Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

37 minutes ago, DJORDJE said:

Sirotinja je vrlo relativna stvar. Ja zivim sa obe strane granice , tako da poznajem oba sistema. Onaj sa besplatim osiguranjem i onaj gde se placa.

U San Francisku cetvoroclana porodica sa prihodom ispod $112,000 ima pravo na neku vrstu pomoci, jer su sirotinja. Cena stanova je skocila do te mere da neko moze da priusti Mercedes ali ne i garsonjeru. Sada i taj sa Mercedesom i onaj u Srbiji sto nema sta da jede su kategoriji sirotinje. Ako imas istu platu u Vankuveru i recimo Vinipegu tvoj ce se nacin zivota dosta razlikovati, ali to opet  ni blizu  od dolara dnevno , sto je granica u Africi , ili $100 mesecno u Rusiji.

 

Naravno, nisam hteo da ulazim u detalje, negde je to 50% prosecne plate, negde 40, 60% …….. u USA je 25.000 $ za porodicu, u Holandiji mozda, nemam pojma 20.000 evrica, u Srbiji je verovatno 5-6000 …….. to nije bitno. Ipak se na kraju uhvati neki prosek pa to odredjivanje granice siromastva i procenta onih koji su ipod nje - ima nekog smisla. Jer ako tako gledas i u Beogradu ces sa 500 evra da budes klošar, a u nekoj Surdulici- glavni baja.

 

Moj stan se pre 2 godine izdavao za 1250 dolara, danas je 1825 …….. stan gde mi zive deca je 3000     :frusty:, ako ovako nastavi i ja cu za nekoliko godina biti ispod granice siromastva :s_w:

 

E sad jos samo da mi izvade bar pola mozga pa da pomislim kako ce mi komunisti pomoci.  Hocu prvo da vidim jednog zivog primerka kome su oni ikada pomogli ……. njih ne računam. :classic_biggrin:

 

Ma sve je to u redu, zezam se …….. uprkos leftičarskoj vrisci sirotinja se smanjuje kao nikada pre u istoriji, ali sta bi onda leftičari radili ako bi ostali bez omiljene razonode.

Edited by Denis Jasharevic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa to i ja kazem. Moj otac je prve cipele kupio kada je imao valjda 18 godina, a sve ostale je nasledjivao od brace. U Vankuveru za $1800 imas da budes srecan ako pokupis garsonjeru, da ne spominjem razlike u cenama restorana. Biti sirotinja u Srbiji i Kanadi je kao nebo i zemlja. Realno, ja kada sam ovde dosao, bio sam go kao papudzijski macak. Sleteo sam sa dve torbe i $2000 u dzepu. Nakon sto sam primio dve plate , cale mi je rekao da sam se upisao u gospodu.😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DJORDJE said:

Sirotinja je vrlo relativna stvar. Ja zivim sa obe strane granice , tako da poznajem oba sistema. Onaj sa besplatim osiguranjem i onaj gde se placa.

U San Francisku cetvoroclana porodica sa prihodom ispod $112,000 ima pravo na neku vrstu pomoci, jer su sirotinja. Cena stanova je skocila do te mere da neko moze da priusti Mercedes ali ne i garsonjeru. Sada i taj sa Mercedesom i onaj u Srbiji sto nema sta da jede su kategoriji sirotinje. Ako imas istu platu u Vankuveru i recimo Vinipegu tvoj ce se nacin zivota dosta razlikovati, ali to opet  ni blizu  od dolara dnevno , sto je granica u Africi , ili $100 mesecno u Rusiji.

 

 

U pravu si sirotinja je veoma relativna stvar. Ovaj podatak za San Francisco je veoma znacajan, na koju si pomoc mislio. Taj San Francisco mi deluje jako strasno, ako je situacija toliko otisla da porodica sa prhocom od 6 cifara mora da prima pomoc, posto su sirotinja. To je stvarno zastrasujuce. DAJ LINK DA CITAMO.

Cuo sam da neki pristojan Mercedes kosta kao 4vorosobna kuca u nekim delovima US. Da li je to moguce?

Mnogo mi se dopada ovo sto pises, sigurno ce nam docarati kako izgleda zivot u time delovima sveta. 

Verovatno su zbog toga i izglasali DT, on im deluje kao sposoban da promeni i napravi MAGA. 

Daj samo dodaj onaj link o socijalnoj pomoci u San Franciscu, mnogo bi dodao na tezini tvojih cinjenica.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mrd said:

.....

Cuo sam da neki pristojan Mercedes kosta kao 4vorosobna kuca u nekim delovima US. Da li je to moguce?

.....

:classic_biggrin:

 

Koliko granica prihoda ispod koje primas soc. pomoc, food stamps itd. u SF, nemam pojma.

 

A za ovo citirano, 100% tacno je.

 

UNbePnk.jpg

01yz7Cg.jpg

iXCEneM.jpg

WgGSaxk.jpg

 

 

Stavio sam bas ova tri mesta jer ih poznajem. U Liberalu, KS sam ziveo i ovo je dobar middle-class neigborhood. U Perrytonu, TX sam radio. A u Lanettu sam sada. Ova kuca i nije bas neki neigborhood, ali je kao zadovoljavajuca.

Edited by zoran59
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

E da, kada smo kod linkova i mene interesuje neki gde klinci to mogu da zarade 100k bez problema. 

Junior Software Engineer pay!

Nije problem zaraditi to malo sirotinje, nego preziveti sa time. Cujes kako je to tesko, cak i socijalnu pomoc dobijaju. 

@DJORDJEja cekam na taj link, stvarno ne mogu da verujem da je u okolini San Francisca tako tesko.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mrd said:

Junior Software Engineer pay!

Nije problem zaraditi to malo sirotinje, nego preziveti sa time. Cujes kako je to tesko, cak i socijalnu pomoc dobijaju. 

@DJORDJEja cekam na taj link, stvarno ne mogu da verujem da je u okolini San Francisca tako tesko.

 

Ne znam za San Francisko, mislim da su plate tamo najvece, iako je skuplje nego bilo gde drugde u US, nije bas tolika razlika da bi bacala ljude na socijalu. Uporedih ovaj link sto si dao sa Cikagom, LA, Miami, NY, i raspon je od 54k - 77k

 

Nego, kako se to danas lako uz kurs zaradi preko 100k u Walmart-u mi isto interesantno i nadjoh jedino da ovim zanimanjem mozes imati preko 100k, ostalo je do 26$ na sat (26$ je truck driver, a moze sa kursom). 

 

Quote

The average pay for a Front End Developer / Engineer is $69,621 per year.

 

https://www.payscale.com/research/US/Employer=Walmart.com/Hourly_Rate/Page-3

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam za San Francisko, mislim da su plate tamo najvece, iako je skuplje nego bilo gde drugde u US, nije bas tolika razlika da bi bacala ljude na socijalu. Uporedih ovaj link sto si dao sa Cikagom, LA, Miami, NY, i raspon je od 54k - 77k

 

Nego, kako se to danas lako uz kurs zaradi preko 100k u Walmart-u mi isto interesantno i nadjoh jedino da ovim zanimanjem mozes imati preko 100k, ostalo je do 26$ na sat (26$ je truck driver, a moze sa kursom). 

 

 

https://www.payscale.com/research/US/Employer=Walmart.com/Hourly_Rate/Page-3

Ja to nisam ni rekao, pogresnog 4umasa pitas. :)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, mrd said:

Junior Software Engineer pay!

Nije problem zaraditi to malo sirotinje, nego preziveti sa time. Cujes kako je to tesko, cak i socijalnu pomoc dobijaju. 

@DJORDJEja cekam na taj link, stvarno ne mogu da verujem da je u okolini San Francisca tako tesko.

A jel' mogu ja da spavam malo duze vikendom? To sam cuo na NPR radiju u neko raspravi oko nedostupnosti pristupacnih stanova u urbanim centrima. Jedan od diskutanata je naveo SF kao primer. Ja nisam rekao da primaju food stamps vec se kvalifikuju za neku vrstu pomoci. Ne mogu tacno da se setim o cemu se radi.

 

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Baby said:

 

Ne znam za San Francisko, mislim da su plate tamo najvece, iako je skuplje nego bilo gde drugde u US, nije bas tolika razlika da bi bacala ljude na socijalu. Uporedih ovaj link sto si dao sa Cikagom, LA, Miami, NY, i raspon je od 54k - 77k

 

Nego, kako se to danas lako uz kurs zaradi preko 100k u Walmart-u mi isto interesantno i nadjoh jedino da ovim zanimanjem mozes imati preko 100k, ostalo je do 26$ na sat (26$ je truck driver, a moze sa kursom). 

 

 

https://www.payscale.com/research/US/Employer=Walmart.com/Hourly_Rate/Page-3

https://www.mlive.com/news/2019/01/walmart-increases-driver-salary-to-nearly-90k-as-it-looks-to-hire-hundreds-more.html

U Kanadi imas nedostatak od nekih 50K vozaca. Nije mi poznato koliko se placa ali ako vozis over the road mozes da doguras do 100K ili vise. Sa uberom sigurno ne.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJORDJE said:

A jel' mogu ja da spavam malo duze vikendom? To sam cuo na NPR radiju u neko raspravi oko nedostupnosti pristupacnih stanova u urbanim centrima. Jedan od diskutanata je naceo SF kao primer. Ja nisam rekao da primaju food stamps vec se kvalifikuju za neku vrstu pomoci. Ne mogu tacno da se setim o cemu se radi.

 

 

Ne obracaj paznju ……… mozes i da im dovedes te Walmart vozace i da im oni pokazu paychecks, bank statements - nece biti nikakvog efekta ……. oni ce odmah da predju na nesto drugo, to ce u sekundi zaboraviti. 

 

Za NPR ce ti traziti snimak emisije overen u policiji i sudu kao autentican. :classic_biggrin: Ako kazes da u Americi i nije bas tako lose, nece ti se verovati. Ako kazes da je dobro …… e tu si vec usao u zonu sumraka.

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, DJORDJE said:

https://www.mlive.com/news/2019/01/walmart-increases-driver-salary-to-nearly-90k-as-it-looks-to-hire-hundreds-more.html

U Kanadi imas nedostatak od nekih 50K vozaca. Nije mi poznato koliko se placa ali ako vozis over the road mozes da doguras do 100K ili vise. Sa uberom sigurno ne.

 

Walmart vozaca ili samo vozaca za kamion?

 

Kamiondzije samozaposlene mogu da zarade mnogo vise od 100k, ali i cena je da zivis u kamionu. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

 

Walmart vozaca ili samo vozaca za kamion?

 

Kamiondzije samozaposlene mogu da zarade mnogo vise od 100k, ali i cena je da zivis u kamionu. 

 

Govorim o nedostaku vozaca u celoj industriji, zato se plate i povecavaju.  Pa sve ima cenu. Pitala si kako klinci mogu da zarade 100K i to je jedan od nacina. Oni koji nece da zive u kamionu mogu da zavrse medicinu ili stomatologiju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

A jel' mogu ja da spavam malo duze vikendom? To sam cuo na NPR radiju u neko raspravi oko nedostupnosti pristupacnih stanova u urbanim centrima. Jedan od diskutanata je naveo SF kao primer. Ja nisam rekao da primaju food stamps vec se kvalifikuju za neku vrstu pomoci. Ne mogu tacno da se setim o cemu se radi.

 

NE mozes, nema spavanja u dijaspori. To sto si cuo su vlazni snovi. Nema nikakvih benefita, ako preskocis 6-tocifrenu platu. Prema tome, kao sto je DJ rekao, daj voice recording sa police stampom! Ako toga nema to nije tacno. :)

51 minutes ago, Denis Jasharevic said:

 

Ne obracaj paznju ……… mozes i da im dovedes te Walmart vozace i da im oni pokazu paychecks, bank statements - nece biti nikakvog efekta ……. oni ce odmah da predju na nesto drugo, to ce u sekundi zaboraviti. 

 

Za NPR ce ti traziti snimak emisije overen u policiji i sudu kao autentican. :classic_biggrin: Ako kazes da u Americi i nije bas tako lose, nece ti se verovati. Ako kazes da je dobro …… e tu si vec usao u zonu sumraka.

Koji bre vozaci? Tamo su ve self-driving cars i na elektrican pogon od suncanih pega. :)

12 hours ago, Denis Jasharevic said:

 

Naravno, nisam hteo da ulazim u detalje, negde je to 50% prosecne plate, negde 40, 60% …….. u USA je 25.000 $ za porodicu, u Holandiji mozda, nemam pojma 20.000 evrica, u Srbiji je verovatno 5-6000 …….. to nije bitno. Ipak se na kraju uhvati neki prosek pa to odredjivanje granice siromastva i procenta onih koji su ipod nje - ima nekog smisla. Jer ako tako gledas i u Beogradu ces sa 500 evra da budes klošar, a u nekoj Surdulici- glavni baja.

 

Moj stan se pre 2 godine izdavao za 1250 dolara, danas je 1825 …….. stan gde mi zive deca je 3000     :frusty:, ako ovako nastavi i ja cu za nekoliko godina biti ispod granice siromastva :s_w:

 

E sad jos samo da mi izvade bar pola mozga pa da pomislim kako ce mi komunisti pomoci.  Hocu prvo da vidim jednog zivog primerka kome su oni ikada pomogli ……. njih ne računam. :classic_biggrin:

 

Ma sve je to u redu, zezam se …….. uprkos leftičarskoj vrisci sirotinja se smanjuje kao nikada pre u istoriji, ali sta bi onda leftičari radili ako bi ostali bez omiljene razonode.

Ovo sto pricas si u pravu, kuca koju ja iznajmljujem, mesecno kosta samo $3k, ali ona druga sto izdajem mi donosi prihod od $15k, tako da sam opet pozitivan. Jedini problem je sto mi agencija uzima $10k godisnje i dovodi me do prosjackog stapa. To je strasno. :frusty:

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJORDJE said:

 

Govorim o nedostaku vozaca u celoj industriji, zato se plate i povecavaju.  Pa sve ima cenu. Pitala si kako klinci mogu da zarade 100K i to je jedan od nacina. Oni koji nece da zive u kamionu mogu da zavrse medicinu ili stomatologiju.

 

Pa dobro sada bas nisi ni otkrio toplu vodu. Klinci kada zavrse stomatologiju ili medicinu, gde za fakultete treba roditelji da plate debelo ili uzmu kredite, vise nisu klinci. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, DJORDJE said:

 

Govorim o nedostaku vozaca u celoj industriji, zato se plate i povecavaju.  Pa sve ima cenu. Pitala si kako klinci mogu da zarade 100K i to je jedan od nacina. Oni koji nece da zive u kamionu mogu da zavrse medicinu ili stomatologiju.

Mogu da zavrse medicinu i zaradjuju vise nego truck drivers.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Kronostime said:

Mogu da zavrse medicinu i zaradjuju vise nego truck drivers.

 

 

Ne moraju …… mogu da budu vodoinstalateri, elektricari, zidari/gipsari, postavljaci prozora, vrata, zidova, krovova, klima, grejanja …….. nece niko.

 

Nece da rade za 80-120 dolara na sat, hoce za minimalnu satnicu 14 dolara.

 

I hoce da glasaju za te sto im kazu da ce minimalna satnica biti 15 dolara !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Denis Jasharevic said:

 

Ne moraju …… mogu da budu vodoinstalateri, elektricari, zidari/gipsari, postavljaci prozora, vrata, zidova, krovova, klima, grejanja …….. nece niko.

 

Nece da rade za 80-120 dolara na sat, hoce za minimalnu satnicu 14 dolara.

 

I hoce da glasaju za te sto im kazu da ce minimalna satnica biti 15 dolara !!!

 

Ako nece - ima ko hoce: imigranti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

NE mozes, nema spavanja u dijaspori. To sto si cuo su vlazni snovi. Nema nikakvih benefita, ako preskocis 6-tocifrenu platu. Prema tome, kao sto je DJ rekao, daj voice recording sa police stampom! Ako toga nema to nije tacno. 🙂

OK verujem. Racunam da si bolje upucen od mene ali cu iskopati kasetofon za sledeci put, a  sutra ustajem barem u 10.

 

1 hour ago, Baby said:

 

Pa dobro sada bas nisi ni otkrio toplu vodu. Klinci kada zavrse stomatologiju ili medicinu, gde za fakultete treba roditelji da plate debelo ili uzmu kredite, vise nisu klinci. 

Nisam ni imao nameru da je otkrijem, vec samo odgovaram na tvoju konstataciju da je cena za 100K zivot u kamionu. Postoje i druge opcije ali i one imaju cenu. Na ovom nasem nesavrsenom svetu visoko su placeni znanje ili tezak fizicki rad. Dobro , ima i izuzetaka. Eto neko se rodi kao Kim Kardasijan.

 

1 hour ago, Kronostime said:

Mogu da zavrse medicinu i zaradjuju vise nego truck drivers.

 

Ti bi se iznenadio koliko ovde zaradjuju vodoinstalateri , zidari i jos neke struke.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

 

 

Nisam ni imao nameru da je otkrijem, vec samo odgovaram na tvoju konstataciju da je cena za 100K zivot u kamionu. Postoje i druge opcije ali i one imaju cenu. Na ovom nasem nesavrsenom svetu visoko su placeni znanje ili tezak fizicki rad. Dobro , ima i izuzetaka. Eto neko se rodi kao Kim Kardasijan.

 

 

 

Ja sam samo pitala gde to ima plate u Walmartu za preko 100k i gde mladunci mogu da zarade preko 100k i to sve sa kursom. 

Naravno da nisam za klince smatrala nekog ko sa 24-25-26 godine zavrsi fakultet (a i to vise nije kurs), nego one koji su ... pa jel, klinci, sto bi za mene bilo maloletnici. Nista nisam konstatovala. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ja sam samo pitala gde to ima plate u Walmartu za preko 100k i gde mladunci mogu da zarade preko 100k i to sve sa kursom. 

Naravno da nisam za klince smatrala nekog ko sa 24-25-26 godine zavrsi fakultet (a i to vise nije kurs), nego one koji su ... pa jel, klinci, sto bi za mene bilo maloletnici. Nista nisam konstatovala. 

 

 

 

A ti si mislila n one klince iz srednje skole, tinejdzere?😀

Pa sto ne rece odmah? E to ne moze da se zaradi u Walmartu. Sta vise sumnjam da moze bilo gde u nekoj normalnoj drzavi. Cuo sam da su mogli da zarade i vise kod El Chapoa , ali on je sada zatvorio firmu iz zdravstvenih razloga. Odmah da priznam, nemam link.

Bilo je prica i da je mali Marko tukao tu lovu oseci gajbice, ali i to zlotvori unistise, tako da sada mozda samo jos kod Putina ili Kim Jonga. 

1 hour ago, Denis Jasharevic said:

 

@DJORDJE …… jesam ti rekao. :classic_biggrin: 

 

 

Jesi. Svaka cast.😄

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

A ti si mislila n one klince iz srednje skole, tinejdzere?😀

Pa sto ne rece odmah? E to ne moze da se zaradi u Walmartu. Sta vise sumnjam da moze bilo gde u nekoj normalnoj drzavi. Cuo sam da su mogli da zarade i vise kod El Chapoa , ali on je sada zatvorio firmu iz zdravstvenih razloga. Odmah da priznam, nemam link.

Bilo je prica i da je mali Marko tukao tu lovu oseci gajbice, ali i to zlotvori unistise, tako da sada mozda samo jos kod Putina ili Kim Jonga. 

Jesi. Svaka cast.😄

 

A na koje klince da mislim, one od 33? 

 

Nemas odgovor, ali imas buddy-buddy, pa se vi lepo zabavljajte, ne bih vas zadrzavala 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DJORDJE said:

A ti si mislila n one klince iz srednje skole, tinejdzere?😀

Pa sto ne rece odmah? E to ne moze da se zaradi u Walmartu. Sta vise sumnjam da moze bilo gde u nekoj normalnoj drzavi. Cuo sam da su mogli da zarade i vise kod El Chapoa , ali on je sada zatvorio firmu iz zdravstvenih razloga. Odmah da priznam, nemam link.

Bilo je prica i da je mali Marko tukao tu lovu oseci gajbice, ali i to zlotvori unistise, tako da sada mozda samo jos kod Putina ili Kim Jonga. 

Jesi. Svaka cast.😄

Sve si lepo smislio, ali ono za sirotinju od 6 cifara godisnje plate si slusao garantovano na nekom komunistickom radiju. Ti koji imaju preko $100k treba  sav visak da daju onima koji nemaju. Drz'se ti Vankufera, on je prisupacniji za zivot. :lol_2: Vidis kako su tamo stanovi jeftini.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic
  • Lobotomija locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...