Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

37 minutes ago, Yoyogi said:

Može li neko od naših Amera da kaže, kako stoji zdravstveno osiguranje za starije od 65 godina?

Meni rekoše da je besplatno.

 

Moj sused na spratu u Bangkoku, Amerikanac, 75 godina star, kaže da mu je socijalno besplatno i da ide u Ameriku jednom godišnje na preglede i tretmane, ako mu trebaju.

Lokalne minor ailments plaća, nije skupo.

 

Nije za sve besplatan, Medicare u pitanju i moras da budes kvalifikovan da ne bi placao nista. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Pa ali nema, u tome je poenta. Vecina njegovih poteza se zasniva na pravilima u biznisu, sto ne znaci da su u politici uvek ispravni. Ostali se potpuno zasnivaju na politickoj trgovini. Gde god je probao da provuce neko njegovo ubedjenje, tu ga je sistem zaustavio, neka sa dobrim a nekad sa losim rezultatom.

 

Ali ima bas zato sto je predsednik i politicar. Nemas politicara koji je bez ideologije, to jednostavno mora ici jedno sa drugim. Svaka pitanja koja su vezana za drustvo, drzavu i ekonomiju, a koja nisu naucna i epistemicka, jesu ideoloska po samoj definiciji ideologije. Kad god neko izadje u javnost i kaze nesto tipa ''treba da povecamo poreze kako bi finansirali zdravstveni sistem'' ili pak ''treba da smanjimo i ukinemo poreze za zdravstvo i prepustimo isto trzistu'' to su sve ideoloske izjave. Nisu biznis izjave.

 

40 minutes ago, Angelia said:

Nacionalne drzave uopste ne umiru, ali postujem da ti imas to misljenje, problem je malo sto zvucimo kao baba Vanga. To nikakve veze nema sa Trampom, nego zato sto je teritorijalni posed deo ljudske prirode. Pomenuo si EU, i na kraju vidimo da EU ne funkcionise bas najbolje, Brexit ti je odlican primer. Mogu nacionalne drzave da se udruzuju u vece saveze, to smo videli kroz istoriju, pa i sama USA je tako nastala, ili imas primer Komonvelta, ali ce ipak na kraju hteti da budu "gazda u svojoj kuci'. Da se to promeni, ima da se nacekamo, definitivno ne u nasem zivotu.

 

Nije to moje misljenje, to je nesto sto politikolozi i ekonomisti pricaju 30 godina unazad, ako ne i vise.

 

Par clanaka o tome:

 

https://www.foreignaffairs.com/articles/2001-01-01/will-nation-state-survive-globalization

 

https://www.investopedia.com/ask/answers/022415/what-role-nationstate-globalization.asp

 

40 minutes ago, Angelia said:

Govoris o jacanju pokreta za zastitu nacionalne drzave a u isto vreme prognoziras da ce to nestati.

 

Ne prognoziram nista, kao sto vidis napisao sam da je nepotrebno pricati ''to je daleko, za hiljade godina ce se desiti'' niti ''to je blizu, evo sutra cemo se svi ujediniti i pevati himnu o majci Zemlji''. Samo ti navodim da zbog globalizacije nacionalna drzava izumire i to je prosto cinjenica, nije moja ideja i misljenje. Zakljucak koji mozes sama da doneses ako dublje razmotris sta je to globalizacija, sta znaci ta rec i kada uporedis danasnje drzave i njihovu moc odlucivanja i drzave pre 30, 50, 100, 200, 500 godina, a gde je ta moc oslabila.

 

EU je prototip toga i to odlican prototip za razliku od nekih carinskih i ekonomskih unija tipa ASEAN, Africka unija, NAFTA i slicno. U EU vidimo primer toga kako nacionalna moc drzava slabi i kako im se cak suverenitet urusava tj. deo tog suvereniteta se prenosi na nadnacionalne institucije tipa Evropska komisija koja donosi odluke poput recimo predsednickog kabineta na nivou federalne vlade SAD-a. I kad pogledas naravno slobodu kretanja, trgovine, prenosenja robe unutar EU gde ranije nisi mogla da odes iz Francuske u Cesku da prodas recimo neko vino, a da ne prodjes desetak carina i platis silne takse za svaku granicu i jos da cekas da dobijes neke vize. Sada toga nema ergo sada nacionalna drzava o tome ne brine, oslabila joj je moc tu, nema vise carinskih kontrola, moze svako da ide gde hoce kao da putuje iz Beograda za Nis.

 

A jacanje nacionalistickih pokreta je samo otpor globalizaciji, bas kao sto su tokom ujedninjenja Nemacke i Italije u 19. veku bili jaki pokreti koji su se tome protivili, i to protivljenje je islo do rata i prolivanja krvi. Znaci jacaju nacionalisticki pokreti zato sto su ugrozeni od globalizacije.

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Veshtodel said:

 

Ali ima bas zato sto je predsednik i politicar. Nemas politicara koji je bez ideologije, to jednostavno mora ici jedno sa drugim. Svaka pitanja koja su vezana za drustvo, drzavu i ekonomiju, a koja nisu naucna i epistemicka, jesu ideoloska po samoj definiciji ideologije. Kad god neko izadje u javnost i kaze nesto tipa ''treba da povecamo poreze kako bi finansirali zdravstveni sistem'' ili pak ''treba da smanjimo i ukinemo poreze za zdravstvo i prepustimo isto trzistu'' to su sve ideoloske izjave. Nisu biznis izjave.

 

Jbga ovo jos malo pa ces me ubediti da ja imam ideologiju kad kazem moram da spustim troskove u jednom delu biznisa da bi finansirala neku investiciju.

Nemam pojma mene menadzment ucili u skoli, sad prvi put otkrivam da je to u stvari ideologija.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Nije za sve besplatan, Medicare u pitanju i moras da budes kvalifikovan da ne bi placao nista. 

 

Recimo, penzionisan radnik iz neke fabrike, ima svoj dom i možda 200K u banci, da li se on se kvalifikuje za besplatno zdravstveno posle 65. godine?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Može li neko od naših Amera da kaže, kako stoji zdravstveno osiguranje za starije od 65 godina?

Meni rekoše da je besplatno.

 

Moj sused na spratu u Bangkoku, Amerikanac, 75 godina star, kaže da mu je socijalno besplatno i da ide u Ameriku jednom godišnje na preglede i tretmane, ako mu trebaju.

Lokalne minor ailments plaća, nije skupo.

 

To neki most na spratove? Onomad si napisao da Ameri u Tajlandu spavaju ispod mostova, stari, gladni i bolesni, a sad su ti odjednom

susedi na spratu. Mislim, to si ti napisao, nisam ja izmislio, ne mogu sa mobilnog da trazim i kvotujem.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Yoyogi said:

 

Recimo, penzionisan radnik iz neke fabrike, ima svoj dom i možda 200K u banci, da li se on se kvalifikuje za besplatno zdravstveno posle 65. godine?

Najverovatnije, kvalifikacije su generalno lake tipa treba da imas 65 godina, da si zaradio penziju, da si gradjanin ili rezident barem 5 godina i imas neke points koje dobijas za svaku godinu rada i zarade....

Ako imas 200k u banci i svoju kucu, verovatno si zaradio dovoljno za kvalifikaciju. Ako nemas dovoljno mozes da kupis - tj doplatis da postignes. Recimo ako se kvalifikujes za socijalno, isto mozes da se kvalifikujes za medicare. Taj tvoj hipoteticki radnik moze skoro sigurno.

Recimo ja sam vec zaradila - nakon 10 godina rada bi trebalo da se kvalifikujes.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Angelia said:

Jbga ovo jos malo pa ces me ubediti da ja imam ideologiju kad kazem moram da spustim troskove u jednom delu biznisa da bi finansirala neku investiciju.

Nemam pojma mene menadzment ucili u skoli, sad prvi put otkrivam da je to u stvari ideologija.

 

tako isto ce i trump da se iznenadi, nije ni bio svestan da je rodjeni politicar sa ideologijom

 

medjutim to oko ideologije ima smisla samo ukoliko si dobro upucen i tacno znas zbog cega nesto forsiras a tice se politickih promena

kojima se nadas...trump ne zeli politicke promene vec zeli da ostane na ovom mestu jos 4 godine, on ima tu svoju retoriku i ne odstupa

 

demsi sa druge strane zele promenu, oni su se umesali u razne ideologije ne bi li pokrili sve zivo sto postoji u cilju pobede nad narandjastim

 

evo pazi, biden kao veliki fan, sada citira proroka muhameda ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

To neki most na spratove? Onomad si napisao da Ameri u Tajlandu spavaju ispod mostova, stari, gladni i bolesni, a sad su ti odjednom

susedi na spratu. Mislim, to si ti napisao, nisam ja izmislio, ne mogu sa mobilnog da trazim i kvotujem.

 

Zayeba ti Angelia stalking, reče pravi odgovor. U ćošak!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Veshtodel said:

 

Pa nije meni AOC bliskija od Trampa, od oboje sam daleko svetlosnim godinama, sto znaci da ti sa takve udaljenosti te dve osobe deluju jako blizu, jer kao sto rekoh nema neke dubinske ideoloske razlike izmedju Trampa kao olicenja nacionalisticke desnice i AOC kao olicenja neokomunisticke identitetske levice. To recimo vidis po ekonomskim stavovima gde se puno ne razlikuje stav ''america first i american workers first'', ogranicavanje spoljne trgovine i vodjenje trgovinskih ratova po svetu i stava da siromasnima ne trebaju milijarderi, a svako ko imalo poznaje ekonomiju zna da su oba ta stava ludost na kvadrat.

 

Razumem ja tebe, zauzeo si veoma komfornu poziciju, moralno se osecas - nikad bolje, ne dizes ruku nikome u seig heil ....... i to je sve legitimno, sto bi se kod nas reklo "ako ti je dobro, onda nista".

 

Nazalost, ta opcija je meni nepristupna, osecam kako mi dahcu za vratom i otimaju slobodu, koja mi je iz nekog razloga vrlo draga i zbog koje sam krenuo na put od 8000 kilometara.

 

Iceberg model je odlican, prepoznajem sve faze od 1968 do tog velikog dogadjaja koji je mozda veoma blizu ...... 2 meseca.

 

Protiv onih koji planiraju logore za prevaspitavanje, ti pokusavas da me zaplasis Trumpom, koji se, zamisli, bori protiv takozvane slobodne trgovine.

 

Moj izbor je sazrevao godinama i danas je uklesan u Mt Rushmore, a i on ce uskoro biti na meti vandala. Zar uopste sumnjas u to?

 

Slobodne trgovine ce biti jednog dana, i to ne apsolutne kako ti mislis da je ja vidim, vec na bazi svestrane koristi, a ne nesagledive stete za jedne, koji su je btw i izmislili, a snazne podrske za druge koji ce je iskoristiti i kada im vise ne bude trebala - silovati i ostaviti u kanalu.

 

U medjuvremenu cu nekako preziveti i bez nje. Pa ja sam dete neslobodne trgovine :), nekada sam na Marantz i Sansui placao drugu Titu 300% tarife. :classic_biggrin:

Edited by Down With The Sickness
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Angelia said:

Najverovatnije, kvalifikacije su generalno lake tipa treba da imas 65 godina, da si zaradio penziju, da si gradjanin ili rezident barem 5 godina i imas neke points koje dobijas za svaku godinu rada i zarade....

Ako imas 200k u banci i svoju kucu, verovatno si zaradio dovoljno za kvalifikaciju. Ako nemas dovoljno mozes da kupis - tj doplatis da postignes. Recimo ako se kvalifikujes za socijalno, isto mozes da se kvalifikujes za medicare. Taj tvoj hipoteticki radnik moze skoro sigurno.

Recimo ja sam vec zaradila - nakon 10 godina rada bi trebalo da se kvalifikujes.

 

14 minutes ago, Angelia said:

Najverovatnije, kvalifikacije su generalno lake tipa treba da imas 65 godina, da si zaradio penziju, da si gradjanin ili rezident barem 5 godina i imas neke points koje dobijas za svaku godinu rada i zarade....

Ako imas 200k u banci i svoju kucu, verovatno si zaradio dovoljno za kvalifikaciju. Ako nemas dovoljno mozes da kupis - tj doplatis da postignes. Recimo ako se kvalifikujes za socijalno, isto mozes da se kvalifikujes za medicare. Taj tvoj hipoteticki radnik moze skoro sigurno.

Recimo ja sam vec zaradila - nakon 10 godina rada bi trebalo da se kvalifikujes.

 

Nemam ja šta da se kvalifikujem, nisam tamo. On mi reče da ima 65+ besplatno zdravstveno. Mislim da je u Thai došao posle radnog veka celog života u USA, sa Thai ženom, tamo su živeli (Texas) do dolaska u Thai na zauvek. Rođeni Amerikanac, bio košarkaš u mladosti. Niko neće da ga osigura u Thai posle 65-te. Nije ga briga. Bar ga nije bilo briga dok putovanja nisu bila obustavljena. Poslednji put sam ga video 4. januara 2020. žena ga je vodila a on se tresao, nešto ga je dohvatilo. Gde će sada, to nije 5$ pregled i neki lek.

Link to comment
Share on other sites

 

citajuci nesto sto je napisao veshtodel prethodno, ucinilo mi se da je tu rec o teoriji potkovice,

sa necim iznesenim bih se mogla sloziti

ali ipak onaj prazan deo koji zamalo da spoji levu i desnu stranu te potkovice iako deluje neznatan i mali - nepremostiv je...

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Jbga ovo jos malo pa ces me ubediti da ja imam ideologiju kad kazem moram da spustim troskove u jednom delu biznisa da bi finansirala neku investiciju.

Nemam pojma mene menadzment ucili u skoli, sad prvi put otkrivam da je to u stvari ideologija.

 

U tom slucaju nemas, zato sto pitanja oko biznis odluka bilo da si preduzetnik, kompanija, korporacija itd. nije ideologija, posto se ideologija odnosi na public goods ili kako bi to Rimljani rekli res publica (javna stvar), dakle odnosi se na politiku, uredjenje drustva, drzave i ekonomije. Znaci ideologiju ti i ja imamo kada diskutujemo oko toga da li da povecamo porez i da li pokrenemo vojnu operaciju u nekoj zemlji, a nemamo kada diskutujemo na standup meeting-u sta cemo danas raditi na poslu i recimo kakvu cemo novu marketing kampanju da pustimo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Recimo, penzionisan radnik iz neke fabrike, ima svoj dom i možda 200K u banci, da li se on se kvalifikuje za besplatno zdravstveno posle 65. godine?

 

Da, ako je radio bar 10 godina i placao taksu, ili ako je invalid. 

 

WhatIsMedicare.jpg

 

Ovo su razni stepeni (delovi) Medicare, mozda taj tvoj nema sve pokriveno. 

 

Quote

Who is eligible for Medicare?

Generally, Medicare is available for people age 65 or older, younger people with disabilities and people with End Stage Renal Disease (permanent kidney failure requiring dialysis or transplant). Medicare has two parts, Part A (Hospital Insurance) and Part B (Medicare Insurance). You are eligible for premium-free Part A if you are age 65 or older and you or your spouse worked and paid Medicare taxes for at least 10 years. You can get Part A at age 65 without having to pay premiums if:

  • You are receiving retirement benefits from Social Security or the Railroad Retirement Board.
  • You are eligible to receive Social Security or Railroad benefits but you have not yet filed for them.
  • You or your spouse had Medicare-covered government employment.

To find out if you are eligible and your expected premium, go the Medicare.gov eligibility tool.

If you (or your spouse) did not pay Medicare taxes while you worked, and you are age 65 or older and a citizen or permanent resident of the United States, you may be able to buy Part A. If you are under age 65, you can get Part A without having to pay premiums if:

  • You have been entitled to Social Security or Railroad Retirement Board disability benefits for 24 months. (Note: If you have Lou Gehrig's disease, your Medicare benefits begin the first month you get disability benefits.)
  • You are a kidney dialysis or kidney transplant patient.

While most people do not have to pay a premium for Part A, everyone must pay for Part B if they want it. This monthly premium is deducted from your Social Security, Railroad Retirement, or Civil Service Retirement check. If you do not get any of these payments, Medicare sends you a bill for your Part B premium every 3 months.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

 

 

Nemam ja šta da se kvalifikujem, nisam tamo. On mi reče da ima 65+ besplatno zdravstveno. Mislim da je u Thai došao posle radnog veka celog života u USA, sa Thai ženom, tamo su živeli (Texas) do dolaska u Thai na zauvek. Rođeni Amerikanac, bio košarkaš u mladosti. Niko neće da ga osigura u Thai posle 65-te. Nije ga briga. Bar ga nije bilo briga dok putovanja nisu bila obustavljena. Poslednji put sam ga video 4. januara 2020. žena ga je vodila a on se tresao, nešto ga je dohvatilo. Gde će sada, to nije 5$ pregled i neki lek.

Nisam ni rekla da imas "Ti" da se kvalifikujes, ti je tu retoricki, kao bilo ko. :smiley26:

Veoma prosto resenje za njega, vrati se u US, jer gradjani jos uvek to mogu, i gotova prica ima besplatnu zdravstvenu zastitu.

 

1 hour ago, Veshtodel said:

 

U tom slucaju nemas, zato sto pitanja oko biznis odluka bilo da si preduzetnik, kompanija, korporacija itd. nije ideologija, posto se ideologija odnosi na public goods ili kako bi to Rimljani rekli res publica (javna stvar), dakle odnosi se na politiku, uredjenje drustva, drzave i ekonomije. Znaci ideologiju ti i ja imamo kada diskutujemo oko toga da li da povecamo porez i da li pokrenemo vojnu operaciju u nekoj zemlji, a nemamo kada diskutujemo na standup meeting-u sta cemo danas raditi na poslu i recimo kakvu cemo novu marketing kampanju da pustimo.

Ti sad hoces da filozofiras :classic_smile: ako cemo tako da pricamo i dalje ne postoji Trampova ideologija, postoji samo republikanska, a on bi bio najblizi konzervativcima. Bukvalno nista novo nije izmislio. Pa sto to ne bi zvali Busova ideologija, ili Reganova ideologija, nego je sad bas Trampova?

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2020 at 10:11 AM, Veshtodel said:

 

A sto se tice Trampa, on ne da je zagovornik bilo kakvog slobodnijeg trzista, vec protivnik toga kada se pogleda njegova ideologija i politika. A ta ideologija se moze okarakterisati kao nacionalizam, ekonomski protekcionizam, antiglobalizam, antiimigracionizam, protoautoritarizam, populizam,

Tu se uvek postavlja pitanje "u poredjenju sa cim"? U poredjenju sa Ronom Polom Tramp svakako nije veliki zagovornik slobodnog trzista, ali u poredjenju sa onim sto nudi druga strana - oh, boy - Tramp je Milton Fridman licno! Npr, dok njegova alternativa ili aktivno podstice ili ne osudjuje ulicne falange koje unistavaju ljudima biznise, Mister ne samo da je to otvoreno, snazno i javno osudio nego je i preduzio razne antifasisticke korake da se to zlo suzbije. To je nesto najelemntarnije kada se radi o slobodnom trzistu, bazicni antifasizam i antikomunizam su tu kao pranje ruku - prosto ne mozemo dozvoliti da zamotuljeni fasovi pale ljudima radnje, da im kradu robu i dnevni pazar, da im prebijaju radnike, da ih reketiraju itd. A buduci da vec na toliko elementarnom nivou postoji razlika izmedju Mistera i njegove alternative (tu ponajmanje podrzumevam Bajdena, nego pre svega ono sto zovem Dvorom - koalicija laznih medija, mehke akadamije, demokraturskog establismenta i plasticnih guzica (srednjoskolaca iz industrije zabave) koji su Trampa proglasili populistom zato sto ne trazi njihov blagoslov, zaobilazi ih i obraca se direktno obicnom coveku) u pogledu zalaganja za slobodno trziste i slobodu generalno, ovde vec mogu da "polozim svoj slucaj". 

 

 

Ali cu ipak napisati jos par crtica o tome kako se Trampova politika i pre svega njegovi rezultati po ovim parametrima ogledaju, u odgovarajucem kontekstu. Imali smo:


- smanjenje poreze i deregulaciju ekonomije nezabelezena od Reganovog vremena, sto je rezultiralo ekonomskim rekordima koje je tesko pobrojati u ovoj diskusionoj formi

- podrsku privatnom obrazovanju i zdravstvu

- doslednu zastitu ljudsikih prava i sloboda (kodifikovanih i Ustavom), od religijskih sloboda, slobode govora i posedovanja oruzja, do slobode okupljanja ili trgovanja bez fasistickog nasilja

- izlazak iz Pariskog klimatskog sporazuma i vracanje debate o klimatskim promenama na racionalne i naucne osnove, suprotono varvarima koji su hteli da nas vrate u neolit

itd, itd...

 

Sto se tice antiglobalizma - to je prilicno zdravo mesto za "postojati" ako su lica globalizma antisemiti iz UN-a ili ono bivse sluzince zlocinackog Derg-a (socijalisticke vojne hunte u Etiopiji) na celu WHO-a...

 

Sto se tice "antiimigracionizma" - pa ko je se nasao da zastiti imigrante i njihove radnje pred napadima cizmasa? Da li je ovo potez jednog "antiimigracioniste":

 

 

Gde su ti "nepopulisti" da zastite OVE imigrante i NJIHOVO pravo da slobodno trguju? Gde su da zastite kubanske imigrante koje fasovi reketiraju?

 

 

 

Sto se tice spoljne politike i globalnog mira, imali smo:

- da je sada, iako pre 4 godine toga nije bilo ni u naznakama, kineski rezim autovan kao veliko zlo i da se sa njim kao takvim treba racunati u slobodnom svetu

- unistenje ISIS-a

- umirivanja Severne Koreje, samit i prve razgovore izmedju njih i Juzne Koreje

- povlacenje trupa sa Bliskog istoka

- spasavanje Idliba i poslovanje prekida vatre u severnoj Siriji

- dogovor izmedju Izraela i Emirata


....vecina ovih postignuca zasluzuje Nobelovu nagradu za mir, te ce biti komicno gledati kako se Komitet upire da ne gleda na tu stranu, u strahu od rekacija sa Dvora (taj bi lelek voleo da vidim, verovatno bi se i neke fasisticke bande nasle da malo "mirno" promarsiraju kroz biznis distrike Stokholma i Osla)

 

 

---------------------

Sto se tice narativa o "desnicarskom populizmu", "talasu populizma" (pokusaj da napravis ozbiljnu analizu po cemu su to Putin, Erdogan ili Vucic Trampovi "blizanci") itd, o tome smo vec nasiroko raspravljali na temi o tom fenomenu pa se ne bih ovde previse zadrzavao, taj termin nije dobro definisan, ja odbacujem samu ideju da su lazne vesti i plasticne guzice uopste nekakva elita (zapravo oni, zavedeni najnizim ljudskih porivima kao sto je zavist, vode populisticku borbu protiv istinske elite, protiv preduzetnika (od kojih je jedan i Tramp))...

 

 

 

On 8/19/2020 at 10:11 AM, Veshtodel said:

da li ce posle divljanja ovog desnicarskog talasa koji je trajao poslednjih 10 godina sada da usledi levicarski talas koji ce da potapa okolo narednih 10 godina. Povodom toga se mogu donekle sloziti sa onim sto je Baby skoro rekla, jedna krajnost vuce drugu krajnost, pa je pitanje hocemo li posle drugog Trampovog mandata imati AOC i nekog manijaka poput nje (ne zaboraviti da ce za 4 godine veliki procenat ove mlade iPhone TikTok generacije koja se uglavnom lozi na levicu dobiti pravo glasa).

U Americi nece, to je tamo marginalni i duboko antiamericki pokret koji zivi na Tviteru i u medijima kao mamac za kliktanje na vesti (i na levici i na desnici) od koga i Demsi pokusavaju da se otrgnu kao od gubavaca da ne bi prosli onako kako su sa tom istom ideologijom prosli Laburisti u Britaniji. S druge strane, u Srbiji - to sasvim izvesno - hoce, to je tamo mejnstrim ideologija od '44, oko koje se i vlast i opozicija takmice ko ce obecati vise socijalizma i drzavizma, vise sovhoza i kolhoza, ko ce bolje zastiti drzavna preduzeca od prodaje itd. Tamo su se zatije vec izborile za drzavno skolstvo i zdravstvo, zato i padaju u nesvest cekajuci po 12 sati na 35 stepeni na ulici ispred ambulante da ih pregledaju lekari bez toplomera i sestre sa jednom rukavicom, uz najraznovrsnije ponizavanje ljudskog dostojanstva (dok politicki uvezani "drugovi" imaju poseban ulaz, kao u svakom "demokratskom socijalizmu") - dok recimo u pekarama, samoposlugama ili bioskopima (i svakoj delatnosti koju ne organizuje drzavna prisila nego proizvodjaci moraju da se nadmecu kvalitetom za dinar gradjana) ROBA stoji u redu i ceka musterije...

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, boxcube said:

 

Nema tu ni protesta ni kidnapovanja. Ovo je divljanje, pljacka, paljenje, lomljava, reketiranje, prebijanje, ubistva. U prevodu komunisti pokazuju svoje pravo lice. 

 

Pale i pljackaju, lupaju i unistavaju isto u Hong Kongu. 

 

 

Evo Francuska:

 

 

Nisu ni ultra desnicari neki fin svet:

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovi u Hong Kongu sigurno ne mogu biti nazvani komunistima. Pa oni protiv komunista to rade. Kako ih je samo Tramp ispalio. Uveo sankcije Hong Kongu, ukinuo im poseban trgovinski treman, uveo vize i time pogodio - upravo ako ne i isključivo baš te kojima pripadaju demonstranti.

 

Da im UK i Australija daju ekspresne vize za useljenje - pišanje uz vetar. Pa ti se Kinezi useravaju da će u UK i Aus biti prebijani, maltretirani, nedobrodošli, diskriminisani, ne pada im na pamet da idu tamo. Na čelu im neće pisati da su oni ti "protestanti za demokratiju" iz Hong Konga. Oni koji ih jedva čekaju iza ćoškova ne znaju razliku a i kako bi?

 

Koliko je Filipinaca, Indonežana, Malezijaca bilo isprebijano ili maltretirano i opljačkano jer im liče na Kineze.

 

Pitaj Induse u Australiji. Bande noću idu u "Curry bashing", da premlaćuju Induse, iz zabave. Preko firme sam išao u druge firme na mesec-dva-tri, gde god da su bili Kinezi, Vjetnamci, Indusu, pokupe se i odu kući pre mraka, useravaju se. Jednom je trebalo da se uradi nešto u 20h, sve spremno a sys admin je bio Vjetnamac. Ne može, jedino ako mu šef odobri trošak za taxi a on stanovao u Cabramatta, možda 200$.

 

Sada će to da se promeni zbog novouseljenih protestanata iz Hong Konga, malo morgen.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bohumilo said:

Tu se uvek postavlja pitanje "u poredjenju sa cim"? U poredjenju sa Ronom Polom Tramp svakako nije veliki zagovornik slobodnog trzista, ali u poredjenju sa onim sto nudi druga strana - oh, boy - Tramp je Milton Fridman licno! Npr, dok njegova alternativa ili aktivno podstice ili ne osudjuje ulicne falange koje unistavaju ljudima biznise, Mister ne samo da je to otvoreno, snazno i javno osudio nego je i preduzio razne antifasisticke korake da se to zlo suzbije. To je nesto najelemntarnije kada se radi o slobodnom trzistu, bazicni antifasizam i antikomunizam su tu kao pranje ruku - prosto ne mozemo dozvoliti da zamotuljeni fasovi pale ljudima radnje, da im kradu robu i dnevni pazar, da im prebijaju radnike, da ih reketiraju itd. A buduci da vec na toliko elementarnom nivou postoji razlika izmedju Mistera i njegove alternative (tu ponajmanje podrzumevam Bajdena, nego pre svega ono sto zovem Dvorom - koalicija laznih medija, mehke akadamije, demokraturskog establismenta i plasticnih guzica (srednjoskolaca iz industrije zabave) koji su Trampa proglasili populistom zato sto ne trazi njihov blagoslov, zaobilazi ih i obraca se direktno obicnom coveku) u pogledu zalaganja za slobodno trziste i slobodu generalno, ovde vec mogu da "polozim svoj slucaj". 

 

 

Ali cu ipak napisati jos par crtica o tome kako se Trampova politika i pre svega njegovi rezultati po ovim parametrima ogledaju, u odgovarajucem kontekstu. Imali smo:


- smanjenje poreze i deregulaciju ekonomije nezabelezena od Reganovog vremena, sto je rezultiralo ekonomskim rekordima koje je tesko pobrojati u ovoj diskusionoj formi

- podrsku privatnom obrazovanju i zdravstvu

- doslednu zastitu ljudsikih prava i sloboda (kodifikovanih i Ustavom), od religijskih sloboda, slobode govora i posedovanja oruzja, do slobode okupljanja ili trgovanja bez fasistickog nasilja

- izlazak iz Pariskog klimatskog sporazuma i vracanje debate o klimatskim promenama na racionalne i naucne osnove, suprotono varvarima koji su hteli da nas vrate u neolit

itd, itd...

 

Sto se tice antiglobalizma - to je prilicno zdravo mesto za "postojati" ako su lica globalizma antisemiti iz UN-a ili ono bivse sluzince zlocinackog Derg-a (socijalisticke vojne hunte u Etiopiji) na celu WHO-a...

 

Sto se tice "antiimigracionizma" - pa ko je se nasao da zastiti imigrante i njihove radnje pred napadima cizmasa? Da li je ovo potez jednog "antiimigracioniste":

 

 

Gde su ti "nepopulisti" da zastite OVE imigrante i NJIHOVO pravo da slobodno trguju? Gde su da zastite kubanske imigrante koje fasovi reketiraju?

 

 

 

Sto se tice spoljne politike i globalnog mira, imali smo:

- da je sada, iako pre 4 godine toga nije bilo ni u naznakama, kineski rezim autovan kao veliko zlo i da se sa njim kao takvim treba racunati u slobodnom svetu

- unistenje ISIS-a

- umirivanja Severne Koreje, samit i prve razgovore izmedju njih i Juzne Koreje

- povlacenje trupa sa Bliskog istoka

- spasavanje Idliba i poslovanje prekida vatre u severnoj Siriji

- dogovor izmedju Izraela i Emirata


....vecina ovih postignuca zasluzuje Nobelovu nagradu za mir, te ce biti komicno gledati kako se Komitet upire da ne gleda na tu stranu, u strahu od rekacija sa Dvora (taj bi lelek voleo da vidim, verovatno bi se i neke fasisticke bande nasle da malo "mirno" promarsiraju kroz biznis distrike Stokholma i Osla)

 

 

---------------------

Sto se tice narativa o "desnicarskom populizmu", "talasu populizma" (pokusaj da napravis ozbiljnu analizu po cemu su to Putin, Erdogan ili Vucic Trampovi "blizanci") itd, o tome smo vec nasiroko raspravljali na temi o tom fenomenu pa se ne bih ovde previse zadrzavao, taj termin nije dobro definisan, ja odbacujem samu ideju da su lazne vesti i plasticne guzice uopste nekakva elita (zapravo oni, zavedeni najnizim ljudskih porivima kao sto je zavist, vode populisticku borbu protiv istinske elite, protiv preduzetnika (od kojih je jedan i Tramp))...

 

 

 

U Americi nece, to je tamo marginalni i duboko antiamericki pokret koji zivi na Tviteru i u medijima kao mamac za kliktanje na vesti (i na levici i na desnici) od koga i Demsi pokusavaju da se otrgnu kao od gubavaca da ne bi prosli onako kako su sa tom istom ideologijom prosli Laburisti u Britaniji. S druge strane, u Srbiji - to sasvim izvesno - hoce, to je tamo mejnstrim ideologija od '44, oko koje se i vlast i opozicija takmice ko ce obecati vise socijalizma i drzavizma, vise sovhoza i kolhoza, ko ce bolje zastiti drzavna preduzeca od prodaje itd. Tamo su se zatije vec izborile za drzavno skolstvo i zdravstvo, zato i padaju u nesvest cekajuci po 12 sati na 35 stepeni na ulici ispred ambulante da ih pregledaju lekari bez toplomera i sestre sa jednom rukavicom, uz najraznovrsnije ponizavanje ljudskog dostojanstva (dok politicki uvezani "drugovi" imaju poseban ulaz, kao u svakom "demokratskom socijalizmu") - dok recimo u pekarama, samoposlugama ili bioskopima (i svakoj delatnosti koju ne organizuje drzavna prisila nego proizvodjaci moraju da se nadmecu kvalitetom za dinar gradjana) ROBA stoji u redu i ceka musterije...

 

Sasvim sigurno najkvalitetniji post koji sam procitao na novom forumu. Ovo je klasa daleko, jako daleko iznad forumskog nivoa. Totalni respekt s moje strane.

 

Nazalost, vracamo se sumornoj forumskoj realnosti vec u "postu" koji sledi, teskoj havariji sa osnovama logike, nesuvislim komparacijama i infantilnom u-ta-ta-jstvu. Yebiga.

Edited by Down With The Sickness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Pale i pljackaju, lupaju i unistavaju isto u Hong Kongu. 

 

Ja ozbiljno moram da se zapitam da li ti znas sta pises, pomoglo bi kad bi pojasnila zasto si iskoristila ove stvari kao poredjenja.

Sta to znaci? Da su svi oni teroristi? Ili da su svi borci za slobodu protiv totalitarnog rezima, ili da je politicko nasilje opravdano jer ga eto ima i na drugim mestima.

 

Potpuno sam zbunjena. Ili je to isti onaj stav "pa bilo je toga i u proslosti".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...