reko tvoj problem je sto imas TDS i sto prepisujes od lejmstrim dinosarusa. Ne uporedjujes suportstavljane stavoe i ne razmisljas nesto preterano. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

Kao nervoznog posmatraca sa druge strane granice, brine me kada predsjednik izdaje komande tim grupama, kada ni poslije 2 dana ne moze da prevali preko usta da ih osudjuje

 

Ovo silovanje o "Trampovim Proud Boys" je prešlo sve granice. Dovoljno je 15 sekundi gledanja:

 

 

"I don't know who the Proud Boys are" i to je sasvim moguće. I kod nas je pravom ratu prethodio medijski gde se ciljnoj grupi sve kod drugih predstavljalo kao provokacija i priprema za rat.

 

Takođe, Trampov otpor da osudi nešto što mu podmetnu u ovakvom duelu je razumljiv, definicije su toliko proširene i obesmišljene da se skoro sve može ugurati pod stavkom rasisti, beli šovinisti i slično. 

 

Edited by Cyrus Smith
dodat zadnji pasus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, boxcube said:

 

Sto je neistina posto je antifa i te kako organizacija. Kancelarija, broj telefona, veb prezentacija i registrovani LLC nisu preduslovi za organizaciju. Svo njihovo delovanje od toga kakve informacije poseduju, gde i tacno kada se pojavljuju, kako se obvestavaju na licu mesta kao i da doksuju ljude i coporativnoi im idu na kucu jeste pokazatelj da JESU organizacija i nista drugo. Rekao bih da Bajden laze ali posto ne zna sta je rekao pre 15 minuta to ne mogu tvrditi nego da samo prenosi neistine kao i svi mas mediji kao i svi koji pate od TDS. 

 

Tako da ne, ovo sto ti pricas su ciste prekopirane gluposti iz mas medija koji povecavaju broj lazi po satu eksponencijalnom stopom. Ali kao sto sam reko tvoj problem je sto imas TDS i sto prepisujes od lejmstrim dinosarusa. Ne uporedjujes suportstavljane stavoe i ne razmisljas nesto preterano. 

 

Moraces to da javis FBI, jer oni ne znaju za to. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ters said:

 

Potpuna zamjena teza i predstavljanje islamista kao pristalica identiteske politike - bas su po tome poznati, samo izaberi da li se vise zalazu za rodne ili seksualne identitete...  I desni hriscanski radikali kao pristalice prosvijecenosti, liberalizma i slobode misljenja i govora...  

 

Radikalni islamisti (da li drugaciji postoje?) sa ljevicom na prvi pogled imaju zajednicku samo jednu stvar i to je antikapitalizam, ali mu se protive sa potpuno drugacijih pozicija: ljevica zastupa socijalizam, islamisti klerikalizam - kao dva dijametralno suprotna pogleda na svijet.  

 

Sve ostalo koje si pobrojao je ipak domen radikalne desnice: pocev od anitsemitizma (nacizam) pa do zaverologije (qanon). 

 

 

 

 

 

Poptuno pogresno sagledavanje islamizma pogotovo njegove geneze. Islamizam nastaje tako sto razni mislioci,aktivnisti, reformatori unose socijalisticke i sveopste revolucionarne ideje preuzete od evropskih socijalista/komunista tipa Lenjin. Sajid Kutb,  Abul Maududi i njima slicni uveli su razne nove ideje i cista izvrtanja izvornog islamskog ucenja tako da se pojmovi i njihova realizacija poklopi sa njihovim prvenstveno revolucionarnim socijalistickim ciljevima.  Dzihad kao revolucinarni rat i islam kao ideologija koja je izvoriste nadolazece svetske revolucije nije postojalo do tada. Teror nad civilima, bombaski napadi  i slicna zverstva ne mogu naci teolosko uporiste u izvnornim interpetacijama islama ali uz revolucionarnu reinterpetaciju dobili smo i to.  Tako da ne, antikapitalizam nije iz razlicituh razloga nego bas u samom korenu ideje iz istih iz socijalisticko revolucionarnih razloga. 

 

Niko ne kaze da radikalna desnica nije antisemitska nego da je ta radikalna desnica u tom svom antisemitizmu imala radikalne islamiste za saveznike upravo zbog te socijalisticko revolucionarne kompomnente koja ih vezuje.

 

1550X413.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Baby said:

 

Moraces to da javis FBI, jer oni ne znaju za to. 

 

 

 

Mogu da javim i javnim tuziocima koji uhvacene razbojnike, palikuce, pljackase pustaju na slobodu. A moze i FBI da se umesa samo uzevsi u obzir koliko

njih tamo voli da falsifikuje podatke ne verujem da jeto od neke narocite koristi. 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, boxcube said:

 

Mogu da javim i javnim tuziocima koji uhvacene razbojnike, palikuce, pljackase pustaju na slobodu. A moze i FBI da se umesa samo uzevsi u obzir koliko

njih tamo voli da falsifikuje podatke ne verujem da jeto od neke narocite koristi. 🤣🤣

 

https://apnews.com/article/donald-trump-race-and-ethnicity-archive-bdd3b6078e9efadcfcd0be4b65f2362e

 

Quote

WASHINGTON (AP) — FBI Director Chris Wray told lawmakers Thursday that antifa is an ideology, not an organization, delivering testimony that puts him at odds with President Donald Trump, who has said he would designate it a terror group.

 

Izgleda ces ipak morati da ga uputis u materiju, posto direktor FBI ne zna da oni imaju br. telefona i adresu na koju moze da zakuca.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

https://apnews.com/article/donald-trump-race-and-ethnicity-archive-bdd3b6078e9efadcfcd0be4b65f2362e

 

 

Izgleda ces ipak morati da ga uputis u materiju, posto direktor FBI ne zna da oni imaju br. telefona i adresu na koju moze da zakuca.

 

Oh da, moracu da upisem neki kurs epistemologije ala Baby gde se istina trazi u izjavama FBI zvanicnika. Sve silne knjizurine napisane na tu temu

kroz istoriju lete kroz prozor. Kad nas nesto zanima mi pitamo FBI, razumem sada u kakvoj sam strasnoj zabludi ziveo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Nadam se da se slazes da ne mozes znati sta meni moze dati strahove? Kao sto i ja ne mogu razumjeti kako mozes podrzavati politicara za kojeg su zene niza bica? I kao sto ne mozes garantovati da je USA totalno suprotno od SFRJ:

 

Subjektivno tebi i mrak moze dati strahove, objektivno to vec nije slucaj, i ne bi trebao da bude, ali ako se tebi ipak desava barem nemoj nama nametati to kao ocekivano. Isto kao sto ja racionalno mogu da sagledam razlike izmedju SFRJ i USA, i da kazem da nisu isto, nemam ja tu sta da garantujem.

Nemam pojma kako ti mozes da podrzavas politicara koji mirise zensku kosu, ima dobro podrzane optuzbe za sexual harassments i smatra da ti boja koze odredjuje - ne, definise, koga politicki podrzavas. Ima neke stvari koje dok smo anonimni forumasi necemo nikad razumeti jedni o drugima. 

 

Edit: Poenta je bila da nemas pojma sta ja podrzavam, kao sto ja neznam sta ti podrzavas.

4 hours ago, Cyrus Smith said:

 

Ovo silovanje o "Trampovim Proud Boys" je prešlo sve granice. Dovoljno je 15 sekundi gledanja:

 

 

 

Ako zanemarimo njegov iritantan glas, i stavove po pitanju abortusa, jedan od najboljih politickih umova, i najobjektivnijih.

Ovo svako treba da odslusa od pocetka do kraja da vidi sta mediji rade.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...