Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

Kaže "The Onion", američke federalne vlasti se spremaju da naprave overpass dug 35 milja ispod kojeg će milioni Amerikanaca isteranih (evicted)  iz stanova i kuća (zbog nesposonosti da plate rentu ili otplatu) naći smeštaj.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Ali, kao sto uvek podrzavam slobodnu trgovinu (i slobodno trziste - to je ne samo put prosperiteta nego i put mira) tako podrzavam i politicku autonomiju, tako da mislim da Evropu treba pustiti da sama odabere svoju politiku jer ce oni snositi i posledice.

 

To bi bilo izvodljivo da su i SAD i Evropa izolovana ostrva koja nemaju dodira jedno sa drugim (kao sto je Zemlja izolovano ''ostrvo'' u svemiru, bar za sada). Medjutim, kako slobodna trgovina prevazilazi granice i Evrope i SAD-a i postaje skoro globalna, vrlo je tesko odrzati bilo kakvu politicku autonomiju. SAD kao nosioc globalizacije biva ''prirodno prinudjen" da vrsi politicki i vojni uticaj svuda tamo gde su delovi tog globalnog trzista ugrozeni, jer zbog zavisnosti od tog globalnog trzista SAD biva isto tako ugrozen.

 

Znaci radi se o tome da je nemoguce biti politicki i vojno autonoman i neutralan u kompleksnoj zamrsenoj ekonomskoj mrezi i sistemu gde su svi elementi medjusobono zavisni. Politicka autonomija uostalom protivreci samoj ekonomsoj saradnji, jer vojna i politicka saradnja i stvaranje saveznika doprinose cuvanju globalnog slobodnog trzista.

 

Ako SAD trguje sa Evropom i pusti je da bude politicki autonomna, a sa njom je ekonomski vrlo spregnuto, politicki uticaj recimo Rusije ili u ekstremnom slucaju vojni napad Rusije na Evropu bi naneo ekonomsku stetu SAD-u i time urusio slobdno trziste koje se dugo godina gradilo. Da li u tom slucaju SAD treba da prepusti Evropi da se sama izbori sa Rusijom?

 

Necemo ulaziti u argumentaciju oko toga ko ima vise vojske, tenkova, aviona, nuklearki i slicno, pricamo o hipotetickim napadima gde je Rusija recimo 3x jaca od Evrope i moze da je pregazi za godinu dana i time uspostavi autoritarne i totalitarne satelitiske jedinice (kao sto je SSSR uradio sa Istocnom Evropom). Sta u takvom slucaju SAD treba da radi? Pritom, uvek treba imati u vidu da SAD jos ranije, pre napada Rusje, treba da vodi racuna da prvo do toga nikad ne dodje, sto se ostvaruje bas kroz politicki uticaj i mesanje u evropsku politiku, izgradnju vojnih saveza (NATO) i nastojanje da ista ta Evropa izgradi drzave koje favorizuju slobodnu trgovinu.

 

Razlog za politicki i vojni intervenzionizam mozes da vidis posmatrajuci obicnog americkog gradjanina koji uredno placa porez. Znamo da je taj gradjanin spreman da plati sto povoljniji porez kako bi institucije pravosudja, policije i vojske radile, kako bi napad neke strane drzave bio odbijen i on i njegov biznis ostao siguran. Ali sta ako isti taj gradjanin sada ima ekonomske veze sa evropskim gradjanima? Da li je njemu u interesu da se taj porez preusmeri u stvaranje vojnih saveza koji ce spreciti da te njegove ekonomske veze puknu? Dakle, zbog ekonomskih sprega tesko je biti politicki autonoman.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, uini said:

 

tai rad. ona je prakticno istog backgrounda kao i vecinska scena.

 

Mozda joj ipak fali malo. Nije bela, nije Amerikanka, nije ni vremesan muskarac.

 

Zamisljam je kako izlazi u kongres I kaze im 'Ja sam ista kao I vi'.

Mislim da joj intimno ne bi poverovali.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Plavi Golub said:

https://www.politico.com/news/2020/07/22/liz-cheney-defends-pro-trump-bona-fides-377783
 

Ni Liz Cheney vise nije dovoljno radikalna. Nista 97%, samo 100%. Kao u CK partije onim prokuzenim sredinama.

 

Idu na prevaspitavanje cim zatalasaju nesto. Isli su na "ispiranje mozgova (glava)" pre nego sto su glasali za impeachment. Poznato?

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Klotzen said:

Priprema se za nepriznavanje rezultata izbora. Hoće li biti i vodena prepreka ispred zida 🙂 ?

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/jul/27/trump-loses-election-what-happens-possibilities#comment-142603570

 

Evo jedan scenario, iz sadasnje situacije veoma realan. On poraz priznati nece, to je jedino izvesno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Baby said:

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/jul/27/trump-loses-election-what-happens-possibilities#comment-142603570

 

Evo jedan scenario, iz sadasnje situacije veoma realan. On poraz priznati nece, to je jedino izvesno. 

:lol_2: Kad gardian napise text, onda je nesto sto je po prirodi problem, problem samo zato sto Tramp postoji.

Ako budemo imali izbornu krizu onda ce Tramp imati osnova da se zali....Duh Captain Obvious!

Ako ne izgubi izbore nece priznati poraz :classic_biggrin: Sta sad treba da prizna poraz unapred i ako ne izgubi izbore?

Ne treba da se zali iako je dokazano da su na proslim izborima probali da ga pokradu?

Prosto genijalan text.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:lol_2: Kad gardian napise text, onda je nesto sto je po prirodi problem, problem samo zato sto Tramp postoji.

Ako budemo imali izbornu krizu onda ce Tramp imati osnova da se zali....Duh Captain Obvious!

Ako ne izgubi izbore nece priznati poraz :classic_biggrin: Sta sad treba da prizna poraz unapred i ako ne izgubi izbore?

Ne treba da se zali iako je dokazano da su na proslim izborima probali da ga pokradu?

Prosto genijalan text.

 

Uvek sam se pitala odakle izvlacis ti tvoje citate s obzirom da retko stavljas linkove. Onda probala da pronadjem jedan odredjeni i njegovo poreklo:

 

 

On 7/20/2020 at 2:07 PM, Angelia said:

Mislim da ce demokrate da plate cenu u novembru, sa ili bez Trampa:

 

A police precinct which was 'occupied' by protesters in Seattle for several weeks was briefly set ablaze on Sunday afternoon and 12 officers taken to hospital after protests descended into chaos. 

Rocks, bottles and an explosive device were hurled at officers, the police department said, after a peaceful protest calling for the abolition of federal Immigration and Customs Enforcement, or ICE, escalated dramatically

Around 1:30pm, a secondary group of demonstrators joined in, police said, and were seen carrying baseball bats.

The East Precinct - the site of several nights of often violent confrontations between police and protesters last month, resulting in the department on June 9 abandoning the precinct building - was set on fire, but the blaze was brought under control. 

Seattle police's Twitter account posted images of smashed up shops and damage to the Municipal Court, describing how the crowd marched through the Pike Place area of the city, 'leaving behind a trail of property destruction.' 

The group damaged the old federal courthouse building, graffitied the SPD headquarters and broke windows at the Municipal Court building, police said. 

'These are criminal acts, not peaceful protests,' the police said.

Amazon Go and Starbucks - both based in the city - were singled out and vandalized.

'Individuals in the group appeared to target Starbucks and Amazon,' Sgt. Lauren Truscott said in a news conference. 

Starbucks has attracted attention for its work with the city police department.

A spokesperson for Starbucks, asked last week about their ties to the police, said the coffee chain 'provided funding to the Seattle Police Foundation to support the SPD with Implicit Bias training and supported their 2019 Banquet gala.' 

Police used blast balls and pepper spray to get the protesters to disperse, according to a Seattle police spokesperson. 

Sgt Truscott said one of the injured officers was taken to Harborview Medical Center after 'fragmentation entered his throat and neck area.' 

The other injured officers were assessed and treated at the precinct.

Truscott said the group appeared to be well organized and well-orchestrated and acted in 'a joint effort to target specific businesses and government buildings.'

Truscott said police also received reports of looting from some of the damaged stores.

 

 

Komentar ispod texta:

A democrat in the past election but I think I will vote for Republican even though I dont like Trump. Democrats politician are destroying states after states and I am sick of it

 

I pazi nasla, jedva ali nasla

 

https://m.facebook.com/Maosoo3h/posts/4665309340161480

 

da dodam, malo prokopala... maosoo3h je Michael Boulos momak od Tifani Tramp :roflmao:

 

spacer.png

 

 

 

Edited by Baby
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Uvek sam se pitala odakle izvlacis ti tvoje citate s obzirom da retko stavljas linkove. Onda probala da pronadjem jedan odredjeni i njegovo poreklo:

 

 

 

I pazi nasla, jedva ali nasla

 

https://m.facebook.com/Maosoo3h/posts/4665309340161480

 

da dodam, malo prokopala... maosoo3h je Michael Boulos momak od Tifani Tramp :roflmao:

 

 

 

 

 

:lol_2::lol_2::lol_2:

 

Koji si ti car, da si kopala po nekim obskurni postovima na facebooku. Draga moja ja FB koristim da okacim neke slike, a ne da citam vesti ali svaka ti cast - evo dacu ti originalni text da se ubuduce ne mucis:

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8539717/Seattle-suffers-night-protests-police-precinct-attacked-stores-smashed.html

 

Mogla si i da pitas a ne da ispadnes biser u drustvu.

 

Inace kad googlujes taj text link na daily mail je prvi na listi, tako da samo duboko kopanje zahteva da nadjes neki FB profile, koji je inace lepo postavio source za vest - nasuprot tebi koja nisi mogla da vidis da su kopirali isti clanak kao i ja a nisu ga napisali :roflmao:

 

Edit: jedva nasla :roflmao:prvi link kad googlujes tex. Jbte odavno se nisam ovako smejala.

U svakom slucaju hvala, nisam znala da Tifani ima decka - svasta se nauci ovde 😂

 

 

PS ovako se googluje:

 

Google
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
About 451,000 results (1.34 seconds) 
"a" (and any subsequent words) was ignored because we limit queries to 32 words.
 
 
 
 
 
 

Search Results

Web results

Jul 20, 2020 - Protesters in Seattle have smashed shops and briefly set fire to the East precinct - the ... Sunday afternoon and 12 officers taken to hospital after protests descended into chaos. Advertisement. Rocks, bottles and an explosive device were hurled at officers, the police department said, after a peaceful protest ...
2 days ago - Seattle police arrested at least 45 people after declaring Saturday's protest a ... threw an explosive device that left an eight-inch hole in the side of the precinct. ... weeks earlier people had set up the Capitol Hill Organized Protest (CHOP) ... Authorities said rocks, bottles and fireworks were thrown at officers.
2 days ago - In Seattle, they smashed windows and set fires. ... SEATTLE  Weeks of violent clashes between federal agents and protesters in ... Protesters in Seattle faced a line of police officers after marching in support of ... Shortly after 1 a.m., the Portland police said the protest had become a riot and ... [explosion].
 

 

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

:lol_2::lol_2::lol_2:

 

Koji si ti car, da si kopala po nekim obskurni postovima na facebooku. Draga moja ja FB koristim da okacim neke slike, a ne da citam vesti ali svaka ti cast - evo dacu ti originalni text da se ubuduce ne mucis:

 

 

 

Od reci do reci sto si kopirala jedino se podudara sa onim... a to je sve improvizirano iz drugih sajtova... 

 

Andjo, mene stvarno ne interesuje sta ti pises jer na silu hoces da nateras nesto sto nije. Kopas po internetu trazeci potvrdu za svoja uverenja, da je Tramp car i da ce pobediti i da je sve u najboljem redu... Jako je malo takvih izvora... Stavljas dailymail, a smejes se guardianu... jos si i ponosna... cirkus

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

 

Za biser u drustvu (medju trampovim fanovima) me stvarno zabole vrh kose... 😄 

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Baby said:

 

Od reci do reci sto si kopirala jedino se podudara sa onim... a to je sve improvizirano iz drugih sajtova... 

 

Andjo, mene stvarno ne interesuje sta ti pises jer na silu hoces da nateras nesto sto nije. Kopas po internetu trazeci potvrdu za svoja uverenja, da je Tramp car i da ce pobediti i da je sve u najboljem redu... Jako je malo takvih izvora... Stavljas dailymail, a smejes se guardianu... jos si i ponosna... cirkus

 

 

 

Naravno Baby da se podudara, zato sto je taj FB nalog kopirao text sa Daily Maila, i naveo izvor (sto si ti propustila da vidis). Znaci uradio je isto sto i ja, samo sto ja nisam navela izvor za taj text, jednostavno u tom postu sam preskocila to.

 

Ako te je bas interesovalo odakle dolaze textovi koje ja navodim, mogla si da pitas, nisi morala da provedes vise od 1.34 sekunde da otkrijes. Ali tebe nije mrzelo da nadjes neki FB nalog koji citira isto (daleko ispod linka na Daily Mail), i da istrazis da je vlasnik tog FB naloga decko Tifani Tramp (koja uopste nije politicki angazovana). Znaci ako je isti text linkovao KKK ti bi me optuzila da citam vesti na sajtu KKK.

 

Stavljam Daily Mail iz jednog razloga, ne zato sto su oni odlican kredibilni medij, nego zato sto u stvari prepisuju iz lokalnih medija, i cesto navode izvore, pa mozes da proveris odakle im informacije (znaci oni nisu stvarno novinari - oni prepisuju od lokalnih medija). Ja sam cak negde gde sam navela Daily Mail kao izvor, rekla da nije najbolji izvor. Daly Mail mi ostao iz UK, iako cesto mozes od mene da vidis kao izvor Yahoo news koji imaju levi bias, ali rade isto, skupljaju vesti sa neta i navode izvore. Iz istog razloga cesto citiram NY Post - jer mozes da proveris izvor, oni navode odakle su im informacije.

 

Guardian se u stvari pretvara da je legitimni medij, a rade isto, samo naprave svoj twist na pricu.

 

Ja nisam komentarisala tvoje koriscenje Guardiana - nego samo njihov pristup.

 

Evo recimo gde ja prikupljam lokalne vesti, ovaj link je vec podesen na Philly, but you can get a point:

 

https://www.newsbreak.com/pennsylvania/philadelphia

 

Nevidjeno si me nasmejala, kad sam videla neki nepoznati FB account kao izvor i pogledala sta je.

 

Sto se bolda tice, iskreno mene ne interesuje da potvrdjujem da je Tramp car, nisam nikad ni mislila da jeste. Moj problem je druge prirode, da treba da biram izmedju dva losa. Isto kao 2016te. Tada sam odbila da biram, danas smatram da bi izbor Bidena bila jako losa poruka, u trenutnoj situaciji.

 

Zabole me uvo ko je predsednik. Nit mi Tramp smeta, ni Biden, pa jbga da sam morala zivela bi i sa Hilari, ne bih je proganjala po forumu...

 

odaljili smo se od price, znaci Guardian ima agendu. Njihov article je budalastina, puna stvari koje su tako ocigledne da je smesno. Da si postavila isti text iz Daily Maila ja bi se nasmejala .... zadrzi se na Atlanticu oni su jos gore bias smece nego Guardian.

 

I na kraju, zar ja nisam tebi na ignore? Nego se bavis istrazivanjem izvora ....

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Andjo, stvarno me ne interesuje gde skupljas vesti, tvoja stvar. Nego mi je smesno sto ismevas izvore na jednu stranu koji su pritom vise centar od udaljenih izvora koje sama lepis. Uvek mozes naci vesti, komentare, analize... ako trazis da potkrepis ono sto pises. To bar danas ne nedostaje na internetu. Ja licno procitam stotine komentara koji se slazu sa mojim, pa bas ne dolazim svaki da zalepim da bi moje pisanje izlgedalo legitimnije. 

 

Drugo, biras izmedju manje zla? Pa za ove tri i po godine Trumparanja nisi pokazala da je ista zlo sto je narandzasti napravio, naprotiv, na svaki post si imala odbranu dok onaj drugi ne odustane. Tako da, ne bih te vise zadrzavala, kopaj po netu, da ima jedno 40% gradjana Amerike koji su jednako ludi za ovim kao i ti... vec cete se negde naci, mozda i pobedite... samo ne zaboravi da ne donosis ti odluku, nego jos nekih cirka 150 miliona ljudi, tako da nije ni bitno koga si u sta ovde ubedila... 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Baby said:

Andjo, stvarno me ne interesuje gde skupljas vesti, tvoja stvar.

Delovalo je kao da te interesuje, ipak si se potrudila da potrazis odakle je ves, pa da nadjes neki FB nalog, pa jos i da proveris ko je vlasnik tog naloga....to je dosta truda za cistu nezinteresovanost.

Izraz manje zlo, ne znaci u ovom slucaju da je bilo ko od njih stvarno zao.  Nego se odnosi na administraciju.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Veshtodel said:

Ako SAD trguje sa Evropom i pusti je da bude politicki autonomna, a sa njom je ekonomski vrlo spregnuto, politicki uticaj recimo Rusije ili u ekstremnom slucaju vojni napad Rusije na Evropu bi naneo ekonomsku stetu SAD-u i time urusio slobdno trziste koje se dugo godina gradilo. Da li u tom slucaju SAD treba da prepusti Evropi da se sama izbori sa Rusijom?

 

Ovo je potpuno nerealno i paranoicno razmisljanje. Rusija nema nikave kapacitete da napadne i osvoji Evropu.

Cak i tih 6 drzava Istocne Evrope koji su bili u Varsavskom paktu nije drzala Rusija, nego SSSR, tj komunisti iz Sovjetskog Saveza, kao i komunisticke partije svih tih drzava. Bez ideoloske pozadine i lokalnih komunista to ne ni bi bilo moguce. Osim toga ta cijela situacija je bila posljedica drugog svjetskog rata, dogovora na Jalti i Crvene armije koja je morala da pregazi sve te zemlje da bi se pobijedio nacizam. Pricamo o necemu sto se desilo u proslom vijeku, prije 75 godina, u sasvim drugim okolnostima i odavno je vec gotova prica.

 

Umjesto trazenja neprijatelja po svijetu i pokretanja ekonomskih ratova, koji ne mogu nista dobro da donesu nikome, partnerstvo izmedju velikih sila je najbolji izbor za sve, trange za frange :classic_biggrin:, kao sto se vec i pokazalo u partnerstvu Kine i SAD ili Evrope i Rusije.  Tu su svi imali koristi, jeftina roba, jeftina energija, rast standarda stanovnistva na sve strane i naravno samoregulacija trzista je korigovala i odvajala lose projekte od dobrih.

 

Multinacionalne kompanije su kao religija, njih ne interesuje nacija, boja koze i drzava, njihov cilj je profit i rast, jer bez rasta kompanija, tesko je opstati. Zatvaranje granica ce morati da donese pad standarda i rast nezadovoljstva stanovnistva, unutrasnjih nemira i destabilizacije, cak i mocne Amerike.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Amigo said:

Ovo je potpuno nerealno i paranoicno razmisljanje. Rusija nema nikave kapacitete da napadne i osvoji Evropu.

 

Nije paranoicno razmisljanje, nego hipoteticka situacija koju sam uzeo kao primer za moju argumentaciju bohumilu u vezi politckog i vojnog intervenzionizma zemlje koja je po ekonomskom obliku liberalna. Mogao sam za primer da uzmem bilo koju autoritarnu i totalitarnu zemlju sa centralizovanim ekonomskim sistemom koja napada zemlju koja je liberalna, demokratska i ima liberalni kapitalisticki sistem.

 

Zapravo u sadasnjem trenutku to ne mora biti masivni vojni napad, moze biti i neki manji proxy rat, isto kao sto moze biti politicka ili finansijska podrska Rusije (opet primer) totalitarnim populistickim pokretima koji nastoje da sruse liberalne vlade po Evropi i uspostavi satelitske vlade koje kasnije krecu da instaliravaju centralizovane ekonomske institucije, ogranicavaju trgovinu i time direktno ili indirektno stete privredi i gradjanima neke kapitalisticke zemlje (recimo SAD). U takvim situacijama je politicka neutralnost i autonomija stetnija od intervencionizma, a u tom postu sam objasnio zasto.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Delovalo je kao da te interesuje, ipak si se potrudila da potrazis odakle je ves, pa da nadjes neki FB nalog, pa jos i da proveris ko je vlasnik tog naloga....to je dosta truda za cistu nezinteresovanost.

Izraz manje zlo, ne znaci u ovom slucaju da je bilo ko od njih stvarno zao.  Nego se odnosi na administraciju.

 

Ne, ne interesuje me. Da me nisi kvotovala sa ismevanjem guardiana, ne bih ti uopste ista rekla. Onako kako si postavila post, direktni citat, znaci ne vest, se pojavljuje samo tamo gde sam stavila link. Sve ostalo je samo izvor vesti. Svako moze da proveri, google je cudo 

 

Administracija, pa ok, nemamo ista vidjenja. Ja kada vidim sektasenje i kompletno jednoumlje meni je to alarmantno, a videla sam kod republikanaca od kada je tramp dosao. Svi koji su zatalasani su kaznjeni. Meni je vise nego strasno. Demokrate nisu kaznjavale one koji nisu glasali za trampov impicment. Vec dovoljno da se razlikuju po mojim parametrima. 

 

Protiv republikanaca ja nemam nista, meni je sve jedno ko je, ako su normalni. Ovi trampovi republikanci se ne ponasaju normalno i meni to smeta, ti mozda volis i ja tu ne mogu nista... Tako da, ako je opet za manje zlo, ja znam ko mi je 2020 vece... Ne trazim idealu jer je nema nigde, niti ce je biti, samo trazim normalu i imam licni granicnik gde je, sto ne mora da znaci da ti moras da se ravnas po njemu... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Baby said:

 

Ne, ne interesuje me. Da me nisi kvotovala sa ismevanjem guardiana, ne bih ti uopste ista rekla. Onako kako si postavila post, direktni citat, znaci ne vest, se pojavljuje samo tamo gde sam stavila link. Sve ostalo je samo izvor vesti. Svako moze da proveri, google je cudo 

 

 

😂 Nemoj vise molim te, koji deo ti nije jasan da je taj FB nalog kopirao istu vest? I dalje nastavljas sa time kako se samo tamo nalazi, a ja ti dala direktan link odakle sam ja kopirala, a pogledaj na tom nalogu ispod texta mozes da clicknes na "source" koji te vodi na istu vest. 

:frusty: Ocigledno ne moze svako da googla .... 

Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2020 at 3:34 PM, Veshtodel said:

Razlog za politicki i vojni intervenzionizam mozes da vidis posmatrajuci obicnog americkog gradjanina koji uredno placa porez. Znamo da je taj gradjanin spreman da plati sto povoljniji porez kako bi institucije pravosudja, policije i vojske radile, kako bi napad neke strane drzave bio odbijen i on i njegov biznis ostao siguran. Ali sta ako isti taj gradjanin sada ima ekonomske veze sa evropskim gradjanima? Da li je njemu u interesu da se taj porez preusmeri u stvaranje vojnih saveza koji ce spreciti da te njegove ekonomske veze puknu? Dakle, zbog ekonomskih sprega tesko je biti politicki autonoman.

Ali ne treba politiku ili ekonomiju krojiti po tome sta je nekome (u kratkorocnom) interesu, nego na tome ko na sta ima pravo i (sa ekonomske ili utilitarisicke tacke gledista) kakve posledica proizvodi neka politika na dugi rok i na celo drustvo.

 

1) Sto se tice prava, ti nemas PRAVO na to da tvoja drzava stiti tvoje interese u inostranstvu. Vani imas pravo da ostvaris interes saobrazan sa (pravnim, socijalnim) mogucnostima koje ti zemlja-domacin ostavlja, pa u skladu s time trebas da planiras svoje privatne i poslovne poduhvate, a ne da zoves svoju drzavu da, posto si platio porez, u insostranstvu vojskom i oruzjem stiti prava za koja smatras da ti pripadaju. Da se razumemo, ja verujem da drzave generalno nemaju ni moralno ni pravno ni ekonomsko opravdanje za svoje postojanje, ali takav kontekst je zadat...

 

2) Sto se tice druge stavke, prakticnih posledica intervencionizma, tu se prirodno namece racvanje argumenta na 2 dela:

 

2.a.) spoljaljasnje posledice. Na proslom forumu sam imao slicnu diskusiju sa jednim (inace sjajnim) forumasem koji je kazao da "podrzava intervencije koje imaju pozitivan ishod" - i to svako u teoriji podrzava, ali je ocigledan problem sto nam se to da li ce ishod biti pozitivan ili negativan otkriva tek NAKON intervecije (nekada i decenijama posle), a da gotovo nemoguce unapred (a to je ono sto nas zanima, dok ne otkrijemo vremeplov) predvideti kakve ce posledice biti. Iz ove perspektive intevencija u Iraku ili Libiji imaju, dalo bi se argumentovati, negativan ishod, bez mesanja SAD u WWI verovatno ne bi doslo do pojave nacista na vlasti u Nemackoj, cak i intervencije za koje se cesto uzima da imaju pozitivan ishod kao sto je bombardovanje Srbije su dosta "izmesanija kesa" (npr. pitanje je da li bi socijalisiti izvrsili etnicko ciscenje tih razmera na Kosovu da nije doslo do intervencije itd). O ovome postoje sjajni empirijski radovi Filipa Tetloka (jedan od retkih ljudi za kojeg se moze reci da je u punom smislu te reci "social scientist") jos iz 80ih godina gde je pokazao da su "spoljno-politicki eksperti" iz CIA-e ili Stejt Departmenta sto se tice spobnosti "predvidjanja" buducih dogadjaja duduci gotovo jednaki obicnom dobro informisanom coveku sa ulice (kroz Tetlokove radove "ideje" o tome kako neki centri moci iza zavese sve planiraju i upravljaju svetom deluju jos naivnije).


Ovo je narocito naglaseno u moderno doba kada ljudi koji o tome odlucuju nemaju "kozu u igri" (kako to zove NN Taleb, i bas u toj knjizi ima odeljak koji se tice intevrencionizma i "intervencionizista" (moj prevod 🙂 )), nemaju nikakav "downside" ako zagovnaju situaciju svojom politikom (npr, ratom se hrane, od njega imaju koristi i njega podrzavaju ovi lazni mediji i politicari koji podrzavaju divljanje rusilackih falangi po americkim gradovima - a sumnjam da ljudi koji ne zele da se zastite ljudska prava americkih gradjana imaju nesto lepo da ponude gradjanima drugih zemalja)

 

2.b.) unutrasnje posledice. Cak i kada se vodi u inostranstvu, rat (i generalno ratnicka politika, militarizam itd) ima ekstremno negativne posledice i "doma" - drzava i drzavisticke ideologije (poput socijalizma ili nacionalizma) i politike se hrane ratom i rastu od njega kao kvasac, rat sluzi kao izgovor za smanjenje ljudskih i gradjanskih prava i sprovodjenje nakaznih (anti-)ekonomskih politika kao sto je kontrola cena ili brutalna pljacka gradjana kroz stampanje para (bolje reci svakovrsno unistavanje novca da bi se finansiro rat, jer se to desavalo od antike*** do savremenog doba (ratovi su kljucni razlog postojanja fiat novca bez zlatne podloge, kada je poceo WWI neki ekonomisti su procenjivali da ce trajati do oktobra '14 jer toliko ima para, a gradjani ne bi bas veselo docekali finansiranje rata kroz podizanje poreza (stampanje para ima isti (zapravo jos i gori) efekat na dzep pojedinca kao podizanje poreza)). 

 

 

Generalno nisam apsolutista ni u cemu pa ni po ovom pitanju, i verujem da nekada intervencionizam ima smisla, ali samo upozoravam (na tragu politike koje su i sami Ocevi osnivaci Amerike preporucivali, i sto je bila izvorna konzervativna pozicija 40ih i 50ih godina (do pojave "neo-kon" struje)) da sa tim stvarma treba biti mnogo oprezniji i da difolt pozicija treba da bude "NE".

 

 

*** npr, istorija propasti rimskog carstva se moze iscitati kao istorija debejsovanja valute da bi se finansirala vojska. Avgustov dinar (denarius, srebnjak, kako bih ga preveo?) je imao 95% srebra. U vreme cara Trajana 117. godina dinar ima 85% srebra - 180. za Marka Aurelija 75% - za cara Septimijusa 60% - za vreme Karakale 50%...do 268. godine u dinaru (kada je on i napusten) je bilo 0.5% srebra (za to vreme, naravno, cene su porasle preko 1000%)

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Angelia said:

😂 Nemoj vise molim te, koji deo ti nije jasan da je taj FB nalog kopirao istu vest? I dalje nastavljas sa time kako se samo tamo nalazi, a ja ti dala direktan link odakle sam ja kopirala, a pogledaj na tom nalogu ispod texta mozes da clicknes na "source" koji te vodi na istu vest. 

:frusty: Ocigledno ne moze svako da googla .... 

 

Moze i ti to znas. Verovatno zato ni nisi stavljala link odakle crpis citate, sto bi Cyber rekla, to je no, no... 

 

Ali sve ovo nije bitno, svako moze da kopira tvoj citat i nadje poreklo (od reci do reci)... 

 

Elem, posto sam te odavno zamolila da se ignorisemo jer ovo lici vise na svadju nego na konstruktivnu raspravu, ostavljam te ovde da naravno nezaobidjes odgovor mom postu u cilju da ko jace pise i vise se smeje je u pravu... slobodno mozes da citiras koga hoces, ja mogu da nadjem relevatno ili ne, ali to tebi ne bi trebalo da bude vazno. Ostacu pri guardian, politico, the atlantic... mozda neki twitt koji mi se cini interesantnim... ti imas pravo na sve facebookove ovog sveta i ultra desnicarske izvore, sigurno te ja necu sprecavati u tome i jedino sto trazim je da ti prestanes mene da sprecavas u mojim izvorima. To ono, u ime demokratije i prava na prvi amandman, znas, zastupas kod sebe, pa zastupaj i kod mene... 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, bohumilo said:

Ali ne treba politiku ili ekonomiju krojiti po tome sta je nekome (u kratkorocnom) interesu, nego na tome ko na sta ima pravo i (sa ekonomske ili utilitarisicke tacke gledista) kakve posledica proizvodi neka politika na dugi rok i na celo drustvo.

 

Donekle ovde ulazis u kontradikciju sa argumentom ispod vezanim za Taleba, posto je sa te tacke gledista gotovo nemoguce skrojiti bilo kakvu politiku ili ekonomiju sa predvidjanjem toga kakve ce posledice biti na duzi rok (sto je veca vremenska skala, veca je nepredvidljivost posledica neke odluke.). Ono sto svakako mozes jeste da dizajniras minimalan politicki sistem koji je decentralizovan sa slobodnim trzistem koje evoluira samo po sebi, jer takav sistem ne ostavlja toliko stetne posledice na duzi rok koliko god mi ne mozemo da predvidimo njegov razvoj (sto je upravo razlog zasto mnogi ljudi ne vole decentralizovane sisteme, jer su van njihove kontrole, a znamo da ljudska bica imaju tu usadjenu naviku i zelju da imaju sve pod svojom kontrolom).
 
Cisto da skrenem paznju na samom pocetku da se ti i ja ovde razlikujemo u pristupu. Ja moje zalaganje za minimalnu drzavu i slobodno trziste ne crpim iz prava i utilitarizma (iz normativnih teorija), nego iz deskriptivnih i naucnih teorija kakva je ona o kompleksnim adaptivnim sistemima (a to je upravo tema koju dodiruju i Taleb i Tetlok i Austrijska skola (Hajek koji prvi put uvodi pojam spontanog poretka kao drustveni oblik samoorganizacije koju srecemo u hemiji)). Naravno, mogu primetiti da i ti crpis argumente iz istih tih izvora, samo je razlika sto ja ne naglasavam ta prava, pa otud i mogu reci da gradjanin SAD-a moze da placa porez i da se zalaze za intervenciju njegove drzave po svetu imao on prava za to ili nemao. 
 
16 hours ago, bohumilo said:

1) Sto se tice prava, ti nemas PRAVO na to da tvoja drzava stiti tvoje interese u inostranstvu. Vani imas pravo da ostvaris interes saobrazan sa (pravnim, socijalnim) mogucnostima koje ti zemlja-domacin ostavlja, pa u skladu s time trebas da planiras svoje privatne i poslovne poduhvate, a ne da zoves svoju drzavu da, posto si platio porez, u insostranstvu vojskom i oruzjem stiti prava za koja smatras da ti pripadaju. Da se razumemo, ja verujem da drzave generalno nemaju ni moralno ni pravno ni ekonomsko opravdanje za svoje postojanje, ali takav kontekst je zadat...

 

Stim sto ovde nije rec o pravima i normativnim propisima, vec o realnom stanju stvari, a to je da vremenom vidimo kako granice nacionalnih drzava blede i kako svet postaje globalizovaniji i kako su ekonomske mreze sve zamrsenije, sto prakticno znaci da gradjani neke zemlje itekako trpe posledice zbog onoga sto se desava u drugoj zemlji sa kojom su direktno i indirektno povezani. U nekom smislu mozemo reci da postoji trend ka jednoj svetskoj drzavi (federaciji,konfederaciji, EU je prototip toga), mada sa druge strane pocinju da javljaju potencijali ka pojavi novih oblika drzava kojih bi pak bilo na hiljade (a tu mislim na virtuelne internet-based mikronacije koje bi se javile ako bi zbog AI-a vecina ljudskih delatnosti presla na Internet, pa bi zastitu takvih delatnosti mogle da ponude virtuelne mikronacije bez fizickih teritorija i to uz pravu trznisu zamenu (ja nadjem par takvih drzava, pogledam sta nude i kolika im je cena, izaberem onu za koju mislim da mi odgovora, platim takvoj drzavi da me stiti na netu ili cak u realnosti bas kao sto bih platio nekom telohranitelju ili osiguravajucoj kuci), ali to je sad vec jako spekulativno. Uostalom, setimo se da drzava kao politicki i civilizacijski entitet pocinje da se javlja sa poljoprivrednom revolucijom u neolitu, pre toga nikada nije postojala, a danas zivimo u doba industrijske i informacione revolucije za koju nije nuzno postojanje teritorija).
 
I kao sto sam spomenuo radi se o ''prirodnoj prinudi'' da vojni i politicki intervenzionizam vise nije odluka i zelja nekog predsednika, kongresa ili senata, vec nekontrolisani emergentni proces koji se spontatno javlja ''sam od sebe''. Kako trzisni sistem prevazilazi drzavne granice, tako se povecava broj povratnih spregi koje uticu na nuznu pojavu intervencija u svetu. Otud sam to nazvao prirodna prinuda jer bi vestacka bila da neka osoba vestacki prinudi drugu osobu na nesto. U ovom slucaju takvih osoba nema, nego sistem sam po sebi vrsi takvu prinudu na donosice odluke, stavlja ih u takvu situaciju da vrse politicki intervencionizam kako bi osigurali funkcionisanje globalnog slobdnog trzista od kog zavise, sireci tako ulogu ''nocnog cuvara'' koji vise ne cuva samo domace trziste, vec i strano tj globalno (to je kljucni deo mog argumenta, da americko trziste prevazilazi granice USA, ima ga svuda u svetu, otud USA i vrsi intervencije po drugim zemljama, ima toliko jaku mornaricu (jer se vecina trgovinskih puteva odvija preko mora**) i gleda da drzi pod kontrolom tacke koje su kljucne za optimalan protok trgovinskog saobracaja). Ako jedan predsednik nece da vrsi politicki intervencionizam, to ce uraditi drugi, treci, cetvrti, deseti u nekom trenutku i nema tih prava koja ce to da sprece.

 

** da iskoristim ovaj tvoj nacin pisanja 😄 uporedimo recimo geostrateske pristupe Rusije i SAD-a koji jasno pokazuju i oblike njihovih politickih i ekonomskih sistema. Dok SAD poput Atine ili Britanskog carstva tezi da kontrolise more i to bas zbog trgovine, Rusija gleda da se sto vise prosiri na kopnu po uzoru na stare pljackacke imperije sa ekonomskim sistemom zasnovanim na poljoprivredi (za koju je potrebna teritorija). Otud Rusija toliko zudi da se teritorijalno siri, dok SAD nema takvu teznju, vec nastoji da stvori saveznike tamo gde trguje kako bi time osigurao trziste. To jasno pokazuje zasto SAD ne moze da bude nocni cuvar samo u okviru svojih granica, zato sto te teritorijalne granice u njenom slucaju nemaju nikakvog smisla, samo su crte na karti.

 

16 hours ago, bohumilo said:

2.a.) spoljaljasnje posledice. Na proslom forumu sam imao slicnu diskusiju sa jednim (inace sjajnim) forumasem koji je kazao da "podrzava intervencije koje imaju pozitivan ishod" - i to svako u teoriji podrzava, ali je ocigledan problem sto nam se to da li ce ishod biti pozitivan ili negativan otkriva tek NAKON intervecije (nekada i decenijama posle), a da gotovo nemoguce unapred (a to je ono sto nas zanima, dok ne otkrijemo vremeplov) predvideti kakve ce posledice biti. Iz ove perspektive intevencija u Iraku ili Libiji imaju, dalo bi se argumentovati, negativan ishod, bez mesanja SAD u WWI verovatno ne bi doslo do pojave nacista na vlasti u Nemackoj, cak i intervencije za koje se cesto uzima da imaju pozitivan ishod kao sto je bombardovanje Srbije su dosta "izmesanija kesa" (npr. pitanje je da li bi socijalisiti izvrsili etnicko ciscenje tih razmera na Kosovu da nije doslo do intervencije itd). O ovome postoje sjajni empirijski radovi Filipa Tetloka (jedan od retkih ljudi za kojeg se moze reci da je u punom smislu te reci "social scientist") jos iz 80ih godina gde je pokazao da su "spoljno-politicki eksperti" iz CIA-e ili Stejt Departmenta sto se tice spobnosti "predvidjanja" buducih dogadjaja duduci gotovo jednaki obicnom dobro informisanom coveku sa ulice (kroz Tetlokove radove "ideje" o tome kako neki centri moci iza zavese sve planiraju i upravljaju svetom deluju jos naivnije).


Ovo je narocito naglaseno u moderno doba kada ljudi koji o tome odlucuju nemaju "kozu u igri" (kako to zove NN Taleb, i bas u toj knjizi ima odeljak koji se tice intevrencionizma i "intervencionizista" (moj prevod 🙂 )), nemaju nikakav "downside" ako zagovnaju situaciju svojom politikom (npr, ratom se hrane, od njega imaju koristi i njega podrzavaju ovi lazni mediji i politicari koji podrzavaju divljanje rusilackih falangi po americkim gradovima - a sumnjam da ljudi koji ne zele da se zastite ljudska prava americkih gradjana imaju nesto lepo da ponude gradjanima drugih zemalja)

 

Ok, mogu da se slozim sa ovim sto se tice nepredvidljivosti posledica neke intervencije. Ali isti argument mozemo dati za politicku neutralnost gde ne mozemo biti sigurni da li ce ostajanje po strani imati daleko gore posledice nego intervencija.
 
Neki od pozitivnih primera americkih intervencija: Zapadna Nemacka, stvaranje EU (setimo se da je Evropa vekovima unazad bilo podrucje gde se krv prolivala zbog verskih ratova, nekakvih sukoba oko nasledja, zatim nacionalistickih sukoba itd.), Japan, Juzna Koreja. E sad jedan od razloga zasto su ove zemlje procvetale posle americke intervencije jeste to sto su one od ranije imale dodira i iskustva sa kapitalizmom,  a Libija, Irak, Avganistan i Srbija to nikada nisu imali. Tu krivica svakako pada na sam SAD sto je mislio da isti obrazac moze i kod njih da radi, a zapravo je za tako nesto potrebno cekati da se kultura takvih zemalja razvije sama od sebe, a tu vecu ulogu igra ''meka moc'' SAD-a nego svi njeni dronovi zajedno.
 
Pritom, seti se uvek toga da ako ti ostanes neutralan u vezi necega, to ne sprecava drugog da tebe napadne, sto recimo islamski teroristi itekako rade. A ako zelis da gnezdo takvih terorista neutralises, neces to moci na obalama Atlantika i Pacifika, vec samo ako odes tamo gde se nalaze.
 
16 hours ago, bohumilo said:

Generalno nisam apsolutista ni u cemu pa ni po ovom pitanju, i verujem da nekada intervencionizam ima smisla, ali samo upozoravam (na tragu politike koje su i sami Ocevi osnivaci Amerike preporucivali, i sto je bila izvorna konzervativna pozicija 40ih i 50ih godina (do pojave "neo-kon" struje)) da sa tim stvarma treba biti mnogo oprezniji i da difolt pozicija treba da bude "NE".

 

Nisam ni ja apsolusta sto se tice intervencija, zapravo sam u 90% slucajeva uvek protiv bilo kakvih intervencija, bile to ekonomske intervencije, klimatske intervencije ili vojne intervencije. Ono sto samo navodim jeste da zbog evolucije samog ekonomskog sistema drzava biva prinudjena da vrsi intervencije po svetu (najbezbolnije su finansijske i politicke intervencije, ubacivanje svojih agenata i propagatora u drugoj drzavi koji vremenom dovode do toga da vlada druge drzave stane na stranu SAD-a recimo ili bilo koje druge liberalno kapitalisticke zemlje). Kao sto bi rekao Sun Cu najveca pobeda u ratu je ona kada do borbe uopste ne dodje, a to se mnogo cesce radi (pitanje je koliko se do sad ratova sprecilo ovim putem zato sto je SAD na ovaj nacin intervenisala negde).

Link to comment
Share on other sites

Ako ima jos takvih koji sumnjaju da je antifa teroristicka organizacija.

 

"Alex Zielinski alerted Antifa militants to Andy Ngo's whereabouts during rioting in Portland where Ngo was reporting undercover. Zielinski's revealing of Ngo's location endangered both Ngo and those around him. Shortly after, Ngo was attacked by lasers in an attempt to blind him."

 

Kako fin svet ovi antifa likovi, nikad ne bih rekao da su sposobni za tako nesto.

 


"Heads up all, it looks like Andy Ngo is here, wandering around with @KOINNews reporters. I don't think they're aware," Zielinski tweeted mid-riot on June 20th. She is undoubtedly aware that Antifa brutally assaulted Ngo last year, leaving him with a brain hemorrhage.

Zielinski also knows that Antifa grunts terrorized Ngo's family's home, wearing print-out masks of Ngo’s face.

 

Veseli drugari, samo "protestuju mirno". Izmedju dva paljenja, prebijanjam, upucavanja i pokusaja oslepljivanja.

 

 

 

 

Edited by boxcube
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da DNC treba da se obrati socijalnim radnicima da ih obezbede:

 

MILWAUKEE — More than 100 law enforcement agencies have withdrawn from helping the Milwaukee Police Department at the Democratic National Convention, three weeks before the big event. According to the police chief, the agencies cited concerns over potential new policies related to crowd control.

....

West Allis Chief Patrick Mitchell released the following statement to TMJ4 News:

When I signed the [Memorandum of Understanding], I relied upon the fact that the Milwaukee Police Department would provide adequate equipment and that they would have adequate policies in place related to crowd control. It is clear because of recent actions / statements by the Milwaukee Fire and Police Commission as well as the Milwaukee Common Council that the Milwaukee Police Department will be required to change their policies pertaining to crowd control. I am unwilling to ask West Allis Officers to work in an uncertain environment where they may not have the appropriate equipment to safeguard citizens and themselves.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...