Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 hours ago, Angelia said:

Nemam pojma kakve "ideoloske linije" mi pripisujes.

Mozes slobodno da me pitas o stavovima po pitanju odredjenih stvari - nemas uopste potrebe da "procenjujes" neke ideoloske linije, posto ih ja nemam. Imam neka svoja ubedjenja koja nit su tamo nit vamo kako neki to dele.

Samo nemoj da raspravljamo o GND koji je totalno besmislen pa ne bih na to gubila vreme.

Unapred ti mogu reci da sam ja dosla u US koja mi je vec svojim sistemom odgovarala, ima neke stvari koje bih volela da budu malo bolje, ali sistem sam po sebi, je po meni jedan od vodecih u svetu (inace bi izabrala drugi a mogla sam da biram)

 

Mozda nije bas najsretniji izraz koji sam upotrijebio, i vjervoatno je bolje reci da sam zelio da shvatim nacin razmisljanja i otvorenost prema drugacijim idejama.  Ja nemam zamjerki na USA kao sistem, jedan je od onih koji se samoodrzavaju vec par stotina godina ali mislim da kao i svaki drugi moze biti bolji i biti humaniji i onda gledam u zemlje koje isto tako imaju uhodane i stabilne sisteme, kao Skandinavija. Meni je ovaj GND simpatican i drzacu im palceve  da se tp nekad pretvori u feasible plan, i da se nadje snaga koja ga moze provesti, jer AOC i ekipa to ne mogu...  Lakse se zivi kada znas da su ljudi oko tebe zbrinuti i ne zive u ocajnickoj borbi za zivot.  

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ters said:

Mozda nije bas najsretniji izraz koji sam upotrijebio, i vjervoatno je bolje reci da sam zelio da shvatim nacin razmisljanja i otvorenost prema drugacijim idejama.  Ja nemam zamjerki na USA kao sistem, jedan je od onih koji se samoodrzavaju vec par stotina godina ali mislim da kao i svaki drugi moze biti bolji i biti humaniji i onda gledam u zemlje koje isto tako imaju uhodane i stabilne sisteme, kao Skandinavija. Meni je ovaj GND simpatican i drzacu im palceve  da se tp nekad pretvori u feasible plan, i da se nadje snaga koja ga moze provesti, jer AOC i ekipa to ne mogu...  Lakse se zivi kada znas da su ljudi oko tebe zbrinuti i ne zive u ocajnickoj borbi za zivot.  

Meni GND uopste nije simpatican ustvari potpuno mi je odvratan, jer je suprotan od svega sto USA predstavlja.

 

Ako ti je Skandinavija ideal, to prosto ne moze da zazivi u US, barem 50 godina i ja ne zelim da zazivi. To je suprotno svemu sto je USA dovelo tu gde jeste. Da mi je Skandinavija bila ideal - ja bi otisla tamo.

 

I iskreno receno, mislim koj djavo dolazis u US, da bi pokusavao da od US napravis Skandinaviju, idi tako gde se osecas srecno.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Meni GND uopste nije simpatican ustvari potpuno mi je odvratan, jer je suprotan od svega sto USA predstavlja.

 

Ako ti je Skandinavija ideal, to prosto ne moze da zazivi u US, barem 50 godina i ja ne zelim da zazivi. To je suprotno svemu sto je USA dovelo tu gde jeste. Da mi je Skandinavija bila ideal - ja bi otisla tamo.

 

I iskreno receno, mislim koj djavo dolazis u US, da bi pokusavao da od US napravis Skandinaviju, idi tako gde se osecas srecno.

Ne dolazim u USA - izabrao sam da dodjem u Kanadu nakon ilegalnog boravka u Hrvatskoj jer sam tuda imao priliku proci, druga opcija mi je bila mobilizacija u Bosni sa svime sto to nosi. Nismo svi imali priliku da biramo - i nemaju svi koji zive u USA priliku da biraju u svakoj situaciji - neki se jednostavno tu rode ili dodju jer u stvarnosti nemaju drugu opciju.... Kanada mi takodje odgovara, ali ako mislim da neke stvari mogu bolje - nemam problem da to i kazem i da i uradim sta mogu da to i promijenim. Imao priliku da zivim i rdaim u USA nakon stacioniranja u Kanadi - nisam mogao da se odlucim na takav korak jer sam zzadovoljan zivotom ovdje...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ters said:

Ne dolazim u USA - izabrao sam da dodjem u Kanadu nakon ilegalnog boravka u Hrvatskoj jer sam tuda imao priliku proci, druga opcija mi je bila mobilizacija u Bosni sa svime sto to nosi. I Kanada mi takodje odgovara, ali ako mislim da neke stvari mogu bolje - nemam problem da to i kazem i da i uradim sta mogu da to i promijenim. 

Nisam mislila bukvalno da dolazis u US, i to je metafora.

 

Otisao si u Kanadu jer ti je to odgovaralo, ne pokusavaj da od USA napravis Skandinaviju.

 

 

USA je pre tebe i pre mene bila to sto jeste, imam ja prigovore na sistem, ali ti prigovori nisu "srusi USA sistem i izgradi novi (skandivanski)"

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Nisam mislila bukvalno da dolazis u US, i to je metafora.

 

Otisao si u Kanadu jer ti je to odgovaralo, ne pokusavaj da od USA napravis Skandinaviju.

 

 

USA je pre tebe i pre mene bila to sto jeste, imam ja prigovore na sistem, ali ti prigovori nisu "srusi USA sistem i izgradi novi (skandivanski)"

 

Ja ne mogu nista praviti u USA, samo sam navijac sa strane... I neko ko daje feedback kako sve to sto trenutno radite izgleda sa strane. Ni jednog trenutka nisam pomenuo da se sistem USA srusi, niti je NGD to igdje pomenuo...

 

Vi sebi birate predsjednika kakav vam odgovara, i koji vas predstavlja kao drustvo i zemlju.

A meni u Kanadi Denis bira premijera i mada je svjestan promasaja koji je napravio, sada tvrdi da je u pravu... Kao jedan poznanik kojeg je Jezda ojadio u Srbiji i koji me je po dolasku u Kanadu pokusao nagovoriti da kupujem dionice Bre-x a desetak godina kasnije Nortela bas u vrijeme pred propadanje... "Ovaj put je siguran profit"....

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ters said:

Mozda, ali evo ja iskopirao sa wikipedije glavne tacke - mozes li samo reci (for the record) koje su to tacke koje se ne mogu podrazti ni po koju cijenu ? Samo nabroj - npr 1,5 i 7.... Ja licno nevidim ni jedan princip sa kojim se ne bih slozio, i ukoliko postoji nacin finansiranja, mislim da bi svih deset tacka bilo pozeljno ostvariti u nekoj buducnosti od 30-50 godina ( a neke kao 2)(iii) ce morati doci i ranije sa usponom AI...

 

  1. Guaranteeing a job with a family-sustaining wage, adequate family and medical leave, paid vacations, and retirement security to all people of the United States.
  2. Providing all people of the United States with
    • (i) high-quality health care;
    • (ii) affordable, safe, and adequate housing;
    • (iii) economic security; and
    • (iv) access to clean water, clean air, healthy and affordable food, and nature.
  3. Providing resources, training, and high-quality education, including higher education, to all people of the United States.
  4. Meeting 100 percent of the power demand in the United States through clean, renewable, and zero-emission energy sources.
  5. Repairing and upgrading the infrastructure in the United States, including . . . by eliminating pollution and greenhouse gas emissions as much as technologically feasible.
  6. Building or upgrading to energy-efficient, distributed, and ‘smart’ power grids, and working to ensure affordable access to electricity.
  7. Upgrading all existing buildings in the United States and building new buildings to achieve maximal energy efficiency, water efficiency, safety, affordability, comfort, and durability, including through electrification.
  8. Overhauling transportation systems in the United States to eliminate pollution and greenhouse gas emissions from the transportation sector as much as is technologically feasible, including through investment in
    • (i) zero-emission vehicle infrastructure and manufacturing;
    • (ii) clean, affordable, and accessible public transportation; and
    • (iii) high-speed rail
  9. Spurring massive growth in clean manufacturing in the United States and removing pollution and greenhouse gas emissions from manufacturing and industry as much as is technologically feasible.
  10. Working collaboratively with farmers and ranchers in the United States to eliminate pollution and greenhouse gas emissions from the agricultural sector as much as is technologically feasible

 

Postoji, uzmes para od Pere koji godinama vredno radi, stedi i stice bogatstvo i das Miki i jos pritom od tih para gradis sustainable green paradise gde svi imaju para i jos zive u cistom okruzenju bez klimatskih promena. Slicne ideje su imali Marks, Lenjin i ekipa i znamo kuda je to odvelo.

 

Medjutim, cak i kada bi uzeo te pare od Pere i dao u svih ovih 10 tacaka, nikada nijednu ne bi ostvario zato sto ne postoji nijedan plan i deal na ovom svetu koji moze resiti kompleksne probleme koje je ona navela. Zapravo, verovatno bi taj plan jos vise povecao efekte tih problema ili doveo do pojave nekih novih nepredvidjenih zbog tolikog uplitanja i intervencija u nesto tako haoticno i kompleksno kao sto su klima, ekosistemi, okeani i trziste (i to sva ta 4 zajedno, sto znaci 4x veca intervencija i 4x jace nepredvidjene posledice kroz povratne sprege).

 

Pritom i ovo zagovaranje obnovljivh izvora energije je vrlo problematicno posto su tehnologije za to jako skupe, neefikasne i cak dovode do velikih zagadjenja (recimo junkyardovi solarnih panela koji zagadjaju zemlju), a recimo nema ni reci o nuklearnoj energije.

 

U jednu ruku receno, ovo sto ona predlaze se kosi sa prirodnim zakonima univerzuma, recimo sa termodinamikom, jer to sto ona predlaze znaci da se civilizacija napaja iz obnovljivih izvora energije, a da pritom trosi resurse planete kako bi svi ziveli dobrim zivotom i imali para do plafona. Pitanje je kako to ide jedno sa drugim, posto potrosnja resursa planete nuzno menja okolinu i klimu te planete. Znaci ne moze Samsung i iPhone da se napravi ni iz cega, ne postoji nikakav carobni stapic za tako nesto. Slavni otac sociobilogije Edvard Vilson je jednom spomenuo kako bi nam trebale jos 3 planete kako bi svi ljudi na njoj ziveli zivotom prosecnog Amerikanca ili Nemca. Sad postoje kritike toga, ima tu malo i preterivanja, ali poenta je jasna - za jedan dobar zivot trebaju resursi, a potrba za tim resursima nuzno menja okolinu i klimu i zahteva kolonizaciju drugih planeta. Zasto AOC to ne spominje? Zasto nema ni reci o kolonizaciji drugih planeta? Ili rudarenju asteroida? Zasto inicijative toga uveko vidimo samo na jednom mestu odakle su sve civilizacijska dostignuca dosla, dakle na trzistu gde se pojavljuju kompanije sa idejama da minerale i metale potrebne za neciji iPhone ne kopaju po Zemlji nego po asteroidima?

 

Za razumevanje ovoga treba bukvalno izaci iz okvira drustvenih nauka i politickih filozofija i uci u polja koja naizgled nemaju nikakve veze, a zapravo imaju debelih veza kao sto je recimo astrobiologija. Zasto astrobiologija? Pa zato sto sa te pozicije mozemo da vidimo da svaka tehnoloska civiliacija bilo gde u univerzumu nuzno menja okolinu i klimu svoje maticne planete, kao sto su recimo cijanobakterije nesavesno izazvale Veliku Oksidaciju i zaledjivanje cele planete. Isto tako se moze videti da postoje naucnici koji ce reci da Antropocen nije poceo u 18. veku sa parnom masinom, nego mnogo mnogo ranije, pre 10.000 godina tokom Neolitske poljoprivredne revolucije kada je Homo sapiens prestao da bude lovac-sakupljac i poceo da kopa motikom po zemlji, stvara irigacioni sisteme i pripitomljava zivotinje. Otud i ne cudi zasto pojedini resenje za cuvanje planete vide u begu u planine i  vracanju u paleolit i ucenje lovljenja zeceva i branja kupina u sumi.

 

 

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Ajde prvo da razjasnimo neke stvari, kriza 2008 nije bila nikakva spontana evolucija u ekonomiji nego je bila potpuno man made - pohlepa i pogresna politika federalne vlade. Nakon krize neki mehanizmi su promenjeni u kontroli da se ista stvar ne ponovi.

Delimicno mogu da se slozim s tobom da je uloga Predsednika u USA limitirana, ja to stalno ponavljam ovde kad krenu da se gadjaju krivicom na Trampa po pitanju raznih stvari koje uopste nisu u njegovoj jurisdikciji. Medjutim to se na ekonomiju uopste ne odnosi. Bez obzira sto cemo da navodimo da Kongres i Senat treba da odobre neke stvari. 

Pocnimo od budgeta USA, gde predsednik USA itekako ima uticaj, a valjda mi neces reci da budget nema uticaja na ekonomiju? 

Drugo trgovinski sporazumi, verovatno uticu na ekonomiju, pa poreska politika...itd.

 

Kada se glasa za predsednika, glasa se uglavnom za njegov ekonomski program, a ne za njegovu medjunarodnu ulogu.

 

Evo danas je bas napravio potez koji se meni uopste ne svidja, ali je deo kampanje, srecom pa je samo 4 meseca za sada, pa se nadam da nece imati extremno negativne efekte na ekonomiju, a i vidim da su probali da naprave neku kontrolu. Potez koji ce uticati na 43 mill stanovnika.....mislis da to nema uticaj na ekonomiju?

 

Postoji uticaj naravno, samo je poenta da je on minimalan i da takav i treba da ostane, cak i minimalniji.

 

Moja poenta jeste da nema potrebe uzdizati personu Trampa, posto na ovoj temi imamo sa jedne strane velicanje lika i dela Trampa do granica botovanja, a sa druge strane isti ti ljudi demonizuju Dems do granica teorija zavera da isti kontrolisu sve masovne medije koje su okrenuli protiv Trampa jer eto why not (jos samo fali QAnon da se ta granica predje), kao da u Demsu nema ljudi koji bi mozda i napravili neki kompromis sa Trampom (nazovimo je meka nelevicarska i prokapitalisticka frakcija) i usprotivili se svojim kolegama, posto znamo da americki partijski sistem nije nalik srpskom gde sve ovo gore navedeno jeste moguce. Otud kada se citaju takvi postovi stice se utisak da diskutujemo o Srbiji, a ne o SAD-u.

 

Uzdizanje Trampa je paradoks sam po sebi, jer zasto bi neko ko ima kapitalisticke i libertarijanske stavove uopste uzdizao takvu personu u politici?! To jedno sa drugim ne ide, pogotovo ako je rec o uzdizanju jednog nacionalistickog populiste koji nema veze sa kapitalizmom. Ono poredjenje koje je dao @bohumilo je suplje kada navodi da Tramp u odnosu na Rona Paula nije libertarijanac, ali u odnosu na komunjare u Demsu jeste Milton Fridman licno. Sta bismo mogli tako reci da je Putin u odnosu na komunjare u Rusiji isto tako Milton Fridman? Ili da je Vucic u odnosu na razne ekstremisticke licnosti i struje u Srbiji isto Milton Fridman licno?

 

Podrzavati nacionalistickog populistu samo zato sto se uspotivio ekstremnoj levici je pucanje sebi u nogu. Isto to se desilo u Cileu svima koji su podrzavali Pinocea kada je skidao sa vlasti Aljendea i njegove socijaliste. Otud i ne cudi zasto ima libertarijanaca i prokapitalista koji velicaju lik i delo zlocinackog Pinocea, jer se tu ne radi o racionalnosti vec o cistoj mrznji prema socijalizmu i komunizmu. Kao spremni su podrzati jednog diktatora samo jer hoce da srusi socijaliste, a nisu svesni toga da je taj diktator isti kao ti koje on rusi. Meni evo godinama nije jasno cemu to, zato me i ne cudi kada vidim kad neko od levicara na ovakav video napise komentar ''Slican se slicnom raduje. Pokazali ste svoje pravo desnicarsko lice. Cetnik i libekovac braca blizanci. Libertarijanci su latentni nacosi nesvsni toga'' i tome slicno. Cemu to flertovanje sa nacionalistickom i populistickom desnicom cak i po ceni podrzavanje diktature takve desnice? Voleo bih to da razumem. 

 

 

Edited by Veshtodel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Vi sebi birate predsjednika kakav vam odgovara, i koji vas predstavlja kao drustvo i zemlju.

A meni u Kanadi Denis bira premijera i mada je svjestan promasaja koji je napravio, sada tvrdi da je u pravu... Kao jedan poznanik kojeg je Jezda ojadio u Srbiji i koji me je po dolasku u Kanadu pokusao nagovoriti da kupujem dionice Bre-x a desetak godina kasnije Nortela bas u vrijeme pred propadanje... "Ovaj put je siguran profit"....

 

Ovo je problem sa forumom. Znaci, prozivanje i pljuvanje. Potpuno bez potrebe i gde god se stigne. Imas topik o Kanadi na Dijaspori, gde se prica o kanadskoj politici, ali ti dole iz nekog razloga nije interesantno, slab promet, treba me opljunuti tamo gde svi vide. I onda zbog jaceg efekta uporediti sa nekim cobaninom "koga je Jezda ojadio".

 

Tebi Denis nije "izabrao premijera" vec gradjani Kanade koji su te 2015. izabrali Justina Trudeau-a i Liberale toliko ubedljivo da su komotno formirali vecinsku vladu sa duplo vise glasova od konzervativaca i 4 puta vise glasova od komunista - NDP. Jedna od najubedljivijih pobeda u istoriji kanadskih izbora, tako da je moj glas tu bio potpuno beznacajan.

 

Ja sam glasao vec 15 godina po automatizmu za njih jer mi je to i danas najbliza opcija, jer sam i sam klasicni liberal, ne znajuci nista o njemu, osim da je relativno mlad (44 u to vreme), da ce legalizovati kanabis (sto danas smatram njegovom jedinom ispravnom odlukom, mada nebitnom za davanje glasa), jer sam u to vreme imao neku zivotnu situaciju u kojoj nisam imao vremena za politiku, mada se o njemu u to vreme nije moglo ni saznati bog zna sta, prilican anonimus.

 

Nije trebalo dugo vremena da shvatim kako taj decko ne da nije liberal, nego je pitanje da li uopste zna sta je liberalizam i da je samo selfi-pajac u sluzbi nekih meni nepoznatih krugova koji su ga izabrali na audiciji, kao AOC, po sistemu sto je veca budala lakse cemo ga kontrolisati, a kriterijumi na audiciji su bili kao na kastingu za neku latino-americku sapunicu, da razvuce tupavi osmeh kadgod vidi kameru i prica nebuloze o bratstvu i jedinstvu i globalnom lozenju.

 

Interesantno, iz tih razloga 2019 naravno glasam za konzervativce i opet sam na strani Canadian popular vote (jer su mnogi pravi liberali shvatili svoju gresku), ali nazalost nedovoljno da bi se klovn skinuo sa vlasti.

 

Kako bih danas okvalifikovao Trudoa i tu ekipu koja vodi ovu zemlju? Ko su ti ljudi? Pa najbolje bi ih opisala replika iz jednog jugoslovenskog filma "To su cobani neki, budale .....".

 

U cemu je tacno problem. Sto sam glasao za budale? Pa to nije problem, ja sam to najmanje 10 puta priznao. Pogresio sam, pa sta?

 

Ja glasam svojom glavom. Ne glasam kako mi kazu u crkvi, niti me interesuje ko je "bolji" za kosovo i republiku srpsku, nisam profesionalni politicki analiticar prognozer, nisam ni prorok, nisam cak ni genije :classic_biggrin: ........ kao sto imam pravo da glasam, tako imam pravo i da pogresim.

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2020 at 10:01 AM, NMX said:

Je l se to stvarno priča da će narandžasta budala da pomiluje Snoudena? Nešto ne verujem ali bude li se desilo, biće mu to veliki veliki plus, maltene kolac u grudi Obami i drugarima. 

 

 

op op

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Klotzen said:

Mora Tramp malo i "Volođine" zahteve da usliši. Red je da se plate usluge koje je dobio.

 

A ni ne razlikuje, tj. stavlja u jednakost spijuniranje i zvizdace. 

 

2 hours ago, Veshtodel said:

 

Podrzavati nacionalistickog populistu samo zato sto se uspotivio ekstremnoj levici je pucanje sebi u nogu. Isto to se desilo u Cileu svima koji su podrzavali Pinocea kada je skidao sa vlasti Aljendea i njegove socijaliste. Otud i ne cudi zasto ima libertarijanaca i prokapitalista koji velicaju lik i delo zlocinackog Pinocea, jer se tu ne radi o racionalnosti vec o cistoj mrznji prema socijalizmu i komunizmu. Kao spremni su podrzati jednog diktatora samo jer hoce da srusi socijaliste, a nisu svesni toga da je taj diktator isti kao ti koje on rusi. Meni evo godinama nije jasno cemu to, zato me i ne cudi kada vidim kad neko od levicara na ovakav video napise komentar ''Slican se slicnom raduje. Pokazali ste svoje pravo desnicarsko lice. Cetnik i libekovac braca blizanci. Libertarijanci su latentni nacosi nesvsni toga'' i tome slicno. Cemu to flertovanje sa nacionalistickom i populistickom desnicom cak i po ceni podrzavanje diktature takve desnice? Voleo bih to da razumem. 

 

 

 

Mnogo puta se na forumu razvlacio raspad demokratske stranke. Ja to nisam nikada videla kao neki raspad, nego kao neko neslaganje izmedju umerene levice i krajnje levice. Ima ga i sada, uvek ga je bilo. Naprotiv, smatram to kao dobro jer ne postoji jednoumlje koje gura samo jednu vrstu politike. Isto tako kao sto treba da se nalazi neki kompromis u interesu drzave izmedju reps i demsa. 

Tramp je napravio republikance zahvaljujuci osvetoljubivom karakteru kao krajnje desne i sada oni umereni cute, ne smeju da pisnu osim ako nisu spremni na otkaze i izlazak iz stranke. Od levice je napravio kranju levicu iako je Bajdenova politika umerena. Nacionalizam i rasizam je proglasio patriotizmom. Ne bude li otisao sada ovo stanje se nece smiriti, nego prosiriti i produbiti, a sudsvo ce nacisto biti iznakazeno onom nakazom od AG-a. Ovom podrskom da ljudi izadju na ulice i oruzjem brane grad protiv sugradjana (ma sta god radili, postoje druge opcije za to) moze samo da dovede do gradjanskog rata, jer ova masa na ulici i jos mnogo ljudi u kuci, nece da prihvati njegove trenutne reakcije. 

 

https://www.abc.net.au/triplej/programs/hack/model-predicting-united-states-disorder-now-points-to-civil-war/12365280

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2020 at 6:34 PM, freethrow said:

Opet interesantno guranje, po mom skromnom mišljenju, jedno 5 raznorodnih stvari u isti koš. Da, naravno da će svaka grupa, ekstremna ili manje ekstremna, leva ili desna ili centristička, ukoliko ima percepciju ugroženosti sopstvenih prava, ideala, vera i načela, prvo i pre svega tražiti da "razgovara sa menadžerom", a taj menadžer je, tu se svakako slažemo, globalno USoA. Mogao si da uključiš i Italiju 70tih godina, Crvene Brigade, današnje grupe i grupice... ali ne vidim poentu.

Meni je delovalo da je poenta bila prilicno jasna (dodatno sam pojasnio i u narednom postu) - da se podcrta primalni antiamerikanizam kao nepogresivi indikator nakaznih pokreta i ideologija, od islamskog fundamentalizma preko srbo-komunizma do fasizma koji se upravo izlio na americke ulice. Ne radi se tu, opet kazmem, ni o kakvom trazenju menadzera - dzumare koje ubijaju i premlacuju nevine ljude po ulicama ili govornim tribinama, koji pale radnje i crkve (dzamiju na Dorcolu, crkve koje gore po SAD - sasvim svejedno), koji dolaze neistomisljenicima na kuce da ih proteruju uz povike "smrt Americi" ne traze nikakvog menadzera - vec o ideoloskoj, kulturoloskoj i kosmogonijskoj poziciji.

 

 

On 9/1/2020 at 6:34 PM, freethrow said:

Dolazimo do dela koji ili ja ne razumem u tvom postu ili se uopšte ne slažemo. Ideje na kojima je Amerika nastala su, hajde da se jednostavno izrazim, nešto na šta ja mogu i gledam samo blagonaklono, pa skoro da mogu da kažem da mi je to jako blizu nekog ideala društva i ustrojstva. Već simbol tih ideala i simbol Amerike, stars and stripes se jako razlikuju, a pretpostavljam da to ima veze sa dikrepancom koja se decenijama i decenijama stvara između onoga što bi trebalo da budu ideali i onoga što je realnost na terenu. Afroamerikanci imaju osetno drugačiju percepciju oba simbola od belačke većine, složićeš se? 

Necu se sloziti. Prvo, ja nisam govorio o simbolima tih ideala ili simbolima Amerike - "stars and stripes", kako kazes, to su trivijalne stvari - nego o obrnutoj stvari, ako se procita pazljivije: o idejama, pa sada citiram, "na kojima je Amerika nastala, i koje ona predstavlja i simbolise, a koje su stopljene u TOM pojmu "Amerike" kojoj oni zele smrt". A dalje, Afroamerikanci koje ja poznajem licno, kao i afroamericki velikani od boksera Kleja do ekonomiste Tomasa Sovela vrlo dobro razumeju da su te ideje na koje totalitarci jurisaju zapravo zasluzne za to sto su Afroamerikanci (i generalno crnci u Americi, a narocito crni imigranti) jedna od najprosperitetnijih etnickih grupacija na svetu (kako je to Klej sazeo po povratku iz Afrike: "Hvala bogu da je deda usao na onaj brod") - ako birate gde cete da se rodite kao crnac (ili covek, generalno) i da imate najbolju sansu da provedete dostojanstven i prosperitetan zivot (gde ce vam biti zasticena sva ljudska prava, gde cete moci da zivite mirno, da se skolujete, da radite sta hocete, da radite nesto u cemu ste dobri i da od toga udobno zivite, da se druzite i da volite koga hocete, da odgajate decu i da gledate kako je njima bolje nego vama itd itd) Amerika ce vam biti u samom vrhu (uz jos par zemalja poput Kanada ili Velike Britanije), a ako ste crnacki (ili arapski ili indijski ili bilo koji drugi) imigrant tu ce vam Amerika biti NA vrhu liste (o cemu svedoce i migracioni podaci).

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

5 hours ago, Veshtodel said:

Ono poredjenje koje je dao @bohumilo je suplje kada navodi da Tramp u odnosu na Rona Paula nije libertarijanac, ali u odnosu na komunjare u Demsu jeste Milton Fridman licno. Sta bismo mogli tako reci da je Putin u odnosu na komunjare u Rusiji isto tako Milton Fridman? Ili da je Vucic u odnosu na razne ekstremisticke licnosti i struje u Srbiji isto Milton Fridman licno?

Nisam ja poredio Trampa sa komunjarama iz demokratske stranke, nego, kako tamo lepo pise, sa njegovom alternativom i u odgovarajucem kontekstu:

 

  

On 8/21/2020 at 1:40 AM, bohumilo said:

Tu se uvek postavlja pitanje "u poredjenju sa cim"? U poredjenju sa Ronom Polom Tramp svakako nije veliki zagovornik slobodnog trzista, ali u poredjenju sa onim sto nudi druga strana - oh, boy - Tramp je Milton Fridman licno! Npr, dok njegova alternativa ili aktivno podstice ili ne osudjuje ulicne falange koje unistavaju ljudima biznise, Mister ne samo da je to otvoreno, snazno i javno osudio nego je i preduzio razne antifasisticke korake da se to zlo suzbije. To je nesto najelemntarnije kada se radi o slobodnom trzistu, bazicni antifasizam i antikomunizam su tu kao pranje ruku - prosto ne mozemo dozvoliti da zamotuljeni fasovi pale ljudima radnje, da im kradu robu i dnevni pazar, da im prebijaju radnike, da ih reketiraju itd. A buduci da vec na toliko elementarnom nivou postoji razlika izmedju Mistera i njegove alternative (tu ponajmanje podrzumevam Bajdena, nego pre svega ono sto zovem Dvorom - koalicija laznih medija, mehke akadamije, demokraturskog establismenta i plasticnih guzica (srednjoskolaca iz industrije zabave) koji su Trampa proglasili populistom zato sto ne trazi njihov blagoslov, zaobilazi ih i obraca se direktno obicnom coveku) u pogledu zalaganja za slobodno trziste i slobodu generalno, ovde vec mogu da "polozim svoj slucaj". 

 

 

Ali cu ipak napisati jos par crtica o tome kako se Trampova politika i pre svega njegovi rezultati po ovim parametrima ogledaju, u odgovarajucem kontekstu.

 

Koji je to odgovarajuci kontekst za poredjenje Trampa? Pa to je, dakle po meni, ovo sto sam nazvao njegovom alternativom ili mozda ostali americki predsednici i NJIHVE administracije i politike ili lideri drugih zemalja i NJIHOVE politike i rezultati. To je isto kontekst u kojem treba posmatrati i Putina i Vucica i bilo koga. A ti izvoli ponudi koji kontekst misllis da treba uzeti pa da poredjenje ne bude suplje...ili ga mozda treba posmatrati van ikakvog konteksta, tj u kontekstu Platonovog sveta idealnih formi?

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Ovo je problem sa forumom. Znaci, prozivanje i pljuvanje. Potpuno bez potrebe i gde god se stigne. Imas topik o Kanadi na Dijaspori, gde se prica o kanadskoj politici, ali ti dole iz nekog razloga nije interesantno, slab promet, treba me opljunuti tamo gde svi vide. I onda zbog jaceg efekta uporediti sa nekim cobaninom "koga je Jezda ojadio".

 

Tebi Denis nije "izabrao premijera" vec gradjani Kanade koji su te 2015. izabrali Justina Trudeau-a i Liberale toliko ubedljivo da su komotno formirali vecinsku vladu sa duplo vise glasova od konzervativaca i 4 puta vise glasova od komunista - NDP. Jedna od najubedljivijih pobeda u istoriji kanadskih izbora, tako da je moj glas tu bio potpuno beznacajan.

 

Ja sam glasao vec 15 godina po automatizmu za njih jer mi je to i danas najbliza opcija, jer sam i sam klasicni liberal, ne znajuci nista o njemu, osim da je relativno mlad (44 u to vreme), da ce legalizovati kanabis (sto danas smatram njegovom jedinom ispravnom odlukom, mada nebitnom za davanje glasa), jer sam u to vreme imao neku zivotnu situaciju u kojoj nisam imao vremena za politiku, mada se o njemu u to vreme nije moglo ni saznati bog zna sta, prilican anonimus.

 

Nije trebalo dugo vremena da shvatim kako taj decko ne da nije liberal, nego je pitanje da li uopste zna sta je liberalizam i da je samo selfi-pajac u sluzbi nekih meni nepoznatih krugova koji su ga izabrali na audiciji, kao AOC, po sistemu sto je veca budala lakse cemo ga kontrolisati, a kriterijumi na audiciji su bili kao na kastingu za neku latino-americku sapunicu, da razvuce tupavi osmeh kadgod vidi kameru i prica nebuloze o bratstvu i jedinstvu i globalnom lozenju.

 

Interesantno, iz tih razloga 2019 naravno glasam za konzervativce i opet sam na strani Canadian popular vote (jer su mnogi pravi liberali shvatili svoju gresku), ali nazalost nedovoljno da bi se klovn skinuo sa vlasti.

 

Kako bih danas okvalifikovao Trudoa i tu ekipu koja vodi ovu zemlju? Ko su ti ljudi? Pa najbolje bi ih opisala replika iz jednog jugoslovenskog filma "To su cobani neki, budale .....".

 

U cemu je tacno problem. Sto sam glasao za budale? Pa to nije problem, ja sam to najmanje 10 puta priznao. Pogresio sam, pa sta?

 

Ja glasam svojom glavom. Ne glasam kako mi kazu u crkvi, niti me interesuje ko je "bolji" za kosovo i republiku srpsku, nisam profesionalni politicki analiticar prognozer, nisam ni prorok, nisam cak ni genije :classic_biggrin: ........ kao sto imam pravo da glasam, tako imam pravo i da pogresim.

Oprosti ako si se nasao pogodjenim, vjerovatno sam presao preko granice pristojne komunikacije prihvatljive na ovom forumu I uzdrzacu se od toga u buducnosti. Pogresno sam mislio da si ok sa ovakvim stilom razmjene misljenja I sitnijim podbadanjima. - Potrudicu se da se ne ponovi

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Veshtodel said:

 

Postoji, uzmes para od Pere koji godinama vredno radi, stedi i stice bogatstvo i das Miki i jos pritom od tih para gradis sustainable green paradise gde svi imaju para i jos zive u cistom okruzenju bez klimatskih promena. Slicne ideje su imali Marks, Lenjin i ekipa i znamo kuda je to odvelo.

 

Medjutim, cak i kada bi uzeo te pare od Pere i dao u svih ovih 10 tacaka, nikada nijednu ne bi ostvario zato sto ne postoji nijedan plan i deal na ovom svetu koji moze resiti kompleksne probleme koje je ona navela. Zapravo, verovatno bi taj plan jos vise povecao efekte tih problema ili doveo do pojave nekih novih nepredvidjenih zbog tolikog uplitanja i intervencija u nesto tako haoticno i kompleksno kao sto su klima, ekosistemi, okeani i trziste (i to sva ta 4 zajedno, sto znaci 4x veca intervencija i 4x jace nepredvidjene posledice kroz povratne sprege).

 

Pritom i ovo zagovaranje obnovljivh izvora energije je vrlo problematicno posto su tehnologije za to jako skupe, neefikasne i cak dovode do velikih zagadjenja (recimo junkyardovi solarnih panela koji zagadjaju zemlju), a recimo nema ni reci o nuklearnoj energije.

 

U jednu ruku receno, ovo sto ona predlaze se kosi sa prirodnim zakonima univerzuma, recimo sa termodinamikom, jer to sto ona predlaze znaci da se civilizacija napaja iz obnovljivih izvora energije, a da pritom trosi resurse planete kako bi svi ziveli dobrim zivotom i imali para do plafona. Pitanje je kako to ide jedno sa drugim, posto potrosnja resursa planete nuzno menja okolinu i klimu te planete. Znaci ne moze Samsung i iPhone da se napravi ni iz cega, ne postoji nikakav carobni stapic za tako nesto. Slavni otac sociobilogije Edvard Vilson je jednom spomenuo kako bi nam trebale jos 3 planete kako bi svi ljudi na njoj ziveli zivotom prosecnog Amerikanca ili Nemca. Sad postoje kritike toga, ima tu malo i preterivanja, ali poenta je jasna - za jedan dobar zivot trebaju resursi, a potrba za tim resursima nuzno menja okolinu i klimu i zahteva kolonizaciju drugih planeta. Zasto AOC to ne spominje? Zasto nema ni reci o kolonizaciji drugih planeta? Ili rudarenju asteroida? Zasto inicijative toga uveko vidimo samo na jednom mestu odakle su sve civilizacijska dostignuca dosla, dakle na trzistu gde se pojavljuju kompanije sa idejama da minerale i metale potrebne za neciji iPhone ne kopaju po Zemlji nego po asteroidima?

 

Za razumevanje ovoga treba bukvalno izaci iz okvira drustvenih nauka i politickih filozofija i uci u polja koja naizgled nemaju nikakve veze, a zapravo imaju debelih veza kao sto je recimo astrobiologija. Zasto astrobiologija? Pa zato sto sa te pozicije mozemo da vidimo da svaka tehnoloska civiliacija bilo gde u univerzumu nuzno menja okolinu i klimu svoje maticne planete, kao sto su recimo cijanobakterije nesavesno izazvale Veliku Oksidaciju i zaledjivanje cele planete. Isto tako se moze videti da postoje naucnici koji ce reci da Antropocen nije poceo u 18. veku sa parnom masinom, nego mnogo mnogo ranije, pre 10.000 godina tokom Neolitske poljoprivredne revolucije kada je Homo sapiens prestao da bude lovac-sakupljac i poceo da kopa motikom po zemlji, stvara irigacioni sisteme i pripitomljava zivotinje. Otud i ne cudi zasto pojedini resenje za cuvanje planete vide u begu u planine i  vracanju u paleolit i ucenje lovljenja zeceva i branja kupina u sumi.

 

 

Kao sto rekoh, ne mislim da je GND izvodiv, ali se sa svim principima slazem - kao sto se slazem I sa deklaracijama UN o ljudskim pravima.... 

 

Slobodno trziste je naklonjeno inovaciji I ono je najbolji pokazatelj u kojem smjeru ce se stvari kretati- kada prestanu privatne investicije u razvoj proizvodnje obnovljive energije to ce biti znam da nismo uspjeli. Za sada se to ne desava - osim u pojedinim sektorima (U Kini smanjene investicije u proizvodnju solar panela je vjerovatno znak da se doslo do spoznaje o ogranicenjima Te technologie) . ITER  je novi pokusaj koji je privukao interes za investiranje- clean, renewable sa velikim potencijslom- da, feasible- ne znamo i necemo znati dok ne probamo I dok se ne pokazu ogranicenja...

 

O otimanju od hipotetickog Pere nije bilo rijeci sa moje strane - mislim da ima prostora za izmjenu poreske politike prvenstveno kroz regulisanje off shore shell kompanija koje se koriste za otpisivanje poreza I to je to...

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Veshtodel said:

 

Postoji uticaj naravno, samo je poenta da je on minimalan i da takav i treba da ostane, cak i minimalniji.

 

Moja poenta jeste da nema potrebe uzdizati personu Trampa, posto na ovoj temi imamo sa jedne strane velicanje lika i dela Trampa do granica botovanja, a sa druge strane isti ti ljudi demonizuju Dems do granica teorija zavera da isti kontrolisu sve masovne medije koje su okrenuli protiv Trampa jer eto why not (jos samo fali QAnon da se ta granica predje), kao da u Demsu nema ljudi koji bi mozda i napravili neki kompromis sa Trampom (nazovimo je meka nelevicarska i prokapitalisticka frakcija) i usprotivili se svojim kolegama, posto znamo da americki partijski sistem nije nalik srpskom gde sve ovo gore navedeno jeste moguce. Otud kada se citaju takvi postovi stice se utisak da diskutujemo o Srbiji, a ne o SAD-u.

 

 

Zasto ti imas utisak da se Tramp uzdize a Dems demonizuju? Posto ja vidim potpuno suprotno generalno. Pogledaj vecinu masovnih medija, Tramp je bukvalno diktator (ni D od diktatora), pa i na ovom forumu ako se dobro secam iskorisceni su izrazi kao monstrum, rasista, fasista i slicno.

Da li si na forumu video bilo koga da je napisao "Ali ja stvarno mrzim Bidena, i ono sto on predstavlja, i smatram da svi kao Pelosi i ostale demokrate treba da budu u zatvoru". Sigurna sam da nisi, tako da je demonizacija Dems manje vise nikakva - ali samo da te podsetim da si to sigurno cuo za Trampa, i demonizacija Trampa je potpuna, i republikanaca

Uz to ja nijednom nisam cula da Dems kontrolisu medije, situacija je u stvari mnogo vise problematicna, mediji pokusavaju da kontrolisu politiku. Mediji nisu vise izvor informacija na osnovu kojih mi treba da donesemo misljenje, vec bully koji koristi sva sredstva da progura svoju agendu. To sto se u odredjenom trenutku to poklopilo sa interesima Dems - ne mislim da treba imati zabludu da Dems tu imaju bilo kakvu kontrolu, i da se u jednom trenutku ne moze okrenuti protiv njih.

Opste je poznato da dosta ljudi pati od TDSa, jel vidis nekog ko ima takva osecanja prema Dems? 

 

Uz to preterujes, podrzavanje jednog populiste na jednim izborima u US, samo zato sto se usprotivio extremnoj levici, definitivno nije nesto sto mozes porediti sa svetskim diktatorima. Tramp dana jeste sutra nije, i za 4 godine cemo se raspravljati oko nekog drugog, ko mozda nece biti populista. Znam samo sigurno da ja necu podrzavati extremnu levicu. 

 

8 hours ago, ters said:

 

Ja ne mogu nista praviti u USA, samo sam navijac sa strane... I neko ko daje feedback kako sve to sto trenutno radite izgleda sa strane. Ni jednog trenutka nisam pomenuo da se sistem USA srusi, niti je NGD to igdje pomenuo...

 

 

Ti si malo bukvalista, "ti" kao bilo ko, ne ti licno. Taj "legendarni plan" nigde ne pise da hoce da srusi USA sistem, i nema potrebe da to pise, posto je to ocigledno iz samog plana.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, bohumilo said:

Koji je to odgovarajuci kontekst za poredjenje Trampa? Pa to je, dakle po meni, ovo sto sam nazvao njegovom alternativom ili mozda ostali americki predsednici i NJIHVE administracije i politike ili lideri drugih zemalja i NJIHOVE politike i rezultati. To je isto kontekst u kojem treba posmatrati i Putina i Vucica i bilo koga. A ti izvoli ponudi koji kontekst misllis da treba uzeti pa da poredjenje ne bude suplje...ili ga mozda treba posmatrati van ikakvog konteksta, tj u kontekstu Platonovog sveta idealnih formi?

 

Pa nista onda cemo po takvom odgovarajucem kontekstu reci da je Vucic Milton Fridman u odnosu na Tita ili da je Putin Fridrih Hajek licno u odnosu na Staljina ako bismo to posmatrali na vremenskoj skali ili prostornoj recimo Putin je FH u odnosu na Kim Dzong Un-a.

 

A i ako cemo vec da posmatramo taj odgovarajuci kontekst, evo naveo sam ti primer Pinocea i Aljendea, pa mi sad reci da li mislis da ima nekih razlika izmedju ta dva diktatora i da li je Pinoce Milton Fridman (hehe) u odnosu na Aljendea i zasto jeste?

 

Ja cu ti reci da nema razlika, i to ne u Platonovom svetu ideja nego bas u tom odgovarajucem kontekstu, znaci stavis jednog pored drugog to mu dodje kao da si stavio lava pored tigra i krenuo da biras  - znaci isto ti se pise i dosta je drugacije nego da si stavio lava pored kokoske. E u istom tom odgovarajucem kontekstu Tramp i njegove pristalice se znatno ne razlikuju u odnosu na Dvor i dvorske pristalice. Schrodinger je recimo jos na starom forumu znao napraviti tacnu komparaciju Trampa i Bernija Sandersa navodeci kako su obojica ko jaje jajetu, a sto i jesu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dno je davno otpalo:

 

Quote

The defense officials said Trump made the comments as he begged off visiting the cemetery outside Paris during a meeting following his presidential daily briefing on the morning of Nov. 10, 2018.
Staffers from the National Security Council and the Secret Service told Trump that rainy weather made helicopter travel to the cemetery risky, but they could drive there. Trump responded by saying he didn’t want to visit the cemetery because it was “filled with losers,” the official said, speaking on condition of anonymity because the official was not authorized to discuss it publicly.
The White House blamed the canceled visit on poor weather at the time.
In another conversation on the trip, The Atlantic said, Trump referred to the 1,800 Marines who died in the World War I battle of Belleau Wood as “suckers” for getting killed.
Trump emphatically denied the Atlantic report Thursday night, calling it “a disgraceful situation” by a “terrible magazine.”
Speaking to reporters after he returned to Washington from a campaign rally in Pennsylvania, Trump said: “I would be willing to swear on anything that I never said that about our fallen heroes. There is nobody that respects them more. No animal — nobody — what animal would say such a thing?”
Trump also reiterated the White House explanation of why he didn’t visit the cemetery. “The helicopter could not fly,” he said, because of the rain and fog. “The Secret Service told me you can’t do it. ... They would never have been able to get the police and everybody else in line to have a president go through a very crowded, very congested area.”
https://www.baltimoresun.com/news/nation-world/ct-nw-trump-military-war-dead-20200904-ugf32yyz65f4na6e6265q6yl4y-story.html

 

 

Sve i ako nije rekao, njegove "good words" se okrecu protiv njega. 

Link to comment
Share on other sites

Inače rešeno je ubistvo onog desničara iz Portlanda. Ubio ga je čovek koja je njegova kopija ali na drugoj strani. Pri tome izgleda i neuračunljiv. Nažalost i on je ubijen prilikom privođenja pa više od onoga što je izjavio nekom novinaru nećemo znati. Ubijeni se svađao sa ovim, imao je nož u ruci i kada je ovom pala klapna ubio ga je. Inače on je izašao na ulicu da brani BLM od napada desničara. Dakle sličan slučaj kao i masovni ubica iz Kenoše Kyle.

 

To je ono što sam ja pričao još od onog prebijanja ljudi u parku u Vašingtonu. Da ne možete da promovišete mržnju i radite na tome da se okršaji nastave jer ovakvim ljudima kakvi su Kyle i ovaj čovek je već ovih par meseci Trampove kampanje bilo dovoljno da počnu da ubijaju neistomišljenike. Tramp je predsednik svih građana SAD ali se ne ponaša tako i to se oseti čak i do ovde u Srbiji. Sve što govori samo dodatno provocira drugu stranu a nema ni jedne osude ubistava. Po meni će se situacija još zaoštriti u naredna dva meseca jer Tramp nema izbora, to mu je jedina nada da pobedi na izborima a već smo mogli videti da se radi o beskompromisnom oportunisti koji je spreman na sve zarad lične koristi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...