Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

12 minutes ago, A sad said:

I kljucno pitanje ko je to doveo na vlast Trampa i Vucica? 

 

Ovo je interesantno pitanje onako generalno, mozda za posebnu temu, kako interesne grupe uticu na izbore u pojedinim drzavama.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

Politika koju Bajden forsira mnogo je teza za Srbiju od onoga za sta se zalaze Tramp. Naravno da ovaj deo Balkana nije prioritet za USA politiku, ali to ne znaci da nemaju politicki intres na ovom podrucju, Taj intres je isti u oba slucaja, ali za Srbiju je mnogo bolje onaj put do ostvarenja tog intresa koji zastupa Tramp i republikanci.

Hoces li,molim te,obrazloziti ovo? Vrlo me zanima na sta tacno mislis kad kazes da je "politika koju forsira Bajden mnogo teza za Srbiju"?

I kad sam upao na topik,posle sto godina,da priupitam - da li je Bajden konacno objavio kandidata/tkinju za potpredsednika/icu?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

Hoces li,molim te,obrazloziti ovo? Vrlo me zanima na sta tacno mislis kad kazes da je "politika koju forsira Bajden mnogo teza za Srbiju"?

 

Ako ti to treba objasnjavati, onda ybga :59:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Crni Bombarder said:

Hoces li,molim te,obrazloziti ovo? Vrlo me zanima na sta tacno mislis kad kazes da je "politika koju forsira Bajden mnogo teza za Srbiju"?

I kad sam upao na topik,posle sto godina,da priupitam - da li je Bajden konacno objavio kandidata/tkinju za potpredsednika/icu?

 

Nije jos. Cekace do poslednjeg momenta. Trenutak kada objavi ime kandidata za potpredsednika pocece nagli pad njegove popularnosti. Radi se o kljucnom pitanju njegove kampanje, jer je savrseno jasno da u slucaju njegove pobede nece on biti predsednik, vec upravo taj potpredsednik. Kada se objavi ko ce biti potpredsednik nestace i jedinstvo unutar demokratske stranke, bice tu mnogo uvredjenih, povredjenih, razocaranih, prevarenih... Zna se da ce to biti zena i afroamerikanka. Latinosi vec nisu zadovoljni time, jer su oni ocekivali to mesto. Prvi favorit je Kamila Heris, sto je i najgori moguci izbor, ja da se pitam izabrao bih Suzan Rajs. 

 

Vrlo je jednostavno. Osnov politike USA na Balkanu je da sve drzave udju u EU i NATO, plus da Srbija prizna Kosovo, ili kako oni kazu da se medjusobno priznaju. Bajden, tj oni oko njega i demokratski establisment je tu vrlo eksplicitan. Priznanje Kosova u ovim granicama uz eventualno neke ekonomske, tehnicke pregovore. Tramp i novi republikanski establisment je tu mnogo fleksibilniji i dozvolili bi sustinske pregovore u kojima bi i Srbija dobila nesto, da li za srpsku manjinu na Kosovu, da li neke promene granica, nebitno je. Znaci po tom kljucnom pitanju za Srbiju Tramp je mnogo fleksibilniji iako ce krajnji rezultat biti isti. Slicno je i za ostala spoljnopoliticka pitanja Srbije, mada su tu razlike ipak samo u nijansama. Trampov pristup dovodi do konacnog resenja problema, dok ovaj drugi zapravo stvara zamrznuti konflikt i vecnu frustraciju obe strane. 

 

Jednostavno odustajanje od politike zamrznutog konflikta od Trampove administracije je jako dobra stvar za male narode (bez obzira sto u prvom mandatu i nije imala neke uspehe) i prekid veoma lose prakse iz devedesetih koja (DZordz Bus prvi, Klinton) koja je uvedena kao ustupak Rusiji nakon raspada SSSRa i dugorocno samo dovela do pomeranja eskalacije sukoba i nikad do konocnog resenja problema. Srbi i Albanci ukoliko zele da rese svoje probleme, a po meni bi trebalo, moraju da postignu konacan dogovor, pa makar on podrazumevao i prekrajanje granica. To je moguce pod Trampovom administracijom, dok pod Bajdenovom tako nesto nije moguce. Priznanje Kosova nije resenje problema vec njegovo odlaganje, priznanje uz jedan sveobuhvatni dogovor je dugorocno, a mozda i konacno resenje problema i put u normalan zivot tog dela Balkana. 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, A sad said:

 

Nije jos. Cekace do poslednjeg momenta. Trenutak kada objavi ime kandidata za potpredsednika pocece nagli pad njegove popularnosti. Radi se o kljucnom pitanju njegove kampanje, jer je savrseno jasno da u slucaju njegove pobede nece on biti predsednik, vec upravo taj potpredsednik. Kada se objavi ko ce biti potpredsednik nestace i jedinstvo unutar demokratske stranke, bice tu mnogo uvredjenih, povredjenih, razocaranih, prevarenih... Zna se da ce to biti zena i afroamerikanka. Latinosi vec nisu zadovoljni time, jer su oni ocekivali to mesto. Prvi favorit je Kamila Heris, sto je i najgori moguci izbor, ja da se pitam izabrao bih Suzan Rajs. 

 

 

Zato je i odlozio objavljivanje, posto su skontali da ce da izazove sukob.

Link to comment
Share on other sites

 

samo da nije lazna vest -

Trumpa ce uklesati u Rushmore

 

6 minutes ago, Angelia said:

Zato je i odlozio objavljivanje, posto su skontali da ce da izazove sukob.

 

da, da, sada se secam bio je neki probni balon oko njenog izbora kada je na nekoj biden konferenciji kao slucajno izgovoreno njeno ime,

pa je isla spekulacija da li je to slucajnost ili je kamala vec izabrana...a zapravo je to bila proba.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mama_mia said:

 

samo da nije lazna vest -

Trumpa ce uklesati u Rushmore

 

 

da, da, sada se secam bio je neki probni balon oko njenog izbora kada je na nekoj biden konferenciji kao slucajno izgovoreno njeno ime,

pa je isla spekulacija da li je to slucajnost ili je kamala vec izabrana...a zapravo je to bila proba.

Bold - to je Trampova zelja :classic_smile:

 

Izmedju ostalog poteglo se i pitanje zasto su svi kandidati: zena+POC, pa su kao ubacili Warren, koja nema sanse ja mislim. U principu to je problem.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, A sad said:

Vrlo je jednostavno. Osnov politike USA na Balkanu je da sve drzave udju u EU i NATO, plus da Srbija prizna Kosovo, ili kako oni kazu da se medjusobno priznaju. Bajden, tj oni oko njega i demokratski establisment je tu vrlo eksplicitan. Priznanje Kosova u ovim granicama uz eventualno neke ekonomske, tehnicke pregovore. Tramp i novi republikanski establisment je tu mnogo fleksibilniji i dozvolili bi sustinske pregovore u kojima bi i Srbija dobila nesto, da li za srpsku manjinu na Kosovu, da li neke promene granica, nebitno je. Znaci po tom kljucnom pitanju za Srbiju Tramp je mnogo fleksibilniji iako ce krajnji rezultat biti isti. Slicno je i za ostala spoljnopoliticka pitanja Srbije, mada su tu razlike ipak samo u nijansama. Trampov pristup dovodi do konacnog resenja problema, dok ovaj drugi zapravo stvara zamrznuti konflikt i vecnu frustraciju obe strane


Zasto bi on to radio? Da zajedno sa Rusima koristi Srbe da potkopava EU. A Srbija da se namesti. 
 

Pravi «suverenisticke» drzave koje nisu nista drugo vec tacke za izbegavanje poreza i transfera ogromnog tajkunskog kapitala koji se negde skupio. Lumpenproletarijatu verbalnu suverenizam, a ostalima perionice novca na veliko.
 

Sta ako/kad sve to ne uspe, a Srbija nije geografski blizu ni SAD, ni Rusiji? Hoce li on da zivi u Srbiji?  Gde ljudi odlaze da rade, odakle im dolazi sve vec dva veka. Od toga kako su skole organizovane do toga kako se zimnica pravi.

 

Srbija ce i dalje ostati na geografskoj sirini na kojoj je. Pored EU.  
Izgubljenih trideset godina, a sad jos koja decenija kao taoci americko ruskih prepucavanja i instaliranja kronokapiralizma sa izmestenom lovom energetskih kompanija. Sem onih kojima je baba iz Austrougarske ili rade takoreci prvobitnu akumulaciju kapitala kao na divljem zapadu (kosovski «biznis» i Mile Ronhil gradjevinski preduzimac). Kad je beg bio cicija. Pa ce onima zaglavljenima da biraju autokrate i flertuju sa ostalim svetskim gde god bili. 


Srpska politika u celom spektru je u tom smislu kao notorni kockar koji sve do gaca stavlja na jedan broj. Trideset i kusur godina.
 

32 minutes ago, A sad said:

a po meni bi trebalo, moraju da postignu konacan dogovor, pa makar on podrazumevao i prekrajanje granica.

 

Kako da prekroje granice, a da ne odseku komunikaciju ka jugu i Grckoj? Sta i koga da trampe? Pitaju li se nesto i ti ljudi?

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Plavi Golub said:


Zasto bi on to radio? Da zajedno sa Rusima koristi Srbe da potkopava EU. A Srbija da se namesti. 
 

Pravi «suverenisticke» drzave koje nisu nista drugo vec tacke za izbegavanje poreza i transfera ogromnog tajkunskog kapitala koji se negde skupio. Lumpenproletarijatu verbalnu suverenizam, a ostalima perionice novca na veliko.
 

 

 

Znala sam ja da su velike sile krive za raspad Jugoslavije - majku im njihovu ko nas zavadi, za pranje novca 😂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Angelia said:

Znala sam ja da su velike sile krive za raspad Jugoslavije - majku im njihovu ko nas zavadi, za pranje novca 😂


Cisto, pre nego se vratim u pasivno agresivni mod, tesko da si razumela procitano.

 

A taj attitude ha, ha vidi ove debile «neinformisane»  koje cemo da «prosvetlimo», posebno kad se ozbiljno poveruje u to  meni licno odgovara savrseno. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Kako da prekroje granice, a da ne odseku komunikaciju ka jugu i Grckoj? Sta i koga da trampe? Pitaju li se nesto i ti ljudi?

 

 

na koje granice si ti mislila....ko nece moci da ide u grcku jer ce biti odsecen...i zaista sta i koga da trumpe

i koji `ti` ljudi bi trebalo da se nesto pitaju....ko su ti ljudi?

 

sve sto si pitala je meni nejasno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ima neka tajna veza i bez obzira na moje kritike prema The Donaldu, on je za Srbiju mnogo bolja opcija.

Ja cu preziviti i sa ovim tarifama za aluminijum,  a ako docekam peMziju relativno zdrav, planiram da provodim dosta vremena tamo.

Ne znam ko normalan u Srbiji moze da podrzava Bajdena, niti ko je mogao na proslim izborima da bude protiv Trampa, za Hilari :whistling:

 

Tvoja konfuzija, da ne upotrebim neku drugu rec, u vezi svega vezanog za Ameriku najbolje ilustruje konfuziju Srba, a u vezi izbora predsednika USA.

 

"Bernie Sanders je najbolji, ali kad vec nije tu - dobar je i Trump."

 

Dakle, za rubriku  topik "vesti  postovi iz nesvesti".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mama_mia said:

 

na koje granice si ti mislila....ko nece moci da ide u grcku jer ce biti odsecen...i zaista sta i koga da trumpe

i koji `ti` ljudi bi trebalo da se nesto pitaju....ko su ti ljudi?

 

sve sto si pitala je meni nejasno.

 

 


Zao mi je, ne mogu ti ja tu pomoci. Geografska karta mozda moze.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Za Srbiju je bolji demokratski kandidat zato sto ce, bar deklarativno, insistirati na postovanju osnovnih ljudskih prava.

Ovaj Karic lvl 10 odgovara samo mufljuzima slicnim njemu.

Da mu je AV ponudio udeo i vlasnistvo u BGH2O - Srbija bi bila primljena u NATO odma`!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Plavi Golub said:


Cisto, pre nego se vratim u pasivno agresivni mod, tesko da si razumela procitano.

 

A taj attitude ha, ha vidi ove debile «neinformisane»  koje cemo da «prosvetlimo», posebno kad se ozbiljno poveruje u to  meni licno odgovara savrseno. 

Moguce da te nisam najbolje razumela, jbga nije bas jasno ko pravi suverenisticke drzave za tajkunske pare, i ko treba da zivi u SR. Ali je jasno, sta si htela da kazes.

Ne mislim ja da su oni koji se slazu sa tom pricom, "neinformisani", nego vise defanzivni.

A prosvecivati vala necu nikoga. 

 

Pssst:ovo je vec pasivno agresivni mod, nema vracanja :classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Plavi Golub said:


Zao mi je, ne mogu ti ja tu pomoci. Geografska karta mozda moze.

 

kakva geografska karta ako neces da odgovoris na pitanje na koje granice si mislila i na koje ljude, sta da gledam?

 

kada na to prosto pitanje odgovoris tada nikome nece biti potreban atlas i tada moze da se razume sta si htela da kazes

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Tvoja konfuzija, da ne upotrebim neku drugu rec, u vezi svega vezanog za Ameriku najbolje ilustruje konfuziju Srba, a u vezi izbora predsednika USA.

 

"Bernie Sanders je najbolji, ali kad vec nije tu - dobar je i Trump."

 

Dakle, za rubriku  topik "vesti  postovi iz nesvesti".

 

Hocemo li opet nas dvojica po starom :classic_biggrin:

Ajd  budi dobar :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, A sad said:

Super. Znaci Kembridz Analitika postavlja i menja rezime po svetu u svom intresu. To su ti vladari iz senke.

 

Ali cekaj, kako je to Kembridz Analitika postavila Vucica 2012 godine, kada je osnovana 2013 godine? 

 

Ok, predji sa KA na Banona, pa nadji odgovor. @Plavi Golub je stavila dosta stiva do sada. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Za Srbiju je bolji demokratski kandidat zato sto ce, bar deklarativno, insistirati na postovanju osnovnih ljudskih prava.

Ovaj Karic lvl 10 odgovara samo mufljuzima slicnim njemu.

Da mu je AV ponudio udeo i vlasnistvo u BGH2O - Srbija bi bila primljena u NATO odma`!

 

Mislis postavio bi sina na ukrajinski i kineski milionski platni spisak kao Dzo Bajden svog sina debila koji je tamo otisao turisticki i da otvori racun u banci :roflmao:, a da nije ni znao ime kompanija u cije upravne odbore je postavljen.

 

Pri cemu to niko cak i ne spori, vec samo kazu "jebiga, mali je veoma sposoban, kao i svaki demokrata".

 

Stagod da mislis o Amerima, ipak oni malo pogledaju TV i procitaju novine pre nego glasaju, posebno za kandidata kome ne bi dali ni 2 ovce da pricuva jer ne razlikuje sopstvenu zenu od sestre. Kome nije jasno da on nece biti predsednik USA?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Down With The Sickness said:

 

Mislis postavio bi sina na ukrajinski i kineski milionski platni spisak kao Dzo Bajden svog sina debila koji je tamo otisao turisticki i da otvori racun u banci :roflmao:, a da nije ni znao ime kompanija u cije upravne odbore je postavljen.

 

Pri cemu to niko cak i ne spori, vec samo kazu "jebiga, mali je veoma sposoban, kao i svaki demokrata".

 

Stagod da mislis o Amerima, ipak oni malo pogledaju TV i procitaju novine pre nego glasaju, posebno za kandidata kome ne bi dali ni 2 ovce da pricuva jer ne razlikuje sopstvenu zenu od sestre. Kome nije jasno da on nece biti predsednik USA?

Bi, samo sinovi i zetovi nemaju znanje.:classic_laugh:

Jbg, toliko savetnika promenio i niko da mu kaze: Ulozi u Belgrade Waterfront, zaradices 10:1.

Razocararao me kao kralj Nekretnina u USA. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Kronostime said:

Bi, samo sinovi i zetovi nemaju znanje.:classic_laugh:

Jbg, toliko savetnika promenio i niko da mu kaze: Ulozi u Belgrade Waterfront, zaradices 10:1.

Razocararao me kao kralj Nekretnina u USA. :default_coffee:

Pomešao si ga sa alek33, on ja kralj nekretnina vozi toyote. 😛

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Ok, predji sa KA na Banona, pa nadji odgovor. @Plavi Golub je stavila dosta stiva do sada. 

 

Aha, znaci nije Kembridz Analitika svetski vladar iz senke vec je to Stiv Benon. On je postavio Vucica na vlast u Srbiji u vreme kad za njega sem par zaludnih desnicara niko nije ni cuo.

 

Pa kako sad to? Taj Benon izgleda jedan dan podrzava Radulovica, drugi dan Dveri, a treci Vucica. Mnogo neozbiljan lik taj Benon. Sef Trampove kampanje, a njegov sticenik Vucic ulaze milione u kampanju Hilari Klinton I slika se sa Bilom. Za to vreme voza migrante ka Evropi dok Benon vristi protiv migranata i islamizacije Evrope. Slizao se Vucic sa Milom I Angelom, a Benon gura Medu I Alternativu...

 

Tanka vam mnogo ova teorija zavere...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...