Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

56 minutes ago, RatzenStadt said:

A zezate da verujete da ce Trump, kao Ugo Cavez onomad, da menja ustav da bi sebi omogucio pravo na re-izbor?

 

Kao sto rekoh, nadam se da grijesim, i da ste vi u pravu, i da ce Tramp one godine kada izgubi izbore izaci u javnost i priznati izbornu pobjedu, te potom predati duznost sljedecem predsjedniku prema ustaljenom protokolu.

Ja takvu mogucnost ne vidim, ni ove, a ni za cetiri godine. Evo da ne bude da ja panicim, probaj mi opisati kako ti vidis noc izbora 2024  ili 2020 u kojoj je neki kandidat dobio izbore protiv Trampa i odvijanje dogadjaja poslije toga.

 

Ako inteligentni, ostvareni, pristojni ljudi, nakon zivotnog iskustva Balkana, istocne Evrope, tranzicije i prvobitne akumulacije kapitala iza sebe, slijepo staju u odbranu svakog Trampovog poteza, sta mozete ocekivati da urade Bobby Ray i Chastity koji imaju vise automatskih pusaka nego zuba...

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

iz nekog cudnog razloga kad god neko stavi sliku gde nacisti salutiraju, ljudi odmah pomisle da je u pitanju nesto negativno. 

 

Naravno da je stavio sliku nacista koji salutiraju da bi ove druge poredio sa nacistima. Mogao je da nadje milion primera nekonformizma a on je eto slucajno izabrao bas naciste. Pa nismo veverice.

 

Da ne bude tamo na moderaciji posto se iskljucivo tice USA.

 

Ti si u USA pa si verovatno svestan da se na univerzitetima ogranicava kritikovanje BLM pokreta i organizacije. Reci nesto pogresno i shut karta, studentima se preti padanjima na ispitima zbog bilo kakve kritike.

Istovremeno imamo nekog kao DeSean Jackson, ko postavi nekoliko anti-semitskih twitova, i dobije pass, jer je rekao da "radi na sebi".

 

Stvarno? Ajde da zamislimo da je gospodin Jackson beo....

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ters said:

 

Kao sto rekoh, nadam se da grijesim, i da ste vi u pravu, i da ce Tramp one godine kada izgubi izbore izaci u javnost i priznati izbornu pobjedu, te potom predati duznost sljedecem predsjedniku prema ustaljenom protokolu.

Ja takvu mogucnost ne vidim, ni ove, a ni za cetiri godine. Evo da ne bude da ja panicim, probaj mi opisati kako ti vidis noc izbora 2024  ili 2020 u kojoj je neki kandidat dobio izbore protiv Trampa i odvijanje dogadjaja poslije toga.

 

Ako inteligentni, ostvareni, pristojni ljudi, nakon zivotnog iskustva Balkana, istocne Evrope, tranzicije i prvobitne akumulacije kapitala iza sebe, slijepo staju u odbranu svakog Trampovog poteza, sta mozete ocekivati da urade Bobby Ray i Chastity koji imaju vise automatskih pusaka nego zuba...

 

 

 

 

Pa evo ovako:

2020

- ako Biden dobije vecinski - toliko da se ta pobeda ne dovodi u pitanje ni malverzacijama, ni problemom sa brojanjem, Tramp ce mozda da potegne neko prebrojavanje a mozda i ne. Uglavnom ocekujem da ce se zahvaliti - reci nesto kako je pokraden i izaci iz Bele Kuce malo lepse nego Obama (cija administracija je odbila da prenese vlast ljubazno Trampu nego su radili sve da to miniraju)

- Ako izborni rezultati budu tu negde - ocekujem izbornu krizu jer ce se tuzakati par meseci - obe strane.

- ako Tramp dobije vecinski ocekujem da ce se Dems tuzakati mesecima.

 

2024 

- ako Tramp dobije drugi mandat - ocekujem da se lepo penzionise, pise knjige i prica price o tome kad je piskio u Beloj Kuci, mozda ce probati da podrzi nekog kandidata - ali sigurno nece pokusavati da promeni Ustav, i dobije treci mandat, to je samo buckalica trenutno.

 

To sto se ti tripujes da ce oni koji podrzavaju Trampa da izadju na ulicu - mislim vise pusaka nego zuba :classic_biggrin: kako rece Hilari "deplorables" i onda izgubi izbore. S obzirom na histeriju demokrata zadnjih 4 godine, ja to vise ocekujem od njih. Pogledaj ko je palio i zario po ulicama? Pa sigurno ne konzervativci, oni brinu kako da zarade pare, odrze posao, plate osiguranje....ne sede u maminom podrumu i cekaju pomoc od drzave.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Pa demokrate ako imaju zrna mozga u glavi i treba da izadju na ulice ako izgube posle svih ovih zivih ometanja za glasanje. Slala sam postu pre par dana, overnight, stiglo je posle 5 dana... posta demolirana da ne bi moglo da se glasa... 

Naravno da mislim pod izaci na ulice, setati u koloni, ne slomiti grad... 

:classic_biggrin: kao sto rekoh....znaci ok je ici na proteste, to ne siri virus, ali ne mozemo da glasamo na glasackim mestima, to ce nas ubiti.

Jel ti stvarno mislis da demokrate promovisu mail-in glasanje zato sto se brinu za tvoje zdravlje? Ako mislis da se bilo koji politicar brine za tvoje zdravlje, onda si naivnija nego sto mislim.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Pa evo ovako:

2020

- ako Biden dobije vecinski - toliko da se ta pobeda ne dovodi u pitanje ni malverzacijama, ni problemom sa brojanjem, Tramp ce mozda da potegne neko prebrojavanje a mozda i ne. Uglavnom ocekujem da ce se zahvaliti - reci nesto kako je pokraden i izaci iz Bele Kuce malo lepse nego Obama (cija administracija je odbila da prenese vlast ljubazno Trampu nego su radili sve da to miniraju)

- Ako izborni rezultati budu tu negde - ocekujem izbornu krizu jer ce se tuzakati par meseci - obe strane.

- ako Tramp dobije vecinski ocekujem da ce se Dems tuzakati mesecima.

 

2024 

- ako Tramp dobije drugi mandat - ocekujem da se lepo penzionise, pise knjige i prica price o tome kad je piskio u Beloj Kuci, mozda ce probati da podrzi nekog kandidata - ali sigurno nece pokusavati da promeni Ustav, i dobije treci mandat, to je samo buckalica trenutno.

 

To sto se ti tripujes da ce oni koji podrzavaju Trampa da izadju na ulicu - mislim vise pusaka nego zuba :classic_biggrin: kako rece Hilari "deplorables" i onda izgubi izbore. S obzirom na histeriju demokrata zadnjih 4 godine, ja to vise ocekujem od njih. Pogledaj ko je palio i zario po ulicama? Pa sigurno ne konzervativci, oni brinu kako da zarade pare, odrze posao, plate osiguranje....ne sede u maminom podrumu i cekaju pomoc od drzave.


meni su svi oni koji se hvataju oruzja- “deplorable”. I bijeli umiljati macici koji se tebi pricinjavaju, I crni panteri ili macori...

meni dzungla ne odgovara, ne mogu da funkcionisem u takvom svijetu. Deplorable je ono sto zasluzuje osudu- meni privatne milicije, paravojske i jurisne grupe zasluzuju svaki osudu - i gade mi se. Volio bih da ih mogu prezirati, ali za to je potrebno da nemas strah- Ja strah od takvih imam. Nakupilo se od Paraga, Arkana, Juka...

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, RatzenStadt said:

A zezate da verujete da ce Trump, kao Ugo Cavez onomad, da menja ustav da bi sebi omogucio pravo na re-izbor?

 

Nije li ektremno ponižavajuće po SAD da je nama tema predsednik koji najavljuje kršenje ustava ? Ili ako je to trolovanje nije li to dokaz da je SAD spao na nivo neozbiljnih država gde predsednik može da priča neverovatne gluposti a da društvo to sve gleda, ćuti i opravdava ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

Ako inteligentni, ostvareni, pristojni ljudi, nakon zivotnog iskustva Balkana, istocne Evrope, tranzicije i prvobitne akumulacije kapitala iza sebe, slijepo staju u odbranu svakog Trampovog poteza, sta mozete ocekivati da urade Bobby Ray i Chastity koji imaju vise automatskih pusaka nego zuba...

 

 

 

 

Slažem se da Tramp ne bi trebao da bude u beloj kući ali daleko da je krivica samo na jednoj strani. Demokrate nisu bili u stanju da izbace boljeg kandidata od žene bivšeg predsednika operisane od bilo kakve harizme prošli put. Iz drugog pokušaja još gore, bolje bi prošli da su iz bubnja izvukli.  

 

Izgleda da se dvopartijski sistem istrošio, ili je bar u dubokoj krizi. Sistem koji izbaci ovu dvojicu kao kandidate za predsednika najmoćnije zemlje sveta je svetski problem, ne samo američki. Osim toga demokrate u sebi imaju bar dve partije od kojih je verovatno gora ova ultra woke struja ali ni stari establišment nije mnogo bolji. Za republikance ne znam, oni su mi mnogo manje jasni, ali mislim, kao posmatrač sa strane, da recimo Tucker Carlson ima stavove koje ne vidim da su zastupljeni od bilo koga osim delom Sandersa (ali on ima problem sa socijalizmom). Tuckera gledaju milioni ljudi koji možda iskreno misle da im je Tramp neki zastupnik a možda ga samo smatraju manjim zlom od Bajdena i ovakvih demokrata.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

U nedelju je u PA, Lancaster county policija upucala tipa, koji je POC, koji je izbo 4 osobe, i napao nozem policajca. Reakcija na opravdanu reakciju policije:

After the shooting, a large crowd later gathered at the scene to protest. The windows of some police cars were smashed.

The demonstrators later marched to the Lancaster police station to continue their protest, which turned more violent overnight.

https://www.wgal.com/article/lancaster-police-body-cam-video-shooting-man-armed-with-knife-ricardo-munoz/34009627

 

Znaci paljenje, cigle, i slicno.

 

Pre 10 dana je u Salt Lake Citiju upucan 13godisnjak, autistican koji je imao mental breakdown, nenaoruzan.

Niko nije protestovao. Ali on je beo.

Sta kaze Lebron? Jel trazio pravdu za tog lika? Eno u NFL-u neki igraci metnuli na kacige Jacob Blake.

 

Stvarno je dirljiva ova briga za zivote kriminalaca i glorifikovanje istih. I njihove zrtve su sigurno odusevljene cinjenicom da se od njih prave sveci, neduzne, nezne dusice u cije ime se, btw, skupljaju ogromne pare.  A ko jebe pajkane kojima naprave zasedu i izbuse ih ko svajcarske sireve. Slucaj od pre par dana. 

 

I onda se ovde neko poziva na ljudskost. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyrus Smith said:

Slažem se da Tramp ne bi trebao da bude u beloj kući ali daleko da je krivica samo na jednoj strani. Demokrate nisu bili u stanju da izbace boljeg kandidata od žene bivšeg predsednika operisane od bilo kakve harizme prošli put. Iz drugog pokušaja još gore, bolje bi prošli da su iz bubnja izvukli.  

 

Izgleda da se dvopartijski sistem istrošio, ili je bar u dubokoj krizi. Sistem koji izbaci ovu dvojicu kao kandidate za predsednika najmoćnije zemlje sveta je svetski problem, ne samo američki. Osim toga demokrate u sebi imaju bar dve partije od kojih je verovatno gora ova ultra woke struja ali ni stari establišment nije mnogo bolji. Za republikance ne znam, oni su mi mnogo manje jasni, ali mislim, kao posmatrač sa strane, da recimo Tucker Carlson ima stavove koje ne vidim da su zastupljeni od bilo koga osim delom Sandersa (ali on ima problem sa socijalizmom). Tuckera gledaju milioni ljudi koji možda iskreno misle da im je Tramp neki zastupnik a možda ga samo smatraju manjim zlom od Bajdena i ovakvih demokrata.

 

 

 

 

 

Gresite vi. Od pocetka pricam da je Bajden uz sve svoje mane najbolji kandidat demokrata. Ne treba to gledati kroz licne afinitete, ni meni se on ne svidja, senilni starac, ali pogledajmo realno na neke stvari.

 

1. Politicki veteran, na koga niko u stranci nema neku zamerku. Jedini koji moze da ujedini sve strukture stranke (ultrapopularan kod crnaca, decenijama vazio za zastitnika radnicke klase, Obamin vp...), prihvatljiv levom krilu stranke (necemo sad racunati one na ultralevici, i ako ne proradi sujeta kod Sandersa do izbora ali to moze da se desi kad je bilo ko kandidat) i prihvatljiv establismentu cij je i deo. On je jedini iz establismenta kojeg bi moglo da prihvati levo krilo stranke (suprotno ne treba gledati jer niko iz levog krila ne moze da pobedi).

 

2. Generalno je popularan. Niko nema nista protiv njega, vazi za good guy-a americke politicke scene.

 

3. Prihvatljiv i dobrom delu republikanskih biraca, posebno umerenih. Covek je sampion interpartijskih inicijativa i uvek bio u sjajnim odnosima sa republikancima. Nije neko ko se koncipira kao arhineprijatelj kod republikanskog birackog tela kao Hilari koja je izvela potpuno mobilizaciju rep birackog tela bez obzira na mlaku podrsku rep establismenta Trampu.

 

4. Ima odlicnu prodju medju penzionerima (pretezno republikansko biracko telo) koji u njemu vide sebe. To pokazuju i ankete, koje mu cak i daju prednost u tom birackom telu i upravo ta prednost mu i donosi pobedu za sada. Nesto sto je promaklo republikanskim stratezima, pa i meni, ali su demokratski stratezi sjajno primetili.

 

5. Jedini demokrata koji je potpuno ravnopravan na Floridi, jako bitnoj drzavi koje polako ide u desno i sve vise od swing postaje republikanska. To prinudjuje Trampa da tamo trosi jako mnogo novca i vremena, sa tim novcem koji mora tamo da potrosi bi sigurno dobio neki bitan swing state. Mislim da Bajden nece dobiti Floridu, ali ce ona biti jako skupa za Trampa. Slicna prica je i za Severnu Karolinu, pa i Dzordziju koje ce Tramp na kraju dobiti, ali mnogo skuplje nego protiv nekog drugog, ali otvara se mogucnost da na Bajdenovim krilima demokrate dobiju senatora u Severnoj Karolini sto bi bila velika stvar. Virdzinija je sa njim sigurna drzava i nemoraju da trose resurse tamo. Niko drugi ne bi bio ravnopravan u ove tri drzave, posebno ne Sanders i ovo je velika stvar u kampanji. Tramp tek sad napada Nevadu npr, da nije ovoga, on bi tamo kampovao vec mesecima. 

 

6. Rust belt beli radnici su njegovo biracko telo. Na proslim izborima on bi tamo dobio Trampa, e sad na ovim ce biti tesko, ali moguce. Od svih iz establisment ekipe on tamo ima najbolju prodju. U prajmarisima je lose prosao tamo, e sad da li je izgubio popularnost, ili je to posledica toga da je ucestvovao kandidat koji je tom birackom telu blizi videcemo. Samo sad je sigurno da Tramp u Micigenu nece moci da dobije 16% glasova crnaca kao prosli put, vec ce to pasti na nacionalni nivo, slicno i u ostalim drzavama u regionu. 

 

7. Previse je star te tako ne ugrozava niciju ambiciju, jasno je da nece ici na drugi mandat. Mnogi misle da ce preko njega moci da imaju uticaj na donosenje odluka i moci sa njim da manipulisu. Idealno za jedinstvo u stranci.

 

Naravno ima on i otezavajuce stvari, npr

 

1. Generalno lose stoji medju latinosima i to otvara Trampu prostor na srednjem zapadu i drzi ga na Floridi. Medjutim on to do sada nije dobro, ni dovoljno eksploatisao, ali bas zbog nekih stavki navedenih gore.

 

2. Debate mogu potencijalno biti rak rana i veoma su rizicne za njega. Bice ih najmanje cetiri ako se ne varam. 

 

3. Jako los vp kandidat, ali to generalno nije njegova krivica

 

4. Previse je star, te su primetni znaci demencije, te otvara prostor za spekulacije da nije sposoban za mandat predsednika te ce podneti ostavku.

 

Kada se sve sabere i oduzme, demokrate nemaju boljeg kandidata od njega, svi ovi problemi mogu lako da se hendluju, osim ovog sa debatama. Realno bez problema sa Floridom, Karolinom i Dzordzijom, Tramp bi lagano izasao na kraj sa bilo kojim demokratskim kandidatom, ali ovde ce vec biti problem. 

 

Taker se ozbiljno namece za sledeci krug, sto se meni uopste ne svidja. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

Nadam se da grijesim i da to toga nece doci, 

 

  1. Trump je za 4 godine stavio pod potpunu kontrolu republikansku partiju, i sveo sve do jednog senatora i kongresmena na dizace ruku i tapsace tipa Marka Djurica. Neki od veoma inteligentnih ljudi, koji su se u proslosti drzali principa, savjesti i zakona su na neki volseban nacin legli na rudu... A bili su veoma glasni protiv Trampa (Kako ono bi - "He’s a race-baiting, xenophobic, religious bigot,” the senator says. “You know how you make America great again? Tell Donald Trump to go to hell.” (sama pogodi ko je ovo rekao). Pregovarati, ucjenjivati, isplacivati - u Tramp svijetu to izgleda jedno te isto.
  2. Demokrate nisu od puno drugacijeg materijala nego Republikanci  a treba ih naci tek toliko koliko je potrebno za 2/3 vecinu - to je mozda 50 politicara koji ce uraditi sve za sopstveni interes. Krajem 60-tih Johnson je imao skoro 70% vecinu u parlamentu i senatu, ali je bilo demokrata koji bi prvi glasali protiv takvog prijedloga. Glasanje za princip i uvjerenje vise ne postoji.
  3. Bilo je u proslosti mnogo onih koji su jednom na vlasti trazili sve nacine da tu i ostanu - Xi Jinping, Putin, Erdogan  su u zadnjih 2-3 godine  promijenili zakone i ustav da bi to uradili, mislis li da Trampu to nije na pameti?  Jedina utjesna stvar je sto je on 7-8 godina stariji od ove dvojice pa ce valjda prije i otici. A svi oni koji su se naoruzali do zuba  da se brane od "rogue government" su Trampisti.

 

 

Ovo je bas pogresno. Prava stavka se stalno ponavlja, a daleko je od realnosti.

 

Tramp ima dosta opozicije unutar stranke. To ce mu i biti veliki problem u nekim drzavama. Arizona koju je protiv Bajdena bas lako dobiti je veliki problem, zbog velikog otpora Trampu unutar organizacije. Jbt u dva kruga idu sa MekSali koja je jako los kandidat, jer dobar deo stranke opstruise Trampa cak i po cenu senatorskih mesta. Problemi u Viskonsinu (drzava rast belta koja je od plavih drzava tamo  najbliza republikancima), nesto manji nego u Arizoni, ali ociti. Pa Kasic u Ohaju... Koliko guvernera i senatora su otvoreno protiv Trampa. Najveci Trampov kriticar je guverner Merilenda Leri Hogan. Sase ga je kritikova pre par dana i to je bila bas zestoka svadja. Da li neko moze da ocekuje da bi Romni glasao za tako nesto? Ili Lisa Murkovski, Suzan Kolins... Nije bas u ljubavi ni sa Bejkerom...  Eto samo nekoliko kojih su mi prvi pali na pamet, a sve veoma uticajni unutar stranke i na bitnim pozicijama.

 

Da je tako lako potkupiti demokrate da glasaju za tako nesto, onda valjda ne bi bio problem da se potkupe u Kongresu, a ne da prave probleme Trampu dve godine. Jbg izbori su svake druge godine, pa onaj koji hoce da se proda mora dobro da razmisli. Ova teza pod dva je cista konstrukcija bez utemeljenja u stvarnosti.

 

Porediti Trampa sa Putinom, Sijem i Erdoganom, ili porediti USA sa Rusijom, Kinom i Turskom je naravno ok, ali je vise za price ispred radnje, nego za ozbiljnu diskusiju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

 

Gresite vi. Od pocetka pricam da je Bajden uz sve svoje mane najbolji kandidat demokrata. Ne treba to gledati kroz licne afinitete, ni meni se on ne svidja, senilni starac, ali pogledajmo realno na neke stvari.

 

1. ...

Moguće da si bar delimično  u pravu ali sve o čemu ti pišeš odnosi se na pobedu na izborima. Ako i pobedi na izborima teško da ima šanse da bar počne postupak smanjenja razlika i smirivanja situacije. Nema ni Tramp, to je i problem, ko god da pobedi oni drugi će imati utisak da je došao kraj sveta. Isto i za međunarodnu javnost, ako je Tramp sprdnja Bajden će da bude poštovani lider slobodnog sveta? Možda pre jedno 15 godina.

 

Do ovakve situacije doveo je američki politički sistem, senilni deda i rialiti zvezda su simptomi. 

 

  

1 hour ago, A sad said:

Taker se ozbiljno namece za sledeci krug, sto se meni uopste ne svidja. 

Za šta se nameće?

Edited by Cyrus Smith
dodat još jedan quot
Link to comment
Share on other sites

Najbolji opis Bajdena bi bio najmanje loš izbor. Kada se uporedi sa alternativama u DS tokom primaries daleko bolje rešenje od konkurencije. Čak i kombinacija sa Kamalom je odlična jer se nadopunjuju u stvarima koje svakom od njih nedostaju.

 

S druge strane Tramp je takođe najbolji kandidat RS. I to je najtužnija stvar što se tiče RS. Ako je on najbolje što ta stranka ima to je katastrofa za njih. To znači da su u dubokoj krizi i da ako recimo Tramp pobedi na ovim izborima njih čeka debakl u sledeće četiri godine na svim izborima koji idu. Mislim da bi u tom scenariju i definitivno izgubili i Floridu i Teksas i za jedan duži period mogli da se pozdrave sa vlašću. A to je mnogo gora opcija za RS nego da Tramp izgubi ove izbore. Na izborima 2024. bi DS verovatno obarao rekorde i u delegatima i u popular vote.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Angelia said:

:classic_biggrin: kao sto rekoh....znaci ok je ici na proteste, to ne siri virus, ali ne mozemo da glasamo na glasackim mestima, to ce nas ubiti.

Jel ti stvarno mislis da demokrate promovisu mail-in glasanje zato sto se brinu za tvoje zdravlje? Ako mislis da se bilo koji politicar brine za tvoje zdravlje, onda si naivnija nego sto mislim.

 

Ma ne, demokrate hoce mail-in zato sto bi da varaju... Stvarno svasta. 

 

Kako dobijate da glasate na mail? 

 

Kod nas ne ide tako. Moras da odes online ili na glasacko mesto da trazis listic, unesec podatke i oni ti posalju - jedan, a tamo te potkace da ti je poslano. Znaci, niti mogu da posalju nekom drugom, niti salju listice na adrese ako se ne napravi zahtev za njih, nije rendom, niti moze neko da glasa umesto tebe osim da obije sanduce ili neko od ukucana, ali opet moras ti potpisati da bi bilo validno u racunanju glasa. 

 

E sada, ako vama salju listice kao reklame, onda je to druga stvar... 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Najbolji opis Bajdena bi bio najmanje loš izbor. Kada se uporedi sa alternativama u DS tokom primaries daleko bolje rešenje od konkurencije. Čak i kombinacija sa Kamalom je odlična jer se nadopunjuju u stvarima koje svakom od njih nedostaju.

 

S druge strane Tramp je takođe najbolji kandidat RS. I to je najtužnija stvar što se tiče RS. Ako je on najbolje što ta stranka ima to je katastrofa za njih. To znači da su u dubokoj krizi i da ako recimo Tramp pobedi na ovim izborima njih čeka debakl u sledeće četiri godine na svim izborima koji idu. Mislim da bi u tom scenariju i definitivno izgubili i Floridu i Teksas i za jedan duži period mogli da se pozdrave sa vlašću. A to je mnogo gora opcija za RS nego da Tramp izgubi ove izbore. Na izborima 2024. bi DS verovatno obarao rekorde i u delegatima i u popular vote.

 

Ma kombinacija sa Kamalom je losa, sa njom ne dobija nista. 

 

1. Oboje dolaze iz iste partijske grupe (demokratski establisment), plus je ona jako nepopularna kod leve struje u partiji. Nije popularna ni u partiji sto su pokazali prajmarisi gde je ona takodje bila kandidat. Sa te strane uopste ne doprinosi jedinstvu partije koje Bajden zeli da postigne.

 

2. Ona je crnkinja, to Bajdenu nista ne donosi jer on je sam kralj kod istih. Plus i tu postoji problem, njen otac je sa Jamajke i ustvari je melez, a njegov deda/pradeda je bio robovlasnik. Znaci bogata porodica, roditelji univerzitetski profesori, sve sto medju crncima nije uobicajeno. Zbog toga ona bas i nije popularna u zajednici. Sa njom takodje nista ne dobija na ovom planu.

 

3. Ona je nepopularna kod latinosa, zbog posla koji je obavljala pre senatorskog. Ni tu znaci ne popravlja svoju ne bas najbolju poziciju na tom planu.

 

Jedina pozitivna stvar je sto je zena i tu moze da donese neke poene. Jednostavno utisak je da je ona tu postavljena od strane establismenta da bi imali potpunu kontrolu u slucaju da on mora da odustane od funkcije ili umre. 

 

Sto se tice republikanaca. Tramp jeste njihov najbolji kandidat overal u ovom trenutku. Medjutim on nije najbolji kandidat protiv Bajdena. Vise republikanaca bi Bajdena dobili vrlo lako. Problem je sto je Tramp integrisuci faktor za demokrate, da je bilo ko drugi protivkandidat razlike izmedju demokrata ne bi mogao da sakrije ni Bajden koji bi i tad bio njihov najbolji kandidat. Stvar je vrlo prosta. Unutar demokratske stranke postoje dve stranke koje imaju veoma malo slicnosti. Oni mogu da funkcionisu zajedno samo kad protiv sebe imaju nekog arhineprijatelja kao sto je u ovom slucaju Tramp.

Sa druge strane republikanci taj problem nemaju. Naravno i tamo postoje razne ideoloske struje, ali razlike izmedju njih zapravo nisu velike (mozda u odnosu na libertarijance koji u nekim drzavama predstavljaju znacajan procenat republikanskog birackog tela, ali sve cescim ucescem libertarijanske partije na izborima taj problem je stranka resila bez vecih posledica osim u Nju Meksiku kojeg su zbog toga izgubili na duze vreme). Svi ideoloski pravci unutar republikanske stranke su slicni i njihovi osnovni ideoloski motivi su isti. Razlike koje postoje kod njih nisu ideoloske, vec personalne prirode, sto je mnogo manji problem za stranku. Sa promenom politike demokratske stranke (to je trend koji prati levicu u celom svetu, znaci promena centralnog aspekta delovanja sa prava radnika na identitetsku politiku) ona uskoro uopste nece imati sta da ponudi prosecnom belom stanovniku USA. Tu republikanci imaju ogroman bazen iz koga mogu da crpe glasove. Sa druge strane republikanci imaju sta da ponude pre svega Latinosima. 

Florida nema sanse da ide u plavo u buducnosti, ona ce biti sve crvenija i crvenije. Teksas ide u plavo, ali ce taj proces biti vrlo dug i pitanje je da li ce ikad otici do kraja. (Tramp nikad bas nije bio popularan u Teksasu i dobija manje procente nego sto republikanci dobijaju, medjutim pobedio je i tad i sad ce. Idu sad i senatorski izbori i tu ce biti ubedljiva pobeda Dzona Kornina, u mdjuvremenu su pobedili i Krus i Abot)Sa druge strane rast belt ide u crveno, polako, ali se definitivno krece u tom pravcu. Medjutim te procese stalno treba pratiti, jer su promenjivi. Nevada je iz crvenog otisla u plavo, ali primetno je da Klark kaunti polako ponovo ide ka crvenom. Republikanci generalno imaju bolje demografske trendove od demokrata. Posle ovih izbora ide redistriktiranje, a republikanci drza pod svojom kontrolom vise drzava od demokrata, tako da i tu treba ocekivati da ce to biti napravljeno onako kako njima vise odgovara. 

 

Bice kao i uvek, smenjivace se na vlasti u ciklusima i uvek ce biti tu negde. Ja uvek tvrdim da je najbitnije ko drzi senat i vrhovni sud. 

 

Edit.

 

Jedan primer. Arizona. Kazu da su trendovi da ona postaje plava drzava. Ali da li je to zaista tako? Pobedili su demokrate na proslim senatskim izborima, najverovatnije ce pobediti i na ovim, a i Trampu se bas klima.

 

E sad pitanje je da li je to zbog promene demografije ili je to mozda posledica zestokog unutrasjeg raskola unutar republikanaca? Keli ce pobediti MekSali, ali da li bi Keli (najjaci demokratski kandidat iz Arizone) pobedio Dzefa Flejka? ili mozda Dzona Kila ili Daga Djusija? 

Tako da promene unutar drzava uopste ne moraju da budu demografske prirode, vec i drugih stvari, te da ne predstavljaju dugorocne trendove. 

 

Demokrate npr u dve senatske trke uopste nemaju kandidate i to u dve drzave koje uopste nisu potpuno neprijateljske prema njima i znali su da tamo ostvaruju uspehe. No, da ne sirim pricu. 

Edited by A sad
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, A sad said:

 

Ovo je bas pogresno. Prava stavka se stalno ponavlja, a daleko je od realnosti.

 

Tramp ima dosta opozicije unutar stranke. To ce mu i biti veliki problem u nekim drzavama. Arizona koju je protiv Bajdena bas lako dobiti je veliki problem, zbog velikog otpora Trampu unutar organizacije. Jbt u dva kruga idu sa MekSali koja je jako los kandidat, jer dobar deo stranke opstruise Trampa cak i po cenu senatorskih mesta. Problemi u Viskonsinu (drzava rast belta koja je od plavih drzava tamo  najbliza republikancima), nesto manji nego u Arizoni, ali ociti. Pa Kasic u Ohaju... Koliko guvernera i senatora su otvoreno protiv Trampa. Najveci Trampov kriticar je guverner Merilenda Leri Hogan. Sase ga je kritikova pre par dana i to je bila bas zestoka svadja. Da li neko moze da ocekuje da bi Romni glasao za tako nesto? Ili Lisa Murkovski, Suzan Kolins... Nije bas u ljubavi ni sa Bejkerom...  Eto samo nekoliko kojih su mi prvi pali na pamet, a sve veoma uticajni unutar stranke i na bitnim pozicijama.

 

Da je tako lako potkupiti demokrate da glasaju za tako nesto, onda valjda ne bi bio problem da se potkupe u Kongresu, a ne da prave probleme Trampu dve godine. Jbg izbori su svake druge godine, pa onaj koji hoce da se proda mora dobro da razmisli. Ova teza pod dva je cista konstrukcija bez utemeljenja u stvarnosti.

 

Porediti Trampa sa Putinom, Sijem i Erdoganom, ili porediti USA sa Rusijom, Kinom i Turskom je naravno ok, ali je vise za price ispred radnje, nego za ozbiljnu diskusiju. 

 

 

Ohrabrujuce je ako jos uvijek postoji i drugacija, za saradnju spremnija struja kod republikanaca. Ja je ne vidim, ali se iskreno nadam da si u pravu.

Za Lari Hogana nisam cuo, a Sase je i pored kritika Trampa u javnosti jedan od onih koji uvijek digne rucicu kada je Trampu potrebno i za sta je potrebno. 

U ovakvim previranjima ja sam paranoik, pa zato jedno jedno pitanje - koliko dugih cijevi ima Murkowski iza sebe? 

 

U autoritarnim sistemima postoji proces navikavanja i prihvatanja "novog normalnog" - tempo kojim je definisano "normalno" u zadnje 4 godine i kojim su i Sase i slicni ipak glasali za sve sto Tramp ponudi je bio nevjerovatno brz. 

 

Tramp je blizi Putinu i Xiu, nego i jednom americkom predsjedniku u istoriji, i opet - iskreno se nadam da USA nije ista kao Rusija i Kina

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, A sad said:

Sa promenom politike demokratske stranke (to je trend koji prati levicu u celom svetu, znaci promena centralnog aspekta delovanja sa prava radnika na identitetsku politiku) ona uskoro uopste nece imati sta da ponudi prosecnom belom stanovniku USA.

 

Ovo je kljucni deo.

 

Sad kad se nadoveze na sve ono sto se ranije pisalo na forumu za BLM i Antifu kao potencijalne totalitaristicke pokrete  do potpuno i aktuelno totalitaristicke pokrete zajedno sa paralelama koje su date sa Nemackom i Italijom 30-40 ih godina proslog veka, moze lepo da se vidi da politika identiteta jeste vrlo ozbiljan problem koji levica tj. Demokratska stranka ima, da to prevazilazi normalnu socijaldemokratiju koja se bavi prakticnijim problemima coveka koji su dakle merljivi, mogu se provuci kroz nekakav empirijski metod i koji se kakvoj takvoj meri mogu resavati na opet neki merljiv nacin, a sto naravno politika identiteta ne radi, posto je sam empirijski metod i merljivost ''drustvena konstrukcija belog coveka'' pa se stoga mora odbaciti i prihvatiti neka ''identitetska nauka i epistemologija''

 

Taj preokret koji levica pravi ka takvim politikama jeste u svojoj biti opasan, na duzi rok nuzno vodi ili ka totalitarizmu ili kao nekom obliku mracnog doba, znaci sveopsteg nazadovanja civilizacije.

 

Da okacim jos jednom Cirkovicev tekst:

 

https://talas.rs/2020/08/28/kako-je-borhes-pre-pola-veka-raskrinkao-postmodernizam/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Klotzen said:

 

Nije li ektremno ponižavajuće po SAD da je nama tema predsednik koji najavljuje kršenje ustava ? Ili ako je to trolovanje nije li to dokaz da je SAD spao na nivo neozbiljnih država gde predsednik može da priča neverovatne gluposti a da društvo to sve gleda, ćuti i opravdava ?

 

Pojedinci su ovde izvukli iz konteksta izjavu i od toga napravili polemiku. Ako je trolovanje kao sto kazes, onda to govori vise o tim ljudima, nego o Trampu/SAD, jer znamo definiciju trolovanja.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Veshtodel said:

 

Ovo je kljucni deo.

 

Sad kad se nadoveze na sve ono sto se ranije pisalo na forumu za BLM i Antifu kao potencijalne totalitaristicke pokrete  do potpuno i aktuelno totalitaristicke pokrete zajedno sa paralelama koje su date sa Nemackom i Italijom 30-40 ih godina proslog veka, moze lepo da se vidi da politika identiteta jeste vrlo ozbiljan problem koji levica tj. Demokratska stranka ima, da to prevazilazi normalnu socijaldemokratiju koja se bavi prakticnijim problemima coveka koji su dakle merljivi, mogu se provuci kroz nekakav empirijski metod i koji se kakvoj takvoj meri mogu resavati na opet neki merljiv nacin, a sto naravno politika identiteta ne radi, posto je sam empirijski metod i merljivost ''drustvena konstrukcija belog coveka'' pa se stoga mora odbaciti i prihvatiti neka ''identitetska nauka i epistemologija''

 

Taj preokret koji levica pravi ka takvim politikama jeste u svojoj biti opasan, na duzi rok nuzno vodi ili ka totalitarizmu ili kao nekom obliku mracnog doba, znaci sveopsteg nazadovanja civilizacije.

 

Da okacim jos jednom Cirkovicev tekst:

 

https://talas.rs/2020/08/28/kako-je-borhes-pre-pola-veka-raskrinkao-postmodernizam/

 

Interesantan tekst. Iako se slazem da je ovaj nacin politicke korektnosti doveo do apsurda, postoje neke druge stavke koje su bitni cinioci svega toga. To bi bilo da obican covek nije filozof, ne zeli, nema vremena da se bavi dublje problemima drustva. Kod mnogih je slika crno - bela i samim tim dovodi do banalizacije i kao sto kaze, infantilnog pristupa ciljanim grupama. 

 

Jos nesto:

 

Quote

ovakav pogled na svet već je uništio najveći deo novinarstva promocijom nakazne ideje da je sloboda govora isto što i nasilje i da ljude treba ubediti da se bukvalno osećaju neprijatno i nebezbedno ako su izloženi drugačijim idejama.

 

Tacno iz pozicije koje on gleda, filozofske. Novinarstvo je cista trgovina informacija, a ne filozofija ili skola koja nudi znanje. Drugo, nisu svi govori promocije ideja. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Baby said:

Interesantan tekst. Iako se slazem da je ovaj nacin politicke korektnosti doveo do apsurda, postoje neke druge stavke koje su bitni cinioci svega toga. To bi bilo da obican covek nije filozof, ne zeli, nema vremena da se bavi dublje problemima drustva. Kod mnogih je slika crno - bela i samim tim dovodi do banalizacije i kao sto kaze, infantilnog pristupa ciljanim grupama. 

 

Tako je od kad postoji covek, posto dublje bavljenje bilo kakvim problemima zahteva potrosnju vece kolicine energije, a to nije bas dobra taktika za prezivljavanje u savani. Otud je obicnog coveka lako izmanipulisati od strane medija, politike i nekakve filozofije prevedene na njegov obican jezik (kao sto radi populizam) ili pak ako nije prevedena onda nasilno nametnuta, pa je obican covek prihvata iz straha. Ili kroz neke druge propagandne metode, sto bi rekao Gebels ako ponavljas laz dovoljno puta ona ce postati istina. Isto vazi za besmislenost, sto je duze ponavljas to onako nekako postaje smislena, jer se lepo nakalemi u mozak, pa sinapse koje povezuje delove mozga za logiku i racionalnost vremenom propadaju.

 

Uostalom, ovo pomalo moze da odvuce u neko opravdanje i odbranu obicnog coveka koga ne zanima filozofija i resavanje dubljih problema. Ako ga vec to ne zanima, zasto onda dati takvom coveku pravo glasa? Sto ga staviti u poziciju da je podlozan medijima i politicarima koji manipulisu njegovim mozgom?

 

11 hours ago, Baby said:

Tacno iz pozicije koje on gleda, filozofske. Novinarstvo je cista trgovina informacija, a ne filozofija ili skola koja nudi znanje. Drugo, nisu svi govori promocije ideja. 

 

Pa nije to samo sa filozofske pozicije, vec i sa svakodnevne. Recimo neko napise nesto besmisleno, ti mu kazes da je to budalastina i idiotluk, a on ti napise kako ga ti vredjas i kako ne bi trebalo vredjati nego lepo obrazloziti (stim sto je u postmodernizmu i lepo obrazlaganje = vredjanje, dokle god se jedna strana oseca neprijatno to je vredjanje, postoji tzv. odnos moci). Bas kao sto neko moze napisati nesto besmisleno i idiotski, isto tako neko moze na to napisati da je besmisleno i idiotski, sloboda govora podrazumeva znaci oba.

 

Toga na drustvenim mrezama ima koliko hoces, jer ljudi ne shvataju da sloboda govora podrazumeva da neko na tvoju besmislenost moze slobodno da napise da je budalastina i idiotluk. A isto tako podrazumeva nekakvo povredjivanje osetljivosti i stvaranje neprijatnih emocija, sto opet nije do onog koji ''vredja'' nego uvek do onog koji je ''uvredjen'', posto sve te emocije nastaju u telu uvredjenog, ne ide onaj koji vredja sa inekcijom i ubrizgava supstance neprijatnosti u neciju venu i stvara takva osecanja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Veshtodel said:

 

Uostalom, ovo pomalo moze da odvuce u neko opravdanje i odbranu obicnog coveka koga ne zanima filozofija i resavanje dubljih problema. Ako ga vec to ne zanima, zasto onda dati takvom coveku pravo glasa? Sto ga staviti u poziciju da je podlozan medijima i politicarima koji manipulisu njegovim mozgom?

 

 

Odlicno pitanje na temi u USA, ako se uzme u obzir da je filozofija opcioni predmet u ponekim skolama. Tim reciprocitetom bi pravo imalo da glasa mozda nekih pola postotka, a mozda ni toliko. 

Zato i sluze mediji, da nabrzinu "nadopune" potrebne informacije, pa vec po senzibilitetu se lepe. Namerno sam napisala senzibilitet, ne intelekt, jer cak ni intelektualci cesto nemaju ni vremena, a ni zelje da se dublje zamaraju problematikom. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...