Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

17 minutes ago, Angelia said:

Stvarno? A kada ce se to vratiti Detroit? Malo sutra ili za 20 godina? Cisto da razumem kako taj tvoj ciklus ekonomije funkcionise 

 

Detroit je na uzlaznoj putanji - na zalost ne mogu naci podatke za sam grad, ali metro area takodje ima rastucu ekonomiju po godisnjoj stopi od  2.2% of 2009 do 2017...

Amazon otvara distributivni centar, pravi se autonomous koridor - projekti koji su upravo nastali radi prethodnog propadanja i zatvaranja auto industrije.  Zavisno od trajanja kovida, ja bih rekao da ce ekonomski rast nastaviti po istoj stopi, i da ce rast stanovnistva Detroita poceti vec u 2022 (pretpostavka da se kovid okonca do Juna 2021)

 

https://www.opendatanetwork.com/entity/310M200US19820/Detroit_Metro_Area_MI/economy.gdp.per_capita_gdp?year=2017#:~:text=The last measured GDP per,to be %2454%2C180 by 2022.

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Baby said:

Uvozenje beskucnika? 

 

Uh, pa ajd napravimo biznis sa NYC da uvezu i nase, u trampi mogu da nam izvezu njihove milionere... 

 

Boze svasta  :krstipd4:

 

 

 

A kako nazivas dovozenje autobusima beskucnika iz sklonista u hotele? Migracija? :classic_biggrin:

 

Za tebe i @ters posto ja drzavu smatram za servis, koji placamo nasim porezima - situacija je veoma prosta, neko je platio 1-5-10-20 miliona stan/kucu da zivi na Menhetnu, za placanje poreza na to i ostalih NYC poreza - ocekuje uslugu, tj da se oseca sigurno, i da se ne seta izmedju ljudi koji se bodu, ili p...na cosku, i slicne (manje PC stvari). Ako ta drzava nakon toga, ili njene birokrate odluce da ce pred vratima da ti naprave kamp gde se ljudi drogiraju, napadaju te na ulici, bacaju djubre, i probaju da te siluju, a vrednost tvoje nekretnine zbog toga padne 50% - neces ti biti "mizerno ljudsko bice jer ne brines o beskucnicima" nego ces opravdano biti besna, da placas za uslugu koju ne dobijas. Ne samo to, nego tvoje pare od poreza koriste da ti upropaste zivot.

Nije to "inconvenience", to je cist kriminal, to je fraud. 

 

Najsmesnije je sto se i Cuomo, koji isto pokusava da dobije politicke poene sa unistavanjem NYC, ne slaze sa De Blasiom. A vi kritikujete mene, kao da sam rekla da beskucnike treba proterati.

Link to comment
Share on other sites

 Citati o Detroitu kao gradu statisticke artikle sa interneta moze stvoriti potpuno pogresnu sliku grada. Te statistike se cesti odnose na gradsko jezgro. 
 

Detroit se mora posmatrati kao metro area, 

sa 5 miliona stanovnika. 
Sto se tice gradskog jezgra, strahovito mnogo je uradjeno u poslednjih 20 godina, centar je bukvalno oziveo u poslednjih 6-8 godina. Izgradjena je nova arena, postavljen tramvaj 

i sada su izlozi tih vrhunskih arhitektonskih gradjevina popunjeni jakim buticima i restoranima, a mnostvo biznisa svih vrsta je privuceno u centar. Ali istina je da slabo ko zivi tu osim ljudi koji odrzavaju te biznise i zgrade. 
 

Ali kada kazem metro area Detroit, onda se tu misli na mrezu gradova severno od Detroita, 

gde se premestio novac i gomile pogona svih auto proizvodjaca, i gde su u jednom lepom prirodnom krajoliku ispresecanom jezerima i sumama, sebi obezbedili novi prostor za stekanje love i zabavu. 
Nije uopste smesno kad sa kanadske strane granice uporedjujes broj karijernih opcija. 
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kido from Junkovac said:

 Citati o Detroitu kao gradu statisticke artikle sa interneta moze stvoriti potpuno pogresnu sliku grada. Te statistike se cesti odnose na gradsko jezgro. 
 

 

Detroit je samo primer. Poenta je da nema "prirodne evolucije" u ekonomiji. i ako nema ljudske intervencije kad odredjena lokacija predje u jeftinu, sa mnogo kriminala, nece se oporaviti osim ako neko ne dodje sa dobrim planom.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

A kako nazivas dovozenje autobusima beskucnika iz sklonista u hotele? Migracija? :classic_biggrin:

 

Za tebe i @ters posto ja drzavu smatram za servis, koji placamo nasim porezima - situacija je veoma prosta, neko je platio 1-5-10-20 miliona stan/kucu da zivi na Menhetnu, za placanje poreza na to i ostalih NYC poreza - ocekuje uslugu, tj da se oseca sigurno, i da se ne seta izmedju ljudi koji se bodu, ili p...na cosku, i slicne (manje PC stvari). Ako ta drzava nakon toga, ili njene birokrate odluce da ce pred vratima da ti naprave kamp gde se ljudi drogiraju, napadaju te na ulici, bacaju djubre, i probaju da te siluju, a vrednost tvoje nekretnine zbog toga padne 50% - neces ti biti "mizerno ljudsko bice jer ne brines o beskucnicima" nego ces opravdano biti besna, da placas za uslugu koju ne dobijas. Ne samo to, nego tvoje pare od poreza koriste da ti upropaste zivot.

Nije to "inconvenience", to je cist kriminal, to je fraud. 

 

Najsmesnije je sto se i Cuomo, koji isto pokusava da dobije politicke poene sa unistavanjem NYC, ne slaze sa De Blasiom. A vi kritikujete mene, kao da sam rekla da beskucnike treba proterati.

 

Zovem sklanjanje sa ulica. Dovezli su ih tamo gde su (zatvoreni) hoteli bili spremni da ih prime (i koliko toliko nadoknade gubitke). Kada su se okolni stanovnici pobunili i rekli da se ne osecaju sigurno poceli su da ih "izvoze" na druga mesta. 

 

Koriste i pare od poreza za naoruzanje onih koje zovu "losers" i "suckers" pa mi tu nesto malo nelogicno a niko me ne pita da li se slazem kada placam taksu. 

 

Cuomoa boli dupe za te politicke poene za razliku od Trampa koji zaista unistava celu drzavu i jako se bori za politicke poene. 

 

Za ceo ovaj cirkus koje zivi u poznim godinama jos nisu imali prilike da gledaju, oni prave kampanju i kazu "The best is yet to come." Kakve li ironije. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mrd said:

Nemoj da se sekiras, vecina njih dolazi u Cali, a cini mi se i Floridu. Toplo i prijatne noci, Florida malo manje, kad je sezona duvanja. 

@tersok za impeachment, nije ni bitno, da li je recal, ili ne. Davis je "skinut" da vise ne krade. Izabran je Schwarzenegger jer je Californjanima bio pun kofer Davisa i njegove blagodeti. NIje to bilo zbod crasha Silicon Valley vec sto on nije radio posao za Californiu, vec za sebe. Mozes da pogledas i 2005, kad je bio midterm i kad su Californjani izsamarali Arnolda, kako je odmah promenio pesmu i postao dobar, do tada je mislio, da mu nema zime.

Sto se tice pisanja, cini mi se da smo se svi nekako zategli i merimo svaku rec radi nekih 4umskih (licnih) poena. Ne zameri, ali ni ti nemoj svaku rec da seckas, pitaj objasnicu, i ja cu da pitam da objasnis. 

🙂

Hajde da kazemo da se slazem sa dobrim dijelom - uglavnom oko pristupa razgovoru. 

Oko kradje se ne mogu sloziti jer nema osude, kao ni oko toga da dot com crash nije uticao na budzet Kalifornije.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

A kako nazivas dovozenje autobusima beskucnika iz sklonista u hotele? Migracija? :classic_biggrin:

 

Za tebe i @ters posto ja drzavu smatram za servis, koji placamo nasim porezima - situacija je veoma prosta, neko je platio 1-5-10-20 miliona stan/kucu da zivi na Menhetnu, za placanje poreza na to i ostalih NYC poreza - ocekuje uslugu, tj da se oseca sigurno, i da se ne seta izmedju ljudi koji se bodu, ili p...na cosku, i slicne (manje PC stvari). Ako ta drzava nakon toga, ili njene birokrate odluce da ce pred vratima da ti naprave kamp gde se ljudi drogiraju, napadaju te na ulici, bacaju djubre, i probaju da te siluju, a vrednost tvoje nekretnine zbog toga padne 50% - neces ti biti "mizerno ljudsko bice jer ne brines o beskucnicima" nego ces opravdano biti besna, da placas za uslugu koju ne dobijas. Ne samo to, nego tvoje pare od poreza koriste da ti upropaste zivot.

Nije to "inconvenience", to je cist kriminal, to je fraud. 

 

Najsmesnije je sto se i Cuomo, koji isto pokusava da dobije politicke poene sa unistavanjem NYC, ne slaze sa De Blasiom. A vi kritikujete mene, kao da sam rekla da beskucnike treba proterati.

 

Bravo - drzava jeste servis, i to  servis gdje porezom placas pristojan i siguran zivot - komada jedan (+ uza porodica), po cijeni od 15%, 20%, 40%  zarade i cijene nekretnina koje imas. I onaj ko je uplatio $200 i onaj ko je uplatio $2,000,000 imaju jednaka ocekivanja i prava jer je to javni cjenik drzavnih usluga. Ukoliko nije tako, vlast treba da to oglasi, i shodno tome dobije  glasacku podrsku na sljedecim izborima. 

 

Menhetn sa svim kamerama i obezbjedjenjem zgrada je u svakom slucaju bolje pripremljen da sprijeci eventualne probleme, nego siromasniji dio grada.

 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

Detroit je samo primer. Poenta je da nema "prirodne evolucije" u ekonomiji. i ako nema ljudske intervencije kad odredjena lokacija predje u jeftinu, sa mnogo kriminala, nece se oporaviti osim ako neko ne dodje sa dobrim planom.

Evolucija je pojam koji se posmatra na vecim grupama i ukljucuje prilagodjavanje grupe resursima koji postoje na odredjenoj lokaciji ali i prosirenje lovista na nove terene, kao i migraciju grupe  ili dijela grupe u potrazi za hranom - Detroit se velicinom prilagodio uslovima koje ima i sveo se na odrziv broj stanovnika koji resurse crpe i iz blize okoline. I svi zajedno rastu po godisnjoj  prosjecnoj stopi od 2.1%

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Posto je Obama dobio Nobela za mir, onda ...

Ne vidim, zasto se topic o US sveo na Trumpa, koji cak i nije toliko znacajan kao licnost, ali pokazuje sta birac hoce! Biracn nece politicare, koje namestaju frizeri, oni hoce preduzimljive ljude koji su vodje, a ne placipi@ke, koji kad zakake ne poseduju svoje odliuke i prebacuju ih na druge.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Baby said:

 

Zovem sklanjanje sa ulica. Dovezli su ih tamo gde su (zatvoreni) hoteli bili spremni da ih prime (i koliko toliko nadoknade gubitke). Kada su se okolni stanovnici pobunili i rekli da se ne osecaju sigurno poceli su da ih "izvoze" na druga mesta. 

Kako mislis sklanjanje sa ulice kad ih je dovezao iz sklonista? Koji se ne nalaze na Menhetnu, znaci uvezao.

 

12 hours ago, Baby said:

 

Koriste i pare od poreza za naoruzanje onih koje zovu "losers" i "suckers" pa mi tu nesto malo nelogicno a niko me ne pita da li se slazem kada placam taksu. 

 

 

Hahaha, pa Bolton rekao da Atlantic laze, bolton koji je onako pljuvao Trampa....

Drugo, naravno da te pita, za to glasas na izborima, pogledaj programe kandidata a ne dal ti se dopadaju pa ces da vidis njihove stavove po pitanju naoruzanja.

 

9 hours ago, ters said:

 

Bravo - drzava jeste servis, i to  servis gdje porezom placas pristojan i siguran zivot - komada jedan (+ uza porodica), po cijeni od 15%, 20%, 40%  zarade i cijene nekretnina koje imas. I onaj ko je uplatio $200 i onaj ko je uplatio $2,000,000 imaju jednaka ocekivanja i prava jer je to javni cjenik drzavnih usluga. Ukoliko nije tako, vlast treba da to oglasi, i shodno tome dobije  glasacku podrsku na sljedecim izborima. 

 

Menhetn sa svim kamerama i obezbjedjenjem zgrada je u svakom slucaju bolje pripremljen da sprijeci eventualne probleme, nego siromasniji dio grada.

 

Nece biti dragi moj, ovaj bold si izuzetno pogresio. Onaj sto plati 2 mill, dobije bolju policiju, bolje skole, bolje puteve, bolje komunalno etc....za to placa vecu cenu. Zato je u USA u nekretninama sve location, location, location. Problem nije sto to  nije bilo jasno u vreme izbora, nego sto je De Blasio to odlucio da promeni onda kad nema sledecih izbora, on je svoje vreme zavrsio - sad hoce da mu zena dobije poziciju negde u predgradju pa tako i bira svoje odluke.

Krseci tako drustveni ugovor koji su gradjani imali kao nepisani dogovor.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Angelia said:

 

Hahaha, pa Bolton rekao da Atlantic laze, bolton koji je onako pljuvao Trampa....

Drugo, naravno da te pita, za to glasas na izborima, pogledaj programe kandidata a ne dal ti se dopadaju pa ces da vidis njihove stavove po pitanju naoruzanja.

 

Izgleda da bas nisi citala Boltonovu knjigu... ali je uvlakacka do bola. Bolton je karijerista i njega interesuje istina za nijansu vise nego Trampa... 

 

Da dodam, nije Bolton Trampva senka da se ne odmice od njega. Imas pod imenom i prezimenom ljude koji su potvrdili... 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Izgleda da bas nisi citala Boltonovu knjigu... ali je uvlakacka do bola. Bolton je karijerista i njega interesuje istina za nijansu vise nego Trampa... 

 

Da dodam, nije Bolton Trampva senka da se ne odmice od njega. Imas pod imenom i prezimenom ljude koji su potvrdili... 

Nisi valjda mislila da cu da citam Boltonovu knjigu? :classic_blink: Nemam pojma ali koliko sam videla iz medija knjiga je sve "pljuc, pljuc" na Trampa. 

Imam pod imenom i prezimenom ljude koji su bili tamo i rekli da to nije tacno. Nekako nemam tendenciju da verujem ljudima koji su otpusteni, obicno tu ima losih osecanja.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Nisi valjda mislila da cu da citam Boltonovu knjigu? :classic_blink: Nemam pojma ali koliko sam videla iz medija knjiga je sve "pljuc, pljuc" na Trampa. 

Imam pod imenom i prezimenom ljude koji su bili tamo i rekli da to nije tacno. Nekako nemam tendenciju da verujem ljudima koji su otpusteni, obicno tu ima losih osecanja.

 

Pa nisi morala da citas celu knjigu nego delove koji isplivavaju na sve strane, ako se vec pozivas na njega.  

Ti vec imas stav da se Trampu veruje na rec, tako da je bilo sta pisati suvisno... i to verovanje ovde demonstriras svakodnevno, cak i nas ubedjujes da ne verujemo svojim usima i ocima, nego tebi i Trampu... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Nisi valjda mislila da cu da citam Boltonovu knjigu? :classic_blink: Nemam pojma ali koliko sam videla iz medija knjiga je sve "pljuc, pljuc" na Trampa. 

Imam pod imenom i prezimenom ljude koji su bili tamo i rekli da to nije tacno. Nekako nemam tendenciju da verujem ljudima koji su otpusteni, obicno tu ima losih osecanja.

 

Ima tu mesta za par upitnika...

 

1. Trump kaze da je Bolton otpusten, a Bolton tvrdi da je dao  ostavku. Ko je veci lazov?

 

2. Iz Trumpove administracije i okruzenja (ukljucujuci licne advokate itd.) je dalo ostavke ili najureno vise ljudi nego u vreme tri prethodna predsednika zajedno. Zasto?

Od najurenih iz prethodnih vlada, niko nije napisao knjigu o tome kako je njegov predsednik bio budala i pokvareni lazov. Za ove otisle iz Trumpove vlade, treba vec enciklopedija da se nabroje sve takve knjige o njemu. Zasto?

 

3. Ako je Trump vec takav stabilni genije (kako je sam sebe opisao), kako mu se moglo desiti da na razne funkcije imenuje toliko ljudi koje je posle oterao i vise nema nista lepo da kaze o njima - nego ih vredja?

 

Link to comment
Share on other sites

Prati li neko ovaj najnoviji (u poslednjih par sati) rusvaj oko Woodwardove knjige?

Ovaj put nije rekla-kazala iz trece ruke nego upravo svi kanali u USA pustaju snimke razgovora Woodwarda i Trumpa...

 

Videcemo sta ce Trump reci, upravo bi trebala da pocne KZS.

 

edit: KZS se moze pratiti ovde, na sajtu vlade: https://www.whitehouse.gov/live/

 trenutacno pise "live streaming starting soon"

 

edit2: Trebalo je da pocne pre pola sata, a jos nista. Nagadjam da ili spremaju odgovor na Woodwardovu knjigu, ili ce  biti samo govorcic i bez pitanja novinara...

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

 

Za ove otisle iz Trumpove vlade, treba vec enciklopedija da se nabroje sve takve knjige o njemu. Zasto?

 

 

zato sto covek nije normalan i konstantno laze. Zet ga je najbolje opisao: ako ne znas gde ides svejedno je koji put biras. hahahehe :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, zoran59 said:

 

 

Videcemo sta ce Trump reci, upravo bi trebala da pocne KZS.

 

 

 

Fake news... i nastavlja po starom.

 

Pitali su ga za izjavu da je McCain loser, rekao je da nije tacno i svalio na medije, a postoji snimak i njegov tvit gde to pise. Lazi sve. Najbolji orijentir za istinu je samo suportno od onog sto kaze 😄 

 

Nothing can stop me, I'm all the way up
All the way up
I'm all the way up
I'm all the way up
Nothing can stop me, I'm all the way up

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cyrus Smith said:

Ako i dobije nagradu njegov doprinos miru će biti bar nešto veći od prethodnog predsednika u trenutku kada je on postao laureat.

 

Moguće. Što i dalje stavlja Trampa u kategoriju za nobela, kao što bi stavilo tebe ili mene. 

 

I što Obama nije tu nagradu dobio u sred izborne kampanje nego na početku mandata a ovo bi bio fin boost u leđa u sred kampanje.

 

Smešne su obe, svakako. Samo je tajming još smenšniji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

Ima tu mesta za par upitnika...

 

1. Trump kaze da je Bolton otpusten, a Bolton tvrdi da je dao  ostavku. Ko je veci lazov?

To je potpuno nebitno, jer da je Tramp hteo da Bolton ostane, on bi prihvatio njegove savete, a nije. S obzirom na istorijat Trampa u otpustanju, deluje mi vise verovatno da je on inicirao otkaz.

 

Edit: da ne zaboravimo da je Bolton poznati jastreb koji je voleo da ulazi u ratove, a Tramp je striktno protiv.

 

Quote

 

2. Iz Trumpove administracije i okruzenja (ukljucujuci licne advokate itd.) je dalo ostavke ili najureno vise ljudi nego u vreme tri prethodna predsednika zajedno. Zasto?

Od najurenih iz prethodnih vlada, niko nije napisao knjigu o tome kako je njegov predsednik bio budala i pokvareni lazov. Za ove otisle iz Trumpove vlade, treba vec enciklopedija da se nabroje sve takve knjige o njemu. Zasto?

Imas dva zasto gde samo mozemo da spekulisemo. 

Prvo zasto - verovatno zato sto Tramp nije politicar nego biznisman, i mnogo tezu mu je da prihvati bilo koju vrstu diplomatije. To njegovo prilagodjavanje je u pocetku kostalo mnoge pozicije. Sigurna sam i da za iskusne birokrate karijeriste - nije lako raditi sa nekim ko ne zna da se tapse po ramenu a da te ne podnosi, nego to on odmah stavi na sto.

Drugo zasto - pa pare. Jbte svako napisao knjigu i napravio ogromne pare zato sto je publika gladna kontraverze. Zasto knjiga po knjiga? Mogli su da izadju i daju intervju, Tramp je djubre....ali ne svako je prvo obezbedio publishing deal :classic_smile:

 

Quote

 

3. Ako je Trump vec takav stabilni genije (kako je sam sebe opisao), kako mu se moglo desiti da na razne funkcije imenuje toliko ljudi koje je posle oterao i vise nema nista lepo da kaze o njima - nego ih vredja?

 

verovatno da je ocekivao drugacije ponasanje. Uz to uzmi u obzir da u pocetku i nije imao veliki izbor ko je hteo da se prihvati funkcije, pa je morao da bira iz malo hendikepiranog poola. 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NMX said:

 

Moguće. Što i dalje stavlja Trampa u kategoriju za nobela, kao što bi stavilo tebe ili mene. 

 

I što Obama nije tu nagradu dobio u sred izborne kampanje nego na početku mandata a ovo bi bio fin boost u leđa u sred kampanje.

 

Smešne su obe, svakako. Samo je tajming još smenšniji. 

Pa ne znam da li je smešniji tajming sada ili dodela Nobela predsedniku koji je tek došao na položaj i nije uradilo još ništa i to bukvalno. Tramp je bar davao otpor da ulazi u nove sukobe i pokušavao nešto, uglavnom neuspešno. Naravno da to nije dovoljno za nagradu, tu se slažemo, ali Tramp je još nije ni dobio već samo nominaciju od nekog desničara iz Norveške.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

Prati li neko ovaj najnoviji (u poslednjih par sati) rusvaj oko Woodwardove knjige?

Ovaj put nije rekla-kazala iz trece ruke nego upravo svi kanali u USA pustaju snimke razgovora Woodwarda i Trumpa...

 

 

ok imam jedno mozda glupo pitanje.

Uglavnom mi smo svi znali da on ublazava pricu sa virusom, sto je logicno, i to bas zato sto je rekao, ne treba praviti paniku, to mu je posao.

Ali svi se sad prave kao da su otkrili nesto neverovatno.

Ajde da razmislimo, on to sve objasnjava novinaru u intervjuu koji se snima, znaci potpuno siguran da ce to biti objavljeno pre izbora. Totalno transparentno.

Ne samo to, nego mu daje vise intervjua, on the record, ukljucujuci u julu, kad vec ima vise objavljenih knjiga "tramp mi rekao".

Zasto? Znam da je lako zamisliti da je Tramp prosto glup, pa je ispricao novinaru nesto sto moze biti stetno za njegov re-izbor.

Iako za Trampa znamo da je itekako shrewd i manipulator, pa ja ne bi pravila brzoplete zakljucke.

Nekako ipak mislim da u tim intervjuima ima nesto dobro za Trampa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...