Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

8 minutes ago, zoran59 said:

 

Laz i glupost.

 

Prvo, predsednik i nema bas neki uticaj, Ekonomija ide gore-dole u nekim ciklusima. Ti pises kao da je on licno zaposljavao ljude i osnivao firme, a nema veze sa zivotom.

Obama je nasledio krizu 2008. pa je krenulo uzbrdo, a Trump je nasledio trend.

Predsednik ima neki uticaj, kao politika i carine itd. ali je to minorno. I  dobar deo toga treba da odobri Kongres pre nego udje u funkciju.

 

Biden je polusenilan starac, nadam se da ce ga naslediti Harris. Trump me moze samo sjebati, licno, ako pobedi. Vec me sjebao.

 

Ti si na par mesta napisao da je Trump "genijalan."

Tvoja i moja definicija genijalnosti se, izgleda, razlikuju. Pogledaj samo izjave o epidemiji. A FactCheck navodi nekoliko desetaka lazi i dezinformacija tokom mandata.

 

 

Oprosticu ti zato sto si star, ali nisi ti kao Bajden izlapeo, da te ideolosko-lefticarska ostrascenost nagoni da jedan verifikovan statisticki podatak proglasavas za laz i glupost, sto nema smisla, ali navikli smo na te stvari ovde.

 

Naravno da predsednik Trump nije "licno zaposljavao i osnivao firme", niti sam ja bilo sta slicno rekao/napisao, znaci i komunjarski podmeces. Ali jeste svojim stimulusima poslodavcima "zaposljavao". Nije neka genijalnost, ali je on to uradio, drugi nisu.

 

Zao mi je sto te Trump "sjebo" (tako si napisao), nadam se da nije nista licno :classic_biggrin:. U tom slucaju bi svakako trebalo da glasas protiv njega. Poremetio ti divne uspomene na radne akcije, druze tito mi ti se kunemo da racunas na nas, zivijo najveci sin n&n. Jes to gadno.

 

Inace, vec sam vam objasnjavao da je jedna stvar posle krize vratiti ljude na posao (to se upravo desava sada Trumpu), a sasvim druga kada od vec niske nezaposlenosti pravis rekordnu, istorijsku, razvijajuci privredu svojim administrativnim merama. Tako da je tih Husseinovih 7 miliona za 4 godine p***** *im za Trumpovih 6,7 miliona kreiranih poslova. Iako je za neuke naravno 7 > 6,7. Zato fejk njuz to potenciraju, znajuci da ovi kojima se oni obracaju ionako nece shvatiti.

 

I nisam ja rekao da je on genije, on je to sam rekao za sebe :s_d:, a ja sam se samo slozio s njim, jer, budi iskren ..... lako li je postati predsednik najmocnije zemlje na svetu 2 puta, ha? :thumbup:

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

Znaci radio ne radio svira im radio? Neko nasledi krizu a neko trend, u svakom slucaju ekonomija raste.

Kako smo onda dosli do krize? Prirodnom evolucijom.

 

OK ja stvarno mislim da dzabe gubimo pare na ekonomske strucnjake, programe i slicno.

Bukvalno znaci predsednik statira u kukuruzu, pa kako je neko onda los ili dobar predsednik (mislim osim ratova a i tu Kongres ima svoju ulogu).

 

Hoces da mi kazes da te Obamacare nije ostetio?

 

Da, kao sto sam vec postirao,  ekonomija u cjelini uvijek raste sa povremenim korekcijama. I sa drugacijom preraspodjelom medju razlictim industrijama. Cak se rast cesto mora usporavati.

 

USA vec 150 godina raste po istoj stopi - dok god administracija moze da obezbijedi vladavinu zakona, licnu i imovinsku sigurnost. To je uloga predsjednika za ekonomiju. 

 

Screenshot from 2020-08-28 22-33-39.png

 

I svjetska ekonomija raste - istom stopom, sa raznim predsjednicima

 

Screenshot from 2020-08-28 23-10-39.png

 

Ekonomski strucnjaci mogu davati stimuluse ili usporavati odredjene industrije, ali je slobodno trziste samoregulirajuce i samostimulisuce - novac prati tehnoloski napredak i ide tamo gdje ce narasti... I time stimulise dalji tehnoloski napredak, ali vecina ekonomskih strucnjaka na nivou globalnih ekonomija koje imaju slobodno trziste  "svira gusle" - jedna zica, pritiskao, ne pritiskao, isto dere usi (ili lijepo zvuci zavisno od uha onoga koji slusa... Na drzavno kontrolisanim ekonomijama su strucnjaci pokazali kakav je njihov uticaj - jer su ih uglavnom unistili - SSSR, Jugoslavija, a i Kina prije liberalizacije ekonomije.

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Angelia said:

Znaci radio ne radio svira im radio? Neko nasledi krizu a neko trend, u svakom slucaju ekonomija raste.

Kako smo onda dosli do krize? Prirodnom evolucijom.

 

 

Pa ta "teorija" je kao sto vidis potekla iz kumrovacke politicke skole, koji vec na forumu ponavlja da je ekonomija yo-yo, malo dole pa se sama vrati gore i tako ... su ih ucili na kursevima.

 

Ono, u domovini im SFRJ, nikako da se ta ekonomija vrati, syebo im se yo-yo, ide samo na dole :s_d: otkad Ameri ne daju vise kintu da balansiraju istok-zapad :roflmao:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Sve komunisticke zemlje tu imaju ogromnog uspeha, oni kad ukoce svi popadaju ........ KOČI MIŠKO :roflmao:

Ovdje se slazem - i zbog tvoje opaske  sam i dodao detalj o drzavno kontrolisanim ekonomijama i uticaju strucnjaka na iste u svoj originalni post da ne bude zabune... Ali su i te ekonomije priordno rasle tokom vremena uprkos intervenciji strucnjaka...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Down With The Sickness said:

 

Nisu se zaposlili nego se vratili na posao, tamo gde su radili otkad je Trump postigao  najvecu stopu ZAPOSLENOSTI od maja meseca 1969. godine. Znaci 51-godisnji rekord.

 

I da nije bilo kineskog virusa napravio bi najvecu zaposlenost u istoriji USA.

 

Nisi video da sam ja to tebi rekao u postu na koji odgovaraš? Pa mi prepričavaš to moje svojim rečima?

 

"Yoyogi wrote:

Gde se zaposlilo 24 miliona za dva meseca? To su bili oni na neplaćenom koji su se vratili na ponovo otvorene iste poslove. Pa i tu je je saldo bar 10 miliona zauvek nestalih radnih mesta + 6 miliona koji su bili i pre pandemije."

 

Ne usteže se Tramp da kaže uspehe u zapošljavanju. Dobro, bitan je broj, nisu potrebni detalji.

 

A njegov neprijatelj, Džef Bezos (1964) , amazon.com, zapošljava 1 milion ljudi, posebno je narastao baš u Trampovom mandatu. Kakvi su to poslovi? Pakovanje i razvoženje smeća koje ni kupci ne znaju šta će im.

Dodaj security guards, ostale razvozače.  Malo je tu bilo poslova kao iPad designer ili građevinski inženjeri da poprave razrovane i naprave nove puteve.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Down With The Sickness said:

...............

Naravno da predsednik Trump nije "licno zaposljavao i osnivao firme", niti sam ja bilo sta slicno rekao/napisao, znaci i komunjarski podmeces. Ali jeste svojim stimulusima poslodavcima "zaposljavao". Nije neka genijalnost, ali je on to uradio, drugi nisu......................

....................

Zao mi je sto te Trump "sjebo" (tako si napisao), nadam se da nije nista licno :classic_biggrin:. U tom slucaju bi svakako trebalo da glasas protiv njega. Poremetio ti divne uspomene na radne akcije, druze tito mi ti se kunemo da racunas na nas, zivijo najveci sin n&n. Jes to gadno.

.........................

 

Prvi pasus:

Nije on uradio nista. Mozda jeste ostavio neki [organ] bez intervencija, ali nije nista uradio.

 

Sta ja to ,citiram, "komunjarski podmeces?" Gde je "komunjarizam" i "podmetanje?" Daj malo direktnije, ja ovako ne razumem. Moze li neki citat?

 

 

Drugi pasus.

Opet seres, podmeces i to tebi izgleda kao humor, a u stvari je glupost.

 

Trump nije ni kriv ni zasluzan za pandemiju. To bi zadesio bilo koju vladu i uticalo na ekonomiju.

Ali jeste kriv sto nije bilo odgovarajuce reakcije na federalnom nivou i sto USA ima vecu smrtnost od virusa nego normalne razvijene drzave. Za njegov idiotizam imas citav net i linkove, da ja ovde ne nabrajam.

 

Mene jos(?) Trump nije sjeb'o. Direktno. Osim ako dodje do inflacije. Ja u penziji, nisam nista duzan a imam sve sta mi treba.

 

Opet, coronavirus response je van njegove kontrole i nije on licno kriv sto nisam mogao u domaju na letovanje. A mozda bih mogao da je stvar bila pod kontrolom na federalnom nivou.

 

Ali neke njegove ideje me licno ugrozavaju.

Pisu neki ekonomisti da bi negovo pretumbabanje budzeta moglo usjebati SSI (Social Security Insurance} i Medicare, a meni kao penzioneru bas te stvari pogoduju.

 

Ajde. forumski kolega, ti si objektivniji izvana nego ja emotivno angaziran.

 

Pa mi reci, zasto bi MENI bilo bolje da pobedi Trump umesto Bidena.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Znaci radio ne radio svira im radio? Neko nasledi krizu a neko trend, u svakom slucaju ekonomija raste.

Kako smo onda dosli do krize? Prirodnom evolucijom.

 

OK ja stvarno mislim da dzabe gubimo pare na ekonomske strucnjake, programe i slicno.

Bukvalno znaci predsednik statira u kukuruzu, pa kako je neko onda los ili dobar predsednik (mislim osim ratova a i tu Kongres ima svoju ulogu).

 

Hoces da mi kazes da te Obamacare nije ostetio?

 

Upravo tako mozemo reci za vecinu onoga sto se desava na trzistu i drustvu - da se stvari razvijaju same od sebe i principima slicnim prirodnoj evoluciji i onom sto Fridrih Hajek naziva spontanim poretkom i generalno u nauci se to naziva kompleksni adaptivni sistemii.

 

Otud uloga predsednika SAD-a na sva ta zbivanja su skoro pa mizerna i beznacajna, sto je i dobra stvar, jer to pokazuje manjak njegove moci kao institucije, a to je ono sto su upravo osnivaci SAD-a i hteli, da stvore drzavu u kojoj je tesko upasti u stanje apsolutne i totalitarne drzave i tiranije jednog coveka.

 

Zbog toga i ove price o ''genijalnosti'' Trampa su suplje, svako ko uzdize njegovu personu i prica ''kako ce gadno jebati'' ove divljake po ulicama, uzdici SAD-a iz pepela i stati na put zloj totalitarnoj Kini, zapravo podrzava urusavanje americkih vrednosti o minimalnoj drzavi i podrzava uvecanje moci jednog nacionalistickog populiste.

Edited by Veshtodel
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zoran59 said:

Prvo, predsednik i nema bas neki uticaj, Ekonomija ide gore-dole u nekim ciklusima. Ti pises kao da je on licno zaposljavao ljude i osnivao firme, a nema veze sa zivotom.

 

Pa to je ono sto populizam uradi kod ljudi - uveri ih da tamo neki predsednik i premijer zaposljava ljude, otvara fabrike i kompanije i povecava GDP per capita tako da bude najveci u istoriji covecanstva ikada. Ili da on toboze resava neke drustvene probleme (ok moze da resi neke ili da spreci neke, ali one kompleksne ni bog sveti na nebesima ne moze da resi). 

 

To se vrlo lepo poklapa se mentalitetom ljudi u Srbiji koji veruju u Vucica koji ce da ih spasi iz njehove bede za koju je neko drugi kriv (neke demokrate, neki tamo strani igraci) ili mentalietetom Turaka koji veruju da ce Erdogan da ucini Tursku great again i vrati slavu Otomanskog carstva ili mentalitetom ljudi u Rusiji koji veruju u svemoc gospoda boga Putina, cara hladnog pogleda i smekerskog osmeha sa svojim manekenisanjem po tajgama Sibira dok lovi medjede i tigrove. Otud i ne cudi zasto toliki broj ekonomskih i politickih strucnjaka veruju i nastoji da pokaze uticaj Putina na dolazak Trampa na vlast (a sto je verovatno i slucaj).

 

Ali ne bojte se, sve su to lazi i izmisljotine komunisticke Demokratske stranke koja drzi uzde apsolutno svih masovnih medija na svih 9 miliona kvadratnih kilometara americke teritorije i koja zrtvuje decu Satani. Tu se lepo vidi kako populizam obicno ide ruku pod ruku sa teorijama zavera, a kod Trampa i njegovih pristalica to se vidi sa Alfa Kentaure.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Down With The Sickness said:

2. 40 miliona nezaposlenih. Kad je to bilo? U Aprilu. U julu je po podacima federalnog biroa bilo 16,3 miliona. Nije to malo, nego si ti puno slagao.

 

Jesam li "baš puno slagao"?

 

Da vidimo: to su %, ne apsolutne brojke. Nije se zaposlilo (vratilo na stare poslove) 24 miliona ljudi nego 2.5 miliona. Ti to pomnožio sa 10. pa od 40 miliona koji su bili na unemployment benefits oduzeo 24 miliona pa dobio 16.3 miliona. Od baba oduzimao žabe pa dobio rezultat u mušmulama.

 

Ček da pokažemo kako si se nalupetao. Skinuće ti dnevnicu oni što te plaćaju za botovanje (ili "no sanwich today" kao Vučićevim botovima):

 

2020usunemployment01.png

 

Link to comment
Share on other sites

0209m.jpg

 

https://www.270towin.com/maps/biden-trump-polling-map

 

Ne znam koliko su pozdana ispitivanja na kojima se mapa temelji ali nije loša za orijentaciono praćenje za nas koji volimo grafički. Braon države su one u kojima je nerešeno ili neko ima prednost manju od 5%. Najsvetlije nijanse su prednost od 5%-10%, pa 10-15% i najtamnije 15%+ . Ono što je interesantno je da možete i sami da pravite svoje mape ako vas ne mrzi da sami prikupljate podatke iz svih država što nije loše za ljubitelje statistike.

 

Dakle u igri je ovih 151 + 56 + 38 EV što ostavlja mogućnost za obe strane da pobede.

Link to comment
Share on other sites

Jbg PPP koje je bas extremno prodemokratski ima Bajdena u Micigenu na plus 4, a ovde je na od 5-10. Arkanzas ne moze biti toes-up, to je smesno. Jbg svi su oni zestoko promasili prosli put sem Rasmunsena (ali pitanje je koliko je i on pouzdan, jer je prorepublikanski i da li je to posledica dobrog istrazivanja ili neceg drugog, u proslosti su imali spektakularne pogodke, ali i teske promasaje, obicno kad svi pogode oni promase i kad svi promase oni pogode). Meni je nekako najumerenije i najrealnije pokazuje stanje Emerson, mada je i on prosli put promasio. 

Link to comment
Share on other sites

Prava istraživanja su retka, to se plaća i njima nije u interesu da ih objavljuju često. Jedino što mi možemo da dobijamo su ova instant na uzorku od hiljadu do dve hiljade ispitanika a to je naravno sa velikom potencijalnom greškom. Ovo su sve istraživanja sa 1k do 2k uzorcima a od njih teško da možemo očekivati preciznost, ali su ok za praćenje trendova. Jedino što bih ja voleo na ovom sajtu da vidim je zadnji rezultati po državama da imam predstavu da li su to rezultati istraživanja jedne organizacije ili prosek istraživanja više različitih organizacija što vidim da neki drugi sajtovi praktikuju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

0209m.jpg

 

https://www.270towin.com/maps/biden-trump-polling-map

 

Ne znam koliko su pozdana ispitivanja na kojima se mapa temelji ali nije loša za orijentaciono praćenje za nas koji volimo grafički. Braon države su one u kojima je nerešeno ili neko ima prednost manju od 5%. Najsvetlije nijanse su prednost od 5%-10%, pa 10-15% i najtamnije 15%+ . Ono što je interesantno je da možete i sami da pravite svoje mape ako vas ne mrzi da sami prikupljate podatke iz svih država što nije loše za ljubitelje statistike.

 

Dakle u igri je ovih 151 + 56 + 38 EV što ostavlja mogućnost za obe strane da pobede.

 

Lep pokazatelj toga odakle Tramp dobija populisticku podrsku (koliko se secam slicno je bilo na proslim izborima) - dakle iz nekih pustosi tipa Vajoming, Oklahoma i ove Dakote, a ne recimo u tipičnim kapitalističkim inovativnim civilizacijskim centrima SAD-a kao što je Kalifornija, Oregon i Vašington, kao i severni deo istočne obale dakle NY. Tu se lepo vidi da Tramp nije nikakav predstavnik americkog konzervativizma (+klasični liberalizam, libertarijanizam i bilo kakva politika koja je prokapitalistička, protehnoloska, pronaucna i proinovativna), već čistokrvni populista koji svoju snagu crpi iz frustriranih slojeva stanovništva sklonim bajkama, a koji su pogođeni globalizacijom i sutra će biti pogođeni automatizacijom.

 

Čisto da napravimo paralelu, istu takvu ciljnu grupu je imao Lenjin u vremje ono koje je doduše bilo znatno gore od ovog sadašnjeg, a i njegovi mu drugari Hitler i Musolini čija ciljna grupa jesu bili frustrirani radnički slojevi stanovništva. Da ne ispadne da sam ja neki snob i da nesto mrzim te slojeve stanovnista, naprotiv, i sam poticem iz takvog sloja, znaci samo sam uzeo da pokazem ko je ciljna grupa koja nije doduse ni kriva ni za šta, ali jeste frustrirana za sve što im se događa i nešto teže se prilagođava promenama u svetu.

Edited by Veshtodel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Yoyogi said:

 

Jesam li "baš puno slagao"?

 

Da vidimo: to su %, ne apsolutne brojke. Nije se zaposlilo (vratilo na stare poslove) 24 miliona ljudi nego 2.5 miliona. Ti to pomnožio sa 10. pa od 40 miliona koji su bili na unemployment benefits oduzeo 24 miliona pa dobio 16.3 miliona. Od baba oduzimao žabe pa dobio rezultat u mušmulama.

 

Ček da pokažemo kako si se nalupetao. Skinuće ti dnevnicu oni što te plaćaju za botovanje (ili "no sanwich today" kao Vučićevim botovima):

 

 

 

 

Alo, majstore ...... nisam ja rekao da se na posao vratilo 24 miliona ljudi nego si TI SLAGAO vec nekoliko puta da ima 40 miliona nezaposlenih ....... iz tvog laganja ispada da se 24 miliona vratilo na posao, razumes????

 

S obzirom da nezaposlenih u julu mesecu, kako sam i napisao ima 16 miliona TI SI SLAGAO ZA 24 MILIONA !!!!

 

A podatke uzimam sa sajta Biroa za Radnicku Statistiku.

 

In July, the unemployment rate declined by 0.9 percentage point to 10.2 percent, and the number of unemployed persons fell by 1.4 million to 16.3 million. Despite declines over the past 3 months, these measures are up by 6.7 percentage points and 10.6 million, respectively, since February.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Veshtodel said:

 

Lep pokazatelj toga odakle Tramp dobija populisticku podrsku (koliko se secam slicno je bilo na proslim izborima) - dakle iz nekih pustosi tipa Vajoming, Oklahoma i ove Dakote, a ne recimo u tipičnim kapitalističkim inovativnim civilizacijskim centrima SAD-a kao što je Kalifornija, Oregon i Vašington, kao i severni deo istočne obale dakle NY. Tu se lepo vidi da Tramp nije nikakav predstavnik americkog konzervativizma (+klasični liberalizam, libertarijanizam i bilo kakva politika koja je prokapitalistička, protehnoloska, pronaucna i proinovativna), već čistokrvni populista koji svoju snagu crpi iz frustriranih slojeva stanovništva sklonim bajkama, a koji su pogođeni globalizacijom i sutra će biti pogođeni automatizacijom.

 

Čisto da napravimo paralelu, istu takvu ciljnu grupu je imao Lenjin u vremje ono koje je doduše bilo znatno gore od ovog sadašnjeg, a i njegovi mu drugari Hitler i Musolini čija ciljna grupa jesu bili frustrirani radnički slojevi stanovništva. Da ne ispadne da sam ja neki snob i da nesto mrzim te slojeve stanovnista, naprotiv, i sam poticem iz takvog sloja, znaci samo sam uzeo da pokazem ko je ciljna grupa koja nije doduse ni kriva ni za šta, ali jeste frustrirana za sve što im se događa i nešto teže se prilagođava promenama u svetu.

 

Sad si jednu tacnu tezu o frustriranoj radnickoj klasi koja se okrece populizmu spojio sa jednom potpuno pogresnom tezom da bi dokazao neku poentu.

 

Pa upravo su te oblasti koje nazivas pustos one u kojima ima vrlo malo razvijene radnicke klase, znaci oblasti sa pretezno ruralnim stanovnistvom koje su po definiciji konzervativne. Upravo je podrska koju ima u tim drzavama dokaz da on jeste predstavnik americkog konzervativizma, ja mogu da se slozim da on nije tipican predstavnik tog konzervativizma, da nije dovoljno konzervativan za moj ukus, ali to je samo moj stav sa kojim se vecina konzervativaca ocigledno ne slaze. Znaci mapa upravo pokazuje da Tramp jeste predstavnik americkog konzervativizma.

 

Idemo dalje, veliki gradovi su uvek bili centar levicarskih ideja, a ne ideja liberalnog kapitalizma. Dovoljno je pogledati rezultate izbora u svim drzavama u kojima postoji demokratija i jasno je da u velikim gradovima pobedjuje levica. Isto je i u USA, zato drzave  u kojima dominiraju veliki gradovi i urbana populacija glasaju za demokrate, uvek su glasali i uvek ce glasati. U tim drzavama ima vise imigranata, ima vise manjina i logicno je da se okrecu onome ko im vise nudi, a to su levicari. To je posebno izrazeno u USA u odnosu na Evropu, jer visa klasa uglavnom zivi van gradova. 

 

Pogled na strukturu biraca sa izbora 2016 jasno pokazuje da je Hilari Klinton pobedila kod biraca koji imaju manja primanja, dok je Tramp pobedio kod onih koji imaju veca primanja. Tramp u nijednoj drzavi nije pobedio medju biracima koji statisticki spadaju u grupu sa najmanjim primanjima. Tramp nema podrsku radnicke klase, osim jednog njenog dela, koji je tradicionalno demokratsko biracko telo, ali se razocarano okrenulo njemo, kao sto su glasali i za Regana svojevremeno, i sada se oko tih biraca vodi najveca borba. Pisao sam vec detaljno o tome da se ne ponavljam sad. 

 

Tramp jeste populista, ali ova mapa uopste ne pokazuje to sto ti tvrdis. 

Edited by A sad
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Veshtodel said:

 

Lep pokazatelj toga odakle Tramp dobija populisticku podrsku (koliko se secam slicno je bilo na proslim izborima) - dakle iz nekih pustosi tipa Vajoming, Oklahoma i ove Dakote, a ne recimo u tipičnim kapitalističkim inovativnim civilizacijskim centrima SAD-a kao što je Kalifornija, Oregon i Vašington, kao i severni deo istočne obale dakle NY. Tu se lepo vidi da Tramp nije nikakav predstavnik americkog konzervativizma (+klasični liberalizam, libertarijanizam i bilo kakva politika koja je prokapitalistička, protehnoloska, pronaucna i proinovativna), već čistokrvni populista koji svoju snagu crpi iz frustriranih slojeva stanovništva sklonim bajkama, a koji su pogođeni globalizacijom i sutra će biti pogođeni automatizacijom.

 

Upravo tako: klasa koja propala i ekonomski i politički i koja je možda 30-40% glasača (sa delegatima koji izlaze iz njihovih država) i nije imala svog predstavnika. Oni koji su seljenjem prozvodnje izgubili posao ili nama razvoze online kupljene pakete i rade loše i slabo plaćene poslove.

Kada ih se dovoljno nakupilo, eto Trampa. I ne samo da ih danas nije manje nego ih je i više nego 2016. Čak i ne misle šta se desilo i dešava, samo daj Holivudu i vašingtonskim salonima da vide kako mi yebemo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Veshtodel said:

 

Pa to je ono sto populizam uradi kod ljudi - uveri ih da tamo neki predsednik i premijer zaposljava ljude, otvara fabrike i kompanije i povecava GDP per capita tako da bude najveci u istoriji covecanstva ikada. Ili da on toboze resava neke drustvene probleme (ok moze da resi neke ili da spreci neke, ali one kompleksne ni bog sveti na nebesima ne moze da resi). 

 

To se vrlo lepo poklapa se mentalitetom ljudi u Srbiji koji veruju u Vucica koji ce da ih spasi iz njehove bede za koju je neko drugi kriv (neke demokrate, neki tamo strani igraci) ili mentalietetom Turaka koji veruju da ce Erdogan da ucini Tursku great again i vrati slavu Otomanskog carstva ili mentalitetom ljudi u Rusiji koji veruju u svemoc gospoda boga Putina, cara hladnog pogleda i smekerskog osmeha sa svojim manekenisanjem po tajgama Sibira dok lovi medjede i tigrove. Otud i ne cudi zasto toliki broj ekonomskih i politickih strucnjaka veruju i nastoji da pokaze uticaj Putina na dolazak Trampa na vlast (a sto je verovatno i slucaj).

 

Ali ne bojte se, sve su to lazi i izmisljotine komunisticke Demokratske stranke koja drzi uzde apsolutno svih masovnih medija na svih 9 miliona kvadratnih kilometara americke teritorije i koja zrtvuje decu Satani. Tu se lepo vidi kako populizam obicno ide ruku pod ruku sa teorijama zavera, a kod Trampa i njegovih pristalica to se vidi sa Alfa Kentaure.

 

Ja kod tebe primecujem znacajno vecu zatucanost nego kod populista, vise se pridrzavas biblije od njih i potpuno odsustvo logike.Uticaj potusa jeste ogranicen, ali ako ukucas Trumpova ekonomija u pretrazivac naci ces oko 7 milijardi clanaka o uticaju Trumpa ne ekonomiju ..... bukvalno. I neizbezno poredjenje sa prethodnikom Husseinom Obamom.

 

Da li treba da kazem da se time bave Forbes, Economist, CNN, BBC, Busines Insider ......... bukvalno ceo svet, imam utisak da New York Times i Washington Post imaju specijalni department posvecen Trumpu i ekonomiji.

 

Pa ti sada objasnjavaj njima da Trump nema nikakve veze sa ekonomijom, nemoj meni - populisti.

 

Yebote, svako dete bi razumelo da kada skines "Greta Tunberg ban" sa eksloatacije nafte normalno da ces dobiti pola miliona novih radnih mesta placenih u proseku skoro 100K.

 

Sta tu ima da se ne razume? I normalno da ce ih po Bajdenovom dolasku izgubiti. To je samo 1 primer, posto trenutno nemam vremena da objasnjavam za 3 razred osnovne skole. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Alo, majstore ...... nisam ja rekao da se na posao vratilo 24 miliona ljudi nego si TI SLAGAO vec nekoliko puta da ima 40 miliona nezaposlenih ....... iz tvog laganja ispada da se 24 miliona vratilo na posao, razumes????

 

S obzirom da nezaposlenih u julu mesecu, kako sam i napisao ima 16 miliona TI SI SLAGAO ZA 24 MILIONA !!!!

 

A podatke uzimam sa sajta Biroa za Radnicku Statistiku.

 

In July, the unemployment rate declined by 0.9 percentage point to 10.2 percent, and the number of unemployed persons fell by 1.4 million to 16.3 million. Despite declines over the past 3 months, these measures are up by 6.7 percentage points and 10.6 million, respectively, since February.

 

 

 

Odakle im onda ovih 30 miliona što su na unemployment benefits?

 

Washington Post, June 19. 2020:

Still, the labor market remains in a state of more disruption than at any time since the Depression era. Even a 13.3 percent unemployment rate outpaces the jobless rates following the financial crisis of 2008 and 2009. The last time ongoing double-digit jobless rates were seen was in the aftermath of the Great Depression.

Roughly 30 million workers are still collecting unemployment benefits, including 1.9 million people whose initial claims were processed last week, according to government claims data. And many more could lose their jobs as the cascading financial pressure from the coronavirus sinks deeper into the economy.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Po zadnjim istraživanjima koje sam video (petak). Trump je na plus 2 u Mičigenu.

 

Jel to Institut za demokratiju i Telegraf? Kod njih sam to video, ali oni su bas pristrasni prorepublikanski. Na proslim izborima su prognozirali pobedu Trampa u popular vote i bas zestoko promasili, ali opet moram da napomenem da su pogodili electoral college i swing state. Ipak oni nisu bas pouzdan izvor.

 

Najlogicnije je da je Micigen bas potpuni toss-up u ovom momentu. 

 

Bio je presao u plavo kao i sve te drzave, ali Tramp vec neko vreme ima pozitivan trend, koji se ubrzava posle konvencije, plus imaju dobrog kandidata za senatora koji je crnac. Za sada bas neizvesno u Micigenu. 

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče Arkanzasa problem je što tamo niko ništa ni ne istražuje. Zadnje istraživanje iz juna je 49-47 za Trampa. A što se tiče Mičigena evo na čemu baziraju :

 

https://www.270towin.com/2020-polls-biden-trump/michigan/

 

Dakle uzimaju prosek istraživanja unazad X dana, pretpostavljam zadnje dve nedelje. Prosek je +5,5% za Bajdena a tu je i ispitivanje koje je Doc pomenuo.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, A sad said:

 

Jel to Institut za demokratiju i Telegraf? Kod njih sam to video, ali oni su bas pristrasni prorepublikanski. Na proslim izborima su prognozirali pobedu Trampa u popular vote i bas zestoko promasili, ali opet moram da napomenem da su pogodili electoral college i swing state. Ipak oni nisu bas pouzdan izvor.

 

Najlogicnije je da je Micigen bas potpuni toss-up u ovom momentu. 

 

Bio je presao u plavo kao i sve te drzave, ali Tramp vec neko vreme ima pozitivan trend, koji se ubrzava posle konvencije, plus imaju dobrog kandidata za senatora koji je crnac. Za sada bas neizvesno u Micigenu. 

https://www.realclearpolitics.com/epolls/latest_polls/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...