Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

On 1/22/2021 at 3:54 PM, Baby said:

 

Mislim da masis dosta. 

 

Prvo, sta su losi ljudi i ko to odredjuje po kojoj skali? 

Drugo, deca koja su diplomirala i nisu dobila posao, posto je kapitalizam privatnici odredjuju koliko ljudi ce zaposliti, drzava nema veze sa tim niti to moze da kontrolise. 

Trece, ja sam isto da se kontrolisalo u nekim slucajevima, tipa placanje racuna prvo pa onda ostalo, a sa druge strane, te pare su se ponovo ugurale u ekonomiju. Pare jedino mogu da se prave ako se trose. 

 

Mahom se slazem sa tim sto pises, ali mislim da ides u krajnost. 

 

Ovo za Bajdena i ekonomiju... gluposti, vucice se kriza godinama ma kogod bio predsednik. U neku ruku mi je zao sto bas Tramp nije ostao da popravlja ovu krizu cisto da se vidi koliko je nesposoban. 

Ta podela novca je bila cist populizam Vucicevog tipa, mada ne vidim nesto razliku izmedju njega i Trumpa. Ono sto je tuzno je da i Biden nastavlja sa istim populizmom, ne zato sto je to dobro za ekonomiju ili one pogodjene, vec dobro dodje kod izbora.

Ogromna glupost je davati $1200 svima, posto oni koji rade za drzavne sluzbe ili Amazon nisu imali nikakav pad prihoda prosle godine, sta vise dobijali su razne bonuse za prekovremeni rad ili hazard pay.

Sa druge strane, ako je neko 2019 imao preko $100K, a onda izgubio posao, dobio je patku. Taj je novac trebalo da bude preusmeren u fondove za nezaposlene i distribuiran proporcionalno prihodu koji su imali kada su bili zaposleni. Ovako moj sin koji studira je izgubio posao instruktora u health clubu, gde je mesecno zaradjivao jedva $500 , a onda je dobio naknadu za nezaposlene od skoro $3000 mesecno u periodu Mart-Juli. Posle toga mu smanjili nadoknadu na nekih $1500 mesecno, pa on moli Boga da ovo potraje.

Bajden naravno nastavlja sa istom nebulozom, ukljucujuci moratorijum na evictions. Moj poznanik ima celu zgradu stanara koji vecinom rade ali  niko ne placa stanarinu jer znaju da ne moze da ih izbaci. Umesto da moratorijum vazi za nezaposlene , on ukljucuje i hohstaplere koji koriste situaciju.

Edited by DJORDJE
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJORDJE said:

Ta podela novca je bila cist populizam Vucicevog tipa, mada ne vidim nesto razliku izmedju njega i Trumpa. Ono sto je tuzno je da i Biden nastavlja sa istim populizmom, ne zato sto je to dobro za ekonomiju ili one pogodjene, vec dobro dodje kod izbora.

Ogromna glupost je davati $1200 svima, posto oni koji rade za drzavne sluzbe ili Amazon nisu imali nikakav pad prihoda prosle godine, sta vise dobijali su razne bonuse za prekovremeni rad ili hazard pay.

Sa druge strane, ako je neko 2019 imao preko $100K, a onda izgubio posao, dobio je patku. Taj je novac trebalo da bude preusmeren u fondove za nezaposlene i distribuiran proporcionalno prihodu koji su imali kada su bili zaposleni. Ovako moj sin koji studira je izgubio posao instruktora u health clubu, gde je mesecno zaradjivao jedva $500 , a onda je dobio naknadu za nezaposlene od skoro $3000 mesecno u periodu Mart-Juli. Posle toga mu smanjili nadoknadu na nekih $1500 mesecno, pa on moli Boga da ovo potraje.

Bajden naravno nastavlja sa istom nebulozom, ukljucujuci moratorijum na evictions. Moj poznanik ima celu zgradu stanara koji vecinom rade ali  niko ne placa stanarinu jer znaju da ne moze da ih izbaci. Umesto da moratorijum vazi za nezaposlene , on ukljucuje i hohstaplere koji koriste situaciju.

 

Tu postoje dve razlicite stvari, a to su one uplate svima, sto smo dobili trebalo - ne trebalo i postoje uplate za one koji su izgubili posao (plus sto su se za nezaposlene prijavili mnogi koji nikada nisu ni radili, studenti itd.) 

Tvoj sin i ostali koji su izgubili posao su dobijali 600 nedeljno pa su onda to spustili (ne znam na koju tacnu cifru). 

 

Onaj prvi deo uplate svima 600 (u dva navrata) gde planiraju jos po 1400 je cist populisticki potez. 


Pare za nezaposlene je nesto drugo. Ima ljudi koji su kao tvoj sin, dobijali vise nego sto su zaradjivali, a ima i onih kojima to nije bio ni deo onog sto su zaradjivali. 

 

Ja sam rekla samo da je trebalo drugacije odraditi, s tim sto bi to bila totalna gungula u 330 miliona stanovnika. Trebalo je prvo platiti rentu i racune ljudima, pa im ostatak (ako ga ima dati na ruke), tako da se cela ova situacija ne dovodi pred eksploziju koja ce ocito biti neminovna ako nesto novo ne smisle (sto se nekretnina tice, bilo da si vlasnik ili iznajmljivac). Ti ljudi koji nisu placali rente i kredite ce se suociti sa uzasnim problemima kada prestane davanje, verovatno i prodaja nekretnine u bescenje zbog velikih dugovanja. 

 

Na ovaj nacin (sto banke nemaju potrazivanja) su samo odlozili probleme, a na drugu stranu, ti ljudi su potrosili taj novac i gurnuli ga u ekonomiju. Svakako pocetkom aprila ce biti sta ce biti, kada banke prorade. 

 

Znaci, oni su populisticki stavili na tas kome vise pomazu, sebi ili ljudima i videli da ako ekonomija izgleda bolje i politicari bolje prolaze. Verujem da izbor nije bio prosle godine, sve bi radili drugacije. 

 

U sustini se slazem sa tobom, samo drugacije posmatram. 

Link to comment
Share on other sites

Zasto se dozvoljava idiotima da shortuju akcije preko 100% i onda kada ih raja naguzi zestoko onda kukaju i menjaju pravila igre. Izgleda samo pojedinacni investitori smeju da gube lovu, veliki jok.

No dobro, lavina je pokrenuta, bice jos zavrtanja usiju milijardera, polako.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Sprivel said:

Zasto se dozvoljava idiotima da shortuju akcije preko 100% i onda kada ih raja naguzi zestoko onda kukaju i menjaju pravila igre. Izgleda samo pojedinacni investitori smeju da gube lovu, veliki jok.

No dobro, lavina je pokrenuta, bice jos zavrtanja usiju milijardera, polako.

Na sve to jos traze bail out i zamrzli su trgovanje gamestop akcijama.

Aplikacije koje su zamrzle trgovanje su dobile gomilu negativnih reviews, ali google ih je sve pobrisao

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jedibojan said:

Na sve to jos traze bail out i zamrzli su trgovanje gamestop akcijama.

Aplikacije koje su zamrzle trgovanje su dobile gomilu negativnih reviews, ali google ih je sve pobrisao

Gugl generalno briše negativne kada se tako targetuje neka aplikacija. Ali ostalo se slažem, sramno ponašanje kompanija u USA

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AgroLaki said:

Velika sramota za americku slobodu, kapitalizam i demokratiju. 

A ne, ovo moze samo biti sramota za Bajdenov rajh, koji je uspostavljen na principima koji su u suprotnosti sa americkom slobodom i kapitalizmom, u kojem su firme, kako smo videli u nekoliko slucajeva do sada, naterane da umesto svojih musterija i investitora sluze Dvoru, pridvoricama i ostalim politicki dobro uvezanim akterima. "Sramota" mozda nije precizna rec, jer je takva politika unapred najavljena, ona se sprovodi i sprovodice se za ove nesrecne administracije tako da je tesko reci da ce tu nekoga biti nesto posebno sramota - ovo je, prosto, "hronika najvaljene propasti"...

 

No, ipak treba vagati racionalno i ne podlezati populististickim narativima*: ovde, za razliku od slucaja unistavanja Parlera i slicnih opozicionih platformi gde je sve potpuno jasno, postoji znacajna doza "benefit of the doubt"-a koju treba dopustiti Robinhood-u i slicnim servisima (to ce, na kraju, biti razreseno na sudovima). Naime, potpuno je blizu pameti (a za mene u ovom trenutku i verovatnije) da objasnjenje njihovih postupaka ne lezi u nekakvoj zaveri sa hedz fondovima nego u problemima sa regulatornim zahtevima (koji propisuju npr. koliko Robinhud mora da ima svog kesha u rukama da bi mogao da obavi transakcije u tolikoj i tolikoj vrednosti za svoje musterije, u uslovima takve i takve volotilnosti na trzistu itd) koje nisu bili u stanju da ispune usled tolikog influksa 'kupaca' (tome u prilog ide i cinjenica da je RH sinoc od investitora 'podigao' dodatnih milijardu dolara da bi danas mogao da omoguci nastavak kupovine tih instumenata). A naravno, regulacije finansijskih kao i svih drugih trzista (najcesce pisane od strane lobista) postoje iskljucivo da zavetre i zastite politicki dobro uvezane aktere od slobodnog trzista i trzisne utakmice. Recju, krivca najverovatnije treba traziti u Dodd-Franku a ne u Robin-Hudu.

 

Ali, povrh svega, ovo je u fundamentalnom smislu sramota i fijasko FED-ove "easy money" politike, niskih kamatnih stopa, nacionalizacije trzista obveznica itd, sada u posebno zapaljivom molotovljevom koktelu sa borbom protiv vestacki izazvane covid ekonomske depresije, i Kantilionovog efekta (fenomena da je benefit od novokreiranog novca u funkciji udaljenosti od stamparske prese/FED-ovog kompjutera) o kojem sam pisao u jednom od prethodnih postova na ovoj temi, cija je ovo (i sa strane individualnih investititora i institucija***) samo groteskna manifestacija (imali smo nedavno u svetu dva posebno ekstremna primera ovog fenomena (Kantilionovog efekta, dakle) u satrapijama koje su ideoloski bliske Bajdenovoj kamarili (Zimbabve  i Venecuela)).

 

 

 

 

* suprotno ovom narativu, ovde sa zapravo radi o institucionalnom novcu sa obe strane, na sta ukazuje nekoliko cinjenica: i) preko 110% GME akcija se nalazi u institucionalnom vlasnistvu, ii) ukupna vrednost akcija je porasla sa 1 mlrd na 25 mlrd dolara ove godine - da je svaki posetilac redita ulozio 1000 dolara (sto je verovatno ozbiljan premasaj) to je ukupno tek nekih 3 mlrd dolara; iii) najverovatnije iza najveceg broja ovih kupovina stoje kompjuteri (algoritamsko i visokofrekfentno trgovanje itd), tj. infrastruktura kojom raspolazu gotovu iskljucivo institucionalni ulagaci, itd, itd

 

***ovde pre svega mislim na ideju da se ulazi u ovoliku "short selling" poziciju bez bilo kakvog balansa u nekoj "long poziciji" koja bi sluzila da amortizuje eventualne gubitke (koji su bez takvog pokrica teoretski neograniceni, i to se nikad ne radi)

Edited by bohumilo
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sprivel said:

Zasto se dozvoljava idiotima da shortuju akcije preko 100% i onda kada ih raja naguzi zestoko onda kukaju i menjaju pravila igre. Izgleda samo pojedinacni investitori smeju da gube lovu, veliki jok.

No dobro, lavina je pokrenuta, bice jos zavrtanja usiju milijardera, polako.

 

 Stvaranjem milionera i mulitimilionera. Mali ali znacajni koraci za izlazak iz monetarnog kronizma. 

Link to comment
Share on other sites

USA je bila toliko desno, da vam Biden i demokrate cine centrom :)

 

Ono sto USA zove radikalnom ljevicom (squad i Bernie) je svuda u svijetu lijevi centar....Biden, Obama   a pogotovo Klintoni su klasicna desnica... Trump, Regan su  vrlo ekstremna desnica.... 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ters said:

USA je bila toliko desno, da vam Biden i demokrate cine centrom 🙂

 

Ono sto USA zove radikalnom ljevicom (squad i Bernie) je svuda u svijetu lijevi centar....Biden, Obama   a pogotovo Klintoni su klasicna desnica... Trump, Regan su  vrlo ekstremna desnica.... 

 

 

 

 

To ako ti radis definicije, a ne kako USA gradjani vide sta je radikalno za njih a sta ne.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ters said:

Ne ja, nego po definicijama u svijetu... A sviet ukljucuje i ono van granica USA....

Ali po definicijama u USA, to je totalno drugacije. A to je ono sto se racuna u USA, ne ono sto je definicija u recimo Hong kongu, ili Svajcarskoj, nego ono kako ljudi to vide u USA. Isto kao sto sloboda govora u USA nije isto sto i u EU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ters said:

USA je bila toliko desno, da vam Biden i demokrate cine centrom 🙂

 

Ono sto USA zove radikalnom ljevicom (squad i Bernie) je svuda u svijetu lijevi centar....Biden, Obama   a pogotovo Klintoni su klasicna desnica... Trump, Regan su  vrlo ekstremna desnica.... 

 

 

 

 

 

Ja bih to pomerio za jedno mesto ulevo sa jednom ispravkom. Bernie jeste levica, ali priče o radikalnoj levici su samo trampova propaganda jer on ne bi imao ništa drugo osim toga da mu je bernie izašao na crtu. Biden jeste nekad bio desnica ali se vremenom pomerao, ja bih ga danas stavio u centar, zato je po meni on i bio "nemoguća misija" za Trampa na izborima. Obama je desni centar. Klintonovi za vreme Bila jesu bili klasična desnica ali ja bih ipak Hilari pomerio na desni centar jer ona jeste korigovala dosta stvari u kampanji (da li bi tako i vladala teško je reći).

 

No podela na levicu i desnicu nije izrazito važna u SAD, važnija je podela na konzervativce i liberale jer to mnogo više utiče na državu. Možda kad bi imali radikalnu levicu i desnicu bi mogli o tome da pričamo ali to ne postoji u SAD. Tramp nije radikalna desnica on je avanturista i budala. On nema nikakvu ideologiju.

Link to comment
Share on other sites

Nakon sto je impeachment prosao u House of Representatives, uskoro ce poceti proces u Senatu. Trump je imao advokate/branioce, pa su se razisli, pa sad ima nove (ima toga u vestima, pa da ne pisem poznato).

Nista sto mi ovde napisemo nece promeniti rezultat.

No, posto ce verovatno i tu biti komentara za i protiv Trumpa, bilo bi dobro podsetiti se kako je uopste doslo do toga da mu Senat opet sudi.

U tu svrhu, dobra hronoloska analiza dogadjaja (ne kvotujem jer je clanak podugacak) je ovde:

 

77 Days: Trump’s Campaign to Subvert the Election

link: https://www.nytimes.com/2021/01/31/us/trump-election-lie.html?campaign_id=9&emc=edit_nn_20210201&instance_id=26625&nl=the-morning&regi_id=123178100&segment_id=50744&te=1&user_id=493be6d9a1eb307c1a0f07487bbd9b17

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...