Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

5 minutes ago, Mama_mia said:

 

 znaci da ti nisi procitao ili cuo trumpovu osudu zlodela kao nesto sto nije smelo da se dogodi,

nazvao to uzasnom tragedijom, osudio zlodelo, izjavio da je amerika ispunjena uzasom besom tugom...itd.

 

ovo nikad nisi video ili jesi, ali mislis da to nije dovoljno da je trebalo jos vise i bolje da osudi?

 

ako nikada nisi video ni cuo sta je rekao ovim povodom jer te nije zanimalo,

tada nije trebalo da zuris da napises da se osuda nije dogodila `glasno i jasno`

vec prvo da proveris

 

Da vidimo kada i kako je to osudio, u  medjuvremenu npr 

65 Harvard Law Professors Condemn Trump's Response To Protests Over George Floyd Killing.

 

U cemu je poenta braniti Trampa?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nssa said:

 

Sve je to  divno i krasno kada se prica generalno i bez konteksta. Kada se govori u kontekstu odredjenog slucaja onda to dovodi (po mom misljenju) do relativizacije.

 

nista od onoga sto sam napisala nije divno i krasno vec nesto normalno

i sve to takodje po mom misljenju.

 

 

ako je rasisticki pristup belaca postao neizdrziv tek sada i kap prelila casu na GF, to nema veze sa onim sto sam ja napisala jer ono sto kazem

za rasisticki daltonizam to kazem kako bi trebalo da bude i kakva sam ja sama, pa se onda cudim zasto nisi svi takvi nego istrcavaju da se stave na jednu stranu i time pokazuju da su do malopre znaci bili rasisti koji se stide sebe...sto takodje nije sasvim tacno

 

ono sto jeste tacno to je da bi svi i oni koji nisu nikad to bili, sada priznali da su mozda malo bili rasisti ali vise ne zele to da budu jer in biti blm

 

pitanje koliko ce taj trend da traje, ali se u pitanje ne dovodi da ce amerika ikada biti zemlja koja ne osudjuje rasizam, pa to je najsarenija zemlja na svetu!

to sto ce se

uvek desavati pojedinacni slucajevi rasizma, bice procesiunirani, posebno posle ovoga nece moci da prodju neopazeno i da policajci ubice prodju nekaznjeno

 

kakva relativiziacija, cega? neceg svakodnevnog i obostanog? pa nije ovo prvi slucaj i nece to resiti `spaljivanje prohujalog sa vihorom` i slicno

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mama_mia said:

 

 

ako je rasisticki pristup belaca postao neizdrziv tek sada i kap prelila casu na GF, to nema veze sa onim sto sam ja napisala jer ono sto kazem

za rasisticki daltonizam to kazem kako bi trebalo da bude i kakva sam ja sama, pa se onda cudim zasto nisi svi takvi nego istrcavaju da se stave na jednu stranu i time pokazuju da su do malopre znaci bili rasisti koji se stide sebe...sto takodje nije sasvim tacno

 

 

 

 

 

Mozes li da odgovoris da li je spominjanje Kravica u kontekstu Srebrenice za tebe relativizacija ili ne? prosto k'o pasulj

 

Pa primeni na BLM, ne treba pisati carsave

 

edit: typo

Edited by nssa
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

 

U cemu je poenta braniti Trampa?

 

ne pratis, upravo je obratno

 

ja i kazem da je poenta NAPADATI Trumpa

 

e, sada ako ti mislis da kada se tako nesto napise, da to automatski znaci da je neko trumpov advokat, odmah da ti kazem da nisi u pravu.

 

samim tim da me ne mrzi, postavila bih pitanje:

U cemu li je zaista poenta napadati legalno izabranog predsednika kao da nikada vise nece biti reizbora? A bice.

Sta znaci namrsteno upiranje prstom u nesto sto ti se ne svidja? Pa ne znaci nista osim da se vidi tacan prikaz u kom je ko taboru.

 

 

mene to ne zanima, jer ne sumnjam u svoj altruizam i daltonizam prema boji koze.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, nssa said:

 

Ne mislim da ih trebe rusiti, posebno ne stihijski. Mnogo je vaznije da se, posebno generacije koje dolaze jer je nas vec kasno, uce istoriju koja nije romantizovana, verovatnije bi tada bili mnogo spremniji da sve clanove drustva prihvate kao individue a ne kao pripadnike grupa po rasnoj, klasnoj, religijskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi. 

 

 

Spomenici se podizu u cast. Zato istorija treba da se uci iz knjiga, po mogucstvu neromantizovanih, jer statua moze da izgubi istorijski kontekst. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nssa said:

 

 

Mozes li da odgovoris da li je spominjanje Kravica u kontekstu Srebrenice za tebe relativizacija ili ne? prosto k'o pasulj

 

Pa primeni na BLM, ne treba pisati carsave

 

edit: typo

 

budi ljubazan da mi ne sugerises kako i sta da pisem

 

srebrenicu na srebrenici, ako ima tema a verovatno ima...ovog trenutka sam zainteresovana za usa mozda zato sto je takva tema

i jer je svaka paralela sa sa exyu skretanje

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mama_mia said:

 

budi ljubazan da mi ne sugerises kako i sta da pisem

 

srebrenicu na srebrenici, ako ima tema a verovatno ima...ovog trenutka sam zainteresovana za usa mozda zato sto je takva tema

i jer je svaka paralela sa sa exyu skretanje

 

Naravno da je "skretanje" sa teme cim ti ne ide u prilog, samo sam zeleo da se oglasis o svojim proklamovanim stavovima. Ipak ne vaze u svakoj situaciji.

 

I nisam ni ja nista sugerisao, samo sam pitao da bismo mogli da vidimo principijelnost, a to se najbolje utvrdi kada se malo odmaknemo od aktuelne teme i napravimo paralelu

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Baby said:

 

Spomenici se podizu u cast. Zato istorija treba da se uci iz knjiga, po mogucstvu neromantizovanih, jer statua moze da izgubi istorijski kontekst. 

 

 

Statue nas podsecaju na istorijske dogadjaje ili dogadjanja. Ta podsecanja ne moraju i ne trebaju da budu uvek pozitivna. Cak je potrebno da se ponekad podsetimo i ruznih delova nase proslosti da bi minimizirali mogucnost ponavljanja greski iz proslosti

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Squabbit said:

Drug Ice Cube tvituje vec par dana malo o DT, malo o Q, malo o antifa, rasizam..
Jbg hoce da se vrne malo pod reflektore..

:lala2:

Svi su osetili da je trenutak dobiti malo svetlosti na svojoj pozornici i svi su zabrinuti da zivot AA, koji policija brutalno gusi pod plastom rasizma. Niko ni ne pominje da je potrebno skupiti snagu i reci:

1) Policija mora da bude pod kontrolom. 

2) Policija mora da ima atest svake godine, ili 2! 

3) Policija ne sme da bude na ulici mnogo dugo.

4) Policija ne mora da bude proporcionalno obojena svim rasama, ali mora da bude skup sposobnih profesionalaca.

5) Sindikat u policijimora da se reorganizuje na neki drugi nacin, a ne ovako kako je sada.

6) Godiste kad mlad covek moze legalno da pije alkohol, mora da se spusti na 18. Ako smeju da ratuju u ime drzave, onda mogu i da piju u svoje ime.

 

Svih 5 linija je smrt za politicara, iako su neophodni uslovi za lecenje trenutnog stava. Drugim recima da pustimo IceCube-a da piskara, mozda mu se posreci. 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Da vidimo kada i kako je to osudio, u  medjuvremenu npr 

65 Harvard Law Professors Condemn Trump's Response To Protests Over George Floyd Killing.

 

U cemu je poenta braniti Trampa?

Ti si stvarno naporan - za toliko vremena koliko je dao izjave nisi primetio:

https://www.boston.com/news/national-news-2/2020/05/30/george-floyd-death-donald-trump

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nssa said:

 

Statue nas podsecaju na istorijske dogadjaje ili dogadjanja. Ta podsecanja ne moraju i ne trebaju da budu uvek pozitivna. Cak je potrebno da se ponekad podsetimo i ruznih delova nase proslosti da bi minimizirali mogucnost ponavljanja greski iz proslosti

 

Rezon je ok, ali evo uzmi primer bilo koje konfederalisticke statue po gradovima. Sta ona moze da nauci crnu populaciju stanovnika? 

 

Da je neki general dobio bitku? Ili da je neki general koji je dobio bitku aktivno ucestvovao u obesravljivanju njihovih predaka i time direktno uticao na tok njihovog zivota? Istorija se desila, pa se desila, slavljenjem problematicnih statua vise govori o tome da moze da se ponovi, nego da je nesto iz toga nauceno. 

 

Sta je to Kolumbo uradio direktno za US? Pronasao karipska ostvra? Porobio autohtono stanovnistvo? Koji je njegov doprinos US? Pokazao put prema Americi da dodju razni kolonisti koji su pobili i proterali autohtono stanovnistvo? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, while(1){drink();} said:

Coveku svaka cast:

 

Thanks for your suggestion in your email below that I give black students special treatment, given the tragedy in Minnesota. Do you know the names of the classmates that are black? How can I identify them since we’ve been having online classes only? Are there any students that may be of mixed parentage, such as half black-half Asian? What do you suggest I do with respect to them? A full concession or just half? Also, do you have any idea if any students are from Minneapolis? I assume that they probably are especially devastated as well. I am thinking that a white student from there might be possibly even more devastated by this, especially because some might think that they’re racist even if they are not. My TA is from Minneapolis, so if you don’t know, I can probably ask her. Can you guide me on how you think I should achieve a “no-harm” outcome since our sole course grade is from a final exam only? One last thing strikes me: Remember that MLK famously said that people should not be evaluated based on the “color of their skin.” Do you think that your request would run afoul of MLK’s admonition? Thanks, G. Klein

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Baby said:

Istorija se desila, pa se desila, slavljenjem problematicnih statua vise govori o tome da moze da se ponovi, nego da je nesto iz toga nauceno. 

Istorija se desila. Kako bi bilo da se i ovo sve sravni s'zemljom posto podseca na neke nepravde?

018c9a9d12084f9919f32950292fe20b.jpg

Sravniti Tumbstone, da ne vredja osecanja indijanaca, a i AA. Cemu sve ovo, ako ne da nervira ljude.

:lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Baby said:

 

Rezon je ok, ali evo uzmi primer bilo koje konfederalisticke statue po gradovima. Sta ona moze da nauci crnu populaciju stanovnika? 

 

Da je neki general dobio bitku? Ili da je neki general koji je dobio bitku aktivno ucestvovao u obesravljivanju njihovih predaka i time direktno uticao na tok njihovog zivota? Istorija se desila, pa se desila, slavljenjem problematicnih statua vise govori o tome da moze da se ponovi, nego da je nesto iz toga nauceno. 

 

Sta je to Kolumbo uradio direktno za US? Pronasao karipska ostvra? Porobio autohtono stanovnistvo? Koji je njegov doprinos US? Pokazao put prema Americi da dodju razni kolonisti koji su pobili i proterali autohtono stanovnistvo? 

 

 

 

Crna populacija nije jedina, ima tu sta da nauci i bela populacija zar ne?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, while(1){drink();} said:

 

Ne treba da imaju privilegiju, treba da budu tretirani jednako, ali problem je daleko od jednostavnog. Na UCLA ima manje od 5% crnih studenata, od tih 5% samo je deo tu da uci, ostali su tu zbog sporta. Ako padne ispite i ne prodje godinu, gubi sportsku stipendiju i sansu da postane profesionalni sportista. 

 

Sportisti na fakultetima donose ogromne pare ustanovama, uglavnom nemaju osim stipendija ni jednu finansijsku korist, tek u perspektivi. 

 

2 minutes ago, nssa said:

 

Crna populacija nije jedina, ima tu sta da nauci i bela populacija zar ne?

 

Ima, ali ne uce svi jednako. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Baby said:

 

Rezon je ok, ali evo uzmi primer bilo koje konfederalisticke statue po gradovima. Sta ona moze da nauci crnu populaciju stanovnika? 

 

Da je neki general dobio bitku? Ili da je neki general koji je dobio bitku aktivno ucestvovao u obesravljivanju njihovih predaka i time direktno uticao na tok njihovog zivota? Istorija se desila, pa se desila, slavljenjem problematicnih statua vise govori o tome da moze da se ponovi, nego da je nesto iz toga nauceno. 

 

Sta je to Kolumbo uradio direktno za US? Pronasao karipska ostvra? Porobio autohtono stanovnistvo? Koji je njegov doprinos US? Pokazao put prema Americi da dodju razni kolonisti koji su pobili i proterali autohtono stanovnistvo? 

 

 

Te statue su imale razlog - izmedju ostalog da nakon gradjanskog rata dodje do pomirenja Severa i Juga, ti generali su nastavili da sluze u US vojsci, a da ne pominjemo da su sluzili pre toga i doprineli, dosta njih, i  kasnije doprineli zemlji na mnoge nacine nego sticaj okolnosti da su se nasli na jednoj strani robovlasnistva. Cak ne mora da znaci ni da su svi podrzavali robovlasnistvo.

 

Ako hocemo da izbrisemo rasizam iz istorije, moracemo da izbrisemo dobrih 400 godina, 400 godina u kojima nije bas sve od tih ljudi bilo lose.

A neko pametno rece:

“A great nation does not hide its history, it faces its flaws and corrects them.”—President George W. Bush, Opening of the NMAAHC, September 24, 2016

 

Zasto se Kolumbo slavi u US? Pa realno bez njega najverovatnije US ne bi postojala. Malo li je? Mislim odakle to razni kolonisti, sta mislis sta to onda cini mene i tebe?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

 

 .................kao da nikada vise nece biti reizbora? A bice.

 

 

vratila sam se da se zahvalim sto niko nije cepidlacki

reagovao sto sam u brzini kucanja napisala rec `reizbor` umesto izbor

 

jer odakle bih mogla da znam da ce trump biti reizabran...

 

1 hour ago, nssa said:

 

Naravno da je "skretanje" sa teme cim ti ne ide u prilog, samo sam zeleo da se oglasis o svojim proklamovanim stavovima. Ipak ne vaze u svakoj situaciji.

 

I nisam ni ja nista sugerisao, samo sam pitao da bismo mogli da vidimo principijelnost, a to se najbolje utvrdi kada se malo odmaknemo od aktuelne teme i napravimo paralelu

 

 

volela bih da mi nesto ide u prilog ali ne razumem sta to i kako

 

moraces da mi nacrtas oko te paralele oko kojih uopste ne bih duzila jer ce biti izbrisane, zar toliko nije jasno i kao da ne znamo od ranije

sta se desava kada pocnu diskusije oko necega sto ni blizu nije tema

 

31 minutes ago, Baby said:

 

Sta je to Kolumbo uradio direktno za US?

 

 

a zatim vidim ovo

 

pa se pitam sta su brus li ili roki3 uradili za srb i exyu ....nista nisu uradili ali jos ih vandali nisu srusili

 

i vandali znaju da se politika koju oni zele nece promeniti ni dobiti rusenjem paljenjem i skrnavljenjem

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Zasto se Kolumbo slavi u US? Pa realno bez njega najverovatnije US ne bi postojala. Malo li je? Mislim odakle to razni kolonisti, sta mislis sta to onda cini mene i tebe?

Slavi se, nije vazno zasto. Medjutim, nekome se ucinilo zgodno da ga napadnu, kao mrzitelja AA. 

Sad je trenutno jako zgodno napadati na sve sto nije opasno napasti.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Baby said:

 

Spomenici se podizu u cast. Zato istorija treba da se uci iz knjiga, po mogucstvu neromantizovanih, jer statua moze da izgubi istorijski kontekst

 

 

Sve se desilo i sve se desava u nekom kontekstu. Istorijski kontext ne moze da se izgubi. Ali - istorijski gledano - moze da se izgubi / ne stekne epistemoloska potkovanost / spremnost da se taj kontext sagleda i da se sa tim nosi. O tome, izmedju ostalog, svedoci ova tvoja tvrdnja da se istorijski kontext ”izgubio”.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mama_mia said:

U cemu li je zaista poenta napadati legalno izabranog predsednika kao da nikada vise nece biti reizbora? A bice.

 

Ovo je dobro, kada je predsjednik izabran, ne treba vise niko da ga napada :lol_2: Nema veze sta radi

 

1 hour ago, Angelia said:

Ti si stvarno naporan - za toliko vremena koliko je dao izjave nisi primetio:

https://www.boston.com/news/national-news-2/2020/05/30/george-floyd-death-donald-trump

 

To je apsolutno mlako i nedovoljno, slucaj je nazvao tragedijom, nije nikoga osudio za to itd.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

Ovo je dobro, kada je predsjednik izabran, ne treba vise niko da ga napada :lol_2: Nema veze sta radi

 

 

To je apsolutno mlako i nedovoljno, slucaj je nazvao tragedijom, nije nikoga osudio za to itd.

 

Ah sad tebi nije kvalitet po ukusu. Koga je trebalo da osudi kad je istraga u toku? Valjda ljude osudjuje sud.

Link to comment
Share on other sites

Ako ništa ovo ograđivanje vojske od Trampa je dobra stvar jer radi na smirivanju tenzija. Ta parada ispred crkve sa biblijom, kao i napad od strane policije na mirne demonstrante neposredno pre toga, je bila otvorena provokacija protestanata i to vojska nije smela sebi da dozvoli. No nikad nije kasno izviniti se za ono što nije valjalo. Naravno to od Trampa ne treba očekivati, njegov stil je ipak da raspiruje podele i mržnju u društvu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...