Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Što kaže naš narod "Ubica se uvek vraća na mesto ubistva" , jer nisu ubice ni Kyle ni taj pandur nego ovaj koji stvara atmosferu građanskog rata samo da bi on dobio još 4 godine tviterovanja kao potus 🙂

 

 

ma ubica je ubica. a inspirator via govor mržnje je nešto za šta su sa ovih prostora (ne)ljudi uredno išli u hag, kako i treba.

 

ja se najiskrenije nadam da će se njemu kad-tad suditi za sve ovo, u americi naravno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Auf. Koliko nategnuto. Nemaš utisak da je krik (koji se često može čuti po svetu, slažem se) možda malo više prouzrokovan ovom konkretnom "implementacijom američke politike", a malo manje idejama na kojima je Amerika nastala i koje "predstavlja i simboliše" (kome, btw?). Hm.

Ne, anti-amerikanizam je mnogo dublji fenomen od nezadovoljstva implementacijom americke politike - to sto fasisti U AMERICI uzvikuju "smrt Americi" je najbolji dokaz ove cinjenice. To je jedna specificna smesa antikapitalizma i antisemitizma (te raznih pripadajucih oblika paranoje, zaverologije i ostalih manifestacije nekoherentnog i labavog misljenja), po mnogo cemu ne samo slicna nego i direktno proistekla iz nacisticke i komunisticke ideologije (i njihovih preteca). Tu mogu, za pocetak, da preporucim 2 stiva:

 

ovaj tekst:

European Anti-Americanism (and Anti-Semitism):Ever Present Though Always Denied

https://web.archive.org/web/20160304051401/http://www.jcpa.org/phas/phas-markovits-05.htm

 

i ovu knjigu (nju imam u elektronskom formatu, pa ako neko hoce bujrum, neka mi posalje mejl na pm):

https://www.amazon.co.uk/Rise-Anti-Americanism-Brendon-OConnor/dp/0415369061


Evo jedan mali odlomak koji donekle adresira i tvoje pitanje:

Quote

 

Anger versus Hatred


Anti-Americanism is a particularly murky concept because it invariably merges antipathy toward what America does with what America is - or rather is projected to be in the eyes of its beholders.4 The difference between "does" and "is" corresponds well with Jon Elster's fine distinction between "anger" and "hatred". Elster writes: "In anger, my hostility is directed toward another's action and can be extinguished by getting even - an action that reestablishes the equilibrium. In hatred, my hostility is directed toward another person or a category of individuals [Americans and/or Jews in the case of this paper, A.M.] who are seen as intrinsically and irremediably bad. For the world to be made whole, they have to disappear."5 Thus, it has characteristics like any other prejudice in that its holder "prejudges" the object and its activities apart from what actually transpires in reality.

 

Just as in the case of any prejudice, anti-Americanism, too, says much more about those who hold it than the object of its ire and contempt. But where it differs so markedly from "classical" prejudices such as anti-Semitism (about which there will be more in this study), homophobia, misogyny and racism, is the fact that unlike in these latter cases - where Jews, gays and lesbians, women and ethnic minorities rarely, if ever, have any actual power - the United States most certainly does have power. Because of this unique paradox, the separation between what America is - i.e. its way of life, its symbols, products, people - and what America does - its foreign policy writ large - will forever be jumbled and impossible to disentangle. I would argue that it is precisely because of this fact that - unlike these other prejudices which, as a fine testimony to progress and tolerance over the past forty years, have by and large become publicly illegitimate in most advanced industrial democracies - anti-Americanism remains not only acceptable in many public circles, it has even become commendable, indeed a badge of honor, and perhaps one of the most distinct icons of being a progressive these days.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, uini said:

a ko su fašisti, pošto vidim da se to stalno ponavlja?

 

Pa ako pogledas konkretno moj post, videces da kod obe strane imas fasiste. Dakle, fasisti jesu i ovi sto divljaju po ulicama i sanjaju o unistavanju Amerike i svih institucija koje su zasnovane na vrednostima i idejama klasicnog liberalizma, ali i ovi sto uz hiljade zastava gromoglasnu pozivaju svog Velikog Vodju da izadje i drzi propagandne govore kako ce da ucini njihovu zemlju great again i zastiti ih od zlih komunistickih azdaha.

 

Otud ta seksualna tenzija izmedju socijalizma (+komunizma, anarhokomunizma, postmodernizma) i nacionalizma (+fasizma, nacizma), jer tu zapravo nema nikakve razlike osim u terminologiji i kako ces nesto nazvati i koju ces boju nositi i da li ces kokardu ili zvezdu ponosno okaciti. Ovi nasi prostori to dobro pokazuju.

 

A cisto i da podsetim, fasizam je kao ideologija nastala za vreme Musolinija koji je pre toga bio clan Italijanske Socijalisticke Partije (znaci levicar do koske, nesto kao Berni i AOC) iz koje je izbacen zbog nekih neslaganja oko spoljnih intervencija ako se dobro secam. Njegov blizanac je dakle nacizam koji je samo skracenica od nacional-socijalizma. Pun naziv nacisticke partije je bio Nacionalsocijalistička nemačka radnička partija, kao što vidimo ciljna grupa njihove propagande su bili nemački radnici kao sto su to današnji radnici u SAD koji su poniženi i uniženi zbog globalizacije gde američke kompanije često zapošljavaju jeftiniju radnu snagu (imigrante iz Meksika, druge imigrante, sele proizvodnju u Kinu), a uskoro će AI, pa onda pomoć traže u firerima u vidu Bernija, AOC i Trampa koji obećava povratak američkog ponosa (kog pojedini libertarijanci pogresno razumeju kao povratak u slavni kapitalizam i slobodno trziste).

 

Znaci nacional socijalizam je varijanta socijalizma na nacionalnoj osnovi gde se socijalisticka radnicka politika tezi sprovesti na nivou jedne nacije i da ucini ponizenu naciju i njene radnike Great Again, a ne na internacionalnom nivou kao sto je vecina drugih socijalista tezila da oslobodi sve radnike sveta o zla kapitalizma, pa smo tu imali sovjetski internacionalni-socijalizam. Medjutim, kada se dobro pogleda obe ove varijante socijalizma su imale opasne teznje ka sirenju spolja i osvajanju drugih drzava i teritorija, pa se tu komotno moze staviti znak jednakosti.

 

Sad to cu ti ja reci ko su fasisti, ostali forumasi koji su isto to spominjali ce ti reci nesto drugacije.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Veshtodel said:

Otud ta seksualna tenzija izmedju socijalizma (+komunizma, anarhokomunizma, postmodernizma) i nacionalizma (+fasizma, nacizma), jer tu zapravo nema nikakve razlike osim u terminologiji i kako ces nesto nazvati i koju ces boju nositi i da li ces kokardu ili zvezdu ponosno okaciti. Ovi nasi prostori to dobro pokazuju.

 

 

Kada dođe do ovoga, nije to više levica i desnica. To je više kao potkovica kojoj se krajevi približavaju.

 

Tramp je aktuelni predsednik USA, ovaj haos je pod njegovom jurisdikcijom, traje već 7 meseci. Biće 9 meseci oko izbora, dok je on predsednik. Maltene četvrtina njegovog prvog (nadam se poslednjeg) mandata. A on priča, biće ga još više ako on ne pobedi? Potpaljuje a ne smiruje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Auf. Koliko nategnuto. Nemaš utisak da je krik (koji se često može čuti po svetu, slažem se) možda malo više prouzrokovan ovom konkretnom "implementacijom američke politike", a malo manje idejama na kojima je Amerika nastala i koje "predstavlja i simboliše" (kome, btw?). Hm.

 

O kojoj tacno implementaciji govorimo 2016-2020?  

 

Sta je implementirao? Mir? Pa jeste majku mu, stvarno je preterao, 4 godine bez rata, uzas. 

 

2 hours ago, Veshtodel said:

Sa jedne strane imamo divljanje fasista i socijalista po ulicama koji zele smrt Americi i svim njenim vrednostima, dok sa druge strane imamo alt right teoreticare zavera o QAnonima i populiste olicene u antiglobalistickom nacionalizmu koji isto tako uzurpiraju te americke vrednosti. What a great time to be alive.

 

Kako je neko davno iz sprdnje nazvao jednu Facebook stranicu ''Seksualna tenzija izmedju jugoslovenskog komunizma i srpskog nacionalizma'', e to je sada ovo, dakle seksualna tenzija demokratskog komunizma i trampovog nacionalizma. Dace Bog da se jednom shvati da tu nema nikakve suste i esencijalne razlike.

 

Biram Qanon, iako sam pitao ovde da mi se objasni ko su ti likovi, da bar znam za koga sam, ali svi se prave ludi i kazu: pa kako ne znas ko su?

 

Za ove nemam nikakvu dvojbu ....... mogu me imati samo mrtvog .......

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Down With The Sickness said:

 

O kojoj tacno implementaciji govorimo 2016-2020?  

 

Sta je implementirao? Mir? Pa jeste majku mu, stvarno je preterao, 4 godine bez rata, uzas. 

 

 

Biram Qanon, iako sam pitao ovde da mi se objasni ko su ti likovi, da bar znam za koga sam, ali svi se prave ludi i kazu: pa kako ne znas ko su?

 

Za ove nemam nikakvu dvojbu ....... mogu me imati samo mrtvog .......

 

 

Qanon: to je grupa ljudi koji plasiraju jednu hipotezu da pripadnici svetske elite, medju kojima je Hilary Clinton jedna od vodja, otimaju decu i zatim ih muce da bi im vadili adrenalin. Zatim to piju jer ih podmladjuje i daje im snagu i energiju. E dalje kazu da se Trump bori protiv tih satanista i da se potajno udruzio sa Putinom i Si Djinpingom koji mu u toj borbi logisticki pomazu, kako bi Trump " ocistio covecanstvo" od tih satanista. 

To su neke price koje kruze facebookom....

Edited by Darth Bane
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Qanon: to je grupa ljudi koji plasiraju jednu hipotezu da pripadnici svetske elite, medju kojima je Hilary Clinton jedna od vodja, otimaju decu i zatim ih muce da bi im vadili adrenalin. Zatim to piju jer ih podmladjuje i daje im snagu i energiju. E dalje kazu da se Trump bori protiv tih satanista i da se potajno udruzio sa Putinom i Si Djinpingom koji mu u toj borbi logisticki pomazu, kako bi Trump " ocistio covecanstvo" od tih satanista. 

To su neke price koje kruze facebookom....

 

Nije ti ovo najbolji post koji si  imao, pogledaj malo.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Darth Bane said:

Qanon: to je grupa ljudi koji plasiraju jednu hipotezu da pripadnici svetske elite, medju kojima je Hilary Clinton jedna od vodja, otimaju decu i zatim ih muce da bi im vadili adrenalin. Zatim to piju jer ih podmladjuje i daje im snagu i energiju. E dalje kazu da se Trump bori protiv tih satanista i da se potajno udruzio sa Putinom i Si Djinpingom koji mu u toj borbi logisticki pomazu, kako bi Trump " ocistio covecanstvo" od tih satanista. 

To su neke price koje kruze facebookom....

 

A zato Hilari izgleda kao tinejdzer... Bill jos mladji, samo pelene sto mu ne stave

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Veshtodel said:

 

Pa ako pogledas konkretno moj post, videces da kod obe strane imas fasiste. Dakle, fasisti jesu i ovi sto divljaju po ulicama i sanjaju o unistavanju Amerike i svih institucija koje su zasnovane na vrednostima i idejama klasicnog liberalizma, ali i ovi sto uz hiljade zastava gromoglasnu pozivaju svog Velikog Vodju da izadje i drzi propagandne govore kako ce da ucini njihovu zemlju great again i zastiti ih od zlih komunistickih azdaha.

 

Otud ta seksualna tenzija izmedju socijalizma (+komunizma, anarhokomunizma, postmodernizma) i nacionalizma (+fasizma, nacizma), jer tu zapravo nema nikakve razlike osim u terminologiji i kako ces nesto nazvati i koju ces boju nositi i da li ces kokardu ili zvezdu ponosno okaciti. Ovi nasi prostori to dobro pokazuju.

 

A cisto i da podsetim, fasizam je kao ideologija nastala za vreme Musolinija koji je pre toga bio clan Italijanske Socijalisticke Partije (znaci levicar do koske, nesto kao Berni i AOC) iz koje je izbacen zbog nekih neslaganja oko spoljnih intervencija ako se dobro secam. Njegov blizanac je dakle nacizam koji je samo skracenica od nacional-socijalizma. Pun naziv nacisticke partije je bio Nacionalsocijalistička nemačka radnička partija, kao što vidimo ciljna grupa njihove propagande su bili nemački radnici kao sto su to današnji radnici u SAD koji su poniženi i uniženi zbog globalizacije gde američke kompanije često zapošljavaju jeftiniju radnu snagu (imigrante iz Meksika, druge imigrante, sele proizvodnju u Kinu), a uskoro će AI, pa onda pomoć traže u firerima u vidu Bernija, AOC i Trampa koji obećava povratak američkog ponosa (kog pojedini libertarijanci pogresno razumeju kao povratak u slavni kapitalizam i slobodno trziste).

 

Znaci nacional socijalizam je varijanta socijalizma na nacionalnoj osnovi gde se socijalisticka radnicka politika tezi sprovesti na nivou jedne nacije i da ucini ponizenu naciju i njene radnike Great Again, a ne na internacionalnom nivou kao sto je vecina drugih socijalista tezila da oslobodi sve radnike sveta o zla kapitalizma, pa smo tu imali sovjetski internacionalni-socijalizam. Medjutim, kada se dobro pogleda obe ove varijante socijalizma su imale opasne teznje ka sirenju spolja i osvajanju drugih drzava i teritorija, pa se tu komotno moze staviti znak jednakosti.

 

Sad to cu ti ja reci ko su fasisti, ostali forumasi koji su isto to spominjali ce ti reci nesto drugacije.

Ne bih se slozio da Imas fasiste sa obje strane- Imas fasiste i anarhiste - sto za USA i ostatak svijeta ima jednako katastrofalne posljedice.

 

Bernie I AOC su ikone bez uticaja na dogadjaje koje su podmernute i od jednih I od drugih da bi mrznja imala jasan cilj i da bi se konflikt brze rasplamsao.

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Yoyogi said:

 

 

Kada dođe do ovoga, nije to više levica i desnica. To je više kao potkovica kojoj se krajevi približavaju.

 

Sa ovim se slazem - ultra lijevo i ultra desno vode jednakom rezultatu I manifestuju se na isti nacin. Cemu vodi anarhija-  ne znam sa sigurnoscu jer nismo imali priliku vidjeti u istoriji “anarhisticku drzavu” osim mozda Afghanistana pod talibanima, ali se dobrom sigurno ne mozemo nadati ni od anarhista.

Link to comment
Share on other sites

Slusam jutros govor Joe Bidena i covek ladno pljuje DT na sva zvona govoreci kako je Trump kriv za prljavstinu koju on iznosi. Navodi covek kako je eto sve Trumpova krivica, a on se uhvatio u kolo i sve vreme prica kako eto njegov oponent sve radi lose, a nigde ne napominje sta je to sto on Biden nudi.

 

Jednostavno priceless.

 

Jos samo fali da svoju podrsku povede sa usca na Terazije!

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, bohumilo said:

Kada vidite nesto ovako nemoguce je brzo razluciti da li svedocite "mirnim demonstracijama" originalnih fasista ili nacional-socijalista (postoje istoricari, kao sto je kembriski profesor Brendan Simms, koji cak pokazuju da je anti-amerikanizam zapravo uzrok a ne posledica Hitlerovog ekstremnog antisemitizma), prisustvujete li izlivima "pravednog gneva" medju talibanima, u Islamskoj drzavi ili u Iranu (gde je ovaj urlik u ovom doslovnom obliku prvi put lansiran), jeste li mozda u Srbiji gde ucestvujete u nekom samoupravljackom dogadjanju naroda (npr. mitinzima podrske Polu Potu koji su se odrzavali u Beogradu) ili ste ove sekunde upali na miting protiv Kosova/gej parade/Pescanika/hapsenja paranormalnog doktora Dabica, ili se mozda nalazite negde u zapadnoj Evropi (recimo Hamburgu) ili Americi (bilo gde gde su demokrate na vlasti) na socijalistickoj orgiji gde vam ovi (takodje antisemitski) fasovani uz te povike pale grad.

 

I to nije ni malo slucajno, posto su ideje na kojima je Amerika nastala, i koje ona predstavlja i simbolise, a koje su stopljene u TOM pojmu "Amerike" kojoj oni zele smrt, zapravo savrsena kontra-pozicija (a time i savrseno (negativno) odredjenje) svih njihovih ideologija, pa je zato povik "smrt Americi" najekonomicniji proglas tih ideologija.

 

This!!!

Link to comment
Share on other sites

Prvo su iz Kinoshe javili da je vecina uhapsenih tokom nasilja (102 od 170 ako se dobro secam) iz 44 drugih gradova, i sad dodje DC:

 

DC Police Chief Peter Newsham also said there was evidence that groups of people are driving to various protest hotspot cities, like tourists, to participate or even provoke the violence. 

He said that the same van had been spotted at the riots in Kenosha, Portland and DC, and that the FBI was now investigating potential domestic terror groups. It was driven by Jeremy Vajko, 27. 

......

Since Thursday night, police in DC have arrested 69 people in relation to the protests. 

Newsham said on Monday that '70 percent' of them had come from other cities but he did not give specifics. 

 

Mislim da je vreme da FBI pogleda u mogucnost domaceg terorizma, organizovano nasilje, i kako se finansira.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Prvo su iz Kinoshe javili da je vecina uhapsenih tokom nasilja (102 od 170 ako se dobro secam) iz 44 drugih gradova, i sad dodje DC:

 

DC Police Chief Peter Newsham also said there was evidence that groups of people are driving to various protest hotspot cities, like tourists, to participate or even provoke the violence. 

He said that the same van had been spotted at the riots in Kenosha, Portland and DC, and that the FBI was now investigating potential domestic terror groups. It was driven by Jeremy Vajko, 27. 

......

Since Thursday night, police in DC have arrested 69 people in relation to the protests. 

Newsham said on Monday that '70 percent' of them had come from other cities but he did not give specifics. 

 

Mislim da je vreme da FBI pogleda u mogucnost domaceg terorizma, organizovano nasilje, i kako se finansira.

 

Dok se Portland nakupio 600 automobila punih ws iz Portlanda pa ne mora niko da ih finansira :please:

 

Cak ni mali ubica iz Kenose nije bio iz Kenose. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bohumilo said:

Ovo je prepoznatljivi krik fasista i komunista svih zemalja:

 

Kada vidite nesto ovako nemoguce je brzo razluciti da li svedocite "mirnim demonstracijama" originalnih fasista ili nacional-socijalista (postoje istoricari, kao sto je kembriski profesor Brendan Simms, koji cak pokazuju da je anti-amerikanizam zapravo uzrok a ne posledica Hitlerovog ekstremnog antisemitizma),

 

Verujem da mnogo bolje od mene znaš kakvu reputaciju ima Simms, ukoliko misliš na Hitler:Only the World Was Enough.

 

8 hours ago, bohumilo said:

prisustvujete li izlivima "pravednog gneva" medju talibanima, u Islamskoj drzavi ili u Iranu (gde je ovaj urlik u ovom doslovnom obliku prvi put lansiran), jeste li mozda u Srbiji gde ucestvujete u nekom samoupravljackom dogadjanju naroda (npr. mitinzima podrske Polu Potu koji su se odrzavali u Beogradu)

 

Ovo zaista ne znam i voleo bih da me podučiš ili informišeš: znam za prililčno živahne proteste protiv ubistva Lumumbe i sećam se, kao kroz maglu jer sam bio jako mali, da su nas početkom 80tih vodili na nekakve "mitinge" ili par puta bacali letke iz aviona, ali o tome ne mogu mnogo više da ti kažem. Ne znam šta u tom kontekstu treba da znači nekakva sistemska podrška Polu Potu od strane SFRJ?

 

 

8 hours ago, bohumilo said:

ili ste ove sekunde upali na miting protiv Kosova/gej parade/Pescanika/hapsenja paranormalnog doktora Dabica, ili se mozda nalazite negde u zapadnoj Evropi (recimo Hamburgu) ili Americi (bilo gde gde su demokrate na vlasti) na socijalistickoj orgiji gde vam ovi (takodje antisemitski) fasovani uz te povike pale grad.

 

Opet interesantno guranje, po mom skromnom mišljenju, jedno 5 raznorodnih stvari u isti koš. Da, naravno da će svaka grupa, ekstremna ili manje ekstremna, leva ili desna ili centristička, ukoliko ima percepciju ugroženosti sopstvenih prava, ideala, vera i načela, prvo i pre svega tražiti da "razgovara sa menadžerom", a taj menadžer je, tu se svakako slažemo, globalno USoA. Mogao si da uključiš i Italiju 70tih godina, Crvene Brigade, današnje grupe i grupice... ali ne vidim poentu.

 

8 hours ago, bohumilo said:

I to nije ni malo slucajno, posto su ideje na kojima je Amerika nastala, i koje ona predstavlja i simbolise, a koje su stopljene u TOM pojmu "Amerike" kojoj oni zele smrt, zapravo savrsena kontra-pozicija (a time i savrseno (negativno) odredjenje) svih njihovih ideologija, pa je zato povik "smrt Americi" najekonomicniji proglas tih ideologija.

 

Dolazimo do dela koji ili ja ne razumem u tvom postu ili se uopšte ne slažemo. Ideje na kojima je Amerika nastala su, hajde da se jednostavno izrazim, nešto na šta ja mogu i gledam samo blagonaklono, pa skoro da mogu da kažem da mi je to jako blizu nekog ideala društva i ustrojstva. Već simbol tih ideala i simbol Amerike, stars and stripes se jako razlikuju, a pretpostavljam da to ima veze sa dikrepancom koja se decenijama i decenijama stvara između onoga što bi trebalo da budu ideali i onoga što je realnost na terenu. Afroamerikanci imaju osetno drugačiju percepciju oba simbola od belačke većine, složićeš se? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Dok se Portland nakupio 600 automobila punih ws iz Portlanda pa ne mora niko da ih finansira :please:

 

Cak ni mali ubica iz Kenose nije bio iz Kenose. 

Mali je bio 20 minute voznje van Kenoshe.

Mislim da ipak postoji razlika ako neko ide od drzave do drzave i pravi nerede. 

Sto tebi smeta da se ispita da li se radi o organizovanom terorizmu, paljenje, nasilje?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...